La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1315 Culés

Bonus na start aż 3755 zł! Załóż konto i zyskaj aż dwa freebety na początek.

18+. Superbet to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi. Graj odpowiedzialnie.

20

Jak można atakować postać Jana Pawła II ? Nie ogarniam tego.

Szkalowanie dobrego imienia Jana Pawła II stało się teraz modne, dlatego większość to robi.

Ogólnie dzisiaj każdy pluje na symbole, które jeszcze 30 lat temu symbolizowały Polskę walczącą z komuną. To samo dzieje się z Lechem Wałęsą i to samo dzieje się z innymi symbolami.

A prawda jest taka, że gdyby nie Jan Paweł II, gdyby nie Lech Wałęsa i gdyby nie wszystkie inne osoby walczące o Wolną Polskę, to dzisiaj byście h*ja mieli, a nie XXI wiek.

Byłoby to samo co w Rosji, czyli brud, smród i ubóstwo.

konto usunięte

62

@HarveySpecter No ale prawda jest taka, że zatajał molestowanie przez księży dzieci itd.

23

@AdiKingu96 Są już na to niezbite dowody?

19

@AdiKingu96 jakieś dowody?

19

@AdiKingu96 Dowody kolego pokaż. Bo póki co to są pomówienia.

17

@AdiKingu96 Prawda TVNu.

17

@HarveySpecter jeszcze tego Wałęsę dodal xddd

8

@AdiKingu96 Jakie masz dowody?

7

@Chaoss A co ci nie pasuje z Wałęsą ? Prezydent Wałęsa to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski.

6

@HarveySpecter Niezle wymieszales trollowanie z prawda.

13

@HarveySpecter ten gość nie powinien nawet kandydować na prezydenta.

6

@JimMorrisonFCB Gdzie tu widzisz trollowanie ? Opisałem co się aktualnie dzieje w Polsce. Mieszają z gównem JPII i inne postacie, które są ważne dla Polski.

0

@Chaoss Dlaczego ?

17

@AdiKingu96 Domniemanie niewinności, mówi Ci to coś?
@HarveySpecter Z Wałęsa odpłynałeś. Czlowiek wojskowych służb PRLu. Raczej marna postać w naszej historii.

0

@HarveySpecter To gdzie teraz jesteśmy zawdzięczamy Geremkowi, a nie JP2 czy Walesie. ZSRR i tak upadało już, zwyczajnie potrwałyby to tylko trochę dłużej.

40

@HarveySpecter xd gdybyś trochę zgłębił temat to dowiedziałbyś się, że Wałęsa to żaden bohater tylko pionek podstawiony przez sb w wiadomym celu. Wywlekanie na JPII tych wszystkich spraw też uważam za słabe, ponieważ nie żyje od 18 lat i zwyczajnie nie jest się w stanie bronić, chociaż niestety wszystko wskazuje na to, że ma poważną rysę na swoim życiorysie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest symbolem Polski na świecie i bardzo przyczynił się do transformacji ustrojowej jaka zaszła w Polsce.

3

@HarveySpecter gdyby nie chrześcijaństwo to byśmy szykowali się do topienia Marzanny w postaci święta narodowego. Gdybologia, ponieważ jak sam wspomninasz symbole są szkalowane. Dokładnie tak, to są tylko symbole, Polska nie stała się krajem niezależnym przez religię czy wole garstki osób, przede wszystkim w wielkim świecie zapadły decyzję mające na celu odsunięcie Rosji od Europy jak tylko się da, Polska miała być tylko ściana odpierając sowietów czy tam ruskich. Gdyby wielkim rządzącym tego świata nie leżało to w interesie nadal była by komuna. Chyba nikt racjonalny nie wierzy w jakąś dobrą wolę świata i tytaniczna pracę, która zniosła owoce w postaci demokratycznego państwa.
Tak, gdyby to Rosja była USA podczas zimnej wojny dziś byśmy byli jak Białoruś albo jeszcze gorzej.
Takie rzeczy rozgrywają się w strefie wpływów

2

@skubi99 Jak domniemanie niewinności ma mieć zastosowanie do martwego człowieka? Przecież martwego się nie sądzi.

0

@HarveySpecter Bolek to taki ważny ,że nieźle zagrał rolę i tyle.

1

@HarveySpecter Bez przyczyny sie to nie dzieje.

0

@Hosh W sumie nie. Jedynie szkaluje się jego dobre imię.

40

@HarveySpecter Ale tu nikt JP2 nie szkaluje, ani nie odbiera mu zasług. Po prostu dziennikarze doszli do prawdy o bardzo ciemnej stronie jego pontyfikatu i mają na to dowody. JP2 jest postacią historyczną i powinien być rzetelnie rozliczany. Nawet jeśli część jego historii jest chwalebna, a część obrzydliwa. O tym trzeba mówić... Jeśli nie z szacunku dla ofiar, które nie dostały od niego żadnej pomocy to chociażby przez wzgląd na prawdę historyczną.

