La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1028 Culés

Trzykrotny zakład bez ryzyka do 100, 200 i 300 zł - wygrana lub zwrot z opcją wypłaty i dodatkowo 30 zł freebet.

18+. Fortuna to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi. Graj odpowiedzialnie.

37

Nie jestem fanem Tuska, wręcz przeciwnie uważam że powinien go zastąpić Trzaskowski. Jednak totalnie nie rozumiem osób, które uważają, że za PIS jest lepiej. Nie dość, że zniszczyli wymiar sprawiedliwości, radio i tv publiczną, nie dostali setek miliardów z KPO, to jeszcze bez sensu rozdają kasę na lewo i prawo, nie mówiąc o koalicji z kościołem.

23

@Arkon dojdą znowu do władzy, minie kadencja to zrozumiesz :)

52

@Barcelonka070 Ależ ja doskonale pamiętam rządy PO i nie było tak beznadziejnie jak obecnie.

14

@Arkon Nie kłam, jesteś fanem Tuska.

10

@Arkon no to jak tak uważasz to okej, ja mam inne zdanie w tej kwestii.

10

Ty wiesz lepiej. :) Ja jestem jedynym na tym forum wyborcą Lewicy. Oczywiście wolę Tuska niż Kaczora.

5

@Barcelonka070 Weź pod uwagę, że PO musiało być w koalicji, a PiS ma pełnię władzy z prezydentem.

28

@Arkon nikt kto pamięta rządy PO nie powie, że teraz jest gorzej niż wtedy. Ja sam nie.jestem za PiSem i na nich nie zagłosuje no ale bądźmy poważni. Dodatkowo ten rząd miał jednak utrudnienia w postaci pandemii i wojny tuż obok. Dużo osób, głównie fani PO, zwala na obecny rząd to co jest wina pandemii i wojny.

1

@Arkon aaaa wyborcą Lewicy, to teraz rozumiem. W końcu ponoć teraz wszystkie osoby lgbt w Polsce są szykanowane a kobiety nieszanowane przez Kaczora.

18

@tomcias10 Ja pamiętam i to mówię. Obecnie jest dużo gorzej niż za rządów PO. Ależ jesteś naiwny wierząc w te wszystkie bzdury. Pieniędzy z KPO też nie mogą załatwić bo wojna? :)

4

@Barcelonka070 Stary, nie o to chodzi. Zobacz na Izrael i protesty w związku z sądami. Zobacz sobie na ile metrów mieszkania było nas stać ponad 8 lat temu, a obecnie. Podwyżki pensji nie rekompensują podwyżek całej reszty.

15

@Arkon w jakie bzdury? W pandemię i wojnę? Przecież PO miało tyle samo afer w czasie swoich rządów co PiS teraz. Obydwie partie są do zaorania. Nie zmienia to faktu, że teraz po prostu z dnia na co dzień żyje się lepiej niż wtedy.

1

@Arkon o czym Ty człowieku mówisz... Większość Polaków za ich rządów nie mogła sobie w ogóle pozwolić na zakup mieszkania... PiS też dał dupy z mieszkaniami, ale teraz chociaż jest kredyt 2% i ludzie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania.

4

@Arkon porównaj sobie inflację przez 8 lat rządów Po i PiS oraz wzrost średniej płacy w obu przypadkach i minimalnej, może te liczby Cię trochę oświecą.

7

@tomcias10 Pod jakim względem lepiej? Może ja jakichś cudownych zmian na plus nie zauważyłem?

5

@Barcelonka070 Dziwne, że tuż przed wyborami i zauważ jak to wpłynęło na ceny mieszkań.

5

@Barcelonka070 Inflacji za PO nie było, więc o czym Ty piszesz?

5

@Arkon wymiar sprawiedliwość już za PO funkcjonował beznadziejnie, ale fakt PiS wbił przysłowiowy gwóźdź do trumny. TVP powinno zostać sprywatyzowane, ale żadna z opcji politycznych po dojściu do władzy tego nie zrobiła, ponieważ skutecznie wykorzystywała telewizję publiczną do swojej propagandy. KPO to jest nic innego jak zła wola Brukseli. Uwierz mi, że bez względu co PiS by jeszcze zrobił to tych pieniędzy by im i tak nie wypłacili. Jeśli szefowa KE udziela jawnego poparcia Tuskowi w wyborach, szef największej europejskiej partii politycznej mówi o zwalczaniu polskiego rządu to raczej ciężko uważać, że są obiektywni w stosunku do Polski. Zarówno rządom PiSu jak i PO można bardzo dużo zarzucić, a wszelkie dyskusje kto był gorszy uważam za bezsensowne. Szkoda, że brakuje w polskiej polityce prawdziwej centrowej partii z nowymi, zdolnymi ludźmi.

4

@Arkon nie było xD okej widzę, że na argumenty nie porozmawiamy.

10

@Tabaluga37 Sorry, ale nie było takich ludzi jak Ziobro czy Czarnek, który rozwalił edukację. TVP też nie była tak stronnicza jak obecnie, do tego zniszczyli Radio Trójkę, skąd odeszli niemal wszyscy dziennikarze. Akurat tak się składa, że pracuję w Wymiarze Sprawiedliwości i najgorzej było jak ministrem był Lech Kaczyński i teraz Ziobro.

23

@Arkon czy ja wiem...pałowanie kibiców, pałowanie ludzi na Marszu Niepodległości (dziwnym trafem teraz jest względnie spokojnie), afera związana z OFE, gdzie wyparowało przypadkiem 19 miliardów złotych a rozkradziono (przeniesiono do ZUS)140 kilka miliardów złotych, dziwne kontrakty czy to z Niemcami czy z Ruskimi w efekcie pogorszenie chociażby energetyki w naszym kraju, masowe zamykanie kopalń.
Oprócz tego literalnie zero pomocy dla przedsiębiorców. To PiS wprowadził ulgę na start czy chociażby ostatnio Spółkę Akcyjną Prostą, która pomaga start upom.
Media były tak samo zakłamane jak teraz i to oni zaczęli te "seanse nienawiści", które PiS opanował do granic robiąc z TVP swoją gadzinówkę.
Bezczelność i buta była jeszcze większa niż teraz.
Pomijam już aspekt ulgi od podatku, która była na śmiesznym poziomie (3091 zł bodajże).
Dolicz do tego podwyżkę VAT.
Ogólnie kraj się niezbyt wtedy rozwijał. PiS poleciał po całości i ruszył gospodarkę jednocześnie potwornie nas zadłużając. Zrobił dokładnie to samo co Gierek. No..prawie to samo, bo jednak inne czasy, ale chodzi mi o mechanizm działania. Czyli zapożyczenie się, ale jednocześnie jakiś tam rozwój.
Za PO był autentycznie dramat. Banda złodziei i nic więcej, a PiS to są szubrawcy z krzyżem w zębach.

Jedna i druga partia, jedne i drugie (podwójne) kadencje to jest czarna karta w polskiej historii i do wymazania. Pokazanie jak nie rządzić.
Wybieranie między dżumą a cholerą.

6

@tomcias10 było takie same gówno jak teraz. Z tą różnicą, że tamci nie dawali i kradli, a ci kradną, ale dodatkowo jeszcze zabierają nam, by dać innym. No...nie wiem co gorsze.
Ani jedni, ani drudzy nie powinni nigdy już rządzić.

6

@Barcelonka070 2013 rok inflacja 0,9%, 2014 0,0 %. Więc nie było.

6

@Tabaluga37 tylko, że to jest konsekwencja całej tej POPiSowskiej polityki, a po prawdzie, to rozwalania kraju, które rozpoczęło się od obalenia rządu Olszewskiego. To rozpoczęło przejęcie władzy przez układ, który trwa po dziś dzień. Nie rozumiem, jak można w ogóle popierać kogoś, kto tamten rząd obalał. Wystarczy wpisać "Nocna Zmiana" i zobaczyć jakie zdjęcia się pojawiają i kto na nich jest.

PiS wcale lepszy nie jest. Banda prymitywów i małych ludzi, która świetnie odnalazła się w tym układzie i wygodnie rozsiedli się przy stole...

9

@michal26 Dziwne, bo jak rozmawiam z przedsiębiorcami, to wolą rządy PO. Ja akurat pracuję w budżetówce. Służba zdrowia- jest gorzej, transport publiczny- podobnie, wymiar sprawiedliwości totalna rozwałka. Ja jestem stary i pamiętam Trójkę z Niedźwieckim czy Mannem, a teraz!?

1

@Arkon no tak rządzili tylko przez dwa lata. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem, bo chyba dalej nie rozumiesz co miałem na myśli.

15

@tomcias10 Kasa z Brukseli nie dociera do Polski bo jest pandemia, czy rząd jest antyunijny?
Dewastacja Trybunału, który nie działa jest przez pandemię i wojnę, czy przez skład osobowy nieudaczników i lizusów bez kwalifikacji?
TV publiczna nie istnieje wskutek infekcji wirusa? Tak, ale pisowskiego. Pokaż mi kraj w Unii, oprócz Węgier gdzie nie ma mediów publicznych.
Horrendalne ceny kredytów mieszkaniowych to wina wojny, czy inflacji, która przed wojną wynosiła już 10%, a Glapiński nie podwyższał we właściwym momencie stóp procentowych?
Najniższa, wręcz katastrofalna dzietność w Polsce to skutek cudownej polityki PiS i łapówki 500+, która miała tak zachęcać do zakładania rodzin?
Kompletna bezradność wojska i państwa wobec latających nad terytorium luzem pocisków to też wynik pandemii?
Fiksacja na temat kobiet w ciąży i odchyły antyaborcyjne to też wirus? Polki naprawdę muszą się obawiać czy w razie czego ważniejsze jest dziecko czy one same?

Co Cię tak zachwyca za rządów PiSu? Rozdawnictwo 500+, rozdawnictwo emerytalne? Projekt CPK czyli złodziejstwo państwowej kasy za pilnowanie łąki?
Czy może nepotyzm i obstawianie spółek swoimi w skali nieznanej w Polsce po1989roku?

A może propolska polityka, czyli wpuszczenie na szeroką skalę imigrantów muzułmańskich i nie tylko, oficjalnie kłamiąc, że to ludzie przenoszący zarazę?

Brak udziału w decyzjach podejmowanych przez Unię i zachowywanie się na salonach jak Rysiek w gumofilcach?

A może nocne obrady i haniebne zachowania pisiorów na komisjach, a potem Pan Długopis podpisujący o poranku co mu podstawił kaczor?

Co Pisowcy zmienili na plus?

4

@Arkon przypomnij - jakie PKB Polski było w 2007 a jakie w 2015 roku? I czy uważasz, że wzrost o ok. 10% w ciągu 8 lat, to dobrze, czy źle?

4

@Arkon bo przedsiębiorcy mogli robić większe wałki... Luka vatowska z dupy się nie wzięła. Przez 8 lat ich rządów uzbierało się z tego tylko co KPO o które płaczesz.

2

@Barcelonka070 przynajmniej nie bedzie autokracji.Zostawisz pis wtedy zrozumiesz.

0

@michal26 nie wymagaj od niego za wiele xd

5

@Barcelonka070 Jezu, ale ciężko się z Tobą dyskutuje. Inflacja pod koniec ich rządów była zerowa. Czego nie rozumiesz?

7

@tomcias10 tylko przez te 8 lat w Polskę wpompowano mld z ue co jest przewagą pus ale nie jest ich zaslugą.Natomiast spierdolono masę rzeczy.I na lata zadlużono polske fundusz covidowy to 270 mld a to nie wszystko.Pommo kasy z ue

3

@Arkon transport publiczny o niebo lepszy. Służba zdrowia - takie same gówno jak wtedy, wymiar sprawiedliwości - takie same gówno jak wtedy.
Przedsiębiorcy może i woleli, bo prawda jest taka, że łatwiej było wtedy robić wałki jak np. Fejkowe faktury na oleju opałowym.
Ja jako przedsiębiorca zwyczajnie nie mogę narzekać i prawda jest taka, że gdyby nie ulga na start, to bym nie założył działalności. Założyłem w marcu 2020 a dopiero od połowy 2021 fajne przychody zaczęły się pojawiać. Od 2 lat jest co raz to lepiej i ciągle są rekordowe przychody, ale co od marca 2020 do czerwca 2021 bym zrobił, jakbym musiał pełne 1300 zł ZUSu płacić? No caput. Ktoś powie "no nie nadajesz się widocznie do działalności", ale to ch. A nie prawda. Taka specyfika biznesu, że na pewne rzeczy trzeba poczekać, a startowałem z niewielkim kapitałem.
Dzisiaj urzędnicy bardziej skrupulatni, bo mają wszystko w systemie. Dzięki temu zresztą jest mniej kontroli, bo wszystko się rozwiązuje cyfrowo.

I dobrze i źle. Teraz jest i tak naprawdę daleko od "dobrze", ale ja działalności za PO nie prowadziłem.

5

@Arkon no ale co z tego że była zerowa? Optymalna inflacja to 2-3 procent, wtedy gospodarka się rozwija, poniżej powoduje gorszy rozwój wiesz o tym, czy tylko myślisz, że jak blisko zera to fajnie?

