La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 623 Culés

32

PO przejmuje władze w Polsce w 2008roku inflacja wtedy wynosi 4,2% i niedługo wybucha wielki kryzys na całym świecie. Szkoda ze prawica zmanipulowała ludzi że rządy PO-PSL były złe. Nieironicznie to był świetny rząd i naprawdę chciałoby się ich powrotu. Wiem że zaraz wyleje się fala hejtu i wysmiewania od osób, które łyknęły narrację demonizująca Tuska i PO oraz wspierających konfederacje ale tak jest dlatego mam zamiar niedługo przybliżyć twórczość Koroluka na ten temat na tej stronie :)
2009 3,5%
2010 2,6%
2011 4,3%
2012 3,7%
2013 0,9%
2014 0,0%
2015 −0,9%
2016 −0,6%

92

@Kusco15 "Nieironicznie to był świetny rząd i naprawdę chciałoby się ich powrotu."
A Semedo jest drugim najlepszym prawym obrońcą w historii Barcelony.

1

@Kusco15 mnie się podobało jak Morawiecki stwierdził że za po nie było osłon takich jak za pis.No ale nie wiem za deflację;)
Tu widać trendy spadku pis idzie w przeciwną stronę.

12

@Azi Swoimi komentarzami na wiele tematów pokazałeś że na 99% należysz do osób o których pisałem :)

40

@Kusco15
Przed ich świetnym rządem moi rodzice bez problemu utrzymywali 3 mojego rodzeństwa na studiach. Później był problem z utrzymaniem jednej siostry mimo, że ta też pracowała.
Mimo tej samej pracy ich zarobki momentalnie spadły z hukiem w dół.
Dla mnie rząd PO-PSL dokładnie tak jak teraz PiS to szkodniki w tym państwie.

4

@Kusco15 Oh - masz głupią opinię na temat mojej osoby? Poszedłbym popłakać się w samotności, gdyby mnie to obchodziło choć trochę :)

3

@Kusco15 Już pomijając ocenę rządów PO to z tego co kojarzę w latach poprzedniego kryzysu mieliśmy inflację około 4%, ale chociaż stopy były wyższe od niej i można było chronić swoje pieniądze trzymając je na lokatach, a nie kombinować jak teraz co zrobić, żeby oszczędności nie straciły swojej wartości.

5

@Kusco15 Do świetności to im dużo brakuje. Jedni i drudzy siebie warci. Bo to wybór między Dżumą a Cholerą. Jedni i drudzy nic nie warci....

17

@patyk_rl Ale wiesz ze wtedy był światowy kryzys w czasie którego PO oszczędzała i inwestowała w infrastrukture i owoce ich pracy są teraz przeżerane przez PiS na kiełbasę wyborczą i Polska za PO jako jedyna wyszła sucha nogą z tego kryzysu? Smutne czytać taki brak zrozumienia zjawisk na świecie

3

@Kusco15 ale PO w tamtych czasach było centro-prawicą, więc o jakiej manipulacji prawicy mówisz? Masz na myśli socjalistyczną "zjednoczoną prawicę"?

7

@PatrykBarca PO było kilka klas lepsze niż PiS. Od gospodarki po wszystko. Mowienie tak zdradza brak orientancji w temacie

4

@Survier Byli centrum i to wystarczyło żeby być gnojonym przez zatwardziała prawicę. Wiesz doskonale o czym mówię, więc wybacz ale nie będę tracił czasu na zbędne dyskusje

9

@Kusco15 ,,PO było kilka klas lepsze niż PiS. Od gospodarki po wszystko" Tak samo jak PiS podwyższali podatki. Jeśli jesteś wyznawcą PO to słabo z tobą

25

@Kusco15 a teraz to co, nie ma kryzysu? xD
Cały ten kryzys z 2008 to śmiech i błahostka przy spustoszeniu, które na swiecie wywołał covid.
Nie, żebym bronił pisu, bo mogło się skończyć lepiej przynajmniej w skali kraju, gdyby nie wprowadzać tak twardego lockdownu, ale mogę się założyć, że PO zrobiłoby tak samo. A być może nawet bardziej by nas docisnęli patrząc jak dziś opozycja płacze za tym lockdownem i szczepionkami.

22

@Kusco15 Tej gospodarki którą sprzedawali zagranicznym spółkom? Genialna strategia.
Twoje zaopatrzenie ślepe jest znakiem braku orientacji. Każdy, podkreślam KAZDY trzeźwo myślący człowiek wie że jedni i drudzy zrobili więcej złego niż dobrego.