0

@HarveySpecter @maroon tysiące spraw pedofilii i tyle ludzi to tuszowalo ale papież nie miał przecież pojęcia. Ile takich spraw jest już Zakopane albo ofiary już nie żyją. Jest tyle dokumentów faktów itp że aż ciężko uwierzyć że Watykan nie miał.pojecia o tym wszystkim. Kiedyś papieże również nie wiedzieli co się dzieje w kościele ;) ja już kiedyś to pisałem że Kościół jeszcze kilkanaście lat i upadnie zostaną im tylko mld na kontach i w nieruchomościach w Polsce

3

@HarveySpecter niestety mam to samo uczucie. Teraz są modne hejt i nagonki a nie pamięta wół jak cielęciem był. Gdyby nie te dwie postacie to polska by była na równi z Białorusią. Żeby nie było, bardzo potępiam wszelkie zatajanie itd ale dziwnym faktem, rzeczy które się działy dziesiątki lat temu nagle są ujawniane. Kościół jest atakowany, chce się go zniszczyć. Jestem osobą wierzącą i nie wstydzę się tego. Chodzę regularnie do kościoła ale nie dla księdza czy żeby się pokazać ludziom tylko dlatego że wierzę w Boga. Niemniej każdego kto dokonuje złego wobec drugiego człowieka trzeba surowo karać.

0

@HarveySpecter nie jest prawicowcem to im przeszkadza. Bog, Honor Ojczyzna pamiętaj, dla nich bezwzględnie najważniejsze. Wałęsa zły, JPII ok

0

@maniak33333 kościół nigdy nie upadnie mimo zła, które się w nim zaplęgło. Czytam właśnie książkę o ojcu Dolindo i to właśnie przez takie osoby kościół przetrwa. Może odejść od wiary rzesza ludzi ale jej fundamenty podtrzymią osoby pokroju św. Faystyny, O. Pio oraz Dolindo i takich ludzi jest wielu. Niestety bardziej medialne jest to co się w kościele dzieje złego niż to co się dzieje dobrego. Również potępiam zachowania większości arcybiskupów i wysoko postawionych w kk. Kościół musi uderzyć się w pierś i choćby miało odejść od niego 3 mld osób zostaną Ci, którzy nadal wierzą w Boga i autentyczną historię zbawienia.

6

@HarveySpecter Można, bo nie ma ludzi świętych.

konto usunięte

3

@Ali094 Na świecie nie ma 3 mld katolików, ich jest mniej niż 20% na globie.

0

@Hosh Nie w tym sensie. Chodzi mi o to, że JP II wtedy nie mógł im nic zrobić ze względu na tę zasadę.

3

@tbas "nie jest prawicowcem to im przeszkadza. Bog, Honor Ojczyzna pamiętaj, dla nich bezwzględnie najważniejsze. Wałęsa zły, JPII ok"
Troszkę odklejka facet. Bo krytykowanie Wałęsy to tylko przypadłość prawicowców...
Odnoszę wrażenie, że dla Ciebie wiele rzeczy jest zero-jedynkowych, troszkę jak z tą Serbią, której historię zresztą Ci przybliżałem i powód zbliżenia do Rosji w ostatich latach.

3

@HarveySpecter Może dlatego, że w Polsce istnieją jakieś dziwne kulty, skrajności, gdzie wszystko jest idealne albo najgorsze i jakiekolwiek głosy sprzeciwu, żeby nie idealizować postaci Jana Pawła II były hamowane przez lata. Jan Paweł II za granicą nie ma dobrej reputacji i jego kanonizacja była bardzo krytykowana. Takie dokumenty są potrzebne, żeby mieć obraz bliższy prawdzie. Inaczej mówiąc, Kościół w Polsce wyidealizował Jan Pawła II aż do przesady, robiąc go świętszego od świętych, co po prostu nie jest prawdą. Brakuje u nas realnego, trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość. Nie powinno być tak, że jakiekolwiek najmniejsze głosy krytyki są od razu nazywane "szkalowaniem", "oczernianiem", gdyż w takim przypadku w Polsce nigdy nie będziemy mogli przeprowadzić zdrowej dyskusji na jego temat, która moim zdaniem jest bardzo potrzebna.

0

@Ojciec5tkidzieci ale mistrzu co do Serbii ja nie negowałem tego co napisałeś. Szczerze nie znałem historii Serbii. Ale znam konserwatyzm religijny jednej partii.

