La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 653 Culés

93

Pan Polityk Donald Tusk kończy dzisiaj 63 lata. PIS choćby na głowie stanął to nic na Tuska nie znajdzie. Zero przekrętów z jego osobą, czysty jak łza. Nawet u Sowy w restauracji go nie nagrali bo tam nie chodził. Rudy, cwany, bystry ale kumaty gość i gdyby nie hejt na niego i ataki ze strony mediów prawicowych zwłaszcza po Smoleńsku gdy dodawano nikczemne zdjęcia z Putinem jego pozycja w społeczeństwie byłaby dużo wyższa. Osobiście bardzo lubię tego polityka i wolałbym się zgubić w lesie z pijanym Tuskiem niż znaleźć się z trzeźwym Kaczyńskim. Przynajmniej pogadalibyśmy sobie o piłce i do tego w języku niemieckim :)

konto usunięte

19

@Janiama Jakże pięknie napisane =)

55

52

@Janiama cytując Mentzena: "XD"

Komentarz usunięty

15

@Janiama Jak to dziś już pisałem: Dzięki PiSowi do emerytury zostanie mu 2 lata, a nie 4 jak sam wprowadzał... Powinien dziękować temu rządowi i po rękach całować, a nie szkaluje ten kraj w zagranicznych mediach !!!

0

@Janiama Jak rudy to wiadomo że cwany ;D

konto usunięte

8

@IronSanHybrid Ten kraj się sam szkaluje obecnie. Nie kopie się leżącego =]

2

@ksobi eeee nie zapomniałeś się trochę kolego? Krzesła to moja działka w takich dysputach !

40

@Janiama Dobry troll. Nawet jak na Ciebie.

1

@Shapiro Ale to nie jest wymyślone przez Metzena jakby co xD

7

@IronSanHybrid naprawdę???? Co ja bym bez Ciebie zrobił...

3

@Shapiro No własnie nie wiem :D NMZC !

4

@Janiama Oj zanosi się na najdłuższą kłótnię w historii La Ramblii. @ksobi krzesła nie wystarczą, ja idę po leżanki jakieś

konto usunięte

5

@macio_944 Nie zanosi, bo druga strona nie ma argumentów. =))
Edit. Na przykład nie trzeba było długo czekać =D
VVV

7

@Janiama Donald matole, Twój rząd obalą kibole.

3

@IAmBackCules Jak to nie :D Grzebią w historii wykopują dziadków z grobów :)

3

@IronSanHybrid Sory musiałem bo widzizałem, że już się ludzie zaczynają schodzić a Ciebie nigdzie nie widziałem ;)

2

@ksobi Dobra odpalę Ci 5zł na jabola za to :D

konto usunięte

29

@Janiama Tusk to jest tak samo słowny jak Ty. Swoją drogą Kaczyński i Tusk już dawno powinni pójść w zapomnienie. Zmiany wam się marzą a wciąż ta sama spiewka Pis - PO Tusk - Kaczyński.

konto usunięte

8

@Janiama Amber Gold.

10

@Piotr89Sand Jak to się łączy z Tuskiem?

2

@IronSanHybrid Przyniesiesz swoją część po głównym wydaniu wiadomości :D

2

konto usunięte

5

@NaFazieHitman "Poruszający film o ekspertach smoleńskich w cenie tygodnika"
XD Mam nadzieję że o tych, którzy wysadzali parówki i blaszane garaże - chętnie obejrzę

2

@Messi20Messi zawsze jest ta sama śpiewka bo pokonać PiS może tylko PO i na odwrót

15

@Janiama Absolutnie się nie zgodzę z twoja wypowiedzią. Właściwie nasze poglądy stykają się w jednym punkcie, a mianowicie - Tusk lepiej politykował od Kaczyńskiego, a przynajmniej jego partia rządząca miała wówczas ostatnie resztki rozumu, brakującego ówczesnej partii rządzącej. Twój pogląd mówiący o tym, że Tusk był dobrym politykiem - mniej więcej ilustruje ówczesną klasę polityczną, a raczej jej brak. Nie chcę przypominać o licznych aferach PO (chyba raczysz żartować z tym, że nie jest za żadną z nich odpowiedzialny, choćby z tytułu bycia rzeczywistym liderem tej partii), ale przypomnijmy, że przedwyborcza platforma jawiła się jako partia liberalna, mająca w zamiarach zmniejszyć ucisk podatkowy Polaków, a jak wiadomo uskuteczniali zupełnie inne poglądy. Zwiększenie drastycznie długu publicznego - chyba nie wyjedziesz mi z durnym poglądem o tym, że praktykuje to większość państw Europy i dlatego jest to słuszne. Jak średnio przepadam za Nigel Farage - tak owy polityk wyjaśnił Tuska w parlamencie europejskim jak pijanego dzieciaka we mgle. To był intelektualny nokaut na panu Donaldzie Tusku.

16

@Darshan1010 To teraz prosta łamigłówka dla Ciebie. Co się stało w 2007 roku a przybrało na sile w 2008 roku? Jak wzrósł nasz dług w porównaniu do innych gospodarek, jak rozwinęła się nasza gospodarka w porównaniu do innych gospodarek? Jakie inne działania miał podjąć rząd by uchronić gospodarkę przed załamaniem jak to miało miejsce praktycznie wszędzie indziej?
Jeśli znasz odpowiedzi na te pytania, gratuluję, jesteś obłudny do szpiku kości. Jeśli nie znasz, doczytaj.

Plus pytanie do kolejnej już osoby, wymień i udowodnij rzeczowo, jakie afery można przypisać Donaldowi Tuskowi

10

@Janiama na Pana trzeba zasłużyć, w sumie nic do niego nie mam, nawet szacunku

20

@Janiama Ty byś się z pijanym Tuskiem w lesie zgubił. A prawda pewnie jest taka, że wszyscy się tam klepią po plecach. Nawet Tusk z Kaczyńskim. Bo nikt nikogo nie rozlicza jakoś. A nie wierzę w to, że obozy PO i PIS są czyste jak łza. Tylko nikt nie chce ruszać tego, bo pewnie każdy z każdym ma jakieś powiązania.

1

@koksik2700 Ja się nie zdziwię jak za jakiś czas będą głosy Donald wróć...

20

@Janiama co ja właśnie przeczytałem to aż się wierzyć nie chce. "Czysty jak łza". Po prostu jedno mentzenowskie "xD". Od lat 80. pan Tusk był zamieszany we współpracę z wywiadem niemieckim, miał kompleks na punkcie bycia Polakiem, zawsze bardziej podziwiał Niemców i chciał być jednym z nich. Przechodząc do konkretów czemu w czasie swoich rządów nie podjął żadnej decyzji wbrew interesowi Niemiec? Dlaczego upadły polskie stocznie gdy niemieckie nie nadążały z zamówieniami, a później zostały kupione przez niemieckich właścicieli? Wreszcie, kto sprawił, że płacimy najwięcej w Europie za gaz, kto oddał śledztwo po katastrofie smoleńskiej Rosjanom, którego nielogiczny wynik do dziś dzieli Polaków? Czemu w latach jego rządów miała miejsce fala "samobójstw" czołowych osób w polskiej polityce, przeciwników PO? I błagam, nie mówcie, że jedna z najważniejszych osób w państwie o niczym nie wiedziała, bo to po prostu śmieszne...

7

@IAmBackCules nie ma argumentów, żeby podważać tę absurdalną teorię jakoby Donald Tusk był wybitnym, super uczciwym politykiem i czego to on nie zrobił dla Polski?
Wypada to skomentować tylko - LOL.
Co niby Tusk przez 7 lat bycia premierem zrobił dla Polski i dla Polaków? Jakie konkretnie reformy? Co takiego zrobił, żeby żyło nam się lepiej?
Mi na myśl przychodzi od razu podwyżka podatków, podwyżka wieku emerytalnego, wysoka inflacja (która była wyższa w szczytowym momencie niż ta za PIS-u, z wyłączeniem ostatnich koronawirusowych zawirowań), szalejące zadłużenie publiczne, dziury w budżecie co w końcu doprowadziło do co najmniej wątpliwych operacji z OFE, prywatyzacja spółek (i prawie zawsze w najgorszym dla sprzedającego momencie - no chyba że chodziło o akcjonariat obywatelski vide JSW, wtedy to co innego), katastrofa na podatku VAT, przyjęcie niekorzystnych rozwiązań w zakresie rynku energii (handel uprawnieniami do emisji CO2).
I jeszcze ten jakiś absurdalny mit jego fanatyków (bo inaczej takie oderwane od rzeczywistości osoby trudno określić), jakoby dzięki niemu tak super przetrwaliśmy kryzys z 2008 r. - w takim razie jakie to niby cudowne działania podjął wtedy rząd Donalda Tuska? I czemu im dłużej rządziła PO tym co raz bardziej odstawaliśmy od innych państw, który na początku kryzysu miały od nas większy spadek PKB (czyli gorszą pozycję wyjściową od Polski)?
Czekam na argumenty...

34

@Janiama Co ja właśnie przeczytałem?! Donald Tusk czysty jak łza... I dotychczas 40 klakierów podpisało się pod tym wnioskiem. Nie mam zamiaru wchodzić w konwersacje, ale większej głupoty dawno tu nie wyczytałem. Gość, który miał wielki udział w obaleniu rzadu ŚP. premiera Jana Olszewskiego. Pamiętne "panowie policzmy głosy" - polecam film "Nocna zmiana" na youtube. Widać, że niektórzy o historii Polski i polityce maja tutaj śladowe pojęcie.
Abstrahuję już od czasu jego rzadów, podczas których wał na wale się wyprawiał. Podsumowujac to aktualnie psiak na niemieckiej smyczy. Aż mi ciśnienie skoczyło jak wyczytałem te bzdury, więc sorry za słownictwo. :)

PS: nie jestem PiSowcem - z tego co zauważyłem na tym forum trzeba takie uwagi dodawać, bo dla większości sa tylko dwie siły w Polsce.

13

@Bykunn Rzeczywiście łamigłówka banalna. Zacznijmy od tego, że pewnie nawiązujesz do kryzysu, który się wówczas zdarzył. Muszę zacząć od początku. Kryzys spowodowany był załamaniem kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych. A jaka była praprzyczyna owego kryzysu? Odejście od standardu złota w 1971 przez Nixona i zwiększenie podaży pieniądza fiducjarnego bez opamiętania. Zgodnie z prawem podaży i popytu, gdy podaż przewyższyła gwałtownie popyt, ceny nieruchomości zaczęły pikować w dół i okazało się, że banki mają śmieciowe aktywa. Odejście od parytetu złota skończyło się, jak widać niezbyt dobrze, tyle tylko, że finansowym grandziarzom aktualny stan rzeczy odpowiadał i wciąż odpowiada. Co zrobił Europejski Bank Centralny? A no skupował śmieciowe obligacje, za wydrukowane pieniądze. To jeśli według Ciebie rozładowywanie kryzysu - polega na pożyczaniu wydrukowanych pieniędzy, to ja chyba za bezcelowe uznałem Ci tego wyjaśnianie. Aż mi się przypomniała sytuacja, w której zachód pożyczał państwom socjalistycznym w tym Polsce (w latach 70 ubiegłego wieku). Co później mówili o tym procederze? A no to, że przecież dzięki tym działaniom, można potem stawiać warunki polityczne takim państwom. Koszt obsługi długu publicznego to są naprawdę ogromne pieniądze. Więcej wydajemy na obsługę samego długu niż na modernizację armii! Przecież my go nie spłacamy, tylko obsługujemy. Moim zdaniem bogactwo nie pochodzi z pożyczek tylko z pracy i przedsiębiorczości, które powinniśmy jak najmniej obciążać podatkami i niepotrzebnymi regulacjami. Nie jestem w stanie zrozumieć, że propaganda potrafi przysłaniać ludziom inteligentnym (bo za takiego Cię uważam, mimo że się różnimy) myślenie w kategoriach zdroworozsądkowych. Na koniec jeszcze powiem, że Tusk to chociaż przeznaczał część pieniędzy na inwestycje, a Kaczyński już całkowicie poszedł w stronę konsumpcji.

10

@Janiama Skłonny jestem stwierdzić, że za jego rządów Polska dryfowała na pozycję jednego z czołowych państw UE. W 2014 byliśmy decydującym głosem w sprawie Ukrainy, budowaliśmy świetne relacje zagraniczne, mieliśmy przyznany ogromny unijny budżet. Inwestycje publiczne mnożyły się na potęgę - drogi, kolej - państwo było usprawniane. No ale lata tępej propagandy wmówiły suwerenowi "prawdę".

2

@Koors Niektórzy czerpią opinię z takiej propagadny jak Nocna Zmiana, do tego znawco tematu, Tusk wtedy to był pionkiem i za dużo nie znaczył.

Czemu nie ma żadnej sprawy, nie ma żadnych zarzutów skoro nie jest czysty jak łza?

@kamill// chociażby to jak sobie poradził z kryzysem.

Po za tym skoro sugerujesz, że nie jest czysty jak łza to czemu nie ma żadnych zarzutów/sprawy?

@Łuki555 to samo.

4

@Bagsik88 Proszę o czytanie ze zrozumieniem - wymień proszę jakie konkretnie działania podjął w związku z kryzysem? Nie potrafisz wymienić, tylko piszesz właśnie ten banał, że niby sobie poradził... Nic nie zrobił, a to że przeszliśmy kryzys w miarę suchą stopą - w tym nie ma żadnego wkładu.
Co do drugiego zarzutu, to nie wiem czemu postawienie komuś zarzutów miało być wyznacznikiem tego, że ktoś jest czysty jak łza.

0

@kamill// Czyli nic nie robił i tak przeliśmy tak ten kryzys:D ale ok....za niego największą kasę z UE dostaliśmy.....to masz kolejne.

skoro być coś było nie tak z nim to wtedy można było by go oskarżyć......a możesz jakieś dowody na to, że nie można tak o nim napisać?

4

@Bykunn to może zagadka dla Ciebie: ile to już lat minęła od podniesienia przez rząd nieskazitelnego Tuska składek Vat na 3 lata?

5

@Bagsik88 dalej nic nie wymieniłeś, czyli widzę, że nie jesteś w stanie tego zrobić. Ok, nie jest to dla mnie zaskoczenie.
Co do drugiego zdania to może rozwinę swoją wypowiedź, bo też widzę po Twojej stronie spore problemy ze zrozumieniem mojego przesłania. Nigdzie nie pisałem o jego odpowiedzialności karnej (vide Twoje wypominanie tych całych zarzutów i ich postawienia/nie postawienia), bo sprowadza się ona wyłącznie do kwestii dowodów i tego co możesz udowodnić w trakcie postępowania sądowego. Piszę o nim jako o premierze i najważniejszym polityku w Polsce (w sensie najbardziej decyzyjnym) przez parę ładnych lat - i uważam, że był słabym premierem, zaś jego rządy oceniam negatywnie. I potrafię przedstawić w tym zakresie konkretne argumenty (co też zrobiłem w poście kilka powyżej) - w przeciwieństwie do Ciebie.

3

@kamill// Ale On Ci napisał, że masz udowodnić, że Tusk nie jest nieskazitelny, no chyba nie powinno to być trudne skoro to zło wcielone. Jak On ma Ci udowodnić, że jest czysty? Zacząć wypisywać: 1. Tusk nie zabija małych dzieci 2. Tusk nie kradnie 3. Tusk nie cudzołoży... Po raz kolejny na tym forum kwestia rozbija się o brak rozumienia czym jest dyskusja i dowodzenie swoich tez.

12

@Bykunn Widzę, że jednak dalej czytanie ze zrozumieniem jest problematyczne...
Wyraźnie napisałem, że uważam Donalda Tuska za złego premiera, a jego rządy oceniam negatywnie. I moje zdanie podparłem konkretnymi argumentami. Nie pisałem, że kolega ma udowodnić, że D. Tusk jest nieskazitelny, bo nie jest mi to potrzebne do oceny jego rządów.
Ze strony kolegi chciałem tylko dowodów na to, jakie konkretnie super działania Donald Tusk podjął w czasach kryzysu finansowego. Nie doczekałem się tutaj odpowiedzi. Może pomożesz koledze czy też nie jesteś w stanie?

2

@kamill// Może takie że przeszliśmy przez ten kryzys najlepiej w Europie? : Czy to po prostu fart?

13

@Bykunn Jakie działania zostały wtedy podjęte przez rząd Donalda Tuska, które to spowodowały? Jakieś argumenty?
Poza tym co to znaczy najlepiej? Że w pierwszym roku mieliśmy największy wzrost PKB (bo w kolejnych to już tak sobie)?
Doczekam się merytorycznej argumentacji czy dalej ten banał, o którym już pisałem powyżej?