3

@Arkon pieniądze z kpo blokują ludzie co w tej chwili rządzą w uni, chcieli by aby po rządziło ich koledzy wiedz blokują aby takie ludziki myśleli że to przez pis nie ma pieniędzy z kpo

0

@Arkon jak ci tak źle w tym wymiarze sprawiedliwości to zmień robotę :))

0

@Comentateiro bodoba mnie się u pisiorów skowyt ludzi takich jak ty :)

0

@Arkon ceny mieszkań rosną bo popyt jest nieporównywalnie wiekszy, mamy ogromny eksodus ze wsi i małych miasteczek do dużych i wielkich miast.

0

@Comentateiro ale ja nie mówię o wszystkich politycznych niuansach. Kolega napisał, że za rządów PO żyło się lepiej co nie jest prawdą. Ogólnie w Polsce teraz jest lepiej niż było to kilkanaście lat temu. Czy to zasługa PiSu czy nie to już inna dyskusja. Piszesz do mnie jakbym ja był za PiSem a jak pisałem wcześniej ja nie mam zamiaru na nich głosować. Natomiast nie zmienia to faktu, że po prostu teraz jest lepiej dla przeciętnego polaka niż było wtedy. Mówię tu o po prostu życiu codziennym.

9

@Barcelonka070 "o czym Ty człowieku mówisz... Większość Polaków za ich rządów nie mogła sobie w ogóle pozwolić na zakup mieszkania... PiS też dał dupy z mieszkaniami, ale teraz chociaż jest kredyt 2% i ludzie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania."

ahahahaahahahahahahahahahahahaahh xDDDD na zakup mieszkania? Kawalerka w Krakowie to wydatek rzędu 400 000 zł, a wiesz czemu? Bo tacy jak Ty wierzą, że rząd dał coś za darmo.

11

@michal26 Pałowanie patoli i to incydentalnie, to nie zarzut. Dzisiaj est spokojnie bo patola dogaduje się z ludźmi, którzy ich chronią - stąd promocja ludzi o miernej reputacji jak Bąkiewicz, co przynosi wstyd naszemu krajowi.

Ofe - żadna afera. Czytam w "Rzeczpospolitej": Przejęcie pieniędzy z OFE. Tu
znowu niby były
racjonalne powody. Tuska i Rostowskiego do pasji doprowadzał fakt, że
państwo musi się zadłużać, aby uzyskać pieniądze na pokrycie ubytku
składki emerytalnej w funduszu ubezpieczeń, która jest przekazywana do
OFE zamiast na finansowanie bieżących emerytur.

Co do przedsiębiorców, to nie mam wiedzy. Na pewno Polska była innym krajem w roku 2007 a innym w 2015, gdzie częściowo za dotacje unijne realizowano przeogromne inwestycje. Np.
W latach 2007-2015 (za rządów PO-PSL, 8 lat) oddano do użytku:885 km autostrad, 1 207 km dróg ekspresowych, 1 350 km dróg klasy G lub GP (ruch główny lub główny przyspieszony), czyli łącznie: 3 442 km.

Czyli kraj ogólnie się nie rozwijał? A stadiony na Euro, infrastruktura, zatrzęsienie inwestycji z tabliczkami o dofinansowaniu z Unii? To znak firmowy tamtych czasów.

Jeśli mówisz, że TV za kadencji PO była zakłamana, to jedziesz konfederacyjną propagandą. Część z dziennikarzy, przeniosła się potem do TOK FM i są to dziennikarze wybitni. Karolina Lewicka mówiła, że z kalkulatorem w ręku w tamtych czasach siedzieli, by zgadzały się minuty każdej partii. Wiadomości mogły być lekko stronnicze, ale nigdy nie było tak propagandy. "Seanse nienawiści" w TVP w czasach PO? - Odkleiłeś się, Michale. Najbardziej antypisowski był wtedy Lis, ale to wszystko trzymało się w granicach cywilizowanej dyskusji. A swój program "Warto rozmawiać" miał wtedy przecież Pospieszalski, który obiektywnością i miłością do demokracji nie grzeszy.

Dla mnie Twój wpis to typowa Konfederacyjna agitka. Przypomina mi tego chłopaka, który na wiecu Tuska stał z napisem PiS + PO = drożyzna.

Zapytałem go czemu drożyzny nie było gdy PO rządziło, a PiS był w opozycji i nie miał na to żadnej odpowiedzi.

3

@michal26 dokładnie, wtedy na porządku dziennym było skupowanie faktur przez większych przedsiębiorców, gdzie każdy zaniżał swoje przychody jak tylko mógł by płacić mniejszy podatek
@Arkon transport publiczny masz obecnie gorszy? pod jakim względem?
służba zdrowia była lepsza za PO? od lat zmagamy się z niedoborem lekarzy i długim czasem oczekiwania do specjalistów. Zarówno jeden jak i drugi rząd nic w tej kwestii nie zmienił
wymiar sprawiedliwości - tak jak napisałem już za PO funkcjonował fatalnie, a PiS zrobił niestety jeszcze większy bałagan, ponieważ poszedł w otwarty konflikt z tym środowiskiem. Od lat mamy tam do czynienia z kliką, której niestety dobrze jest jak jest i wątpię by to jakoś znacząco się zmieniło w najbliższych latach

1

@Arkon to duzo wyjasnia dlaczego nie zauwazasz różnicy. Poziom życia za PO i za PiSu to jest przepaść.

0

@tristan87 NIe kłam, jesteś fanem kaczyńskiego.

4

@KluivertFCB Dokładnie życie za Po było o wiele lepsze dla ludzi uczciwie pracujących.Było o wiele taniej.I nie trzeba było żadnych plusów by się utrzymać na prowincji mając dzieci.Teraz się wyżyć nawet z socjalem i innymi plusami nie da i nie żyję się nawet w połowie tak przyzwoicie jak wtedy a problemów w polsce też nie brakowało w tamtych czasach i to problemów z którymi ta mała kanalia sobie by nie poradziła.Nie wspominam nawet o kryzysach na giełdach w latach 2006-2010.

0

@Conradxc nikt nic nie dał za darmo, ale jeśli nie zauważasz, że dzięki temu programowi znacznej większości ludzi zwiększyła się zdolność kredytowa to znaczy, że jesteś ignorantem. Nawet KNF dostosował rekomendację S dla banków w taki sposób by osoby korzystające z tego programu mogły zaciągnąć kredyt na jeszcze bardziej preferencyjnych warunkach.

3

@KluivertFCB Co wyjaśnia, bo nie rozumiem? Przepaść na korzyść PO. :)

3

@Prorokk To tylko świadczy o twoich niskich standardach. Tacy ludzie jak ty też istnieją i muszę to zaakceptować. Gorzej, że nie ma widoków byś swój niezbyt ciekawy światopogląd chciał rozwijać.
A mam sąsiadów w twoim stylu, więc złudzeń nie mam. Wy macie nieleczone obsesje na pewnym punkcie, więc nic się nie poradzi.

5

@tomcias10 Największa zasługa jest u ciężko pracujących Polaków. A partia powinna dbać o samorządy, praworządność, nasze relacje z innymi państwami, przejrzystość życia publicznego, instytucje itp, itd.
Tego dziś nie ma. Partia nie może zachowywać się jak mafia . Do 2015 roku były trzymane standardy, nawet przez byłych komunistów.

2

@Prorokk Mistrzu, bez urazy, ale naucz się pisać po polsku. Istnieje coś takiego jak duża litera, a wiedz to nie więc. Trochę wiedzy by się przydało. Nie dziwię się, że wolisz PiS. :)

1

@Tabaluga37 ale co z tego, że masz większą zdolność skoro nie stać Cie na mieszkanie? Ty naprawdę uważasz, że to spoko układ że musisz zapłacić 400 000 za kawalerkę? Faktycznie, deal życia.

0

@Arkon jedni i drudzy są siebie warci. Jeśli by wygrało PO to nie będzie lepiej, czy to w PO czy PiSie są te same mordy od upadku komuny. Gdyby wygrało PO nastąpiła by zamiana na swoich na stołkach w państwowych firmach. Np. PO chciało, myślało za swoich rządów o sprzedaży LOT-u, sprzedali koleje linowe, doprowadzili do upadku Stoczni co było na rękę niemieckim stocznią. Zarówno za jednych i drugich były i są afery, nadużycia, ale one były od początku, szemrane interesy kulczyka, Krauze.
Chciałoby się by odsunąć od władzy PiS PO PSL i Lewicę wy weszli nowi całkowicie bez układów ale do tego nie dopuszczą jedni i drudzy

0

@tomcias10 racja, rządzą w bardzo trudnych czasach, niestety mamy słabe położenie geograficzne między Rosja a Zachodem

0

@Arkon W nagrodę pojedziesz na zmywak do Berlina.

0

@Arkon akurat ci zarabiający najsłabiej, pracujący w marketach itp. mają znacznie lepiej niż za czasów PO.

0

@Barca2022 no, nie w tą stronę XD.

0

@Conradxc jak Cię nie stać na mieszkanie skoro ten program właśnie zwiększył dostępność do kredytu hipotecznego i średnią zdolność kredytową o około 40%? Teraz właśnie duża część osób nie posiadająych własnego mieszkania może sobie pozwolić na jego zakup poprzez kredyt hipoteczny. Jeśli dotychczas wynajmowałeś mieszkanie to rata takiego kredytu będzie porównywalna z kosztami jakie ponosiłeś z tytułu wynajmu.

Sytuacja na rynku nieruchomości to już co innego i w dużym stopniu jest spowodowana deficytem mieszkań na polskim rynku, a co za tym idzie ich ceny już od dawna były bardzo wysokie. Obecnie problem z mieszkalnictwem wprowadzając program bezpieczny kredyt 2% próbuje się rozwiązać od strony popytowej, ale tutaj rzeczywiście przydałoby się szersze spojrzenie.

Takie są realia obecnego rynku nieruchomości. Poza tym nie każdy musi mieszkać w centrum Warszawy czy innego dużego miasta. Spokojnie w okolicznych mniejszych miejscowościach, dobrze skomunikowanych z dużymi miastami można taką kawalerkę nabyć 100 tyś taniej.


1

@tomcias10 kolejny fan tvp pis

1

@Arkon
Bo za PO kręcili z VAT to dlatego im było lepiej. Mam rodzine co prowadzi interes i wiem jakie wały szły dlatego przedsiębiorcom było lepiej okradali państwo.

1

@Tabaluga37 TVP zawsze należała do rządzących i to samo było za PO z ta różnicą że wtedy mieli też za sobą TVN a Polsat zawsze układa się z rządzącymi. Oni wtedy nie mieli opozycyjnej telewizji. Wtedy cczy to w TVP czy TVN wszystko było dobrze

4

@Arkon ale zrozum, że ludziom biednym obiektywnie żyje się teraz lepiej, bo dostali od tych nieudaczników pieniądze, które Ty, czy ja wypracowujemy. To jest właśnie problem socjaldemokracji z mocno rozbudowanym rozdawnictwem. Na krótką metę im się obiektywnie żyje lepiej, a to, że finanse kraju na tym cierpią? Tym będzie się przejmować władza za 10 lat, może 20.

1

@Arkon bylo zdecydowanie gorzej niz teraz. Mimo wielu rzeczy, ktore mi sie obecnie nie podobaja moge duzo wiecej niz kiedys. Generalnie gardze jednymi i drugimi. Bo to sa takie same mendy.

0

@Maxxx79 otóż to. Jestem przedsiębiorcą i doskonale wiem jakie wały ukrócono i jakie wały dalej się kręci :) budowlanka to dalej patologia pod tym kątem :)
Na VAT się zarabiało kiedyś kosmiczne pieniądze. Dzisiaj mogą to robić tylko ci, co blisko współpracują z PiS, albo mają naprawdę mocne plecy.

2

@malicinho znaczy się - by była jasność. Możesz dużo więcej teraz, po 10 latach powiedzmy, bo jestes te 10 lat starszy. Generalnie świat, jak i my się rozwijamy.
Natomiast za PO była jedna wielka stagnacja, buta i grabież tego, co tylko można sprzedać. Tutaj bez dwóch zdań tak to wyglądało. Problem jest taki, że PiS kompletnie tego nie rozliczył na co powiem szczerze liczyłem.

5

@Comentateiro jak można największą grabież w historii Polski nazwać "żadną aferą", to tylko Ty możesz to chyba wiedzieć. Przecież to było zwyczajnie podłe. Nie mieli prawa tego robić. Problem z ZUS? To trzeba było go zlikwidować i czymś zastąpić, a nie zabrać pod przymusem ludziom i wrzucić do ZUS. Pomijam, że podczas tej "zbrodni na finansach Polaków", gdzieś zniknęły grube miliardy i jak to mówiła premier Kopacz "poszły na jakieś takie".

Kręcenie afer na Marszach Niepodległości, wyzywanie od nazistów i faszystów, to była specjalność rządów PO. Zresztą Trzasku wielokrotnie później próbował bojkotować ten Marsz.

Tak. Prawda jest, że tak, jak rozwinięto drogi za PO (czy też Orliki tzw.), to nie zrobiono nigdy wcześniej i nigdy później i za to im chwała. Chociaż i tak za drogo to wychodziło...ale drogi mamy super po dziś dzień.

Co do mediów. Ja Cię błagam. To jak wielokrotnie przyłapano TVN na kłamstwach, to ciężko zliczyć...
A już smutek po wyborach w 2015 na twarzy P. Beatki z TVP, to widok ten mam przed oczyma wyobraźni po dziś dzień. Media sprzyjały PO + stosowały manipulacje wielokrotnie.