5

@Kusco15pis to totalne średniowiecze i nie ma co do tego dyskusji, cofają nas w rozwoju, stanowiska obsadzają takimi ludźmi jak mejza, czarnek itp... jak w tym kraju ma być dobrze. Zresztą czego my oczekujemy jak sami się przyznali że nie mogą obsadzać stanowisk ekspertami, którzy znają się na rzeczy bo nie będą wykonywać polecen Wodza. Czyli kalsycznie w myśl zasady "mierny ale wierny"... Rządy PO były jakie były ale jak ktoś nie widzi różnicy pomiędzy nimi a PiSem to szkoda czasu na dyskusję

15

@Kusco15 kryzys był w 2008, platforma rządziła do 2016 więc chyba miała czas na poprawę. Powiem nawet więcej, cała druga kadencja platformy była po kryzysie, mówienie że rządy PO były dobre to jak mówienie że pada deszcz jak Ci plują w twarz. Ilość wałków, łapówkarstwa, skandali i stagnacji gospodarczej za PO była przerażająca, to że teraz PiS nam tu komunę 2.0 serwuję nie znaczy że PO było dobre!

8

@Kusco15 Rząd PO był lepszy od Rządu PiS, ale PiS pierwszej kadencji był lepszy niż później PO. Jest degręgolada. Regres.

PO jak dzisiaj by doszło do władzy, to utrzyma socjale i to jest problem. Pod koniec 2 kadencji ludzie wręcz nienawidzili Tuska i jego kolesiów, którzy otwarcie gardzili i okłamywali ludzi.

Pamięć złotej rybki.

3

@Rhaan I ta poprawa była. Ile z tych walków, łapówek i skandali zostało udowodnione? Bo PiS przez kilka lat ma już prokuratura i sądownictwo i póki co niewiele/nic im nie odwodnił

2

@PatrykBarca Co zostało sprzedane zagranicznych spółkom a było rentowne? Były sprzedawane spółki które przynosiły więcej strat niż korzyści.

2

@ProMILs Jest kryzys tylko wtedy na tle Europy przeszliśmy przez niego bardzo dobrze teraz na tle Europy przodujemy w galopującej inflacji

0

@Kusco15 w czasie ich rządów kryzys był notoryczny przez równe 8 lat

2

@ObiwanKenobi Nie ich rządy były tragiczne dlatego Polska szybko sie rozwijała :)

3

@Kusco15 Tak się rozwijała wspaniałe, że pod koniec ich drugiej kadencji można było zarabiać aż 10 zł na godzinę, bo taka była najmniejsza stawka a i też dużo osób zaczęło coraz bardziej wyjeżdżać za granicę. w szkołach też siedzieli niejednokrotnie emeryci, blokując miejsce dla młodych osób, w służbach mundurowych też niewielkie pieniądze ludzie dostawali na start, można wymieniać więcej przykładów, ale nie tęsknię za tamtym okresem ich rządów.

7

@Kusco15
Dlaczego zarzucasz mi brak zrozumienia? Każdy pamięta zieloną wyspę Tuska.
"Walczyli" z kryzysem portfelami zwykłych obywateli. Wyprzedawali za bezcen polskie zakłady zagranicznym kapitałom żeby ratować rząd w tamtym czasie na patrząc na długofalowe skutki decyzji.
Jeden z zakładów w moim regionie sprzedano za waciki Niemcom, w mniej niż rok pracę straciło 1500 osób, zarobki poszybowały na najniższy możliwy pułap i to jest ratunek?
Ratunek swojego tyłka, a nie państwa.

3

@patyk_rl Tyle że zielona wyspa Tuska to prawda ale o tym kiedy indziej. Gdy całą Europą ponosiła straty Polska jako jedyna rosła. Jeszcze raz podaj przykład zakładu, który był rentowny a został sprzedany bo w innym przypadku to będzie śmieszne co piszesz. No długofalowe to były dóbr decyzję bo sprzedawano zakłady które przynosiły straty. Nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Nie rozumiesz dlaczego wyprzedawano i dlaczego było to dobre.

0

@negreanu A czy to wina ich rządów czy skutki dosłownie kilkuset lat historii tego państwa? Wstyd słyszeć takie prymitywne argumenty, które pokazują kompletne niezrozumienie tematu

1

@Kusco15 Na zarobki przecież też mają wpływ, a kto ustala place minimalną jak nie rząd? Sam jesteś prymitywny i się wymądrzasz tylko.

3

@Kusco15 to wreszcie był kryzys czy się Polska rozwijała? Może rozwijała kryzys?

2

@ObiwanKenobi A wiesz w jakich latach był kryzys i w jakich latach rządziła PO że takie durne pytania zadajesz? I wiesz ze jako jeden z nie wielu państw kryzys Polskę dzięki PO w dużej części ominął.