0

@ChessInfo nie wiem ilu ich jest podałem czysto teoretyczną liczbę. Wiadomo że jest ich mniej

1

@tbas Wiem, ale Twoje wpisy są często zero-jedynkowe - tak też było w kontekście Serbii dopóki między innymi Tobie nie przedstawiłem ich historii. Piszesz w takim tonie, że to co Tobie się wydaje za słuszne, to takie ma być. Troszkę jak z tymi prawicowcami. Przecież Wałęsę krytykują nie tylko prawicowcy. :D Poza tym konserwatyzm religijny nie jest stałą rzeczą u wszystkich prawicowców. To tak, jakby pisać, że wszystkie osoby o lewicowych poglądach to idioci powtarzający antynaukowe tezy o istnieniu 5835038530583 płci.

1

@HarveySpecter jak dla ciebie TW Bolek to bohater to,,gratulacje"

21

@HarveySpecter Jak można atakować JPII? Można i jest ku temu o wiele więcej powodów. Problemem naszego społeczeństwa jest brak umiejętności rozliczenia się z własną historią i akceptacja, że nie ma postaci całkowicie białych i całkowicie czarnych w wymiarze ich życiorysów.
Wielcy Polacy (w ujęciu historycznym) jak Wałęsa, JPII, Dmowski, Piłsudski, Pilecki i inni - byli na swoim etapie życia twórcami pewnej tożsamości narodowej. Ale byli również ludźmi, który popełniali błędy - umotywowane własnym punktem widzenia, przekonaniami, szczerą wiarą w intencje czy po prostu własnym interesem. Każda z tych osób ma na swoim wizerunku rysy i "ciemne karty" własnej historii. Naszym największym błędem jako społeczeństwa jest brak akceptacji tego, że oni też mogli się mylić lub popełniać czyny złe. I te złe czyny kompletnie nie likwidują ich wkładu w historię Polski. Aktualnie próba powiedzenia czegoś innego niż chwalebnego - antypolskość, wróg, lewak/prawak/onuca. Nie idźmy tą drogą.

0

@HarveySpecter
Kolego chyba nie ogarniasz pewnych rzeczy.
Wyjaśnienie pewnych rzeczy i ich przyczyn to atak ?

To kościół np piętnuje np gejów a w nim jest ich Ok 50%
Ja nic przeciw gejom nie mam.

To ze papież zrobił wiele dobrych rzeczy i jest wielka osoba nie oznacza iż nie był częścią układu.
Dlaczego tak było ? Zastanów się nad tym lepiej.
Może wtedy się nie dało nie być w tym układzie chcąc coś zrobić innego dobrego.
Będąc wśród tylu zwyrodnialcow samemu tez się pewne rzeczy zatraca.
I następna rzecz kiedyś 12 ładnie kobiety rodziły i były żonami królów.
Teraz to pedofilia by była.

Kościół trzeba wyczyścić i przystosować do nowych czasów.
Nie wolno wypierać niektórych życzy.
I nikt nie atakuje JP2.
Czasy były jakie były i trzeba wyjaśniać i tez rozumieć niektóre zachowania !

Łączenie religi z polityka i ideologia prowadzić do faszyzmu !


0

@Ojciec5tkidzieci kupuje, dzięki za info. Pewnie masz rację.

15

@HarveySpecter Po pierwsze, komuna umarła śmiercią głodową, JP2 i Wałęsa to fajne symbole, ale tylko symbole, bo nikt komuny nie obalił. Mowa o przemianie ustrojowej to jeszcze czarniejszy dowcip, bo komuna została tak uwalona, że komuniści do końca życia żyli w swoich willach, niektórzy nawet przez dekadę rządzili krajem, większość miała się dobrze aż do ciepłej emeryturki a jeden z nich obecnie jest nawet sędzią trybunału konstytucyjnego.
Prawda jest taka, że JP2 miał wpływ jedynie kulturowy, nie stalibyśmy się żadną rosją a wyciąganie jego brudów jest całkowicie słuszne jeżeli przez niego cierpieli ludzie.
Czemu stało się to popularne dopiero teraz? Bo kiedyś było objęte tabu, Urban został nawet skazany za "obrazę" papieża i to za jego życia, zresztą tak samo było ze wszystkimi.
Pedofilia to nie jedyny zarzut, przecież było głośno o jego poglądach na antykoncepcje co w obliczu autorytetu jakim dysponował skutecznie dokładało się do rozprzestrzeniania AIDS w Afryce.
Beatyfikował też Matkę Teresę z Kalkuty o której też nie można było mówić źle, nawet za jej życia a jej cała misja opierała się na szamańskich modłach o uzdrowienie, bez leków, bez środków przeciwbólowych prowadząc istny zakład tortur dla chorych a przy okazji siłowe nawracanie rdzennej ludności.

1

@lucas/catalan
To tez jest wielki człowiek jak JP2.
Zrobił tez dużo dobrego i spowodował to ze narod się obudził i doszedł do demokracji. Byk jednym z elementów tego tak jak inni którzy walczyli z komuna !
Tylko oboje maja grzechy tak jak każdy z nas.

