La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 1055 Culés

36

W związku z czterdziestą drugą rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża chciałbym przypomnieć o plamach na jego życiorysie.

Pierwszą z nich jest oczywiście tuszowanie pedofilii wśród księży i to na wielu szczeblach kościelnej hierarchii. Niestety przez niemal 27 lat pontyfikatu Karol Wojtyła nie zrobił praktycznie nic aby przeciwdziałać temu patologicznemu zjawisku, a jako monarcha absolutny Watykanu miał ku temu wszelkie narzędzia.

Kolejną sprawą jest potępianie antykoncepcji w dobie epidemii wirusa HIV w Afryce. Zgodnie z nauką Kościoła, ogłoszonej w encyklice Humanae Vitae w roku 1968, używanie środków antykoncepcyjnych jest surowo zakazane. Nic się w tej kwestii nie zmieniło, kiedy w latach 80-tych i 90-tych wybuchła epidemia HIV i ludzie zaczęli umierać milionami.

Kiedy w roku 1993 papież Jan Paweł II odwiedził Ugandę ani słowem nie wspomniał o cofnięciu zakazu używania prezerwatyw. Wolał, żeby epidemia się dalej rozszerzała, aniżeli miałaby być zmieniona „nauka moralna" Watykanu.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej sprawie.
W Europie Jan Paweł II wykreował sobie wizerunek „bojownika o wolność", jako że zwalczał komunizm. W tym samym czasie jednak w Ameryce Łacińskiej popierał i autoryzował reżimy opresywne, tyle że katolickie.

Naturalnie jest to sprzeczność i ambiwalencja jedynie pozorna, wynikająca z błędnej kwalifikacji papieskiego zaangażowania przeciwko komunizmowi jako aktywności przeciwko zniewoleniu człowieka. Wojtyła nie buntował się przeciwko komunizmowi ze względu na wolność, lecz ze względu na naruszenie interesów kościelnych. Był w tym spójny i konsekwentny: zwalczając „bezbożnych tyranów" i okadzając oprawców „posłusznych Bogu".

Najbardziej znanym tego przejawem jest jego wspólne zdjęcie na balkonie wraz z Pinochetem, z którym błogosławił lud boży. Zakłopotani komentatorzy kościelni opowiadali później bajki o tym, jak papież został „wmanewrowany" w ten gest. Woleli zrobić z niego nieporadnego i naiwnego aniżeli stanąć w obliczu owego moralnego rozchwiania stronniczej polityki papieskiej.

Chętnych zapraszam do dyskusji.

35

@Chakalaka Zaraz tu będzie grubo, popcorn już się robi, rozsiadam się wygodnie i słucham państwa.

49

0

@Chakalaka kurde sporo miał tych wad. Zawsze mi się wydawało ze to człowiek bez skazy

Komentarz usunięty przez użytkownika

115

@Chakalaka Po co miałbyś napisać że mieliśmy, my Polacy fantastycznego rodaka, pełnego miłości, kogoś kto na pewno chciał nas ludzi łączyć, kogoś dla kogo najważniejszy był człowiek, każdy z nas. Lepiej przecież wyszukać jakiś głupot, no tak chcesz być oryginalny, udało Ci się. Jan Paweł II wybitny Polak, człowiek i nawet twoje głupoty tego nie zmienią.

15

@kamilop Nie opowiadam się po żadnej ze stron ale może jakieś argumenty? To że jednoczył Polaków nie ma znaczenia w kontekście oceny jego pontyfikatu a to że był człowiekiem pełnym miłości to twoje zdanie :)

8

@Chakalaka Nie ma ludzi idealnych, dla mnie Jan Paweł II będzie zawsze dobrym człowiekiem, który kochał ludzi i nie był z tych który by chciał kogoś urazić czy zranić, po prostu kochał wszystkich, nawet tego co go postrzelił.

19

@kamilop fakt ukrywania pedofilii w kościele to głupota?

12

@Chakalaka "jak rozpętałem III wojne LaRamblowa"

8

@inoks A skąd pewność że to fakty ?

13

@Chakalaka niektórzy wprost wypierają te fakty ze swojej świadomości, gdyż burzy to ich światopogląd wypracowany przez całe życie.

21

@Chakalaka na początku mnie wkurzałeś, a teraz to już mi Ciebie jest po prostu żal.

18

@kamilop xD powiedz to ofiarom księży pedofili, których krył. Wojtyła i jego ziomek Dziwisz

4

@Zieliniak są dowody. Natomiast nawet jeśli nie chcesz się z nimi zapoznawać, to niech zastanowi Cię, czy Jan Paweł II kiedykolwiek wspomniał publicznie o jakimkolwiek przypadku pedofili? Nie. A niestety miały one miejsce na całym świecie. Jako głowa kościoła miał narzędzia by badać te sprawy i publicznie je potępiać

17

@Chakalaka Wielki Polak bez dwóch zdań, jak zawsze wielki Polak ma swoje plusy i minusy. Tak było z Piłsudskim z Wałęsą i z Karolem Wojtyłą. Jak umarł Jan Paweł II to pojechałem po godzinie 22 na plac Piłsudskiego w Warszawie. Setki tysięcy ludzi i niesamowita atmosfera. Ale tak jak piszesz niestety Karol Wojtyła ma bardzo dużo za uszami. Pytanie czy był tak naiwny czy był tak cwany czy też był zmuszany do tego co robił.

3

@Chakalaka Nie wypowiem się po żadnej ze stron, ale na prawdę uważasz że rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża jest dobrym momentem na taki post? To tak jakby cię na urodziny szef wylał z praca.

5

@BARCA_FOR_EVER Dodał to teraz, bo na czymś mu zalezy/coś go boli. Po samych poglądach widać kim jest i kogo czci.

2

@BARCA_FOR_EVER No bardzo słaby moment. Rocznica śmierci byłaby o wiele lepsza

15

@Kusco15
- odbył ponad 100 pielgrzymek zagranicznych
- zainicjował obchody Światowego Dnia Młodzieży
- zorganizował Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu
- ogłosił nowy Katechizm Kościoła katolickiego
- wydał encykliki, nie tylko katolickie, też różne publikacje
- jako pierwszy odwiedził meczet, synagogę i kościół luterański
- audiencje dla mediów czy ogólnie generalne
- mówił w wielu językach (nie tylko we Włoskim)
- zwoływał Synody czy Konsystorzy
- napisał konsystujcie apostolskie czy listy apostolskie, adhortacji

Zresztą na "zwykłego Kowalskiego" nie robią zamachów.

@Chakalaka jakieś potwierdzenie tych tez? Np. to że popierał te rządy?

Bo np. napisał Miłość i odpowiedzialność, pomagał w napisaniu Humanae vitae - "mówią" np. o seksie.

To, że nie chciał walczyć z pedofilią....przeprowadził wiele zebrań, wiele konstytucji. Chciał zmian.

28

@Chakalaka
"Pierwszą z nich jest oczywiście tuszowanie pedofilii wśród księży i to na wielu szczeblach kościelnej hierarchii. Niestety przez niemal 27 lat pontyfikatu Karol Wojtyła nie zrobił praktycznie nic aby przeciwdziałać temu patologicznemu zjawisku, a jako monarcha absolutny Watykanu miał ku temu wszelkie narzędzia."

Uzupełnij tę wypowiedź o dowody na te oskarżenia...

a tak poza tym, to zdarzyło Ci się kiedyś nie założyć gumki na pankracego dlatego, że Ci ksiądz powiedział że tak niewolno i jest beeee ? Gumki są zakazane przez kościół, mimo wszystko rozsądni ludzie nawet indentyfikujący się z kościołem używają ich i żaden ksiądz tego nie zmieni - dla tych co rozsądniejszych oczywiście. Co miał powiedzieć w związku z tym? Sprzeciwić się nauce kościoła, na czele którego stał ? Obwinianie papieża o HIV w Afryce to już jest albo naiwny idiotyzm, albo zwyczajne pajacowanie...

14

@Chakalaka śmieszą mnie ludzie którzy uważaj że kościół ma się zmienić bo jest 21 wiek . Ponad dwa tysiące lat jednej nauki a tu cyk przychodzą ludzie którzy nawet do kościoła nie chodzą i mówią " zmienić bo tak będzie lepiej " nie rozumiesz wiary i nauki kościoła. Sprawy pedofilli wychodzą teraz , najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie czy on o wszystkich wiedział bo w końcu księża nie chodzą z napisem " pedofill " na czole.

8

@Chakalaka" Jeśli źle mówię w waszym i naszym języku, to mnie poprawcie " - i tu brawa Tłumu dla naszego Papieża!


Już na początku Jan Paweł II potrafił mówić w innym, prostym i normalnym języku do ludzi. Jakby chciał powiedzieć tutaj, już na początku, że gdy źle mówię ( źle robię ), to mnie poprawcie... Po prostu...

Nikt nie jest idealny... NIKT i NIC...

Sprawy pedofili? Sam jestem bardzo cięty na Kościół i sprawy z nim związane ( dla mnie większość to Mafia w sutannach... ) ale te straszne sprawy dopiero od 10-15 lat są nagłaśniane przez biedne ofiary w sposób jaki powinny być przekazywane i nagłaśniane od początku... Niestety do 2000-2005 roku Świat, większość Świata, nie wiedziała co to Internet... Komunikacja w porównaniu do teraz, a to niby tylko 15 lat, jakby porównywać epokę kamienia łupanego do czasów obecnych... A to w GIGANTYCZNYM stopniu przekłada się na nagłaśnianie i przede wszystkim odpowiednie weryfikowanie tych spraw, jak i ilości donosów...

Sprawy pedofili to rzecz przerażająca i trzeba z tym walczyć ale nie można obwiniać o to naszego Papieża bo on wiedzieć o wszystkim po prostu nie może, gdyż jest to nie wykonalne... Tyle, tylko tyle i AŻ tyle...

11

@Bagsik88 - glowa panstwa oplywajacego w luksusy pojezdzila po swiecie, oho ale wyczyn.
- oho zrobil zlot 20latkow. Grubo.
- oho pomodlili sie w jednym dniu, nobel to malo za takie cos.
- oglosil nowa ksiazke ktora mowi o ideologii ktorej przewodzi.
- napisal ksiazki, no niezle.

i tak dalej. Krotko mowiac jako papiez - pojezdzil, pomodlil sie, cos tam napisal i jest uwazany za wybitnego. Maria Skłodowska Curie kopnela nauke do przodu, ale i tak przegrywa z gosciem co wybrany przez samych swoich pomodlil sie tu i tam.

10

@Chakalaka Crimen sollicitationis - dokument wydany przez Kongregację Świętego Oficjum w 1922, który ujednolicał procedury postępowania wobec kapłanów Kościoła katolickiego, oskarżonych m.in. o wykorzystywanie sakramentu pokuty do solicytacji, czyli składania propozycji seksualnych penitentom. Czyli w skrócie, dokument o molestowaniu.