2

@kamill// Aha czyli to co Ci pasuje to sobie bierzesz pod uwagę.

Rekordowy wzrost PKB - ogólnie wzrost gospodarczy - lider w UE.

Największe dofinansowania z UE w czasie jego rządów.

Wprowadził: Roczne urlopy rodzicielskie, darmowy podręcznik, Karta Dużej Rodziny, program dofinansowania in vitro, wprowadzenie do ustawy zakazu bicia dzieci, zwiększenie dofinansowania do budowy żłobków, zmniejszenie opłat za przedszkola.

W czasach jego rządów Buzek był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Program Orlików.

Liczba dróg ekspresowych i autostrad od 2006 do 2014 wzrosła blisko o 200%. Ile teraz wzrasta?

Wprowadzenie w służbie zdrowia, że nie musisz się zgłaszać z RMUA.

To więc nie masz argumentów na to by nie można było Tuska określać czysyty jak łza.

6

@Bagsik88 Czysty jak łza? Ktoś kto okłamuje swoich wyborców (sprawa podwyższenia vatu na 3 lata)? No nie sądzę. Poza tym polecam artykuł, który podlinkowałem poniżej.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/442698,sejm-odrzucil-referendum-annusewicz-tusk-za-to-zaplaci.html

1

@CZaras Artykuł z 2013 roku....co nie zna drogi do prokuratury? Czy o co chodzi?

Jakie masz dowody na to, że nie jest czysty jak łza?

0

@Bagsik88 No i co w związku z powyższym, że z 2013 roku? Grunt, że po rzeczonym wydarzeniu.

Okłamał wyborców w sprawie podniesienia składek VAT. Skoro okłamuje wyborców to znaczy, że ma jakąś skazę, jeśli ma skazę znaczy, że nie jest czysty.

1

@CZaras Jeśli to by była prawda to by dawno to było zgłoszone....a jest to kłamstwo, więc temat nie został dalej poruszony.

6

@Bagsik88 Kolego dalej nie podałeś argumentów na temat kryzysu finansowego. Widzę, że się nie doczekam argumentu, więc napiszę w dużym skrócie, że moim zdaniem (popartym wieloma analizami, które się pojawiały w tamtym czasie) wynikało to ze struktury polskiej gospodarki - stosunkowo nieduże uzależnienie wtedy od eksportu (w porównaniu do innych nowych państw UE, a który wtedy bardzo dostał po .... czterech literach) i bardzo wysoki popyt wewnętrzny (co nie wynika z działań rządu D. Tuska - no bo niby jakich, paradoksalnie bardziej PIS który przy dobrej wtedy jeszcze koniunkturze zmniejszał daniny publiczne - szkoda że teraz tak nie robi, ale niestety brakuje strasznie kogoś takiego jak prof. Gilowska i było wtedy dosyć zaskakujące dla tzw. rynku, co podkreślano we wszystkich analizach).
Co do wymienionych powyżej argumentów, to:
- W czasach jego rządów Buzek był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego - dla mnie nie jest żadnym dowodem na wielkość rządów, co nam konkretnego to stanowisko przyniosło? Przecież jest to teraz wyłącznie ciekawostka dla licealistów biorących udział w olimpiadach. Jesteś w stanie napisać bez szukania kto teraz jest przewodniczącym? Jeżeli tak to gratuluję, bo myślę że jesteś w maksymalnie 5% społeczeństwa :)
- Największe dofinansowania z UE w czasie jego rządów - ponawiam pytanie, jak liczone? na 1 mieszkańca? na 1 km2?
- Program Orlików - bardzo dyskusyjne, biorąc pod uwagę raporty na temat jakości tych boisk i celowości ich budowania, mnóstwo artykułów było na ten temat,
- Liczba dróg ekspresowych i autostrad od 2006 do 2014 wzrosła blisko o 200% - PO rządzi od końcówki 2007 więc rozumiem, że chwalisz też PIS za to? Jeżeli chodzi o koszty budowy, to były stosunkowo wysokie, i w ramach tego całego boomu budowlanego dużo firm z branży upadło - to akurat jakiś fenomen ekonomiczny, można zaliczyć jako dużą zasługę
- Rekordowy wzrost PKB - ogólnie wzrost gospodarczy - lider w UE - napisałem powyżej, że było to chwilowe i im dłużej rządził tym traciliśmy względem reszty stawki, za PIS też mieliśmy największy - mam dlatego wychwalać PIS?
- in vitro, zakaz bicia dzieci - dla mnie osobiście bardzo słabe argumenty, ale szanuję, że dla kogoś to mogą być ważne sprawy, in vitro to jeszcze dużo głębszy temat, więc dla wielu to może być minusem (kto wie, czy w naszym kraju dla większości),
- Roczne urlopy rodzicielskie, darmowy podręcznik, Karta Dużej Rodziny - no nie czarujmy się, dla rodziców pod kątem finansowym 500+ bije to na głowę jako forma wsparcia,
- przedszkola/żłobki - z uwagi na brak dzieci w tym okresie nie dotykało mnie osobiście, ale od znajomych/rodziny słyszałem, że były to jednak raz że drogie sprawy, dwa że trzeba było stać ładnych kilka godzin żeby się zapisać, trzy że podobno przy zapisach drastycznie wzrastała liczba matek samotnie wychowujących dzieci (przynajmniej w Warszawie).

No to zostaje elektroniczna RMUA - super jak na 8 lat rządów! ;)

2

@Bagsik88 Jako, że nie podajesz argumentów w odpowiedzi na dwa z moich argumentów pozwolę sobie podrzucić kolejny. Kawałek reportażu bardzo cenionego dziennikarza:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=405&v=IEHfFDsG964&feature=emb_logo

Może na te "nieskazitelną" akcje Donalda Tuska mi odpowiesz w sensowny sposób, a nie "skoro władza wyciszyła to znaczy, że kłamstwo", bo to myślenie znamionujące dalece idącą naiwność.

1

@Janiama jak już to polityk Pan Donald a nie Pan polityk :D
Ja go jednak nie lubię,zresztą PiS PO jedno zło, tylko w innym opakowaniu

konto usunięte

2

@CZaras Nikt, dosłownie nikt, kto chodzi po tej planecie nie jest czysty jak łza. Nie sądzę też, żeby jakokolwiek piewca Tuska uważał, że nie popełnił on żadnych błędów. To nie o to chodzi. Po prostu Tusk na tle innych polityków, nie tylko w Polsce, wypada naprawdę nieźle. Jego nawiększą wadą jest to, że ukształtowały go lata 90. i był z przekonania liberałem do bólu (dług publiczny największym wrogiem), choć większość jego decyzji była raczej dyktowana koniecznościami, a nie poglądami (np. podniesienie wieku emerytalnego).

I choć kiedyś na PO zagłosowałem, to szybko mi przeszło, ale wciąż doceniam niektóre aspekty ich działania i jednocześnie niektóre uważam za fatalne. Z PiS też mam tak, że niektóre decyzje pochwalam, ale nie zmienia to mojej oceny ich rządków, które na tle innych wypadają fatalnie. I to już nawet nie chodzi o to, po której stronie politycznie się opowiadam, a raczej o ten festiwal braku profesjonalizmu, kolesiostwa, marnotrawstwa pieniędzy publicznych mnie najbardziej wkurza. Bo mogę uszanować, że są grupy społeczne w Polsce, które mają inne potrzeby i zapatrywania od moich. Trudniej przychodzi mi przełknąć to najzwyklejsze w świecie partolenie najprostszych spraw, biorące się z braku merytorycznego przygotowania do pracy.

Każdy rząd będzie zaliczał jakieś wtopy - tego, kto ma inne oczekiwania, czeka życie pełne bolesnych rozczarowań. Pozostaje więc patrzeć na ogólny kierunek i wyniki działania i ocenianie ich w odniesieniu do innych.

4

@oonter PO co najmniej w 2005 roku, a może nawet 2007 wydawała się całkiem sensowną partią, PIS w 2014 roku przy postępującej erozji rządów PO też wydawał się pewnie ciekawym wyborem, prawda jest taka, że z polskimi partiami jest trochę jak z polskimi piłkarzami w reprezentacji - najlepsi wydają się zawsze ci, co akurat nie byli powołani (bo wtedy możemy się łudzić, że byłoby inaczej niż było), tak z partiami najlepsze wydają się te, co jeszcze nie rządziły (albo już zapomnieliśmy jak rządziły).

1

@kamill// Nie jesteśmy kolegami, więc nie pisz tak do mnie.

Obraziłeś się na hejtera, więc nie pisz jakiś wymyślonych rzeczy.

Chociażby wprowadził obniżenie podatków w tym okresie, dofinansowania.

Z Buzkiem to chyba jasne, że chodzi jak była odbierana polityka zagraniczna...wydawało mi się to logiczne.

Największe dofinansowanie z UE - kolejna logiczna rzecz. Chyba chodzi o ilość pieniędzy, którą dostaliśmy.

Orliki - wprowadzili czy nie? Przedstaw te argumenty, że jakaś duża ilość była w złej jakości.

- Autostrady.....właśnie Ci pokazuje, że PiS słabo z tym sobie radziło, a za PO wzrosło o prawie 200%.

-PKB w ogólnym rozrachunku na duży plus - ponad 20%, więc jest to kłamstwo o czymś napisałeś.

Invitro - takie argumenty są najlepsze:D dużo wnoszą i obalają to:D

Roczne urlopy itp - czy to porównanie miało być do 500+? chyba nie bardzo. Czy te programy pomagają Polakom? Tak.

Przedszkola - kolejny argument, który przekonuje:D

Liczba w 2006 to 7811 a w 2013 to 10 436.

Bezrobocie spadło od 2006 z 15,7% na 2014 na 11.9%.

Płaca minimalna była w 2006 kwota 899 a w 2014 była 1680zł.

Liczba zadłużonych szpitali spadła o 46%.

Budowa największej elektrowni w Opolu w Polsce.

Z pieniędzy OFE to teraz korzysta i PiS.

Ta inflacja za Tuska - jakieś przykłady? Jakieś argumenty?

@CZaras jest np. Trybunał Europejski, teraz PiS ma sądy i co? Tusk kłamał w sprawie Vatu, ale tu chodzi o fakt afer, a nie słów.

0

@mpolska25 Tusk gdzie twoj mozg
:)

6

@Bagsik88 haha widzę, że strasznie obrażalski jesteś, troszkę to jednak nie poważne, zwłaszcza na portalu gdzie wydawałoby się jednak, że pewne poczucie dystansu jest wskazane. Poza tym nie używałem żadnego słowa obrażającego Ciebie, tym bardziej nie rozumiem Twoich pretensji.
Dalej twierdzę, że nie przedstawiłeś argumentów, które miałyby przekonywać, że rządu Donalda Tuska były dobre albo bardzo dobre dla Polski. Większość kontrargumentów powyżej tylko potwierdza moje tezy (in vitro, doliczanie rządów PIS gdy akurat jest to potrzebne pod założoną tezę i kolejne banały bez konkretów). Trudno żeby większość ww. wskaźników gospodarczych nie wzrosła przez 8 lat - za rządów kolejnej partii też się poprawiały (a podobno taka fatalna) i to dużo szybciej niż za rządów PO, myślę że bezpiecznie można założyć, że kto by nie rządził, wskaźniki wyglądałyby co najmniej podobnie.
Dla mnie liczba argumentów przeciwko waży dużo mocniej niż argumenty in-plus, jeżeli chodzi o ww. tezę. Po prostu.
Bardzo też Tobie zależało na przykładach co do inflacji - proszę, w linku:
https://www.bankier.pl/gospodarka/wskazniki-makroekonomiczne/inflacja-rdr-pol
zerknij na 2011 r. i porównaj choćby z latami 2016-2019 :)

1

@Łuki555 Ruski Ci płacą?

2

@kamill// Mi coś zarzucasz, a sam obraziłeś o hejtera:D

Nie przedstawiłem argumentów według ciebie....wymyślasz jakieś nieweryfikowane rzeczy aby to obalić.

Programy Rodzina na swoim, Mieszkanie dla młodych, wzrost miejsc pracy o prawie 1,8 mln - ile jest teraz?

PKB w Polsce ponad 20% w tym okresie, a w Europie w tym czasie ok 10% - średnia. Wiem, nie pasuje ci do teorii.

Eksport wzrósł prawie 2 razy.

Z tego linku wynika, iż teraz jest większa inflacja.

4

@Bagsik88 hejter to jest słowo powszechnie uważane za obraźliwe, nawet nie wiedziałem że coś takiego do mnie pisałeś (nie bierz tego do siebie, rzadko siedzę na forum, Twój nich też nie jest taki, żeby strasznie zapadał w pamięć - absolutnie nie uważaj tego za coś złego), wskaż jakie wyzwiska używałem co do Twojej osoby.
Przedstawiłem, chyba wielokrotnie, najwyższa inflacja poza ostatnimi odczytami (wynikającymi stricte z koronawirusa) była w 2011 r. (co łatwo sprawdzić).
Odniosłem się wcześniej do każdego argumentu, do kilku specjalnie ponownie:
- dofinansowanie z UE - widzę, że jesteś z tych osób, które uważają, że UE daje nam dofinansowanie z własnej dobroci i nie zwracają uwagi z czego to wynika lub jakie są ostatecznie tego koszty (czyli otwarcie naszego rynku na podmioty ze starej UE, które w 2004 były na dużo wyższym poziomie od nas i dawało im ogromne rynki zbytu oraz rozkładało nasze spółki plus dojście do taniej siły roboczej i możliwość stosunkowo tanich zakupów przedsiębiorstw), trudno żeby zdecydowanie największe z nowych państw UE nie dostało ilościowo największego dofinansowania, licząc bardziej obiektywnie czyli np. kwota na 1 obywatela nie byliśmy na pierwszym miejscu, za wesołego Kazia też mieliśmy najwyższe, więc tym bardzie nie uważam tego za zasługę Tuska,
- PKB w ostatnich latach też urosło znacznie, dużo szybciej niż za czasów Tuska, im dłużej rządziła PO tym spadaliśmy niżej w rankingach wzrostu PKB - łatwo to sprawdzić,
- bezrobocie dużo bardziej spadło w ostatnich latach - i to bez otwarcia żadnego nowego rynku w UE dla Polaków, za czasów PO były to chociażby Niemcy, więc gigantyczny rynek, zresztą w ciągu ostatniego roku/dwóch mieliśmy pierwszy raz coś takiego jak rynek pracownika (za czasów PO marzenie),
- co do większości wzrostów wyraźnie napisałem, że wzrastałyby też i bez Tuska, na potwierdzenie tego odsyłam do wskaźników za czasów obecnego rządu, które w zdecydowanej większości są dużo lepsze,
- co do in vitro to moim zdaniem finansowanie tego w sytuacji polskiej służby zdrowia to była fanaberia - były/są dużo ważniejsze potrzeby,
- stan polskiej służby zdrowia - zwrócę tylko uwagę na takie kwestie jak braki refundacji leków (co było aferą za czasów Arłukowicza) i dużymi kolejkami do lekarzy (co intrygująco swego czasu skomentowała Mucha), i jeszcze bardzo śmierdząca sprawa z prywatyzacją zdrowia (vide Sawicka i "lody będą kręcone"), co do służby zdrowia jednak uważam że nikt jej nie naprawił, więc nie robię tu dużego zarzutu do Donalda Tuska, ale pisanie jak to ją niby naprawił to już jazda bez trzymanki z logiką,
- przez 8 lat jakoś nie bardzo kojarzę ile to podatków było obniżonych, pamiętam dziwnym trafem głównie podwyżki,
- zakaz bicia dzieci to akurat za wiele na plus nie zmienił, głównie PR nic nie wnoszący, piszę to jako prawnik,
- Orliki - wystarczy wpisać w google, to naprawdę nie jest trudne :)

Dlatego podsumowując - uważam Donalda Tuska za złego premiera, a jego rządy oceniam negatywnie. Mam wiele argumentów za tą tezą, zaś przeciwko powyżej się jasno wypowiedziałem - jeżeli to mają być główne argumenty jaki to Tusk nie był super, to jest dużo gorzej niż myślałem, on był naprawdę beznadziejny.

