La Masia, tak potocznie nazywana jest szkółka Barcelony, w której szkoleni są młodzi adepci katalońskiego zespołu. Do 2011 roku mieściła się ona w domu, wybudowanym w 1702 roku, który ulokowany jest tuż obok Camp Nou, natomiast od 30 czerwca 2011 roku nowym domem dla wychowanków klubu stała się "nowa" La Masia, czyli Centrum Treningowe im. Oriola Torta.

 

"Stara" La Masia

Zbudowana w 1702 roku wiejska rezydencja służyła początkowo jako warsztat, pracownia dla architektów i budowniczych, czy również miejsce, od którego zaczynali swoje wizyty ludzie związani z branżą budowlaną. Po inauguracji Camp Nou 24 września 1957, La Masia została zamknięta i oczekiała na swoją przyszłość. Za kadencji prezydenta Enrica Llaudet (1961 - 1968) budynek został odnowiony, rozbudowany i stał się siedzibą władz klubu FC Barcelona. Inauguraca nowej siedziby miała miejsce 26 września 1966 roku.

Rozwój klubu sprawil, że z czasem La Masia stała się za mała dla klubowych władz i siedziba została ponownie przeniesiona przez zarząd Agustíego Montala tuż obok lodowiska. Dzięki temu La Masia znów stała się dostępna do zagospodarowania, co ponownie wykorzystał Josep Lluís Núñez. Od 20 września 1979, po szybkiej przebudowie roku stała się domem dla młodych wychowanków Barcelony, którzy mieszkali tam, aż do czerwca 2011 roku.

Obecnie ponad trzydziestu zawodników szkółki zadebiutowało w pierwszej drużynie Barcelony, a jednym z pierwszych beneficjentów systemu szkolenia Barcelony jest obecny trener Pep Guardiola. Oprócz niego są to również Guillermo Armo, Sergi Barjuan, Ivan  De la Peña, Puyol, Xavi, Reina, Víctor Valdés, Gabri, Iniesta, Piqué, czy Lionel Messi. To tylko część z nich, a do drzwi pierwszego zespołu pukają już kolejni młodzi, utalentowani zawodnicy nie tylko z Katalonii i reszty Hiszpanii, ale także innych krajów całego świata.

"Stara" La Masia w liczbach:

Data otwarcia: 30 października 1979 r.
Data zamknięcia: 30 czerwca 2011 r.
Powierzchnia: 610 m2, dwa piętra
Pojemność: 60 zawodników

 

"Nowa" La Masia, czyli Centrum Treningowe im. Oriola Torta

Nowy dom dla wychowanków klubu został usytuowany w podbarcelońskim Sant Joan Despí, tuż obok obecnego centrum treningowego pierwszego zespołu piłki nożnej - Ciutat Esportiva Joan Gamper. Nowy budynek charakteryzuje się wysokiej jakości funkcjonalnością, komfortem i faktem, że może być rozbudowywany wraz ze wzrostem potrzeb klubu.

Powierzchnia całego budynku to 6000 metrów kwadratowych na pięć pięter, z których trzy są obecnie wykorzystywane przez młodych zawodników, a dwa są dostępne do zagospodarowania. Budowa trwała dziewiętnaście miesięcy (od grudnia 2009 do czerwca 2011) i kosztowała prawie dziewięć milionów euro, a dodatkowe 2,3 miliona pochłonęło wyposażenie i opodatkowanie. Ośrodek ten może obecnie pomiesić 83 sportowców.

Pokoje rozdystrybuowane są na dwóch piętrach (pierwyszym i drugim) i głównie przeznaczone są dla dwóch lub czterech osób, ale istnieją również pokoje jednoosobowe. W każdym z nich znajduje się łóżko, szafa, w pełni wyposażona łazienka i biurko do nauki. Niektóre pokoje posiadają specjalne, większe łóżka dla wyższych zawodników sekcji koszykówki czy piłki ręczne, a część przystosowana jest do zabiegów fizjoterapeutycznych.

Łatwość użycia i względy praktyczne to dwie kluczowe koncepcje charakteryzujące ten budynek. Przykładem jest piętro parterowe, gdzie znajdują się kuchnie, restauracja samoobsługowa, biura, miejsca do dodatkowej pracy i relaksu. Celem jest nie tylko poprawa warunków młodych osób, ale także tych, którzy nad nimi czuwają. Kucharze, opiekunowie i zarządcy nowej Masii mogą korzystać z najlepszych możliwych warunków do pracy bez utraty rodzinnej atmosfery tego ośrodka.

Cetrum Treningowe im. Oriola Torta w liczbach:

Data otwarcia: 20 października 2011
Powierzchnia: 6000 m2, pięć pięter
Pokoje: 78 (39 jednoosobowe, 36 dwuosobowe i 3 czterosobowe)
Pojemność: 83 zawodników