"Kodeks prawa kanonicznego wprowadzony decyzją Jana Pawła II w 1983 roku odnowił przepisy w zakresie kanonu 1395, § 2: «Duchowny, który w inny sposób wykroczył przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu, jeśli jest to połączone z użyciem przymusu lub gróźb, albo publicznie lub z osobą małoletnią poniżej lat szesnastu, powinien być ukarany sprawiedliwymi karami, nie wyłączając w razie potrzeby wydalenia ze stanu duchownego». Zgodnie z KPK z 1983 roku procesy przeprowadzane są w diecezjach. W 1994 roku Stolica Apostolska udzieliła zgody biskupom Stanów Zjednoczonych, by definiowali przestępstwo kanoniczne wykorzystania seksualnego dzieci do osiemnastu lat, w związku z normami prawa karnego obowiązującego w USA. Normy dla Stanów Zjednoczonych zostały w 1996 roku rozszerzone na Irlandię. W międzyczasie sprawa specjalnych procedur w wypadkach wykorzystywania seksualnego była dyskutowana w Kurii Rzymskiej. Ostatecznie Papież Jan Paweł II zadecydował, aby wykorzystywanie seksualne osoby nieletniej poniżej osiemnastego roku życia, którego dopuszcza się duchowny, włączyć do nowej listy przestępstw kanonicznych zastrzeżonych Kongregacji Nauki Wiary. Przedawnienie w tych przypadkach zostało ustalone na dziesięć lat, poczynając od ukończenia osiemnastego roku życia przez ofiarę. Nowe prawo w formie motu proprio, noszące tytuł Sacramentorum sanctitatis tutela, zostało promulgowane 30 kwietnia 2001 roku. List podpisany przez kard. Josepha Ratzingera oraz abpa Tarcisia Bertone, odpowiednio prefekta i sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, został wysłany do wszystkich biskupów katolickich 18 maja 2001 roku. List informował biskupów o nowym prawie oraz o nowych procedurach, które zastępowały instrukcję Crimen sollicitationis"

7

@Szklaner Oho ale argumenty....i to właśnie taka rozmowa.

Skoro był taki zwyczajny to czemu chcieli go zabić?

0

@kamilop
To nie są głupoty tylko fakty
Tez kocham Jana Pawła
Jednak jak każdy człowiek ma skazy on tez !!! I trzeba to wiedzieć a nie pisać ze głupoty.
To był człowiek nie Bóg i Ren człowiek wszedł w ten system który był i jest chory. Może się bal w tamtym czasie, bo były czasy wiadomo jakie. To nie był czas na walkę wewnątrz kościoła tylko walkę o inne życie dla połowy Europy.
Tez mam żal o ta pedofilie i ukrywanie jednak to było od setek lat może musiał wtedy. Jednak obecnie to inna sprawa i to powinno być rozliczone!!!

1

@Bagsik88 skoro takie slabe to obal je.
Pewnie sie bali ze sie i u nich pomodli. Tak na powaznie to nie on pierwszy z glow panstw mial zostac zabity przez wariata, wiec nie jest jakims super ewenementem swiatowym.

3

@Chakalaka
Mądry temat. Dla mądrych ludzi i katolików.
Tego co piszesz nie można negować i brać za atak na JP !!! To są fakty
Ja cenie naszego Papieża za całokształt jednak chce aby każdy się zastanowił nad kościołem i jego rola. Nasz papierz to cześć tego kościoła który zakłamany był od setek lat !!! Może musiał to zrobić aby zrobić co innego ? Tak sobie to tłumacze bo to wielki człowiek. W tamtych czasach było mu ciężko i to bardzo. Fakt mnie boli tez ukrywanie pedofili i nie zaprzeczam temu. Wkurw... mnie to ze Ci niby teraz katolicy jak się o tym mówi i o papieżu to odwołują się do wiary i do szanowanym ich wiary. Sory ale co wy sekta jesteście ??? Trzeba się ugiąć nad prawda i trochę się ogarnąć umysłowo dlaczego tak było ??? To nie jest atak na wiarę!!! Sory ale kościół to nie wiara kościół jest tak zakłamany ze nawet go nie powinno się nazywać katolickim !!! Ludzie obudźcie się !!! Teraz są inne czasy nie te w których JP był Papieżem !!! Trwa trzeba zadać reformy i zmiany kościoła dla dobra nas wszystkich wierzących w Boga nie w kościół i jego pedofilskie , złodziejskie i pedslskie klimaty !!!

1

@Szklaner Nie ma nawet czego obalać bo twoje są śmieszne i w żaden sposób nie obaliły moich. Próbowałeś to wyśmiać, ale nie wyszło....zresztą z tym zamachem tak samo. Zresztą nie obaliłeś wszystkich.


No tyle tych głów państwa chcieli zabić, a papieżów to w ogóle od groma.

Co głowa państwa katolickiego miała zrobić by @Szklaner, @Chakalaka czy inni byli zadowoleni?

@Pawel1980 jakie te fakty? Rzeczy niepoparte niczym?

4

@Bagsik88 klasycznie - brak argumentow to sam sobie wmawiasz swoja wyzszosc.

Masz katolicki niedowiarku, proby zamachow na glowy panstw, 3 sekundy w googlu.
https://wiadomosci.wp.pl/proby-zamachow-na-glowy-panstw-6078970175861377g

Zyja sobie papieze w wygodzie, kasiorka splywa na bank watykanski, ktory mial byc podobno zreformowany i oczyszczony z afer (oops znowu nie wyszlo), zadnej wojny dookola, nawet armii nie musi miec bo go kto inny obroni. No takie straszne i wymagajace jest to bycie papiezem ohohoho.

1

@Szklaner "Brak argumentów" hehe czy ty czytałeś moje komentarze? Nie będę tego wszystkiego powtarzał.

I ile tam głów państw religijnych :D'

Jakieś potwierdzenie tego? Jakie reformy?
"podobno zreformowany i oczyszczony z afer (oops znowu nie wyszlo)"
Bo jak wprowadził reformę w postaci wielu pielgrzymek to wyśmiałeś.
Jak wprowadził Dni Młodzieży to wyśmiałeś.
Jak zmienił audiencje to wyśmiałeś.
Nowelizował konstytucje - pominąłeś czy wyśmiałeś.
Także jak widać podwójne standardy.

Więc co miał papież państwa katolickiego zrobić by @Szklaner był zadowolony?

1

@Bagsik88
Poczytaj sobie kolego bos nie oczytany.
Nasz JP uchwalił kodeks o przestępczości księży :)
W kościele była zasada nie mówienia o sprawach wewnątrz kościoła czyli np o przestępstwach pedofilskich !!!
To są fakty !!!!!!!

3

@Pawel1980 Np. to "Crimen sollicitationis - dokument wydany przez Kongregację Świętego Oficjum w 1922, który ujednolicał procedury postępowania wobec kapłanów Kościoła katolickiego, oskarżonych m.in. o wykorzystywanie sakramentu pokuty do solicytacji, czyli składania propozycji seksualnych penitentom. Czyli w skrócie, dokument o molestowaniu.


"Kodeks prawa kanonicznego wprowadzony decyzją Jana Pawła II w 1983 roku odnowił przepisy w zakresie kanonu 1395, § 2: «Duchowny, który w inny sposób wykroczył przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu, jeśli jest to połączone z użyciem przymusu lub gróźb, albo publicznie lub z osobą małoletnią poniżej lat szesnastu, powinien być ukarany sprawiedliwymi karami, nie wyłączając w razie potrzeby wydalenia ze stanu duchownego». Zgodnie z KPK z 1983 roku procesy przeprowadzane są w diecezjach. W 1994 roku Stolica Apostolska udzieliła zgody biskupom Stanów Zjednoczonych, by definiowali przestępstwo kanoniczne wykorzystania seksualnego dzieci do osiemnastu lat, w związku z normami prawa karnego obowiązującego w USA. Normy dla Stanów Zjednoczonych zostały w 1996 roku rozszerzone na Irlandię. W międzyczasie sprawa specjalnych procedur w wypadkach wykorzystywania seksualnego była dyskutowana w Kurii Rzymskiej. Ostatecznie Papież Jan Paweł II zadecydował, aby wykorzystywanie seksualne osoby nieletniej poniżej osiemnastego roku życia, którego dopuszcza się duchowny, włączyć do nowej listy przestępstw kanonicznych zastrzeżonych Kongregacji Nauki Wiary. Przedawnienie w tych przypadkach zostało ustalone na dziesięć lat, poczynając od ukończenia osiemnastego roku życia przez ofiarę. Nowe prawo w formie motu proprio, noszące tytuł Sacramentorum sanctitatis tutela, zostało promulgowane 30 kwietnia 2001 roku. List podpisany przez kard. Josepha Ratzingera oraz abpa Tarcisia Bertone, odpowiednio prefekta i sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, został wysłany do wszystkich biskupów katolickich 18 maja 2001 roku. List informował biskupów o nowym prawie oraz o nowych procedurach, które zastępowały instrukcję Crimen sollicitationis"

Napisał Miłość i odpowiedzialność, pomagał w napisaniu Humanae vitae - "mówią" np. o seksie.

Więc "W kościele była zasada nie mówienia o sprawach wewnątrz kościoła czyli np o przestępstwach pedofilskich !!!
To są fakty !!!" - to jest po prostu kłamstwo.

Komentarz usunięty

17

@Chakalaka 16.11 jest rocznica objecia urzedu premiera przez Donalda Tuska. Postaci niezwykle kontrowersyjnej u nas w kraju. I pytam teraz całkiem serio - mozna o podobny post, tzn. przypomnienie o jego wpadkach i ogólnie plan w życiorysie? Chetnie poczytam. :)

3

@Ojciec5tkidzieci było by tego raczej w h....j ale chakalaka raczej zamilknie.

0

@sokot żeby nie było - nie jestem osoba, dla ktorej papiez to boży prezent dla ludzi i wiem, ze swoje za uszami miał. Chociazby to z zatajaniem czynów pedofilskich w Kosciele to jest prawda. Ale np. to o tej antykoncepcji to troszke bez sensu zarzut. :P Odnosnie popierania rzadow komunistycznych w Ameryce Srodkowej i Poludniowej to nic nie widzialem nigdy - ale to dlatego, ze sie nie zagłebialem.
Jednak podobny wywód wlasnie o Tusku bym poczytał. :)

1

@Chakalaka Skoro napisałeś Jego "plamy" to było trzeba zaraz napisać też co dobrego zrobił, wtedy ten post miałby sens. Jan Paweł II jest wielkim Polakiem rozpoznawanym przez miliony osób na całym świecie, o audiencje u Niego zabiegali wnet wszystkie głowy państw, szanowany był przez wyznawców innych religii, był także nominowany do pokojowej nagrody Nobla.
Pewnie jakby ktoś napisał taki post o Wałęsie, byłbyś jednym z pierwszych którzy by Go bronili choć mogę się mylić ale można tak przypuszczać widząc Twoje poglądy. Osobiście Wałęsy nie lubię ale jakby ktoś taki post w Jego kierunku napisał też by mi się nie podobało, bo też jak Jan Paweł II jest jednym z najbardziej rozpoznawanych Polaków na świecie że można wnet by powiedzieć symbolem. Nikt idealny, bez żadnej skazy nie jest i pewnie mógł coś zrobić w pewnych sprawach więcej. Ale szukanie jakiś plam i to niektóre na siłę by coś napisać i umniejszyć Jego osobie jest słabe.

2

@Gangol Bez sensu. Przecież on nie napisał, że to będzie ocena całej twórczości JP, tylko że przypomni jego plamy. I przypomniał. Są inni, którzy piszą tylko plusy i też mają prawo. Argument rozpoznawalności to słaby argument. W Polsce więcej ludzi wie kto to jest Trynkiewicz niż np. Rafał Blechacz. Jeden zgwałcił i zamordował dzieci, a drugi wygrał konkurs chopinowski. Chambałamba wypisał rzeczy, które niestety są plamą na życiorysie i w innych krajach takie postrzeganie JP jest na porządku dziennym. U nas jest obowiązek kultu, bez zadawania pytań, bez odpowiedzi. Rośnie pokolenie, które zadaje jednak pytanie i chce wiedzieć czemu tak, a nie inaczej.

