La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1195 Culés

16

Tymczasem kolejne dobre wieści ze świata po legalizacji małżeństw jednopłciowych w Szwajacarii - w Berlinie mieszkańcy poparli wywłaszczenie mieszkań.
A w Polsce dalej jak w lesie...

Komentarz usunięty

128

@Persyfl wolę las niż lewicę u władzy

Komentarz usunięty

15

@Shapiro Ja nigdzie nie neguję tego, że zgodzilibyście się mieszkać w lepiankach ze świńskich odchodów, żeby tylko czuć się bezpiecznie przed chochołem lewicy.

2

@Persyfl Co to właściwie jest to wywłaszczenie mieszkań?

Komentarz usunięty

10

@CZaras Firmy posiadające ponad 3000 mieszkań w Berlinie, będą musiały sprzedać nadwyżkę miastu.

Komentarz usunięty

9

@Persyfl To nie jest aby nieco zarżnięcie firm deweloperskich nastawionych pod wynajem?

92

@Persyfl Muszę przyznać, że przyjemniaczek z Ciebie, musisz być wybitnie sympatycznym człowiekiem na co dzień.

6

@CZaras Nie, daleko daleko do tego. To jest przede wszystkim aktywna walka z patologią mieszkaniową.

3

@MesQueUnClub_87 Ale masz coś do przekazania, oprócz wniosków od czapy?

82

@MesQueUnClub_87 Nie ma co z nim rozmawiać. Wystarczy spojrzeć na jego avatar żeby wiedzieć z jakim osobnikiem mamy do czynienia. Jeden z największych prowokatorów na stronie.

39

@CZaras to jest lewicowa kradzież w białych rękawiczkach. Obrzydzenie mnie bierze jak widzę takie durne pomysły.
@10LionelMessi10 prowokuje od bardzo dawna. Za sam awatar powinien bana dostać.

43

@Persyfl Wszystko co miałem do przekazania przekazałem w pierwszym komentarzu i nie sądzę, żeby były od czapy biorąc pod uwagę, że w ciągu tej krótkiej wymiany zdań zdążyłeś do tej konwersacji wciągnąć mi ojca i zasugerować, że mam problemy z myśleniem. Taka toksyczna reakcja jednak wiele tutaj mówi o tym z kim się ma do czynienia. Trzymaj się cieplutko, buźka ;)

32

@Persyfl jaką patologia mieszkaniowa? Firmy te mieszkania wybudowały za własne pieniądze.

3

@Persyfl Dobre wieści?? Totalny ściek.Nie mam nic przeciwko gejom czy lesbijkom.Niech zawierają co chcą, ale niech nie interesują tym innych.

4

@Odcinkowy Wolnościowcy w natarciu :)
To nie jest kradzież, ale rozumiem oburzenie, gdy (zgodnie z wolą mieszkańców) ludzkie dobro jest stawiane wyżej niż święte prawo własności.

1

@Persyfl U nas niestety referenda nie są stosowane. A to byłby jeden z niewielu przywilejów demokracji, gdzie miałoby się na coś bezpośredni wpływ. Co do legalizacji małżeństw jednopłciowych - dla jedynych może wydać się to dobre, dla innych nie. Kluczem jest fakt, że Szwajcarzy tak sobie wybrali i to ich decyzja. Więc nie można się wtedy burzyć np do polityków, że wybrali za nich.

6

@MesQueUnClub_87 Zasugerowanie, że ktoś jest gejem w tym kraju ciągle ma być uszczypliwością, żeby nie powiedzieć mocniej?

58

@Persyfl "A w Polsce jak w lesie..."
To chyba dobrze.

Wpływ lasu na klimat

(Ekologia lasu, ekologiczne funkcje lasu), wpływ lasu na klimat wynika głównie z intensywnej transpiracji drzew, która możliwa jest m. in. dzięki zatrzymywaniu dużej ilości wody opadowej w glebie leśnej, co jest z kolei następstwem retencyjnych właściwości lasu. Aby wyprodukować 1 kg suchej masy, sosna musi wytranspirować średnio około 250, a buk około 350 litrów wody. W pełni sezonu wegetacyjnego z 1 ha naszych lasów wytranspirowuje do atmosfery od kilku do kilkudziesięciu ton wody w ciągu doby. Jest to ilość porównywalna z intensywnością parowania lustra wody. Dlatego też wpływ lasów na klimat porównywalny jest z wpływem zbiorników wodnych. Im kompleks leśny większy, tym większy zasięg jego oddziaływania.
Poprzez zwiększoną wilgotność powietrza las wpływa na zmniejszenie dobowych, okresowych i rocznych amplitud temperatury powietrza atmosferycznego. Zwiększona wilgotność powietrza skutkuje też bardziej intensywną kondensacją pary wodnej i zwiększeniem sumy i częstotliwości opadów, zwłaszcza po zawietrznej stronie kompleksu leśnego. Zwiększona wilgotność powietrza zmniejsza też intensywność promieniowania słonecznego i zwiększa udział promieniowania rozproszonego w promieniowaniu całkowitym. Oddziaływania klimatyczne, wynikające ze zwiększonej wilgotności powietrza nad lasem (temperatura, opady, promieniowanie), w warunkach środkowoeuropejskich obserwuje się na odległość do kilkudziesięciu km od większych kompleksów leśnych.
Wpływ lasu na wiatr ma znacznie mniejszy zasięg. Po stronie zawietrznej, tuż za ścianą drzewostanu panuje niemal całkowita cisza, a swoją poprzednią prędkość wiatr odzyskuje w odległości kilkuset metrów (10-20 wysokości drzewostanu). Efekt ten multiplikuje rozczłonkowanie drzewostanu lub celowo zakładane pasy wiatrochronne. Do oddziaływań klimatycznych należy zaliczyć również wpływ lasu na czystość powietrza atmosferycznego i wysycenie go olejkami eterycznymi. Ogólnie trzeba stwierdzić, że tylko największe kompleksy leśne mają wpływ klimatyczny porównywalny z morzami i oceanami, które są głównym źródłem pary wodnej w atmosferze. Wpływ lasów, aczkolwiek zazwyczaj tylko lokalny, ma jednak na lądzie duże znaczenie. Odczuwają go wyraźnie mieszkańcy miejscowości, znajdujących się w zasięgu ich oddziaływania. Dobroczynny wpływ lasu na klimat doceniany jest zwłaszcza w miejscowościach uzdrowiskowych i wypoczynkowych.

8

@arasz1819 Skoro tak to odebrałeś to już jest kwestia Twojej subiektywnej interpretacji.

13

@MesQueUnClub_87 ojoj ale chłopa wyjaśniłeś, brawo!

3

@MesQueUnClub_87 Akurat tutaj myślę, że moja subiektywna interpretacja jest zbieżna z intencjami autora :]

Komentarz usunięty

4

@koksik2700 Co? Nie. Nie chodzi o deweloperów, tylko o firmy, które kupują hurtowo mieszkania.

2

@Shapiro przecież polską rządzi ultralewicowa partia
https://m.youtube.com/watch?v=gSzQWgQN_88
Przy czym jest konserwatywna

3

@Recha_0684 No to jednak masz przeciwko. Jeszcze trochę, a "nie mam nic przeciwko gejom czy lesbijkom..." stanie się taką samą figurą retoryczną jak "nie jestem rasistą, ale..."

3

@longer01 Jak w polskim lesie - zawalonym śmieciami, rozoranym przez quady, nieudolnie zarządzanym i rozkradanym.

0

@Persyfl Bo z tego co słyszałem to szeroko pojęty Zachód oparty jest właśnie bardziej na wynajmach niż prywatnej własności mieszkaniowej co sprawia, że ludzie tam są bardziej mobilni, np. w poszukiwaniu pracy. Wielkie firmy deweloperskie posiadające dużą ilość mieszkań pod wynajem, dzięki czemu mogące iść w "masówkę", a zatem obniżać ceny "produkcji" brzmią mi korzystnie dla takiego konsumenta, a nie jak patologia.

3

@arasz1819 Jeżeli tak Ci podpowiada intuicja to nie będę przekonywał, że jest inaczej :)

25

@Persyfl czy to wywłaszczenie mieszkań jest samo w sobie uczciwe ? To jest trochę podejście, deweloper wybudował mieszanie, więc deweloper może sobie iść (parafrazując powiedzenie o murzynie)... Dlaczego w takim razie miasta gdy był czas ku temu nie budowały tych mieszań tylko czekały, aż zrobi to deweloper, a teraz zmuszają do odsprzedaży. W moim odczuciu jest to nie fair, i walka z nieuczciwością, przy pomocy nieuczciwości.

36

@Persyfl Jak będziesz konsekwentnie prezentował ze swojej strony taką kulturę osobistą, to ten Twój nick w końcu wejdzie w życie i ludzie będą się do Ciebie zwracać, nie per Pan, tylko per syf.

I to rozkładanie wszystkie na punkty :D

6

@CZaras Chodzi nie o deweloperów, a głównie o fundusze inwestycyjne, które te mieszkania wykupują, windując ceny najmu i utrudniając dostęp do mieszkań przeciętnemu mieszkańcowi.
W Polsce dzieje się to samo.

1

@Persyfl No cóż, nie pozostaje nic tylko czekać i zobaczyć jaki efekt przyniesie ta ustawa. Dla tych funduszy to faktycznie katastrofalna wiadomość, w końcu teraz będą musiał sprzedać nagle, do pewnego terminu, a zatem pewnie poniżej pewnej oczekiwanej ceny

1

@Persyfl "zdążyłeś do tej konwersacji wciągnąć mi ojca"
Cry me a river. Robię sos z szurzych łez. Sam tak poprzeczkę ustawiłeś."
Kiedy uczęszczałem do szkoły, to dzieci wcześniej wykazywały zainteresowanie rodzicami swoich rowieśników, niż ich (rówieśników) orientacja seksualna w kontekscie uszczypliwości i wyzwisk. Tak wiec o ile obie formy docinki były i są słabe, to jednak ty obniżyłeś już nisko ustawioną poprzeczkę.

3

@panczo Ale przecież nie o deweloperów tam chodzi, tylko o firmy lokujące kapitał w mieszkaniach.

Komentarz usunięty

4

@CZaras
przecież to wywłaszczanie dla tzw dobra ludu to jest czysta komuna i powrót do czasów ZSRR. Teraz ma być powyżej 3000, co następne? 2000? 1000? Mieszkania/domy prywatne powyżej jakiejś wartości?
Przerabialiśmy już to, wiemy dokładnie jakie są konsekwencje, jak państwo odbiera prywatną własność.

3

@CZaras Co te fundusze zarobiły i jak zniszczyły rynek, to ich. Poza tym, nie mają sprzedać wszystkich mieszkań, tylko nadwyżkę z 3 tysięcy. Nadal będą na tym gigantycznie zarabiać. No i prawo ma chronić ludzi, a nie kapitał.

4

@Ojciec5tkidzieci Ale w sensie, że twoja opinia miałaby dla Mnie cokolwiek znaczyć? Buhahahaha!!!

2

@gg156
"to jest czysta komuna"
Komuna paryska konkretnie :D
"co następne? 2000? 1000?"
I?
"Mieszkania/domy prywatne powyżej jakiejś wartości?"
Jakże mogłoby w szurowej argumentacji zabraknąć równi pochyłej. Następnie będą rozstrzeliwywać dzieci kamieniczników.
"Przerabialiśmy już to, wiemy dokładnie jakie są konsekwencje, jak państwo odbiera prywatną własność."
Wiemy też, jakie są konsekwencje gdy kapitał dobiera się do dóbr pierwszej potrzeby.

Komentarz usunięty

7

@Persyfl Wciąż skłonienie inwestorów ustawą, żeby musieli sprzedawać swoje dobro poniżej pewnej wartości na rynku "bo się już nachapali" wydaje mi się wątpliwe etycznie. Twierdzisz, że celem jest poprawa życia ludzi, ale czy Ci inwestorzy, pracownicy, którzy zyskują na ich dochodzie itd. to nie ludzie?

P.S Nazywanie szurem kolejnych osób raczej nie podwyższy poziomu tej poprzeczki, o której mówiłeś

2

@Persyfl
"Firmy posiadające ponad 3000 mieszkań w Berlinie, będą musiały sprzedać nadwyżkę miastu."

Już widzę jakby pisiory tak zrobiły, ile było by gadania że komuna wróciła

7

@Persyfl I elegancko, pośmialiśmy się obaj. Ja z Twojego gimbusiarskiego zachowania, ty z mojej opinii, tak mozna zaczynać poniedziałek - z uśmiechem na twarzy. ;)

22

@Persyfl
Trzeba iść dalej, niech każdy pozbędzie się swojego majątku, mieszkania, domu, samochodu.
Znieść całkowicie własność prywatną!