Drożyzny nie było? No nie powiedziałbym xD na pewno nie było tak drogo jak teraz, ale ceny rosły. Zresztą to naturalna konsekwencja trzymania choćby minimalnej inflacji.

0

@michal26 Być może masz rację. Tu mam największe pretensje do Lewicy, że poszli w jakieś tęczowe wojenki, a zapomnieli o najuboższych. Tylko jakoś PiS nie zlikwidował umów śmieciowych, a to było w ich programie.

0

@Barcelonka070
Jak u wtedy było tak beznadziejnie to teraz by nie było tak dobrze kolego

0

@Arkon no zlikwidował. Dzisiaj się kompletnie nie opłaca zatrudniać inaczej niż na UoP, albo B2B, chyba że student to UZ.
Tu już byśmy wchodzili na ideologie co dla Ciebie a co dla mnie jest umową śmieciową, bo dla mnie taka, co się zabiera 40% just like that.
No, ale stosujemy nomenklaturę już przyjętą.

Ogólnie jak mówię. Stawiam dolary przeciwko kasztanom, że jak zapytasz 25% najbiedniejszych Polaków kiedy im się żyje/żyło lepiej, czy teraz, czy za PO, to zdecydowana (czyli ponad 75%) większość wskaże Ci czasy obecne.
Nawet ja tak wskaże, bo jak PiS dochodził do władzy to miałem 21 lat, to co ja mogłem wtedy żyć? Dzisiaj znacznie lepiej mi się wiedzie.

1

@Arkon Najlepsze jest to, że ktoś mówi, że teraz jest do dupy,a przedtem było lepiej.Nie było lepiej,a teraz jest do dupy,bo PO, PSL I LEWICA, najczęściej głosują z PISem.Jedna i druga partia nadaje się do zaorania.Zresztą Lewica i PSL również.

1

@michal26 Akurat znam wiele osób i to nie tylko studentów, pracujących na UZ. Masz złe dane. :) Ja jestem starszy i mogę lepiej porównać. Teraz nie dziwią mnie opinie Rambli, bo tak samo nie ma porównania moja 19 letnia córka. Na szczęscie ona też ma bardziej lewicowe poglądy. :)

1

@Arkon wiesz. Ja nie jest AŻ TAK OBIEKTYWNY. Ja jedynie pamiętam co PO robiło i co ludzie mówili. Ja pamiętam tą butę i arogancję.
Natomiast nie mogę powiedzieć, że wtedy lepiej mi się biznes prowadziło, jak JDG założyłem w 2020 a prawdziwy biznes to lipiec 2021.
Chcesz mi powiedzieć, że dzisiaj więcej osób robi na czarno albo na UoD niż w 2009 roku dla przykładu, albo w 2012. Nie uwierzę w to.

4

@tomcias10 No to jako rząd powinni łagodzić skutki kryzysów, a nie jeszcze dodatkowo łupić własnych obywateli czytaj Orlen.

2

@tomcias10 Taaak, super jest. Przez 13 ost. m-cy zamknęło mi się 15% kontrahentów (małe polskie firmy). Po raz 1. w historii mojej firmy zmniejszyłem pensje pracownikom i w tym m-cu dam im wypowiedzenia zmieniające na 4/5 etatu. Rządy PO były słabe, ale pisu do dramat i katastrofa. Podobnie jak poprzednia komuna tak i obecna nie lubi polskich przedsiębiorców.

4

@Comentateiro Nie chce mi się wchodzić w dyskusje że za peło czy za pisu było tak czy inaczej, bo moim zdaniem za jednych i za drugich nie było kolorowo (ze wskazaniem na tych drugich bo oni rozmontowali i rozkradli państwo polskie w całości). Chciałbym się odnieść tylko do tego:
"Pałowanie patoli i to incydentalnie, to nie zarzut. Dzisiaj est spokojnie bo patola dogaduje się z ludźmi, którzy ich chronią - stąd promocja ludzi o miernej reputacji jak Bąkiewicz, co przynosi wstyd naszemu krajowi."
G... prawda i G... wiesz na ten temat, ja doskonale pamiętam te czasy i pamiętam jak milicja była taką samą partyjną bojówką jak jest teraz. Pamiętam czasy Euro'2012 i sraczkę rządzących z zamykaniem stadionów. Pamiętam też marsze niepodległości na których dochodziło do burd z policjantami, które bywało że były rozkręcane przez policjantów w cywilu którzy chowali się po chwili za kordonem. Pamiętam tych ułomków z KGP po cywilnemu w kominiarkach pod rotundą udających ekipę kibicowską. Pamiętam akcję widelec czy skopanie człowieka na ulicy. Pamiętam wizyty 6:00 w domach i grożenie że jak pojedziesz na marsz to będą konsekwencje. Także za przeproszeniem weź mi tu nie pier... o jakiś incydentach. Zadymy na MN skończyły się wraz z wyrzuceniem policji po za obszar marszu.

1

@against_modern_football komu ty to tłumaczysz?

1

@tomcias10 Wymień te afery. Pomogę: ośmiorniczki, zegarek Nowaka, spotkania na cmentarzach i ?

1

@against_modern_football Powiem tak - spokojnych ludzi takie rzeczy raczej nie spotykają. Jakoś tam gdzie są zadymiarze, często słyszy się, że policja jest fatalna.
Nikomu spokojnemu nie wchodzi się do domu 6:00 nad ranem, chyba że ma się jakąś przeszłość.
To wtedy śpiewało się "Tusk matole, ciebie obalą kibole" więc co nieco mówi to o nastawieniu tych rzekomo świętych środowisk.

Biedni niewinni, tylko wiecznie prowokowani. Ich zawsze coś prowokuje.

5

@Arkon @michal26 @Tabaluga37 i reszta, ja się wypowiem z mojego punktu widzenia, bo pracuje zarówno za PO i PiS jak również pomagam ojcu przy działalności, która trwa kilkanaście lat. Zacznijmy od stawek, pamiętam w 2015 stawka godzinowa wynosiła 10 zł w weekendy minimalna na tygodniu coś pomiędzy 7/8 zł. Przykładowy produkt jaki lubiłem brać panini (kanapka na ciepło) kosztowała 5/6 zł obecnie 10/12 zł w tej samej piekarni. Papierosy LM, bo takie były sprzedawane na pewno ponad 10 zł paczka był koszt w 2013 roku, teraz 2023 r. 18,50 zł kosztują. Wspomniałem o nich, bo w działalności gospodarczej, o której napisałem wyżej funkcjonuje bar i wcześniej były sprzedawane papierosy, za rządów PO doszło do zmiany, gdzie bar nie mógł regulować sobie ceny za paczkę papierosów (z góry została narzucona, wcześniej kluby, bary mogły ustawić własną cenę). Podatki nowe wchodziły wiadomo i za PO i za PiS. Dotacje obecnie na rozwój działalności turystycznej niełatwo dostać i trzeba co chwilę śledzić różne instytucje/podmioty i dowiadywać się. Za PO i początkiem rządów PiS dużo podmiotów korzystało z funduszy unijnych, ale jak michal wspomniał było też trochę krętaczy, którzy zagarnęli kasę i wsio po interesie, przez co obecnie wymogiem jest przez jakiś okres czasu wykonywać wyznaczoną usługę/usługi (żeby w jakiś sposób mieć kontrolę nad tymi środkami z UE). Policja zarówno za PiS jak i PO zdarzają się nieudolne i absurdalne interwencje, zdarzenia. Przyznam, że za rządów PiS jak obserwuje relacje ludzi uległy pogorszeniu, więcej osób jest takich co chce zaszkodzić drugiemu albo wychładzają się relacje/stosunku (tak za PO też tak było, ale myślę, że w mniejszej skali). Ja osobiście nic nie zawdzięczam ani jednej ani drugiej z partii. Komunikacja publiczna w moich rejonach od czasów PO się zmniejszała, za PiS jeszcze bardziej. O służbie zdrowia też już było napisane.

1

@michal26 zgadzam sie i mam oczywiscie swiadomosc, ze czas tez zagral na korzysc

0

@michal26 drogi Kolego, ale mniejszy zus ana start (3 lata) to i za PO był :p

0

@Czarny_ck Tak, oczywiście TVP należała do PO. To co w latach 2007-2011 robili w TVP Wildstein i Urbański ? Podobnie szefem CBA za Tuska był początkowo ten psychol Kamiński.

0

@michal26 Zadziwia mnie niewiedza i brak rzetelnej oceny skutków przeniesienia środków z OFE do ZUS. Dzięki temu zabiegowi ci co należeli do OFE mają WYŻSZE emerytury. Skumulowana roczna waloryzacja na rachunkach w ZUS jest o wiele wyższa niż skumulowana efektywność inwestycji OFE. Ponadto OFE ma horrendalne koszty - prowizja od składki + opłata za zarządzanie środkami klienta.
pzdr :)

5

@michal26 Czyli za PO było gorzej? ;p okej, sprawdźmy :)
Zarzucasz PO kradzież z OFE - pomijasz, że PiS od 2019 r. próbuje zlikwidować OFE całkowicie, wprowadzając "opłatę przekształceniową" wynoszącą 15% środków.

Zarzucasz PO dziwne interesy z ruskimi czy niemcami - pomijasz po pierwsze fakt, że wtedy była inna sytuacja międzynarodowa i wtedy każdy normalnie robił interesy z ruskimi. Po drugie - pomijasz fakt, że to właśnie za PiSu poszedł w górę import węgla, ludzie PiSu robią interesy z ruskimi na gazie + wisienka na torcie czyli sprzedaż Lotosu ruskim poprzez arabów i węgrów za czapkę gruszek. Które konkretnie umowy z Rosją Ci się nie podobają z czasów PO? :)

Zamykanie kopalń - za PO postawiono w stan likwidacji 5 kopalń, za PiSu 14 (i dobrze bo coraz więcej kopalń jest nierentownych, a jak chcecie utrzymywać biznesowe trupy to macie blisko Białoruś, tam socalizm dobrze się jeszcze trzyma).

Ułatwienia dla przedsiębiorców - PiS od początku swoich rządów jedzie na reformach przygotowanych i wprowadzanych jeszcze przez ministra Szczurka. PO przede wszystkim pomagało przedsiębiorcom napędzając inwestycje wewnętrzne.
ALE to świetne pole do dyskusji, bardzo chętnie poczytam jak bronisz tezy o tym jak to PiS pomaga przedsiębiorcom (np. blokując środki z KPO, zmniejszając poziom inwestycji, przyczyniając się do wzrostu inflacji czy cen energii) - pisz śmiało :)

Co do mediów to piszesz zwykłe bzdury, po prostu bzdury. Media za czasów PO były niemal wzorowe w porównaniu do tego co robi TVP obecnie. Rozumiem, że jako wyborca Konfederacji trzymasz się symetryzmu w porównaniach POPiSu, ale w kwestii propagandy zwyczajnie zakłamujesz rzeczywistość.

PO było bardziej bezczelne - za PO minister Nowak został zdymisjonowany za niewpisanie zegarka do oświadczenia majątkowego, a Sikorski za przeklinanie u Sowy i Przyjaciół. Za PiSu minister Szyszka "zapomniał" wpisać "stodoły" do oświadczenia majątkowego, która okazała się być domkiem wartym 700k i włos mu z głowy nie spadł. Dworczyk kilkanaście razy nie wpisał do oświadczenia posiadanych akcji i w ramach kary... został awansowany. Za czasów PiSu szefami największych państwowych koncernów zostawali właściciel kebaba, wójt pierdziszewa dolnego, jakieś sekretarki itp.
Mam wrażenie, że Ty po prostu nie pamiętasz rządów PO bo zwyczajne bzdury wypisujesz.

A na koniec wisienka na torcie czyli teza o rozwoju ;ppp Przecież to PO w czasie kryzysu zadłużało kraj i pakowało kasę w inwestycje, rozwijając gospodarkę (byliśmy jednym wielkim placem budowy). Według Ciebie PiS nas zapożyczał w celu rozwoju.. jednocześnie ograniczając inwestycję? ;pp Przecież oni kasę władowali w głupi socjal, napędzając tylko i wyłącznie pustą konsumpcję :) Efekt był taki, że za czasów PO wychodziliśmy z kryzysu z minimalną deflacją, wzrostem PKB i w dobrej kondycji gospodarczej.
Za PiSu mamy kryzys i mamy dużą inflację, spadek PKB i fatalną kondycję gospodarczą, gdzie PiS ukrywa zadłużenie poza budżetem - poczytaj sobie raporty od Banasia, Wasz nowy partyjny człowiek z NIK :)

Reasumując, pamiętam rządy PO i przy tym co robi PiS to Platforma wychodzi na całkiem kompetentnych i przyzwoitych ludzi.