7

@Chakalaka Dyskusja? Przedstawiłeś same minusy a gdzie plusy Jego kadencji? Czyli Ty podałeś temat a my mamy to obalać? Ok "podyskutujmy"
Na temat ignorowania pedofilii, wolę się nie wypowiadać, bo nie wiem, nie znam co JPII działał w tym temacie, ale koledzy już w swoich postach wypowiedzieli się i "pogrzebali" w różnych źródłach i wychodzi, że to nie było takie czarno- białe jak przedstawiłeś. Były różne kroki aby zapobiec, karać- pytanie czy nie chciał drążyć tematu, czy nie mógł się przebić przez rzeszę "duchownych' którym zależało na wyciszeniu tematu, dlatego nie mam dobrej odpowiedzi.
Drugie: Ty tak na serio z tymi prezerwatywami i Afryką??
Kontynent najbardziej zacofany, najbiedniejszy, gdzie do dzisiaj miliony ludzi umierają z głodu i myślisz że ich priorytetem jak wstają rano to jest dylemat czy użyć gumki? Czy większość wie co to jest prezerwatywa? Ilość zachorowań na HIV ne bierze się z postanowienia kościoła o nie używaniu środków anty, tylko z braku edukacji na ten temat.
Dyktatorzy. Pinochet, Castro i inni. Wg mnie i to jest moja opinia on tam jeździł aby dać nadzieję ludziom a nie promować 'wodzów". Do Polski też przyjeżdżał i choć bliżej to tego przykładu nie podałeś, bo wiesz że dla ludzi takie wizyty bardzo wiele znaczyły (dla władzy mniej), i tak samo było w Chile, czy na Kubie.
Teraz moje plusy: To był papież na miarę swoich czasów. Szanowali go przedstawiciele wszystkich religii. On starał się pojednać wszystkie religie, wszystkie wiary i to było bardzo dobre. (do dzisiaj wiele konfliktów masz z powodów religijnych)
Jako miłośnik historii dla mnie duże znaczenie miała transmisja z modlitwy JPII w Haga Sophia- legendarnym kościele, który po zdobyciu przez Turków Konstantynopola został meczetem a potem muzeum. Dzisiaj za sprawą Erdogana znowu jest meczetem a po między religiami pokoju nie ma. Naszemu JPII prawie się to udało, niestety zabrakło życia.
Tak więc jeżeli chcemy kogoś osądzić, to nie tylko minusy ale i plusy

1

@Bagsik88
Tak tak
A fakty są inne :)

1

@Bagsik88
W jakiej rzeczywistości ty żyjesz !!!
A przenoszenie księży pedofili do innych diecezji ??? Tego niby nie było ???
Daj spokój i nie zakłamując faktów

3

@Chakalaka Walczyć z jednymi przeciwko drugim, walkę przybrać w piękne słowa i rzeczowe argumenty, internalizowaną nienawiść obudować ornamentem posłusznych prawd i odpowiadających im faktów. Koronawirus dobry, papież-Polak zły. Jarosław Kurski git majones, Jacek Kurski syf. Koncesjonowana rewolucja. Pusty śmiech na przepełnionej baranami sali. Idź pan w rój.

1

@kamilop Po co miałby pisac kłamstwa? Kościół katolicki to mafia, niestety JP2 wszedł w buty bossa.

2

@Bagsik88 Z całym szacunkiem - która z tych reform dotknęła Ciebie osobiście i jak to się ma do zwalczania pedofilii w kościele?

3

@panczo Jeśli logika zaprzecza nauce Kościoła to chyba znak sam w sobie,że nauka Kocioła jest błędna?

1

@Ls0811 problem Kościoła Katolickiego jest taki,że nie rozumie, iż nie przemawia wyłącznie do wiernych w afrykańskiej dżungli, tylko do ludzi wykształconych, światłych - stąd coraz mniejsza liczba wiernych, stąd problemy KK w PL ogółem. Plus to,że KK chce przewodzić narracji politycznej w kraju.
Dla mnie JK100%.

0

@arasz1819 Tylko bądźmy sprawiedliwi i jak już zaczął pisać o kimś to niech pisze plusy i minusy. Tak piszą tylko plusy ale i zarazem przyznawają że nikt nie jest bez wad i że niektóre rzeczy mógł zrobić lepiej albo i więcej. A mi chodziło o rozpoznawalnść na całym świecie. Gdybyś spytał się w innym państwie np Meksyk, Kuba, Brazylia czy jakieś Afrykańskie państwa, wymień znanego Ci Polaka to pewnie padła by odpowiedz Jan Paweł II. A z tych plam co zostały tu przytoczone, to jedyne co jakiś sens ma to walka z pedofilią bo reszta to jest mocno naciągane, bo co miał gumki wysłać do Afryki? Miał nie jechać na Kubę bo komunizm? A może Castro zabiegał o spotkanie z JPII by ocieplić swój wizerunek? A odpowiedzi na te pytania nigdy nie będą jednoznaczne, gdyż często jest wiele różnych czynników które nie znamy a wpływają że podejmujemy taką a nie inna decyzje i zawsze znajdzie się ktoś nie zadowolony.

1

@olav Reforma kościoła ma dotykać Ciebie? Ale ok. Dni młodzieży, zmiana katechizmu, konstytucji, konstytucji czy tego dokumentu o pedofilii.

@Pawel1980 Czy Jan Paweł II ich przenosił? Fakty są takie, że zmienił dokument o pedofilii, a Ty po prostu kłamiesz.

0

@Bagsik88
Jan Pawel był głowa kościoła wiec z automatycznie odpowiadał za to co sie działo w całym kościele!!! A w tamtych czasach afer pedofilskich i nie tylko były nie setki tylko tysiące na całym świecie !!!
Gdzie tu są kłamstwa

4

@Bagsik88
Jan Paweł II nie reagował na doniesienia o seksualnym wykorzystywaniu dzieci i młodzieży. Dowodów jest wiele.
Założyciel zgromadzenia Legion Chrystusa, Marcial Maciel, już w latach 70. był podejrzewany o molestowanie seksualne dzieci i seminarzystów. Maciel miał też spłodzić liczne dzieci. W Watykanie te doniesienia były utajniane i tuszowane. Jeszcze w 2002 roku papież zapobiegł, by Joseph Ratzinger, który jako szef Kongregacji Nauki Wiary był odpowiedzialny za wyjaśnianie przypadków molestowania seksualnego, wszczął dochodzenie przeciwko Macielowi. Dopiero kilka lat później Ratzinger już jako papież Benedykt XVI podjął decyzję o kontroli Legionu. Apostolscy wizytatorzy potwierdzili tragiczną prawdę, ale założyciel zgromadzenia już nie żył.

1

@Chakalaka
Jan Paweł II nie reagował na doniesienia o seksualnym wykorzystywaniu dzieci i młodzieży. Dowodów jest wiele.
Założyciel zgromadzenia Legion Chrystusa, Marcial Maciel, już w latach 70. był podejrzewany o molestowanie seksualne dzieci i seminarzystów. Maciel miał też spłodzić liczne dzieci. W Watykanie te doniesienia były utajniane i tuszowane. Jeszcze w 2002 roku papież zapobiegł, by Joseph Ratzinger, który jako szef Kongregacji Nauki Wiary był odpowiedzialny za wyjaśnianie przypadków molestowania seksualnego, wszczął dochodzenie przeciwko Macielowi. Dopiero kilka lat później Ratzinger już jako papież Benedykt XVI podjął decyzję o kontroli Legionu. Apostolscy wizytatorzy potwierdzili tragiczną prawdę, ale założyciel zgromadzenia już nie żył.

2

@Pawel1980 Dawaj jakieś argumenty, bo jak na te chwile to tylko Chakalaka bardziej puste słowa głosi.

1

@kamilo0066
Tak bo pedofili w kościele nie było i papierz nie był głowa kościoła ...
Super :)

2

@Bagsik88 "jakieś potwierdzenie tych tez? Np. to że popierał te rządy?"
Choćby sprawa uczynienia błogosławionym serbskiego zbrodniarza Stepinaca, czy czynny udział Kościoła w ludobójstwie w Rwandzie.
I nie tyle nie chciał walczyć z pedofilią, co czynnie ją tuszował.
Crimen sollicitationis odnosi się do naruszenia świętości sakramentu spowiedzi i w praktyce zakazywała informowania państwowych służb o przestępstwach seksualnych i oficjalnie sankcjonowała przenoszenie sprawców do innych parafii.

4

@Ls0811 "śmieszą mnie ludzie którzy uważaj że kościół ma się zmienić bo jest 21 wiek "
Tyle tylko, że KK cały czas się zmieniał, tyle że powoli. Kiedyś uznawał, że kobieta nie ma duszy.
A na to, że wiedział o pedofilii w Kościele jest aż nadto dowodów.

3

@kamilo0066
Poczytaj trochę pooglądaj dokumenty o przenoszeniu pedofili księży z kraju do kraju doucz się :)

Kardynał Hans H. Groër, nikomu nieznany benedyktyn, który stał za wykorzystywaniem, jak szacują dziennikarze, dwóch tysięcy chłopców. Pomimo tego, że papież powołał specjalną komisję do zbadania tego przypadku, nigdy nie upubliczniono treści raportu i ten człowiek nie poniósł właściwie żadnej kary za to, co zrobił. Po śmierci Groëra, Jan Paweł II wysłał bardzo ciepły list nobilitujący tego zwyrodnialca.

Drugą osobą promowaną przez papieża był Theodore McCarrick. W środowisku biskupów amerykańskich od dawno było wiadomo, że ten człowiek ma problem ze swoją seksualnością i nadużywa władzy nad młodymi seminarzystami. Jan Paweł II w niestandardowym trybie i bez konsultacji z episkopatem amerykańskim wyniósł go na arcybiskupa Waszyngtonu, a później na kardynała. Dalej Bernard Law, purpurat odpowiedzialny za ukrywanie sprawców afery pedofilskiej w Bostonie, przedstawionej w filmie „Spotlight”. On był kompletnie skompromitowany w USA, a w Watykanie dostał bazylikę i ponad 10 tysięcy dolarów miesięcznej pensji. Nie poniósł żadnych konsekwencji, a przecież ten człowiek zdewastował wizerunek Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych.


1

@Ojciec5tkidzieci Robię screeena, jakby kiedyś potrzebował wytłumaczyć komuś, czym jest whataboutism.

2

@Gangol "Jan Paweł II jest wielkim Polakiem"
Nie jest, bo nie żyje. Jeśli już, to był.
"rozpoznawanym przez miliony osób na całym świecie,"
PewDiePie też. I?
"o audiencje u Niego zabiegali wnet wszystkie głowy państw,"
Bzdura na wielu poziomach. A audiencję wnet zabiegali nieliczni. Większość nie zabiegała, co nie znaczy, że część się z nim nie spotkała.
"był także nominowany do pokojowej nagrody Nobla."
Hitler też.

1

@Debfc "Kontynent najbardziej zacofany, najbiedniejszy, gdzie do dzisiaj miliony ludzi umierają z głodu i myślisz że ich priorytetem jak wstają rano to jest dylemat czy użyć gumki? Czy większość wie co to jest prezerwatywa?"
Stary, proponuję mniej "W pustyni i w puszczy", a więcej wiedzy współczesnej. Zakładam, że twoja wypowiedź to wynik ignorancji, a nie rasizmu.
"Dyktatorzy. Pinochet, Castro i inni. Wg mnie i to jest moja opinia on tam jeździł aby dać nadzieję ludziom a nie promować 'wodzów". "
Castro i Pinochet trochę za daleko od siebie i inne było podejście do nich Wojtyły. Poza tym, nie bez powodu tak tępił teologię wyzwolenia.

1

@kimpanjest Wątek grafomanii korytarzem do końca i w lewo.

0

@Chakalaka Idealnie tu pasuje fragment "Romantyczności" A. Mickiewicza...