A to ze TW był Bolkiem wynika z akt komuchow :) tak jak większość spraw pedofili w kościele akurat
Tylko na sprawy pedofili są tez zeznania ofiar nie tylko te akta

Najpierw trzeba zrozumieć niektóre postępowania a potem rozliczać

2

@HarveySpecter
- ukrywanie pedofilii (jak nie wiedział co robią jego podwładni to tak samo źle o nim świadczy)
- walka z prezerwatywami w Afryce, która przyczyniła się do rozwoju epidemii AIDS
- masa kontrowersyjnych wyświęceń wliczając w to zbrodniarzy wojennych

A papieżem został dzięki pomocy CIA, bo Amerykanie korzystali ze wszystkich środków w walce z ZSRR.

1

@Ali094 masz wiarę. Polecam zapoznać się z danymi ile ludzi odchodzi od kościoła, a bardziej ilu przestaje chodzić do niego. Księży coraz mniej a jeszcze kilka lat i kościół będzie musiał płacić podatki ;)

7

@HarveySpecter Jak można być tak naiwnym, żeby myśleć, że gdyby nie papież Polak i Wałęsa to nie byłoby takiej Polski tylko mielibyśmy drugą Rosję XD

0

@HarveySpecter
Jakby Niemcy wygrali II WŚ mielibyśmy teraz niemiecki standard. Źle?

1

@HarveySpecter od kilku lat już nie mamy Wolnej Polski: „Przehandlowaliśmy i wolność. Jedni za 14. emeryturę, drudzy za parę stówek. Tanio, ale też towar dla niektórych nie był tak wartościowy, jak myśleliśmy w 1989 roku” – stwierdził śp. znakomity aktor Krzysztof Kowalewski - zgadzam się w 100%.

1

@HarveySpecter Skoro zatajał pedofilie to jak można go nie atakować?

0

@HarveySpecter Choćby "Bolek" mówi ci to coś. Kartki, które nigdy nie wróciły na swoje miejsce.

4

@HarveySpecter Ale dziwi Ciebie ta dyskusja na temat rzeczywistej nieskazitelności Jana Pawła II czy Wałęsy? Jeżeli nam od małego wciskają bardzo mocno, że chłop był kimś cudownym i trzeba mu wszędzie pomniki stawiać, to rozsądny człowiek zacznie sprawdzać czy rzeczywiście taki był. Uwaga on i żadna postać historyczna nie była bez wad. To byli po prostu ludzie, którzy rzeczywiście mieli wpływ na losy naszego świata. Osobiście nic nie mam do tego, że ktoś poddaje tych dwóch ludzi pod wątpliwość. Według mnie należy, zwłaszcza, że mieli władzę i wpływ na działania ludzi. Taki koszt bycia u władzy, że będą Ciebie rozliczać.
Zresztą samo gadanie, że bez nich by czegoś nie było to w większości gówno prawda. Nie tylko im przecież zależało na obaleniu komuny w naszym kraju.
Tak samo było z Piłsudskim, że wychwalali go ponad niebiosa za Cud nad Wisłą, a tak naprawdę znakomita praca polskich kryptologów, którzy złamali szyfr depesz radzieckich pozwoliła na zwycięstwo, bo jak wiesz co dokładnie wróg zrobi to nie trudno wygrać.

9

@HarveySpecter Co to znaczy" atakować"? Dlaczego powiedzenie czegokolwiek negatywnego o tym człowieku jest od razu odbierano jako atak/nagonka?

"Teraz stało się modne"?? To ja zadam inne pytanie - dlaczego kościół sam, chociażby po zmianie systemu ponad 30 lat temu, nie rozliczył się ze swoich ciemnych kart, jak chociażby pedofilia? Nie byłoby wtedy potrzeby "atakowania", dziennikarskich śledztw itd.

Ta instytucja robiła i robi bardzo wiele złego, i czy się to podoba Tobie bądź innym ślepym wyznawcom JPII - on bardzo mocno maczał w tym palce, jako szef tej instytucji przez tak wiele lat. Nie zrobił nic albo prawie nic aby naprawić to co złe.
Za co ja mam go szanować? Że "walczył z komunizmem"? Nie bądźmy śmieszni - kościół walczył z komunizmem, bo komuniści walczyli z kościołem - a nie dlatego, że tak bardzo chciał wolności i szczęścia dla Polaków...

Nie mamy grama dystansu do siebie i swojej historii i chęci mówienia o niej w obiektywny sposób. Wystarczy cokolwiek - film o Jedwabnem - i nagle okazuje się, że to atak na Polskę. A może po prostu nie jesteśmy tak zajebiści i kryształowi jakbyśmy chcieli?

0

@HarveySpecter donosił na kolegów co nie widziałeś jego teczki ?

1

@sylweste.r dokładnie. Nagle są ataki na JPII ? Wystarczy wejść na wikipedie i masz informacje na ten temat. Nie rozumiem ludzi, którzy ślepo bronią Wojtyłę. Dla większości Polaków najlepiej nie znać prawdy i pamiętać tylko to co dobrego zrobił.