2

@negreanu , u mnie podobnie. Problemem w tym kraju jest to, że 90 procent społeczeństwa myśli, że możliwym jest jednocześnie zarabianie pieniędzy w kwotach wypłat rzędu tych z Norwegii, a płacenie za usługi i produkty w kwotach rzędu tych z Filipin:). Zależności poziomu rozwoju państwa ze wzrostem cen nie zrozumieją nigdy. Już nie wgłębiając się w temat że niektórzy tutaj wciąż wierzą w kompletny brak podatków, a pierwsi krzyczeli by po paragonach wystawionych przez policję/straż pożarną i karetkę:). Rzecz jasna każdy najmądrzejszy przed TV. Generalnie na te tematy można napisać książkę. Ja jedynie powiem tyle, że żyję i pracuję za rządów obu partii i koniec końców mam politykę gdzieś. Telewizji zaś nie oglądam żadnej. Dlaczego? Bo skupiam się jedynie na swojej pracy, a zarabiam na tyle OK, że martwić się niczym nie muszę. Buduje dom bez kredytu, niedługo rodzi mi się syn, córeczkę już mam:). Nie hejtuję i nie zazdroszczę tym co żyją z socjalu. Mają możliwość to niech żyją, nie boli mnie czy moim kosztem. I tak ogarnę. Pozdro.

2

@michal26 Nie uważam, że wzrost PKB o 10% w 8 lat to dużo - tyle tylko, że PKB Polski w latach 2008-2015 wzrosło o 25%.

1

@Comentateiro No właśnie takie rzeczy spotykały nawet spokojnych ludzi wystarczyło że np. organizowałeś autokar na wyjazd do Warszawy - takie to były wesoły czasy. Idąc twoim tokiem w takim razie te wszystkie strajki kobiet co były to też były zadymiary bo twierdzono że policja była fatalna :)
Obejrzyj sobie materiał, zaledwie 20 minut możesz od razu odwinąć sobie od 7:30 tam zaczyna się pokazywania prowokatorów jak dali się ładnie nagrać - https://www.youtube.com/watch?v=8G0SOYWeRQc&t=609s&ab_channel=publicystykatvp

Tak wtedy dokładnie tak śpiewano, a wiesz dlaczego? Dlatego że Tusk razem z PO w 2011 roku - roku wyborczym i na rok przed Euro'12 potrzebował tematu zastępczego padło na kibiców i im wytoczyli pseudowojnę.
Tutaj masz 2008 rok przeczytaj sobie https://legionisci.com/news/75552_Sprawiedliwosc_za_widelec.html bo pewnie nie pamiętasz i tutaj pewnie też było 741 bandytów
Obejrzyj sobie bunt stadionów może zrozumiesz https://www.youtube.com/watch?v=avM3xQVTFus&ab_channel=ISTFILM

2

@michal26 jeszcze co do OFE to też zwyczajnie kłamiesz, że ktoś ukradł 14 mld. Tam chodziło o to, że OFE zainwestowało w obligacje Krajowego Funduszu Drogowego i tych pieniędzy nie można było odjąć od długu publicznego tak jak skarbowych papierów wartościowych.
Dlatego PiS wypuścił narrację, którą teraz powtarzasz, że z OFE zabrano te 150mld, a do ZUS trafiło 135 mld. W rzeczywistości do ZUSu zostało zapisane wszystko (te 15 mld do Funduszu Rezerwy Demograficznej), ale tych 15 mld nie odjęto od długu publicznego.

2

@Javierr jak Cię nie boli, że ktoś żyje z socjalu Twoim kosztem to weź mi zorganizuj za swoje środki jakiś zasiłek np. w kwocie 1k miesięcznie ;pp mogę podać nr konta na priv ;p

0

@Aragorn33 , jak potrzebujesz to weź z państwa, bo to wciąż przecież będzie takim samym kosztem:). Nie trzeba wymieniać się numerami, hehe. Pozdro.

4

@Javierr niestety państwo finansuje innym także moim kosztem - tylko mnie to akuart boli ;p

1

@Aragorn33 , a czym się zajmujesz? Ja w mechanice siedzę. I szczerze zarabiam więcej i wydaję więcej, ale żyje mi się względnie git stąd zapytanie:).

2

@negreanu otóż to. Świetne podsumowanie. I tu i tu było z grubsza gówno. Trzeba było i dalej trzeba - sobie radzić. Mnie ani ZUS, ani US ani Policja, ani sądy czy prokuratura nie zniszczyły. Inna sprawa, że ja dość dobrze prowadzę księgowość. No, ale ogólnie uważam, że tej biedniejszej warstwie ludzi żyje się lepiej, a im ktoś bogatszy, tym gorzej, bo więcej mu się zabiera i co uzbierał majątek, gotówkę, to to traci na wartości...

0

@Abegor bzdura. Nie było czegoś takiego. Ulga na start weszła w 2018 roku, gdzie przez pół roku W OGÓLE nie płacisz ZUSu i to jest MEGA pomoc. Dodatkowo weszły 2 lata preferencyjnego ZUS, czyli płacisz krótko mówiąc 570 zl (w sensie tak było póki nowy wał nie wszedł)
Inaczej - tak powinno być cały czas, że tego rzędu kwoty masz, a nie jak dzisiaj 1700 zł czy zarabiasz, czy nie.

https://pep.pl/poradnik/dla-kogo-preferencyjny-zus/

0

@jac55 Co to zmienia? Czy jeśli ja uznam, że Twoje pieniądze będą u mnie lepiej inwestowane, wzamian Ci po 30 latach wypłacę wyższy procent, niż Ty byś obrócił, to mam prawo Ci bez pytania te pieniądze zabrać? Co za chore myślenie.
Najwyższy też czas przestać udawać, że składka emerytalna, to nie podatek...

To była jawna grabież i nikt nie poniósł tego konsekwencji. Nie ma znaczenia to, że uratowało to budżet ZUSu (bo tak w praktyce było) i skutkowało też potencjalnie lepszym zyskiem. Ludzie SAMI O TYM DECYDOWALI, czy chcą być w OFE czy NIE. To przecież jawny bolszewizm był, żeby zabrać te pieniądze xD

0

@Aragorn33 PKB Polski w 2008 - 533 miliardy $. PKB Polski w 2015 - 477 miliardów $. Ja i tak liczyłem od 2007, ale ok. Nawet licząc od 2008 do 2016, to i tak wychodzi 533 do 470 miliardów $. Nie wiem skąd masz dane, ale masz złe.

2

@Javierr jestem radcą prawnym, ale ta 9% składka zdrowotna, której nie da się uniknąć jest wyjątkowo irytująca podobnie jak ceny prądu dla firm ;p

Tzn rozumiem, że żyje się teraz lepiej, w końcu po przejęciu władzy przez PiS nie zaliczyliśmy nagle kryzysu tylko mieliśmy pompowaną gospodarkę konsumpcją. Natomiast uważam, że gdybyśmy kontynuowali poprzednią drogę, tj. skupiali się jako Państwo na inwestycjach, głównie w infrastrukturę + nie zostałby zablokowany rozwój wiatraków + nie byłoby potrzeby takiego dodruku pieniądza (co napędza dzisiejszą inflację) to żyłoby nam się jeszcze lepiej niż obecnie.

0

@jac55 Kamiński był szefem CBA, bo był wybrany na 4 letnią kadencję, tak jak na początku rządów PiSu był Wojtunik. Wildstein w 2007 przestał być prezesem, co do Urbańskiego to nie wiem jakie były motywy jego wyboru a później zawieszenia i odwołania z funkcji.
Pamiętać też należy że zamknęli gościa za stronę Antykomora. Była cenzura na maksa.
A jak na Lecha Kaczyńskiego była obrzydliwa nagonka to było ok dla nich.
Jedni i drudzy mają dużo na sumieniu. Za jednych i drugich było pełno afer, nadużyć które szybko odchodzily w nie pamięć.

0

@Aragorn33 Inflacja wzięła się przede wszystkim z "lockdownu" w czasie Covidu. Lockdown trwał za długo, dlatego trzeba było ratować firmy. Potem nałożyła się wojna i również socjale. Pragnę przypomnieć, że prawie wszystkie partię popierały lockdown, więc wyborcy tych partii proszę teraz nie narzekać na drożyznę i stopy procentowe.

2

@michal26 Z Twojego zestawienia wynika, że nasze PKB się skurczyło, a my przecież za Tuska nie mieliśmy recesji ;p nic nie liczyłeś tylko wpisałeś w google "pkb polski 2007" i "pkb polski 2015" - ale nawet nie zweryfikowałeś danych, które pojawiły Ci się jako pierwsze w wyszukiwaniach.

1

@adrian5115 inflacja była już przewidywana przez ekonomistów w 2019 roku jako wynik dodruku pieniądza i rozdawnictwa PiSu w czasach hossy. W 2019 roku mieliśmy covid? Gdyby to była wina lockdownów to mielibyśmy inflację w okolicach średniej UE, a nie znacznie wyższą.

0

@michal26 Mnie zastanawia czy przeliczenie PKB na $ odda wzrost/spadek PKB w danym kraju. Dla zobrazowania w styczniu 2008 USD kosztował 2,40zł, już w styczniu 2015 3,70zł. Teraz jak sobie przeliczasz na $ to sam spadek nominalny waluty był o ponad 30$. Siłą rzeczy, wiec wartośc PKB przeliczona na $ spada. W ujęciu złotówkowym wzrost PKB był ponad 20% w tych latach. Rządy PO spowodowały gwałtowy spadek wartości polskiej złotówki i to nie tylko w stosunku do USD. ale i do innych walut. To miało wpływ na całą gospodarkę.

6

@Arkon obiektywnie patrząc nie ma możliwości że za PO było lepiej niż jest teraz za PiS. I powodem nie jest polityka PiS tylko wyjątkowe prosperity w gospodarce w czasie I kadencji PiS i do początku pandemii. Potem rzucili setki miliardów w postaci tarcz covidowych, zasypując tymczasowo problem, teraz waloryzują 500+, jest trzynastka, czternastka.
Problemy które mogłyby powstać za rządów PiS są zasypywane pieniędzmi i przeciętny Kowalski mimo wszystko nadal nie czuje tych problemów. Tylko kwestia kluczowa jest taka, że to wszystko jest dług, który przyszłe pokolenia odziedziczą.
I żaden z obecnych rządzących nie będzie już w stanie odpowiedzieć przed społeczeństwem za to do czego doprowadzili, bo już dawno będą w grobie.

1

@Aragorn33 Różnica w waszych wynikach w PKB wynika, że Ty liczysz to w PLN, a @michal26 w USD. Siłą rzeczy wyniki Wam się rozjadą, jeśli złotówka znacząco się przeceniła w tych latach względem $.

0

@Arkon Nie wiem dlaczego piszesz o sprawach finansowych, przecież PO chce zubożenia społeczeństwa poprzez przyjęcie "fit for 55". Głosują w parlamencie europejskim "jak leci za tym". PO nawet się z tym nie kryje, może sobie znaleźć kilkadziesiąt wypowiedzi na ten temat. Celem jest przecież zmniejszenie konsumpcji, w celu ochrony środowiska i ochrony przez globalnym ociepleniem. Więc proszę nie mów o sprawach o finansowych, że PO będzie lepsza, bo cel UE to walka z konsumpcjonizmem, autami spalinowymi i globalizmem. Więc wyborców tej partii, wysoka inflacja i stopy procentowe powinna cieszyć, a może stopy procentowe są dla wyborców PO jeszcze za niskie?

0

@Arkon" Dziwne, że tuż przed wyborami i zauważ jak to wpłynęło na ceny mieszkań"
Dla Trzaskowskiego, to jest dobra informacja, nie została pobudzona podaż, tylko zwiększony popyt. Jeśli zwiększymy podaż, to większa ilość CO2 i niebezpieczeństwo dla środowiska.

0

@Aragorn33 Do momentu wybuchu Covidu, mieliśmy Inflację na poziomie 3-4 %. Koniec roku 2021 (jeszcze przed wybuchem wojny) to już prawie 9%. Inflacja na poziomie 3-4 % nie była niebezpieczna, bo wzrost gospodarczy też był wysoki. Obecnie sytuacja jest trudna, bo stopy procentowe są niższe niż inflacja. Kto się zna na ekonomii, wie dlaczego taka się sytuacja jest trudna.

2

@adrian5115 nie chodzi o to, że już w 2019 roku mieliśmy dużą inflację tylk o to, że taka inflacja była już przewidywana i nie miało to związku z covidem bo go jeszcze wtedy nie było.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/MFW-W-2020-r-inflacja-w-Polsce-najwyzsza-w-UE-7757060.html

https://www.forbes.pl/gospodarka/inflacja-uderzy-z-poczatkiem-przyszlego-roku/3rb0yh8

https://strefainwestorow.pl/artykuly/gospodarka/20190909/inflacja-wzrost-placy-minimalnej

0

@Aragorn33 "Efekt był taki, że za czasów PO wychodziliśmy z kryzysu z minimalną deflacją, wzrostem PKB i w dobrej kondycji gospodarczej."
Dlaczego nic nie piszesz o długu publicznym za PO? Chyba nie był wysoki, bo byliśmy w tak dobrej kondycji gospodarczej.

0

@Aragorn33 Ale już ci pisałem, że inflacja na poziomie 3 %, nie jest niezbezpieczna, spowodowana była wysokim wzrostem gospodarczym. Kraje z najwyższa inflacją czyli Węgry i Poska, miały jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych.

0

0

@adrian5115 Napisałem o długu publicznym za PO - doczytaj.
Przy czym z naszym długiem problem nie był taki, że był wysoki tylko zbliżaliśmy się do konstytucyjnej granicy zadłużenia.
Zgodnie z Konstytucją zadłużenie nie może być wyższe niż 60% PKB - ale ekonomiści wskazują, że bezpieczny poziom zadłużenia w budżecie wynosi w granicach 90% PKB (i inne kraje spokojnie mają zadłużenie w takich granicach). Inaczej rzecz ujmując zadłużenie nie było zagrożeniem dla naszej gospodarki, ale wymuszałoby na rządzie wprowadzenie rozwiązań ograniczających dług.