— Duchy karczemnej tworem gawiedzi,
W głupstwa wywarzone kuźni;
Dziewczyna duby smalone bredzi,
A gmin rozumowi bluźni”.
„Dziewczyna czuje, — odpowiadam skromnie —
A gawiedź wierzy głęboko:
Czucie i wiara silniej mówi do mnie,
Niż mędrca szkiełko i oko.

Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce!”

4

@Chakalaka Nie do wiary :D On wrócił. Nie pomyślałeś może żeby dodawać ten wpis za każdym razem z ważnym wydarzeniem z życia papieża. Trochę czasu minęło już od tego jak ostatni raz dodałeś ten wpis. Jak chcesz mogę Ci na priv wysłać daty z ważnych wydarzeń z życia Wojtyły i na spokojnie będziesz mógł co drugi dzień wrzucać o tych plamach na życiorysie.

0

@olav w tym miejscu absolutnie tak, ale nauka kościoła nie zawęża się do ubierania kondonów. Tu raczej chodzi przede wszystkim o inne rzeczy jak miłosierdzie, wybaczenie itd.

4

@Chakalaka
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/donald-tusk-papiez-zmienil-moje-zycie/750esqt.amp

.... a Tusk na kleczkach po rekach go calowal. Takiego przestepce co pedofilie tuszowal. No no

2

@Chakalaka Władca absolutny? Miał wszelkie narzędzia? Ale wiesz, że papież to może sobie gadać, a dopóki synod tego nie zaakceptuje to niewiele to zmienia? Tak naprawdę władza papieska nad Kościołem katolickim jest mocno przeceniana, to już nie czasy nowożytne gdzie papież dyktował prawa, bo uznawano go za nieomylnego.

1

@Persyfl A co jest nieprawdziwego w stwierdzeniu, że Afryka jest biedna i zacofana? Są również bogate kraje w Afryce, jednak oglądając wiele reportaży z różnych części Afryki widać, że poziom życia tam odbiega od choćby naszego poziomu w Polsce. Jeśli jak napisał cytowany przez ciebie @Debfc miliony ludzi nie mają co jeść i gdzie mieszkać to chyba oczywiste, że nie przejmują się zabezpieczaniem podczas seksu itd. lub nie mają na to środków i nauki kościoła nie mają tu nic do rzeczy.

1

@sokot W zbrodnie Gacy'ego też niektórym ciężko było uwierzyć.

0

@Persyfl Ty, widze jak zwykle w pierwszej linii ataku na chrzescijan. Taki kąsek nie mozna odpuscic ;)

3

@CZaras "to już nie czasy nowożytne gdzie papież dyktował prawa, bo uznawano go za nieomylnego."
Coś Mi umknęło? Z tego, co wiem, dogmat o nieomylności papieża (również w sprawach obyczajowych) nadal funkcjonuje i sam Wojtyła wywalił z katedry teologii kolesia, który go podważał.

2

@sokot Katolików jak już. I raczej ukazuję hipokryzję kultu skromnego Karola tysiąca pomników.

1

@Persyfl jedyne co ukazujesz to siebie i swoje podejscie do tej sprawy wiec sobie nie podnos na prozno ego.

1

@Ghostface Po pierwsze, Afryka to cały kontynent i nie jest jednorodna. W niektórych krajach afrykańskich średnia długość życia jest wyższa niż średnia światowa. Poza tym, pozostawanie państw afrykańskich w tyle oznacza bardziej, że znajdują się na poziomie Szwecji z lat 70 niż, że nie wiedzą, czym jest prezerwatywa. No i mieszasz biedę z zacofaniem. Więcej ludzi tam żyje na poziomie drugim niż pierwszym.
"lub nie mają na to środków i nauki kościoła nie mają tu nic do rzeczy."
Właśnie w tym był problem, że gdy WHO i różne fundacje postanowiły walczyć z plagą HIV, dostarczały środki antykoncepcyjne i edukację za darmo, a KK wówczas stanowczo ganił wszelkie zabezpieczenia jako grzeszne. Miało to tym większe znaczenie im silniejsze były wszelkie katolickie misje w Afryce.

2

@sokot I mówi to człowiek, który swoje "argumenty" opiera jedynie na własnym zdaniu :)
I rest my case.

1

@Persyfl A ty opierasz, na zdaniu innych? To ciekawe. Jedno jest pewne Papiez przeszedl do Historii w bardzo pozytywnym swietle i ile byscie ty nie ujadali z chakalaką to o nim swiat nie zapomni... Wy natomiast przeminiecie wraz ze smrodem ktory tu na jego temat wypuszczacie. Troche to musi was bolec ze nie mozecie juz tego zmienic. Rozumiem.

0

@Persyfl Nieszczęśliwie użyłem słowa "nieomylność". Odnoszę, jednak wrażenie, że gdybyś nie wyjął tego zdania z kontekstu to zrozumiałbyś co mam na myśli, a mianowicie to, że ciałem ustanawiającym nowe prawa, zwyczaje, dogmaty w KK nie jest papież jako "władca absolutny" (jak to określił autor posta), tylko sobór.

2

@Chakalaka oj, każdy przywódca ma takie dylematy i trudne sytuacje, a nam nie sposób ich zrozumieć. Często muszą wybierać mniejsze zło i godzić mlot z kowadłem :)
Cóż, zrobił więcej dobrego. Tyle, że nie możemy wypominać mu wpadek.

Porównując do Messiego jako ze to strona o Barcy. Leo zawsze będzie wielki mimo wpadek. A Papież tym bardziej. Jeden z akapitów moim zdaniem jest przegięciem i mocną nadinterpretacja. Pozostawię jednak sprawę bez dyskusji. To zbyt ważna postać by szukać u niego win. Za dużo dobrego zrobił. Więcej niż można było oczekiwać. My na Jego miejscu byśmy się zesrali.

0

@Szklaner wyjdz proszę, nie trolluj :)

2

@sokot "A ty opierasz, na zdaniu innych? "
Najczęściej na faktach, badaniach, metaanalizach. Jeśli już na czyimś zdaniu, to na ludzi, którzy wiedzą więcej ode Mnie w danym temacie. To nic nadzwyczajnego.
"Jedno jest pewne Papiez przeszedl do Historii"
Pewne jest, że ani papież, ani historia nie powinno być pisane dużą literą.
"o nim swiat nie zapomni."
A ktoś mówił, że zapomni?
"Wy natomiast przeminiecie wraz ze smrodem..."
Wszystkich to spotyka, nawet Kremówkowego Karola. My przynajmniej takiego smrodu po sobie nie zostawimy.
"ze smrodem ktory tu na jego temat wypuszczacie."
Smród to on sam sobie zgotował. My tylko ujawniamy, kto puścił bąka.
"Troche to musi was bolec ze nie mozecie juz tego zmienic."
Mogę się tylko za siebie wypowiadać, ale ani trochę. Szczególnie, że kult Wojtyły już chyba tylko w Polsce istnieje, przynajmniej na taką skalę.
"Rozumiem."
Ciężko, żebyś nie rozumiał własnych projekcji.

Komentarz usunięty

3

@czesctuam "Tyle, że nie możemy wypominać mu wpadek."
Może ty nie możesz. No i też ciężko za jedynie wpadki uznawać tuszowanie pedofilii, wspieranie dyktatorów, beatyfikowanie zbrodniarzy, czy współpracę z mafią.
"To zbyt ważna postać by szukać u niego win."
Co to za argument? Hitler był ważniejszy.
"Za dużo dobrego zrobił. "
A co konkretnie?
"My na Jego miejscu byśmy się zesrali."
Znaczy ty i kto?
"wyjdz proszę, nie trolluj "
Wyjdź proszę, nie rzucaj pustymi sloganami.

Komentarz usunięty

3

@Ojciec5tkidzieci "bo nic innego nie przyszło mi do głowy "
Z pustego i Salomon nie naleje.
W jaki sposób winy i zasługi Tuska wpływają na ocenę Kremówkowego Karola? W jaki sposób Moje pisanie o nich na nią wpływa?
To jest właśnie książkowy przykład whataboutismu.
"a Ty już doszukujesz się próby dyskredytacji autora wątku przez moją osobe."
Niby gdzie się doszukuję? I jakim cudem akurat ty byłbyś w stanie go zdyskredytować?
" jesteś chyba czołowym przydupasem Chakalaki na tym forum"
Prosił, żebym nie mówił, ale przygarnął Mnie z ulicy. wychował jak syna i teraz razem nocami zwalczamy przestępczość w mieście.

3

@Pawel1980 Fakt – zaistniały stan rzeczy, a w rozumieniu potocznym wydarzenie, które miało miejsce w określonym miejscu i czasie. W tym sensie faktem nie może być zdarzenie, które nie miało jeszcze miejsca, można jednak mówić o przewidywaniu przyszłych faktów – czyli zdarzeń, które najprawdopodobniej wydarzą się. Zdarzenia te jednak stają się faktami dopiero wówczas, kiedy już wydarzą się.


"Kodeks prawa kanonicznego wprowadzony decyzją Jana Pawła II w 1983 roku odnowił przepisy w zakresie kanonu 1395, § 2: «Duchowny, który w inny sposób wykroczył przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu, jeśli jest to połączone z użyciem przymusu lub gróźb, albo publicznie lub z osobą małoletnią poniżej lat szesnastu, powinien być ukarany sprawiedliwymi karami, nie wyłączając w razie potrzeby wydalenia ze stanu duchownego». Zgodnie z KPK z 1983 roku procesy przeprowadzane są w diecezjach. W 1994 roku Stolica Apostolska udzieliła zgody biskupom Stanów Zjednoczonych, by definiowali przestępstwo kanoniczne wykorzystania seksualnego dzieci do osiemnastu lat, w związku z normami prawa karnego obowiązującego w USA. Normy dla Stanów Zjednoczonych zostały w 1996 roku rozszerzone na Irlandię. W międzyczasie sprawa specjalnych procedur w wypadkach wykorzystywania seksualnego była dyskutowana w Kurii Rzymskiej. Ostatecznie Papież Jan Paweł II zadecydował, aby wykorzystywanie seksualne osoby nieletniej poniżej osiemnastego roku życia, którego dopuszcza się duchowny, włączyć do nowej listy przestępstw kanonicznych zastrzeżonych Kongregacji Nauki Wiary. Przedawnienie w tych przypadkach zostało ustalone na dziesięć lat, poczynając od ukończenia osiemnastego roku życia przez ofiarę. Nowe prawo w formie motu proprio, noszące tytuł Sacramentorum sanctitatis tutela, zostało promulgowane 30 kwietnia 2001 roku. List podpisany przez kard. Josepha Ratzingera oraz abpa Tarcisia Bertone, odpowiednio prefekta i sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, został wysłany do wszystkich biskupów katolickich 18 maja 2001 roku. List informował biskupów o nowym prawie oraz o nowych procedurach, które zastępowały instrukcję Crimen sollicitationis"-

Jeszcze raz. Więc zmienił to...i to jest fakt i nie zmienisz tego dając x przykładów, że było inaczej. Tak samo wprowadził zmiany w prawie kanonicznym np. norma z 2001. Walczył z pedofilią.

Więc "W kościele była zasada nie mówienia o sprawach wewnątrz kościoła czyli np o przestępstwach pedofilskich !!!
To są fakty !!!" - to jest po prostu kłamstwo.

Mi też się nie podoba sytuacja kościoła jak załatwiają problemy, ale czy nawet teraz w jakiejś miejscowości ksiądz wykorzysta dziecko to oskarżany jest papież? Nie. Tylko jadą po episkopacie itd.