1

@negreanu No faktycznie powinni tak jak PiS podwyższyć płace minimalną czego miedzyinnymi skutki odczuwasz teraz. Nie jestem prymitywy i nie chce się mądrzyć ale już nie mam siły :) pozdrawiam :)

1

@Kusco15 Ja nie pochwalam rządu PiS, ale serio nie chciałbym żeby tylko grosze łaskawie dawało tylko ciągle, zresztą wiele kwestii nie naprawionych przez PO nadal jest nieruszonych przez PiS.

1

@Kusco15 Były to okropne rządy interwencjonistów i socjalistów wyróżniające się jedynie tym, że mogło być jeszcze gorzej.

2

@patyk_rl To u mnie było odwrotnie. Za czasów PO-PSL Jakoś moi Rodzice potrafili posłać na studia dzienne mnie i dwie siostry i swoją pracą potrafili nas na nich utrzymać że nie musieliśmy brać żadnego kredytu studenckiego. A potrafili zrobić to z małego 8 hektarowego gospodarstwa. A dodam że ja z siostra studiowaliśmy we Wrocławiu także utrzymanie takie tanie też nie było.
Teraz czasami patrząc jak jest teraz a wtedy to się zastanawiają jak Im się to udało, bo teraz byłoby to nie możliwe gdyż robiąc to samo co wtedy to dochody Im nic nie wzrosły.
A obecny rząd nie ma żadnego pomysłu jak opanować, walczyć z inflacją i powie to 90% osób co ma jakiekolwiek pojęcie z ekonomii.

0

@Kusco15 koroluka szanuję bardzo!

1

@Kusco15 Jeżeli te rządy były tak dobre to czemu były tak złe? Może jakbyś miał więcej niż 15lat to pamiętałbyś co się działo. Rządy były tak cudowne, ze musieli np. ukraść pieniadze z ofe.

4

@negreanu Co do słuzb mundurowych, to oprocz niskich pensji w policji czy straży pożarnej, warto wspomniec o patologicznym systemie kontraktów dla zolnierzy WP, ktorym dwa lata przed emerytura po prostu nie przedluzano kontraktu i ci zostawali z niczym...
Do tego pamietne "podnosimy VAT" na czas kryzysu. I tak zostało do dzisiaj.

1

@Kusco15 looool. Bardzo słaba pamięć.

Za PiSu 2005-2007 obniżono podatki bezpośrednie (likwidacja progu 30%, obniżenie 40% do 32%). Obniżenie składki zdrowotnej po stronie pracowników.

Za PO zamrożenie progów podatkowych (kiedyś rosły, nie pamiętam o jaki współczynnik), podwyżka VAT po której zmalały wpływy.

Za PiSu po uszczelnieniu VATu już nie wjeżdżało 1500 cystern z paliwem dziennie, a 150.

Tylko to wystarczy by uznać PiS lepszy od PO.

4

@patyk_rl
"Mimo tej samej pracy ich zarobki momentalnie spadły z hukiem w dół."

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/wskazniki/przecietne-wynagrodzenie-w-latach
Nie żebym się czepiał ale średnia płaca wzrosła w tych czasach o 25% ponad, mmimo kryzysu światowego, procedury dyscypliny budżetowej nałożonej na nas.
Minimalne wynagrodzenie wzrosło z 1276 zł od 1 stycznia 2009 r. do 1.850,00 zł 1 sytycznia 2016, więc około 30%.
Mediana wynagrodzeń wzrosła od 2009 roku 2639,51 do 3510,67 zł według GUS
Przez wszystkie te lata sumarycvzna inflacja wyniosła 13,5% więc z tych około 30 % wzrostów w kieszeni zostało około 17% więcej.
Matematyka.
Jakoś tego spadku z hukiem w dół nie widzę.

2

@Kusco15

,,Nieironicznie to był świetny rząd i naprawdę chciałoby się ich powrotu''

Az oczy bola, gdy takie cos sie czyta. Zakladam, ze nie trollujesz, wiec pytam z ciekawosci:

1. Czy jestes milenialsem, ktory nie pamieta jak wygladala Polska za poprzedniej wladzy, badz zwyczajnie nie interesowales, co sie wtedy dzialo w Polsce?
2. Jako zrodlo informacji uznajesz jedynie wyborcza i tvn24 i to co tam napisza, powiedza traktujesz jak swietosc ?
3. Czy za rzadow PO kombinowales z podatkami/nalezysz do elity/pochodzisz z sbeckiej rodziny, gdzie na zmianie wladzy duzo straciles badz twoja rodzina?

Jesli ktorys z tych punktow cb dotyczy, wtedy moge zrozumiec, czemu tak ich bronisz i chcialbys ich powrotu. W innym wypadku kompletnie tego nie rozumiem.

