La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 2288 Culés

27

Dziś minęło 101 lat od narodzin Jana Pawła II. Spora część opinii publicznej wymienia dziś istotne ich zdaniem zasługi Karola Wojtyły zarówno z perspektywy wiernych, jak i z perspektywy Kościoła. Z drugiej strony jednak nie milkną echa krytyki pontyfikatu polskiego papieża. Choć nie powinno się klasyfikować Jana Pawła II jako postaci jednoznacznie negatywnej, to na jaw wychodzi coraz więcej faktów, które pozwalają na uzasadnioną krytykę jego osoby. Faktów, które z niezrozumiałych dla mnie pobudek dla znacznej części opinii publicznej w Polsce są nadal tematem tabu.

Najczęściej przywoływanym zarzutem wobec Jana Pawła II jest domniemanie, iż polski papież bagatelizował docierające do niego doniesienia na temat pedofilii wśród hierarchów kościelnych. Na początku kwietnia przytoczyłem sprawę meksykańskiego prezbitera katolickiego Marciala Maciela Degollado, zaś tym razem przedstawię aferę seksualną z amerykańskim księdzem i późniejszym kardynałem Theodore'em McCarrickiem w roli głównej. Duchowny ten dopuszczał się wielokrotnego molestowania dzieci w nowojorskiej katedrze św. Patryka. Jedna z jego ofiar, James Grein, przyznał, że powiadomił Jana Pawła II o tych koszmarnych wydarzeniach już w 1988 roku, lecz nie doczekał się żadnej reakcji ze strony Stolicy Apostolskiej. McCarrick nie poniósł więc żadnych konsekwencji za czasów Wojtyły, a wręcz przeciwnie - w 2001 roku został kardynałem. Oprócz całkowitej bierności polskiego papieża na jaw wyszły także inne okoliczności tej sprawy. Jak ujawnił Washington Post, McCarrick przekazał kościelnym hierarchom blisko 600 tysięcy dolarów, z czego 90 tysięcy otrzymał nie kto inny jak Jan Paweł II. Czy były to pieniądze, za które McCarrick kupił sobie spokój i uchronił się przed konsekwencjami swoich haniebnych czynów? Odpowiedź na to pytanie na razie pozostaje tylko w sferze domysłów. Warto dodać, że jedyne konsekwencje, jakie poniósł McCarrick miały miejsce za czasów pontyfikatu Franciszka, kiedy to Kongregacja Nauki Wiary po przeprowadzonym śledztwie wydaliła amerykańskiego duchownego ze stanu kapłańskiego.

Nie jest tajemnicą, iż Karol Wojtyła wykazywał wysoce ambiwalentny stosunek wobec opresyjnych reżimów na świecie. Ostatnio poruszyłem kwestię reakcji polskiego papieża na wydarzenia z czasów katolickiej junty wojskowej w Argentynie (lata 1976-83). Inną sprawą wymagającą dyskusji jest stosunek Jana Pawła II wobec ludobójstwa w Rwandzie, które miało miejsce w 1994 roku. Istnieją bowiem dowody na całkowitą bierność Kościoła katolickiego wobec makabrycznego ludobójstwa w środkowowschodniej Afryce, które w ciągu około 100 dni pochłonęło ponad milion ofiar. Zgodnie ze słowami Lindy Melvern, brytyjskiej dziennikarki śledczej oraz konsultantki Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Rwandy, Kościół rzymskokatolicki (na czele którego wówczas stał Jan Paweł II) legitymizował rasistowską politykę establishmentu, a w latach poprzedzających ludobójstwo Tutsi żaden z hierarchów kościelnych nie wystąpił przeciwko reżimowi. Ekspertka dodała także, iż większość hierarchów miała bardzo dobre relacje z ówczesnymi władzami i często stali za indoktrynacją oprawców. Przez cały okres trwania makabrycznych wydarzeń polski papież ani razu nie zabrał głosu w tej sprawie.