5

@kamill//
Kryzys przeszlismy tak dobrze bo mielismy dość szczelny system bankowy, bardzo mała ilośc tzw. złych kredytów, gdyż Polska wprowadzila rygorystyczne w porównaniu do innych państw rozwiązania udzielania kredytów. Do tego dobrze zaplanowane inwestycje w infrastrukturę pozwolily utrzymac stabliny rynek pracy i koniunkturę. I można tak jeszcze wiele. Tusk mając kryzys gospodarczy szalejący przez lata w strefe euro nie zadlużył tak Polski jak obecnie rządzący mimo wzrostu gospodarczego przez ostatnie lata. Gdy rząd PiS przejął władzę, zaczął twierdzić o "Polsce w ruinie" po czym nie wprowadzając jakichkolwiek reform zaczął wypłacać programy socjalne, a pieniądze skąd, bo Polska nie była w ruinie.

konto usunięte

1

@kamill// jasne, dlatego nie warto skupiać się na tym, jak mogłoby być w jakimś idealnym i niemożliwym do zrealizowania świecie, a skupić się na myślseniu i pracy nad tym, co jest osiągalne.

3

@pax Odnosząc się do Twoich argumentów:
- system bankowy to prawda, ale to dalej moim zdaniem jest okoliczność niezwiązana stricte z rządami PO, zwróć uwagę, że zarówno KNF jak i NBP (czyli Ci co w dużej mierze za to odpowiadali) byli z poprzedniej władzy (a w dodatku mieli jeszcze ze sobą często na pieńku).
- inwestycje były często wcześniej zaplanowane, jakaś część ze środków UE (o kosztach tego dofinansowania powyżej), jestem zaskoczony, że nie wskazałeś, jak w momencie gdy kryzys zaczynał szaleć, Tusk robił akcję cięcia budżetu, właśnie wtedy były cięte głównie inwestycje (a właściwie przesuwane na kolejne lata), dlatego zupełnie mnie nie przekonuje,
Co do tego PIS - bo jednak to chyba marzenie, żeby ktoś opisując sukcesy PO nie mógł odnieść się do PIS - i zadłużenia to zwróć uwagę, że jednak całą zadyma z OFE wynikała tylko z tego, że mieliśmy straszne zadłużenie i bez cięcia OFE weszlibyśmy w nadmierny deficyt. Manko było zawsze duże w budżecie, za PIS (to fakt - przy bardzo dobrej koniunkturze) byliśmy coraz bliżej budżetu bez deficytu (za PO bardzo daleko). Dlatego zupełnie nie mogę się zgodzić.
Zresztą to chyba w 2010 roku była zadyma z odnowienia elastycznej linii kredytowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - Skrzypek nie chciał (za co był brutalnie atakowany ze strony PO), a Tusk tego chciał i to bardzo (stąd pewnie nieprzypadkowe ataki Niesiołowskiego jako tzw. bulteriera politycznego) - no to jak w końcu z tym zadłużaniem?
Co do tego mitycznego hasła "Polska w ruinie" i tego jak to PIS tylko dzięki PO wprowadził 500+ - napisz może o ile wzrosły dochody z VAT w pierwszym roku rządów PIS. Tutaj masz odpowiedź na swoją manipulację, jak to PIS zaczął wypłacać kasę nic nie robiąc (bo moim zdaniem takie stwierdzenie jest niczym innym niż manipulacją i to jeszcze łatwą do obnażenia).

5

@oonter Moim zdaniem te wszystkie sukcesy jakie my Polacy osiągnęliśmy w ostatnich 30 lat to nie były zasługi tej czy innej partii - to zasługa samych Polaków, ciężkiej i rzetelnej pracy (co chyba podkreślają wszyscy obcokrajowcy zatrudniający Polaków, stąd Polacy zazwyczaj uchodzą za najlepszych pracowników).

3

@Bagsik88 A słowa u polityków nie tworzą afer? Przykład reportażu, który Ci wysłałem. Czy Tusk i PO doszliby do władzy gdyby nie ta akcja pokazywania się, jako tych "co chcą oderwać od koryta polityków"? Tego już się nie dowiemy. Fakt pozostaje taki, że użył tego zbierania głosów, żeby zbić kapitał polityczny przed wyborami, a po wyborach już o tym zapomniał, głosy poszły do niszczarki. Jeśli nieskazitelny polityk według Ciebie tak robi to ja chyba wymiękam.

Podobnie ze słowami o VAT. Kolejna brudna zagrywka Tuska, który stara się zdobyć sobie dobrą reputacje poprzez "zaciskanie pasa na 3 lata", po czym pokazuje, że tylko grał na zaufaniu wyborców.

Powiem Ci do tego, że ja się polityką nie interesuje, nie robiłem researchu, a nawet jako rocznik 95 nie miałem prawa głosować gdy Tusk wchodził do najwyższej ligi politycznej, a mimo tego byłem w stanie z marszu podać dwa przykłady, w których Tusk napluł w twarz swoim wyborcom oraz wszystkim Polakom okłamując ich bezczelnie. Oznacza to z kolei, że jakbym się wgłębił w temat znalazłbym przykładów znacznie więcej. Idąc dalej w moim wnioskowaniu muszę z przykrością stwierdzić, że się nie zgadzam. Donald Tusk nie jest nieskazitelny, jest politykiem wyrachowanym, chłodnym, obrzydliwie kłamliwym i z typowym dla PO brakiem szacunku dla wyborców. Takich ludzi nazywam "zawodowymi politykami", którzy zdawali się uczyć fachu czytając książki Niccolo Machiavelliego.

2

@oonter Ja nie uważam, że wypada nieźle. Uważam, że podziela to samo zimne wyrachowanie oraz brak szacunku do wyborców co reszta partii. "Dwa razy obiecać, to jak zrobić" jego kolegi partyjnego wydaje się tu doskonale trafione co pokazuje ten filmik. Obiecamy referendum, narobimy szumu, żeby zbić kapitał polityczny, aby potem po wyborach zamieść sprawę pod dywan. Podobnego mechanizmu użyto w przypadku prezydenta Kwaśniewskiego i jego wydumanego wykształcenia. Moje obrzydzenie do takich zagrywek jest pełne, stu procentowe, bo wykazuje poziom szacunku polityka do wyborcy. Z tego względu Tusk oraz Kwaśniewski mają z mojej strony wyłącznie pogardę.

6

@kamill//
Ktoś przedstawia Ci argumenty, ale tego nie zauważasz, pisze o PKB najwiekszym w UE ale to ignorujesz, że to nie zasluga rządu, którego gospodarka mogła być narażona na ciężkie przejście przez kryzys. Orliki dla Ciebie się nie liczą, bo obecny rząd nie inwestuje więc jak inny inwestował to nie musi byc to korzystne (ja akurat korzystam z 4 orlików i każdy chwalę). Prawie 2 tysiące autostrad, dróg ekspresowych, modernizacja prawie 100 dworców i 5,4 tysiąca torów kolejowych i 10 lotnisk. NIe doceniasz dofinansowania bo musiałbyś przyznać że Polska miała duzo silniejsza pozycję negocjacyjną niz obecnie. Porownujesz działanie rządu w okresie ogólnoświatowego kryzysu i działaniem rządu w cxasie ogólnoświatoej prosperity, który zamiast inwestować to prowadzi bardzo złą dla gospodarki polityke rozdawnictwa.
Wytłumacz jedno, jak to mozliwe że obecnie jest mniejsze bezrobocie, wieksze PKB, mamy (do czasu pandemii) światową hossę, inwestycje na bardzo małym poziomie a dług publiczny przekroczył bilion złotych, chyba jednak rząd Tuska lepiej sobie radził z finansami w czasach kryzysu niz obecny w dużo lepszym okresie.

9

@kamill//
"o do tego mitycznego hasła "Polska w ruinie" i tego jak to PIS tylko dzięki PO wprowadził 500+ - napisz może o ile wzrosły dochody z VAT w pierwszym roku rządów PIS. Tutaj masz odpowiedź na swoją manipulację, jak to PIS zaczął wypłacać kasę nic nie robiąc (bo moim zdaniem takie stwierdzenie jest niczym innym niż manipulacją i to jeszcze łatwą do obnażenia)".
2015 - 123 120 798 000
2016- 126 584 120 000
Więc gdy ruszyła gospodarka europejska to w Polsce dochody z Vatu od razu nie zwiększyły się diametralnie, a jedynie o kwotę zwiększenie ogólnego obrotu towarów. Więc to co piszesz jest moim zdaniem manipulacją i demagogią, bo łatwo wszystko sprawdzić.
sam program 500+ kosztował ponad 17 mld w 2016r, a różnica wpływów jak to napisałeś z Vat tego nie pokrywała. Program 500+ ruszył zanim rząd Szydło zaczął cokolwiek zmieniać w systemie podatkowym.

3

@pax bądźmy poważni - trudno uznać, żeby Orliki miały decydować o ocenie, że ktoś super rządził przez 8 lat. Przecież to zupełny absurd.
Co do PKB to nie wiem, jak to mam napisać, to już chyba nic nie da. Ale co zrobic, napisanie że w 2009 mieliśmy najwyższy wzrost PKB w UE a w 2015 gdy PO kończyła rządu nie mieliśmy już najwyższego wzrostu PKB w UE jest tak trudne do interpretacji? Ponownie (bez większych nadziei) wskazuję, że zarówno przed rządami PO, jak i po wzrosty PKB były dużo wyższe (za PIS nawet najwyższy w UE, co jest dużo większym osiągnięciem, bo w czasach dobrej koniunktury, za PO też chwilowy fotel lidera jak powyżej ustaliliśmy nie za bardzo wynikał z działań PO).
Co do długu to czy trudno zrozumieć, że rósł za PIS-u (jak w sumie za każdej partii, ale w wartościach do PKB (a tak jest u nas liczony dług i deficyt na potrzeby przepisów prawa) rósł wolniej niż za PO, gdzie te wartości dobijały już do granicznych (wobec czego trzeba było kombinować z OFE) i że ogólnie koszty obsługi długu spadały (a jest to poważne obciążenie)? Czy to jest naprawdę trudne? Wydaje się, że masz jakąś wiedzę w tym temacie, więc nie rozumiem, czemu piszesz ciągle te abstrakcje, jak to Tusk radził sobie z długiem (zwłaszcza co do sprawy powyzej przywołanej ze Skrzypkiem - konkretny case, czarno na białym jakie było podejście Tuska, ale dalej tego nie przyjmujesz do świadomości).
Nawet wysiliłem się na linka, żebyś nie musiał dalej przedstawiać swoich twierdzeń bez pokrycia:
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/dlug-publiczny-polski-a-odsetki-od-dlugu/vhwj9wq
Co do tej wielkiej modernizacji też się odnosiłem - czy gdyby w tym okresie rządziło SLD lub PIS to tych działań by nie było na w miarę zbliżonym poziomie? Czy były by na dużo niższym poziomie? Zwłaszcza że część była związana z euro 2012 i dofinansowaniem z UE (które swoją drogą przecież na początku było wynegocjowane za rządów PIS). Co do fali upadłości w budowlance wcześniej napisałem, nic na ten temat nie napisałeś/nie odniosłeś się. W ogóle nie ma też konkluzji, czy inwestycje celowe (np. lotnisko w Radomiu, obecnie żadna partia się do niego nie przyznaje, jak budowano każda przypisywała sobie zasługi, ot politycy), przepłacone/nieprzepłacone. Jakby konkluzja, że było budowane jest kluczowa, a reszta nieistotna (żeby nie napisac wylgarniej). Na przykład polecam do przeczytania:
https://bryksacar.pl/ceny-budowy-autostrady-i-drogi-ekspresowej-w-polsce/
https://www.nascon.pl/drogi/ile-kosztuje-kilometr-drogi/5

@pax link:
https://www.gov.pl/web/rozwoj/dynamiczny-wzrost-dochodow-budzetu-panstwa
kluczowy fragment:
"Tak duży wzrost dochodów budżetowych był możliwy dzięki rosnącym wpływom podatkowym. W tym okresie dochody z tytułu podatku VAT zwiększyły się o 42%, a ich rekordowy wzrost - o 24% - notowany był w 2017 r. Było to możliwe dzięki działaniom uszczelniającym pobór podatku VAT."
No to wzrosły te dochody z VAT znacznie czy nie wzrosły za czasów obecnego rządu?
Swoją drogą wykres na stronie jest naprawdę fantastyczny - dochody z VAT w latach 2010 i 2013 spadały mimo podwyżki podatku i rosnącego PKB (przecież najszybciej w całej UE! Donald King!). To powinno dawać do myślenia...

10

@kamill//
Lubię jak ktoś manipuluje, ale po prostu próbuje pisać o kwestiach ine związanych z tematem aby nimi podeprzeć swoje argumenty. W kwestii socjalnych czego sztandarowym przykładem jest 500+ podajesz, że to uszczelnienie z vatu dało mozliwości jego wypłacania. Pokazałem Ci, że to nieprawda, to podałes dane z innego okresu. Nie rozumiem po co podajesz dane roczne za 2017 (rozumiałbym wtedy że 500+ zaczełoby się od 2018r.) siągalności z Vatu, gdy 500+ było wypłacane od poczatku 2016. To jak, wypłacane je z tego co po dwóch latach bedzie w kasie?
Dziękuję za linki - bardzo przydatne:
"W latach 2008 – 2012 średni koszt budowy drogi klasy technicznej „A” wynosił 65,6 mln zł

W latach 2013 – 2016 kilometr autostrady kosztował 53,1 mln zł.

W latach 2017 i 2018, nie oddano do użytku żadnej drogi klasy A. Koszt kilometra realizowanych dróg Ministerstwo ocenia na 47,5 mln zł.Całkowity koszt budowy 1 km dróg ekspresowych oddanych do ruchu w latach 2008 – 2012 wyniosły 40,7 mln zł. Dla tych, które oddano w latach 2013 – 2015 było 48,6 mln zł, a w latach 2017 – 2018 wynosił 38,7 mln zł.Oczywiście tak duże różnice wynikają z wielu czynników. Podane ceny zawierają wszystkie koszty inwestycji, nie tylko koszt robót budowlanych. Dlatego zupełnie inna będzie cena drogi budowanej w nowym śladzie a inna prowadzona w już istniejącym korytarzu".
To pokazuje z jednej strony próbę manipulacji z drugiej calkowity braki inwestycji obecnej ekipy rzadzącej. Autostrady to głównie budowy nowych dróg więc koszt jest dużo wyższy, poza tym była inna cena kruszywa, bo był tak duży popyt (bo tyle sie inwestowało) że kruszywo poszło strasznie w górę. PiS praktycznie nie buduje, nie rozwija Polski, wszystko jest przejadane. Firmy budowlane miały problemy finansowe z dwóch powodów w czasie inwestycji przed Euro,. Po pierwsze dawały bardzo niskie ceny aby wygrać konkursy a po wzroście kruszywa nieopłacalne stała sie budowa (tak byly konkursy, cos co w okresie PiSu jest nie do pomyslenia bo większośc spraw odbywa sie w trybie kolesiowskim) bo koszty wzrosły. To nie była wina rządu, bo ceny reguluje rynek. Po drugie niewypłacalność jednych (wiekszych) mogła powodować niewyplacalnośc innych (mniejszych). Tylko budowy miały gwarancje finansowania przez państwo, problemem był że wielu podwykonawców nie wpisywało w umowach z głównym przedsiębiorstwem tego faktu, że jest podwykonawcom. I to też nie była wina rządu.
Foel lidera w PKB za rządów PO nie wynikał z rządów Platformy (mimo inwestycji) a fotel lidera za PiS wynikał z rządów PiS (mimo praktycznego braku inwestycji). staram Ci się wytłumaczyć, jak szkodliwe jest zycie na kredyt które zrobił PiS. PO też zaciagała kredyty, ale była inna sytuacja makroekonomiczna. Za PiSu sytuacja makroekonomiczna była świetna ale ten rząd ani inwestycji, ani spłacania zadłużenia, jedynie kreatywna księgowość przerzucając pieniądzy z funduszy celowych tak aby UE się nie przyczepiła. Dlaczego teraz PiS prze do wyborów bo jesli przyjdzie kryzys to jest to partia która nie ma pomysłu na przetrwanie kryzysu, kasa zrobiła sie pusta, a dług rośnie. Wszyscy wiedzieli że po lepszych latach będą gorsze i potrzeba inwestycji i stabilizacji finansowej, jednak tego nie zrobiono.
Tak, za rządów PiS także niewiele się budowało i niewiele inwestowano, doskonale pamiętam jak rozwiązywano umowy i unieważniano konkursy na budowy drog i autostrad.
Orliki nie miały decydowac o PKB czy innych kwestiach ekonomicznych, ale to jest wąłśnie typowa różnica między PO a PiS, jedni inwestowali w rozwój dajac infrastrukture a inni woleli nic nie budowac i dać 500 do ręki.
Za PiS budżet bez deficytu był w wyniku kreatywnej księgowości - nie wspomnę już o przerzucaniu pieniędzy, np. z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) - które teraz bylyby potrzebne przediębiorcom (to z ich wypracownych świadczeń jest ten fundusz) rząd wydał na dodatkowe emerytury. Ten rząd ma politykę od wyborów do wyborów, nie patrzy na całość pzryszłosci Polaków, podobnie z wiekiem emerytalnym.
Poza tym jeśli sam ciągle piszesz, że zasługi PO to nie zasługi, ale praca poprzedników to jak wytłumaczysz kwestie lepszej ściągalności z vatu, gdzie głównym narzędziem do walki jest Jednoloity Plik Kontrolny wprowadzony w ustawie we wrześniu 2015, czyli miesiąc przed wyborami, więc uszczelnienie vatu to zasługa poprzedników PIS czyli Platformy czy tego nie przyznasz? Notabene, PiS głosował przeciwko.