Jesli nie wiesz/ nie pamietasz/wypierasz to jak wtedy wygladala Polska za czasow PO to tak w skrocie:

- bycie wasalem Niemiec, czyli zgadzanie sie bez zadnego sprzeciwu na wszystko co postanowi UE, czyli w rzeczywistosci Niemcy, ktore sa najmocniejszym graczem.
- bardzo duza bieda wsrod polskich rodzin
- duze bezrobocie, przez co ludzie masowo emigrowali np. do Anglii
- niedotrzymane glowne obietnice wyborcze
- dwulicowosc, zaklamanie rzadzacych, nie wiem jak mozna bylo tak w zywe oczy ludziom klamac, ze nie podniesie sie wieku emerytalnego i po wygranych wyborach od razu to zrobic. Jaki lider, taka partia...
- smieciowki
- praca dla studentow za 5 zl/h
- niskie emerytury, a do tego waloryzacje na poziomie doslownie kilku zlotych
- proba sprywatyzowania spolek skarbu panstwa
- aneksja OFE
- podpisanie na wiele lat kompromitujacego dla Polski konraktu na dostawy gazu od ruskich, gdzie placilismy najwiecej w Europie...
- stocznie, LOT, kopalnie byly wtedy w ruinie

Swoja droga zawsze mnie smieszy jak widze argumenty lemingow w necie, ze za PO to mielismy duzo przyjaciol(chocby Niemcy i Francja, no Niemcy to szczegolnie pokazali jakimi sa przyjaciolmi przy budowie Nord Stream 2...) i mielismy duzo wiekszy szacunek w UE niz obecnie. Gowno prawda. Kraj, ktory jest ulegly wobec polityki innych krajow nigdy nie bedzie szanowany w swiecie. Kiedys za komuny Polska byla ulegla wobec ruskich, a za PO byla ulegla wobec zachodnich krajow. Na szczescie oba okresy juz minely i oby nigdy nie wrocily.

Co do wysokiej inflacji, to niestety, ale jest w glownej mierze efekt czasow covidowych oraz pakietu klimatycznego Fit for 55 forsowanego przez totalna opozycje na czele z PO, ktorego chcialbys ponownie u wladzy.


1

@Azi
znasz lepszy rząd po '89

5

@ProMILs "Cały ten kryzys z 2008 to śmiech i błahostka przy spustoszeniu, które na swiecie wywołał covid."

Cały ten kryzys z 2007-2011 roku za skutkował spadkiem tempa rozwoju PKB UE z 3,3 % w 2007 roku przed nim, do -4,3% w 2010. Recesja trwała 3 lata i sumarycznie zmniejszyła PKB o mniej więcej 7%. Ten obecny ma inny przebieg, ale o ile w 2019 wzrost PKB UE wynosił 1.95%, w 2020 nastąpił spadek o 5,88% to następnego roku już był wzrost 5.1% słowem sumarycznie w 3 lata gospodarka wyszła niemal na zero. Także śmiała teza.

3

@Kusco15

Od siebie jeszcze tylko dodam, ze za czasow rzadow PO bylem dzieciakiem, a pozniej nastolatkiem i powiem tylko tyle. Zaluje, ze nie urodzilem sie 10 lat pozniej... Gdybym zalapal sie na 500+ i te inne socjalne dodatki, wtedy ominelyby mnie dlugie lata dziadowiania i wykluczenia spolecznego. W takiej sytuacji jak ja z pewnoscia byly w PL setki tysieci ubogich polskich dzieci, ktore rzad PO mial gleboko w dupie. Dla nich zawsze tylko liczyly i licza sie elity, a nie przecietni ludzie. Swoja droga szkoda, ze politycy PO, gdy byli u wladzy nie martwili sie tak o polskie dzieci(a nie zapomnialem przeciez jeden z glownych wtedy politykow tej partii niejaki Niesiolowski, dal wspaniala porade, zeby glodne dzieci jadly szczaw i mirabelki... :-) )tak jak robia to teraz, w przypadku dzieci emigrantow ekonomicznych...

0

@AxelF
Ja i mój pies mamy statystycznie trzy nogi, podobnie jest ze średnią płacą.
To, że średnia płaca wzrosła nie znaczyło, że ludzie zarabiali lepiej, ba często na tym tracili, a góra się bawiła i tak to wyglądało.


6

@patyk_rl
"Ja i mój pies mamy statystycznie trzy nogi, podobnie jest ze średnią płacą.


