3

@kejdzi Nie, nie ma. Nie mamy problemów z finansowym fair play tylko z klasyfikacją przychodów z dźwigni.
A dźwignie musieliśmy robić, bo mimo że w FFP UEFA się mieściliśmy, to nie w wewnętrznych przepisach La Liga, bo - tu ciekawostka - w związku z pandemią UEFA podwyższyła limity pozwalając na więcej tymczasem Tebas zaczął dokręcać śrubę hiszpańskim klubom.

2

@jacobFCB Nie, nie stajemy się głupszym narodem.
Głupi to jest system edukacji, który nie pozwala człowiekowi odnajdować się we własnym zakresie zainteresowań tylko zmusza do wpasowania się w określony wzorzec.
Z resztą w tym celu ten system w ogóle powstał, Polska korzysta z systemu pruskiego, który nigdy nie miał na celu edukować i kształcić intelektualistów tylko hodować roboli fabrycznych.

Matura z matematyki jest obowiązkowa od 2010 roku, wcześniej przez 25 lat nie była, powiedz mi że człowiek urodzony w latach 1992 - 2006 są mądrzejsi od tych z lat 1966 - 1990.
Powiedz, że Polska upadła bo 2 pokolenia ludzi nie miało obowiązkowej matury z matematyki.
Ja dla przykładu jestem drugim rocznikiem który już miał obowiązkową matmę, zdałem ją na coś koło 80% i wiesz co? Nie pamiętam dziś już większości rzeczy, bo nawet studiując i pracując w IT od 2012 roku, dobre 80-90% zakresu materiału nie jest do niczego potrzebny i przeciętny człowiek umrze nie używając go.

1

@Mankind To nie jest Korwin, nie jego styl pisma. Ktoś mu prowadzi ten profil teraz

2

Oczywiście, że się dało zrobić to w lepszy i kulturalny sposób.
Skoro Nico chciał odejść do Barcy to wystarczyło, żeby Atlethic usiadł do stołu negocjować.
Nie chcieli, to nikt ich zmusić nie może.

0

@Reviven Nie udawajmy, że szejkowie są tacy dobromyślni, sytuacja OL jest dla nich bardzo istotna ze względu na wartość marketingową ligi co przekłada się na to ile szejkowie mogą kasy ładować w PSG.

5

https://x.com/cytrusf1/status/1938125294403002440

Ciekawy wątek a propos nowego filmu o F1.
Na zwiastunie widzimy buchający ogień z dupy w bolidzie wyimaginowanego zespołu Brada Pitta i teraz pytanie: Czy ten ogień z rury został dodany w post produkcji jako "fajny efekt" mimo, że jest merytorycznym błędem czy jest to rzeczywisty efekt związany z tym, że bolidy w których kręcili ten film to wizualna makieta bolidu F1 nałożona na bolid F2?

A korzystając z okazji słówko o technikaliach formułowych, bo widziałem że pojawiło się tu kilku nowych zainteresowanych wyścigami.

Otóż taki strzał z rury najczęściej się nam kojarzy z Sebkami w tuningowanych gruzach, efekt ten w normalnych autach wynika po prostu z źle dostrojonego silnika, gdzie paliwo nie jest całkowicie spalane w komorze tylko "dopala" w wydechu.
Efekt niepożądany przez nikogo kto ma IQ większe od rozmiaru buta bo ogranicza osiągi i nie jest zdrowe.

Inaczej jest w autach wyścigowych, które mają dostosowany układ wydechowy do wywoływania tego efektu i używają go jako systemu "anti-lag".
Chodzi o utrzymywanie obrotów turbiny w każdym zakresie obrotów silnika, żeby zredukować efekt turbodziury.
Turbodziura to po prostu efekt zbyt wolną kręcącej się turbosprężarki która nie dostarcza odpowiedniej ilości sprężonego powietrza i po prostu póki się nie rozkręci auto nie ma mocy, a to trwa zauważalny czas.
Dlatego za pomocą dopalania paliwa w wydechu można utrzymywać obroty turbiny i mieć ciągły dopływ mocy tak niezbędnej w wyścigach.