3

@Persyfl "W jaki sposób winy i zasługi Tuska wpływają na ocenę Kremówkowego Karola? W jaki sposób Moje pisanie o nich na nią wpływa? "
Dopuściłem się offtopu pytając czy jest szansa na podobny post o Tusku w przyszłości, bo jest fajnie coś takiego poczytać. Najpierw Chakalakę, a następnie Ciebie. Moja wina, moja bardzo wielka wina.

"Prosił, żebym nie mówił, ale przygarnął Mnie z ulicy. wychował jak syna i teraz razem nocami zwalczamy przestępczość w mieście."
Formy wskazujące na nadawcę piszemy z małej litery.

1

@Persyfl Stepinac z jakiego powodu był zbrodniarzem? Bo został skazany?

"czynny udział Kościoła w ludobójstwie w Rwandzie. " tzn. jaki?

"Crimen sollicitationis odnosi się do naruszenia świętości sakramentu spowiedzi i w praktyce zakazywała informowania państwowych służb o przestępstwach seksualnych i oficjalnie sankcjonowała przenoszenie sprawców do innych parafii."
To Twoja prywatna opinia czy czymś poparta?
Po za tym podałem fragment z tego "Ostatecznie Papież Jan Paweł II zadecydował, aby wykorzystywanie seksualne osoby nieletniej poniżej osiemnastego roku życia, którego dopuszcza się duchowny, włączyć do nowej listy przestępstw kanonicznych zastrzeżonych Kongregacji Nauki Wiary. Przedawnienie w tych przypadkach zostało ustalone na dziesięć lat, poczynając od ukończenia osiemnastego roku życia przez ofiarę. Nowe prawo w formie motu proprio, noszące tytuł Sacramentorum sanctitatis tutela"

Tak samo zmieniał prawo koniczne np. wprowadzając normy.

Tak szumnie piszesz o tuszowaniu....jakiś przykład?

3

@kamilop z 1 strony ma do tego prawo. Z 2 wiadomo o co chodzi - o pokazanie jakie chrześcijaństwo jest złe. Szkoda, że ludzie tak krytykujący naszą wiarę nie pokażą statystyk ile dobrego Kościół zrobił przez te lata

0

@Persyfl Ahh i wjazd personalny. Bardzo wysoki poziom winszuje. Btw. znowu nie odniosłeś się do sensu mojej wypowiedzi tylko wyrwałeś zdanie. Chyba bardzo to lubisz i jesteś w tym świetny. Witam, wśród ignorowanych przeze mnie użytkowników, wąskie acz zacne grono.

2

@Ojciec5tkidzieci "z małej litery" to rusycyzm. Jesteś ostatnią osobą tutaj, która powinna się brać za pouczanie innych.
I sprawdź sobie ten whataboutism, to przestaniesz smalić takie kocopały.

1

@Bagsik88
Sory ale nasz papież wiedział o tych rzeczach i było ich bardzo dużo wtedy.
Takie są fakty i nie można temu przeczyć.

4

@Pawel1980 Jakieś potwierdzenie, że wiedział? To wtedy będzie fakt.

1

@Persyfl "kocopaly" i to bez potwierdzenia na ryazie to ty wypisujesz.

2

@Persyfl "Jesteś ostatnią osobą tutaj, która powinna się brać za pouczanie innych." Mogę poznać skład osobowy tego zacnego grona, które o tym zadecydowały?

0

@Bagsik88
Hehe
Mam dość tej dyskusji
Spytaj go !!!!

Trudno żeby nie wiedział przy takiej ilości. Do niego ludzie pisali listy itp
I nie piernicz ze papierz to nie wie co się dzieje !!!

5

@Pawel1980 Potwierdzenie jakieś? Doczekam się? Bo ja twierdzę, że było inaczej...I co?

Komentarz usunięty

2

@Pawel1980 A czy ja napisałem, że nie odpowiadał? Znowu kłamiesz.

0

@Bagsik88
Odstosunkuj się już ode mnie
Wszechwiedzący

1

@Bagsik88
W 1983 Jan Paweł II zatwierdził nową, do dzisiaj obowiązująca, wersję Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czynów pedofilnych dotyczy w nim jeden przepis:

Kanon 1395 – § 2. „Duchowny, który (…) wykroczył przeciwko VI przykazaniu Dekalogu, jeśli jest to połączone z użyciem przymusu lub gróźb, albo publicznie lub z osobą małoletnią poniżej lat szesnastu, powinien być ukarany sprawiedliwymi karami, nie wyłączając w razie potrzeby wydalenia ze stanu duchownego”.

W Kodeksie zatwierdzonym przez Jana Pawła II kary za czyny pedofilne znalazły się w ostatnim rozdziale w części poświęconej karom za poszczególne przestępstwa. Rozdział nosi tytuł „Przestępstwa przeciw specjalnym obowiązkom”.

Przestępstwo przeciw VI przykazaniu Dekalogu z osobą poniżej lat 16 jest wymienione między przepisem o handlu „wbrew przepisom kanonów” a przepisem o „naruszeniu obowiązku rezydencji”.

Kodeks wyłączył czyny pedofilne z rzędu najcięższych przestępstw przeciw wierze katolickiej.
Uczynił z nich przestępstwo pospolite, pod względem karnym podobne do wielu innych. Dotycząca ich i nic nie mówiąca formuła „powinien być ukarany sprawiedliwą karą” powtarza się w Kodeksie kilkanaście razy w odniesieniu do wielu banalnych przestępstw.

W odniesieniu do przestępstw nie tak drastycznych, jak czyny pedofilskie, ale dotykających interesów Kościoła, nowy Kodeks przewidywał znacznie surowsze kary:

Kanon 1385 – Kto niezgodnie z prawem czerpie zysk z ofiar mszalnych, powinien być ukarany cenzurą lub inną sprawiedliwą karą.
Cenzura to jedna z najsurowszych kar w Kościele Katolickim. Ma trzy jakby stopnie: suspensa, interdykt lub ekskomunika. Ksiądz obłożony suspensą nie może pełnić posługi kapłańskiej. Obłożony interdyktem – nie może uczestniczyć w liturgii i przyjmować Komunii Świętej. Ekskomunika to wykluczenie ze wspólnoty wiernych.

Pobłażliwość dla seksu z dzieckiem
Czyn pedofilny w Kodeksie Jana Pawła II nie wymaga obligatoryjnie żadnej surowej kary kościelnej. Kodeks dopuszcza możliwość nałożenia znacznie łagodniejszej kary za seks z dzieckiem niż za trwanie we współżyciu z dorosłym. Kara maksymalna pozostaje taka sama.

„Kanon 1395 – § 1. Duchowny konkubinariusz (…) oraz duchowny trwający w innym grzechu zewnętrznym przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu, wywołującym zgorszenie, winien być ukarany suspensą, do której, gdy mimo upomnienia trwa w przestępstwie, można stopniowo dodawać inne kary, aż do wydalenia ze stanu duchownego”.

Kodeks Jana Pawła II nakłada szereg takich kar na księdza, uwodzącego przy okazji spowiedzi.

Kanon 1387 – Kapłan, który w akcie spowiedzi albo z okazji lub pod jej pretekstem nakłania penitenta do grzechu przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu, powinien być stosownie do ciężkości przestępstwa ukarany suspensą, zakazami lub pozbawieniami, a w przypadkach poważniejszych wydalony ze stanu duchownego.

Uwodzenie przy okazji spowiedzi, czyli solicytacja, to odwieczny problem Kościoła katolickiego. Pojawił się w XVI w. po Soborze Trydenckim wraz z rozpowszechnieniem się spowiedzi – obowiązku odróżniającego katolików od protestantów.

Była równie surowo ścigana w Kodeksie z 1917 roku, ale według tajnej instrukcji watykańskiej z 1922 Crimen Sollicitationis (Zbrodnia solicytacji) przestępstwa pedofilne były z nią zrównane „jeśli chodzi o skutki karne”.

Jan Paweł II zatwierdził cięższą karę za rzucenie fałszywego oskarżenia na księdza w sprawie solicytacji, niż dla księdza za zgwałcenie dziecka:
Kanon 982 – Kto wyznaje w spowiedzi, że niewinnego spowiednika fałszywie oskarżył przed władzą kościelną o przestępstwo nakłaniania do grzechu przeciw szóstemu przykazaniu, nie powinien być rozgrzeszony, dopóki formalnie nie odwoła fałszywego doniesienia i nie wyrazi gotowości naprawienia szkód, jeżeli takie wynikły.

Według kodeksu Jana Pawła II ciężej od księdza pedofila powinna być karana osoba wspierająca organizacje działające przeciw Kościołowi:
Kanon 1374 – Kto zapisuje się do stowarzyszenia działającego w jakikolwiek sposób przeciw Kościołowi, powinien być ukarany sprawiedliwą karą; kto zaś popiera tego rodzaju stowarzyszenie lub nim kieruje, powinien być ukarany interdyktem.

Czyn pedofilny nie oznacza utraty dobrego imienia
Pojecie „utraty dobrego imienia” skutkującej niezdolnością do pełnienia urzędu jest w kodeksie Jana Pawła II nadal obecne. „Utrata dobrego imienia u uczciwych i poważnych parafian” może być przyczyną usunięcia proboszcza z parafii (kanon 1740).

Odmiennie niż w kodeksie z 1917 roku, w kodeksie Jana Pawła II udowodnienie przestępstwa pedofilnego nie powoduje obligatoryjnej „utraty dobrego imienia”.
Zgodnie z kodeksem z 1917 roku niezawiadomienie, że padło się ofiarą solicytacji, było obłożone karą automatycznej ekskomuniki, a spowiednik pouczał penitenta o spoczywającym na nim obowiązku (kanon 2368).

Papież Jan Paweł II nie wykorzystał tej możliwości w kwestii przestępstw pedofilnych. Nie nałożył na wiernych ani duchowieństwo obowiązku zawiadamiania choćby władz kościelnych.

Kodeks JPII nie dyskryminował osób LGBT
Ciekawostką jest to, że Kodeks Prawa Kanonicznego zatwierdzony przez Jana Pawła II, w odróżnieniu od kodeksu z 1917 roku, w żaden sposób nie penalizuje homoseksualizmu. Akty homoseksualne księży są taktowane na równi z aktami heteroseksualnymi i podpadają pod kanon mówiący ogólnie o przestępstwie przeciw VI przykazaniu Dekalogu. Kodeks Jana Pawła nie dyskryminuje więc osób LGBT

1

@Pawel1980 To po co mi odpisujesz? Będziesz kolejny raz kłamał na temat Jana Pawła II albo co do moich wypowiedzi?

O pedofilii zabrakło argumentów to zacząłeś o LGBT:D

0

@Chakalaka
W 1983 Jan Paweł II zatwierdził nową, do dzisiaj obowiązująca, wersję Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czynów pedofilnych dotyczy w nim jeden przepis:

Kanon 1395 – § 2. „Duchowny, który (…) wykroczył przeciwko VI przykazaniu Dekalogu, jeśli jest to połączone z użyciem przymusu lub gróźb, albo publicznie lub z osobą małoletnią poniżej lat szesnastu, powinien być ukarany sprawiedliwymi karami, nie wyłączając w razie potrzeby wydalenia ze stanu duchownego”.

W Kodeksie zatwierdzonym przez Jana Pawła II kary za czyny pedofilne znalazły się w ostatnim rozdziale w części poświęconej karom za poszczególne przestępstwa. Rozdział nosi tytuł „Przestępstwa przeciw specjalnym obowiązkom”.

Przestępstwo przeciw VI przykazaniu Dekalogu z osobą poniżej lat 16 jest wymienione między przepisem o handlu „wbrew przepisom kanonów” a przepisem o „naruszeniu obowiązku rezydencji”.