To, że średnia płaca wzrosła nie znaczyło, że ludzie zarabiali lepiej, ba często na tym tracili, a góra się bawiła i tak to wyglądało."
Ale wiesz co to jest mediana i minimalna? Jeśli Ty i masz jedną nogę, minimalnie i Twój pies minimalnie trzy i po 8 latach wam rosną jeszcze 2 łac znie, to zyskujecie właśnie te 33% a macie już 6 nóg do podziału na 2. Mozżesz zaklinć rzeczywistość, ale po prostu przegalopowałeś i spadłeś z konia.

7

@OBSERWATOR2021 jeśli myślisz, że rozdawanie pieniędzy jest lekarstwem na biedę w Polsce to zalecam zapoznanie się z podstawami ekonomii

4

@mleczkoo
https://www.rp.pl/ekonomia/art18866141-polski-lad-mocno-podbije-zadluzenie-panstwa
Ustęp:
Za to mocno niepokojącym sygnałem jest to, że ponownie wzrośnie różnica między zadłużeniem liczonym wedle unijnej metodologii (czyli dług sektora general government) a tym liczonym wedle polskiej (czyli państwowy dług publiczny). Ten pierwszy ma się zwiększyć w ciągu dwóch lat o 175 mld zł, ten drugi – o 48 mld zł. W 2022 r. różnica między tymi wskaźnikami ma sięgnąć 350 mld zł wobec 224 mld zł w 2020 r. oraz 55 mld zł w 2019 r.

– Te statystyki zaczęły się ogromnie różnić w 2020 r. Teraz widzimy, że rząd zamierza kontynuować politykę realizacji części wydatków poza budżetem centralnym, za pomocą różnego rodzaju funduszy, które też zaciągają dług. To zwiększa nieprzejrzystość finansów publicznych, choć powinniśmy dążyć do ujednolicenia wskaźników – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Wiesz co to oznacza, że realne zadłużenie w relacji do PKB przekroczy 60% konstytucyjny próg bezpieczeństwa. Zgadnij kto to będzie regulował? Co trzeba będzie zrobić, jeśli trzeba będzie urealnić dług i zacząć go spłacać i okaże się, że czeka nas Grecki scenariusz?

Jakby to nie wystarczyło :
https://www.money.pl/gospodarka/klamstwo-budzetowe-pis-dr-slawomir-dudek-mowi-jak-rzad-manipuluje-miliardami-zlotych-6693490045668192a.html

Edit.
Dodam Oblok w Ostrołęca za 1,5 mld,
mierzeja,
CPK - łaka za setki miionów rocznie
samochody elektryczne, raczej brak
mieszkania - sto ze 100 tys.
brak sensownych inwestycji
spadkilub plajty dobrych marek przez obsadzanie rad funflami -
afer nawet nie zliczę.

4

@mleczkoo https://www.money.pl/gospodarka/nadchodzi-najwiekszy-koszmar-premiera-morawieckiego-to-wielki-problem-dla-calego-pis-6705389309500384a.html
Jeszcze jeden link o tym, jak bardzo PiS jest "dobry w gospodarkę".
Wpędza nas w sytuację, kiedy mimo demografii pojawi się presja na bezrobocie, bo nie będzie firm stać na inwestycje, lub nie będzie ich stać na ryzyko, a koszta rosnących płac pis radośnie na nich przerzuca, a nie wszędzie wybiorą zatrudnienie, zamiast automatyzacji.

Za kilka lat, będziesz w swetrze kononowicza siedział w domu i z rozrzewnieniem wspominał rządy pis,plując na następców nie mając świadomości że to one stworzyły sytuację, dzięki której jesteś bezrobotny, bo pracodawcy nie było stać by zapłacić Ci minimalną.
W ekonomii liczy się kontekst.

2

@AxelF odpowiem Tobie, bo mi sie nie chce scrollowac do góry. Ciesza się że zarabiają 19,3zł/h brutto zamiast 10 przy wzroście cen o 200 czy 300% na przestrzeni dekady. Mi wisi czy zarobie 10 czy 19, zależy mi ile mogę za to kupić.
Mam to szczęście że się tym nie musze przejmowac obecnie, ale niewiedza ludzi i patrzenie tylko na wybiórcze cyferki jest przerażające
900iq

8

@Kusco15 Ten kryzys Polski nie dotknął. U nas było jedynie spowolnienie wzrostu gospodarczego. Nie chcę się tutaj na ten temat rozpisywać, pisałem na ten temat magisterkę. Wśród ekonomistów popularny był wtedy żart, że "w Polsce nawet kryzys się nie udał". Nie będę tutaj przynudzał o wskaźnikach, przypomnijcie sobie tylko jak ówczesne "niezależne" media TVN i TVP jednym głosem zachwycały się, że jesteśmy zieloną wyspą na czerwonym morzu światowego kryzysu. Pokazywali tę mapę tak często, jak teraz TVP pokazuje Sterczewskiego latającego z niebieską torbą na granicy. Sam łyknąłeś narrację, że wszystkiemu winny jest kryzys, jak każdy dumny reprezentant plemienia nr 1. A nie uważasz, że PiS to świetny rząd, tylko wszystkiemu winna jest pandemia? Bo oni właśnie w ten sposób będą wszystko tłumaczyć: inflację, niespełnione obietnice wyborcze... i tę narrację łykną z kolei dumni reprezentanci plemienia nr 2. I tak to się kręci.