I to działa w bolidach F2, dlatego one "strzelają z dupy" ale bolidy F1 tego nie robią, bo nie muszą.
Bolidy F1 mają układ hybrydowy oparty na dwóch elementach: MGU-K i MGU-H
MGU-K (jak Kinetic) to znane wszystkim hamowanie rekuperacyjne, czyli podczas hamowania zamiast energię kinetyczną zamieniać w ciepło, zamieniamy je w energię elektryczną, którą potem zasilamy silnik elektryczny wspomagający silnik spalinowy.
MGU-H (jak Heat) to natomiast odzyskiwanie energii z ciepła wytwarzanego przez silnik. Bardzo drogi i skomplikowany system pozwala przekształcić ciepło spalin na energię elektryczną, która później służy do wsparcia pracy turbosprężarki.

I właśnie dlatego bolid F1 nie strzela ogniem z rury od 2014 roku, system MGU-H likwiduje turbodziurę i nie ma konieczności używania dość prostackiego i brutalnego systemu dopalania paliwa poza komorą silnika, więc bolid z filmu też nie powinien tego robić, jeżeli ma imitować bolid F1.

A jako ciekawostkę dodam, że być może od sezonu 2026 strzały z rury powrócą do F1 ponieważ wchodzi nowa generacja silników z której pozbyto się najbardziej skomplikowanego elementu jakim MGU-H było.

3

@RosjaninBut Matysiak to akurat jedzie pisowskim przekazem dnia.
Jaka opozycja? PiS przez 1/4 roku na szczeblu partyjnym bojkotowało TVP, później część mówiła, że tam i tak nie pójdzie.
Poza PiSem co istnieje? Konfa z 18 posłami i jakiś plankton w postaci popłuczyn po Kukizie. Łącznie cała opozycja poza PiSem to jak kojarzę, nie jest nawet 25 osób, to ile mieliby dostać czasu antenowego?
Natomiast w przeciwieństwie do rządu PiSu, który składał się z zasadniczo z dwóch partii i dzierżył 79% czasu antenowego, obecna koalicja rządząca to są 3 partie koalicyjne składające się bodajże z 8 różnych ugrupowań.
A Matysiak sobie ładnie to zakamuflowała bo by jej pod pisowską narracje nie pasowało.
Bezczelność tej baby jest taka, że przynajmniej za 2024 ona sama była liczona jako partia rządząca a nie opozycyjna, występ kogokolwiek z Razem jest w statystykach uwzględniony jako rząd, ale to też pominęła.

24

@Kubsoleon Borek jako nalepka na kibel doskonale wie co się dzieje w ubikacjach.

0

@Mezocyklon87 Wiesz, problem taki, że jestem dość blisko tematu gastronomii, wiem co się dzieje na rynku bo pracuje w dystrybucji i powiem ci, że twoja logika jest słuszna, tylko w polskiej gastronomii, zwłaszcza rejonów turystycznych, po prostu nie działa.
Od kilku lat jest tragedia, ruch niknie w oczach i wiesz jak na to reagują rynek? Obniżeniem jakości i podwyżką cen.
Co roku notuje się coraz mniejszy obrót nad morzem, rok do roku jest mniej turystów i co to zmieniło? A no nic, nie zrobiło się taniej.

1

@Pomimo27 Jak brakuje prądu to się dokupuje zza granicy.
Jeżeli przez tyle czasu ma nie być, to mówimy najpewniej o rozległej awarii linii przesyłowej. Strzelać w ciemno można, że przechodzące burze zniszczyły wiele linii typu złamane drzewa itd. bo to jest najcięższa i najdłuższa praca, gdy najpierw trzeba posprzątać a potem naprawiać.