Już wiem, które konto na larambli to Jaś Kapela :D

3

@Persyfl
Co to komu przeszkadza, że dwóch panów czy dwie panie biorą ślub? Przecież i tak mieszkają razem i tak mogą sobie majątki przepisywać. Natomiast bez ślubu mają problemy z innymi formalnościami, np żeby się np w szpitalu odwiedzić.

2

@MrCental litości chłopie. Bzdury w tych głowach mają młodzi teraz, ojj przydałaby się zasadnicza służba wojskowa.
@draxidox haha dobre :) wielki powrót Jasia.
PS nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby takie głupoty opowiadać.

12

@Persyfl Czytaj ze zrozumieniem.Chodzi mi o to, że swoje preferencje seksualne czy inne zainteresowania niech zostawiają dla siebie.99% ludzi to ma w pompie co kto i z kim robi w łóżku.Mam znajomych gejów i mam znajomye lesbijki.Mieszkają razem, żyją ze sobą.Mają uregulowania prawne, które dają takie same prawa jak w małżeństwie.Nie potrzebny im żaden papier na to.To jest taka lewicowa retoryka.Jak oni mówią, że coś im się nie podoba, a inni mówią inaczej, to jest dyskryminacja, homofob, czy inny rasista.

11

@MrCental Myślę że większości ludzi w ogóle to nie przeszkadza. Problem zaczyna się tam, gdzie próbujesz z buciorami ładować się w czyjś światopogląd - np. mówiąc komuś co ma uważać na jakiś temat. Albo opowiadają Ci jak to są pokrzywdzeni podczas, gdy nic takiego nie ma miejsca.

0

@MesQueUnClub_87 Ok, zostałeś głosem ludu i przychodzisz popisać sobie o Mnie. Pasjonujące.

8

@MesQueUnClub_87 Nie ma co się wkurzać kolego na ludzi bez kręgosłupa moralnego, które całe życie kierują się tylko chorym i zwichniętym popędem seksualnym.
@Shapiro las lasem, lecz pomyśl o oświeconych zwierzątkach, które nie będziesz mógł spożyć, czy obowiązku dzielenia swoich ciężko wypracowanych podatków z całą kolonią nierobów z dalekiego lądu, którym wójek Soros z ciocią Merkel naobiecywali po 15 żon.
@Persyfl w Naszym Państwowym Lesie uważamy, że chłopak i dziewczyna to normalna rodzina, reszta to sodomici i bezeceństwo!!!

Komentarz usunięty

0

@Ojciec5tkidzieci A jednak nadal piszesz...

0

@draxidox O równia pochyła. Nowe, nie znałem.

0

@Recha_0684 Zapomniałeś dodać, że ci znajomi geje i lesbijki nie popierają tego całego LGBT.

0

@kakusus Ale ty i głosy w twojej głowie?

8

@Persyfl póki co w mojej i twojej ojczyźnie, niech tak zostanie na wieki. Jeżeli tak pięknie jest w Szwajcarii i Niemczech, to pakuj tobołek i jedź szukać męża, tam gdzie będziecie mogli nawet mieć te same nazwiska.

1

@Persyfl No to niekoniecznie są dobre wieści. Bo rząd prawdopodobnie będzie musiał wypłacić odszkodowanie wywłaszczonym, które zapewne będzie uwzględniało i cenę nieruchomości i kwotę średniego czynszu za jakiś okres czasu - być może nawet i lat. Ta kwota mogłaby być przeznaczona na budowę większej ilości nowych mieszkań choćby w tańszych rejonach. Pomyślałeś o tym?

5

@Persyfl Z tym, że zastanawiam się czy tu nie tworzy się pewne koło zamknięte. Szkodząc danemu inwestorowi w pośredni sposób szkodzi się również znacznej ilości pracowników, które zatrudnia, czyli ludziom spoza tej wąskiej grupy, która zbiła na całym procederze ogromne kokosy. Takie działania mogą doprowadzić do redukcji zatrudnienia, które również jest tragedią samą przez się. W efekcie władze państwowe taką decyzją jednym potencjalnie zmniejszają cenę nabycia nieruchomości, a innych pozbawiają źródła utrzymania. Bo to że potężni inwestorzy i tak sobie poradzą jest wiadome.

Co do drugiego wątku to... Skoro uważasz, że ta strona jest taka zła to po co jesteś na niej tak aktywny?

1

@Persyfl Nie, nie popierają.Uważają, że sprawy intymne zostawia się w domu.Regulacje prawne idzie załatwić, tak żeby było, praktycznie tak, jakby byli małżeństwem.Rodzina i znajomi wiedzą.Są szczęśliwi i mają gdzieś wszystkie te marsze itd.

3

@Persyfl już takie kraje w Europie były, gdzie każdy był,, równy,,

12

@Persyfl najpiekniejsze w tym wszystkim jest to że Szwajcaria jest daleko stąd :) a my żyjemy sobie wygodnie w kraju w którym nigdy taki bałagan się nie wydarzy. Można spać spokojnie :)

1

@kakusus No ten zawodnik nie jest w stanie mnie doprowadzić do takiego stanu. Nie ta liga. Rozmowa z takimi ludźmi wręcz mnie rozluźnia ;)

1

@Persyfl Przecież nikt nie zabrania przeciętnemu obywatelowi wynajęcia sobie takiego mieszkania, a jak ceny będą za wysokie, to fundusz będzie musiał ceny najmu obniżyć, bo lepiej zarabiać mniej niż w ogóle...

0

@Azi
I tak i nie. Poniekąd jedno wynika z drugiego. Tzn jeśli przykładowy nieheteroseksualista poczyta tutaj wpisy typu "spie..szaj pedale", "jeb@ć cioty" itd, to sie nie dziwie, że sie czuje "niekomfortowo". Czesc z nich woli zyc w ukryciu, zeby nie dostac po ryju w sklepie czy w barze. Kolejna czesc jest bardziej niz grzeczna, zeby sie nie narazac. A jeszcze inna czesc sie buntuje i robi parady, po to zeby ludzie w koncu ich zaakceptowali i nie bili po ryju ani nie wyzywali, tylko ze wzgledu na ich orientacje.
Oczywiście nikogo nie musisz lubic, ale kazdego musisz tolerowac, takie jest prawo.

1

@MrCental Ale to już zaczynamy dyskutować o skrajnych przypadkach a przecież nie w tym rzecz. Ja nie jestem gejem a też czułbym się niekomfortowo gdyby jakiś dzban groził mi klepaniem ryja. Tutaj nie ma znaczenia jaki ten ktoś ma powód - czy nie lubi gejów, czarnych, białych, wysokich, niebieskookich, z wszystkimi zębami czy praworęcznych. Dzban pozostanie dzbanem.

1

@Odcinkowy Co nie tak z jego avaterem? Ogolnie burak z niego i nie szanuje ale co nie tak jest z tym avatarem?

2

@Hasszz profanacja uczuć religijnych ... to o co lewica walczy jeśli chodzi o inne religie ;)

1

@Hasszz to karykatura Jezusa.

0

@CZaras
"To nie jest aby nieco zarżnięcie firm deweloperskich nastawionych pod wynajem?"

Możesz tak na to patrzeć. Ale jest też druga strona medalu. Takie firmy tworzą oligopole miejskie i sterują cenami najmu. Rozbicie na mniejsze firmy ma zwiększyć konkurencyjność.

1

@kakusus Jak w tym dowcipie o owsikach :D
Nie, niech nie zostaje. Zresztą, kto by nie chciał zmian na lepsze?
Po co miałbym szukać męża?
Zasadniczo coraz mniej w Polsce bywam, a córka wychowuje się całkowicie poza.

0

@czarek1988 Nie rząd i nie będzie musiał. To inicjatywa miasta.

0

@CZaras "Szkodząc danemu inwestorowi w pośredni sposób szkodzi się również znacznej ilości pracowników, które zatrudnia,"
W jaki sposób? Wspomnę tylko, że sprawa ma dotyczyć jakiś 240 tysięcy mieszkań, więc trochę słaby ten symetryzm.
"Takie działania mogą doprowadzić do redukcji zatrudnienia," Albo jak w każdej firmie inwestycyjnej - do zmiany modelu inwestycji.
"Skoro uważasz, że ta strona jest taka zła to po co jesteś na niej tak aktywny?

Odpowiedz"
Wyrok sądowy. A mogłem wybrać prace społeczne.

0

@Chaoss Już takie kraje w Europie były, gdzie ogromnych grup społecznych nie było stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

1

@Baron77 "najpiekniejsze w tym wszystkim jest to że Szwajcaria jest daleko stąd"
Na pewno dla Szwajcarii.
Szwajcaria i bałagan :D

1

@Przystankers O, kolega nie ma bladego pojęcia o ekonomii i rynku mieszkaniowym :) Niska podaż, wysoki popyt, spekulacje, takie tam.
Nikt ci też nie zabrania być bogatym.

1

@sokot Rozpisz Mi, na czym polega ta profanacja albo zgłoś do prokuratury. Przecież jest od tego przepis w KK.

0

@Azi
No i tu zgadzamy się w 100%, bo geje też bywają dzbanami i takie zachowania trzeba stygmatyzować niezależnie od rasy, orientacji, poglądów.
Osobiście uważam że każdy może żyć jak chce i z kim chce i niech się żeni jak mu się podoba (no chyba że z owcą to nie ;-) i nikomu nic do tego. Każdy ma również prawo manifestować, tyle że powinno się unikać urażania innych (inna sprawa, że nie każdy wie co kogo uraża i od tego powinna być edukacja). Jeden nie lubi oglądać parady równości, inny drogi krzyżowej a jeszcze inny manify narodowców. Taki lajf ;-)

0

@Persyfl No nikt nie zabrania, więc nie rozumiem o co tutaj cały hałas. Ktoś jest bogaty i chce zainwestować w mieszkania, to co za problem. Jak będę chciał mieszkać to albo kupię za podobne pieniądze co on takie mieszkanie albo od niego wynajmę.

0

@Persyfl Tak bo będe się bawił w rozpisywanie fanatykowi spraw oczywistych ... . Zresztą - nie rozmawiałem z tobą a odpowiadałem koledze który się o to pytał więc się nie wcinaj z łaski swojej. Jeśli masz inne zdanie to mu wyjaśniaj jeśli w ogóle chce z tobą gadać bo jasno Cie określił.

0

@Przystankers "No nikt nie zabrania, więc nie rozumiem o co tutaj cały hałas."
Nikt ci nie zabrania nie rozumieć.

0

@sokot "Tak bo będe się bawił w rozpisywanie fanatykowi spraw oczywistych"
Fanatykowi? Czy już awansowałem ze zwyrola?
"nie rozmawiałem z tobą a odpowiadałem koledze który się o to pytał więc się nie wcinaj z łaski swojej."
Ma łaska nie będzie ci dana.
"Jeśli masz inne zdanie to mu wyjaśniaj"
Meh, to nie Ja stawiałem twierdzenie. Bardziej Mnie bawi, że skoro tak bardzo Was to obraża, to czemu tego nigdzie nie zgłosicie.

0

@Persyfl Ach, czyli nic merytorycznego już nie chcesz wnieść do tej dyskusji? Koniec argumentów po tym jak pośrednio napisałem, że każdy ma takie samo prawo (przynajmniej miał) nabyć to mieszkanie jak ten fundusz?

0

@Przystankers "Ach, czyli nic merytorycznego już nie chcesz wnieść do tej dyskusji?"
Chcę, ale nie do dyskusji z tobą. Jakbyś napisał, że postulujesz wprowadzenie ruchu lewostronnego dla ciężarówek, też bym w rzeczową dyskusję nie wchodził.

7

@Persyfl "Fanatykowi? Czy już awansowałem ze zwyrola" - zbyt mało mnie iteresujesz żeby Ci rangi nadawać.

"Ma łaska nie będzie ci dana" - rozumiem że musisz sam klepać sie po plecach ? ... ok.

"Bardziej Mnie bawi, że skoro tak bardzo Was to obraża ... "
a gdzie ja napisałem że mnie to obraża? - uogólniasz Panie Persyfl, a twierdzenie postawiłem tak jak już pisałem nie do twojego pytania.

0

@Persyfl Spoko, widzę, że nie tylko ja zostałem pozbawiony tego wspaniałego zaszczytu zaorania twoich dziwnych poglądów, ale rozumiem... dyskutuj sobie dalej z tymi wygodniejszymi rozmówcami, pozdro.

0

@sokot "rozumiem że musisz sam klepać sie po plecach ? "
Tylko się ustosunkowałem do twojej prośby. To już nawet swoich wpisów nie czytasz?
"uogólniasz Panie Persyfl."
No i?