PiS z kolei jest bardziej bezczelny bo oni po prostu wyprowadzają zadłużenie poza budżet.
https://www.money.pl/gospodarka/dlug-publiczny-poza-budzetem-puchnie-tak-gigantycznej-roznicy-jeszcze-nie-bylo-6911031797901984a.html

0

@adrian5115 ale już Ci pisałem, że o ile 3% nie jest niebezpieczne, to polityka PiSu doprowadziła do sytuacji, w której Polska gospodarka stała się podatna na wzrost inflacji co covid i wojna pokazały - mieliśmy znacznie wyższą inflację (i nadal mamy) niż inne kraje.

PiS pompował wzrost gospodarczy konsumpcją - to pusty wzorst.

2

@Aragorn33 Ja tylko piszę, że sytuacja za PO nie była tak kolorowa, jak próbujesz tutaj pisać. Tym bardziej, że PO nie zapowiada w przyszłości wielkich wzrostów gospodarczych, bo będzie następować walka z globalnym ociepleniem. Więc wybieranie PO w przyszłych wyborach, ze względu na ekonomie chyba nie wydaję się być rozsądne.

0

@adrian5115 ale co to znaczy pisać kolorowo? Zarzuciłeś mi, że nie wspomniałem o zadłużaniu kraju przez PO - przecież napisałem, że PO zadłużało kraj, ale kasę wydawało na inwestycje (każdy pamięta te wszystkie inwestycje drogowe itp.), a PiS na socjal.
No aktualnie trudno oczekiwać dużych wzrostów gospodarczych skoro PiS rządził w czasach światowej koniunktury (2015-2019) i cały zysk z tamtego okresu przejadał na bieżąco, rozdając wyborcom prezenty. Efekt tego widzieliśmy w czasie covidu i widzimy także dzisiaj, gdzie wszystko jest brane przez PiS na pozabudżetowy kredyt.

0

@adrian5115 tu masz konkretny cytat z mojego pierwszego komentarza: "A na koniec wisienka na torcie czyli teza o rozwoju ;ppp Przecież to PO w czasie kryzysu zadłużało kraj i pakowało kasę w inwestycje, rozwijając gospodarkę (byliśmy jednym wielkim placem budowy)."

0

@Aragorn33

"PiS pompował wzrost gospodarczy konsumpcją - to pusty wzorst."
Większość wzrostu gospodarczego w UE jest pustym wzrostem realizowanym z zadłużenia i inwestycjach, które na wolnym rynku nie miałyby racji bytu. Wzost gospodarczy wg zasad libertariańskich jest wtedy, kiedy masz deflację i dług publiczny nie rośnie, ale UE podąża zupełnie inna drogą.

0

@adrian5115 ale nie rozmawiajmy o teoriach :) inwestycje publiczne to jest element realnego wzrostu. Konsumpcja poprzez socjal i to na kredyt - to nie jest realny wzrost gospodarczy.
Twierdzisz, że zbudowane za PO drogi, obwodnice nie przyczyniły się do poprawy infrastruktury krajowej, a w konsekwenji nie wpłynęły na realny wzrost gospodarczy? Pozwól, że się nie zgodzę :)

0

@Aragorn33 "PO zadłużało kraj, ale kasę wydawało na inwestycje (każdy pamięta te wszystkie inwestycje drogowe itp.)"- to PiS buduje mniej dróg ?
"PiS rządził w czasach światowej koniunktury (2015-2019)"- a teraz rządzi chyba w najgorszej sytuacji koniukturalnej 1989 r.
"cały zysk z tamtego okresu przejadał na bieżąco, rozdając wyborcom prezenty." - tutaj zgoda
"Efekt tego widzieliśmy w czasie covidu i widzimy także dzisiaj, gdzie wszystko jest brane przez PiS na pozabudżetowy kredyt."- tutaj zgoda, tylko PO, też była za lockdownem- przypominam (jeszcze dłuższym i ostrzejszym)

0

@priest9999 ale to właśnie dolar jest wyznacznikiem. Jak inaczej chcesz to przeliczyć? Musi być miarodajna dana.

I tutaj masz świetny dowód. PO obniżyło wartość polskiej złotówki, a to MA ZNACZENIE. Globalnie nasze PKB po prostu spadło.

Kolega @Aragorn33 najpewniej liczył w zł xD

0

@Aragorn33 "inwestycje publiczne to jest element realnego wzrostu. "- nieprawda, inwestycje są po to, aby w przyszłości osiągnąć realny wzrost
"Twierdzisz, że zbudowane za PO drogi, obwodnice nie przyczyniły się do poprawy infrastruktury krajowej, a w konsekwenji nie wpłynęły na realny wzrost gospodarczy"- budowa dróg oczywiście wpłynie na przyszły wzrost, ale jest cała masa decyzji i nwestycji , które utrudnią ten wzrost. Jest ich tak dużo, że przysłaniają te słuszne skądinąd inwestycje.

0

@michal26 widzę, że wjechała u Ciebie akademia chłopskiego rozumu ;p nie, pkb liczy się w walucie krajowej. Jak chcesz liczyć w odniesieniu do walut obcych to sprawdzasz PPP a nie PKB ;pp oj, Michał...

0

@adrian5115 no nie, nie zgodzę się. Możemy oczywiście rozmawiać o skuteczności wydatkowania pieniędzy publicznych, ale inwestycje publiczne to są realne inwestycje wpływające na prawdziwy wzrost gospodarczy (oczywiście jeżeli są trafione - tutaj można podać przykład zainwestowania ponad 1 mld w budowę bloku węglowego w Ostrołęce, który nawet nie został uruchomiony, a już został zburzony za kolejne 700 baniek - teoretycznie PiS zainwestował jakieś 2 mld zł, a faktycznie wyrzucił je w błoto).

1

@adrian5115 1. Tak, PiS buduje zdecydowanie mniej dróg, a właściwie głównie kończył inwestycje z czasów PO.
2. PO od razu po przejęciu rządów trafiło na kryzys z 2008 roku i jak cały świat wychodziliśmy z niego do 2014 r. Już choćby z tego względu porównywanie rządów PIS i PO jest śmieszne.
Natomiast argumentu o obecnych rządach w czasach najgorszej sytuacji gospodarczej nie rozumiem. Przecież PiS miał 4 lata hossy, by nas przygotować na kryzys i kompletnie nic w tej kwestii nie zrobił bo wszystkie zyski przejadał w socjalu.

3. Ale nie chodzi o to, że mieliśmy kryzys przez lockdown (w domyśle - gdyby PO rządziła to sytuacja byłaby podobna). Dam sobie rękę uciąć na podstawie 8 lat rządów PO, że gdyby to oni rządzili w latach 2015-19 to nie przejedliby całego zysku, dzięki czemu dzisiaj odczuwane skutki covidu i wojny byłyby mniejsze.

2

@Arkon jakich pieniędzy z KPO, chyba masz na myśli kredyt który potem będziemy spłacać dziesiątki lat...

0

@Aragorn33 no i tu się nie zgodzę. Liczenie w walucie krajowej co Ci mówi? praktycznie niewiele.
Już lepsze jest PKB uwzględniające PSN a najlepsze w jednej walucie na cały świat, czyli w dolarze, czyli globalnej walucie, bo uwzględnia też siłę lokalnej waluty, a właściwie jej brak za rządów PO-PSL

0

@michal26 to, że oni se nazwę zmienili nie znaczy, że nie było:). Więc żadna bzdura.Zresztą, PiS niejednokrotnie pokazał, że w danych i na banerach to se mogą napisać, że Jarek jest słońcem narodu. Inwestycje szorują, nauka i rozwój zaorana do średniowiecza, glapinski zamiast zajmować się walutą rozprawia tyrady o chlebie za 2 złote, a ich własny minister finansów nie chce podpisać budżetu bo s-f tam było zwiększenie pewnie niż w Obcym Ridleya Scotta. Niżej pierwszy z brzegu link o uldze dla nowych firm:). Pozdrawiam
https://zus.pox.pl/skladki-zus-za-2010.htm

0

@michal26 liczenie w walucie obcej w ogóle nie ma sensu. Jeżeli chcesz porównać pkb dwóch gospodarek i wyeliminować różnice kursowe to bierzesz pod uwagę PPP.
Natomiast jaki ma sens liczenie pkb Polski w dolarach? ;p Dostajesz pensje w dolarach? Płacisz za towary i usługi w dolarach? ;p Nie Michał, liczenie polskiego PKB w dolarach czy jakiejkolwiek innej obcej walucie nie ma sensu.

0

@Abegor w Polsce mieliśmy w czasie tego kryzysu chyba tylko w jednym roku recesję i to minimalną (tam chyba było -0,3%), ale generalnie PKB poszło w górę o 25% a przynajmniej tak podają analitycy. Te dane Michała dotyczące PKB w dolarach to jakaś abstrakcja. Tutaj de facto w każdej walucie mielibyśmy inne PKB :)

1

@michal26 przecież idąc Twoim tokiem myślenia można dowolnie manipulować danymi dot. PKB w zależności od wybranej waluty - wystarczy, że wybierzesz 2 waluty, z któej jedna znacząco się umocniła w 2015 r. w stosunku do 2008 r. i drugą, która znacząco się osłabiła - i nagle może się okazać, że polskie PKB skurczyło się o kilka/kilkanaście % w tym okresie i jednocześnie zaliczyło kilkunastoprocentowy wzrost ;p

1

@Aragorn33 przeczytałem całość dlatego usunąłem, bo jechałem z "pamięci. Jednak dzięki za dane.Ja tam wole osmiorniczki i zegarki niż czarnka i innych matołków. Nawet jak by mnie złotem obsypali :)

0

@Aragorn33 no nie abstrakcja, bo nie mówimy o jakimś boliwijskim pesos tylko o dolarze, czyli globalnej walucie. Można jedynie się sprzeczać, czy dolar jest odniesieniem. Parytet dolara próbuje się już od lat obalić, a ciężko obalić tak silną walutę i tak zakorzenioną w gospodarce.
Twoim zdaniem nie ma sensu, a moim zdaniem ma sens liczenia konkretnie na dolarze, bo pokazuje więcej niż klasyczny wykres w walucie krajowej, bo wywalisz inflację i w będzie ci zarąbiscie rosło, jak notabene teraz ma to miejsce.
Za PO gospodarka zwyczajnie przeżywała stagnację w Polsce.

1

@michal26 Ale Ty się nie kłócisz w tym momencie ze mną tylko z podstawami ekonomii. Nie, produktu KRAJOWEGO brutto nie liczy się w walucie obcej i nie ma to najmniejszego sensu bo nie ma waluty obcej będącej obiektywnym miernikiem wartości dóbr.

Nie, za PO Polska gospodarka rosła. Możesz zaklinać rzeczywistość, ale jej nie zmienisz.

0

@Aragorn33 no co do zasady tak jest, ale tutaj mówimy o dolarze, który jednak trochę nie jest jak każda inna dowolną waluta ;)

0

@Aragorn33 albo jeszcze inaczej. Co do zasady tak - podstawowe PKB mierzy się w walucie krajowej, by była jasność, ale dla mnie jest to kompletnie niemiarodajne badanie nic nie pokazujące.
Dlatego ja patrzę na PKB wg dolara pokazujące siłę danej waluty w danym momencie, a co za tym idzie, siłę gospodarki danego kraju w odniesieniu do gospodarki światowej.
Też inaczej będzie wyglądał PKB (PSN), czyli wspomniane PPP przez Ciebie.

1

@michal26 nie myślałem, że będę musiał z kimś dyskutować o podstawach, więc masz tu zbiór podstawowych pojęć.
Mam nadzieję, że nie muszę tego dodawać, ale z ostrożności zauważę, że skoro PKB (w skrócie) obejmuje "wytwory" gospodarki krajowej to jedynym właściwym miernikiem wartości jest waluta krajowa, gdyż jak już wskazałem - w obrocie wewnętrznym posługujemy się złotówką, a nie dolarem.

https://businessinsider.com.pl/pkb

2

@michal26 no PKB w ogóle nie jest miarodajne w kontekście poziomu życia w kraju, ale twierdzenie, że za PO gospodarka stała w miejscu albo się kurczyła bo tak Ci wyszło w PKB wyliczonym w dolarze (co tak naprawdę pokazuje tylko różnice kursowe między 2008 a 2015 rokiem) jest absurdalne.

Za PO Polska była wielkim placem budowy, mieliśmy duże inwestycje publiczne i według analityków nasza gospodarka urosła w tym czasie o 25% (i był to dobry wynik, mając na względzie kryzys z 2008 roku).

1

@michal26 przecież dolar stale traci na wartości, jest walutą podlegającą zmianom jak każda inna waluta. Jakbyś serio chciał zastąpić czymś miernik krajowy (ale to na siłę bo to porównywania się z innymi krajami jest PPP a nie PKB) to musiałoby być to coś o jak najstabilniejszej wartości (może złoto) - a dolar takim miernikiem wartości nie jest.