Kodeks wyłączył czyny pedofilne z rzędu najcięższych przestępstw przeciw wierze katolickiej.
Uczynił z nich przestępstwo pospolite, pod względem karnym podobne do wielu innych. Dotycząca ich i nic nie mówiąca formuła „powinien być ukarany sprawiedliwą karą” powtarza się w Kodeksie kilkanaście razy w odniesieniu do wielu banalnych przestępstw.

W odniesieniu do przestępstw nie tak drastycznych, jak czyny pedofilskie, ale dotykających interesów Kościoła, nowy Kodeks przewidywał znacznie surowsze kary:

Kanon 1385 – Kto niezgodnie z prawem czerpie zysk z ofiar mszalnych, powinien być ukarany cenzurą lub inną sprawiedliwą karą.
Cenzura to jedna z najsurowszych kar w Kościele Katolickim. Ma trzy jakby stopnie: suspensa, interdykt lub ekskomunika. Ksiądz obłożony suspensą nie może pełnić posługi kapłańskiej. Obłożony interdyktem – nie może uczestniczyć w liturgii i przyjmować Komunii Świętej. Ekskomunika to wykluczenie ze wspólnoty wiernych.

Pobłażliwość dla seksu z dzieckiem
Czyn pedofilny w Kodeksie Jana Pawła II nie wymaga obligatoryjnie żadnej surowej kary kościelnej. Kodeks dopuszcza możliwość nałożenia znacznie łagodniejszej kary za seks z dzieckiem niż za trwanie we współżyciu z dorosłym. Kara maksymalna pozostaje taka sama.

„Kanon 1395 – § 1. Duchowny konkubinariusz (…) oraz duchowny trwający w innym grzechu zewnętrznym przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu, wywołującym zgorszenie, winien być ukarany suspensą, do której, gdy mimo upomnienia trwa w przestępstwie, można stopniowo dodawać inne kary, aż do wydalenia ze stanu duchownego”.

Kodeks Jana Pawła II nakłada szereg takich kar na księdza, uwodzącego przy okazji spowiedzi.

Kanon 1387 – Kapłan, który w akcie spowiedzi albo z okazji lub pod jej pretekstem nakłania penitenta do grzechu przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu, powinien być stosownie do ciężkości przestępstwa ukarany suspensą, zakazami lub pozbawieniami, a w przypadkach poważniejszych wydalony ze stanu duchownego.

Uwodzenie przy okazji spowiedzi, czyli solicytacja, to odwieczny problem Kościoła katolickiego. Pojawił się w XVI w. po Soborze Trydenckim wraz z rozpowszechnieniem się spowiedzi – obowiązku odróżniającego katolików od protestantów.

Była równie surowo ścigana w Kodeksie z 1917 roku, ale według tajnej instrukcji watykańskiej z 1922 Crimen Sollicitationis (Zbrodnia solicytacji) przestępstwa pedofilne były z nią zrównane „jeśli chodzi o skutki karne”.

Jan Paweł II zatwierdził cięższą karę za rzucenie fałszywego oskarżenia na księdza w sprawie solicytacji, niż dla księdza za zgwałcenie dziecka:
Kanon 982 – Kto wyznaje w spowiedzi, że niewinnego spowiednika fałszywie oskarżył przed władzą kościelną o przestępstwo nakłaniania do grzechu przeciw szóstemu przykazaniu, nie powinien być rozgrzeszony, dopóki formalnie nie odwoła fałszywego doniesienia i nie wyrazi gotowości naprawienia szkód, jeżeli takie wynikły.

Według kodeksu Jana Pawła II ciężej od księdza pedofila powinna być karana osoba wspierająca organizacje działające przeciw Kościołowi:
Kanon 1374 – Kto zapisuje się do stowarzyszenia działającego w jakikolwiek sposób przeciw Kościołowi, powinien być ukarany sprawiedliwą karą; kto zaś popiera tego rodzaju stowarzyszenie lub nim kieruje, powinien być ukarany interdyktem.

Czyn pedofilny nie oznacza utraty dobrego imienia
Pojecie „utraty dobrego imienia” skutkującej niezdolnością do pełnienia urzędu jest w kodeksie Jana Pawła II nadal obecne. „Utrata dobrego imienia u uczciwych i poważnych parafian” może być przyczyną usunięcia proboszcza z parafii (kanon 1740).

Odmiennie niż w kodeksie z 1917 roku, w kodeksie Jana Pawła II udowodnienie przestępstwa pedofilnego nie powoduje obligatoryjnej „utraty dobrego imienia”.
Zgodnie z kodeksem z 1917 roku niezawiadomienie, że padło się ofiarą solicytacji, było obłożone karą automatycznej ekskomuniki, a spowiednik pouczał penitenta o spoczywającym na nim obowiązku (kanon 2368).

Papież Jan Paweł II nie wykorzystał tej możliwości w kwestii przestępstw pedofilnych. Nie nałożył na wiernych ani duchowieństwo obowiązku zawiadamiania choćby władz kościelnych.

Kodeks JPII nie dyskryminował osób LGBT
Ciekawostką jest to, że Kodeks Prawa Kanonicznego zatwierdzony przez Jana Pawła II, w odróżnieniu od kodeksu z 1917 roku, w żaden sposób nie penalizuje homoseksualizmu. Akty homoseksualne księży są taktowane na równi z aktami heteroseksualnymi i podpadają pod kanon mówiący ogólnie o przestępstwie przeciw VI przykazaniu Dekalogu. Kodeks Jana Pawła nie dyskryminuje więc osób LGBT

0

@Bagsik88
Prawda boli niestety

0

@Bagsik88
Poczytaj trochę pooglądaj dokumenty o przenoszeniu pedofili księży z kraju do kraju doucz się :)

Kardynał Hans H. Groër, nikomu nieznany benedyktyn, który stał za wykorzystywaniem, jak szacują dziennikarze, dwóch tysięcy chłopców. Pomimo tego, że papież powołał specjalną komisję do zbadania tego przypadku, nigdy nie upubliczniono treści raportu i ten człowiek nie poniósł właściwie żadnej kary za to, co zrobił. Po śmierci Groëra, Jan Paweł II wysłał bardzo ciepły list nobilitujący tego zwyrodnialca.

Drugą osobą promowaną przez papieża był Theodore McCarrick. W środowisku biskupów amerykańskich od dawno było wiadomo, że ten człowiek ma problem ze swoją seksualnością i nadużywa władzy nad młodymi seminarzystami. Jan Paweł II w niestandardowym trybie i bez konsultacji z episkopatem amerykańskim wyniósł go na arcybiskupa Waszyngtonu, a później na kardynała. Dalej Bernard Law, purpurat odpowiedzialny za ukrywanie sprawców afery pedofilskiej w Bostonie, przedstawionej w filmie „Spotlight”. On był kompletnie skompromitowany w USA, a w Watykanie dostał bazylikę i ponad 10 tysięcy dolarów miesięcznej pensji. Nie poniósł żadnych konsekwencji, a przecież ten człowiek zdewastował wizerunek Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych.

1

@Pawel1980 Czy ten kodeks tuszował pedofilię?:D Nie widział problemu?:D Jak widać, sam nawet przytoczyłeś przykład, więc twoje stwierdzenie jest kłamstwem.

Jan Paweł II zmarł w 2005, kiedy taki bum się zrobił z LGBT?

Nie muszę się douczyć bo wystarczy, że nie umiesz poprzeć swojej teorii albo po prostu kłamiesz.

2

@Pawel1980 Odnośnie kolejnych twoich kłamstw.

W 1983 Jan Paweł II promulgował kodeks prawa kanonicznego, który zawierał nowe przepisy, określające kary za wykorzystywanie seksualne nieletnich. Procesy przeprowadzają diecezje, apelacje od wyroków sądowych mogą być wnoszone do Roty Rzymskiej, natomiast rekursy administracyjne od dekretów karnych do Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Sacramentorum sanctitatis tutela

W reakcji na skandale seksualne w kościele katolickim Jan Paweł II wydał w 2001 list Sacramentorum sanctitatis tutela, w którym uznał wykorzystywanie seksualne dzieci za jeden z najcięższych grzechów, zrównując je z przestępstwem przeciwko szóstemu przykazaniu. Z powodu przypadków przenoszenia z jednej parafii do innej księży dopuszczających się czynów pedofilskich papież nakazał biskupom informować bezpośrednio Stolicę Apostolską o wystąpieniu takich nadużyć wśród duchownych. Kongregacja Nauki Wiary przejęła od diecezjalnych trybunałów prawo sądzenia kanonicznie duchownych za takie czyny. W liście papież przypomniał też, że proces kościelny nie ogranicza praw ofiar do walki o swoje prawa przed sądami cywilnymi.

Karta Ochrony Dzieci i Młodzieży

Jan Paweł II w reakcji na skandal pedofilski w Stanach Zjednoczonych wezwał w 2002 do Watykanu amerykańskich kardynałów i skrytykował ich za niedostateczne zajmowanie się przestępstwami seksualnymi wobec nieletnich. Bezpośrednią konsekwencją spotkania była Karta Ochrony Dzieci i Młodzieży wydana w czerwcu 2002 przez amerykańską Konferencję Episkopatu – zestaw procedur ustanowionych w celu zwalczania przemocy seksualnej i pomocy ofiarom.

@Chakalaka Ty też sobie poczytaj.

0

@Chakalaka może lepiej by tak wieczny odpoczynek w Jego intencji?

1

@Bagsik88 Na początek drobna errata. Stepinac był oczywiście Chorwatem.
Zbrodniarzem był, bo kolaborował z faszystami, wspierał utaszy, przymusową konwersję prawosławnych Serbów i przejmował majątek pomordowanych. Pod jego kuratelą księża dopuszczali się mordów.
Czynny udział oznacza, że nie tylko nawoływali do ludobójstwa, ale brali też w nim udział.
"To Twoja prywatna opinia czy czymś poparta?"
Masz to nawet w samym tekście. Może warto przeczytać coś więcej niż opis na wiki?
Super, że Karol włączył przestępstwa seksualne do przestępstw kanonicznych, gdzie kara to nawet wydalenie ze stanu duchownego, a jednocześnie chronił przed prawdziwą karą ze strony organów państwa.
Co do dowodów, to jest ich mnóstwo. Sam Franciszek i Ratzinger o tym mówili.
https://oko.press/papiez-franciszek-jan-pawel-ii-nakazal-ratzingerowi-zataic-sprawe-pedofila-degollado/

1

@CZaras Jaki wjazd personalny? Walnąłeś straszną bzudrę, a potem masz pretensje, że nikt nie zrozumiał, że zupełnie co innego masz na myśli. To świadczy przede wszystkim o tobie.
" Btw. znowu nie odniosłeś się do sensu mojej wypowiedzi tylko wyrwałeś zdanie. "
Co niby wyrwałem. Zanegowałeś dogmat nieomylności papieża, a potem wyprawiałeś cudaczne fikołki, że niby nie o to ci chodziło. Czemu ktoś poza tobą ma ponosić konsekwencje twojej niewiedzy? Kontekst jest dokładnie taki sam.
Fochem nie wygrasz dyskusji.

1

@Ojciec5tkidzieci "Mogę poznać skład osobowy tego zacnego grona, które o tym zadecydowały?"
To nie kwestia grona, tylko gaf, które niemal w każdej wypowiedzi popełniasz. W prawie każdej wypowiedzi dajesz dowód swojego braku kompetencji. Co chwilę dajesz dowód swojej nieznajomości tematu, na który się wypowiadasz.
Mordo, przerosło cię nawet słowo zaimek. O czym i z kim ty chcesz rozmawiać?