0

@Przystankers To kwestia wygody tylko częściowo. Po prostu nie chce Mi się tłumaczyć, jak ten rynek funkcjonuje i dlaczego równy dostęp do mieszkań stał się mrzonką. Jak przyjdziesz z jakąś podstawową wiedzą, to chętnie odpowiem na pytania i wątpliwości.

0

@Persyfl mnie najbardziej bawi, to że 15 lat temu w Berlinie co drugie mieszkanie w okolicach Köpenicker Straßes stało puste, nikt się tym nie interesował. Cała ulica wyglądała jak opuszczona, a mieszkanie ok 50 m2 można było dostać za kilkadziesiąt tysięcy euro. Fundusze skupiły dużą część tych mieszkań, wyremontowały i teraz muszą je odsprzedać miastu.

Fundusze przy odsprzedaży i tak dostaną kupe kasy bo miasto odda hajs po cenie rynkowej. i Co dalej? Po cenie rynkowej będą je wynajmować? Czy za mniejsze pieniądze? To drugie może doprowadzić do drastycznego spadku cen mieszkań, na które nie zgodzą się niemieckie banki ;-) głównie dlatego, że kredyty hipoteczne są zabezpieczane właśnie mieszkaniami. I drastyczny spadek wyceny zabezpieczeń odbije się negatywnie na wszystkich, bo banki będą zmuszone do zawiązania większych rezerw na wypadek kryzysu co będzie miało wpływ na wysokość marży. Czyli mieszkania stanieją, ale wysokość kredytów zniweluje te spadki, bo bank będą zmuszone zniwelować ryzyko kredytowe.
Kto na tym zarobi najwięcej:
- fundusze, choć zabierze im się możliwość dalszego zarobku
- banki ,
- najbogatsi Niemcy - kupująć mieszkania poniżej ceny rynkowej.

Pomijam, że na parę lat cała deweloperka stanie, co poskutkuje tym, mimo chwilowego skoku podaż będzie maleć...

Są lepsze rozwiązania które mogłyby rozwiązać problem cen mieszkań, ale żaden rząd nawet skrajnie lewicowy nie będzie mieć jaj żeby je wprowadzić.


0

@Persyfl To o wyroku sądowym mnie nawet rozbawiło. A Ciebie mości Persyflu za skazy moralne skazuje prawomocnie na najcięższy wyrok jaki mamy w naszym prawodawstwie: 10 lat ciężkiego udziału na la rambli.
- NIEEEEEEEEEEEEEEEEEE

A co do mieszkań to żadne symetryzmy. Tak sobie hipotetyzuje nie ukrywając, że się na temacie nie znam. Co do pytania w jaki sposób. To załóżmy, że jakaś firma ma 450 tysięcy mieszkań (zakładamy, że ustawa jest szczelna, tj. nie zostanie założona druga firma macierzysta, która przejmie pozostałe 150 tysięcy), wraz z utratą 150 tysięcy mieszkań (za cenę najpewniej niższa niż rynkowa), tracą sens płacenia 1/3 pracowników, którzy się prowadzeniem tego biznesu zajmowali. Część pewnie z nich będzie na tyle uniwersalna, że będzie mogła zostać skierowana do innej inwestycji, którą sobie dany fundusz wymyśli, ale pozostali, którzy byli bardziej wyspecjalizowani w konkretnym temacie staną się firmie zbyteczni, więc ta będzie musiała ich zwolnić.

0

@equwesta Nie patrzę tak na to. Nie mam w kwestii tej reformy wyrobionego zdania, bo dziś pierwszy raz spotkałem się ze słowem "wywłaszczenie mieszkań". Dlatego dopytuje, żeby sobie własną opinie wyrobić i ciekaw jestem jak to się rozwinie :D

3

@Persyfl Jako deweloper lub właściciel mieszkania zdecydowanie wolę sprzedać mieszkanie takiemu funduszowi, który da mi większe pieniądze, niż komuś kto da mniej, tylko dlatego, że fundusz wyczerpał jakiś sztucznie narzucony limit (3000).
Nierówności wynikają tylko z tego, że ktoś sobie lepszą pozycję zbudował na tym rynku, a nie przez to, że start był nierówny... Każdy może taki fundusz założyć, zbudować sobie pozycję i znajomości i też kupować te mieszkania na potęgę.

0

@Persyfl "Tylko się ustosunkowałem do twojej prośby"

to nie była prośba.

"uogólniasz Panie Persyfl. =
No i?"

Wrzucasz ludzi do jednego wora według swoich wyobrażeń - ale w sumie to nic, po prostu myślałem że nie lubisz takiego podejscia ale chyba wybiórczo po prostu je traktujesz jak pasuje to lecisz z narracją, jak nie to piszesz "no i".

0

@Persyfl Czysty komunizm.Ohyda

0

@CZaras
To jest klasyczna próba walki z monopolami-oligopolami. Zgodzimy się chyba, że rynek "monopolowy-oligopolowy" nie ma nic wspólnego z wolnym rynkiem.

W czasach kiedy korporacje rządzą urzędami antymonopolowymi, każda próba walki o wolny rynek jest dobra.

2

@Persyfl Komuna paryska - piękna karta w historii, także Polski, Obroną dowodził Nasz Jarosław Dąbrowski.

3

@MesQueUnClub_87 "Wszyscy na tej stronie już wiedzą jaki jesteś prymitywny, nie musisz ciągle się z tym obnosić, ale rozumiem, że to może być silniejsze od Ciebie, w końcu wyhodowanej osobowości nie oszukasz :)"
trzeba powiedzieć ze to jest niezwykle miłe, a co najważniejsze wyszukane i wcale nie prostackie

1

@semafor Dziękuję, miło że doceniasz.

Komentarz usunięty

1

@Persyfl nie pasuje to się wyprowadż do Szwajcarii czy też Berlina ... czy ktoś Cię trzyma tutaj na siłę ?

0

@semafor Szczególnie wprowadzony podczas niej terror był piękny :P

0

@equwesta Ciężko mi się odnieść, bo nie znam danych w jakim procencie mieszkania na sprzedaż/wynajem w Berlinie są w rękach ów monopolistów

0

@CZaras mówi się o ok 200 tys mieszkań.

A ten oligopol stworzyło Państwo, bo po 2000 roku Berlin sprzedawał mieszkania funduszom ;-) a teraz chce ich wywłaszczyć. Ale i tak fundusze są złe....

Ciekawostka. Rząd dogadał z 2 funduszami, które zoobowiązały się do:
- sprzedaży 15 tys mieszkań Państwu,
- nie podnoszenia czynszów przez 5 lat,
- budowy dodatkowych 15 tys mieszkań.

Ale lud domaga się krwi i odebrania bogatym ich majątku ;-) część się cieszy, ale mogę się założyć, że nic dobrego z tego nie wyniknie, bo tę patologię wprowadziły właśnie pomysły rządu niemieckiego.

3

@CZaras terror króla, pana itd trwał wieki, boli cię odwet ludu, do ktorego statystycznie też się zapewne zaliczasz

1

@semafor Interesująca logika, trochę straszna, ale interesująca. Czyli rabacje galicyjską, Wołyń, mordy rewolucji październikowej, rzeź prowincji Wandei podczas wielkiej rewolucji francuskiej, okrucieństwa buntu Tylera też pochwalasz?

1

@CZaras "Komuna Paryska to pojęcie odnoszące się do trwającego niespełna dwa miesiące buntu ludności Paryża, którego tłem była kapitulacja w wojnie francusko-pruskiej. Bunt obfitował wprawdzie w dramatyczne wydarzenia budzące rozliczne spory i kontrowersje, które nie dotyczyły jednak ani dziejów Polski ani też nie miały wiele wspólnego z systemami totalitarnymi tworzonymi w następnym stuleciu."

2

@CZaras niewolnictwo, pańsczyzna (zniesiona w polsce całkowicie dopiero w 45 roku, po przez uwłaszczenie), nieustanne mordy w trakcie wojen itd. Przeciwstawiasz temu systemowi bunty?
Jako skrajny lewicowiec, anarchista i pacyfista jestem przeciw każdej przemocy, nie stosuje jej i usprawiedliwiam. Nie mniej jeśli kogoś terroryzujesz przez 10lecia, przez setki lat, nie oczekuj debaty.
Straszna to jest totalna ślepota historyczna, zwykła ocena liczb i fanatyzm.
Zwłaszcza w Polsce gdzie tradycją jest zażynanie 80-90 % populacji przez resztę tzw patriotów.
Straszne jest to, że zmiany w tym kraju kochającym "wolność" wprowadził dopiero z zbrodniczy stalinizm.
Absurdalna i gorzka prawda, przesycenie tej ziemi przemocą jest nieodwracalne, a Ty mi tu robisz zestawienia rodem z populistycznych i antynaukowych narracji. Bez odbioru, poczytać może dziś każdy.

0

@Persyfl chwała Bogu.

0

kolejny narzuca mniejszość większości.

3

@Kettger dziś kolego nikt nie jest z ludu, nikt nie jest chłopem. Nikogo nie terroryzowano właśnością ziemi która została wcześniej komuś zwyczajnie zabrana przemocą (tak, smutne początki własności prywatnej).
Przecież kiedyś interesy nie polegały na najeździe kolonizacji i wyzysku zupełnie wprost, tylko zarabiało się uczciwą pracą, np zakładając rodzinną piekarnie.
Masowe wykupy mieszkań, spekulacja ceną itd to wcale nie są dzieci tych praktyk.
Ale nie "samochód chcą mi zabrać", "interes zamkną" skąd ludzie tak niesamowicie są wrogami swojej domeny to ciężko zrozumieć. Głęboka trauma biedy i miłość do bogactwa, która jest całkowicie abstrakcyjna, bo przeciętny człowiek ogląda to przez szkło wystawy. Wyjazdy na wakacje do Tajlandii, auto i zegarek za 10k nie zmienia tej perspektywy, gdyż nie o taką własność tu chodzi. Każdy zna się tu na krypto teoriach, "wie jak jest" ale przy podstawach przewraca się jak dziecko. Ahoj!

0

@Odcinkowy Ale faktem jest ze jezus to postac fikcyjna fantasy wiec nie widze w tym zadnego problemu

Komentarz usunięty

1

@Kettger I? Co to ma związku z terrorem, o którym wspomniałem?
@semafor "Jako skrajny lewicowiec, anarchista i pacyfista jestem przeciw każdej przemocy, nie stosuje jej i usprawiedliwiam." A to ciekawie koresponduje z tym "terror króla, pana itd trwał wieki, boli cię odwet ludu, do ktorego statystycznie też się zapewne zaliczasz". Bo mnie to wygląda jakbyś terror komuny paryskiej owym odwetem ludu. Powiedz mi, skoro tak każdy może poczytać to czemu tego nie zrobiłeś? W końcu o II RP można powiedzieć wiele złego, ale zmian w kwestiach społecznych wprowadziła sporo, np. prawa wyborcze dla kobiet, reforma rolna Grabskiego (rozparcelowanie dużych gospodarstw na korzyść biedniejszych i bezrolnych), nowoczesne ustawodawstwo dotyczące pracy. Bo ja to widzisz, jednak trochę poczytałem, mam jakby magistra z historii. Chyba czas, żebyś też to porobił, ale próbując zachować pewien obiektywizm, bo go u Ciebie brak i to totalnie. "Zwłaszcza w Polsce gdzie tradycją jest zażynanie 80-90 % populacji przez resztę tzw patriotów." Pewno odwołujesz się m.in. do feudalizmu. Jak to jest, że rzucasz ten zarzut wobec Polski gdy był to ogólnoeuropejski system gospodarczy. Oczywiście w Polsce utrzymał się dłużej niż np. we Francji czy Wielkiej Brytanii, ale podobnie było w Cesarstwie Habsburskim, Prusach, czy Rosji. A co do moich "antynaukowych" zestawień (XD). Nie były one żadnymi zestawieniami tylko zapytaniem o Twoje poglądy. Jak na moje to w swoich wypowiedziach pochwaliłeś mordy, o ile były one oparte o odwet lub pewną ideologię, co zasadniczo nie różni Cię wiele od neonazistów. Ale w sumie nie dziwi mnie to. Ludzi skrajni czy w jedną czy w drugą stronę mimo pozorów są bardzo podobni.

1

@Persyfl Wydarzenia w Szwajcarii są mi całkowicie obojętne.
Natomiast nie zgadzam się z Twoją opinią na temat decyzji w Niemczech. Jacyś ludzie kupili te mieszkania w celu wynajmu. Włożyli jakieś środki w zakup oraz remont, a teraz mają je sprzedać miastu? Jest to trochę niesprawiedliwe i tak jak pisali wcześniej zajeżdża mocno komunizmem.