2

@Kusco15 rządy PO nie były dobre.
Były pewne blaski - które mnie osobiście przekonują - liberalizm, wolny rynek, edukacja nie religia.

Ale i za PO i SLD i AWS i PiS w tym kraju było i jest źle.
Zarabiamy bardzo mało, w zamian dajemy bardzo duże umiejętności.
Płacimy duże podatki (vat, zus, akcyza, etc).
NFZ - leży.
ZUS - leży.
szkolnictwo / policja / straż pożarna - słabo
wojsko - słabo
emerytury - tragicznie
opieka społeczna dla prawdziwie potrzebujących - bardzo słabo
wsparcie przedsiębiorstw - słabo

Czy któryś z tych problemów nie jest aktualny od 1989 roku?
Generalnie każdy rzad nas *auto cenzura* a my na dole się kłócimy kto jest lepszy.

Fakty są takie, na wybory poszło 40%, na PiS więc głosowało 20%.
Co robiło pozostałe 60% społeczeństwa? a może po prostu nie ma na kogo głosować?
Polityka w Polsce jest tragiczna - różnica może jest taka że i SLD i PO przynajmniej próbowało udawać, że im zależy - PiS ma po prostu garstkę swojej szlachty za 500+ a reszta to motłoch (w ich oczach).

Ale mówienie, że za PO żyło się ludziom dobrze (i nie mówię o kryzysie - tu akurat fakt, poradziliśmy sobie nieźle) jest dla mnie tyle samo warte, co mówienie że teraz jest dobrze.

5

@Kusco15 Nie broniąc polityki gospodarczej żadnego rządu w tej wypowiedzi występuje pewien błąd dotyczący poczynionych porównań. Kryzys z 2008 roku miał charakter finansowy, związany z końcem cyklu koniunkturalnego w USA. Bardzo ekspansywna polityka monetarna zarówno w USA jak i w Europie, przegrzania gospodarki spowodowała falę problemów w międzynarodowym systemie bankowym. Nasza gospodarka w okresie kryzysu miała swoje problemy jednak nie można tego porównać do problemów USA czy krajów strefy euro. Siatka powiązań gospodarczych między gospodarkami USA i SE sprawiły, że recesja w USA miała swoje reperkusje w SE. Polska jako, że nie mamy tak ścisłych powiązań gospodarczych z USA mniej odczuła kryzys. Polski system bankowy był znacznie bardziej konserwatywny od światowego systemu bankowego. W SE przez zróżnicowany poziom rozwoju gospodarek polityka monetarna EBC spowodowała, że w takich krajach jak Irlandia czy Hiszpania przez zbyt niskie stopy procentowe powstały bańki spekulacyjne, które w 2007-2009 roku pękły. NBP prowadził restrykcyjną politykę monetarną w okresie gdy EBC czy FED prowadziły ekspansywną politykę monetarną. Dlatego w Polsce nie mieliśmy tak silnych perturbacji w sektorze bankowym. Ponadto nowa perspektywa budżetowa UE z 2007 roku pozwoliła na zwiększenie wydatków infrastrukturalnych, które napędzały gospodarkę. W 2009 roku dług publiczny w relacji do PKB wynosił 49.8% a w 2010 roku ponad 53% czyli ponad progiem. Dlatego rząd zdecydował się na nacjonalizację OFE. U nas największym problemem były ryzykowne opcje walutowe, które przez spadek wartości złotówki doprowadziły do problemów polskich przedsiębiorstw, które takie opcje posiadały. Jednak trzeba zaznaczyć, że problem opcji był ograniczony a sam spadek wartości złotówki poprawił nasz eksport. Dlatego ostatecznie to nie działania rządu lecz zbieg kilku pozytywnych okoliczności spowodował, że Polska nie popadła w recesję. Obecny kryzys jest dużo poważniejszy dla nas gdyż nie da się tak łatwo przeskoczyć problemów z zerwanymi łańcuchami dostaw. Lockdowny doprowadziły do dużego zastoju w gospodarce i strat Polskich przedsiębiorców. Rząd przyjął strategię taką aby pobudzić gospodarkę przez subsydia. Dodatkowo NBP prowadzi bardzo ekspansywną politykę monetarną poprze obcięcie stóp procentowych i skupowanie obligacji finansując deficyt budżetu państwa. Bez tego nie możliwe byłoby wprowadzanie kolejnych tarcz antykryzysowych. Jednak taka polityka jest pro inflacyjna przez co mamy dzisiaj taki a nie inny poziom inflacji. Czy polityka obrana przez rząd jest dobra czy zła to już inna kwestia. Znaczenia ma tylko to, że obecny kryzys i kryzys z lat 2007-2010 to zupełnie różne sprawy.