4

@kamill// Ile jesteś na forum i jak oceniasz mój nick, nie bardzo mnie obchodzi, zostaw to dla siebie.

"wskaż jakie wyzwiska używałem co do Twojej osoby." - nigdzie czegoś takiego nie napisałem. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

"Dalej twierdzę, że nie przedstawiłeś argumentów, które miałyby przekonywać, że rządu Donalda Tuska były dobre albo bardzo dobre dla Polski." - gdzie napisałem, że rządy Tuska były dobre lub bardzo dobre? Kolejny raz, czytanie.

Ogólnie widać po tobie pewną tendencje....jak w latach rządu Tuska była coś dobrego to samo się działo, nie ingerował w to...a jak były jakieś złe rzeczy to jego wina.

Dofinansowanie UE - państwa, które teraz dołączyły niedawno, dostają znacznie mniej. Do tego teraz to nie ma kosztów - sarkazm. Są i to większe niż wtedy, a kasę mniejszą dostajemy. Przeliczenie na 1 mieszkańca to tylko pokazuje jak chcesz umniejszyć Tuskowi jakiego zasługę. Za to teraz to Ukraińców nie ściągnęli na potęgę, a zbytnio korzyści z tego nie ma....wtedy chociaż kasa była i nowe miejsca pracy.

- bezrobocie - szczególnie po tym kryzysie, jak ok 2 mln ludzi ma stracić pracę przez tego wirusa. Więc twoje założenie znowu jest błędne.

-wzrost gospodarczy - to polecam się zaznajomić z tematem, a nie piszesz głupoty....w tam tym czasie zdecydowanie lepiej nas oceniano, do tego PiS ma fundamenty PO, więc jest im znacznie łatwiej. Np. LOT, gdzie PO wprowadziło plan naprawczy - sprawdź sobie ich wyniki finansowe. 2014 na minusie, 2015 okolice 0, 2016 to już na plus, 2017 już PiS ogłosił jako swój sukces. Nie wiem kto w to wierzy, że przejęli władzę 12 listopada 2015. Więc zrobili badanie, wprowadzili plan naprawczy w półtora miesiąca:D Mikosz, który chciał sprzedać LOT poleciał w sierpniu 2015 - za rządów PO.

- in vitro - no tak, lepsze 500+.

- stan służby zdrowia - czy ja się do tego odniosłem? Nie, podałem Ci fakty, z zmniejszeniem zadłużonych szpitali, a nie jakieś inne rzeczy.

zakaz bicia dzieci - czy ten przepis pomógł? Tak.

Orliki - to więc podaj bo nie umiem:) tylko nie do jakiś pojedynczych przypadków bo tych Orlików były tysiące.

- podatki, a ja teraz tylko kojarzę, że są podnoszone.

- Inflacja - jakoś nie umiesz pokazać, iż tak było. Jeden link, który podałeś to temu zaprzecza.

Dlatego podsumowując - rządy Tuska nie były idealne, ale pozwoliły PiS - owi na korzystanie z tych fundamentów, do tego wprowadził kilka udogodnień.

0

@CZaras "Zero przekrętów z jego osobą, czysty jak łza."

Przekręty gospodarcze - przecież to jest jasne.

Po za tym czy napisałem, że jest nieskazitelny? Nie bardzo. Tak sobie dopasowałeś by Ci pasowało do teorii.


Z tymi głosami, gdyby to była prawda to naprawdę myślisz, że Kaczyński nie chciałby tego wykorzystać i dobić PO, jeśli by tak było? Jakby coś takiego udowodnili to PiS by wygrywał do końca świata i mógł robić co chciał ( w sumie i tak robią).

Tusk kłamał w sprawie Vat -u, z Irlandią, był gaszony w Parlamencie Europejskim - wiele głupot powiedział, ale czy to oznacza, że ma przekręty na koncie?

Swoją drogą, napisałeś, że się w ogóle nie interesujesz polityką, szukałeś coś na szybko, a jako argument podałeś coś takiego "Kawałek reportażu bardzo cenionego dziennikarza" - to jak to w końcu jest?

6

@pax Widzę, że w 90% odnosisz się do PIS, a nie PO - przecież cała dyskusja wzięła się stąd, że pojawiły się moim zdaniem szalenie kontrowersyjne tezy, jakoby Tusk był super premierem.
Podałem wiele argumentów przeciwko tej tezie, argumenty zwolenników Tuska odparłem mnóstwem kontrargumentów.
I w jakim punkcie jesteśmy? - ano takim, że dla Ciebie jedynym dowodem na to, że rządu Tuska były super/bardzo dobre/dobre (nie wiem jak je ostatecznie oceniasz, ale widzę że jednoznacznie pozytywnie) jest jakieś argumentowanie o życiu na kredyt za czasów PIS. Wytłumacz mi w jaki to sposób ma uzasadniać tezę, że Tusk był/jest super jako premier? Czy jeżeli napiszę, że rządy PIS są słabe, to ma to potwierdzać, że Tusk był super premierem? Bo jakieś logiczne powiązania w tym znaleźć jest raczej trudno... Czy naprawdę Tusk był tak beznadziejny jako premier, że jedynym argumentem na jego wielkość ma być to, że "PIS to, PIS tamto, PIS siamto"?
Każde dane można różnie interpretować - Twoje interpretacje w każdym przypadku są tendencyjne, bo mają potwierdzać teorię, którą sobie kiedyś założyłeś (na bazie kiepskich podstaw).
Pisałeś o tych autostradach i drogach ekspresowych - podałem argumenty, że nie można tego traktować jako jakieś szczególnie wybitnej zasługi. Dalej potwierdzam, że kto by wtedy nie rządził to co najmniej w tym temacie nie byłoby dużej różnicy (takiej która zmieniałaby ocenę w tym zakresie). Wiele autostrad/dróg ekspresowych było zaplanowanych już wcześniej, zresztą któryś kolega na początku dyskusji się perfekcyjnie wkopał z tym tematem, bo jako "wielki sukces" podawał liczbę dróg wybudowanych w latach 2006/2014 - czy dobrze pamiętam, że PO zaczęła rządzić dopiero pod koniec roku 2007, a biorąc pod uwagę proces budowy autostrady w Polsce, faktycznie wpływ w pełni na ich budowę zaczęła mieć pewnie najwcześniej pod koniec 2008? Czyli 1/3 tego okresu to nieszczególnie ich zasługa...

0

@Janiama Dla mnie to polityk, który dobrze wdrożył fundusze unijne w Polsce i zbudował Orliki. Jednocześnie prowadził fatalną politykę zagraniczną, umniejszając rolę Polski na arenie międzynarodowej, a gdy zachłysnął się sukcesem i przegrał wybory, to zwyczajnie czmychnął do Brukseli. Czy zasługuje, żeby nazywać go Panem Politykiem? Nie dla mnie.

4

@Bagsik88 dalej niestety nic konkretnego.. LOT oczywiście zasługa PO, tylko dziwnym trafem Tusk twierdził, że nic nie będzie dokładane do LOT-u i dziwnym trafem LOT "odżył" dopiero w kolejnych latach po ich rządach. Mikosz jak sam napisałeś poleciał za rządów Kopacz, a nie Tuska, więc sorry, pogrążasz dalej Tuska.
Gdybym to ja miał oceniać, to oczywiście że wolałbym wydać kasę na 500+ niż na in vitro - myślę, że pewnie większość społeczeństwa by tak zrobiła (zresztą w pewnym sensie zrobiła, bo PIS jednak te wybory wygrał).
Reszta kwestii już wielokrotnie wyjaśniałem, ale dalej np. nie potrafisz porównać wskaźników inflacji, tylko uczepiłeś się tego marca 2020, bo pozwala Tobie się jeszcze kurczowo bronić Twojego zdania.
Jeżeli dalej te całe Orliki (i jeszcze elektroniczna RMUA!) mają być wielkimi sukcesami PO i Tuska, która mają potwierdzać jakim był super premierem, to sorry, ale właśnie pokazują jak słabym, pozbawionym większych wizji i koncepcji premierem był Donald Tusk.
Naprawdę nie byłoby mi źle, gdybym mógł napisać, że Donald Tusk był świetnym premierem - jednak przyzwoitość i zdrowy rozsądek mi na to nie pozwala. Byłoby to zbyt dużym kłamstwem i zupełnie bez pokrycia w faktach.
Był po prostu słabym premierem (premierem - nie piszę że politykiem)).

0

@pax Nie będziesz mi Pan tu mówił, że białe jest białe a czarne jest czarne!

1

@Łuki555 O M G

2

@kamill// kolejny raz czytanie się kłania " Mikosz, który chciał sprzedać LOT poleciał w sierpniu 2015 - za rządów PO. " - czy napisałem, że to Tusk? Nie bardzo.

Orliki i zniesienie RMUA bo to sobie wybrałeś:D Podałem znacznie więcej, ale nie umiesz tego przyjąć do wiadomości.

Kolejny raz coś wmawiasz - z super premierem.

Naprawdę nie było by mi źle, gdybym mógł napisać, że @kamill// ma racje - jednak przyzwoitość i zdrowy rozsądek mi na to nie pozwala. Byłoby to zbyt dużym kłamstwem i zupełnie bez pokrycia w faktach.

Tusk nie był taki słaby jak sugerujesz.

1

@Bagsik88 Nie wiem gdzie w tym cytacie zostało jasno określone, że chodzi wyłącznie o kwestie gospodarcze. Dla mnie przekręty mogą być w różnych dziedzinach życia publicznego czy tym bardziej politycznego (co z resztą pokazałem). Nieładnym jest zakładanie swojej interpretacji, jako oczywistej, każdy ma prawo do własnej o ile nie zostało przeznaczenie danego zdania jasno określone, a Twoje takie nie było.

Po drugie uznałem określenie "czysty jak łza", jako symultaniczne do "nieskazitelny", wydaje mi się, że są to sformułowania przynajmniej blisko znaczne.

Po trzecie z tego co się orientuje to wszelkie działania i obietnice w kampanii wyborczej nie są dla polityków wiążące, więc Tuskowi za akcje z podpisami nie mogli nic zrobić, bo było to tylko podłym, obrzydliwym elementem zakłamanej kampanii nastawianej na zysk polityczny. Poza tym nie wiem czy zauważyłeś, ale politycy nie lubią pociągać do odpowiedzialności swoich visa vie, bo obawiają się, że potem zaraz rola się odwróci. Najlepszy przykład to Donald Trump, który w kampanii odgrażał się jak to wsadzie do więzienia Clinton i Obame, a gdy zyskał wygrał nagle zszedł z tonu, podziękował Hillary za wyrównaną walkę, a do spraw więzienia już nie wrócił (o ile dobrze wiem, przynajmniej nie doszło to do mojego ucha).

To że się nie interesuje polityką nie oznacza, że nie wyłapuje pewnych faktów "niechcący". Ten reportaż, akurat puścił mi na lekcji WOS'u pewien charyzmatyczny nauczyciel z LO, a że mam niezłą pamięć to gdy zobaczyłem jakie bzdury wypisujecie na temat Tuska to postanowiłem się tym podzielić. Może, chociaż część czytających obronię przed głupotami wynoszenia pod niebiosa Tuska i jego rządu, które jest tu uprawiane od kiedy PiS okazał się totalnym niewypałem.

3

@Bagsik88 sam przecież na początku tej dyskusji (gdy pisałem, że moim zdaniem nie był dobrym/super premierem) odpisałeś mi jako kontrargument tej tezy:
"chociażby to jak sobie poradził z kryzysem."
To chyba jednak wynikało z Twojej wypowiedzi jasno, że uważasz przeciwnie niż ja, a później w kolejnych postach tylko to potwierdzałeś, kolejnymi tezami, które miały w Twojej ocenie wskazywać, że nie mam racji (z którymi oczywiście, biorąc pod uwagę jeszcze wagę i jakość tych argumentów absolutnie nie mogę się zgodzić). I nie odniosłem się do RMUA i Orlików - na temat każdej rzekomej zasługi się wypowiedziałem, czemu nie pozwalają mi na zmianę mojej tezy.
Tusk twierdzisz że nie był słaby, czy nie był słaby jak akurat ja sugeruję, ja z kolei uważam że był słabym premierem, a kilku uczestników tej dyskusji nieudolną (w mojej ocenie) próbą obrony jego politycznego dziedzictwa jeszcze bardziej skłania mnie do opinii, że jednak nie słabym premierem, tylko beznadziejnym.
Ot po prostu wolność słowa...

3

@pax pozwolę sobie jeszcze nawiązać do podatku VAT - bo tutaj mamy liczby bezwzględne i trudno podawać argumenty, które są niemierzalne lub skrajnie subiektywne (jak część wcześniej przez Ciebie podawanych). Ten jest akurat dość obiektywny.
Wskazałem Tobie informacje na temat dochodów VAT w plus minus ostatnich 10 latach (przez ten okres rządziły akurat 2 wiadome partie + ich przystawki).
Z tego wykresu/artykułu jasno wynikało, w których latach była najgorsza sytuacja z dochodami i dziwnym trafem zawsze to były czasy PO. Nie ma pokrycia pisanie o tym, że to wynikało z gorszej koniunktury gospodarczej - wprost napisałem o roku 2010 i 2013, gdy przecież mieliśmy wzrost PKB, więc teoretycznie dochody z VAT powinny rosnąc (bo w końcu jest to podatek od towarów i usług, czyli podstawy PKB).
Piszesz, że lepsza ściągalność VAT to oczywiście praca PO i JPK wprowadzone we wrześniu 2015 - sam jednak wcześniej pisałeś, że różnica pomiędzy dochodami z VAT między 2015 i 2016 była nieduża (i tutaj jak najbardziej miałeś rację).
Dochody z VAT największy skok miały za 2017 rok (a nie 2016) - dalej twierdzisz, że to tylko dzięki PO? Gdyby wzrost dochodów z VAT miał być zasługą JPK to czemu nie wzrosły tak bardzo w 2016 (a idąc Twoim tokiem rozumowania tak powinny być), tylko w 2017?
Żeby było jeszcze ciekawiej:
JPK został wprowadzony ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa. Pierwotnie nie przewidywano obowiązku regularnego przekazywania rejestrów VAT, obowiązek ten został wprowadzony ustawą z 13 maja 2016 r. (via wikipedia)

2

@kamill// Kolejny raz coś wmawiasz, nadinterpretujesz.

Wymieniłem wiele argumentów, a ty próbujesz wmówić, że nie są jakościowe bo np. twoim znajomi mieli problemy albo w przypadkach Orlików były pojedyncze błędy albo to, że jesteś prawnikiem i źle oceniasz wprowadzony przepis - to są właśnie twoje argumenty.

Po za tym ja podałem ich znacznie więcej niż ty, więc nie jest taki zły jak sugerujesz.

Kilku uczestników jak i ich argumenty" na Pana trzeba zasłużyć, w sumie nic do niego nie mam, nawet szacunku" lub " Donald matole, Twój rząd obalą kibole. " utwierdza mnie w przekonaniu, że mam rację, iż Tusk nie był taki słaby.

Ot po prostu wolność słowa....

1

@CZaras "Nieładnym jest zakładanie swojej interpretacji, jako oczywistej, każdy ma prawo do własnej o ile nie zostało przeznaczenie danego zdania jasno określone, a Twoje takie nie było."- odnośnie twojej interpretacji czysty jak łza.

Jeżeli Tuskowi zostałaby udowodniona wina to nie było by szans na wygraną PO.

Trump tak gadał bo wiedział, że tak zyska popularność i wygra. Skoro nie postawił ich przed sądem tzn. że nie miał dowodów na swoje słowa. Co by mu zrobili z więzienia?

Aha no tak to są autorytety nie do podważenia.....ogólnie widać jedno u ciebie. To co ci pasuje to jest ok, jak ktoś ma inne zdanie to to jest głupota.