3

@CZaras "W końcu o II RP można powiedzieć wiele złego, ale zmian w kwestiach społecznych wprowadziła sporo, np. prawa wyborcze dla kobiet, reforma rolna Grabskiego (rozparcelowanie dużych gospodarstw na korzyść biedniejszych i bezrolnych), nowoczesne ustawodawstwo dotyczące pracy."

więc jako magister historii zapewne wiesz o obietnicy złożonej chłopom w przeddzień oblężenia warszawy w 1920. Tych patriotów na codzień dostarczających żywności i bogactwa swoim cudownym opiekunom trzeba było obietnicami zachęcać do sprzyjania II RP przy zagroszeniu bolszewizmem. Czy reforma rolna mimo tej obietnicy została wprowadzona?
Nie została.
Proponuję wziąć do ręki najnowsze badania np. Leszczyńskiego, tak wiem, pewnie komuch, nie mniej nawet prawicowi historycy nie przeczom tym faktom.
II RP to wiele pięknych chwil, rozkwit kultury modernizacja, ale twarz tego państwa nie zmieni ani port w Gdyni, Grabski i Paderewski.

"Jak to jest, że rzucasz ten zarzut wobec Polski gdy był to ogólnoeuropejski system gospodarczy."
odniosłem się do Polskiej sytuacji ponieważ Polska w tym była o wiele gorsza. (np polscy panowie na siłę odwracali osadnictwo na prawie niemieckim, nie z patriotyzmu, a dlatego, że prawo niemieckie dawało ludziom większe prawa, które polski pan chciał jak najszybciej obejść). Jako mgr historii pewnie też wiesz ze zaborcy i prawo które przynieśli było dla chłopów mniej katorżnicze. Fajnie nazwać niewolnictwo które panowało na tych ziemiach feudalizmem, od razu proszę o "demokrację szlachecką".
Może przypomnij ile kosztowało zabicie chłopa w I RP?
Tak, była za to konkretna grzywna.


Serio, nie dyskutujmy bo nie mam czasu aby magistrowi uwagi czynić, wszak powinien to wiedzieć lepiej ode mnie. Jestem tylko mgr prawa i tylko intertesują mnie te kwestie, co byłoby gdybym np. studiował na codzień ten temat?

Nie mam czasu ani ochoty na referaty na tym forum, na serio są współcześnie wspaniałe źódła aby się trochę odczarować i popatrzeć na historię nieco bardziej wnikliwie i współcześnie, świat stanie się jaśniejszy.

1

@Hasszz ludzie wierzą w różne religie mi tu nie chodzi o profanacje akurat Jezusa tylko jednostronne poejście do tematu bo bliżej lewej stronie do dalekich muzółmanów i bronienia ich wolności wiary niż swojej babci ze wsi która chodzi do kościoła i się modli właśnie do Jezusa ... o tym mówie.

1

@Persyfl co do legalizacji małżeństw jednopłciowych - to w Polsce powinno sie odbyc przez referendum ( tak jak np w Irlandii )


co do mieszkan to pelna zgoda - jest to patologia mieszkaniowa z ktora trzeba walczyc

1

@semafor II RP byla biednym krajem, jedne rzeczy udało się wprowadzić, inne nie, a inne obiecywano nie zamierzając nigdy wprowadzić. Jako osoba oczytana z pewnością zdajesz sobie sprawę, że tak sprawy się miały w polityce od zawsze i za pewne zostaną na zawsze. Wciąż jednak wprowadzone zostały zmiany społeczne i gospodarcze, np. te przeze mnie wymienione czemu zupełnie zaprzeczyłeś, uznając że dopiero reżim stalinowski zaniósł zmiany.

O mój Boże, ale splaszczyłes trwający długimi latami proces. Szlachta nie usuwała zmian związanych z niemiecką kolonizacja, bo chcieli zniszczyć samorządy tylko z powodu zwykłego biznesu. Z uwagi na pogarszająca się koniunkturę i spadek wartości pieniądze zauważono, że czynsz przynosi mniejsze dochody. Zastępowano go więc renta odrobkową, czyli sławna pańszczyzną by zmniejszyć koszta produkcji oraz zwiększaniem areału ziemi. To była odpowiedź na np. zmniejszające się ceny żywności na zachodzie. Co więcej proces ten nie był typowo polski jak próbujesz tego dowodzić, lecz ogólnie wschodni w ramach umownego podziału Europy wg. Dualizmu gospodarczego w dobie nowożytnej.

Stwierdzenie, że za zaborów prawo zaniesione przez zaborców było dla chłopów jest spłaszczeniem, a wręcz przekłamaniem. Zmiany w Prusach faktycznie były korzystne, ale np. w Galicji fatalne. Długo nie wprowadzono żadnych zmian, narzucono nowe opłaty, jeszcze bardziej skłócono społeczność, a jeszcze odcięto od rynków zbytu. W Królestwie Polskim zaś wszystko zależało od roku i regionu. Bywały momenty poprawy (np. zniesienie granicy celnej) ale też pogarszające, jak potężny atak na tzw. ziemię zabrane po powstaniu listopadowym.

No i co do zabicia znowu spłaszczenie. Jak sądzę chodzi Ci o wergeld, czyli na nasze glowszczyzne. Był to relikt średniowiecza pochodzenia germańskiego, działający w całej Europie, nie tylko Polsce. Tak samo w Europie kara za zabicie chłopa była znacznie niższa niż za mord na woju, potem rycerzu, a potem szlachcicu.

Czyli najpierw splaszczasz każdy temat, którego się chwytasz byle Ci pasował pod tezę, a potem sugerujesz mi abym zasuwał do książek. Wolne żarty!

1

@koksik2700 Często za pieniądze pompowane bezpośrednio od rządu, przez fundusze inwestycyjne. Miłego kredytu na 40 lat, żeby kupić 30 metrów

1

@Commandement nie ludzie je wykupili w celach wynajmu , tylko wielkie fundusze inwestycyjne

W Berline tylko kilka % ludzi posiada mieszkanie na wlasnosc

1

@CZaras Splaszczylem temat ...
Przeciez to nie sa moje tezy ani badania, napisalem Ci wyraznie nie mam czasu na referat. Przedstawiasz interpretacje czemu wlasnie Adam Leszczynski przeczy w swojej „Historii ludowej”. Zatem jak masz ochote dokladnie zrozumiec inne spojrzenie to zapoznaj sie z ta pozycja i podobnymi publikacjami. Przestawilem Ci wyimki ktore zupelnie wystarczaja aby miec jakiekolwiek wyobrazenie dlaczego cokolwiek tu twierdze ( znow za kompetentymi naukowcami.

Badania, opracowania dostatecznie wyraznie wskazuja ze chop na ziemiach RP mial o wiele gorszy los to jednak na forum pilkarskim probujesz przedstawic teze przeciwna. Moze jakis doktorat to cos w tej materi wskorasz. Jakos historykom dotyczas wychodzi cos innego.

Wiele osob holduje postawie „ale u innych nie bylo wcale lepiej”, nie wydaje mi sie ze obrona calkowitej aberacji, skolonizowia wlasnych rodakow i utrzymywanie mitu o Polsce sluzy komukolwiek. Te mechanizmy doprowadzily do szeregu zbrodni, cierpien i patologii ktore do dzis drecza to spoleczenstwo.

PS zbrodniczy stalinizm przyniosl ludziom zmiany na poziomie materialny dostepu do edukacji itd
Polska po IIWS nie byla szczegolnie bogata w porownaniu z IIRP, a jednak dzieci poszly do szkoly.
Posluguje sie napewno uogolnieniem, ale finalnie co sie luczylo dla tych ludzi to wlasnie jakosciowa zmiana. Dzis nie nikt prawie mie jest gotowy na ta dyskusje, a niestety nie Sejm wielki, nie Adam Mickiewicz ani Marszalek Pilsudski poleprzyli zycie zdecydowanej wiekszosci ludzi.
„Hamy” w polskiej tradycji to wylacznie polniewolnicza biomasa, gorsza rasa ludzi, w II RP rowniez panowalo to powszechne przekonanie. Rozumiem ze to tez jest lepiej niz kolonie w Afryce, zgadzam sie lepiej samych siebie dreczyc niz szukac ofiar za morzem. Etycznie jakos mniej boli.

6

@Persyfl Kosmos, że dla ludzi to jest w ogóle kwestia lewica-prawica, a nie podstawowe prawa człowieka. Korwiniada tak namieszała ludziom w głowach, że wszystko sobie wytłumaczą w ten sposób nie znając nawet definicji socjalizmu. Grunt, że tfu, geje, demokracja jest bee, własność prywatna nas zbawi. Odruchy warunkowe zamiast krytycznego myślenia - to już nasza codzienność.

0

@Persyfl W Berlinie ludzie są okradani a wy nazywacie to dobrymi wieściami? Jak wam nie wstyd tego pisać?

1

@Persyfl pgi, inne firmy odkupią je i pomnożą się firny co mają 3000 mieszkać

0

@semafor mówisz "nie chce referatów" a potem piszesz dalej kontynuując dyskusje. Zresztą ja nie twierdzę, że naukowcy spłaszczyli proces, choć i im się to zdarza, wszak człowiek istota omylna, jednak bliżej mi do stwierdzenia, że Twoja interpretacja ich wniosków jest polebkach, a już na pewno wypowiedź nie oddaje pracy, co jest oczywiste akurat ze względu na rozmiar. Niemniej prace które ja czytałem, choćby podstawowe podręczniki akademickie w temacie dualizmu gospodarczego traktowały temat zupełnie inaczej, szczególnie że w swym dowodzeniu pominales istotne szczegóły, których niektóre wymieniłem Ci w poście wyżej.

Zresztą w tym poście też takowych się chwytasz. Nigdy bowiem nie twierdziłem, że system społeczny w RON był sprawiedliwy. Twierdziłem, że nie byłby on nigdy usprawiedliwieniem dla ludobójstwa. Co więcej nie uważam, aby, jak zasugerowałeś, te różnice wciąż były odczuwalne. Choćby dlatego że okupacja i komuna jak walec zmiażdżyły wszelkie różnice stanowe.

No i tu się mylisz, bo akurat II RP w kwestii edukacji poczyniła duze postępy. To wtedy wprowadzono obowiązek szkolny, to wtedy bardzo mocno obniżono analfabetyzm z Polsce dzięki czemu pod koniec dwudziestolecia międzywojennego była u nas niższa niż w np. Hiszpanii! Wprowadzono dwie duże reformy, np. jedrzejewiczowską, która przyniosła duże korzyści mimo trudnych warunków np. w Galicji Wschodniej. Do tego otwarto kilka uniwerkow, przywrócono już wcześniej istniejące. W tej materii II RP zrobiła kawał dobrej roboty.

0

@YeastMoss Kosmosem jest również to, że dorosłemu facetowi psycha siada na forum z powodu wpisu jakies randomowej osoby i w ramach odpowiedzi wypisuje coś o jego ojcu...

1

@panczo Nie chodzi o mieszkani które deweloper wybudował ,a takich handlarzy mieszkaniami pod "zarobek"

0

@MarioVeB! Ok czaję, dzięki za wyjaśnienie.

0

@CZaras matwrialy ktore wymienilem przrstawiaj te jak to ujales „polebkach” kwiestie dosc jednosznacznie wyczerpujaco i w formie ktora jest bardzo jasna. Przywolalem elementy, co nie znaczy ze to splaszczylem, potraktowalem wybiorczo i wlasnie dla tego ze nie mam ani czasu ani ochoty, a przy tym zrodla sa swietne, ze nie potrzeba w tym mojego udzialu.
Nie napisalem ze nic sie nie polepszylo w IIRP ale sam postrzegalem ten czas jako modernizacyjny i postepowy, przez pryzmat dokladne argumentow ktorymi sie poslugujesz, jednak jest to wylacznie ladne opakowanie ktore sprawia ze PRL wydaje sie jedna wielka zbrodnia na narodzie.

mamy zupelnie inne punkty odniesienia, ja nieustannie mowie o przepasci dzielacej „lud” od „pana”, od tego sie zaczela ta rozmowa, od Komuny Paryskiej, a nie od porownania miedzynarodowej sytuacji. Nie mniej obce rzady na polskich ziemich poprawialy los chlopow, a zwykle panow odcinalo od wladzy.
Przy tym jak wspomnialem badania i zrodla wskazuja jednak ze polski chlop byl w zdecydowanie gorszej sytuacji. Twierdzisz inaczej, ja wierze liczbom i zrodlom. Wlasnie tego nie mam czasu i checi robic, przeklejac Ci calych fragnentow z pozycji, lub ich wrecz przepisywac. Nie mam najmniejszej ambicji Ci czegokolwiek idowadnic. Jedyne co robie to kontestuje to fanatyczne przekonanie ze po pierwsze zawsze gdzies jest gorzej wiec wlasne zbrodnie mozemy uznac za niewazne lub nieznaczace.
Polska mysl patriotyczna jest w duzej mierze ogromnie ideologiczna forma przedstawiania dziejow ludzi, nie bierze pod uwage zupelnie losow wiekszosci, a ponic kazdy martwi sie o kazdego rodaka. To jest kardynalne nieprawdziwe.
Bylismy przez wieki ciemiezycielami nas samych, systemowo odczlowieczalismy ogromna wiekszosc i to co najciekawsze ta wiekszosc ktora tak tzeczywiscie pracowala, zwlaszcza w czasach gdy jednym z podstawowych produktow bylo zboze.