2

@Aragorn33 tak, ale Tusk zawalił jedno. Duże reformy systemowe. Wojsko? Nic, bo nie potrzeba. Ochrona zdrowia? Nic poważnego, bo to dużo kosztuje, plus silne lobby. Energetyka? Porażka, jak każdy inny rząd. System emerytalny? Tutaj trzeba Tuskowi oddać to, że był bardzo odpowiedzialny (jeszcze bardziej Kosiniak), za co dużo zapłacił i płaci do dzisiaj.
Rządy Platformy to odpowiedzialna polityka finansowa, stabilizacja i poteżne inwestycje w infrastrukturę. To największy plus. Minus? Poważne reformy państwa nie były przeprowadzane, z tego samego powodu, dla którego inne rządy również odpuszczały. Bo poważne reformy niosą za sobą realny, duży koszt polityczny, a partie władzy boją się tego najbardziej.

0

@aleksandrowielki tylko reformy wymagają kasy, a tej nie było. Tusk nie bawił się w wątpliwe prawnie zadłużenie pozabudżetowe, a i tak przy przeprowadzanych inwestycjach doszedł do limitu konstytucyjnego.
Widać było, że pod koniec swoich rządów, gdy kryzys się kończył, a gospodarka zaczynała sobie radzić sama to już zaczynał reformy systemowe (reformy Szczurka w podatkach, początki zakupów dla wojska - przecież spora część dzisiaj realizowanych programów została przygotowana w drugiej kadencji rządów PO). Nie wiem czy 3 kadencja by im wyszła bo pod koniec byli strasznie irytujący (jak każda władza, której się wydaje, że nie może przegrać), ale ja bym im zarzutu nie czynił z faktu, że nie przeprowadzali reform systemowych w czasie kryzysu bo tak się po prostu nie robi (bo z jednej strony zmiana systemowa może wygenerować duże i nieprzewidziane koszty, a z drugiej strony w czasie kryzysu możliwości finansowe państwa są ograniczone).

0

@michal26 Michał, z całym szacunkiem, ale jakie Ty prowadzisz przedsiębiorstwo?
I skąd teza, że za PiS łatwiej jest prowadzić firmę a wspomniana "sentymentalna" przewaga PO w oczach przedsiębiorców sprowadza się wyłącznie tego, że mogli robić jakieś wałki?
Mam nadzieję, że nie oceniasz wszystkich właścicieli firm przez ten pryzmat, bo zazwyczaj oceniamy innych swoją miarą.
I nie porównuj dwóch rzeczy, o których nie masz prawa mieć pojęcie skoro - jak sam napisałeś - nie prowadziłeś firmy/JOG za PO.
PO wtedy niosła na barkach ciężar globalnego kryzysu gospodarczego po 2008, o tym tez nie wolno zapominać.

Myślę, że każdy właściciel małej/ średniej/dużej firmy mając do wyboru rząd PiS i PO wybierze tych drugich. Oczywiście nie z "państwówki"...

Pozdr

1

Mobilki kochane, podam Wam tylko fakty. Po pierwsze, płace realne rosły za czasów PO trochę szybciej, jakieś 2,6 procent rocznie. Za czasów PIS jakieś 2.2. Za PO trochę lepiej ale to kwestia raczej czynników niezależnych od partii. Po drugie, za czasów PO wartość oszczędzonych indywidualnie pieniędzy spadała powoli, raz nawet rosła jak była deflacja. Za czasów PIS natomiast poszło z dymem 30 procent tego co mieliście oszczędzone i to tylko w ostatniej kadencji. Rozumiecie to: co trzecia zarobiona złotówkę Wam zabrali inflacja. Dobra, nie każdemu, Morawiecki zarobił bo kupił obligacje rządowe indeksowane inflacja ;p

0

@tomcias10 Nie to żebym chwalił PO, bo do tego mi daleko, ale jak już wspominasz pandemie i wojnę to może wspomnij tez kryzys finansowy 2008.
I przez chwile ptasia grypa tez była.

1

@michal26 ty, jak reszta pisiorów/konfy macie niesłychany dar zakłamywania rzeczywistości, ale tak kur..a perfidny, że to się w pale nie mieści.

O pałowaniu kobiet na marszach dziwnym trafem zapomniałeś, nie?
Przypomnij, z OFE to co zostało, to kto rozkradł?
Pogorszenie energetyki w kraju mówisz? xD Chłopie, a kto przez 8 lat nic w tej kwestii nie zrobił? Mało tego, praktycznie zajechali branżę OZE z wiatrakami na czele. Gdzie cały świat, z chińczykami na czele inwestuje w OZE. Jest najdroższy prąd w historii, a ty piszesz takie brednie, że szok.
Kopalnie są nierentowne od 30 lat. Ale to i tak nic. Pisiory, nawet już po wybuchu wojny na Ukrainie, kupowały węgiel od... ruskich, a w składach polskich kopalń zalegały tysiące ton polskiego węgla.
No pomogli przedsiębiorcom xD wprowadzili złodziejską 9% składkę zdrowotną od DOCHODU. Ograniczają obrót gotówką.
Przetrzymują do granic możliwości zwroty VAT-u.
Zostając przy VAT. To czemu pis przez 8 lat nie obniżył tego VAT-u o ten 1%, co? Nie mieli większości w sejmie, czy jak? Mało tego, wydłużali okres obowiązywania tej podwyżki. Rzeczywiście pomogli xD
Porównanie tego ścieku do innych stacji (wiadomo, że sympatyzują z partiami) to już trzeba chyba mieszkać na jakiejś wichurze w podkarpackim, gdzie odbiera tylko tvpis, to wtedy ok, nie mam do ciebie pretensji, że piszesz takie bzdury. Takie gó... jak w kur..i nie było i pewnie już nie będzie.
A trzeba pamiętać, że dostają i będą dostawać przez 5 lat 2.000.000.000 pln rocznie! To wszystko oczywiście z naszych podatków.
Bezczelność i buta były większe niż teraz? Chłopie, twoja matka wie, że ćpiesz? Widać propaganda tvp jednak u ciebie zadziałała.
Wszyscy kradli, ale bezkarność, brak odpowiedzialności i pycha jest teraz na niespotykanym dotąd poziomie.
To co się dzieje w SSP to już cyrk na kółkach. Kolesiostwo i nepotyzm bez żadnych hamulców. Szyszko, który przed kamerami wręcza CV koleżanki, która szuka roboty w SSP to wisienka na torcie. Rodzinki pozatrudnianie w kilku spółkach jednocześnie.
Za PO kraj się nie rozwijał mówisz? xDDD Chłopie, pis przejął kraj w czasie światowej hossy, a i tak zadłużał i nadal zadłuża nas na potęgę. Sprawdź o ile wzrósł DP.
Teraz to dopiero nas wszyscy szanują w Europie xD 27:1

Wstaliśmy z kolan i dlatego złotówka jest najsłabsza w historii, dlatego prąd i paliwo są najdroższe w historii, dlatego kredyty są najdroższe w historii, dlatego żywność i energia są najdroższe w historii.
Rzeczywiście, sukces niesamowity.

To niech już lepiej dla kraju będzie tak "źle" jak za po. Bo zaraz niemcy, angole, norwegowie będą przyjeżdżać do nas do pracy, bo każdy chce żyć w krainie mlekiem i miodem płynącej.

Przypomnę tylko, że rząd nie ma własnych pieniędzy, nie miał i nigdy nie będzie miał. Ale nie bez kozery wprowadzili ponad 40 nowych podatków, m.in. podatek od...deszczu.

Warto się chociaż trochę przygotować do dyskusji.

1

@olav no a PiS to nie miał kryzysu związanego z pandemią (sami w sumie sprowadzili na siebie ten kryzys, bo trzeba było iść drogá Szwecji, ale pomijam), czy wojny xD zero problemów zewnętrznych xD

Stary. Ja PiSem gardzę, PiSu nienawidzę. Uważam, że tak złego rządu nie było nigdy. Takie jest MOJE ZDANIE, ale odróżniam to, czy komuś żyło się lepiej wtedy, czy dzisiaj i kiedy Polska lepiej się rozwijała, a rozwija się teraz lepiej, choć nie da się zaprzeczyć, że kosztem przyszłych pokoleń. PiS potwornie zadłużył ten kraj. Przebili PO o dwie długości...

Łatwiej jest wystartować z JDG czy z jakimś start upem, bo masz dodatkowo spółkę akcyjną prostą.
Więc tylko pod tym kątem to oceniam.
Jak ktoś ma dużą firmę, to wie lepiej, kiedy mu się firmę prowadziło łatwiej.

PO trafiło na dobry okres, bo mieli Euro, więc z góry argument do budowania przykładowo dróg czy stadionów - mieli.

Widzisz. Moja hipoteza jest taka, że dla mnie i jedne i drugie rządy to jest totalne gówno. Po prostu. Dostrzegam i wady i zalety, ale zdecydowanie więcej jest tych wad przy obu "podwójnych kadencjach".

0

@Aragorn33 "PiS buduje zdecydowanie mniej dróg" z tym zdecydowanie mniej, bym nie przesadzał. uwzględniająć, że zrobili lockdown od 2020. Akurat zdecydowanie najmniej dróg powstało, w roku wyborczym 2015 (więc jakoś nie kończyły się inwestycje PO). Po Euro 2012 tendencja oddawania do użytku dróg wyraźnie zmalała.
"PO od razu po przejęciu rządów trafiło na kryzys z 2008 roku i jak cały świat wychodziliśmy z niego do 2014 r."= z jedną uwagą, to nie kryzys światowy, tylko kryzys świata zachodniego. W Chinach i reszcie Azji kryzysu nie było. Kryzys nie wziął się z nikąd. Był rezultatem.
"Przecież PiS miał 4 lata hossy, by nas przygotować na kryzys"- tutaj zgoda, ale PO z Trzaskowskim, chcą wprowadzić nas w kolejny kryzys, poprzez realizacje "Fit for 55". Ten kryzys będzie znacznie gorszy niż ten co jest obecnie.
"2015-19 to nie przejedliby całego zysku dzięki czemu dzisiaj odczuwane skutki covidu i wojny byłyby mniejsze."- inflacja może byłaby 1 punkcik niższy. Zaznaczam, że PO na czele z TVN chciała znacznie poważniejszego lockdownu, wiec kryzys mógłby być znacznie poważniejszy, a jaki, to cięzko powiedzieć do czego by się posunęli.


0

@Hadim ja mam wrażenie, że Ty myślisz, że ja doceniam rządy PiS i że w ogóle jest spoko.
To tak a propos "przygotowania do dyskusji".

0

@Aragorn33 "Inwestycje publiczne to są realne inwestycje wpływające na prawdziwy wzrost gospodarczy"- wzrost gospodarczy to większa efektywność pracy, innowacje, odkrycia naukowe, budowanie kapitału. Nabijanie PKB za pomocą iwnestycji publicznych, które idą z pożyczek to nie jest wyznacznik wzrostu gospodarczego. ZSSR i Polska Ludowa również dużo budowała, nawet więcej niż teraz i to był wyznacznik wzrostu gospodarczego ?

0

@Aragorn33 "a dolar takim miernikiem wartości nie jest." - dolar jest lepszy w tym przypadku niż waluta krajowa.

0

@Aragorn33 "produktu KRAJOWEGO brutto nie liczy się w walucie obcej i nie ma to najmniejszego sensu bo nie ma waluty obcej będącej obiektywnym miernikiem wartości dóbr."
Oczywiście, że jest sens, bo w jakiś sposób możesz ukryć w niej inflację (lub drukowanie pieniędzy, które wychodzi w różnicach kursowych), przy walucie krajowej tak nie możesz zrobić.

1

@Barcelonka070 Chłopcze, ten kredyt 2% jest teraz dla deweloperów, bogaczy. Przez to, że w tym kredycie nie ma limitu na metr kwadratowy ceny mieszkań poszybowały masakrycznie górę. Lekko 150 tyś zł więcej (od ceny sprzed pół roku) trzeba dać teraz za mieszkanie. I idzie do gorszego. Kogo będzie stać na kawalerkę 27m za 800 tys zl? Bo takie ceny są w Warszawie. Trzeba być chorym na głowę, żeby podpisać na siebie taki wyrok. To jest dramat co się dzieje. Dodatkowo cudzoziemcy mogą też wziąć ten kredyt. Czyli jakiś bogaty Ihor z Ukrainy zainwestuje a Ty polski podatniku płać na jego raty.

0

@michal26 No właśnie tak jest. Przeczytaj jeszcze raz co sam napisałeś.

1

@Hadim słuchaj. Chyba ja wiem lepiej, co myślę o rządach PiS? Gardzę ta partia jeszcze bardziej niż PO i wolałbym rządy KO i Konfederacji aniżeli PiS czy PiS z Konfederacją.
Natomiast potrafię odróżnić moje sympatie od tego jak ludzie odbierali poszczególne czasy lub ocenić poszczególne elementy. W 2015 roku nienawiść do PO była gigantyczna. Zobacz sobie jak niskie poparcie zyskali w tamtych wyborach. Ludzie mieli po prostu tego dość. Gdyby dobrze rządzili, to mieliby te 30% chociaż. A tak nie było.
Zaklamujesz rzeczywistość po prostu.

I dalej będę stawiał tezę, że tym dobrze zarabiającym wtedy i dzisiaj, to dzisiaj się żyje gorzej.
Ale jak ktoś zarabiał mało wtedy i dzisiaj, to dzisiaj mu się żyje lepiej.