1

@macio_944 Polecam ci jednak zastosować starą i znaną metodę: Nie oczekiwać niczego, nigdy się nie zawieść.
Hangar nie zapracował na kredyt zaufania, bo jedyne co im wyszło dobrze to remake Mafii, choć też powycinali niektóre smaczki fabularne.

7

@July_6_BcN Spalony jest jak sędzia gwizdnie

3

@Kgorecki2500 Dawno nad morzem nie byłem, ale tam każdy paragon to paragon grozy.
Jak kiedyś byłem na koloniach w Ustce to kebab i pepsi kosztowało 30 złotych. Tylko to było w 2006 roku i to był majątek.
To samo z kolegą co dał 120 zł za rybę w Krynicy, to był jakoś 2012 czy 2013.
Sam byłem w 2019 w Jantarze, ryb nie jadam więc nie wiem jakie ceny mieli, ale za wszystko inne było strasznie drogo a jakość jak z budy.

0



Dobre ceny nad morzem xD
Aż nie chce mi się wierzyć, że to prawdziwy paragon, ale z drugiej strony 13 lat temu kolega dostał rybkę za 120 zł to teraz 300 za dorsza wydaje się możliwe.
Ale 250 zł za kg sandacza z mrożonki? xD
Za 600 zł można pojechać do Rijeki w Chorwacji, zjeść tradycyjną płaszczkę w Hiltonie i wrócić do Polski xD
I to nie jest żart.

0

@Foton Ale dalej będzie za krótka

2

Jak to irytuje. Chce kupić zwykłe t-shirt. Tani, prosty w dużych ilościach, ale się nie da, bo z jakiegoś powodu producenci tego syfu wychodzą z założenia, że człowiek to ma maksymalnie 1,8 metra wzrostu.
A ja mam blisko 1,95 i co? Dupa i to dosłownie. Dupa na wierchu bo wszystkie te koszulki są krótkie. Kupie XXL to dostaje plandekę na Jowite ALE TYLKO WSZERZ, NA DŁUGOŚĆ TO DALEJ JAK DLA KARŁA.
Jeszcze w tych rozmiarówkach co mają na stronach to jakieś brednie wypisują co się z niczym nie zgadza.
Specjalnie jak baba musiałem się pomierzyć, i co? Dziś dostałem t-shirt niby dobry, a świece dekoltem hydraulika.

0

@ArcziArtt Tylko wiesz, pytanie jeszcze jaki dokładnie to jest model, bo jak dobrze kojarzę to były na i5 i na i7.
Na obu FL będzie działać ale tu mówimy o rozbudowie projektu, bo zasada jest prosta, czym lepszy procesor tym więcej ścieżek i efektów możesz nasrać.
Ale zasadniczo będzie działać każdy MacBook wyprodukowany po 2012 roku.

0

@Derpowsky Ale wiesz, że w piłce nożnej nie wolno w ogóle ciągnąć?
I niech ci bedzie, 17 metr. Byli w łuku pola karnego.

0

@JordiAlbion Ale nie ma czegoś takiego że był blisko. Nie blokował drogi do bramki a byli już praktycznie w polu karnym, więc była wielka szansa a wtedy jest obligatoryjna czerwona

6

@Derpowsky Oczywiście że był. 15 metr, żadnego innego obrońcy na drodze, złapanie i pociągnięcie. To jest podręcznikowy faul i obligatoryjna czerwona.