4

@HarveySpecter Kolejny obrońca pedofilii, bezkrytyczny wielbiciel symboli.
JP2 zarządzał Kościołem, w którym kwitła pedofilia. Jego najbliższe otoczenie w Watykanie to bez wyjątku brutalni gwałciciele dzieci.
Rozumiem, że to przypadek. Ten jeden cudny kwiat o niczym nie wiedział i o niczym nie słyszał, przechodząc przez wszystkie szczeble hierarchii.

Gdyby był szefem Kościoła i nie wiedział o niczym, to znaczy, że pozwalałby na gwałcenie dzieci jako fatalny szef tej organizacji,który się nie interesuje co się w niej dzieje. I ponosiłby odpowiedzialność.

Na szczęście ludzie kościoła, watykaniści i wierzący eksperci od spraw kościelnych, potwierdzają, że istnieją niepodważalne dokumenty niezbicie potwierdzające to, że kardynał Wojtyła wiedział, ale przymykał oko na gwałty w Kościele.

Jego motto w sprawie pedofilii brzmiało: zostawiamy to.

Wszystkie poszlaki od lat wskazywały na to, że JP2 jest umaczany w pedofilię, teraz dokumenty potwierdzają, jak zgniły to był człowiek.

1

Sam fakt, że walkę z bandytyzmem w Kościele uważasz za modę, świadczy, że Ty chłopie też jesteś mocno zgniły.

1

@HarveySpecter
A cóż by się stało, gdyby nie było JPII i L.Wałęsy? Świat by się zawalił?

Nie podoba ci się, że atakują JPII, to nie słuchaj. Ja nie wiem, o co chodzi w tej nagonce i nie zamierzam się dowiadywać.

Każdy hierarcha Kościoła Katolickiego ma za zadanie chronić tą instytucję. I to robią. I aby ją chronić robią wiele łajdactw. Tuszowanie pedofilii nie jest na szczycie grzechów KK.

Trzeba być pierwszym naiwnym, aby wierzyć, że JPII jest idealnie czysty. Aby zostać papieżem, trzeba być odpowiednio mocnym i wiarygodnym człowiekiem dla tej struktury. A to oznacza, że przed wyborem, trzeba było podejmować wiele decyzji, które nie mają nic wspólnego z głoszonymi przez Nowy Testament ideami.
.

0

@HarveySpecter Lech Wałęsa? XD zbawca narodu? Ty czytałeś coś wgl na temat tego co się wtedy stało? Zwykły pionek i tyle, wszystko było ustawione.

0

@HarveySpecter Takie symbole są po to, żeby właśnie się do nich brandzlować, jak do czarno-pomarańczowej strony z filmamy wiadomej treści. Im bardziej się brandzlujecie i im bliżej dojścia jesteście, tym trudniej wam spojrzeć na rzeczy jasno i klarownie.

0

@HarveySpecter Dokładnie zgadzam się z Toba w 100%, chodzi żeby zniszczyć tożsamość narodową naszych rodaków a Polska nie jest suwerennym krajem, bo mamy zje....ane prawo rodzinne i niszczone są dzieci prze alienację, takimi ludźmi później łatwiej kierować i manipulować. Teraz zbliżają sie wybory to kreują nowa rzeczywistość dziennikarzyny, a ludzie to łykają, dla nich ważniejsze jest to co teraz w teczkach napisali drukarze niż to co było, socjotechnika manipulacji tłumem, wolny jest ten co żyje poza matrixem.

0

Z Leppera też kiedyś wariata robili a on się odgryzł i pojechał ze wszystkimi, prawdziwy Polak patriota.

0

@AdiKingu96 jak latwo oskarzyc i niszczyc imie kogos kto nie moze odpowiedziec

0

@HarveySpecter Po prostu nie ma świętych ludzi i kazdy ma cos za uszami. Pokolenie Jana Pawła II zawsze bedze pamietac o jego zaslugach i jak potrafil jednoczyc ludzi, dla pokolenia ktore nie mialo okazji tego doswiadczyc pewnie zostanie czlowiekem ktory ukrywal pedofilie bez wnikliwej analizy. Mozesz zrobic 300 dobrych uczynkow, a jeden zly wszystko przekresla w ocenie wielu ludzi. Co do problemu pedofilii w kosciele to kosciol przez to ze niewiele z tym robi sam sie pogrąza i zmierza w strone upadku.

0

@maroon @AllBundy @HarveySpecter Dowody? Serio? Nie mam też dowodów na to, że Morawiecki czy Duda są sterowani przez SamiWiecieKogo, ale przecież myślenia mi nikt nie zabroni i mogę mieć swoją opinię na ten temat...

Fakty są takie, że poprzednik JPII zapowiedział transparencję w watykańskich finansach i został zlikwidowany po kilku tygodniach, po czym przyszedł JPII i nie było już żadnych problemów, co daje do myślenia...