0

@Janiama "PIS choćby na głowie stanął to nic na Tuska nie znajdzie. Zero przekrętów z jego osobą, czysty jak łza."
to samo możesz powiedzieć o Kaczyńskim też żądnych dowodów i przekrętów na niego nie znajdziesz
odnośnie PO i PISu to przypomnę tylko że obie partie obiecywały obniżanie podatków a obie je podwyższyły.
@Bagsik88 Podwyższanie minimalnej jest totalnie głupie, bo obciąża to tylko pracodawce, a ty nic na tym nie zyskasz gdyż sklepy podniosą sobie ceny wychodzi na to samo, w tym aspekcie jedynie ameby z niskim IQ się cieszą bo przecież większe cyferki na koncie to somsiadowi się pochwale :D

2

@Explode Guzik prawda...jak Ci podniosą o 1000 zł czy więcej to wtedy faktycznie jest problem, jak podnoszą o parę set złotych to dla Ciebie lepiej, Inflacja też jest, wtedy nie dodrukowywali tak pieniędzy jak teraz, więc to podnoszenie miało sens.

Teraz jak podniosą do 4000 to będzie głupota.

6

@Bagsik88 dalej kłamiesz, prawie wszystkie argumenty obaliłem, albo że były nieprawdziwe, albo że były słabe merytorycznie, albo tak ocenne (jak konkretnie in vitro), że trudno brać je pod uwagę, albo po prostu nie mające większe znaczenia (jak Orliki, RMUA).
Rozumiem, że nie możesz tego przyjąć do wiadomości, bo zaburzy to Twój świat i nic nie będzie już takie samo. Ok, szanuję to, ale nie pisz, że nie podawałem żadnych argumentów/kontrargumentów, bo to oczywista nieprawda - wystarczy przejrzeć moje posty powyżej. W samym pierwszym moim poście podałem kilka argumentów, które są dla mnie przeważające przy ocenie Tuska, nie potrafiłeś podać żadnych sensowych argumentów, które by uzasadniały zmianę tej opinii.
Co do argumentu o Donald Matole itp., to sorry, ale przecież to zupełny kretynizm. Jeżeli wielkość polityka mamy mierzyć wyzwiskami do niego kierowanymi, to Jarosław jest najwybitniejszą osobą w historii Polski, a Trump najwybitniejszym prezydentem USA w historii. No chyba coś się tu nie spina...

2

@kamill// Gdzie kłamie?

Obaliłeś tak, że np. twoim znajomi mieli problemy albo w przypadkach Orlików były pojedyncze błędy albo to, że jesteś prawnikiem i źle oceniasz wprowadzony przepis - to są właśnie twoje argumenty.

Po za tym nie odniosłeś się do programów Rodzina na swoim, mieszkanie dla młodych czy napisałeś coś o służbie zdrowia, co nie miało, nic do sensu wypowiedzi - spadek zadłużonych szpitali.

Albo pisałeś o bezrobociu, co nie ma pokrycia z rzeczywistością bo teraz bardzo wzrośnie.

Rozmawiamy o Tusku, a nie Kaczyńskim....to obrażanie pokazuje jakie to są argumenty.

0

@Bagsik88 chyba nie wiesz jak działa gospodarka, jak dostaniesz podwyżkę 200 zł z tytułu pensji minimalnej to te 200zł twój pracodawca sobie odbije podwyżką cen towaru dlatego ty nie odczujesz tego w ogóle na plus.

4

@Janiama Tusk był częścią PO i temu panu już dziękujemy, tak jak całej partii.
Nie wiem czemu ludziom tak trudno to zrozumieć.
Jedyny jego plus, to że nie jest Kaczyńskim.
Donald Tusk jest znany z tego, że osobiście stara się trzymać z dala od swoich własnych aferzystów.
Nie ma na niego haków.
W Polsce prawie każdy polityk coś przeskrobał, więc jakby nawet Tusk osobiście coś wałował, to moim zdaniem nie jest to jakieś wielkie halo.
Jednak jego ścisłe powiązanie z PO, dyskwalifikuje go z automatu.
Na równi z dyskwalifikacją jaką przyznaję PiSowskiej hołocie.

Dożyjemy takiego dnia, w którym ludzie pożegnają duet PiS/PO, na rzecz nowych partii i ludzi ?
Chyba nie.

1

@Explode Czyli bez tego nie są podnoszone ceny?

1

@Bagsik88 A według Ciebie "nieskazitelny" i "czysty jak łza" nie są sformułowaniami podobnymi albo równoznacznymi? Jeśli nie to podaj mi różnicę.

Problem w tym, że dopiero po wygranej PO okazało się, że Tusk skłamał, bo nie przeprowadził owego referendum, które tak szumnie zapowiadał. Wówczas też można było sprawę zamieść pod dywan.

Nie chodzi o to co oni, by mu zrobili. Mechanizm jest prosty, ja wsadzam poprzednią władzę do więzienia za machlojki. W związku z tym ustanawiam precedens. Ja po 4 latach kończę rządy i nie zostaje wybrany, bo jest taka możliwość. Kolejna władza, więc weryfikuje czy czegoś nie zmalowałem i w razie co wsadza mnie do więzienia. Chyba rozumiesz jak bardzo dla polityków takie rozwiązanie jest nieprzyjemne.

Nie rozumiem o co Ci chodzi. Nie mówię, że autorytet mojego nauczyciela jest nie do podważenia, szczególnie że go nie znasz. Mówię, że on puścił mi reportaż, który wywołuje u mnie niesmak do p. Tuska. Zresztą potwierdza to link, który Ci wysłałem. Nie wiem gdzie dostrzegłeś ten wniosek, który wytoczyłeś, bo ja cały czas poruszam się w obliczu dowodów, które Ci wysłałem. Artykułu poważnego dziennika, reportażu poważnego dziennikarza, a Ty jedyne co to odpowiadasz mi swoją opinie "skoro nie było sądu to kłamią", bez żadnego poparcia, bez niczego, a potem twierdzisz mi, że traktuje cudze zdanie, jako głupotę. Jeśli nie jest niczym poparte to owszem. Rzeczywiście tak jest. Generalnie powoli tracę nadzieje na to, że ta dyskusja ma jakikolwiek sens i uraczysz mnie jakimkolwiek rzeczowym argumentem.

0

@Bagsik88 to zależy w jakim sensie, same z siebie nie.
@RosjaninBut Kaczyński w sumie też unika afer dlatego ma pod sobą takie manekiny jak Morawiecki czy Duda

0

@Janiama Wielki Polityk :)))

6

@kamill//
Jak sam widzisz omijasz pewne kwestie, generalizujesz itd. W sposób manipulatorski wskazujesz kwestię Vatu w kwestii 500+. Wskazałem Ci od kiedy było wypłacane 500+ a od kiedy mozna mówić o wzroscie ściągalności Vatu dzieki reformom PO i późniejszym Pis zaczął przynosić efekt. To jak, w 2016r. 500+ było finansowane wpływami z Vatu czy nie? Omijasz kwestię 2016roku - czyli wypłacania wielkiego socjalu, przy dość porównywalnej ściągalności tego podatku. Co ma rok 2017 czy 2018 do tego? Po prostu pasowało Ci pod ogólną tezę.
Ściągalność Vatu od lat była słaba, popatrz na rządy PiSu w latach 2005-2007, potem pteż nie było lepiej, rzad PO jednak rozpoczął pracę na uszczelnieniem systemu (PiS głosował przeciw) i wprowadził JPK (jako jeden z kilku pomysłów), PiS dostal narzędzie które wprowadzał w zycie i modyfikował. Jednak to był pomysł PO a nie PiSu który głosował przeciwko.
Kwestii rozwoju Polski, budowy dróg, autostard, modernizacji trakcji kolejowych całkowicie omijasz bo nie pasuje lub zupełnie odmiennie interpretujesz. To prosiłbym raz jeszcze jesli jak napisałeś było podane, ile kilometrow autostrad zostało wybudowane w latach 2000-2020. przeciez każdy rząd by tyle budował jak piszesz. Po rządziło 8 lat, PiS rządzi 7 rok (licząc wcześniejszy 2 letni okres), to wskaż w liczbach bezwględnych (bo tak je lubisz) jak kształtowało się to za jednych i drugich rządów inwestycje transportowe od których w dużej mierze zalezy rozwój gospodarki i państwa. Od listopada 2007 r. do końca 2013 r.

wybudowano (czyli jedynie za 6 lat premierostwa Tuska):

 835,3 km autostrad,

 955 km dróg ekspresowych,

 212,9 km obwodnic,

 687,8 km ważniejszych przebudów i wzmocnień dróg krajowych.
Teraz napisz ile wybudowano w czasie innych rządów. Ty zacząłeś w pierwszym swoim komentarzu przy Tusku porwónywać jego rządy do rządów PiS.

4

@pax sorry ale wskazałem co do VAT, że mijasz się z prawdą, przecież z danych publicznie dostępnych jasno wynika kiedy nastąpił znaczny wzrost tych dochodów (czyli głównie 2017) i spadek (czyli 2010 i 2013). Podałeś argument JPK, od razu dałem kontrargument. Co ma do tego, że za PO była straszna dziura jeżeli chodzi o Vat kwestia, że PIS głosował w 2015 roku przeciwko? To była dziura w VAT za Tuska czy nie było? Czy wzrost dochodów VAT był w takim czasie, że znaczenie działań PO były prawie żadne czy nie? Co do pokrywania 500+ z VAT (co jest zupełnie poboczną kwestią w kontekście dyskusji o Tusku) to wzrost w latach 2016-2018 jeżeli chodzi o wpływy z VAT był taki, że w dużej mierze finansował 500+.
Co do dróg to napisałem jasno - ten argument mnie nie przekonuje. Z prostego faktu - jak napisałem każda partia która rządziłaby w tamtym okresie i warunkach te statystyki miały na w miarę zbliżonym poziomie. Nie jesteś w stanie tego zrozumieć czy po prostu wrzucanie tych kilometrów to ostatni krzyk rozpaczy? Czy w którymś miejscu napisałem, że za PO nic nie budowano? Jeżeli podajesz dane ile to nie wybudowano, podaj źródło - wtedy można porównywać ile za kogo wybudowano, ile za kogo rozpisano przetargów, jaki był czas budowania, skąd pochodziła kasa na to, jak to miało wpływ na sytuację budżetową itp. Ze swojej strony przedstawiłem zestaw danych, z których wynikało, że za rządów PO drogi były najdroższe - więc tu jest co najmniej 1 punkt, który już podważa teorię, że ta cała wielka akcja budowania autostrad była super i wspaniała (ale od razu zaznaczę żebyś tym razem nie miał problemów ze zrozumieniem - nie jest też dla mnie jedną wielką tragedią, po prostu nie jest żadną wartością dodaną do oceny ich rządów).
Czemu nie odniosłeś się do deficytu i długu publicznego? Przecież Twoim zdaniem Tusk tak świetnie o to dbał, a tu zonk - wszystkie dane i fakty mówią coś zupełnie innego ;)
Gdzie są Twoje argumenty o tych świetnych działaniach PO w czasie ostatniego kryzysu finansowego? Odniosłem się do wszystkich Twoich argumentów na ten temat i jasno z tego wynika niewielki lub żaden wpływ rządu PO. Nie potrafiłeś przedstawić kontrargumentów.
Potwierdzasz tylko moją krótką tezę - główny argument za świetnym Tuskiem i jego rządem zaczyna się i kończy na "PIS to, PIS tamto, PIS siamto" - Twój prawie każdy argument o dobrych rządach PO odnosi się do PIS (dług, inwestycje, VAT, autostrady). Czy nie uważasz tego za niepokojący objaw, że jednak możesz nie mieć ani racji ani argumentów na podtrzymanie Twojej tezy?
Ale oczywiście to ja wszystko generalizuję i omijam niewygodne dla mnie kwestie...

7

@Bagsik88 Kolego - napiszę krótko żeby nie marnować za dużo czasu: przeczytaj wszystkie posty w tym temacie, myślę że po dokładnym przeczytaniu i analizie znajdziesz odpowiedź na Twoje wszystkie pytania.
Ostatni argument o bezrobociu - do tego wcześniej nie odnosiłem się dokładnie, więc wypada teraz, żebyś nie mógł robić wyrzutów że generalizuję, omijam niewygodne kwestie.
Zobacz sobie dane z ostatnich 10 lat - za rządów PIS mieliśmy dużo niższe bezrobocie niz za PO, bezrobocie było jednym z niższych w UE (wg danych eurostatu) i z roku na rok bezrobocie spadało (kwestia obiektywna, łatwa do weryfikacji). Teraz czepiłeś się że przez koronawirusa strasznie wzrośnie. Nie da się ukryć - błyskotliwa to konkluzja, że w obecnej sytuacji wzrośnie. Popatrz sobie np. na Norwegię (niesamowicie bogate państwo) - mają najwyższe bezrobocie od kilkudziesięciu lat. Czy ich obecny rząd w związku z tym jest najgorszy w tym okresie przez fakt tego bezrobocia wywołanego czynnikami stricte zewnętrznymi? Popatrz na USA - liczba chętnych do ich "kuroniówki" jest kosmiczna w porównaniu z poprzednim latami i innymi kryzysami. Czy ich obecny rząd w związku z tym jest najgorszy w tym okresie przez fakt tego bezrobocia?
Poza tym sam napisałeś "wzrośnie" - więc na dzień dzisiejszy to tylko przewidywanie (mam wrażenie ze sposobu Twojego pisania o nim , jakby było Twoim marzeniem, co jest naprawdę przerażające), jak się skończy nie wiemy, a mieliśmy przecież pisać o faktach.
Dlatego nie odnoś wskaźników gospodarczych takich jak inflacja za luty/marzec 2020 czy PRZYSZŁE PRZEWIDYWANE bezrobocie, wynikających wyłącznie z zewnętrznego jednorazowego czynnika jak koronawirus do całych lat 2010-2019, bo to nie ma racji bytu.

6

@kamill//
Pomału dochodzę do ściany. Wmawiasz ludziom czegoś co nie napisali, mijasz się z prawda, manipulujesz, generalizujesz, ale wszystkim zarzucasz że to oni się mijają.
Pokażę Ci pewien schemat twojej manipulacji.
Ja.- Tusk nie zostawił Polski w ruinie
Ty. Zostawił
Ja- Skoro byłaby ruina jak od poczatku 2016 r. można byłoby wypłacać 500+
Ty - Z załatania dziury z Vatu
Ja - O zwiększonych wplywach można mówić dopiero w 2017., czyli finansować projekty w 2018.
Ty - Ale sfinansowano z wpływów z Vat w 2017r. i 2018r., 500+ w 2016.
Bravo Ty.
Kilka razy pytałem o 2016 a Ty kilka razy jako niby-argument pokazywałeś dane z późniejszych lat.
Za PO była dziura czemu nie zaprzeczałem, (jak brakuej Ci argumentów to wmawiasz ludziom różne rzeczy) jednak PO zrobiła podstawy walki z wyłudzeniami Vatu czego PiS nie chciał, ale jednak po czasie zaczał wykorzystywać pomysłu Platformy. Była dziura za Tuska, tak jak wcześniej za Kaczyńskiego.
O infrastrukturze transportowej piszesz dziwne rzeczy. Piszesz ze każda partia która rządziłaby w tamtym czasie budowałaby podobnie. Co to za argument/ To tak jakbym ja napisał, co to za argument że za PiS zmniejszono dziurę Vatowską, przecież każda partia by to zrobiła gdyby rzadziła w tym czasie. Dlaczego mając więcej pieniędzy, lepsza koninkturę rząd PiS nie inwestuje w Polsce? Mamy najmniejsze inwestycje własne we wlasne państwo od lat. Co do budowy dróg za Tuska, dane pochodzą: https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/k/konsultacje-spoleczne-prognozy-o_18875/TOM%20D%20-%20Projekt%20PBDK_Konsultacje.pdf
Drogi były droższe a jednak budowano ich najwiecej, teraz drogi są tańsze więc się ich prawie nie buduje. Bravo za kolejny argument. Po co rozwijać transport, gospodarkę, nie każdy premier to rozumie.
Zbijam kazdy argument, tzn. każdą manipulację.
No popatrz, sam piszesz że był kryzys, że był deficyt, że zadłużenie a Polska sie rozwijała, inwestycje na niespotykaną skalę a teraz nie ma kryzysu, Polska nie musialaby się zadłużać a tu dług publiczny największy w historii, minimalizm inwestycyjny. Jeden robi dług aby inwestować i budować cos dla przyszłych pokoleń drugi robi dług na spłatę wyborczych obietnic.

Jak mówiłem, Ty już w pierwszym swoim komentarzu odniosłeś się do porównania Tuska i PiS, więc jak teraz ktos inny to robi i masz o to pretensje to trąci hipokryzją.