Na koniec chciałbym poruszyć kwestię stosunku Wojtyły wobec wiernych na przykładzie wydarzeń z czasów wojny w Bośni. W trakcie tego konfliktu serbscy żołnierze dopuszczali się masowych gwałtów na boszniackich i chorwackich kobietach. Tworzyli nawet obozy koncentracyjne, które służyły temu jednemu celowi. Jednym z takich miejsc był tzw. Dom Karamana w miasteczku Foča, gdzie przetrzymywano i gwałcono nawet 12-letnie dziewczynki. Tych ohydnych czynów dopuszczali się także Chorwaci - w obozie Dretelj Serbki usłyszały, że każda będzie gwałcona “dopóki nie urodzą Ustaszy”. Jest to świadoma taktyka wojenna związana z czystkami etnicznymi. W związku z tym kobiety często przetrzymywano do momentu, kiedy już nie mogły dokonać aborcji. Urodzenie dziecka gwałciciela miało zastraszyć i upokorzyć całą wspólnotę. Dowiadując się o tym Jan Paweł II napisał list do arcybiskupa Sarajewa Vinko Puljicia, z którego treści wynikało, iż zgwałconym kobietom należy z całą stanowczością przypominać, że powinny urodzić dziecko, bo inaczej nie dorastają do standardów etycznych ewangelii. Jak widać Wojtyła wyżej stawiał dogmaty religijne, aniżeli dobro wiernych i nie zdecydował się udzielić dyspensy pokrzywdzonym kobietom.

Zwracam się do Was z apelem, aby nie odbierać mojej wypowiedzi jako ataku na osobę Jana Pawła II lecz jako uzasadnioną krytykę jego pontyfikatu, którą chcę zachęcić Was do spokojnej i merytorycznej dyskusji. Niejednokrotnie kwestionuje się prawo do zabierania głosu w tematach Kościoła oraz wiary przez ateistów, jednak jestem zdania, iż mając na uwadze bardzo duże wpływy Kościoła katolickiego w Polsce każdy obywatel RP jest uprawniony do nieskrępowanej wypowiedzi w tej materii.

Zapraszam do dyskusji.

9

@Chakalaka w gorących dyskusjach kolejne rozdanie xD

45

@Chakalaka Jasne, że nie jest to postać krystaliczna. Był tylko człowiekiem i swoje wady też miał. Jednak dla mnie mimo wszystko jest bardziej pozytywna. Ale rozumiem że ktoś może mieć inne zdanie na ten temat. Chociaż jeżeli ktoś zestawia Jana Pawła II z jakimiś zbrodniarzami to jest to dla mnie niezrozumiałe.

105

@Chakalaka Ty masz jakąś fobię na temat osoby Jana Pawła II? Żaden z użytkowników nie rozpoczyna częściej dyskusji na Jego temat niż ty. Nikt też nie wymienia tak ni z gruszki ni z pietruszki jego zasług więc nie rozumiem czemu ma służyć ta dyskusja? Parafrazując popularny dowcip "Ale to ty dzwonisz"

1

konto usunięte

89

@Chakalaka Czy ja mam deja vu czy to w promieniu ostatnich kilku miesięcy już któryś Twój post o bardzo zbliżonej treści?

35

@Chakalaka Zobaczyłem, że Chakalaka pisze o Janie Pawle II, i wiem że będzie przedstawiał go negatywnie, w złym świetle. A przecież przeczytałem pierwsze zdanie tylko.

4

@Chakalaka dzięki za Twoja prace, czekamy na nowe przestrzenie ktore trzeba odczarowac ;)

5

@maroon
Nie mam fobii na punkcie osoby Jana Pawła II. Przedstawiam jedynie fakty, które pojawiają się w dyskursie publicznym znacznie rzadziej niż jego zasługi.

1

@semafor Do usług.

31

@Chakalaka Czy lewa strona potrafi coś innego poza najeżdżaniem na JP2 i kościół?

2

@kamilop
To fakty przedstawiają go w złym świetle, nie ja.

55

@Chakalaka Jak twój dziadek ma urodziny todo wysyłasz całej swojej rodzinie wiadomości że kiedyś przejechał kotka, krzyknał na małego chłopca i był złym człowiekiem w młodości?

3

@Chakalaka sprzedam miejsce w 1 rzędzie w gorących. :D

0

@Wilczeq Myślę, że tak.