Pedofilia w kościele była znanym tematem już od dawna, nie mówię, że JPII na nią przyzwalał, ale idąc waszym tokiem rozumowania, nie mam też dowodu, że jakkolwiek jej przeciwdziałał

0

@HarveySpecter Może problemem nie jest to, że ukazują się informacje o niedobrych działaniach JPII a zazwyczaj przy tego typu rzeczach powstają dwa obozy przeciwstawne, jeden za piętnowaniem, pamiętaniem i częstym wracaniem do głównie tych złych rzeczy a drugi z kolei będzie bronił bez względu na wszystko i nie dopuszczał do siebie żadnych złych czynów o papieżu. Na ten temat też jakiś czas temu była dyskusja, że Jan Paweł II mógł wiedzieć o tych nagannych rzeczach dziejących się w kościele lub kardynałowie nie donosili mu o takich zjawiskach albo nie wykonywali zadań związanych z tym tematem (przy poprzednim papieżu i obecnym ten temat wraca), ale w tym przypadku również ponosi odpowiedzialność, bo jako głowa kościoła dobiera i zarządza kardynałami i za to też jest (a raczej powinien) też być rozliczany. Sam jestem osobą wierząca i potrafię dostrzec te dobre i złe rzeczy, które dzieją się w kościele. Może gdyby zamiast ludzie odchodzić od kościoła, bardziej pilnowali jako wspólnota świecka poczynań ksiedzy, pewne rzeczy mogły by potoczyć się inaczej. Ktoś może powiedzieć, dobrze że ludzie odchodzą itd. ale i tak część zostanie jednak i to na nich też będzie spoczywać przyszłość kościoła.

1

@HarveySpecter Wiesz, osoby, które sobie z niego drwią, nie pamiętają go. Jest to jakaś figura symbolizująca przede wszystkim kościół i pewne zamierzchłe czasy, a do tego już nie jest bezkontrowersyjna.

Ogólnie częstym ludzkim odruchem jest atakowanie symboli, które do Ciebie nie przemawiają. W polityce często jest sinusoida - teraz jesteśmy w momencie, kiedy kościół (moim zdaniem słusznie i zasłużenie) bardzo mocno obrywa, a wszystko, co z nim się kojarzy, jest krytykowane i wyśmiewane. Nie twierdzę, że to zdrowe i dobre, ale na pewno naturalne i ludzkie.

1

@Tasde W zasadzie prawie nic z katolicyzmu nie zostało mi w życiu, ale piszesz tak, że aż mi się chce bronić JPII.
Po pierwsze "P2 miał wpływ jedynie kulturowy"? Wszystko o czym tu mowa jest kulturowe, jak to się nie liczy, to nie liczy się zupełnie nic. Żadne książki, żadne mity, żadne filozofie, ogólnie świat jest pozbawiony znaczenia. Jeśli ludzie nie działają kulturowo, tylko instrumentalnie, to możemy zamilknąć na wieki.

Rolą papieża, a więc jakby głowy całej religii wydaje się na pierwszym miejscu reprezentować i realizować tę religię i jej doktrynę. Wobec tego oczekiwanie od wiernych, że będą przestrzegać zasad wiary zdaje się ważniejsze, niż promowanie akcji sprzedawania prezerwatyw swoim nazwiskiem. Jakby nie patrzeć nieprucie się na lewo i prawo również ogranicza przenoszenie HIV i najlogiczniejszym wydawał się to właśnie popierać jako papież. Plus w pewnych krajach również są chrześcijanie i nie mają oni potrzeby przymknąć oka na religię i założyć gumkę. Czemu w Afryce byłoby to niemożliwe? Czemu w imię papieża mieliby jednocześnie cudzołożyć przy każdej okazji, ale już nie używać ochrony? IMO bezsensowny zarzut.

No i oskarżanie Matki Teresy o "szamańskie modły o uzdrowienie oraz siłowe nawracanie" jest perspektywą osoby przeciwnej modłom i nawracaniu. Znowu, dla reprezentanta religii misyjnej nie jest to żadna krytyka :D Miał się temu sprzeciwić, i tym razem z roli partnera wizerunkowego firmy Durex podpisać kontrakt z Bayerem i promować sprzedaż leków?

Wydaje mi się, że jest to zamaskowana krytyka religii jako takiej. Dla JPII jako, stwierdzając wobec tego dialektycznie, bastionu zasad katolickich i polskiej podpory kulturowej, jest to czysta pochwała.