Tu i teraz lepiej się żyje Polakom, ale rządy PiS mają tą ciemną stronę, czyli to co będzie za 10, 20, 30 lat. Potworny kryzys, zwłaszcza w sektorze emerytur, ale i po prostu zapaści gospodarczej. To jest nieuniknione. Tego PO nie robiło. Prowadzili bardziej rozsądną gospodarkę, czyli wolniejszy rozwój, ale kosztem pewniejszej przyszłości. PiS ma w dupie przyszłość.
Czujesz różnice?

0

@adrian5115 no o to mi chodziło właśnie. Mierzenie konkretnie w dolarze pokazuje dodatkową rzecz. Siłę nabywczą, stabilność waluty, a to też jest jeszcze istotne. Kwestia sporna czy właśnie nie powinniśmy używać złota jako wyznacznika, albo nawet baryłki ropy. Czegoś namacalnego. Bo dolar faktycznie jest mniej stabilny od np. Złota.

Ale PKB w złotówkach nic nam nie pokazuje (choć tak faktycznie się mierzy), PPP (PSN po naszemu) też nie do końca to pokazuje. Dopiero, moim zdaniem, PKB w odniesieniu do najbardziej "znanej i lubianej" waluty pokazuje siłę a także umożliwia porównanie do innych krajów a także do rynku światowego. Można mierzyć różnice. Ale złoto faktycznie stabilniejsze i w tym to byłoby ideolo.

0

@Arkon
Pytasz, to odpowiadam.

PiS jest odpowiedzią na państwo socjalne. Kiedy tzw. Lewica pożegnała się z hasłami socjalnymi, nie było na "rynku politycznym" w Polsce partii, która by podjęła w swoim programie postulaty socjalistyczne.

PiS je włączył w 2014 roku (co było wielką rewolucją - jeśłi się spojrzy na ich program gospodarczy z lat kiedy rządzili w 2005-2008). Dla niepoznaki nazwał to programem solidarnościowym, aby nie raziły oczu i uszu. Wygrał wybory w 2015 i zrealizował te postulaty.

Drugą sprawą jest podejście rządu PiS do kryzysu gospodarczego. W 2008 roku zaczął się kryzys na świecie. Dotarł on do Polski w 2010 i rządy PO miały zupełnie inne podejście do tematu niż rządy PiS. Rządy Tuska szkoliły urzędników jak wycisnąć pieniądze z przedsiębiorców. Były szkolenia, jak nie realizować umów (częściowo lub w pełni). Przykładem niech będzie sektor budownictwa lądowego. Coś co miało być trampoliną rozwoju firm polskich jak było to w Hiszpanii, kiedy dostawała podobnie wielkie fundusze europejskie co Polska - nie było, bo rząd nie pozwolił. Zarżnął branżę na lata.
To rządy Tuska w 2012 roku nałożyły potężne obciążenia na Lasy Państwowe, aby zaczęły ostre cięcie. Państwo potrzebowało kasy a z Lasów można było doić.
itd.

A z kolei PiS w czasach Covid - dał szansę przeżyć firmom. No i ludzie to podświadomie czują. Masz dwa spojrzenia na to co robi rząd w czasie kryzysu. Jeden wyciska ostatnie soki z ludzi jak robiło to PO, a drugi pomaga jak zrobił to PiS. To nie jest tak, że ludzie lubią i kochają PiS, tylko, że nie ma poważnej alternatywy.

c.d.n.

1

@michal26 a Ty dalej swoje ;pp nie, nie mierzy się PKB w doalrze i nie powinno się go mierzyć, chyba, że dolar stanie się walutą krajową. Dolar nic dodatkowego nie pokazuje, a jedynie manipuluje danymi.

Siłę nabywczą w odniesieniu do innych krajó pokazuje PPP a nie PKB liczone w dolarze czy jakiejkolwiek innej walucie obcej ;p

0

@Aragorn33
https://www.polskieradio.pl/399/7976/artykul/2875522,polska-gospodarka-na-23-miejscu-pod-wzgledem-wielkosci-pkb

https://www.google.com/amp/s/www.bankier.pl/amp/wiadomosc/Najwieksze-gospodarki-swiata-Polska-ma-awansowac-Ranking-8321255

I jakby nie patrzeć - by należeć do G20, to m.in. trzeba mieć gospodarkę w przeliczeniu na dolary na konkretnym poziomie.

Ty mówisz o klasycznym liczeniu PKB, a ja mówię już o przeliczeniu tego na dolary. Ty mówisz, że to bez sensu i manipuluje to wynikami, a ja twierdzę, że dzięki temu możesz odnieść to do światowej gospodarki.

Innymi słowy - najpierw trzeba wyliczyć PKB w złotówkach by potem móc w ogóle zrobić ten przelicznik na dolary.
Inaczej się nie da.

0

@tomcias10 A Zapomniałes jaki był kryzys w Europie za czasów PO? i Polska przeszła ten okres bezproblemowo.

0

@Aragorn33 i masz świetny przykład Rosji, gdzie w walucie krajowej notowali wzrosty. I co z tego, że notowali wzrosty jak waluta leciała na łeb na szyję i w praktyce ich gospodarka się kurczyła. Zresztą dalej się kurczy.

1

@michal26 Nie Michał - to, że znalazłeś artykuł, w którym porównywane jest PKB przeliczone na dolary to nie znaczy, że PKB w dolarach najlepiej odzwierciedla rozwój danego kraju ;p

Widzę, że znowu należy przywołać pojęcia z poradnika młodego ekonomisty ;p

"Który wskaźnik PKB najlepiej obrazuje poziom rozwoju danego kraju?

Najlepiej robi to PKB per capita według parytetu siły nabywczej. Bierze on pod uwagę zarówno liczbę mieszkańców kraju, jak i ceny krajowe, które mogą być nawet kilkakrotnie niższe lub wyższe w stosunku do krajów mających inną walutę i inny poziom rozwoju."

0

@michal26 nie, to nie jest tak, że ja mówię o klasycznym liczeniu pkb a Ty w przeliczeniu na dolary.
PKB liczy się w konkretny sposób i ma ono konkretne zastosowania. Ty po prostu źle interpretujesz wyniki i chciałbyś je stosować do liczenia czegoś, czego się nie liczy przez pkb ;p

Powtórzę po raz trzeci, może w końcu do Ciebie dotrze - gospodarki porównuje się poprzez PPP a nie PKB w dolarach. To jest na serio bardzo proste do zrozumienia :)

0

@Arkon tak uważa głównie głośny margines który za PiSu dostał 500 plusy i inne patododatki.

0

@Aragorn33 ciągle się nie rozumiemy. Może ja zbyt nieprecyzyjnie piszę. A raczej na pewno, bo inaczej dawno byśmy się dogadali.

Powtórzę.
1. PKB mierzy się w złotówkach
2. PKB per capita z uwzględnieniem PSN jest znacznie lepszym wyznacznikiem niż klasyczne PKB.
Natomiast dalej to się odnosi do rynku europejskiego. Nie mówi to, jak rozwija się świat, tylko jak rozwija się UE.

I mam pytanie. Co wg Ciebie mówi PKB w dolarach oraz PKB w dolarach per capita? Co można z tego wykresu wyczytać?

0

@Aragorn33 Wyjaśniłem ci wcześniej, dlaczego mierzenie PKB w dolarze ma więcej sensu niż w walucie krajowej.
Dlaczego mierzy się w ten sposób gospodarki Mozambiku, Ekwadoru czy Rosji. Nie jest to sposób idealny, ale lepszy niż w walucie krajowej.

0

@michal26 jak za PiS ci sie gospodarka rozwija a za PO był dramat i sie nie rozwijała - to ty albo nie znasz faktów (liczb) albo czytasz propagandę pis do poduszki.
Dla nowych firm i osób chcących założyć działalność programy powstały za PO - wiem, bo sam korzystałem z ulgi na ZUS i programu z którego ja i moja pozakładaliśmy firmy.
Kolega operuje "wrażeniami" a nie faktami ;]

0

@michal26 PKB w dolarach to taka wersja beta PSN. Niby mierzy to samo, ale znacznie gorzej oddaje rzeczywistość bo dolar amerykański tak jak każda waluta podlega zmianom.

ALE odchodzisz klasycznie od tematu bo rozmawialiśmy o tym czy nasza gospodarka za czasów PO rosła czy nie. Wielkość gospodarki mierzy się PKB, a nie PKB w dolarach amerykańskich. Z tego błędu wynika Twoja oczywiście błędna teza, że polska gospodarka za czasów PO się skurczyła, a w rzeczywistości wzrosła o jakąś 1/4.

0

@marian_konopka no i na czym polegała ta ulga? Zarzuć jakimś linkiem potwierdzającym te ulgi.
Ja dokładnie pamiętam jak w 2018 wprowadzono ulgę, która 2,5 roku finalnie trwa. Jeśli faktycznie wprowadzono to za PO, to zwrócę honor.
Tak. Rozwija się gospodarka, kosztem zadłużenia Polski i Polaków w kolejnych latach. Był przestój w 2020 roku ze względów oczywistych.

1

@Aragorn33 Tak. To zgoda. Tutaj się pomyliłem i przepraszam.
Niemniej złotówka słabła bardzo mocno i to też są fakty. Inna kwestia, że dolar bardzo nisko stał w 2008, bo kryzys...

0

@adrian5115 próbowałeś wyjaśnić* ale oczywiście nie masz racji, wzrostu gospodarki nie mierzy się w PKB w dolarach - po prostu ;p dolar to waluta taka sama jak każda inna, jest podatna na decyzje fed i rozwoju amerykańskiej gospodarki.

Od porównań z innymi gospodarkami są inne wskaźniki.

1

@michal26 wszyscy wiemy co się działo wtedy ze złotówką - przecież z tego wynikały wszystkie problemy frankowiczów, gdzie frank z 2zł poszedł na 4/4.5 zł. Natomiast z tego co pamiętam to wtedy wszystkie lokalne waluty słabły bo był kryzys i wszyscy starali się lokować swoje środki w najbardziej bezpiecznych miejscach (złoto, największe światowe waluty itd.).

1

@MarioVeB!
Jak kuźwa bezproblemowo? Zarżnięte budownictwo, które potrzebowało kilku lat, aby się odbudować. Przemysł w okrojony sposób jakoś ciągnął, tylko dlatego, że kombinował ze "śmieciówkami".

0

@michal26 sam to sobie znajdz, wiecej na ciebie czasu nie poswiece. firme zakladalem za PO i placilem niewielka kwote z racji prowadzonej dzialalnosci. Na zalozenie dzialalnosci dostalem panstwowy kredyt - rozlozony na 7 lat, odsetki od kredytu zostaly pokryte przez panstwo. Zona tez zalozyla dzialalnosc i skorzystala z innego programu gdzie dofinansowanie bylo bezzwrotne. dzialalnosc prowadze do tej pory i koszty dzialalnosci dzieki rzadzacym urosly o kilka tysiecy zlotych; za sam ZUS place ponad 3 kola wiecej miesiecznie a ze sluzby zdrowia i tak jestem zmuszony korzystac prywatnie.
A ty kolego siedzisz i klepiesz glupoty, ze za PO nie bylo niczego a za PiS jest lepiej. XDDD

0

@marian_konopka no szukałem i wszędzie informacja o 2018 i 2019 roku a nie wcześniejszych latach.

Jakbyś kolego czytał to co piszę, to byś wiedział, że takim ludziom jak Ty czy ja żyję się obecnie gorzej (znaczy mi lepiej, ale tylko ze względu na wiek, bo jak PiS dochodził do władzy to miałem 21 lat, to co ja tam o życiu wiedziałem). Natomiast jak ja czytam, jak to za PO było świetnie, itp., to mi się śmiać chce.

https://pep.pl/poradnik/dla-kogo-preferencyjny-zus/
Tu masz kiedy wprowadzono składki preferencyjne oraz ulgę na start.

Nie ma innego źródła. Ty twierdzisz, że za PO wprowadzono, to pokaż źródło takiej informacji i tyle. To po Twojej stronie leży udowodnienie słów, nie po mojej.

0

@Aragorn33 "gospodarki nie mierzy się w PKB w dolarach - po prostu ;p dolar to waluta taka sama jak każda inna"
Co takiego ? Gospodarki nie mierzy się w dolarach ? Od przynajmniej 80 lat się mierzy. Wszystkie liczące się ośrodki to robią. Dolar to waluta jak każda inna? Dolar najważniejsza waluta osatnich 120 lat.. Inna sprawa, czy przetrwa rywalizację z BRICS to już inna sprawa.
Weź trochę ochłoń, palnąłeś głupotę i teraz musisz się bronić.

0

@Aragorn33 "Od porównań z innymi gospodarkami są inne wskaźniki."
Ty po prostu nie rozumiesz sensu porównywania gospodarek do USD. Tu nie chodzi o zmianę kursu USD/PLN, lecz o całościową obserwację wszystkich gospodarek względem jednej waluty. Porównanie ich do USD dużo nam mówi o inflacji i dodruku pieniądza. Nie ma tutaj znaczenia jaki kurs USD w stosunku do PLN, bo w tym samym czasie zmienia się też kurs EURO/Dolara. Na podstawie tego jesteś w stanie porównać gospodarkę Niemiec i Polski i itd.