1

@ArcziArtt Oczywiście że da

3

8 minuta meczu to dobry czas na granie w 10 osób

1

@BorzyKrzys Uwielbiam takie pierdolamenty, to jest najprostsza z możliwych robót.
Gdyby sama chociaż musiała do czegoś dojść, ale ona praktycznie nie istniała przed Frizem a to za Friza kasę ma całą ekipę do roboty.
Bo całą robotę odwalają tutaj montażyści, operator, asystenci a ona tylko ma nagrać gniota.
Nie wiem czy sama pisze scenariusze czy też jej to robią asystenci, ale to bez znaczenia, bo wymyślenie scenariusza pod tytułem: jedź do sklepu i kup koszulkę z literką A na naszywce to jest gówno nie scenariusz.
Realnie jej praca to banał, który zrobiłby każdy z IQ powyżej 80, najtrudniejszy kawał roboty robi jej ekipa, choć też trochę ogarniam montaż filmów i wiem, że z gniotów Wersow (kilka widziałem niestety) najtrudniejsze jest obejrzenie tego w wersji przed montażem xD

1

@GTBTP Ten organ nic nie musiał stwierdzać, domniemanie ważności wyborów powoduje, że SN nie musi w ogóle się wypowiadać a będą ważne.
Gorzej jest z prezydenckimi, bo przepis mówi, że SN musi stwierdzić ważność, żeby można było zwołać zgromadzenie narodowe.

1

@Kgorecki2500 No nie xD Na takie coś mógłby się nabrać niedowidzący emeryt a nie typ w średnim wieku, ta gra nawet jak na swoje czasy nie była zbyt urodziwa a ma już 12 lat i naprawdę trzeba mieć problem ze wzrokiem, by nie odróżnić tego od rzeczywistości
Jeszcze te 10 lat temu u nieogarniętych technologicznie ludzi można by było jakoś wyjaśnić, ale w dobie wszędobylskiego AI nie mieć wyczulonej uwagi i wstawiać tak tandetne rendery to jest niewytłumaczalny problem osobowy

0

@Dalhi Mylisz przyczynę ze skutkiem. Problem nie był w kilku komisjach, problemu w ogóle nie było. PKW w ogóle nie zauważyła, że coś się nie zgadza, to zauważył dopiero internet 2 dni po wyborach, sprawdzono tylko kilka komisji i okazało się, że tam gdzie sprawdzano (jawnie) wyniki były nieprawidłowe.
Więc skąd przypuszczenie, że tylko kilka komisji ma problem? Nie wiesz tego, nie wiesz w ilu komisjach dosypano głosy Nawrockiemu jak w Bielsko-Białej, do tego z kilku ponoć sprawdzonych przez sądy miejsc nie masz informacji, bo pisowski SN nie chce ich ujawnić.

4

@Mezocyklon87 Przecież każde wybory w których PiS nie wygrał były sfałszowane xD Nawet wybory w których wygrał Karol Nawrocki były sfałszowane, tak twierdził PiS aż do momentu publikacji late pollu.

17

Nie rozumiem skąd ten opór przed ponownym przeliczeniem głosów.
Wiemy, że są nieprawidłowości i to idące już w tysiące głosów, wiemy o tym, że zdarzał się błąd zamiany głosów ale i doszło bezpośrednio do fałszerstwa w Bielsko-Białej.

Skoro są uzasadnione i potwierdzone wątpliwości to wypadałoby je rozwiać.
A skoro ludzie od Nawrockiego są pewni, że to i tak nie zmieni wyników a pomyłki były w dwie strony, to tym bardziej w czym problem?
Same plusy, skompromitować Tuska, ponownie wywołać ból dupy lewaków, potwierdzić dobitnie, że Karol Nawrocki ma mandat społeczny.
Jednocześnie spełnić obowiązek wobec demokracji, bo bardzo ciężko będzie w przyszłości zmobilizować ludzi do wyborów, skoro 30 lat zajęło przekonanie ich, że każdy głos ma znaczenie by potem olać tysiące głosów.

2

@Kozinho. Ooo kolego, o kuflowym tak mówić? Szczym ryj, bo krew się poleje

1

@Popitek12 Piwo ma właściwości izotoniczne tak potrzebne w sporcie, więc być może, duża szansa na to, że pijąc to Kuflowe jesteś bliżej treningu niż kiedykolwiek w życiu.

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?