1

@Persyfl Nawet w tym artykule "Taka interpretacja wydaje nam się dobrze uzasadniona, ale tytuł mógł być mylący, bo Franciszek wprost tego nie powiedział. Zmieniamy go, przepraszamy Czytelników i Czytelniczki." To pierwsze. Więc czekam na te dowody.

Stepinac - jakieś potwierdzenie na to czy tylko puste słowa? "Ten wielki człowiek jest sądzony jako współpracownik nazizmu. Protestujemy przeciwko temu oszczerstwu. Zawsze był szczerym przyjacielem Żydów i nie ukrywał tego, nawet w czasach okrutnych prześladowań pod rządami Adolfa Hitlera i jego zwolenników. Wraz z Piusem XII, arcybiskup Stepinac był wielkim obrońcą prześladowanych Żydów w Europie" - Louis Breier.

Czynny udział - jakieś potwierdzenie tego czy też tylko puste słowa?

Wyśmiewasz moją wikipedie, a ty co przedstawiłeś? Nawet w przytoczonym fragmencie jest o molestowaniu.

Gafy to ty popełniasz, a do tego napisałeś jakieś rzeczy bez pokrycia.

1

@Bagsik88
Nahahaha
Ja kłamie Hagada

1

@Bagsik88
Kłamstwa :)
Wszystko potrafisz widzę obrzucić na kłamstwo
Coś chyba nie tak z tobą jednak
Kłamstwa to rzuca co dzień nasz kochany premier

Człowieku kłamstwem są tysiące wykorzystanych dzieci !!!!
Weź ty już nic nie pisz
Bo jakby każdy z papierze i ten kościół był tak wspaniały to Tego by nie było !!!!
Wiec nie pisz bzdur.


0

@Pawel1980 Znowu kłamiesz. Czy ja coś takiego napisałem?

Po prostu albo kłamiesz albo nie umiesz potwierdzić tego co napisałeś.

Komentarz usunięty

0

@Pawel1980 Będę je pisał dopóki będziesz kłamał. Myśleć logicznie i wierzyć w każde słowo?

1

@Bagsik88
Ja kłame ?
Tu manipulujesz i chcesz jakiś dowodów.
Dowodami są fakty i dramaty ludzi tysięcy ludzi !!!
Koniec kropka

0

@Pawel1980 Kolejne klamstwo...czy ja napisałem, że tego nie ma?

Tak, chce potwierdzenie bo kłamiesz i tego nie potwierdzisz.

0

@Bagsik88
Naprawdę jesteś chory

0

@Pawel1980 Bo nie wierzę w każde kłamstwo?

1

@Bagsik88 "Nawet w tym artykule..."
Cytowany przez ciebie fragment odnosi się do zmiany tytułu. Nie odwołuje treści. Artykuł nadal więc pozostaje w mocy.
Słowa Breiera mają mieć znaczenie niby czemu? Bo tylko takie znalazłeś w wiki? Jakoś nie piszesz, że Instytut Yad Vashem nie podzielał entuzjazmu wobec Stepinaca. Jakoś pomijasz, że Franciszek wstrzymał jego proces beatyfikacyjny. Niemniej owszem, nie Żydzi byli jego głównym wrogiem, a prawosławni Serbowie.
Stepinac w latach 1942-1945 był wojskowym wikariuszem ustaszy, a w latach 1943-1945 posłem do parlamentu NDH. Już samo tao powinno wystarczyć. Wcześniej, choćby na łamach "Katolickiego Listu" domagał się przyśpieszenia procesu nawracania siłą. Lekką ręką przejmował majątek cerkwi. W chyba najbardziej okrutnym obozie koncentracyjnym - Jasenovac, komendantem był ksiądz, a służbę w nim pełniło wielu innych duchownych katolickich. Zgadnij komu podległych. Masz też słowa choćby Efraima Zuroffa, o tym jaką tragedią byłoby beatyfikowanie Stepinaca. Masz w końcu wyrok, który na nim zapadł. Za bohatera jest uznawany tylko przez skrajną prawicę, bo zwalczał inne niż katolicyzm wierzenia.
"Czynny udział - jakieś potwierdzenie tego czy też tylko puste słowa?"
Eee, ale wiesz cokolwiek na ten temat? Nawet sam KK się do tego przyznał. Masę duchownych skazano za współudział. Temat też opisał świetnie Tochman w „Dzisiaj narysujemy śmierć”. Pozwolę sobie przytoczyć fragment: "Jeden z katolickich duchownych pozwolił ludziom schronić się w przykościelnej wieży, po czym zamknął ich na klucz i wezwał morderców ze spychaczami. „Sprzątnijcie te śmieci”, krzyczał i pozwolił na to, by zburzono wieżę, w której uwięził swoich parafian."
To oznacza czyny udział, plus wielokrotne nawoływanie do nienawiści.
"Nawet w przytoczonym fragmencie jest o molestowaniu."
I? Jaka jest kara za to przewidziana? Czemu nie można informować władz państwowych? To nie jest kwestia, czy Karol mówił o molestowaniu, a tego, że nie zrobił nic, żeby pomóc ofiarom, a sporo - żeby pomóc sprawcom.
"Gafy to ty popełniasz, a do tego napisałeś jakieś rzeczy bez pokrycia."
Primo, wtryniasz się w nieswoją dyskusję. Secundo, na bardziej bełkotliwe zdanie cię nie stać?

0

@Persyfl Znowu puste słowa, które nic nie znaczą.

1

@Bagsik88 Przecież odnoszę się do konkretnych faktów, czy książek nawet. Co w tym pustego? Możesz sobie wypierać ile chcesz, ale faktów nie zmienisz.

1

@Bagsik88
Bo wszystko bierzesz za kłamstwo :)

0

@Persyfl Dokładnie faktów nie zmienisz i piszesz bez potwierdzenia.

@Pawel1980 nie wszystko:)

1

@Bagsik88 A może byś tak się ustosunkował do konkretnych argumentów, zamiast rzucać sloganami?
Zaprzeczysz którymś z Moich słów?

0

@Persyfl Nie muszę ich negowac bo to są puste słowa. Jak coś potwierdzisz to zapraszam.

A sloganami bez pokrycia ty się posługujesz.

1

@Bagsik88 Szybko się poddajesz w dyskusji tym razem.
Ale niech będzie po twojemu. Które konkretnie słowa za puste? Które z Moich wypowiedzi są sloganami?
Jakiego potwierdzenia potrzebujesz na przykład, że Stepinac w latach 1942-1945 był wojskowym wikariuszem ustaszy?
Jakiego potwierdzenia słów Zuroffa? Ma tu przyjść i powtórzyć? Czy tak jak u ciebie, zwykły cytat z wiki wystarczy? Dostałeś artykuł i praktycznie nie odniosłeś się do treści,a jedynie do zmiany tytułu. Mam ściągać ludzi z Rwandy i tłumacza, żeby ci opowiadali, jak było, czy same akta sądowe wystarczą?

0

@Persyfl Bo jak nie potrafisz poprzeć swoich też to nie ma takiej potrzeby...uznajemy to za nieprawdę. Ja uważam, że było inaczej z tymi co przytoczyłes i co?

0

@Persyfl nie wiem z kim chce rozmawiać. Póki co odpisuję człowiekowi, który nie zna różnicy pomiędzy wyrażeniem "wymądrzać się", a "wypowiadać się".
Ja do swoich gaf potrafiłem się przyznać w przeciwieństwie do kogoś tutaj. ;)

1

@Bagsik88 To kolejny raz pytam: jakiego potwierdzenia potrzebujesz?
Odpowiesz, czy dalej będziesz zaklinał rzeczywistość?
"uznajemy to za nieprawdę."
Ty i głosy w twojej głowie? Kto konkretnie?
"Ja uważam, że było inaczej z tymi co przytoczyłes i co?"
I twoje zdanie waży więcej niż ludzi, którzy się zajmują temat gdyż?

1

@Ojciec5tkidzieci "co odpisuję człowiekowi, który nie zna różnicy pomiędzy wyrażeniem "wymądrzać się", a "wypowiadać się"."
Urocze, że nadal próbujesz Mnie pouczać. Problem w tym, że można się wymądrzać wypowiadając się. Mam ci wytknąć wszystkie twoje gafy z wątku o covidzie? Tyle ich było, że ze strachu przed kolejną kompromitacją, zacząłeś Mi spamować na priva.
"Ja do swoich gaf potrafiłem się przyznać w przeciwieństwie do kogoś tutaj. ;)"
Przyznałeś się tylko do jednej i to tez dopiero po wyraźnym wskazaniu, gdzie tkwi błąd. Przyznanie się gafy nie zmazuje.
Gdzie niby gafę popełniłem? Wiesz w ogóle, co to znaczy?

0

@Bagsik88
Tak :)

Piszesz ze nie ma dowodów na to ze papierz wiedział o pedofili. A jakie ty chcesz dowody ??? Zastanów się nad tym dobrze.
Żyjesz na innej planecie czy co ??
Biorąc pod uwagę skale pedofili i to ze ludzie o tym mówili jest nie poważne mówić ze nie wiedział.
Ja papiesza naszego szanuje za inne rzeczy ale tu akurat brokuł systemu kościelnego. Bal się ostro zareagować !!!
Nie możesz twierdzić ze to kłamstwo iż wiedział bo nie wiedział.
O wszystkim tak można mówić a bo nie wiadzialem :)
Fakty są inne i jest ich za dużo tych niby kłamstwa według Ciebie.
Papierz jeździł dużo po świecie i rozmawiał z ludźmi!! Poprostu nie mógł nie wiedzieć. Może mu się to w głowie nie mieściło i nie wierzył. Jednak mógł dochodzić prawdy, bo skala pedofili była zatrważająca !!!

0

@Persyfl Podwójne standardy są częste u ciebie. Kolejne puste słowa, które nic nie wnoszą.

@Pawel1980 Kolejne klamstwo bo nie:)

To z jakiej racji oczerniasz go jak nie masz na to dowodów?

1

@Bagsik88 No dobrze, porozmawialiśmy o Mnie. Odpowiesz na te pytania? Ty w ogóle czytasz, co Ja piszę, czy masz jakąś autoodpowiedź o pustych słowach?
Jeśli wyroki skazujące za kolaborację z faszystami czy udział w ludobójstwie to tylko puste słowa, to co nimi nie jest?

0

@Persyfl
Ciekawe jest Twoje założenie, dlaczego tą wiadomość napisałem. Gratuluję bujnej wyobraźni. Może zacznij pisać powieści fantastyczne ?
"Przyznanie się gafy nie zmazuje."
Nigdzie tego nie napisałem.

Planowałem odpowiedzieć Ci na prywatnej na Twój wpis (zanim go jeszcze przeczytałem), by odnieść się do czegoś, co w 85% (wyliczone ze wzoru T. Hajto) nie dotyczy toczonej tu dyskusji, a o czym nie wspomniałem w poprzednim poście (a na edycję było już za późno). Jednak widzę, że nie ma sensu, bo potem znów zaczniesz pisać farmazony, że Ci "spamowałem" (co jest tutaj oczywiście Twoim subiektywnym odczuciem) prywatną wiadomością ze strachu. :P Żyj dalej w swoim świecie, gdzie prywatna wiadomość to oznaka strachu, a Persyfl jest jedynym nieomylnym i bezbłędnym człowiekiem, który może osądzać, czy ktoś zrobił coś ze strachu, czy po prostu był inny powód (chociażby taki, jaki napisałem w pierwszym i drugim zdaniu ów wiadomości).