PS Cały problem utajania pedofilii nie daje mi spokoju i trudno mi pogodzić publiczny obraz tego człowieka z zarzutami. Nie chcę ich jednak odrzucać tylko dla ochrony tego wyobrażenia. Problem polega na tym, że od polskich dziennikarzy prawdopodobnie nie usłyszę słowa czystej prawdy. Mam już jakieś książki na ten temat na półce, ale nie nazbierałem w sobie jeszcze dostatecznej rezerwy, by przez to przebrnąć. Coś tu w każdym razie nie gra. O Wojtyle nawet ateistyczny Vetulani pisał, że to był człowiek święty. A chyba w niczym się co do zasady nie zgadzali.

3

@HarveySpecter bo to zdrowa i potrzebna sytuacja, żeby kruszyć pomniki w imię prawdy historycznej. Wynoszenie JPII na piedestał i ślepe czczenie jego odrealnionej postaci to nic innego jak oddawanie czci złotemu cielcowi. Idąc dalej w katolicką wykładnię - zamykając oczy na akty zła, nawet broniąc ideałów, samemu poddajesz się złu

1

@HarveySpecter Jak w Polsce może coś się zmienić, skoro jest tyle obrońców tych którzy tuszowali pedofilię. Ciekawe czy jakby to dotyczyłoby waszych dzieci to też tak gorliwie byście go bronili

1

@AbelKabel "Czasy były jakie były i trzeba wyjaśniać i tez rozumieć niektóre zachowania "

Czasy gdy był jeszcze w Krakowie biskupem czy tam arcybiskupem można jeszcze jakoś na siłę zrozumieć ale to że nic nie zrobił z Degollado nie da się wytłumaczyć

0

@tom9001
Masz racje tylko kościół cały jest zepsuty a on był jego częścią.
Pytanie czy mógł coś robić w tym bagnie.
Niestety inne tez sprawy były chyba dla niego ważniejsze.

Ja oglądałem kiedyś taki dokument Francuski o pedofili wśród księży Francuskich i w USA.
Tam to było wyjaśnione trochę tak : ksiądz jest wychowany w takim środowisku iz dla niego normy są inne.
Według niektórych miłość z chłopcem to nawet dobro bo dajesz miłość.
To jest przesiąknięte od serek lat.
Kiedyś im było wszystko wolno, a jak matka przyszła ze np córka zgwalcona to ja oskarżano o szatanizm i palono na stosie.

Dlaczego obecnie jest mało księży ?
Bo obecnie już nie opłaca się być gejem księdzem. Związki gejów już są norma i się ich nie wstydzą.
Kiedyś aby żyć łatwiej jako gej szło się do kościoła.
Tam nie masz pytań o dziewczynę itp
Życia intymnego niby nie masz :)
I tacy geje którzy dostali swoją parafie na wydupiu nie mając wikariusza co robili? Zakochiwali się w ministrantach.
Dla mnie oni tez są ofiarami systemu kościelnego. Bo nie raz się poprostu pogubili a wsparcie żadnego nie mieli wśród przełożonych. Wręcz może nawet zastraszanie i tez gwałty :)

Dlatego uważam iz będą w takim środowisku JP2 mógł coś zrobić.
Przecież by go jeszcze wyklęli i spalili, bo jednak lata 90 jeszcze były trochę na opak w rozumieniu sexualnosci.
On bardzo zaangażował się politycznie i tu jest wielka osoba dla mnie, za to co zrobił w tym aspekcie.
Reszty może nie mógł lub nie chciał to trzeba wyjaśnić.
Może sam był gejem, bo Dziwisz to na 100% :) (gej to nie pedofil)
Chce podkreślić ze nic nie mam przeciw gejom niech będą z tym transparentni.
Wtedy nie musza się kryć i wtedy być może nie byłoby tego zła, jakby w kościele to było transparentne.
Niech ksiądz ma zone, męża co mnie to interesuje.
Niech będzie dobrym i porządnym człowiekiem i księdzem przekazującym wiarę.

A to co obecnie robi nasza super władza jest żenujące !
Podważa ewidentne dowody.
Zamiast chcieć prawdy i wyjaśnić jej podłoże tak jak Ja to np robię :)
Pisanie ze dokumenty są SB a jakie maja hyc z tamtych czasów.
Sami oskarżają Walese według dokumentów SB. Żałosne standardy taz są Ok, raz nie są.
Tylko ze tu mamy tez zeznania świadków z danych parafii a obok tego nie da się przejść od tak.
Aha mogą powiedzieć ze kupieni :)
Tylko jedno dlaczego taki ksiądz był tyle razy przenoszony na takie wydupia :)

0

@AdiKingu96 a dowodem na to sa zapiski przedstawione przez sluzbe bezpieczenstwa wladz PRL, tak? Gratuluje w takim razie.

1

@maroon no wedlug niego sa dowody, zapiski SBecji.
To jest dramat, ze czlowiek ktory przysporzyl Polsce i Polakom tyle szczescia i wsparcia w czasach komuny jest teraz opluwany przez wlasny narod, ktory dal sie podejsc dziennikarzom, ktorzy opieraja sie na dokumentach i zapiskach SB.