7

@Kacper1432
Jan Paweł II był osobą publiczną i piastował najważniejsze stanowisko w Kościele rzymskokatolickim, więc nie widzę przeciwwskazań do oceny jego pontyfikatu, również w rocznicę jego narodzin.

0

@CZaras
Istotnie, w kwietniu również napisałem o pewnych faktach z pontyfikatu Wojtyły, lecz opisałem wtedy inne sprawy.

1

@Chakalaka ah shit... Zbyt długo było spokojnie.

3

@Kgorecki2500
Zgadzam się, zestawianie Wojtyły ze zbrodniarzami jest nieuzasadnione.

0

@Barca1992 Co kto lubi.

5

@Chakalaka Na forum La Rambli to już kolejna rozpoczęta dyskusja na ten temat Już się tu przebiłeś kilka razy z tymi faktami O ile nie wypłynęły jakieś nowe sprawy to jaki sens jest rozpoczynać kolejną gównoburzę w tym temacie?

3

@Kgorecki2500 Zgadzam się z Tobą,moim zdaniem Jan Paweł II miał duży wpływ na upadek komunizmu w Polsce,jedno z jego pamiętnych przemówień (podczas pielgrzymki w Polsce w 1979 roku) "niech wstąpi duch twój, i odnowi oblicze ziemi,tej Ziemi"
https://youtu.be/w8ATg3fcoPM

0

@Lovalo
Nie widzę przeciwwskazań, aby dalej tak było.

0

@maroon
Napisałem o innych faktach niż w kwietniowej wypowiedzi.

1

@tomek8756
Istotnie, Jan Paweł II odegrał pewną rolę w upadku komunizmu w Europie, natomiast nie zmienia to faktu, iż wykazywał ambiwalentny stosunek do opresyjnych reżimów na świecie.

1

@Chakalaka A Dziadek jest osobą rodzinną i piastuje ważne stanowisko w rodzinie, więc nie widzę przeciwwskazań do oceny jego życia, również w dniu jego urodzin.

1

@Chakalaka Nie prowadzę rejestru ale to co napisałeś przewija się już od pewnego czasu i nie widzę tu nic nowego. Poza tym ostatnio pisałeś na temat JP II bodajże kilka dni temu. Kiedy spodziewać się kolejnej dyskusji na ten temat?

5

@Wilczeq przeczytałem pierwsze 3 punkty i jeżeli tak wygląda obalanie jak zapałki to @Chambawamba dostał raczej prezent niż jakieś wyzwanie.

0

@Kacper1432
Istotnie, nie widzę przeciwwskazań do całościowej oceny jakiegokolwiek człowieka, w tym również po jego śmierci. Niemniej jednak konstrukcja Twojej wypowiedzi wskazuje na nieudolną próbę udowodnienia swojej racji. Następnym razem radzę Ci zdobyć się na nieco bardziej finezyjną ripostę.

0

@arasz1819 W rzeczy samej.

0

@maroon
W ostatniej obszernej wypowiedzi dotyczącej negatywnych wydarzeń z pontyfikatu Jana Pawła II poruszyłem takie kwestie jak sprawa meksykańskiego prezbitera katolickiego Marciala Maciela Degollado, stosunek Wojtyły do katolickiej junty wojskowej w Argentynie, beatyfikację Alojzego Stepniaca powiązanego z Ustaszami oraz kwestię potępiania antykoncepcji w dobie epidemii wirusa HIV w Afryce.

27

@Chakalaka A jaką racje ja chce przedstawić? Sugeruje że to co robisz jest totalnym świństwem, piszesz ten sam komentarz o Papieżu, po raz kolejny w jakiś ważny dzień dla jego zwolenników, jakbyś zabraniał im szanować go i pochwalać.

0

@Chakalaka Wiedziałem, że dziś przy okazji urodzin ŚW Jana Pawła II w końcu SZAMBO wybije...

4

@Kacper1432
"Sugeruje że to co robisz jest totalnym świństwem"

Przedstawianie faktów jest świństwem?

"piszesz ten sam komentarz o Papieżu, po raz kolejny w jakiś ważny dzień dla jego zwolenników, jakbyś zabraniał im szanować go i pochwalać."

Po pierwsze, nie napisałem takiego samego komentarza. Po drugie, moja wypowiedź w żaden sposób nie zabrania szanowania i pochwalania Wojtyły przez kogokolwiek.