3

@pax przeczytaj mój pierwszy komentarz w tym temacie i wskaż, gdzie porównywałem Tuska do PIS? Czekam na fragment... Inaczej przyznaj się do kłamstwa

2

@Janiama I na co te wszystkie kabarety "z dwójką" i "komedie" TVN'u, skoro mamy takie "czyste jak łza" złoto na La Rambli.

7

@pax co do tych ciągłych niby manipulacji - przecież został Tobie jeden argument o drogach. Co do VAT sam przyznałeś, że była dziura, więc to źle świadczy o Tusku i PO. Jeżeli cały sukces PIS na tym polu to zasługa PO, to czemu PO samo tego nie wprowadziło, żeby spijać śmietankę? A tak pozostaje Wam tylko przyjmowanie dziwnych konstrukcji logicznych mających uzasadnić śmieszne teorie.
O tym długu publicznym największym w historii za rządów PIS a nie PO jasno wskazałem na Twoją manipulację - w procentach PKB nie jest największy (jak jest liczone na potrzeby prawne/ekonomiczne), oczywiście dalej brniesz w swoje błędny tezy. Czyli jednak PO robiło dług, zadłużało się? Bo jeszcze przed chwilą twierdziłeś inaczej.
Co do dróg - Twojej ostatniej deski ratunku - to poza absolutnym peakiem w 2012 r. i okolicach (co jasno wynika z euro), nie było nie wiadomo jak wybitnych sukcesów na tym polu po stronie PO.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrady_i_drogi_ekspresowe_w_Polsce#2000%E2%80%932005
Ciągle porównujesz PIS i PO (co oczywiście nie przeszkadza Tobie przypisywać tej cechy innym osobom) to zwróć uwagę, że niby nawet w tym polu, gdzie PO miałaby być genialna:
W 2019 oddano do użytku ok. 437,9 km dróg szybkiego ruchu
Lepszy wynik w ostatnich 15 latach był tylko własnie w 2012 - ok. 640 km autostrad i dróg ekspresowych
Poza tym najgorszy wynik w ostatnich 15 latach - 33,5 km dróg ekspresowych w 2015 r. (za czasów następczyni Tuska)
Idąc dalej:
W 2018 oddano do użytku ok. 342 km dróg szybkiego ruchu - wynik gorszy tylko od 2012 i 2019
W 2017 oddano do użytku ok. 290 km dróg ekspresowych - wynik gorszy oprócz lat wyżej tylko jeszcze z 2011 (wtedy 313).
Czyli czemu te wyniki miałbym traktować jako wielki sukces PO i Tuska? Czemu to miałby być wielki dowód na ich geniusz, żebym nie uważał ich rządów za złe? No sorry, przecież oni nawet na tym polu nie wyglądają nie wiadomo jak rewelacyjnie. I co teraz, będziesz pisać że 2 km drogi ekspresowej to jak 1 km autostrady, czy coś w tym stylu? Że wszystkie drogi planowano za PO a PIS tylko kończył budowy?
Znowu przeczytam że "Wmawiasz ludziom czegoś co nie napisali, mijasz się z prawda, manipulujesz, generalizujesz, ale wszystkim zarzucasz że to oni się mijają"?
Jasno napisałem w swoim pierwszym komentarzu, że:
"Co takiego zrobił, żeby żyło nam się lepiej?
Mi na myśl przychodzi od razu podwyżka podatków, podwyżka wieku emerytalnego, wysoka inflacja (która była wyższa w szczytowym momencie niż ta za PIS-u, z wyłączeniem ostatnich koronawirusowych zawirowań), szalejące zadłużenie publiczne, dziury w budżecie co w końcu doprowadziło do co najmniej wątpliwych operacji z OFE, prywatyzacja spółek (i prawie zawsze w najgorszym dla sprzedającego momencie - no chyba że chodziło o akcjonariat obywatelski vide JSW, wtedy to co innego), katastrofa na podatku VAT, przyjęcie niekorzystnych rozwiązań w zakresie rynku energii (handel uprawnieniami do emisji CO2)".
Który z tych zarzutów udało się Tobie podważyć?
No i klasycznie - jakie to działania PO i Tuska pozwoliły nam jak to niektórzy tutaj formułowali "najlepiej" przejść przez kryzys - mimo że nie bardzo wiadomo, jakimi kryteriami/wskaźnikami to całe "najlepiej" mierzyć. Też nikt nie potrafił nic sensownego skleić, a kolejne argumenty tylko pokazywały, że nie zrobił praktycznie nic.

3

@kamill// a sorry, mam fragment, który faktycznie Pax możesz tak interpretować jako porównanie PIS i PO - co akurat w tym kontekście jest rzeczą zupełnie wtórną i po wycięciu tego fragmentu nic nie traci na aktualności

5

@Explode
Tusk i Kaczyński to w Polsce jedyni politycy wagi ciężkiej, wiedzą czego się nie dotykać.
Tak mawiał mój kolega (prawnik z zacięciem politycznym), który się utopił ostatniego lata..

Do wielbicieli Donalda Tuska - trochę cierpliwości.
Tusku wróci jak PiS podupadnie, Donald jest jeszcze młody, więc ma sporo czasu.
Ale przybędzie na białym rumaku dopiero wtedy, kiedy będzie miał pewne zwycięstwo.
Na razie trzęsie się jak galareta, ze strachu przed przegraną z Kaczorem.
Musi się nieco zmienić rzeczywistość polityczna w Polsce, wtedy stworzy nowe ugrupowanie, lub stanie na czele zjednoczonej koalicji.

Jak wiemy, Tusku podobnie jak Kaczor, lubi władzę.
Nie interesuje go kraj, tylko stołek dzięki któremu będzie mógł układać nam życie zgodnie ze swoją niemiecką doktryną.
Tak że poczekajcie trochę i będziecie mieć swojego jeźdźca na białym koniu.
Problem tylko w tym, że ten koń będzie przywiązany na sznurku, którego drugi koniec trzyma jakaś Angela :)

2

@RosjaninBut pewnie wróci niedługo jak koronawirus wykończy Polską gospodarkę, wpadnie do kraju niczym Gandalf biały na rumaku :D

6

@kamill//
Podziwiam Cię za determinację. Podpowiem Ci tylko, że nie wygrasz z użytkownikiem pax. Należy on do wąskiego grona osób których nikt nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne.
Przypomnę Ci tylko, że ów użytkownik manipulował statystykami wystawiając oceny m.in. Daniemu Alvesowi i Nelsonowi Semedo. Sytuacja często się powtarzała; gdy portal whoscored.com dał ocenę zawodnikowi zbliżoną do jego oceny to portal był rzetelnym źródłem ocen i statystyk. Jeżeli jednak portal whoscored.com znacząco odbiegał od oceny użytkownika, wtedy ten portal stawał się kiczowym, nie umiał liczyć odbiorów/kluczowych zagrań i dochodziło ogólne twierdzenie pt. "statystyki nie grają".

ot, taka ciekawostka :)

1

@Explode Możliwe, że niedługo.
Nie wiadomo tylko, czy niezdecydowana grupa wyborców będzie chciała zmian w czasach kryzysu po koronawirusie.
Jeśli PiS się nie rozpadnie w całym tym swoim szambie, to wybory dopiero za trzy lata, a do tego czasu kraj się ustabilizuje.
Więc mogą znowu minimalnie wygrać, 500 plus dają, więc wszystko gra.
Bardziej bym wierzył, że Kosiniak -Kamysz wygra w drugiej turze, o ile do niej przejdzie.


2

@RosjaninBut Kosiniak jest chyba jedynym z obecnych kandydatów, który zjednoczyłby głosy wszystkich partii opozycyjnych, przez co miałby realne szanse z Dudą w drugiej turze.

4

@inViNcibl3 też mi się tak wydaje, głównie dlatego że jakby to napisać, jest najbardziej nijaki z tych wszystkich kandydatów. Dzięki temu trudno mu coś zarzucić (od biedy udział w podwyższeniu wieku emerytalnego lub impreza z OFE), praktycznie to jednak nie ma elektoratu negatywnego i w przypadku głosowania PIS versus reszta świata jest dla obozu Anty-PIS zdecydowanie najlepszym kandydatem.

0

@Janiama Ale Wy jesteście śmieszni, PiS, PO i tak w kółko!
Jeden pies, piep.. banda, świetnie im wychodzi główne założenie, a mianowicie- podzielić społeczeństwo, Brawo!
A póżniej jedni z drugimi chleją koniak za nasze pieniądze i śmieją sie za plecami z durnych wyborców.

0

@kamill// Sam na niego nie zagłosuję ze względu na historię PSLu i jego stanowisko w rządzie "czystego jak łza" Tuska, ale w drugiej turze z Dudą już bym go poparł. Na X przy nazwisku np. Kidawy by mnie chyba nie było stać... ;)

1

@Ksavix ale najważniejsze, że postawiona teza "Semedo jest ch...owy i koniec" była w takiej sytuacji podtrzymana . A że za bardzo nie miała oparcia w faktach/rzeczywistości, kto by w wnikał...

4

@Ksavix
Nigdy nie manipulowałem statystykami, raczej byłem uważany, choć błędnie że głównie opieram się o statystyki. Po co kłamać?

0

@kamill// Nie mam zdania na temat gry Alvesa czy semedo aż tak dobrze męczy analizować nie potrafię ale teraz bijesz chochoła bo twierdzenie że semedo jest ujowy łatwiej ci obalić i co za tym idzie ośmieszyć paxa.Nigdzie nie powiedział że jest ujowy było dlaczego jest przeceniany. Z tymi statystykami chodziło o to że to tylko pewna podpowiedź np jak padały tezy że Alves wrzuca w trybuny to pokazywał że miał prawie największy procent celnych wrzutek. Trudno żeby taka statystyka kłamała ale statystki z jednego meczu mogą już wprowadzać w błąd bo gdy semedo zawalał bramki przez błędy w ustawieniu to tego statystki już pokazać nie mógły.

5

@kamill// dziwne że nikt przy Semedo nie zarzucał mi braku w oparcia i w faktach czy rzeczywistości. Zawsze argumentowałem swoją ocenę,robiłem opis, przedstawiałem sytuację, pokazywałem statystyki. Coś co jest Ci obce, skoro tak postrzegasz rzeczywistość.

4

@Kusco15
Dlatego jak oceniałem robiłem szeroki opis gry, często minuta po minucie, dodatkowo wchodząc w dyskusję z userami aby poznać ich zdanie.

1

@Kusco15 dobra, wyjaśniam - hiperbola z tych ujowy. Co do reszty to sam potwierdziłeś, że gdy trzeba były znaleźć argumenty za jakąś tezą, to się znajdowały, gdy te same lub podobne argumenty przemawiały przeciwko tej tezie - traciły na znaczeniu. O to mi chodziło. Sorry jeżeli nie byłem zbyt precyzyjny

2

@pax na temat Semedo napisałem w kontekście niniejszej dyskusji. Rozumiem, że możesz go uważać za kiepskiego obrońcę, szanuję to (nie czarujmy się - przy Danim to on wygląda jak osioł przy rumaku). Jeżeli chodzi o Twoje oceny to one na ile je pamiętam zawsze były w miarę precyzyjnie opisane, wydaje mi się po prostu, że rzetelnie z Twojego punktu widzenia starałeś się je opisywać.
Ale chyba wielu użytkowników odnosiło wrażenie, że do Semedo byłeś w jakiś sposób uprzedzony. Kiedyś zawsze te oceny sprawdzałem (w ostatnim roku już bardzo rzadko, bo coraz bardziej nie spinały mi się z tym co oglądałem, widać było, że byli pupile redakcji i tzw. czarne owce) i prawie zawsze miałem wrażenie, że ten nieszczęsny Semedo jakoś nisko jest oceniony, że gdyby tak zagrał Roberto to co najmniej o jedną ocenę w górę by było. I czy nie było tak, że pod wieloma artykułami z ocenami były takie zarzuty?
Wydaje mi się, że też w końcu szczęśliwie dobrnęliśmy do końca dyskusji na temat Tuska i jego rządów. I żeby wyjaśnić ten temat - dalej uważam go za słabego premiera i moim zdaniem rządził źle. Co do kontrargumentów na ten temat (przyznaję, że z tych wszystkich które się tutaj pojawiały Twoje były mimo wszystko na najwyższym poziomie, bo zahaczały częściowo o merytorykę) - sorry, one mnie tylko jeszcze bardziej utwierdziły w mojej opinii.
Pozdrawiam!

1

@kamill// Dobrze wróciłem jak chcesz.

Gdzie napisałem, że mnie obrażałeś?

Gdzie kłamałem?

Gdzie odniosłeś się do Rodzina na swoim, Mieszkanie dla młodych?

Jak się odnosiłeś z argumentem o przedszkolach?

Jak ze zmniejszeniem zadłużonych szpitali?

Jak się odniosłeś do Orlików?

A PO nic nie robiło i z kryzysem sobie poradzili i bezrobocie nie wzrosło drastycznie, wręcz przeciwnie.

Czyli rząd Norwegii za to nie odpowiada, tak sugerujesz jak PiS, a PO wręcz przeciwnie. Szkoda komentować.


2

@Bagsik88

O proszę! kolejny manipulant... Pierwszy przykład z brzegu.

Mówię sprawdzam: Rodzina na swoim.
https://www.bgk.pl/osoby-fizyczne/program-rodzina-na-swoim/

Ustawa z 2006 roku, czyli kto ją wprowadził? Co więcej:
"Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (tekst jednolity DZ. U. z 2019 r., poz. 1011) od 31 grudnia 2012 r. banki kredytujące zaprzestały przyjmowania wniosków o udzielenie kredytu."

Wniosek: jesteś manipulantem.

2

@CZaras Przecież to są twoje słowa " Ten reportaż, akurat puścił mi na lekcji WOS'u pewien charyzmatyczny nauczyciel z LO, a że mam niezłą pamięć to gdy zobaczyłem jakie bzdury wypisujecie na temat Tuska to postanowiłem się tym podzielić."

Czyli nie głupoty, a bzdury, jak ktoś ma inne zdanie.

Chcesz takie argumenty to ok....taki kłamca został szefem Rady Europejskiej....ale co oni tam wiedzą.

https://wiadomosci.wp.pl/donald-tusk-najlepszym-premierem-po-1989-r-sondaz-6058452336874113a

Tusk w Gazecie Prawnej wygrywa na najlepszego premiera. Pewnie nieświadomi głosowali.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114884,24238154,cieszmy-sie-ze-go-mamy-takiej-pozycji-nie-mial-dotad-zaden.html

Ci zapewne też jego historii nie znają.

https://forsal.pl/artykuly/819074,jak-swiatowe-media-oceniaja-donalda-tuska-zobacz-komentarze-prasy.html

kolejni nieznający jego historii.

4

Nie chcę się angażować w tę przepychankę, ale nie zastanawiało was nigdy, czemu skoro obecna władza ma w swoich rękach prokuraturę i sądy i może kogo tylko zechce zesłać do sztumu, nie zrobiła tego z nikim z poprzedniej ekipy? Nawet bez naginania rzeczywistości z kilkoma osobami nie byłoby to dla nich żadnym problemem.

0

@Ksavix Pomyliłem się w tym przypadku. Zostało wprowadzone w 2006 roku.

konto usunięte

1

@Persyfl Wiesz, kruk krukowi...
Dziś ja w rządzie, jutro ty... poprzepychajmy się, ale nie róbmy sobie krzywdy. Czyż nie w tym sedno?

0

@Janiama
Tak wszystko sie gadza. Dokladnie jak w tym dowcipie ze podano w tv iz pewien pan wygral auto w Warszawie. Wszystko sie zgadza tylko ze nie w Warszawie i nie auto i nie wygral tylko mu ukradli... pozdrawiam

0

@Bykunn
Oficjalnie ? Zadne.
Co nie znaczy ze gosc jest ok.

