O sobie

  • Zainteresowania Brak informacji
  • Ulubiony zawodnik Brak informacji
  • Ulubione zespoły Brak informacji
  • Barcelonie kibicuję od 1994

Statystyki

  • Dni w serwisie Ponad 5100
  • Liczba komentarzy 13478
  • Polecenia 33121

Komentarze

0

@FcPortoFan1999 podaj przykład, kiedy Barcelonie przelozono w lidze mecz że względu na LM. Jeden przykład.
Przypomnij sobie za to, jak po meczu z dogrywką sph Europy z sevillą w tibilisi, podróży 8 tys km po niecałych 2 dniach graliśmy na wyjeździe sph Hiszpanii z athletic. Nikt się wtedy nie zgodził na przełożenie meczu i kosztowało nas to tytuł.

0

@FcPortoFan1999 nie grała cała liga, bo w weekend był finał PK, a terminarz ligue 1 zmieniono już po pierwszym meczu PSG, by mieli więcej czasu na odpoczynek, także tu akurat żaden spisek, ale czyste fakty.

0

@Popitek12 to jest ktoś kto nie zdaje?

0

@Ojciec5tkidzieci raczej do budowania "tożsamości narodowej" to raczej bym chrztu nie mieszał. Te momenty w historii dzieli z 900. Naród jak postrzegasz go dziś, to raczej teoria rodem z końca XVIII I początku XIX w.
Wcześniej identyfikować się z domeną władcy. Niemieckojęzyczni, protestantcy osadnicy z terenów rzeszy, przybywający na teren Rzeczpospolitej, stawali się podanymi naszego króla, sluzyli w naszej armii. Z drugiej strony, osadnicy z Mazowsza, na terenie Mazur, przechodzili na luteranizm I slużyli w armii królestwa Prus napadając na wioski ojców w Zaborach. Na wschodzie prawosławni Białorusini, nie czuli dużej zmiany kiedy z poddanych króla polskiego stali się podanymi cara w zaborach. O tym jakie kłopoty by do walki z zaborcami, zmobilizować lud mieli przywódcy powstań to wiedza powszechna. Nie było idei, dla której chłopi mieli by walczyć i ryzykować życie po to, by nawet po wygranej po prostu stać się własnością na powrót polskich panów. I dotyczyło to I Białorusi i okolic Warszawy.
Dlatego car rozbroił wsparcie chłopów, a wręcz zachęcił ich do donosów na powstańców znosząc panszczyznę w Królestwie Polskim - a zauważ ramy czasowe - 1864 rok. Do tego momentu, coś na kształt identyfikacji z kulturą, językiem, cechy tożsamości narodowej, mieli co najwyżej szlachcice będący w stanie choćby czytać i mający przywiązanie do ziemi będącej ich majątkiem.
Co więcej wśród szlachty na obecność tej identyfikacji narodowej, wpływ miała w dużej mierze degradacja wpływu na władzę - w Polsce obierali króla, po zaborach zostali zwykłymi poddanymi dalekich władców, a ich majątki można było konfiskować.
Zobacz też, że sam fakt chrztu, czy bycia chrześcijaninem nie miał wpływu na tożsamość narodową innych krajów. Protestant y Niemcy, do tej koncepcji doszli w wyniku wpływu oświecenia, filozofii. Rosjan jednoczył car, Francuzów jezyk (stał się lingua franca zastępując łacinę w oświeceniu) , imperium, konkurencja z Brytyjczykami itd.
Chrzest pchnął nas raczej w krąg cywilizacji łacińskiej, alfabet, język, kultura... To jednak tylko jedna z kilku nóg tożsamości narodowej, a na przykładzie totalnie laickich Czech widać, że nawet zupełnie zbędna dziś.

Zobacz wszystkie

116

" na dodatek błysnął absolutnie kapitalnym podaniem do Coutinho w 34. minucie - klasa światowa. Oby tak dalej." ... ocena 6,5

Przypomina mi to moją nauczycielkę Chemii z liceum, z bardzo dawno temu:
"Bardzo dobrze, bardzo dobrze, .... siadaj dostateczny" :)

105

taki scenariusz z Twittera :

- Messi idzie do PSG
- Neymar oddaje mu numer "10"
- Di Maria oddaje numer "11" Neymarowi
- Mbappe opddaje numer "7" Di Marii
- Icardi daje numer "9" Mbappe
- Messi daje Icardiemu numer Antonelli
Wszyscy są zadowoleni :D

88

Ramos który potrafił na konferencji zwrócić uwagę Pique, że odpowiada po Katalońsku na pytanie Katalońskiego dziennikarza zadane po Katalońsku...
4. Oceniacie też Pique w konkurencji w której on nawet nie startuje. Z bycia Iniestą, Puyolem czy innymi graczami. Pique to Pique - kochaj albo nienawidź, ale doceń że ma jaja wziąć odpowiedzialność za swoje słowa i czyny, czego wielokrotnie nie mieli odwagi zrobić jego oponenci.

74

Nyom faule 4, w tym łokieć jako broń - przy nieuznanym golu i faul bez piłki na Fatim, - kartek 0,
Arambarri - faule 6, kartek 0
Mata - Faule 5 - kartka 1,
Getafe - faule 30, kartki 2 - Barcelona - Faule 12 - kartki 3
No faktycznie, nie pozwalał się zbliżyć i ostro karał przekraczanie przepisów.

73

'- Jako sportowiec lubię wygrywać na boisku. Jednak są również przepisy, których wszyscy musimy przestrzegać. Nic jednak nie zależy tu ode mnie."

tak, są też terminy na złożenie zażalenia. Dziękuję, dobranoc.

Media

Sonda

Czy Joao Felix powinien zacząć mecz z PSG od pierwszej minuty?