Znamienne, że zamiast dyskutowania na temat faktów, które przedstawiłem spora część uczestników dyskusji woli atakować mnie personalnie.

1

@John_Doe
Twoim zdaniem fakty są "szambem"?

1

@Chakalaka W takim razie ja tu tylko zacytuję słowa pewnego często cytowanego na La Rambli człowieka - "Nie akceptuję w żaden sposób tonacji drwiny albo ironii, kiedy mówimy o kanonizacji Jana Pawła II, bo czy jest się wierzącym, niewierzącym, świeckim, duchownym, to co do cudu, jaki nam się zdarzył tutaj w Polsce dzięki obecności Jana Pawła II ja nie mam żadnych wątpliwości. Sam je widziałem na własne oczy"

3

@maroon
Tutaj z Tuskiem się nie zgadzam, tak jak w większości spraw natury światopoglądowej.

5

@Chakalaka Co do JP II moim zdaniem najgorsza rzecz jaka zrobił a własciwie nie zrobił to walka z pedofilami. To jest najpoważniejszy problem z,którym kosciół nie potrafi albo o zgrozo walczyc nie chce.

0

@Chakalaka Konfabulacje faktami... ? Buuuhahahahaha

2

@Sulimo
Masz rację, chociaż z drugiej strony najtragiczniejsze konsekwencje miała jego bierna postawa wobec tragedii w Rwandzie.

0

@John_Doe
W którym miejscu mojego tekstu widzisz konfabulacje?

0

@Sulimo Obejrzyj sobie post @koksik2700

0

@Chakalaka Myślałem, że wklejasz wszystkie jego wypowiedzi, nieważne czy się z nimi zgadzasz.

0

@maroon
Tusk rzadko porusza publicznie kwestie światopoglądowe.

2

@Chakalaka a może byś podał źródło?

12

@Chakalaka Nieźle trzeba mieć spaprane w głowie aby na każdym kroku dyskredytować papieża Polaka wychwalając jednocześnie takich ludzi jak Tusk i jemu podobni. Przez takich jak Ty i Twoją mentalność ten świat schodzi na psy. Moralnie jesteście na samym dnie. Czy można upaść niżej... pewnie tak skoro ciągle to robicie

3

@Piotr777
To fakty go dyskredytują, nie ja. Lepiej byłoby, gdybyś odniósł się do tematu w sposób merytoryczny, a nie atakował mnie personalnie w prostacki sposób.

7

@Chakalaka po przeczytaniu polowy uwazam, ze bez sensu jest poruszanie tego tematu zwlaszcza, gdzie zarzuty sa stawiane po smierci. Jest grupa ludzi, ktorym bardzo przeszkadzal Jan Paweł II. Nagle wszyscy wszystko wiedza, wszystko wychodzi na jaw itd. Pewna grupa probuje sie "wybielic " z zarzutow i zrzuca wine na JPII . Druga polowa tekstu to jest na sile potwierdzanie tego co napisales na poczatku. Ktos cos powiedzial ale czy to w ogole jest prawdziwe albo rzeetelne zrodlo? Kopiuj wklej i przekazywanie informacji od innych . Jak kazdy czlowiek tez mial swoje wady i byl bezradny w niektorych sprawach. Pamietaj " Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą" a wielu ludzi nakreca te niektore doniesienia bez jakichkolwiek zrodel. Nie wiem jaki jest cel tej dyskusji ale zeby tak z nudow to troche slabe bo juz za duzo tego bylo

konto usunięte

4

@tomek8756 Ja tu nie troluję ani nie prowokuje, nie zadaję nawet pytania z tezą. Chciałem tylko zapytać, na czym konkretnie ten wkład JP2 w upadek komunizmu w Polsce polegał?

Komentarz usunięty

konto usunięte

3

@Chakalaka Nie ukrywam, że miałem cię za zwykłego internetowego napinacza spamującego tweetami Tuska, a tym czasem potrafisz czasem napisać coś ciekawego i ważnego.
Jako człowiek wierzący uważam, że takie informacje powinny być jak najbardziej nagłaśniane w mediach, bo sam już zauważyłem, że wielu niedoinformowanych Polaków uważa JP2 za nieskazitelnie czystego i świętego.