5

@kamill//
Jak chcesz możemy przejść do ocen zawodników. Chociaz tu jest inny temat. Co do ocen to ze mną był taki problem że rzadko oceniałem całościowo zawodnika, oceniałem jego grę w danym, konkretnym spotkaniu. Było dosłownie kilku userów którzy nie mając argumentów, statystyk, nie pokazywali zagrań zawodnika, gry z piłka i bez piłki, uważali że Nelson jest top 3 na świecie i choćby Alvesa w prime zjada na śniadanie, więc delikatnie wyjaśniałem im sytuację.
To jest już naprawde ostatnio komentarz, bo za duzo czasu mnie to kosztuje. Przyjmuje Twoje podwójne przeprosiny. Powiem szczerze, miałbyś więcej argumentów i dawał człowiekowi więcej kwestii do zastanowienia, gdyś nie tkwił w narzuconej wlasnej retoryce. Pokazywalem Ci na przykladzie Vatu. Ja nie twierdziłem, że ściągalność nie wzrosła w 2017r., natomiast twierdziłem że w 2016 z vatu nie mozna bylo sfinansowac programów socjalnych, Ty natomiast tkwileś w przeświadczeniu że w 2016 programy socjalne zostały sfinansowane późniejszym uszczelnieniem Vatu. Ja pytałem tylko o 2016r. Podobnie co do autostard, znowu wykazałeś dużą niespójność - najpierw dałeś link do gdzie jasno wykazanao iz:
"W latach 2008 – 2012 średni koszt budowy drogi klasy technicznej „A” wynosił 65,6 mln zł

W latach 2013 – 2016 kilometr autostrady kosztował 53,1 mln zł.

W latach 2017 i 2018, nie oddano do użytku żadnej drogi klasy A. Koszt kilometra realizowanych dróg Ministerstwo ocenia na 47,5 mln zł".
Więc kilka postów niżej zadałem pytanie na które w linku już udzielileś odpowiedzi, chociaż skupiłeś się że za Tuska koszty budowy autostrad były wysokie nie zauważając, iz za PiSu zrezygnowane z budowy takich dróg. Pytałem o drogi, Ty porównałeś budowę autostrad do budowy dróg szybkiego ruchu - co jest manipulacją. Drogi szybkiego ruchu (skoro juz wiemy że nie chodzi w tym przypadku o autostardy bo PiS ich prawie nie buduje jak wykazało Twoje źródło) moga to byc tylko ekspresówki, nawet te jednojezdniowe czy inne rozwiązania o dużo gorszych parametrach niz autostrady, więc twoje porównanie jest manipulacją (i nie chodzi tylko o koszty lepszej i szerszej drogi w zestawieniu z duzo gorszą drogą, ale sama kwestia ilośc budowanych kilometrów).
Fajnie, się dyskutowało, masz pełne prawo uważać że Tusk był słabym premierem , dla mnie nie byl słaby, nie był wybitny, ale w kontekście ostatnich conajmniej 15 lat był z pewnością najlepszy.
Pozdrawiam!

2

@Bagsik88 skoro szkoda komentować to czemu ciągle komentujesz? Bo czujesz się przegrany ze swoją argumentacją?
Napisałeś powyżej, że w Twoim kontekście nie ma potrzeby nic więcej dodawać i jak widzę miałem rację.
Swoją drogą ciekawe, że Twój post poleca kolega Chwytliwy, który już dzisiaj się zdążył skompromitować twierdzeniami jak to min. Szumowski jest fatalny, jakie złe decyzje podejmuje, by po chwili napisać że tak naprawdę nic od niego nie zależy, bo jest figurantem. Podyskutujcie proszę we własnym gronie - ze swoja argumentacją myślę, że się dogadacie.
Pozdrawiam!

2

@pax Napisałem wcześniej, że zaczniesz szukać od razu wymówek w swoim kluczowym argumencie - nie pomyliłem się. Zatem ile oddano tych dróg ekspresowych, które są jednopasmowe (ile za PIS/ile za PO)? wiesz ile konkretnie było kilometrów takich ekspresówek, czy tylko tak sobie dywagujesz?
Nie wiem czy mam po prostu szczęście, ale ekspresówkami, którymi jeżdżę akurat niewiele różnią się od autostrad (konkretny przykład - s17).
"Tusk dla mnie w kontekście ostatnich lat był..." - potwierdzasz co napisałem, nie potrafisz ocenić czy był dobry, zły, średni. Ciągle tylko odnosisz do PIS, które jako jedyne oprócz PO w ciągu ostatnich 15 lat rządziło (no i jeszcze Kopacz, która była jednak figurantką i z tej samej partii). A jaki był w kontekście ostatnich 20 lat? A 25 lat? A 30? I co - Twoja argumentacja nie ma na celu odnoszenie się/porównywanie wyłącznie do PIS?
Dla mnie bez tego całego głupiego odnoszenia się czy w ciągu ostatnich 15 lat był 1,2,6,7 najlepszym/najgorszym premierem był po prostu złym premierem.
Pozdrawiam!

0

@Bagsik88 Bzdury, bo fakt, że jest "nieskazitelny" czy "czysty jak łza" jest obiektywną bzdurą skoro nie wytrzymuje krytyki kogoś tak nie obeznanego na polityce jak ja.

Co do Twoich argumentów to naprawdę podrzuciłeś mi sondaże? Argument ad populum też nie znosi krytyki. To po pierwsze. Po drugie to, że jest "najlepszy" (nawet jeśli, dla mnie kwestia osobistej opinii), co ma to do bycia dobrym czy nieskazitelnym? Najlepszy z złych nadal nie jest dobry.

Niemniej ciesze się, że zacząłeś dodawać argumenty. Co prawda boli mnie to, że okraszone są one sarkazmem i kąśliwymi komentarzami, ale nie spodziewałem się, że w ogóle się pofatygujesz także i tak in plus. Tak czy siak tak jak mówię, sondaże są argumentem ad populum, który jest przeze mnie nie uznawany, a po drugie jak wspominałem to, że jest najlepszy dalej dla mnie nie broni tezy, iż jest "czysty jak łza"

0

@kamill// Szacunek dla kolegi. :) Pozdro. ;)

0

@CZaras Po pierwsze....znowu masz problemy ze znaczeniem słów.

To nie jest żaden fakt, tylko twoja subiektywna opinia.

Po drugie....podałem 3 linki, gdzie tylko jeden był sondażem. Przerasta przeczytanie czy o co chodzi?

Po trzecie....wyjaśnij czemu twoja opinia jest ważniejsza niż przysłowiowych Kowalskich z sondażu? To są takie same opinie jak twoje....więc czemu ich jest gorsza, a twoją uznajesz za "fakt"?

1

@kamill// ty za to siedzisz mało na forum.

Po za tym szkoda komentować było do jednego aspektu - z Norwegią.

Gdzie napisałem, że mnie obrażałeś?

Gdzie kłamałem?

Gdzie odniosłeś się do Rodzina na swoim, Mieszkanie dla młodych?

Jak się odnosiłeś z argumentem o przedszkolach?

Jak ze zmniejszeniem zadłużonych szpitali?

Jak się odniosłeś do Orlików?


A tobie cały czas poleca komentarz jeden z największych krytykantów tej strony @Bartek22
tylko co to ma do rzeczy?

Komentarz o Tusku ma już 93 polecenia....więc jak to zinterpretujesz? tyle osób się myli?

Przedstawiłem argumenty, ale nie potrafisz ich przyjąć do wiadomości.

Zresztą mogę kolejne:

– wydłużenie urlopu rodzicielskiego z 16 tygodni do roku (najdłużej w Europie; 2013)
- ustawę żłobkową z 2011 r. ułatwiającą otwieranie takich placówek (w 2010 r. tylko 2% dzieci do trzeciego roku życia obejmowała taka opieka, w 2015 r. już 7%)
- podniesienie progu dochodowego uprawniającego do zasiłku rodzinnego, by obejmował więcej dzieci;
– ustawę z 2013 roku, na mocy której państwo opłaca składki emerytalne za kobiety samozatrudnione i bezrobotne będące na urlopach wychowawczych;

1

@Bagsik88 Kolejne nieprzyjemne teksty. Jeszcze jedna wypowiedź, w której będziesz tak pisał, a urywam te dyskusje. Nie zamierzam psuć nerwów na kogoś kto nie potrafi dyskutować w kulturalny sposób.

Po pierwsze nadal nie odpisałeś mi co było złe w moim rozumowaniu "nieskazitelny" jako sformułowania bliskoznacznego do "czysty jak łza", więc ciesze się, że o tym przypomniałeś. Może, jednak pokusisz się o wyprowadzenie mnie z błędu?

Po drugie opinia poparta odpowiednimi dowodami staje się faktem. Gdy powiem, że ktoś jest kłamliwy i zamieszczę link do sytuacji, w której kłamie to potwierdzam swoją tezę czyniąc ją faktem. No, bo skoro skłamał to znaczy, że jest kłamliwy. Co w moim rozumowaniu nie jest prawidłowego?

Twoje "po drugie" pomijam. Każdy Twój tekst kończący się takimi tekstami jak ten o przerastaniu będę zbywał milczeniem, bo po prostu mogłoby mnie przerosnąć wyzwanie nie odpowiedzenie Ci w tym samym tonie, a to zaraz doprowadziłoby do warnów i banów w dalszej kolejności, a tego nie chcę.

Zaś co do Twojego "po trzecie" to już spieszę z wytłumaczeniem. W takim sondażu klikasz sobie swój wybór i koniec, na tym się kończę. Moja "opinia", która jest dla mnie jawnym faktem, bo została potwierdzona artykułem i reportażem znanego dziennikarza. Dzięki właśnie tej argumentacji jest istotniejsza, niż słupki procentowe w jakimkolwiek sondażu.

1

@CZaras https://sjp.pl/fakt

Więc ty twierdzisz, że to fakt, ale jakie są na to dowody. Bo ktoś tak twierdzi?

Po drugie - nie dziwi mnie to.

Po trzecie. Trzeba temu umniejszać bo nie pasuje do teorii.

1

@Bagsik88

Fakt, bo powiedział, że podwyżka na 3 lata, a potem nie zniósł po 3 latach, fakt bo powiedział, że po dojściu do władzy zrobi referendum, a referendum nie zrobił. Kłamstwa? Kłamstwa. Więc o czym mówimy, jak nie o fakcie? Wyjaśnij mi to, a nie pomijaj kwestie, które są dla Ciebie niewygodne, jak to z porównaniem nieskazitelności i brakiem skazy.

Cieszę się, że masz o mnie tak dobre zdanie, że nie dziwi Cię to, iż rozmowa bez kultury mnie nie interesuje. Kłaniam się :)

I znowu ja mówię jedno, a drugie. Zapytałeś mnie czemu uważam, że opinie z sondaży są mniej wartościowe, niż to co ja tu piszę. Odpowiedziałem Ci, wyjaśniłem. W swojej krytyce mojego poglądu na te sprawę w ogóle nie odnosisz się do argumentów, które podałem tylko rzucasz jakimś ochłapem, że zły CZaras nie tak jak mówi umniejsza, bo opinie w sondażach pozbawione są podanej argumentacji, tylko dlatego, że mu nie pasuje. No to jest niepoważne.

0

@CZaras Nie jestem twoim nauczycielem polskiego, żeby cie uczyć znaczenia słów.

Jeśli ja się mylę to mi to udowodnij, przyznam się do błędu - w tym wątku nawet to zrobiłem....więc nie mam z tym problemu.

O vacie, masz rację - zresztą już to wcześniej napisałem - o referendum mówił, że on chce zrobić, ale nie wie jak wyjdzie....zresztą nie ma tego w głównych i oficjalnych programach PO z tego roku.


Po drugie: "Wyjaśnij mi to, a nie pomijaj kwestie, które są dla Ciebie niewygodne, jak to z porównaniem nieskazitelności i brakiem skazy. " więc jak to ma do ciebie?

Po trzecie - czyli co nie uważasz ich za kiepskie źródło czy jak w końcu?

0

@Bagsik88 Ale jesteś w tym wypadku dyskutantem, nie zgodziłeś się z moją tezą, że są to sformułowania blisko znaczne, więc wypadałoby to czymś poprzeć. Jest to kolejna wypowiedź wymijająca co mi sugeruje, że nie jesteś w stanie tego zrobić, a samego sformułowania przyczepiasz się dla zasady.

Bezpośredni cytat wypowiedzi p. Tuska z reportażu, który wysłałem: "Jeśli ten sejm stchórzy przed zorganizowanie referendum to jedną z pierwszych decyzji w pierwszych dniach nowego sejmu będzie ponowienie tej sprawy". Nie wiem jakim cudem dla Ciebie z tego wynika "chce zrobić, ale nie wie jak wyjdzie", ale dla mnie z słów tych wynika "jeśli aktualna kadencja tego (referendum) nie zrobi, to w kolejnej ja to ogarnę". Nie ogarnął, a z śledztwa pana reportera wynika, że głosy zostały zmielone, więc nie sądzę, aby miał zamiar kiedykolwiek do sprawy przysiąść. Niemniej zostawmy moje domysły, zostańmy przy faktach, te są zaś takie, że p. Tusk obiecał coś zrobić od razu, w pierwszych dniach nowej kadencji, nie zrobił tego w ogóle, czyli skłamał.

Co do sprawy drugiej. Nijak się ma do mnie, bo sprawy nie pominąłem, napisałem Ci że tego i tego punktu się nie podejmuje ze względu na Twoje prowokujące wypowiedzi tyczące się tej kwestii i obawy o dalsze obniżanie poziomu tej rozmowy. Jak mawia klasyk "brak komentarza to też komentarz", tylko że trzeba wykazać dlaczego takowy brak komentarza ma sens, a nie teksty o nauczycielu od polskiego.

Czy ja się w ogóle wypowiedziałem o nich, jako o źródle? Powiedziałem Ci, że sondaż jest argumentem ad populum, bo ludzie wygłaszają w nim opinie przy użyciu konkretnych, narzuconych odpowiedzi, nie mogąc ich poprzeć żadnym argumentem. Zaś z kolei argument ad populum zwyczajnie się nie broni w dyskusji.

0

@CZaras https://sjp.pwn.pl/sjp/nieskazitelny;2489745.html

moralnie, więc tu i kłamstwo go wyklucza.

https://sjp.pl/przekr%C4%99t%C3%B3w

"zwłaszcza finansowe".

Ponowienie tej sprawy...czyli obiecał, że zostanie zrobione? Nie.

Po drugie - ma się do ciebie bo napisałeś tylko trochę więcej zdań, że nie odpowiesz. Czyli to pominąłeś.

Po trzecie - przez kogo? Czemu się go nie bierze? Bo Tobie nie pasuje do teorii i z tego powodu?
Mieli do wyboru wiele premierów, w tym PiS-u, a wybrali Tuska....więc o czymś to świadczy.

0

@Bagsik88 "zwłaszcza", czyli głównie, a nie tylko. Nadużyć można również czyjegoś zaufania. Poza tym nie tylko przekręty wpływają na to, że ktoś nie jest "czysty jak łza"

Okej, jeśli znajdziesz mi dowód, że starał się sprawę przepchnąć, ale się nie udało to przyznam Ci rację. Ja z tego reportażu widzę, że jeden z polityków wykręcał się stwierdzeniem, że "teraz jak są u władzy to muszą starać się dla Polaków rozwiązywać sprawy bez referendum", może Tusk miał inne podejście i wyrywał sobie rękawy, aby zdania dotrzymać. Jeżeli mi to udowodnisz będę się kajał.

Po drugie, nie pominąłem tylko wyraziłem brak komentarza z podanych powodów. Nie zrzucaj na mnie winy, że nie potrafiłeś zachować kultury wypowiedzi.

Po trzecie, przez ogólnie pojętą naukę, która uważa argumenty ad populum za niemerytoryczne. Potwierdza to, również wikipedia: "Argumentum ad populum (łac. „argument odwołujący się do upodobań ludu”) – pozamerytoryczny sposób argumentowania, w którym mówca odwołuje się do gustów, upodobań i przesądów tłumu." No, ale żeby nie było, że słabe źródło to przytoczę jeszcze cytat z encenc (Polskie enckylopedie humanistyczne):
"Rozumie się przez to najczęściej argumenty skierowane do tłumu lub do ludzi prostych, niewykształconych. Nie są oni zdolni lub chętni do śledzenia argumentów racjonalnych, które często są nadmiernie abstrakcyjne, zbyt trudne do zrozumienia."
Naprawdę trudno mi uwierzyć, że muszę Ci tłumaczyć dlaczego argumenty ad populum są mniej warte w dyskusji, niż te oparte o argumentacje. Szczerze mówiąc wydaje mi się, że Ty to wiesz, ale przyjmujesz postawę automtycznej negacji, ale oczywiście mogę się mylić.

0

@CZaras Czyli twoja interpretacja jest inna, więc to nieładne - jak samo określiłeś, narzucanie swojej interpretacji.

Rozmawiamy o Tusku, a nie innym polityku. Więc nie powiedział, że się odbędą.

Po drugie - czyli merytorycznie nie potrafisz się odnieść czy co?

Po trzecie - czyli tak jak napisałem, uważasz się za lepszych od nich...pytanie czemu?

0

@Bagsik88 Jaka interpretacja? W definicji, którą napisałeś było napisane "zwłaszcza", nie "wyłącznie", zatem Twoja definicja dopuszcza moje rozumowanie, w którym nadużycie w przekręcie tyczy się też spraw zaufania poprzez kłamstwo. Wyklucza zaś Twoje rozumowanie, w którym przekręt związany jest TYLKO z sprawami finansowymi.