0

@HarveySpecter pomowienia i typowe insynuacje stacji tvn, ktora jak w filmie grozy dodaje muzyczke jak z horroru i mowi, ze zrodla SB sa wiarygodne i na nich bedziemy sie opierac.

1

@Tabaluga37 ze wszystkim sie zgadzam i popieram.
Pamietaj prosze, ze dokumenty i informacje mowiace o tym, ze JPII wiedzial, ale nic nie zrobil pochodza z zapiskow SB, ktora mordowala niewygodnych swiadkow i ludzi kosciola (patrz ksiadz Jerzy). W zadnym wypadku nie mozna opierac wiedzy w tej sprawie biorac pod uwage informacje zapisane przez nich, bo to zwykli mordercy byli.

0

@Hosh A martwy nie jest w stanie sie bronic.

0

@osa91 chlopie, ile Ty masz lat, ze nie rozumiesz, ze ich material opiera sie na dokumentach i zapiskach SBecji? Czy Ty w ogole wiesz czym byla i czego dopuszczala sie SBecja? Wiesz ile morderstw maja na swoim koncie? Oni zabijali, torturowali i niszczyli zycie kazdemu kto walczyl o wolna Polske! Ksiadz Jerzy, mowi Ci to cos?

0

@Nowy1103 Ale ten dokument nie opiera się tylko na papierach sb, to seria i już odcinek o Ameryce udowodnił że wiedział bo trzech księży z imienia i nazwiska powiedziało że informowało wojtyłę i to w cztery oczy. Jeśli ktoś potrzebuje za dowód znaleźć różowy pamiętnik w którym wojtyła przyznaje się że wiedział i do tego był uzależniony od kremówek no to nie znajdzie dowodów, a archiwa kościelne już zapewne płoną, bo taka rysa dla upadłego już kościoła to dramat.

konto usunięte

1

@Amigo_Blanco Największym problem Polaków i np.Tvnu jest to że atakują Papieża. Dwa lata dziennikarze jeżdżą i szukają dowodów na niego.A z drugiej strony zapraszają do swojej telewizji wielka gwiazdę Polańskiego który jest skazany w USA za wiadomo co .Hipokryzja Top level telewizji i jej widzów.

2

@martin3131 jedynym celem tego reportażu było podgrzanie podziału bo się wybory zblizaja. PiS i PO mają rządzić do końca świata i teraz TVN i Tvpis dostały kolejny zastrzyk paliwa.

0

@maroon są dowody, tylko nie ma się komu tym zająć. Państwo kościelne PiS nie pozwoli żeby podnieść rękę na kościół. A to banda pedałów, pedofili i złodziei. Dopóki kościoła nie oczyści się z bandytów doputy będę tak generalizował - ci dobrzy siedzą cicho, nie zależy im na oczyszczeniu kościoła więc są współwinni.
A Janek - wiedział wiedział nie powiedział, taki z niego święty, wolał kryć swoich ziomków zamiast wstawiać się za dziećmi. Tak samo jak Dziwisz. Z Dziwiszem to już chyba od 2 lat się ciągnie i jakoś władze nie kwapią się żeby to szybko zbadać. Dowody mają podstawione pod nos.
Ale spokojnie - nowa władza to ogarnie

konto usunięte

0

@HarveySpecter
Nie wiem czy w ogóle mam jakiekolwiek moralne prawo wypowiadać się w tym temacie gdyż jestem daleko od KK ale czytając ten wątek wprost poraża mnie niesamowicie niski poziom empatii oraz niski poziom wiedzy niektórych piszących na zasadzie -- a dlaczego , a dlatego.Uwagi,zastrzeżenia dotyczą ukrywania pedofili w kościele za czasów kardynalskich, nikt poważny nie powinien kwestionować wkładu JP II i L.Wałesy w przemiany jakie nastąpiły w Polsce. Obraz i kult JPII tak bardzo na tym nieucierpi natomiast największy problem ma polski KK. Raz , że przez tyle lat ukrywał tę prawdę ,dwa , że do tej pory nie rozliczył się z tych grzechów.Na koniec chciałbym tylko skromnie dodać , że ukrywanie molestowani dotyczyło DZIECI, bo widze , że większość o tym zapomniała i ważniejszy jest kult jednostki niż dobro dziecka.To tylko moje przemyślenia, na pewno wielu się nie spodobają ale nie zamierzam polemizować .

1

@jeyx77x
gdyby nie chrześcijaństwo to byśmy szykowali się do topienia Marzanny? Nic głupszego pewnie dzisiaj nie przeczytam. Chcesz chrześcijaństwu przypisać zasługi za postęp? Naprawdę? Tym, którzy palili ludzi i książki na stosie, mordowali tych bardziej postępowych i przez większość swojej historii robili (i robią) wszystko, żeby panowała ciemnota?

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Czy Joao Felix powinien zacząć mecz z PSG od pierwszej minuty?