3

@Chakalaka Dyskusje prokurowane przez tego Pana są po prostu pretensjonalne. Jest to obliczone na wywołanie taniej, prostej rozwałki między użytkownikami. Takie prowokowanie innych budzi u mnie wstręt. Takie osoby jak ten Pan działają tylko na szkodę tego forum.

1

@CzarnyKapelusz
Dziękuję za komentarz. Dobrze widzieć, że są wśród wierzących osoby, które potrafią obiektywnie spojrzeć na osobę Jana Pawła II.

0

@Nerowing2
Jeśli kogoś prowokuje przedstawianie faktów, to jest to wyłącznie problem tego kogoś, nie mój.

1

@Chakalaka
Koniec końców, wbrew najnowszym faktom i doniesieniom, może pan/ksiądz/biskup pomocniczy krakowski/arcybiskup metropolita krakowski/kardynał/zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski/papież - nie był taki najgorszy? Pewno lepszy niż ten Niemiec, oraz argentyński, lubujący się w dekadenckich Asado - gaucho, litrami żłopiący yerba maté; sztucznie pobudzający napój, rytualnie spożywany przez bezbożnych 'dzikusów' z plemienia Guarani i Tupi w błogosławionym przez papieża Aleksandra VI Nowym Świecie.
Apeluję o zapoznanie się z inscenizacją zamachu (przygotowaną przez i dla Misterium fatimskiego w Ostrowie) na św. Jana Pawła II, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, Włoch, Watykanu, Turcji, XX wieku i całego katolickiego, jeśli nie chrześcijańskiego, jak i muzułmańskiego świata.
Ku pokrzepieniu serc!
Bóg, honor, ojczyzna!
Czuj, czuj, czuwaj!
https://www.youtube.com/watch?v=IKeoaSHNpiI

3

@Chakalaka
Najbardziej irytujące wśród prężących muskuł ateistów jest pewien fakt:
1. 99% ateistów tej strony było chrzczone, jak was taki czarny "oblech" maził znakiem krzyża w czółko to ateiści wtedy spali.
2. 98% ateistów tej strony szło do komuny i przyjmowało Jezuska do swojego serduszka, aby później dostać wymarzonego górala. Później na majóweczki, a to na różańce. Później większość z nich zakładała komyszkę i goniła z pateną za księdzem.

Teraz wojownicy.

3

@Nerowing2
Jeśli rzeczywiście jest tak, jak napisałeś to bardzo dobrze świadczy to o tej części ateistów - pomimo, że w młodych latach byli poddawani katolickiej indoktrynacji to później wybrali racjonalizm.

Złamanie regulaminu serwisu pkt. 9.3.2.

Złamanie regulaminu serwisu pkt. 9.3.2.

Złamanie regulaminu serwisu pkt. 9.3.3.

0

@Chakalaka
zagadka,
"Nie znam nikogo w Polsce - a znam tysiące ludzi - kto nie byłby dożywotnim dłużnikiem Jana Pawła II "

albo to:

"Do dziś działa dobro, które dał nam Jan Paweł II"

kto to powiedział xD ?

0

@MysticCat @PatrickKluivert999 @CZOLDZI @Nerowing2

Ludzie, dajcie spokój, po prostu przestańcie komentować te posty i on naprawdę przestanie. To jest gość, który szuka atencji, zielonych i bycia w gorących. Przestańcie komentować i karmić trolla, to napisze jeden post, drugi trzeci, pomyśli co *****?!?!?!, napisze piąty, szósty i przestanie. I jego rycerzyki też nie będą się wtedy zlatywać :D

1

@panczo Święta racja, ja chciałem tylko dać znać co zrobię żeby w razie czego nie było zdziwienia z jego strony. Kilkukrotnie spotkałem ludzi na ulicy których w życiu bym się nie spodziewał mam nadzieje ze kiedyś przyjdzie i ten moment :)

Co do tych cytatów czyżby są to słowa ryżego kłamcy vel tusk ?