Nie potrafimy rozmawiac o tym ale chetnie jestesmy ekpertami od rasizmu i BLM.

Wiec jesli Ci ambicja pozwoli, zamknijmu ten watek, moge zostac dla Ciebie polebkowym czytelnikiem lektur z zakresu wspolczesnych badan historycznych, moja osoba ma tu zadne znaczenie, gdyz jak wspomnilem te pojedyncze fakty ktore przytoczylem sa czubkiem gory lodowej.

1

@semafor Lol, ależ o mnie wniosków wyciągnąłeś na podstawie krótkiej rozmowy xD

Co do źródeł to nie jest to dla mnie niestety wielkie zaskoczenie. W toku mojej edukacji wyższej spotkałem wielu profesorów, również uznanych, którzy nie byli w stanie oddzielić własnych poglądów od pracy historycznej i pisali prace pod tezę. Byli i tacy bardziej w prawo i bardziej w lewo, smutne, ale historia jest jedną z najbardziej skażonych polityką nauk w całym świecie nauki. Jeśli faktycznie jest tak jak mówisz, to obawiam się, że czytałeś prace właśnie takich naukowców, bo rzeczy, który wypisywałem zwyczajnie nie były godne poważnego historyka. A przynajmniej niektóre. Przeczą nim nawet podstawowe podręczniki.

Odnoszę wrażenie, że wyciągasz jakieś tezy za mnie i starasz się wcisnąć mi je w usta. Ani razu nie napisałem, że PRL to była jedna wielka zbrodnia. Zdaje sobie sprawę, że zaszły w nim procesy, które były dla narodu polskiego bardzo istotne, choć moim zdaniem w wolnym państwie zaszłyby one efektywniej. Tutaj nie czepiam się samego PRL'u ale Twojej tezy, że potrzeba obcego reżimu, by Polaczków wreszcie do pionu postawić. Swoją niezgodę Ci pokazuje argumentami, takimi jak to, że zmiany w prawodawstwie wynikłe z zaborów nie wszędzie były korzystne dla ludu, a gdzieniegdzie nawet bardzo bolesne (Galicja np.), czy też odwołując się do pozytywnych zmian w II RP. W ten sposób staram Ci się pokazać, że wcale nie trzeba obcej ręki do zmian w życiu ludu, Polacy już tego dokonywali.

Rozmowa natomiast nie zaczęła się od ludu i pana, tylko od tego czy jawne zbrodnie przekreślają wzniosłość danego wydarzenia.
"Nie mniej obce rzady na polskich ziemich poprawialy los chlopow, a zwykle panow odcinalo od wladzy." - brak argumentów. Ja, że tak nie było mogę podać Ci kilka. Choćby rzeczona Galicja, w której nie doszło do żadnych zmian, ani uwłaszczenie, ani oczynszowanie, ani zmniejszenie odgórne pańszczyzny. Jedyne co to wprowadzono podatki na rzecz cesarza oraz rekruta do armii, do których zbierania przymuszano szlachtę, by podsycać nienawiści stanowe.

"fanatyczne przekonanie ze po pierwsze zawsze gdzies jest gorzej wiec wlasne zbrodnie mozemy uznac za niewazne lub nieznaczace." Ciekawe, że to piszesz po uznaniu Komuny Paryskiej złotą kartą historii, a na myśl o terrorze stwierdzając "oj tam, to tylko zemsta, na którą sobie zasłużyli". Poza tym u mnie takowego "fanatycznego przekonania" brak i nigdzie go nie przedstawiałem. Nie starałem się Cię (albo mniej radykalnych czytelników) przekonać do tego, że gdzie indziej było gorzej, lecz do tego, że ustrój społeczny i gospodarczy RON był elementem charakterystycznym dla "większej" połowy Europy, czyli od Łaby na Wschód, zgodnie z dualizmem gospodarczym. Podobne systemy były w Rosji czy Cesarstwie Habsburskim. To u Ciebie widać fanatyzm uznania tego, że w Polsce to na stówę było najgorzej. Nigdzie tak źle jak w Polsce. Nawet w Rosji, w której obywatele nie mieli uwłaszczenia tak długo, aż Polacy nie zrobili dymu podczas powstania styczniowego i carowi było wygodnie chłopów od powstania odciągnąć.

"Polska mysl patriotyczna jest w duzej mierze ogromnie ideologiczna forma przedstawiania dziejow ludzi, nie bierze pod uwage zupelnie losow wiekszosci, a ponic kazdy martwi sie o kazdego rodaka." - i tu znowu bezsensowne spłaszczenie do Polski. Historia była historią elit nie tylko w Polsce. Kształtowanie nowoczesnego narodu na Zachodzie co prawda rozpoczęło się wcześniej, bo w XVIII stuleciu, a w Polsce dopiero w XIX, ale przed tym tam też była to historia szlachty, rycerstwa, dworów królewskich. Losy większości nie są z tym wiązane. A tamtejsza szlachta była dużo mniej liczna niż polska, więc jeszcze mniejszy procent ludności dotyczy większości historii zachodniej. Może powinieneś bardziej się na ich patriotyzm zżymać?

"Bylismy przez wieki ciemiezycielami nas samych, systemowo odczlowieczalismy ogromna wiekszosc i to co najciekawsze ta wiekszosc ktora tak tzeczywiscie pracowala, zwlaszcza w czasach gdy jednym z podstawowych produktow bylo zboze." - prawda, było tak na całym świecie bez mała. W pewnym momencie nawet bardziej na Zachodzie gdy po rewolucji przemysłowej robotnicy byli masowo wyzyskiwani przez burżuazje. Wówczas burżuje Wielkiej Brytanii znacznie bardziej ciemiężyli swych współobywateli niż Polacy, którzy w kolejnym stuleciu rozpoczęli takie fajne procesy jak praca organiczna czy praca u podstaw. Czy o nich było w Twoich pracach coś powiedziane?

"Nie potrafimy rozmawiac o tym ale chetnie jestesmy ekpertami od rasizmu i BLM." - to żeś odpłynął, szczególnie że słowa o tym nie napisałem. I jeszcze ostatnie: "pojedyncze fakty ktore przytoczylem sa czubkiem gory lodowej.". Drogi kolego u Ciebie praktycznie nie ma faktów. Wysnuwasz od razu wnioski podając literaturę, ale nie uznając z czego ten wniosek wynika. Jakbyś się obawiał przedstawienia konkretnych faktów historycznych, bo jedne za drugimi okazują się mylne, nietrafione albo przynajmniej spłaszczone.

Jako historyk z wykształcenia nie mogę przepuścić pisania takiej nieprawdy bez swego komentarza. Ty pewnie zdania nie zmienisz, bo jak wspomniałeś, jesteś radykałem, a takowi są wyjątkowo odporni na zmiany poglądów, natomiast nie chciałbym, aby ktoś z czytających zawierzył w nieprawdę, którą wypisujesz. Jeśli tak Ci zależy w tym momencie chętnie skończę dyskusję.

1

@Shapiro dobrze gada !!! Polać mu ????????

1

@Hasszz fikcyjny to możesz być Ty w internecie. Obrażasz uczucia religijne i nie rób z siebie głupszego niż jesteś.

1

@CZaras ja zdania nie zmienie poniewaz zgadzam sie lub uznaje fakty i badania z ktorymi mam okazje zapoznawac sie w ostatnich latach, przy tym sa to bardzo glosnie zjawiska w Polsce, nie dotycza zjawisk scisle uniwersyteckich.
Zapewnie nie zgadasz sie rowniez z najnowszymi dyskursami dotyczacymi np kolonializmu, nie dziwi mnie to.
Nieustannie probujesz jednak od nowa przestawic moje przywolania jako klamliwe, i przrstwaic sie obiektywnie. Jest mi to obojetne jaka masz opinie i jak widzis te fakty, nie ma w tym nic osobistego. Przywoluje ogolne narracje aby sie do nich odniesc, nawet jesli ich nie wypowiadasz, gdyz generalnie nie chodzi mi o dyskusje z Toba a krytyczne odniesienie sie do calkowicie zideologizowanej historii Polski i nie tylko. Howard Zin. tez byl uwazany za klamce prze amerykanski mainstream ktory bronil mitu zalozycielskiego USA, fakty sa jednak inne.
Zatem mam co najmniej tak samo racje jak wg Ciebie sam ja masz. Reprezentujesz pewien historyczny poglad ja inny.
podalem Ci fakty, takie jak pozycja chlopa w polsce, nie musze tego opowiadac bo sa na ten temat obszerne materialy.
Nawet jak sie zgadamy np w kwestji zboza to odpowiadasz now tak bylo na swiecie, a ja Ci odpowiadam, a bardziej historia ze bardziej ciemiezylismy osoby ktore wtedy pracowaly.
Reasumujac, nie mam ochoty przepisywac tu ksiazek, nie widze tez najmnienszego sensu, prawicowo liberalnego profesora tez to nie przekona. A osoba ta jest o wieke wiekszym radykalem zwykle poniewaz wierzy w bajki o narodzie ekonomii itd
Ja jestem wylacznie z tego powody radykalny ze te mity do mnie nie przemawiaja, wielka Polska, Polak jako piekny dobroczynca, nie gorszy a lepszy, w amerykanski sen klamstwa o wolnym rynku i inne farmazony ktore jako historybwiesz ze z czasem sa weryfikowane.
Narracja o polskiej historii jest fragmentaryczna, a wszelkie odstepstwa od romantyczno narodowej fali uznawane sa za „interpretacje” podczas gdy przezywamy niemal wylacznie te reomantyczne ideologie i mitt.
Dyskusja nie ma sensu na niemal kazdym poziomie, zapewne maszwe wszystki racje i to forum zapewne to potwierdzi.

1

@Ojciec5tkidzieci Przeczytałem trzy pierwsze wiadomości, więc nie wiem do czego się odnosisz, ale wierzę

1

@semafor "dyskursami dotyczacymi np kolonializmu, nie dziwi mnie to." - znowu odpowiadasz na pytanie za mnie. To naprawdę żenujące.
Niby twierdzisz, że podajesz argumenty, a potem jest "bardziej historia ze bardziej ciemiezylismy osoby ktore wtedy pracowaly." I zero, nic więcej. Podałem Ci argumenty, że nie, tak nie było. Ogólny trend, powszechnie znany, dualizm gospodarczy, chyba nawet w szkole podstawowej tego uczą. Tymczasem Ty rzucasz tezę i nie obarczasz jej choćby gramem argumentu poza "w nauce tak mówią". Miałem wielu profesorów i mieli różne tezy na te same rzeczy. U Ciebie brak myślenia naukowego, nie zadajesz pytań. Po prostu tak jest, bo tak napisali moi idole i koniec, basta. Bez zastanowienia. Przynajmniej takie odnoszę wrażenie.

Naprawdę nie chce się z Tobą kłócić, aczkolwiek odnoszę wrażenie, że w miejsce jednych mitów stworzyłeś sobie drugie. Gdy ta znienawidzona przez Ciebie historia romantyczna (od której już postawiono ścianę w pozytywizmie, choćby krakowska szkoła historyczna jest dowodem) gloryfikuje Polaków w każdym możliwym miejscu, tak Ty wytworzyłeś w sobie mit złego Polaka ciemiężyciela, który nic tylko kombinuje jakby tu lud nie oszukać i robi to najgorzej na świecie, potem nic z tym nie zmienia, aż przychodzi dobry Austriak, Prusak i Rosjanin, wprowadzają powszechne zmiany, ale ten wredny Polak znowu się odradza i swój naród nabija w butelkę, by ratować sprawę mógł dopiero dobrotliwy wujek Stalin. Nie lubię mitu Wielkiej Lechii, który faktycznie w pewnych grupach jest wszechobecny. Nie lubię, jednak też tego przeciwnego, Polaka paskudnika. W mojej opinii, którą oczywiście możesz mieć gdzieś, tak bardzo oparłeś się przeciw temu jednemu mitowi, że drugi Cię ciepło przytulił. Ale tutaj faktycznie merytorycznosć dyskusji się zakończyła, a my weszliśmy w tony totalnych domysłów. Jedyne co mi pozostaje to mieć nadzieje, że poza ulubionymi autorami przeczytasz jeszcze historię innych pod impulsem mojego zwątpienia w to co napisałeś. Oczywiście raczej na to nie liczę, ale miło byłoby być dla kogoś taką inspiracją do skonfrontowania swojej (w moim uznaniu nieprawdziwej i silnie zabarwionej poglądami) wizji historii z inną. Pozdrawiam!