0

@wagabunda123_90 @alek1192 Polske nie dotknęła sprawa papierów wartościowych powiązanych z amerykańskimi kredytami hipotecznymi.

Zgadzacie sie z opinia Prof. Leszka Balcerowicza, ktory na konferencji "Forum historyczne 1989 - 2009" w Berlinie w maju 2009 ocenił, że "kryzys nie dotknął Polski, ponieważ nasz rynek wykazał się zdrowym zacofaniem. Rada Polityki Pieniężnej prowadziła także o wiele lepszą politykę pieniężną, a swój udział w uniknięciu poważnego kryzysu miała Komisja Nadzoru Bankowego, która nie dopuściła do wytworzenia sektora kredytów subprime, choć była poddawana naciskom ze strony rządu."?

Dodam, że Polska i Mołdawia to jedyne panstwa, ktore uniknęły recesji w okresie kryzysu gospodarczego, dzieki czemu mozna było pozwolic sobie na inwestycje, a nie poluznienie gospodarki. :)

2

@Ojciec5tkidzieci Zasadniczo tak choć Ja raczej powiedziałbym, że to nie było zacofanie lecz rozsądna ocena sytuacji gospodarczej i odpowiednia jastrzębia polityka RPP, a czy była presja ze strony rządu na KNB to jest mi trudno powiedzieć. Ostatecznie i tak dochodzimy do konkluzji, że nasza sytuacja gospodarcza w latach kryzysu była determinowana bardziej przez czynniki niezależne od rządu niż zależne. Wiele niezależnych czynników wpłynęło na to że nie odczuliśmy tak kryzysu jak choćby państwa SE. Dlatego wcześniejsza kampania wejścia do SE okazała się błędna. Błędne było też podawanie przez ówczesne władze kolejnych dat przyjęcia euro. Szczególne z punktu widzenia kryzysu zadłużeniowego w SE. Friedman ostatecznie miał racje co do występowania szoków podażowych w SE związanych z nierównym rozwojem poszczególnych gospodarek SE. Poza tym niestandardowa polityka monetarna EBC w postaci ujemnych stóp procentowych również nie zachęca do porzucenia własnej waluty. Posiadanie własnej waluty może chronić przed kryzysami finansowymi o ile prowadzi się odpowiednią politykę monetarną czego przykładem był właśnie 2007 rok

2

@Ojciec5tkidzieci Wchodząc w konwencję popularnonaukową można to nazwać zacofaniem. U nas jest kontynentalny system finansowy, oparty na bankach komercyjnych (tradycyjnych). M.in. w USA jest system anglosaski, oparty na giełdzie i bankach inwestycyjnych, które wywołały ten kryzys. Banki działające w Polsce wtedy to w 60% kapitał zagraniczny, głównie kraje też z systemem kontynentalnym (jak Niemcy i Francja), USA miały tylko ok. 5% udziału w naszym sektorze bankowym. Nie było naturalnych kanałów, którymi te toksyczne aktywa mogły się dostać do Polski. A też nasz rynek wcale nie był podatnym gruntem na kredyty subprime: kraj rozwijający się, trudno o kredyt bo banki stawiały wysokie wymagania, więc nasz rynek kredytowy był malutki (na tle innych krajów, bo teraz zadłużamy się już na potęgę w porównaniu do tego co było wtedy). No i te kredyty mało ryzykowne: w większości hipoteczne, gdzie zabezpieczeniem jest nieruchomość a jak kredyt brał przedsiębiorca to też jakiś majątek firmy. Do tego dochodzi kilka powodów pomniejszych ale też istotnych, wymienię jeden dla przykładu: posiadanie własnej waluty, a że złoty był wtedy słaby to zarabialiśmy naprawdę duże pieniądze na eksporcie. W ten sposób, w roku największej depresji (2009) jako jedyny kraj w UE zanotowaliśmy wzrost gospodarczy: +2,8% PKB (w dwóch poprzednich latach było to +7,1% i +4,2%, stąd "spowolnienie wzrostu gospodarczego"). Oczywiście to tylko jeden wskaźnik, bo np. inflacja i bezrobocie wzrosły, ale nazywanie tej sytuacji kryzysem to wciąż ekonomiczna herezja (szczególnie patrząc przez pryzmat tego co się działo w innych krajach).