0

@Chakalaka Nie, nie przedstawianie faktów jest świństwem, świństwem jest wyciąganie wszystkich brudów, każdego ważnego dnia (dla osób sympatyzujących z Papieżem), bo możesz to robić zawsze, ale tobie akurat się przypomina jak jest jakaś rocznica, zupełnie jakby wylewała się z ciebie flustracja z Papieżem związana za każdym razem gdy jest o nim głośniej.
Twoja wypowiedź nie zabrania go szanować i pochwalać, ale widać że cie to boli, po to to robisz, nie chcesz żeby ludzie to robili i dlatego zawsze to robisz. Nie wiem swoją drogą po co, ludzie którzy Papieża kochają i mają go za nieskazitelnego są na tyle zapatrzeni że zdania nie zmienią, inni zdają sobie pewnie sprawę z grzechów Papieża i mają racjonale podejście do sytuacji, więc z kim ty dyskutujesz? Znowu ktoś ma uważać tak jak ty czy jakiś nowy cel?
Tego że po raz kolejny wynalazłeś gdzieś atak personalny nawet nie skomentuje

Komentarz usunięty przez użytkownika

0

@Kacper1432
Możesz wyjaśnić czym jest "flustracja"?

0

@Chakalaka Spojrzałem tylko, że komentarz jest o rocznicy urodzin Jana Pawła II i napisał go Chakalaka i już wiedziałem o czym dokładnie będzie xD

0

@Chakalaka Dobry jesteś, najpierw były serie "błyskotliwych" twittów Jego Ekselencji byłego Prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska okraszone komentarzem niezwykle celnie punktuje obecną sytuację, a teraz się wziąłeś za szkalowanie Jana Pawła II, tego wstrętnego obrońcy pedofilów xD Mam w ogóle wrażenie, że tę historię o Bośni i gwałtach już kiedyś u Ciebie czytałem. Polecam Twojej uwadze filmik wrzucony przez @koksik2700 dokładnie jest opisana w filmie historia z nominacją McCarricka, który był uznany za przyjaciela przez Busha w 2004 roku a Clinton 2000 roku przyznał mu nagrodę praw człowieka. Wykiwał wszystkich, a papież dwukrotnie zlecił śledztwo w jego sprawie przed dokonaniem nominacji. Magazyn Time przyznał JPII tytuł człowieka roku w 1994 za postawę wobec wojny w Bośni i Rwandzie.

2

@Chakalaka Błędem w pisowni.

6

@Kacper1432 Tylko na taką odpowiedź a w zasadzie czepialstwo go stać

1

@MysticCat oczywiście :)

0

@Chakalaka fobia na punkcie JPII i kościoła najzwyczajniej w świecie Cię przerasta ale nie martw się pomodlę się za Ciebie szczególnie do św. Jana Pawła II

0

@Chakalaka Szkoda ze nie nauczal prawdy z Biblii tylko uczl klamstw na temat duszy niesmiertelnej,piekla,trojcy.To jest glownym problemem tegoz Papieza..

1

@Chakalaka Niedowidzący pedofilii i kryjący brudy człowiek, przereklamowany.

0

@Chakalaka chłopie, 2 tygodnie temu prawie taki sam post xD

konto usunięte

3

@Chakalaka Dobrze, że szerzysz świadomośc społeczną w Polsce, która w Europie i na świecie jest już od dawna znana. Niestety Polacy mają tendencję do gloryfikowania tego co polskie, ponad rzeczywisty stan. Wystarczy, że wyjdziesz na ulicę i zapytasz, czy Polacy brali udział w holokauście. Większość automatycznie odpowie "nie", co nie jest zgodne z prawdą. W Polsce przedstawi się jak z papieżem iście białą, krystaliczną historię, gdy w rzeczywistości była to paleta szarości.

0

@Chakalaka Karol Wojtyła - największy z Polaków w dziejach naszej Ojczyzny.