Komentarz usunięty

0

@Odcinkowy Coś tam pisałeś do mnie,ale dyskusja już nie istnieje czyżby kolejny ksenofobiczny wylew?

3

@Persyfl dobrze, że pod tym względem Polska jest ogarnięta i nie akceptuje małżeństw jednopłciowych, bo to idzie w kierunku nieakceptowalnym przez normalnych ludzi.

4

@Hasszz nie czytaj, bądź twardy i nie czytaj.
@MarioVeB! Nic co by tutejsza społeczność nie wiedziała.

0

@Odcinkowy Czyli miałem racje kolejny z problemami emocjonalnymi
Szkoda.

Komentarz usunięty

Komentarz usunięty

4

@MarioVeB! ja nie mam sie czym martwic i nie wiem co to napięcie, zyje w Polsce a nie w Szwajcarii. A wiesz co jest najpiękniejsze? Ze za twojego zycia tutaj nic sie nie zmieni w tych sprawach ;)

1

@Baron77 ale o czym ty chłopie gadasz To ,że ktoś popiera referendum to dla takich jak ty problem?
Tak wybrali i jest to powód do zadowloenia. Jako ktoś nie jest Ksenfobem to nie ma z tym problemu
Tyle .To ty robisz jakieś durne wycieczki osobiste ,a potem udajesz pokrzywdzonego.

0

@CZaras ""dyskursami dotyczacymi np kolonializmu, nie dziwi mnie to." - znowu odpowiadasz na pytanie za mnie. To naprawdę żenujące." skoro nie czujesz familarności z historią ludową Polski, to per analogia mogę przypuszczać, że dotyczy to pozostałych wątków wspołczesnej humanistyki, które zajmują się również tymi wątkami. W istocie nie jest istotne czy się tym zajmujesz czy nie, istotne jest bardziej to, że przychylasz się do tradycyjnych interpretacji historycznych, przy tym obierasz arbitralnie "obiektywne" pozycje.
Leszczyński, Pobłocki i im podobni, proszę, to jest współćzesna narracja. Zarzucasz mi, że coś Ci insynuuje, ale ze mnie czynisz apriori zaślepionego fana. Przytaczam kompetentnych, aby się nei przebijać z materiałem który miałby być defakto moimi przemyśleniami, wskazuje kontretny nurt, co więcej są to osoby, których praca wiąże się z innym nurtem, szukania np, źródeł tożsamości wiejskiej i badania.
To nie są uniwersyteckie rozważania, zamknięte w murach tej czy innej uczelni.
""bardziej historia ze bardziej ciemiezylismy osoby ktore wtedy pracowaly." I zero, nic więcej. Podałem Ci argumenty, że nie, tak nie było."
ale jakie mi podałeś argumenty? że produkcja rolna która stanowiła w zasadzie niemal całość dóbr wytwarzanych w Polsce nie była wytwarzana na wsi przez ludzi tam mieszkających. W jakim celu mam przedstawiać na czym polegała pańszczyzna itd, przecież są na ten temat doskonałem materiały, stare i nowe.

Zawsze dobrze jest odpowiedzieć, że obalajac mity tworzymy nowe, to wspaniały argument aby mitów starych nie ruszać, albo je trochę oswoić.
To, że w przypadku Polski powszechnie słuchamy bardzo wybiórczej wersji historii i losów Polaków, nie znaczy, że krytyczne podejscie do tego jest automatycznie nowym mitem.
Nie muszę sobie tworzyć żadnych mitów ani opowieści o "żłych polakach", pańsczyzna nie wymaga żadnych mitów. To co się na tych ziemiach działo przez setki lat jest wystarczająco przykre, nie trzeba żadnej ideologii, ani jako narzędzia walki politycznej, ani znalezienia sobie nowego systemu wartości.
Tak, że daruj sobie te całkowicie uproszczeniowe opinie na mój temat i moich mitów, a także z automatu ideologii której jestem niewolnikiem, ponieważ to z czym mamy do czynienia w mainstreamie tej narracji jest nie porównywalnie bardziej radykalne od wszelkich przywołanych przeze mnei tu treści.

"Zły polak" w tym przy padku to nie każdy mieszkaniec tej ziemi, jak już powtarzałem 80-90% ludzności była przez nich ciemiężona. Ciężko powiedzieć kto jest w zasadzie narodem te 10-20% szlachty, czy reszta. Piszę to z przekonsem, a nie jako kolejny przyczynek do dyskusji.

i tak już na marginesie, fajnie manipulujesz, napisałem dokładnie "zbrodniczy stalinizm", a ty wujkiem się podpierasz. To jest merytoryczne i naukowe. To raczej gorzki absurd historii, że często zaborcy i stalinowski reżim poprawił życie większości ludzi, chciałoby się wierzyć w coś innego, w piękną Polskę rządzoną przez dobrych ludzi którzy kochają własnych rodaków, ale to jest szkodliwa bzdura.


2

@MarioVeB! ale ja nie popieram referendum, uważam że w takich sprawach nie ma nawet nad czym dyskutować, na szczescie Polska to nie Szwajcaria :)

0

@semafor Dobra, straciłem nadzieje, że czytasz co do Ciebie piszę, bo skoro nie widziałeś, żadnych argumentów co do Twojego wyolbrzymiania negatywów Polaków, to cóż, pozostaje mi zrzucić na ślepotę. Udanego bycia i życia

Komentarz usunięty

Komentarz usunięty

0

@Shapiro dobrze mówi polac mu wodki

0

@Baron77 nie każdy.... No cóż mi głos się nie należał.

0

@ferdas_rawa " Fundusze skupiły dużą część tych mieszkań, wyremontowały i teraz muszą je odsprzedać miastu."
Nie muszą. Mogą odsprzedać inne. Przypominam, że sprawa nie dotyczy kilku mieszkań na krzyż, a blisko 1/8 zasobu mieszkalnego Berlina.
"Po cenie rynkowej będą je wynajmować"
Nie, założenie jest takie, żeby te mieszkania były przystępne dla mieszkańców.
"To drugie może doprowadzić do drastycznego spadku cen mieszkań"
Nie doprowadzi. Sprawi jedynie, że ceny będą wolniej rosły, a drastyczny to jest właśnie wzrost cen ostatnimi laty.
"na które nie zgodzą się niemieckie banki"
A banki mają władzę ustawodawczą, czy wykonawczą?
"bo banki będą zmuszone do zawiązania większych rezerw na wypadek kryzysu co będzie miało wpływ na wysokość marży."
Kryzys to przyjdzie, jak pęknie bańka spekulacyjna na rynku mieszkaniowym.
"Czyli mieszkania stanieją, ale wysokość kredytów zniweluje te spadki, bo bank będą zmuszone zniwelować ryzyko kredytowe."
To wszystko opiera się na błędnych założeniach. Ceny mieszkań, jeśli spadną to niewiele i nie przez niższe ceny najmu, tylko przez inną strukturę popytu.
"fundusze, choć zabierze im się możliwość dalszego zarobku"
Nikt im nie zabierze możliwości zarobku, a jedynie inwestowania w mieszkania ponad pewien zakres.
"banki ,"
Chwilę wcześniej pisałeś, że banki się na to nie zgodzą :)
"najbogatsi Niemcy - kupująć mieszkania poniżej ceny rynkowej."
Tylko, że ta "rynkowa cena" jest sztucznie zawyżana.
"Pomijam, że na parę lat cała deweloperka stanie,"
Nie stanie, bo popyt nadal mocno przewyższa podaż.

0

@CZaras Ale fundusze outsource'ują obsługę najmu lub całkiem z niego rezygnują, a jeśli te przepisy wejdą w życie, to po prostu przeniosą swoje środki gdzie indziej, gdzie ich obsługą nadal się ktoś będzie musiał zajmować.

0

@Przystankers Ja nie neguję twojej woli sprzedawania funduszom. Tyle tylko, że mieszkańcy i władze miasta uznały za ważniejsze zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych społeczności.
"Każdy może taki fundusz założyć,"
LOL.

0

@sokot "to nie była prośba."
Życzenie?
Nie mam oporów z wrzucaniem cię do jednego wora z innymi.

0

@CZOLDZI O, kolejny, który nie ma pojęcia, o czym pisze.

0

@pt9 Jak ktoś ma chociaż odrobinę wiedzy, to rzeczowo dyskutuję, a co do pozostałych, od jakiegoś czasu nie rzucam pereł przed wieprze.
ad 1. Pokazuje, że miałem na myśli również ciebie.
ad 2. Tak.

0

@Krzysiek872 A kto powiedział, że tu mieszkam? Jak już mówiłem, Moja córka nawet nie zna polskiego.
Ale spoko, powyganiajcie kogo się tylko da za granice i kiście się w lepiankach.

0

@ferdas_rawa Mieszasz poziom państwowy z miejskim. Czy tam nie chodziło o deweloperów, a nie o fundusze? Bo owszem, deweloperzy dostają umowy na budowę mieszkań pod państwowy/miejski zasób.

0

@Commandement W sensie jacyś ludzie kupili kilka tysięcy mieszkań?
"Włożyli jakieś środki w zakup oraz remont, a teraz mają je sprzedać miastu?"
Ten remont, to tylko zakładasz :) Ale tak, mają odsprzedać miastu, bo ich działalność jest szkodliwa społecznie.
"Jest to trochę niesprawiedliwe"
A sprawiedliwe jest dorabianie się na wyzysku?

0

@sokot "bo bliżej lewej stronie do dalekich muzółmanów"
Teraz rozumiesz Moją ironię w kwestii generalizowania?

0

@Johnson W sensie, ilu ludzi w Berlinie posiada ponad 3 tysiące mieszkań? I jakie to okradanie, jak mieszkania zostaną odkupione?

0

@mleczkoo Nie odkupią, bo miasto ich nie ma sprzedawać, a czy się namnożą firmy to osobny problem.

Komentarz usunięty

0

@YeastMoss Mój komentarz poleciał zapewne, więc już tłumaczę.
Koleś w swoim komentarzu odniósł się mało subtelnie do domniemanej przez siebie Mojej orientacji. Zapytałem, więc czy w ramach trzymania jego poziomu, powinienem coś o jego ojcu napisać. I ten koleś się poczuł urażony, a Twój rozmówca również się poczuł dotknięty, bo napisałem to Ja.

0

@Fartlow W sensie za normalnych uważasz tych, którzy bezpodstawnie czują się umocowani, żeby określać, kto jest normalny?

0

@MajkelMajki Wincyj wolnych i oświeconych, wincyj!!!!!1111

0

@Persyfl
"Mieszasz poziom państwowy z miejskim." -

W jaki sposób mieszam poziom państwa i poziom miejscki? Czy to że na władze Berlina mówię rząd? Przecież Berlin to kraj związkowy, ma swój rząd: parlament, senat, sądy.... musisz doprecyzować co zrobiłem nie tak.

"Czy tam nie chodziło o deweloperów, a nie o fundusze? " -

no nie, gdyby chodziło o deweloperów to bym napisałem że chodziło o deweloperów. Fundusze inwestycyjne często mają spółki deweloperskie, bo nie zawsze kupują za bezcen mieszkania od państwa/władz miast, często same je sobie budują. I władze Berlina dogadują się z funduszami, że te nie podniosą czynszów przez 5 lat, odsprzedadzą mieszkania "krajowi związkowemu" i jeszcze coś dobudują.

"Źródło: Puls Biznesu
Treść chroniona prawem autorskim. Całość przeczytasz tu: https://www.pb.pl/rzad-berlina-kupi-prawie-15-tys-mieszkan-1127822

Vonovia i Deutsche Wohnen to dwaj najwięksi właściciele nieruchomości w Niemczech. W ramach planowanej fuzji firmy zaoferowały miastu sprzedaż istniejących mieszkań w Berlinie i aglomeracji berlińskiej oraz budowę ok. 13 tys. nowych lokali. " i Berlin zapłaci za 13 tys lokali 2,46 mld euro, więc łatwo przeliczyć, że za 130 tys zapłaci 24,6 mld a za 240 prawie 50 mld euro. Ciekawe skad Berlin na to weźmie fundusze. Pan zapłaci, Pani zapłaci, ale spoko, bo część ludzi dostanie pozornie tańsze mieszkania. A tego problemu by nie było GDYBY SPD, socjaliści nie doprowadzili do takiej patologii na początku XXI wieku.

"Bo owszem, deweloperzy dostają umowy na budowę mieszkań pod państwowy/miejski zasób." - dokładnie, ale nie o to chodziło w poprzednim poście.