0

@adrian5115 bronić? ;p Michał już zrozumiał swój błąd, Ty widzę brniesz dalej ;p

Nie PKB mierzy się w walucie krajowej ;p Tak, dolar to waluta jak każda inna, jest regulowana przez fed, podlega zmianom kursowym i dlatego nie jest obiektywnym miernikiem wartości.

Tak więc Adrian, trochę lodu, idź doczytaj :)

0

@adrian5115 Adrian, serio próbujesz wymyślać ekonomię na nowo ;p Zapytam inaczej - czy dolar nie podlega dodrukowi? Nie podlega decyzjom FED? Czy wartość dolara jest stała?

Widzę, że też potrzebujesz powtórki z podstaw :)

"Wprowadzenie

Często używa się PKB jako miary dobrobytu i poziomu życia narodu. Porównując PKB różnych krajów w tym celu napotyka się na zwykle na dwa problemy.

Po pierwsze, PKB kraju mierzy się w jego własnej walucie—Stany Zjednoczone używają dolara amerykańskiego; większość krajów Europy Zachodniej używa euro; Japonia używa yena; Meksyk używa peso. (...) Dwa rodzaje kursów wymiany mogą zostać użyte do porównania PKB: rynkowe kursy wymiany walut i parytet siły nabywczej, czyli PPP (ang. purchasing power parity), będący równoważnymi stopami wymiany.

Rynkowe kursy wymiany różnią się z dnia na dzień, w zależności od podaży i popytu na waluty obce na rynkach. PPP-równoważne stopy wymiany zapewniają dłuższy horyzont w mierzeniu kursu wymiany. Z tego powodu PPP-równoważne stopy wymiany są zwykle używane w porównywaniu PKB pomiędzy krajami."

0

@Aragorn33 "Nie PKB mierzy się w walucie krajowej" to jak to mierzyli od 1945 r. ?
"dolar to waluta jak każda inna, jest regulowana przez fed"- regulowana jest przez stopy tylko i wyłącznie
"podlega zmianom kursowym" i co z tego ? Podlega zmianom kursowym na wolnym rynku
"dlatego nie jest obiektywnym miernikiem wartości."- wszyscy tak mierzyli gospodarki od dziesięcioleci. Ryzyko kursowe nie ma tutaj znaczenia, a dlaczego juz ci wyjaśniłem.
"Tak więc Adrian, trochę lodu, idź doczytaj :)" radzę trochę edukacji, potem dopiero "mądrowania" się na forum.

0

@adrian5115 no właśnie to Ci radzę, idź się doedukuj ;p powtórzę ostatni raz, PKB mierzy się w walucie krajowej, do porównywania gospodarek jest PPP :) nie dotrze teraz to trudno, każdy ma prawo tkwić w swojej niewiedzy.

0

@Aragorn33 "Rynkowe kursy wymiany różnią się z dnia na dzień, w zależności od podaży i popytu na waluty obce na rynkach."
Ty nadal nie rozumiesz, ty nie oceniasz obecnej gospodarki za pomocą PKB do dolara, ale porównujesz poszczególne gospodarki do siebie. Nie ma większego czy dolar jest po 4 czy 6 zł, ale porównujesz się do krajów, które nie używają dolara.

0

@Aragorn33 "PKB mierzy się w walucie krajowej" - co ci samo PKB w walucie krajowej mówi ? Jeśli wydrukujesz 300 miiardów złotych i rozdasz ludziom, to PKB w walucie krajowej wzrośnie ci o 100 % i o czym to świadczy? PKB porównane do USD, na to zareaguje.
Inna sprawą jest PPP, ale rozmową jest o PKB.

0

@adrian5115 nie to Ty nie rozumiesz i tak jak wcześniej Michał próbujesz używać PKB w dolarach do oceny czegoś czego się nie ocenia wg PKB w dolarach.

Zgodnie z definicją PKB to "wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych przez narodowe i zagraniczne czynniki produkcji na terenie danego państwa w określonej jednostce czasu".

Zapytam inaczej - czy gdyby doszło w tym momencie do załamania dolara i za 1 dolara płacilibyśmy nie 4 złote tylko 2 złote to nagle wartość dóbr i usług na terenie kraju wzrosłaby 2x albo dostępne dobra i usługi by się podwoiły? Bo PKB wyrażone w dolarach automatycznie by wzrosło?

Idźmy dalej - w tym samym czasie frank szwajcarski by się umocnił i za 1 franka nie płacilibyśmy 4,50 tylko 6 zł ;p
Tym samym polskie PKB jednocześnie wzrosłoby 2-krotnie w dolarach i straciło na wartości we frankach ;p

To co wypisujesz to jakiś absurd, próbujesz zaprzeczać podstawowym zasadom ekonomii, zgodnie z którymi wartość dóbr i usług w danym kraju liczy się w walucie krajowej.

0

@Aragorn33 "1 dolara płacilibyśmy nie 4 złote tylko 2 złote to nagle wartość dóbr i usług na terenie kraju wzrosłaby" tyle razy ci powtarzam PKB, nie oceniasz siły pojedyńczej gospodarki, tylko zestawiasz ją z innymi gospodarkami. Jeśli dolar spadł ci do poziomu 2 zł, to samo dzieje się w Niemczech, gdzie EURO/DOlara spada z poziomu 1:1 do poziomu 1:0,5. W efekcie nie ma znaczenia, jaki jest kurs dolara przy porównaniu ze sobą gospodarek.

0

@adrian5115 no czyli tak jak pisałem od początku - nie rozumiesz do czego służy PKB i co się nim mierzy.
"PKB, nie oceniasz siły pojedyńczej gospodarki, tylko zestawiasz ją z innymi gospodarkami" - nie, do tego służy PPP.

0

@adrian5115 kolejna definicja w ramach kursu młodego ekonomisty:

"Parytet siły nabywczej, PSN, PPP (od ang. purchasing power parity) – kurs walutowy wyliczony w oparciu o porównanie cen sztywno ustalonego koszyka towarów i usług w różnych krajach w tym samym czasie, wyrażonych w walutach tych krajów.Parytet siły nabywczej pozwala na rozwiązanie problemu dokonywania międzynarodowych porównań PKB. Zasadniczą kwestią jest zebranie danych o cenach z zagregowanej listy towarów i usług, która zawiera produkty porównywalne i reprezentatywne dla analizowanych krajów. Parytet siły nabywczej jest lepszym wskaźnikiem od finansowego (giełdowo-bankowego) kursu walutowego, gdyż uwzględnia siłę nabywczą ludności."

0

@Aragorn33 "no czyli tak jak pisałem od początku - nie rozumiesz do czego służy PKB i co się nim mierzy." - sam piszesz o liczeniu PKB w walucie krajowej, wyjaśniłem już ci, że jest to bzdura.
"PKB, nie oceniasz siły pojedyńczej gospodarki, tylko zestawiasz ją z innymi gospodarkami" - nie, do tego służy PPP."- nieprawda, ocenia się za pomocą PKB i PPP. PKB jest łatwiejszy w ocenie, dlatego nadal obowiązuje.

0

@Aragorn33 "PKB, nie oceniasz siły pojedyńczej gospodarki, tylko zestawiasz ją z innymi gospodarkami" - nie, do tego służy PPP." -
https://pl.economy-pedia.com/11039184-difference-between-nominal-gdp-and-ppp-gdp
Proszę poczytać, potem się wypowiadać.

0

@Aragorn33 "Parytet siły nabywczej jest lepszym wskaźnikiem od finansowego (giełdowo-bankowego) kursu walutowego, gdyż uwzględnia siłę nabywczą ludności." Ale jest trudniejszy do oceny. Dlatego PKB w USD nadal się utrzymuje.

1

@adrian5115 Przeczytałem, Ciebie zachęcam do tego samego - wtedy dowiesz się w końcu, że do porównywania gospodarek służy PPP, a PKB w dolarach stosuje się co najwyżej dlatego, że łatwo go policzyć a nie dlatego, że oddaje rzeczywistość.

PS w ogóle ogarnąłeś, że dyskusja dotyczy oceny samego PKB Polski? Bo gdybyś to ogarnął to nie zmuszałbyś mnie do tłumaczenia podstaw i wyjaśniania Ci czym jest PPP tylko od razu wiedziałbyś, że PKB samego kraju zawsze liczy się w walucie krajowej.

0

@michal26 masz dwubiegunówkę w takim raziem. Rozumiem i nie mam pretensji.
Myślisz jedno, piszesz drugie.

Pis to najgorsze gów..o, które dotknęło ten kraj.

0

@Hadim ale czy to, że PiS jest największym gównem jakie dotknęło nasz kraj zaprzecza tezie, że 25% najbiedniejszym ludziom żyje się lepiej teraz niż za PO?

0

@Awtameok_Klana następny kur..a. Jak można tak zakłamywać rzeczywistość!?

PO takie nałoży niby ostre cięcia (podaj źródlo, chyba, że tak luźno sobie pierd..isz), ze pis ich nie zastopował, tylko zaczął wycinać na niespotykaną skalę.
Najwięcej drewna sprzedajemy chinom, w 2021 sprzedaliśmy im o...ponad 450% więcej niż rok wcześniej.
Rok do roku o ponad 170% więcej.

Wycinamy na potęgę. Pod tym względem jesteśmy na 7 miejscu na świecie, a ty piszesz takie kocopoły.

0

@michal26 ok, a skąd info, że 25% najbiedniejszym ludziom żyje się lepiej? I co to oznacza lepiej?

Chcesz powiedzieć, że dzięki 500+? Czy o którym socjalu piszesz?

0

@Hadim to jest moja hipoteza. Wiele ludzi z którym rozmawiam, a nie zarabiali nie wiem...4k za PO i więcej, mówią, że zwyczajnie im się lepiej żyje. Dostali 500+, dostali bony wakacyjne, etc.

Oczywiście z moich pieniędzy

0

@Hadim i by była jasność. Dla mnie PiS jest najgorszą partią. Bardzo chętnie bym widział Morawieckiego, Niedzielskiego i spółkę pozostałą na ławach oskarżonych.

To ile afer wykręcają, to jak zmanipulowali ludzi, to jak zawładnęli sądami i TV, to naprawdę jest na swój sposób...imponujące.
Jestem skłonny stwierdzić, że nie tyle nawet tym ludziom realnie żyje się lepiej, ale im wmówiono, że żyje się lepiej xD

Ale tak czy siak - najbiedniejszy w pierwszej kolejności odczuje 500+, odczuje wszystkie dodatkowe socjale, zwiększenie płacy minimalnej i kwoty wolnej. On ma gdzieś to, że ja zatrudniając jego i płacąc mu 3500 na rękę będę musiał 2800 odprowadzić na Państwo...

1

@michal26 to Twoja hipoteza jest błędna bo inflacja, wzrost cen energii i 9% składka zdrowotna najbardziej uderzyły w nabiedniejszych. Najbiedniejsi to nie są Ci, którzy nie pracują. Najbiedniejsi to z reguły drobna przedsiębiorczość (Ci najbardziej czują 9% składkę zdrowotną i wzrost cen energii) i pracujący na minimalnej (i dla tych ludzi najbardziej odczuwalna jest inflacja, ale wzrost rachunków za media także).

Mieszkam w miejscowości z 30k mieszkańców i widzę co się dzieje na mieście - przeszła dosłownie rzeźnia drobnych przedsiębiorców, jest mnóstwo pustych witryn lokali użytkowych, a z rozmów z ludźmi mam dokładnie odwrotne wrażenia - o ile krótkoterminowo za PiSu żyło im się lepiej bo zostali zasypani socjalami, o tyle teraz wzrost kosztów życia jest dużo bardziej odczuwalny - zaczynamy płacić rachunek za rozdawnictwo.

Rozumiem, że popierasz Konfederację i traktujesz PiS i PO jako zło, ale twierdzenie, że można postawić znak równości między rządami jednych i drugich jest dla mnie absurdalne. PO rządziło od początku w czasach kryzysu i mimo wszystko rządzili dość odpowiedzialnie, natomiast PiS od początku zachowywał się jak nastolatek, który poszedł na pierwszą imprezę z kieszonkowym od rodziców i uważał, że może wydawać kasę bez końca i bez konsekwencji.

0

@Hadim
A gdzie napisałem, że PiS zastopował?
Masz słuszność, że obecnie rządzący zwiększyli wycinkę.
Natomiast przed 2012, była zupełnie inna gospodarka leśna.
I to ci każdy uczciwy leśnik powie.

To od durnej polityki PO zwiększono wycinkę lasów. Rozpoczęli proces, który nie był ruszany od 1989 roku. Oni tozpoczęli masową wycinkę. Tylko, że od czasów PRL było dużo drzew i przez lata 2012-15 nie było tego jeszcze widać. Ale limity cięcia były zwiększane.Zmieniano wieloletnie plany wycinek, które powstały właśnie za rządów PO-PSL w 2012 r.. PiS był durny, że tych planów nie zmienił i teraz musi się zmierzyć z falą niezadowolenia dot. wycinki lasów.

PO miało to dwa cele. Jeden wiadomy - chciano więcej kasy od lasów. A drugi - to zapytaj leśników (zasiedziałych przez kilka pokoleń).

PS. Źródła decyzji PO w tej chwili nie podam (wyszukiwarki podają tylko najnowsze wiadomości), ale chodziło o wpływy do budżetu. Współpracuję z Lasami od dekad i pamiętam złość w 2012 r..

« Powrót do wszystkich komentarzy