0

@wyjasniecie "Niestety Polacy mają tendencję do gloryfikowania tego co polskie, ponad rzeczywisty stan."
Zgadzam się z Tobą, ale jest nacja, która jeszcze mocniej to robi - Żydzi.
Żydzi, którzy także brali udział w mordowaniu swoich braci wiary. ;) Niestety narracja jest taka, że to naród uciśniony, ofiara totalna II Wojny Światowej. :) Dodatkowo jeśli masz inne zdanie, to jesteś już określony antysemitą. :)

2

@Nerowing2 ale znaczy co, to jak za ciebie zdecydowali rodzice/wychowawcy jak byłeś parutygodniowym bobasem, a później w wyniku "tradycyjnego wychowania" wmówili ci że komunia jest "naturalną koleją rzeczy", to nie mogłeś zmienić zdania??
Jak ciumkałeś kaszki i mleko z cyca, bobasem będąc, to gust kulinarny ci się nie zmienił? Jak oglądałeś reksia namiętnie w wieku 7 lat, to też do dziś nie glądasz nic innego ?

2

@Chakalaka Jako naród często poddajemy się "zbiorowej świadomości" nawet wtedy, gdy pewne "prawdy" z prawdą mają niewiele wspólnego, co czasami wychodzi czy dociera do nas po latach, ale i tak tkwimy "przy swoim".
Niektórzy nam wmawiają, że jesteśmy narodem wybranym, że nasza historia (jaki i historia wielkich Polaków) jest zapisana tylko i wyłącznie na białych kartach dziejów. Jako kraj nie chcemy, nie lubimy i nie potrafimy przyznać się do popełnionych błędów, po prostu powiedzieć "przepraszam".
Wszelkie zmiany w postrzeganiu świata (m.in. w kwestiach światopoglądowych) nie są przez nas mile widziane, bo myślenie "tradycyjne", latami nam wpajane jest wygodne, jesteśmy przyzwyczajeni, dobrze jest tak jak jest.
Jesteśmy zaprogramowani i twardo stoimy na straży tego "programu", bo wolimy to, co znane, niż nieznane. Mamy dostrojony jakiś "obraz myślowy" i nie chcemy, aby ktoś przy nim majstrował. Wolimy pominąć, wyprzeć, zamieść pod dywan, bo tak jest po prostu łatwiej. I dalej bezmyślnie bronimy tego, co nagle okazuje sie nie do obronienia, jeszcze bardziej grzęznąc w światopoglądowych absurdach.

0

@bady48
Świetny komentarz. Całkowicie się zgadzam.

3

@Chakalaka "To fakty przedstawiają go w złym świetle, nie ja." - ale Twój dobór faktów sugeruję czytelnikowi pewne rzeczy. Chyba, że pokusisz się o rzetelna pracę w której wyjaśnisz wszystkie zawiłości związane z pontyfikatem JPII.

"Najczęściej przywoływanym zarzutem wobec Jana Pawła II jest domniemanie..." - znasz znaczenie wyrazu domniemanie? Wymagasz, abyś przyjęli to co piszesz jako fakt, bez podania uzasadnienia jest to zwyczajny domysł.

"Jedna z jego ofiar, James Grein, przyznał, że powiadomił Jana Pawła II o tych koszmarnych wydarzeniach już w 1988 roku, lecz nie doczekał się żadnej reakcji ze strony Stolicy Apostolskiej" w jaki sposób powiadomił JP2, listownie? Telefonicznie? Ja mam parę spraw do Franciszka, chętnie go poinformuję, czy może poinformował Stolicę Apostolską? Odbył z nim jakąś rozmowę? Krytykujesz prezydenta, o to, że w Polsce kradną?

" Czy były to pieniądze, za które McCarrick kupił sobie spokój i uchronił się przed konsekwencjami swoich haniebnych czynów? Odpowiedź na to pytanie na razie pozostaje tylko w sferze domysłów. " - i znowu domysłu, z którymi się nie kryjesz, a ja się pytam, gdzie są fakty... bo przecież "To fakty przedstawiają go w złym świetle, nie ja"...

Nie kolego, cały materiał jest subiektywny i nie rób z siebie kogoś kim nie jesteś.