Co do porzedniego posta, to nie mam zamiary wyjaśniać ci swojego punktu widzenia i możesz mi tutaj pisać elborat o tym w jakim błędzie jestem, możesz cytować każdeg słowo. Tylko mi za takie 'błędne 'myślenie' płacą na tyle dobrze, że nie muszę Ci nic udowadniać.
Pomijam, już nawet rozmowę o tym, że to Berlińskie referendum nie było wiążące, Berlin i tak musi uzyskać akceptację władz Niemiec, TK w Karsruhe już parę raz się tej kwestii wypowiedział np; wydając wyrok w sprawie zamrożenia czynszów. Na razie socjaliści zachwycili się wynikiem referendum, tylko, że z tego nic dobrego nie będzie, skoro władza i tak się dogaduję z FI droga umów, a nie przepisów.
Całe to referendum to był tylko taki chwyt marketingowy

0

@ferdas_rawa Nie pisz mu tak dużo rzeczowo i merytorycznie, bo jeszcze wyjdzie, że autor posta, który tu wszystkim próbuje udowadniać niewiedzę, sam niewiele wie :D :D :D

Komentarz usunięty

0

@gg156 ale ja go lubię ;) jeszcze nic nie pisał o niemieckich filozofach. Mnie trochę ciekawi jaka ma wiedzę na temat finansów i rynku nieruchomości...

0

@Persyfl Jeśli wchodzi takie prawo to znaczy, że ci ludzie nie chcą ich dobrowolnie sprzedawać a co za tym idzie cenią sobie te mieszkania bardziej niż oferowane pieniądze. Są okradani i nie ważne czy jest to tysiąc osób czy jedna. Miej człowieku trochę godności.

0

@ferdas_rawa
mnie on trochę śmieszy i też przeraża jednocześnie, że po tylu latach komuny i naszych bezpośrednich doświadczeń (ze znanym skutkiem) nadal są ludzie więżący w ten system i chcący siłą odbierać własność "bo lud potrzebuje". W ten sposób Państwo może zrobić wszystko, tak jak w 1921 w pewnym kraju.

0

@gg156 mnie śmieszy, że ktoś chwali pomysł SPD, który teoretycznie rozwiązuje problem który mamy dzięki SPD i jeszcze uważa to za wielki sukces cywilzacyjny.

Ale kolegę @Persyfl traktuję wyjątkowo poważnie

1

@Persyfl Ale mam ból oczu, jak widzę takie gimnazjalne odzywki - tak brzmi prawidłowa odpowiedz. Ale próbuj dalej sobie ego łechtać. Może w tym celu i coś o moim ojcu napiszesz? Masz przeciez - jak już pokazałeś - wprawę.

1

@Persyfl Cóż, współczuję wszystkim zebranym, że doszło do tak idiotycznej wymiany zdań. Wystarczy zareagować na pierwszą podobnej jakości zaczepkę i wszyscy stają się jednocześnie winnymi i ofiarami całego zamieszania. Zresztą widać do jakiej sytuacji dochodzi - wchodząc do wątku zareagowawszy jedynie na pierwsze jego posty zostałem niejako wezwany przez @Ojciec5tkidzieci do odniesienia się do shittalku jaki miał miejsce później. Wzywam do opuszczenia broni bez szukania prowodyra Panowie, żaden z zebranych swojego życia w ten sposób nie wzbogaca ;)

0

@Johnson Oczywiście, że nie chcą, tak jak kiedyś inni nie chcieli rezygnować z niewolnictwa, zatrudniania dzieci, czy KK - z chronienia pedofilii. Prowadzą szkodliwą społecznie działalność i po to jest prawo, żeby to ograniczać.

0

@Przystankers A ty zazdrosny jesteś, że kolega wie, o czym rozmawia?

0

@ferdas_rawa "W jaki sposób mieszam poziom państwa i poziom miejscki?"
Taki, że wydźwięk tego był, jakby dotyczyło to całego kraju.
"no nie, gdyby chodziło o deweloperów to bym napisałem że chodziło o deweloperów. "
Ok, ot nie o tym samym mówiliśmy.
"I władze Berlina dogadują się z funduszami, że te nie podniosą czynszów przez 5 lat,"
Nie dogadują się, tylko zamrażają czynsze ustawą. Swoją drogą, obecnie czynsze w Berlinie są dwukrotnie wyższe niż 10 lat temu.
" i Berlin zapłaci za 13 tys lokali 2,46 mld euro, więc łatwo przeliczyć, że za 130 tys zapłaci 24,6 mld a za 240 prawie 50 mld euro."
No chyba nie tak łatwo, bo maksymalną kwotą odszkodowania w tym wypadku jest 36 mld euro, a zapewne będzie niższa.
"Ciekawe skad Berlin na to weźmie fundusze."
Na przykład z kredytu spłacanego czynszami.
"A tego problemu by nie było GDYBY SPD, socjaliści nie doprowadzili do takiej patologii na początku XXI wieku."
Konkretnie gdyby SPD nie przyjęło neoliberalnych reform.
"Pomijam, już nawet rozmowę o tym, że to Berlińskie referendum nie było wiążące"
A czy Ja tak twierdziłem? Moja wina, że większość tutaj się wypowiadała bez nawet zajrzenia do tematu?
"mnie śmieszy, że ktoś chwali pomysł SPD, który teoretycznie rozwiązuje problem który mamy dzięki SPD"
Tylko to nie jest pomysł SPD, a inicjatywa oddolna, której SPD specjalnie nie popiera.

0

@Ojciec5tkidzieci I myślisz, że jak będziesz Mi pisał, że cię oczy bolą, to co się stanie?
A co wam w tym pisaniu o ojcu przeszkadza? Skoro kolega twierdził, że w jego komentarzu nie było nic złego, to w Moim tym bardziej.

0

@YeastMoss "Cóż, współczuję wszystkim zebranym, że doszło do tak idiotycznej wymiany zdań. "
Ale to jest strona, na której są głównie takie.

1

@Persyfl Kiedyś widziałem początek dyskusji, potem przestałem czytać. Jestem umiarkowanym liberałem, ale popieram berlińczyķów w stu procentach. Nie możemy być niewolnikami wielkich korporacji. To one trząsą światem. Zresztą ortodoksyjny liberał popiera prawo antymonopolowe.

0

@Persyfl no troszkę nie masz podstaw, żeby omawiać ten temat.
Ale po kolei.
"...Nie dogadują się, tylko zamrażają czynsze ustawą..." no to jesteś w błędzie, bo dwa największe fundusze w Berlinie będą przechodzić fuzję i to na mocy umów między nimi będzie zamrożenie czynszów, budowa nowych mieszkań i odsprzedaż 15 tys już istniejących.
Nawet nie przeczytałeś artykułu z Puls Biznesu, który to wszystko wyjaśnia, więc oszczędze Ci czytania i wkleję fragment: "Źródło: Puls Biznesu
Treść chroniona prawem autorskim. Całość przeczytasz tu: https://www.pb.pl/rzad-berlina-kupi-prawie-15-tys-mieszkan-1127822

Vonovia i Deutsche Wohnen to dwaj najwięksi właściciele nieruchomości w Niemczech. W ramach planowanej fuzji firmy zaoferowały miastu sprzedaż istniejących mieszkań w Berlinie i aglomeracji berlińskiej oraz budowę ok. 13 tys. nowych lokali. "
Przy okazji te transakcji zamrożono czynsze. TY natomiast piszesz, że zrobiono to ustawą... no tylko tutaj jest druga nieścisłość, bo nie zrobiono, tylko planowano to zrobić, jednak wzór praworządności TK Niemiec uznał to za niezgodne z prawem:

https://www.dw.com/pl/niemiecki-tk-uchyli%C5%82-berli%C5%84sk%C4%85-ustaw%C4%99-ograniczaj%C4%85c%C4%85-czynsze/a-57213096

"Swoją drogą, obecnie czynsze w Berlinie są dwukrotnie wyższe niż 10 lat temu." - to jest nieprawda, bo to co napisałeś dotyczy tylko części mieszkań, duża ich część, ma praktycznie niezmieniane czynsze, ponieważ w Berlinie działają związki lokatorów, które w sądzie zamrażają czynsze niemieckim właścicielom. Ta statystyka dot. tylko mieszkań będących własnością funduszy. tam rzeczywiście podrożały. Po prostu fundusze mają lepszych prawników. Tylko to, że podrożały nijak się ma do tego o czym piszę. Czyli, że władze Berlina poprzez wywłaszczenie i zamrożenie czynszu nie osiągną zamierzonych celów i tutaj wystarczy popatrzeć na Barcelonę.

"No chyba nie tak łatwo, bo maksymalną kwotą odszkodowania w tym wypadku jest 36 mld euro, a zapewne będzie niższa." - hmm a to już coś przegłosowano? Wywłaszczenie stało się faktem? Chyba nie? Bo przyznałeś mi rację, pięknie podsumowałeś ten wątek - "Pomijam, już nawet rozmowę o tym, że to Berlińskie referendum nie było wiążące"

A czy Ja tak twierdziłem? Moja wina, że większość tutaj się wypowiadała bez nawet zajrzenia do tematu?" - i masz rację, tylko widząc to ile przekłamań i manipulacji jest w Twoim poście zaliczasz się do większości ;-)

Ale jedźmy dalej bo jest nie mniej ciekawie
""Ciekawe skad Berlin na to weźmie fundusze."

Na przykład z kredytu spłacanego czynszami." - czyli za odsetki + kapitał zapłacą lokatorzy wynajmujący mieszkania i jak spłacą rząd nagle obniży czynsze do minimum? Tak? Nie twierdzi że będzie budował dalej.... czyli obniżek raczej nie ma się co spodziewać. Bo normalnie takie rzeczy załatwia się poprzez odkupienie mieszkań obligacjami, tylko, że to jest taka patologia jak nasze OFE ;-) i kolejna sprawa, fundusze przez lata będą się sądzić o odszkodowania itp a za koszty procesowe zapłacą podatnicy. Nawet nie wspomnę, że taka ustawa musi być zgodna z ustawą zasadniczą, więc pewnie do akcji wejdzie TK. Jeśli TK nie uzna jej za ważną pójdzie do kosza, a jak uzna to mamy jeszcze inne instancje sądów. A są prostsze metody, zgodne z prawem i zwyczajami. Ale lepiej na kradzieży opierać swoją politykę :-)

I najbardziej mnie bawi kto tych kredytów udzieli, jak po takim zamachu na rynek kapitałowy oraz przy słabej kondycji niemieckich banków warunki takiego kredytu mogą być co najwyżej mizerne. Więc ja raczej się skłaniam ku obligacjom Berlina, ale tutaj będzie trzeba iść na ustępstwa i kwota transakcji pójdzie do góry.

"Konkretnie gdyby SPD nie przyjęło neoliberalnych reform." - a to narzędzie jest ważniejsze od celu? A jakby doprowadzili do takiej patologii komunistycznymi narzędziami to byłoby ok? Czy taki prztyczek w nos dla neoliberałów? xD

Podsumowując, pięknie przejrzałeś kilak artykułów na temat referendum, ale zrobiłeś to wybiórczo, niedokładnie i co najgorsze odtwórczo, bez żadnej refleksji. W każdym razie, ja jestem pewien na 99%, że nie masz zielonego pojęcia o nieruchomościach i finansach. Więc czemu zabierasz głos w tej sprawie? Zawsze podkreślasz że w tematach w których nie masz wiedzy się nie odzywasz.


0

@Persyfl A ja mam wrażenie, że ścierają się nieraz ludzie, których stać na zdecydowanie więcej, ale staramy się utrzymać gardę tak wysoko, że zasłaniamy sobie obraz rozmówcy. Każdy wpływa na otoczenie, od nas zależy tylko w jaki sposób ;)

0

@YeastMoss A Ja mam wrażenie, że na tej stronie niewielu stać na choćby odrobinę więcej. To jest jak z alkoholikami - nie wyciągniesz ludzi z tego dopóki sami tego nie zechcą lub nie sięgną dna. I tak samo nie wchodzisz w poważną dyskusję z całkowicie naprutym człowiekiem.