1

@PatrykBarca Pytanie które to dżuma, a które cholera, bo to pierwsze jest w większości przypadków śmiertelne, a drugie leczy się uzupełnianiem płynów :P

1

@patyk_rl Jeśli stawiasz równośc między tymi rządami, to powodzenia z kredytem na mieszkanie jak juz dorośniesz...

0

@Azi
Ten człowiek chodzi na coaching sexu xD nie można go brać na poważnie
https://www.fcbarca.com/la-rambla/dyskusja-8992204#comment-8992204

0

@olav
Stawiam równość, bo pamiętam jak pod górkę mieli za po moi rodzice i wiem jak pod górkę teraz mam ja czy moje rodzeństwo.
Nie potrzebuję kredytu na mieszkanie i mam nadzieję, że tak już zostanie.

konto usunięte

0

@Kusco15 skończ pierdolić. właściwie to po co pompujesz tą pożal się Boże partyjkę, której jedyną "zaletą" było, że niewiele robiła, a teraz jako "opozycja" kompromituje się na każdym kroku. Wszytkie rządy układu po-pis i sld były złe albo gorsze. Teraz żałosna opozycja robi sobie fetysz z inflacji, opierajac na tym swoją propagandę. Wskaźniki inflacji dowodzą miedzy innymi tego, że ludzie po prostu mieli mniej pieniędzy, co łatwo zauważyć chociażby przykladowo patrząc na kurs euro, które 10 lat temu kosztowało mniej więcej tyle samo.

0

@Kusco15 Tych bzdur o wspaniałym rządzie po to nie komentuje, bo już inni ci to wyjasnili jak to było wspaniale, apeluje tylko żeby nie wrzucać przemyśleń tego odpadu społecznego koroluka xD

1

@draxidox on mi przypomina trochę Chwytliwego z pisania głupot :D

1

@Kusco15 brawo. Dokładnie tak jak piszesz i nie tylko o nim ale i o tych 81 lajkach. Połowa z nich była jeszcze w żłobku no ale jak inni mówią że do a Tuska to oni też.

0

@against_modern_football Koroluk którego jak na razie nikt nie potrafił wypunktować nieźle. Dwa że nikt tam nic nie wyjaśnił. Jedynym odpadem społecznym tutaj jesteś Ty

0

@Explode Gdzie głupoty?

0

@Kusco15 przecież tego śmietnika nie trzeba punktować on punktuje się sam np.

https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_16268007292ovtL9ZpiSpVUFRiWYGawl.jpg

0

@against_modern_football To nie jest przykład. Dwa że on ma w 100% racje. To dobry sposób na odzielenie logicznie myślących od tych, którzy bezmyślnie kierują się instynktem i emocjami. W zasadzie sam pokazałeś z jaka osoba mam doczynienia :)

0

@Nieznajomy

1. Jesli nie wychowywales sie w ubogiej rodzinie to nie wiesz czym jest bieda, ubostwo ani jakie przykre konsekwencje spoleczne to niesie za soba. Nikomu tego nie zycze... Fajnie, ze za rzadow PIS juz nie tylko dzieci z bogatych rodzin moga poczuc czym jest normalne zycie, ani nie musza czuc sie gorsze jak to bylo za czasow rzadow PO.

2. Dzisiaj rodzicow stac na kieszonkowe, na elektryczne hulajnogi na oplacenie pasji i zainteresowan swoich dzieci. Za PO wiele dzieci bylo niedozywionych , a o rzeczach takich jak kieszonkowe, elektryczne hulajnogi(ogolnie gadzety) czy platnych zajeciach dodatkowych dziecko z biednej rodziny wtedy moglo tylko pomarzyc.

3. Co do ekonomii, to ten program w wiekszym badz mniejszym stopniu napedza gospodarke.

0

@OBSERWATOR2021 ten program w bardzo dużym stopniu napędza inflację i to tyle. Przez kilka lat być może i biednym się trochę poprawiło. Teraz będzie tylko gorzej bo pieniędzy jest coraz mniej, Ci którzy zarabiają więcej już dzięki nowemu ładowi mają gorzej, Ci którzy zarabiają mniej również mają znacznie gorzej przez inflację. Rodziców powinno się mobilizować do pracy (której teraz nie brakuje) a nie do kombinowania, bo to na dłuższą metę kończy się zawsze tak samo

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 KOLAKM 20 pkt
2 norbi77 17 pkt
3 DESPac 17 pkt
4 boronez 16 pkt
5 tribo 16 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Którego rywala chciał(a)byś dla Barcelony w Lidze Europy?