Powiedział, że sprawę wznowi. Nie doszło do referendum, więc z mojego punktu widzenia sprawy nie wznowił. Moim argumentem jest efekt ostateczny, czyli brak referendum. Jak mówiłem, co (znowu) zignorowałeś, jeśli znajdziesz dowód, że p. Tusk starał się sprawę zgodnie z obietnicą ponownie stawić na tapecie to Ci przyznam racje. Póki takowych nie masz dalej będę się opierał na argumencie ostatecznego efektu, który potwierdza moją tezę, czyt. Tusk kłamał, znowu.

Po drugie... Ileż razy można się powtarzać? Nie wypowiedziałem się ze względu na prowokacyjny charakter Twojej wypowiedzi. Zadaj tamto pytanie w sposób akceptowalny to z przyjemnością odpowiem.

Po trzecie... Znowu nadinterpretacje. Ile jeszcze razy? Może cytat, który podrzuciłem był za długi, więc skrócę go i to pomoże w zrozumieniu: "pozamerytoryczny sposób argumentowania,". Taki argument nie jest merytoryczny, bo nie ma w nim dowodzenia swojej racji. Nie oceniam ludzi, którzy brali udział w sondażu, tylko znaczenie sondażu, jako argumentu w dyskusji. Kropka. Bo skoro argument ad populum jest "pozamerytoryczny" to znaczy, że nie jest znaczący w dyskusji.

0

@CZaras Interpretujesz to tak, że chodziło o słowa, a nie finanse....więc jak to nie jest interpretacja?

@Janiama chodziło o przekręty słowne czy finansowe?

Czy powiedział, że zrobi referendum? Nie. Po za tym zakładając kłamstwo po twojemu, w meritum wypowiedzi nie będzie to istotne,

po drugie - podałem 3 linki, w tym jeden sondaż, więc czemu tylko o sonadażu poruszyłeś temat?

Po trecie - nie uznajesz tego, tak? Przytoczyłeś argument, że "Rozumie się przez to najczęściej argumenty skierowane do tłumu lub do ludzi prostych, niewykształconych. Nie są oni zdolni lub chętni do śledzenia argumentów racjonalnych, które często są nadmiernie abstrakcyjne, zbyt trudne do zrozumienia." - sam ich oceniasz jako prostych ludzi, więc o co chodzi?

0

@Bagsik88 A gdzie tam. Jeśli ktoś mówi, że druga osoba jest czysta jak łza to nie interpretuje tego, jako kwestie finansowe czy kwestie słowności, interpretuje to jako WSZYSTKO do kupy. Jeśli ktoś jest czysty jak łza to w mojej opinii nie ma skazy na żadnym polu... Co zresztą uważam za niemożliwe. Każdemu kiedyś się noga powinie.

Powiedział, że do sprawy wróci. Efektu tego wrócenia żadnego nie ma. Dlatego powtórzę po raz już któryś. Jeśli masz argument czy dowód na to, że dotrzymał słowa i sprawę ruszył w kolejnej kadencji Sejmu to proszę mi go przedstaw.

Po drugie... Od razu przyjemniej. Co do drugiego linku to tak z mocnych stron został oceniany za: Utrzymanie jedności Europejskiej, dbanie o spójność UE, 2x reelekcja pomimo sprzeciwu kraju macierzystego, wzmocnienie znaczenia funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej, szybkie uczenie się (szczególnie w kwestii języków), sojusz z Angelą Merkel. Podsumowując wszystkie plusy związane są Unią Europejską. Co według mnie nijak się ma do naszej rozmowy. Nie uważam Tuska za głupiego człowieka czy miernego polityka, wręcz przeciwnie, dla mnie jest politykiem klasowym, bardzo wyważonym, rozumiejącym jaką reakcje w społeczeństwie wywoła dana akcja. To zresztą jest jedną z kwestii, przez które tak go nie szanuje. Jest politykiem z krwi i kości, kłamiącym i manipulującym bez skrupułów jeśli przyniesie mu to korzyść polityczną. To oczywiście moja opinia, ale wypowiedzi ekspertów w tym linku zupełnie na nią nie wpływają, bo nie tego tyczą. Zresztą działania Tuska w UE są mi obce, jak mówiłem, nie interesuje się tym, jeśli coś do mnie dochodzi to w temacie "krajowego podwórka". Trzeci link z kolei, również wydał mi się nie na temat. Tam faktycznie dziennikarze z różnych części Europy komplementują Tuska, że jest "politykiem z krwi i kości", że "ma wieloletnie doświadczenie techniki rządzenia", że to "polityk dużego formatu". Brak tu, jednak informacji czemu tak uważają, co sprawiło, że tak pozytywnie się o nim wyrażają, krótko mówiąc brak tu argumentu, czyli po pierwsze wracamy do argumentu ad populum nie popartego żadnym dowodzeniem swoich racji, a po drugie ponownie jest to ocenianie jego od strony politycznej, a nie moralnej, co sprawia, że dla mnie jest to nie na temat.

To był cytat, nie moja opinia. Przytoczyłem cały akapit z tej definicji, abyś nie zarzucał mi, że wrzucam tylko część wypowiedzi, która mi pasuje. Ja nie oceniam ani sondażystów, ani osób, które były wypytywane, ani osób do których skierowano ten sondaż, oceniam tylko i wyłącznie użycie go, jako argumentu w dyskusji. Zaś, jako argument z uwagi, że jest on z kategorii ad populum oceniam go (zresztą zgodnie z definicją), jako pozamerytoryczny. Odnoszę wrażenie po raz wtóry, że szukasz wszelkich kwestii do przyczepienia się czy to w definicji czy szukając słówek do przyczepienia się, aby nie dostrzec meritum wypowiedzi, sam rdzeń, czyli to, że Twój argument jest niemerytoryczny,

0

@CZaras "Zero przekrętów z jego osobą, czysty jak łza. Nawet u Sowy w restauracji go nie nagrali bo tam nie chodził. "

więc chodzi o finansowe, a twoja jest inną interpretacją aby pasowało Ci do teorii.

https://pl.wiktionary.org/wiki/czysty_jak_%C5%82za
https://pl.wiktionary.org/wiki/nieskazitelny#pl

Więc jak widać, czysty jak łza jest w odniesieniu np. do prawa.

Twoja interpretacja jest tylko po to by umniejszyć Tuskowi.

Tylko, że jest błędna.

Ty patrzysz na efekt - referendum.

Po drugie - czy o kimś złym by tak pisali? Chyba nie bardzo.

Po trzecie - czemu uznajesz ten argument pozamerytoryczny? Z powodu tej definicji?

0

@Bagsik88 "znaczenia:

fraza przymiotnikowa(1.1) nieskazitelnie czysty" Hmm? Jak dla mnie to z tego wynika bliskoznaczność.

Nie zgadzam się. Przekręt może być też polityczny. Jak przekręt z wykształceniem prezydenta Kwaśniewskiego podczas wyborów. Nawet u sowy nie rozmawiali tylko o kwestiach finansowych, ale np. też sojuszu obronnym z USA.

Moja interpretacja jest po to, aby wskazać, że moralnie Tusk dokonywał manewrów dość niskich, czyli faktycznie tak, po to by mu umniejszyć... Zgodnie z prawdą.

"Po drugie - czy o kimś złym by tak pisali? Chyba nie bardzo." - Zaraz, zaraz. Czy Ty naprawdę uważasz, że w prasie dobrze się mówi tylko o dobrych ludziach? Albo, że nie mówi się dobrze o złych ludziach? No, bo jeśli tak to naiwność na naprawdę wysoką skalę i chyba nie mam ochoty wyjaśniać Ci, że ten świat nie jest taki piękny jak Ci się wydaje.

Po trzecie: Piszę to po raz ostatni, bo czuje, że się powtarzam, a Ty na upór pomijasz czytanie mojej wypowiedzi. Uważam, że ten argumenty jest pozamerytoryczny, bo:
- Tak jest w definicji,
- Bo sondaż pozbawiony jest dowodzenia racji, które przedstawiło się zaznaczając, którąś z opcji, czyli jest to coś na zasadzie "Tak, bo tak".

0

@CZaras "Patrzyłem w jego kartotekę policyjną. Nie można mu niczego zarzucić. Jest czysty jak łza." - z tego przykład.

+ definicja, zazwyczaj.

+ kontekst wypowiedzi.

A ty napisałeś, nie zgadzam się. W żadnym wypadku, nie chodzi o przekręt słowny.

"Nieładnym jest zakładanie swojej interpretacji, jako oczywistej, każdy ma prawo do własnej o ile nie zostało przeznaczenie danego zdania jasno określone, a Twoje takie nie był."

Do tego napisałeś, że twoja opinia jest poparta argumentami, a moja nie - jako zarzut.

Teraz ja poprałem argumentami, a ty dałeś swoją opinię. Sorry, ale widać jak jesteś zapatrzony w swoją teorię i ciężko ci przyjąć do wiadomości, że się myliłeś.


0

@Bagsik88 Przecież Ci podesłałem z Twojego argumentu cytat, w którym nieskazitelność jest określona, jako tak bliska, że się pojawia w przykładzie. To gdzie tu to zapatrzenie? Bo cały czas odnoszę się do tego co wrzuciłeś. No, ale mogę się mylić, faktycznie jeśli chodzi o język polski, jego znaczenia nie jestem tu ekspertem w żadnym wypadku. Nie rozumiem tylko Twojego opisywania, że nie używam argumentów. A cytat z Twojego źródła to nie argument? Cytat z reportażu to nie argument? Definicja to nie argument? No moim zdaniem argumenty jak się patrzy.

Poza tym ponownie pominąłeś kilka kwestii. Czy mam przez to rozumieć, że się ze mną zgadzasz w tych rozlicznych sprawach?

0

@CZaras Ty sobie interpretujesz jak chcesz. Kontekst mówi o finansach, definicja, przykład....a ty wpierasz dalej swoje.

0

@Bagsik88 W tej samej definicji jest napisane "potocznie oszustwo", dopiero potem, że "ZWŁASZCZA finansowe". Oszustwo ma różne formy. Z kolei w przykładzie masz napisane nie o finansach tylko kwestiach kartoteki (nie finanse) oraz jeziorach w Kanadzie (tym bardziej nie finanse). Z kolei kontekst:
"PIS choćby na głowie stanął to nic na Tuska nie znajdzie. Zero przekrętów z jego osobą, czysty jak łza. Nawet u Sowy w restauracji go nie nagrali bo tam nie chodził. " Gdzie tu znajduje się cokolwiek mówione o finansach? Wspomniane są nagrania z restauracji u Sowy gdzie zostały nagrane wypowiedzi nie tylko o finansach, o czym już Ci pisałem.

Czyli definicja, która mówi, że może być o finansach, ale nie musi, przykład który nie tyczy finansów oraz kontekst, który nic o finansach nie wspomina. Jak takie argumenty mają mnie przekonać? Jakim cudem mam za ich pomocą mam interpretować zgodnie z tym co mówisz? To się kupy nie trzyma, kolokwialnie mówiąc.

0

@CZaras A co przemawia za twoją?

0

@Bagsik88 Ogólność wypowiedzi. Janiama nie pisał o konkretnych aspektach, w których p. Tusk jest według niego "czysty jak łza", podał jedynie aferę podsłuchową, która była wielowątkowa. Skoro, więc nie jest wyraźnie skonkretyzowane, o dziedziny, w których p. Tusk wedle autora ma być "czysty jak łza" to przemawia to za tym, aby zakładać, że Janiama odnosił to sformułowanie do "całokształtu twórczości" byłego premiera. Jeśli zaś sprawa tyczy się ogółu to wchodzą w nią, również kwestie moralne, takie jak prawdomówność czy realizacja obietnic przedwyborczych, o które ja się przyczepiłem.

0

@CZaras To jest twoja interpretacja.... "Zero przekrętów z jego osobą, czysty jak łza. Nawet u Sowy w restauracji go nie nagrali bo tam nie chodził. "

i jak to oznacza całokształt twórczości premiera?

https://sjp.pwn.pl/slowniki/przekr%C4%99t.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Oszustwo

U Sowy co nagrywali? Chcieli ujawnić przekręty prawne, gospodarcze itp., a nie słowne.

Przykład też to udowadnia.

0

@Bagsik88 Ponownie. Brak konkretyzowania oznacza całokształt twórczości. Coś na zasadzie jakby ktoś napisał "Zero chybień z jego strony, czyste jak łza. Nawet z Realem jego strzały, były świetne". Sprawa tyczy uderzeń jakiegoś piłkarza. Nie ma, jednak skonkretyzowanych czy chodzi o strzały z karnego, strzały z dystansu, strzały z wolnego czy strzały z bliska, więc można zakładać, że chodzi o całokształt strzałów danego piłkarza. Naprawdę chwyta mnie desperacja, że używam takich argumentów.

Pierwszy link podobnie "zwłaszcza". Zaś co do drugiego to zacytuje jeden fragment, bo bardzo mi się podoba:
"przestępstwo polegające na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym za pomocą wprowadzenia jej w błąd" - Pan D. Tusk poprzez przedstawienie siebie, jako osoby, która chce doprowadzić do zmniejszenia liczby posłów zdobywa dużą ilość głosów, a potem do referendum nie doprowadza. Czyli mamy doprowadzenie innej osoby (obywatela) poprzez wprowadzenie w błąd (kłamstwo o referendum) doprowadza do niekorzystnego rozporządzenia jej mieniem (głosem na wyborach). Oszustwo jak się patrzy. Niestety niekaralne w naszym kraju.

U Sowy co nagrywali? Nie tylko kwestie finansowe, ale również polityczne np. wypowiedź Sikorskiego o sojuszu obronnym Polski z USA.

Który przykład udowadnia, że przekręty tyczy się kwestii finansowych? To, że jeziora w Kanadzie są czyste jak łza czy to że czyjaś kartoteka jest czysta jak łza?

0

@CZaras Ponownie, to próbujesz coś wmówić.

przekręt pot. «oszustwo lub nadużycie, zwłaszcza finansowe»

- oszustwo lub nadużycie - przestępstwo.

- zwłaszcza finansowe.

https://pl.wiktionary.org/wiki/czysty_jak_%C5%82za

Tu jest przykład: Patrzyłem w jego kartotekę policyjną. Nie można mu niczego zarzucić. Jest czysty jak łza.

Czyli nie musi być do całości życiorysu.

To zgłoś przestępstwo do prokuratury.

0

@Bagsik88 Ta rozmowa straciła sens. Mogę użyć argumentów, tysiąc razy napisać to samo, milion razy powiedzieć, że "moim zdaniem", a Ty i tak mi certolisz o wmawianiu, o "zwłaszcza" jakby znaczyło tyle co "wyłącznie" (potem mi wyrzucając, że mam problemy z, o ironio, rozumieniem znaczeń słów), przy tym nie odnosząc się do moich argumentów oraz nadawać o prokuraturze, kiedy już kilka wypowiedzi temu mówiłem, że naszym kraju to co mówione jest w kampaniach nie jest w żaden sposób wiążące. Przykro mi, ale parę dni miałem cierpliwość powtarzać po kilka razy to samo, żeby zakończyć jeden wątek (jak z tym sondażem i jego merytorycznością), ale jak w każdej kwestii tak ma być to ja wysiadam. Załóżmy, że wygrałeś, bo zbrakło mi wytrzymałości. Mam nadzieje, że jesteś ukontentowany.

0

@CZaras Szkoda, że nie zrozumiałeś, ale powtórzę jeszcze raz
przekręt pot. «oszustwo lub nadużycie, zwłaszcza finansowe»

- oszustwo lub nadużycie - przestępstwo.

- zwłaszcza finansowe.

https://pl.wiktionary.org/wiki/czysty_jak_%C5%82za

Tu jest przykład: Patrzyłem w jego kartotekę policyjną. Nie można mu niczego zarzucić. Jest czysty jak łza.

Czyli nie musi być do całości życiorysu.

Co ma sondaż do znaczenia słów? Zresztą nie podałem tylko tego. Odnośnie prokuratury....powtarzasz to od początku tylko to nie ma racji bytu. Chyba, że zakładasz, iż każdy będzie popełniał przestępstwo.

Jak ja napisałem swoje zdanie czy ktoś o Tusku, chwaląc go to określałeś to jako bzdura.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 KOLAKM 20 pkt
2 norbi77 17 pkt
3 DESPac 17 pkt
4 boronez 16 pkt
5 tribo 16 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Co było najgorsze w Barcelonie w 2020 roku?