0

@ferdas_rawa "no troszkę nie masz podstaw, żeby omawiać ten temat."
Nie ma to jak zacząć komentarz od kupy.
"bo dwa największe fundusze w Berlinie będą przechodzić fuzję i to na mocy umów między nimi będzie zamrożenie czynszów, budowa nowych mieszkań i odsprzedaż 15 tys już istniejących."
Nie. Ze względu na to, że chcą przeprowadzić fuzję, próbują łagodzić wizję tego, co za sobą ta wizja niesie i stąd miasto odkupuje te 15 tysięcy mieszkań, a fundusze zobowiązuje się do budowy 13 tysięcy mieszkań. Same jednak czynsze zamrożono ustawą na 5 lat.
"Nawet nie przeczytałeś artykułu z Puls Biznesu,"
W sensie, ze polskie dziennikarstwo słynie z rzetelności?
"TY natomiast piszesz, że zrobiono to ustawą... no tylko tutaj jest druga nieścisłość, bo nie zrobiono, tylko planowano to zrobić, jednak wzór praworządności TK Niemiec uznał to za niezgodne z prawem:"
Zrobiono. Nawet w twoim źródle o tym piszą. Cyt.: "23 lutego 2020 roku na podstawie ustawy zamrożono czynsze za około 1,5 mln mieszkań w mieście na poziomie z czerwca 2019 roku i wprowadzono tabelę maksymalnych wysokości czynszu za metr kwadratowy, uzależnionych m.in. od wieku budynku czy standardu mieszkania. "
"to jest nieprawda, bo to co napisałeś dotyczy tylko części mieszkań,"
Konkretnie o medianie mówię.
"hmm a to już coś przegłosowano?"
No referendum przegłosowano. Tobie brak innego przegłosowania w wyliczeniach nie przeszkadzał. 36 miliardów to wartość rynkowa tych mieszkań.
"Tylko to, że podrożały nijak się ma do tego o czym piszę. Czyli, że władze Berlina poprzez wywłaszczenie i zamrożenie czynszu nie osiągną zamierzonych celów i tutaj wystarczy popatrzeć na Barcelonę."
Podobnie jak to, o czym piszesz.
"tylko widząc to ile przekłamań i manipulacji jest w Twoim poście zaliczasz się do większości "
Ziew. To ty pisałeś, że to projekt SPD :D
"czyli za odsetki + kapitał zapłacą lokatorzy wynajmujący mieszkania"
Tak dokładnie napisałem. Co w tym niezwykłego?
" i jak spłacą rząd nagle obniży czynsze do minimum?"
Jakiego minimum?
"Nie twierdzi że będzie budował dalej.... czyli obniżek raczej nie ma się co spodziewać."
Właśnie po spłacie pieniądze z czynszów mają iść na inwestycje mieszkaniowe. Obniżki mają być już na starcie.
"Bo normalnie takie rzeczy załatwia się poprzez odkupienie mieszkań obligacjami,"
Podobna opcja. Wcześniej pisałeś, że mieszkańcy za to zapłacą.
"fundusze przez lata będą się sądzić o odszkodowania itp a za koszty procesowe zapłacą podatnicy."
Tylko jeśli fundusze wygrają. Wywłaszczenie co do zasady ma się odbyć za odszkodowaniem.
'Nawet nie wspomnę, że taka ustawa musi być zgodna z ustawą zasadniczą, "
I jest zgodne, choćby z art. 14, co już było stosowane.
"A są prostsze metody, zgodne z prawem i zwyczajami. "
I to jest zgodne z prawem, a te prostsze metody jakoś nie zadziały do tej pory.
"I najbardziej mnie bawi kto tych kredytów udzieli,"
A to mało banków na świecie?
"Więc ja raczej się skłaniam ku obligacjom Berlina, ale tutaj będzie trzeba iść na ustępstwa i kwota transakcji pójdzie do góry."
Przecież to niezależnie może funkcjonować.
"a to narzędzie jest ważniejsze od celu? "
Przecież to był cel.
"A jakby doprowadzili do takiej patologii komunistycznymi narzędziami to byłoby ok?"
O, fałszywa dychotomia. Nowe, nie znałem.
Urocze, że zarzucasz Mi brak wiedzy i sprawdzenia źródeł, gdy nawet nie wiesz, kto był pomysłodawcą całego przedsięwzięcia :D

0

@Persyfl nawet mi się już nie chce ;) pięknie piszesz że 2+2=5, co nawet może być prawda tylko trzeba umieć tego dowieść, a ty zamiast dowodzić skupiasz się erystyce :) tak jak pisałem brak podstaw żeby dalej dyskutować.

0

@ferdas_rawa Tak, tak, gdyby tylko ci się chciało udowodniłbyś, w jak wielkim jestem błędzie. Cóż z tego, że nie raz wykazałem ci, że piszesz nieprawdę?
Ale wiesz co? W jednym się zgodzę - Mi się też już nie chce.

0

@Persyfl Nie prowadzą niczego takiego, za to ty już tak. A ludzie jak ty dalej utrzymują niewolnictwo.

0

@Persyfl xD policz ile kosztuje średnio czynsz w Berlinie, ok 15euro za metr, następnie policz ile Berlin będzie musiał zaciągnąć kredytów i na jakich warunkach i ile wyniesie miesięczna rata, do tego uwzględnij koszty obsługi kredytu, koszty utrzymania nieruchomości, straty wynikach z braku wpływu podatków od funduszy itp.przeciez tego nie opisują w gazetach więc idę o zakład że to cię przerośnie dlatego uważam że niea sensu gadać, nie jesteś w stanie tego przeliczyć i tego jestem pewien. Nawet nie oszacujesz tych wartości. A jak mam z kimś gadać jak ktoś nie widzi różnicy w kredycie i obligacji

.

0

@Johnson A, no skoro tak mówisz, to spoko. Nie było tematu.

0

@ferdas_rawa Miałeś już nie pisać.
Czyli nie policzyłeś, ale już się nie zgadzasz?
Podpowiem - nie ma czego liczyć, bo nie ma określonej kwoty odszkodowania.
Co do samej obsługi finansowej, to MHS sobie świetnie radzi przy dwukrotnie niższych czynszach niż rynkowe.
Stracone podatki? Ile konkretnie straci, a ile i tak jest "zoptymalizowana"?
To może jeszcze pamiętaj, że miasto dopłaca niektórym ludziom, których nie stać na czynsz i część tych pieniędzy by została.
"nie jesteś w stanie tego przeliczyć i tego jestem pewien."
Ale to ty to rzucasz jako argument, więc ty licz. Tyle tylko, że dopóki nie jest znana wysokość odszkodowania, nie ma czego liczyć. No ale, dobrze, pokazałeś swoją wyższość :D

0

@Persyfl "Efekt Golema" ;)

0

@YeastMoss :) Raczej po prostu za dużo już na tej stronie widziałem i straciłem złudzenia, co do tych ludzi.

0

@Persyfl Skoro nie widzisz żadnych pozytywów to nie rozumiem po co tu wchodzisz, ale wiadomo, Twój czas, Twój wybór. Trzymaj się, pozdrawiam!

0

@YeastMoss Coraz rzadziej wchodzę. Nie mówiłem, że żadnych. Jest kilka osób, które tu szanuję, acz z większością nie chcę mieć nic wspólnego. Swoją drogą, kiedyś to Real miał takich kibiców.

1

@Persyfl zostałeś zaorany, odpuść już ;)

0

@Przystankers Przecież nie rozumiesz, o czym mowa :D

0

@Persyfl Miałeś już nie pisać - gdzie tak napisałem?


"Ale to ty to rzucasz jako argument" - tak ja rzucam, bo ktoś musi. Żaden populista tego nie zrobi, bo wtedy obnażane są 'kłamstewka'. I ja nie chce ci udowadniać, że wywłaszczenie w Berlinie to dobry, zły pomysł, bo jeśli to dobrze przeprowadzą to może wyjść na dobre - wszystkim. Tylko nie da się tego zrobić ustawą, tylko negocjacje na linii rząd - fundusze. Piersza próba już się odbyła miasto zyska 28 tys nowych mieszkań, bez wywłasczenia.
Do tego im bardziej na lewo, tym chętniej wydaje się nie swoje pieniądze. Nie uważasz, że trzeba było przyjąć pewne założenia i pokazać wyborcom jak to może wyglądać? Ile zyskają? Ile stracą? Kto za to zapłaci? Czy wywłaszczenie za 0 jest dla ciebie ok? Wtedy jest mega opłacalne, tylko jakie konsekwecje to przyniesie?

Przy założeniu że wywłaszczamy po cenach rynkowych - fundusze mają najlepszych prawników na rynku, za grosze nie pójdzie- i warunkach kredytowych w Berlinie, wychodzi rata kredytu może stanowić nawet 75% kwoty czynszu (licząc na przykładzie mieszkania 77 m i przy założeniu, że czynsz wynoski od 11 do 15 euro za metr - nie mam dokładnych danych i te dwie liczby się przewijały w necie). Nie wliczyłem do tego kosztów:
- prawników,
- administracji,
- remontów,
- tych zmian w podatkach - choćby podatku od gruntu, którego nie da się optymalizować.
Robi się bardzo nieopłacalnie, więc pewnie zapłacą podatnicy i kasa z czynszów przez 30 lat nie będzie wystarczała, bo jest jeszcze coś takiego jak inflacja oraz zmiany stóp procentowych. W niemczech rośnie inflacja, wiec zaraz stopy procentowe pójdą w górę i klops

Mnie interesowało czy wiesz coś na temat rynku nieruchomości, finansów, bo o tym rozmawiamy. Jeśli nie umiesz policzyć to skąd wiesz że to dobry pomysł? Czy ciebie cieszy sam fakt, że lud wybrał? Ja obstawiam to drugie, a to niestety cechuję fanatyków a nie ludzi rozsądnych.

0

@Persyfl "Przecież nie rozumiesz, o czym mowa :D" -> typowe podważanie wiedzy rozmówców, żeby zakryć własne braki (zresztą już udowodnione) i zejść na poboczny temat ;) Cóż, zalecałem odpuszczenie, ale widzę, że się lubisz dalej pogrążać ;)

0

@ferdas_rawa " tak ja rzucam, bo ktoś musi."
No to rzucaj konkretami.
"Nie uważasz, że trzeba było przyjąć pewne założenia i pokazać wyborcom jak to może wyglądać?"
Ale o czym ty mówisz? Przecież DWE to zrobiło, tyle że nie wiem, o jakich wyborcach mowa.
Fajne te twoje wyliczenia, tyko pomijają kilka aspektów. Po pierwsze, kwota odszkodowania nie jest określona prawnie, więc może być poniżej wartości rynkowej. Gdyby nawet przyjąć jednak wartość rynkową, i dane, których używasz, to w najgorszym razie czynsze spłacą kredyt po 12 latach. No ale lepiej pisać, że ktoś nie umie liczyć.

0

@Przystankers "typowe podważanie wiedzy rozmówców,"
No u ciebie nie ma czego podważać. Wiedzę to ma kolega wyżej, mimo że się z nim nie zgadzam. Ty się tylko próbujesz podpiąć pod niego :D

0

@Persyfl powiem Ci, ze jak umiesz takie cuda w księgowości to gratuluje. 12 lat? 12 x 12 x 1000 euro = 144 tys.... średnie mieszkanie kosztuje 150 tys. Czyżby fundusze miały być spłacane ratami? Bez odsetek? Bo jeśli z odsetkami to lepiej wziąć kredo :-) wybacz, ale nadal twierdzę, że nie umiesz liczyć, albo przyjąłeś nieznane mi założenie np: że Berlin wyłoży tzw wkład własny.

"Przecież DWE to zrobiło" - to oświeć mnie, gdzie są te wyliczenia, bo na stronie piszą to co ty, czyli dużo słów, mało wyliczeń i że opłacalne będzie przy założeniu, że wywłaszczą poniżej ceny rynkowej, dużo poniżej ceny rynkowej:-) prawnicy już zacierają ręce, jestem ciekaw co się będzie działo w sądach po wywłaszczeniu. Dla mnie osobiście bomba. A prawnicy zacierają rączki. W Berlinie od lat funksjonują związki mieszkańców, które walczą z podwyżami czynszu i o ile to nie jest fundusz, to wygrywają i przeciętny Niemiec nie może we własnej kamienic podnieść czynszu o 1 euro, natomiast fundusze podnoszą je cały czas bo wygrywają sprawę za sprawą - stać ich na zatrudnienie elitey prawniczej Niemiec.

Tak jak ci pisałem, niech wywłaszczą po 0 euro i problemu nie ma xD i nawet będę przeszczęśliwy jeśli do tego wywłaszczenia dojdzie. I to mówię z ręką na sercu.

To co się będzie później działo, będzi miodem na moje serce ;-)

0

@ferdas_rawa Jak już mówiłem, kredyt jest jedną z opcji. Inną są obligacje.
https://www.dwenteignen.de/positionen/entschaedigung/
Tak, prawnicy potwierdzają, że wywłaszczenie jest możliwe poniżej ceny rynkowej, to gwarantuje ustawa zasadnicza.
Czy oprócz tego zacierania rączek masz jakiś argument? Bo wiesz, DWE nie rzuciło sobie tego pomysłu tak od czapy, ale zasięgnęło wielu opinii prawnych.
"Tak jak ci pisałem, niech wywłaszczą po 0 euro i problemu nie ma "
Jakieś odszkodowanie być musi, więc 1 euro i stoi.

« Powrót do wszystkich komentarzy