Jeśli natomiast chcesz usłyszeć parę słów na temat JP2 od niewierzącego katolika-konserwatysty, to powiem Ci tak. Niewątpliwie na swoim koncie ma rzeczy, które nie przypadają papieżowi. W wielu kwestiach zachowywał bierność, był bardzo konserwatywnym papieżem, blokował wiele reform. Jednak to on bardzo mocno rozkręcił dialog między religiami. To on spotykał się z przedstawicielami Islamu, judaizmu itp. Pielgrzymował po świecie i dzięki jego pontyfikatowi w 89 padła komuna. Dał siłę Polakom. Historia oceni go bardzo wysoko, natomiast wiele osób będzie mu wypominać jego grzechy... tylko posługując się takim kluczem to każdy bohater wymaga natychmiastowego zapomnienia. A JP2 i tak pozostanie jednym z najwybitniejszych Polaków w historii, czy Ci się podoba czy nie.

0

@ferdas_rawa
"Chyba, że pokusisz się o rzetelna pracę w której wyjaśnisz wszystkie zawiłości związane z pontyfikatem JPII."

Przedstawiłem fakty, które są rzadko poruszane w przestrzeni publicznej. Osoba Jana Pawła II pojawia się w dyskursie publicznym zazwyczaj w wyidealizowany sposób, więc uznałem, iż należy przedstawić również negatywne aspekty jego pontyfikatu.

"w jaki sposób powiadomił JP2, listownie? Telefonicznie? Ja mam parę spraw do Franciszka, chętnie go poinformuję, czy może poinformował Stolicę Apostolską? Odbył z nim jakąś rozmowę? Krytykujesz prezydenta, o to, że w Polsce kradną?"

https://www.diversityinc.com/james-grein-files-child-sexual-abuse-lawsuit-saying-the-vatican-knew-about-cardinal-theodore-mccarrick-abusing-him-for-decades/

"(...) niewierzącego katolika (...)"

Czy przypadkiem jedno nie wyklucza drugiego?

"A JP2 i tak pozostanie jednym z najwybitniejszych Polaków w historii (...)"

Wojtyle daleko do miana jednego z najwybitniejszych Polaków w historii.

0

@RobiS
W kwietniu napisałem równie obszerny post, lecz poruszał on inne sprawy.

1

@Chakalaka "Przedstawiłem fakty, które są rzadko poruszane w przestrzeni publicznej." - jakie fakty, jak piszesz, że to sa to domniemania... Sam używasz zwrotów sugerujących ze nie masz pewności, że to co piszesz to prawda. Manipulujesz do tego udajesz obiektywnego - bo takie wrażenie odniosłem. Jeśli jest inaczej, napisz. Nie lubię Wojtyły.

Co do artykułu, typowe, powoływać się nie na sprawdzone fakty ,artykuły. 23 lata temu, ktoś szepnął na ucho papieżowi, że był wykorzystany. Gdyby On chociaż napisał list w tej sprawie i był dowód. W 1988 Grein miał ok 30 tki? A mimo tego prawie 20 lat później wybrał się na wycieczkę do Watykanu, tam dostał się do papieża razem ze swoim oprawca. Nie zgłosił się do rodziny, policji, innych, ale do papieża. Kupy się nie trzyma. Niech chociaż zdjęcie pokaże z papieżem, cokolwiek. A w artykule jest zwrot:
"Grein was an adult in 1988 when he allegedly told the Pope and Vatican officials about the abuse he had" - kluczowy zwrot to: allegedly, czyli rzekomo. Nawet autor tego Twojego dowodu nie do końca wierzy w tę 'spowiedź'.

"Czy przypadkiem jedno nie wyklucza drugiego?" - otóż nie wyklucza.

"Wojtyle daleko do miana jednego z najwybitniejszych Polaków w historii." - to Twoje zdanie, historia mówi co innego, większość mówi co innego. Ale miło, że to napisałeś. Ostatnie zdanie pokazuję Twój prawdziwy stosunek do Wojtyły/Jana Pawła 2... umniejszasz jego roli w historii Polski, stawiając oskarżenia bez pokrycia - nazywając to faktami. Polska Times opublikowała listę 100 Polaków którzy wpłynęli na losy świata, Wojtyła był na liście, Mickiewicza i Słowackiego nie. I takich rankingów jest cała masa, JP II zawsze b wysoko.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 KOLAKM 20 pkt
2 norbi77 17 pkt
3 DESPac 17 pkt
4 boronez 16 pkt
5 tribo 16 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Czy Barcelona powinna starać się jeszcze o podpis Ousmane'a Dembele pod nową umową?