@Bagsik88 o kolaboracji Chorwatów (Ustaszy) w tym katolickich księży z III Rzeszą o czym pisał Persyfl są materiały. Co za tym idzie katoliccy księża są współwinni m.in. ludobójstwa Serbów w Niepodległym Państwie Chorwackim, ale także Żydów. Polecam pozycję np. "Rzezie, masakry i zbrodnie wojenne od starożytności do współczesności" gdzie można o tym poczytać. Naprawdę fajna książka.

0

@Persyfl Czyli wyrok przesądza o jego winie?:D

Jakie potwierdzenie tych czynów w ludobójstwie?

Puste słowa bo nie potwierdziłeś tego co napisałeś.


0

@Ojciec5tkidzieci I właśnie o to mi chodzi....po pierwsze to podałeś konkrety, a po drugie nie jest konkretnie wymieniony Stepinac(jeśli dobrze pamiętam to właśnie też czytałem).

@Persyfl powinien się uczyć.

1

@Ojciec5tkidzieci "Nigdzie tego nie napisałem."
A jednak z uporem maniaka piszesz, że się przyznałeś, jakby to miało cokolwiek zmienić.
"by odnieść się do czegoś, co w 85% (wyliczone ze wzoru T. Hajto) nie dotyczy toczonej tu dyskusji,"
I dlatego w temacie o papieżu zacząłeś pisać o Tusku?
"bo potem znów zaczniesz pisać farmazony, że Ci "spamowałem" (co jest tutaj oczywiście Twoim subiektywnym odczuciem)"
Tak bardzo osobistym, że sam przyznałeś, że piszesz na priva, by w wątku nie spamować. Po czym nie napisałeś niczego nowego. Bardzo subiektywna definicja spamu.
"Żyj dalej w swoim świecie,"
Znaczy potrzebuję twojego pozwolenia, czy mam opcję życia w cudzym świecie?
"a Persyfl jest jedynym nieomylnym"
Nigdzie nie twierdziłem, że jestem nieomylny, ani tym bardziej jedyny. Nie wynika to też z twoich rażących błędów merytorycznych. Jeśli ktoś nie wali takich gaf, jak ty, nie znaczy to od razu, że jest nieomylny. Kolejny błąd wnioskowania w twoim wykonaniu.
"który może osądzać, czy ktoś zrobił coś ze strachu"
Czyżbym trafił w czuły punkt?
"był inny powód (chociażby taki, jaki napisałem w pierwszym i drugim zdaniu ów wiadomości)."
W pierwszym zdaniu napisałeś, że piszesz na priva, żeby w wątku nie spamować :)

1

@Bagsik88 "Czyli wyrok przesądza o jego winie?"
Technicznie rzecz biorąc wyrok przesądza o winie. W tym wypadku jest jednym z elementów.
"Jakie potwierdzenie tych czynów w ludobójstwie?"
Przecież podałem - wyroki, słowa KK, który się przyznał, reportaże, badania historyczne, zeznania. Czego jeszcze potrzebujesz?
"Puste słowa bo nie potwierdziłeś tego co napisałeś."
A napiszesz w końcu, jakie to miałoby być potwierdzenie, czy tak się zafiksowałeś na tym frazesie, że do niego będziesz sprowadzał wszystkie swoje komentarze?
Podałem ci konkretne źródła, LOL.

0

@Persyfl Nie, ty chyba nie czytasz tego co napisałeś. Gdzie te odniesienia? To, że napiszesz, że tak powiedzieli lub tak było nie oznacza, że jest prawdą.

Żołnierze AK skazani za zdradę Polski po wojnie, Komenda teraz...czy oni byli wini?

https://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/02-10b.php3

Nie ze wszystkim się zgadzam, ale tu jest jego prawdziwa historia.

0

@Persyfl Np. https://dzieje.pl/postacie/witold-pilecki-1901-1948

"Technicznie rzecz biorąc wyrok przesądza o winie." - czyli według twojej teorii Pilecki był winy:D

0

@Bagsik88
A Ty nie masz dowodów ze nie wiedział :) tu Cię mam

Dowód na istnienie Boga mi podaj ????

0

@Pawel1980 Hehe dobre. Czy ja go oczerniam? To Ty twierdzisz, że było inaczej i to jest faktem. A nie jest.

0

@Bagsik88
Nie oczerniam tylko trzeba zdać sobie sprawę także z tego problemu którego nie rozwiązał :)

Obrońcy Karola Wojtyły najchętniej przemilczają te niewygodne fakty. Jeśli już muszą się do nich odnieść, tłumaczą: Jan Paweł II nie wiedział, nie rozumiał, nie był informowany przez współpracowników. W wielu wypadkach może to być prawdą, jednak nawet gdyby było nią w każdej ze spraw, to i tak papież ponosiłby znaczną odpowiedzialność jako zwierzchnik całego Kościoła łacińskiego. Dla porównania: jeżeli w którymś z polskich ministerstw wybuchłby skandal związany z niemoralną działalnością wiceministra i grupy podwładnych (to naturalnie czysto hipotetyczny przykład), nie zadowolilibyśmy się ich dymisjami. Od szefa resortu również oczekiwalibyśmy wyjaśnień i rozliczeń. A przecież były i takie skandale (jak sprawa Gröera), o których Jan Paweł II z całą pewnością wiedział dość, by móc zlecić poważne postępowanie i dogłębnie wyjaśnić sprawę. Jeżeli wolał odwrócić wzrok, to tym bardziej należy mówić przynajmniej o zawinionej ignorancji.

Zawód

Dlaczego papież dokonywał takich, a nie innych wyborów? Jednej z odpowiedzi udziela profesor Arkadiusz Stempin – historyk, politolog, watykanista, profesor Wyższej Szkoły Europejskiej imienia księdza Józefa Tischnera. Jego głośny tekst w portalu Wirtualna Polska, „Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele”, mimo tytułu koncentruje się na mechanizmach systemowych. Pokazuje, jak ukształtowana w PRL wiara Karola Wojtyły w „jedność [Kościoła] wobec opluwania przez komunistów” splotła się z kulturą klerykalną, symbolizowaną przez tajną instrukcję „Crimen sollicitationis”. W rezultacie ani polski papież, ani wybierani przezeń współpracownicy (w niniejszym numerze „Kontaktu” szerzej pisze o nich Sebastian Duda) nie ufali relacjom o przestępstwach seksualnych, nie rozumieli cierpienia pokrzywdzonych i nie chcieli wyciągać konsekwencji wobec sprawców. Zwłaszcza takich konsekwencji, które wiązałyby się z zaangażowaniem niezależnego, świeckiego systemu prawnego.

Wszystko to może być wyjaśnieniem, ale nie usprawiedliwieniem. Jan Paweł II nie był dobrym carem otoczonym przez złych bojarów. Był przywódcą, który niestety przyczynił się do katastrofy przemocy i wykorzystania, stanowiącej być może najcięższy kryzys Kościoła od czasów reformacji. Gdyby podjął lepsze decyzje, mniej dzieci zostałoby zgwałconych i na inne sposoby skrzywdzonych, a więcej przestępców – tak prezbiterów, jak i biskupów – odpowiedziałoby za swe winy. Bo przecież Karol Wojtyła nigdy nie zrobił nic, by ukarać hierarchów, którzy na całym świecie ułatwiali sprawcom kolejne zbrodnie. Być może „nie wiedział”, ale jakie ma to znaczenie, skoro w pewnych przypadkach najwyraźniej nie chciał wiedzieć, a w innych sprawach zawodzili jego nominaci (także wówczas, gdy pod koniec życia podejmował już zapewne coraz mniej samodzielnych decyzji).


0

@Pawel1980 Śledziłem dyskusję z mieszanymi uczuciami. Z wieloma rzeczami się zgadzałem, z wieloma nie... Jak to w dyskusjach bywać może...
Ale tu, w tym wpisie...
Pełna kompromitacja...
@Pawel1980 "Dowód na istnienie Boga mi podaj ???? "
Dowód na istnienie Boga... Ubawiłeś mnie.
Bądź zdrów.

0

@Pawel1980 A Ty dalej swoje....To nie są fakty bo nie umiesz tego udowodnić.

Problem z pedofilia był,jest,będzie....I to nie tylko w kościele. Wojtyła nie uporal się z tym, ale nie tuszowal tego jak próbujesz wmówić.

1

@Bagsik88 "Gdzie te odniesienia?"
Usiłowałem się dowiedzieć, o jakie odniesienia ci chodzi. Wskazanie tytułów nie wystarczy? To proszę linki:
https://balkaninsight.com/2017/02/16/nazi-hunter-condemns-wwii-zagreb-archbishop-canonisation-02-16-2017/
http://www.wiesenthal.com/about/news/simon-wiesenthal-center-72.html
https://www.reuters.com/article/us-serbia-croatia-cardinal-idUSKCN106298
A tu masz szerzej to opisane:
http://www.hartford-hwp.com/archives/62/123.html
I Rwanda:
https://www.theguardian.com/world/2004/sep/21/rwanda.unitednations
https://www.refworld.org/docid/49b92b279.html
I zważ, że Ja podaję rzetelna źródła, a nie brewiarz, który jest de facto stroną w sprawe.
"Żołnierze AK skazani za zdradę Polski po wojnie, Komenda teraz...czy oni byli wini?"
Czyli chcesz zastosować argument robienia z wyjątku reguły? Czyli Eichmann też był niewinny?

1

@Bagsik88 ""Technicznie rzecz biorąc wyrok przesądza o winie." - czyli według twojej teorii Pilecki był winy:D"
Po pierwsze to nie teoria. Polecam słownik. Po drugie, napisałem "technicznie rzecz biorąc", bo skoro sąd orzeka o winie, to skazanie technicznie rzecz biorąc o tej winie przesądza. Tylko i tyle i aż tyle. Jak rozumiem, chcesz zakładać, że wszelkie wyroki we wszelkich sprawach nic nie znaczą? Dalej napisałem, że w tym konkretnym przypadku wyrok jest jednym z elementów, ale subtelnie pominąłeś tę część. Do artykułu okopress też odniosłeś się tylko o tyle, o ile stwierdzili, że pierwotny tytuł był zbyt mocny. Ale co tam treść. Ważne, żeby napisać, że wszyscy kłamią i piszą puste słowa.
Już raz przegrałeś dyskusję na fact-checking. Znowu chcesz spróbować?

0

@Persyfl Jak zwykle stosujesz podwójne standardy...ehh.

I gdzie tu jest potwierdzenie, że Jan Paweł II ich popierał/pochwalal?

Jak klamiecie by wyszło na wasze to co pisać? Jak piszecie puste słowa to co pisać?

Jeśli chodzi o słownik to tobie by się przydał. Wtedy nie miałem racji, a teraz ty...tylko taka tam różnica między nami, że ja umiem przyznać się do błędu, a ty nie.

1

@Bagsik88 "Jak zwykle stosujesz podwójne standardy...ehh."
Poczwórne. Powtarzasz się.
"I gdzie tu jest potwierdzenie, że Jan Paweł II ich popierał/pochwalal?"
Ale pochwalał co? To on rozpoczął proces beatyfikacyjny Stepinaca. Nawet na wiki masz, że "w 1998 roku papież Jan Paweł II ogłosił go męczennikiem i beatyfikował.". O Rwandzie masz w linkach.
Zakładam, że do podanych źródeł się nie odniesiesz?
Już nie bronisz Stepinaca? Już zmieniasz front, że papież nie popierał?
"Jak klamiecie by wyszło na wasze to co pisać? Jak piszecie puste słowa to co pisać?"
W którym miejscu skłamałem? Podałem ci źródła, łącznie z UNHCR. Jak stawiasz zarzut kłamstwa, to chociaż spróbuj go udowodnić. Żeby tylko potem znowu ci nie wyszło, że 10% to większość.
"Jeśli chodzi o słownik to tobie by się przydał"
W jakimś konkretnym przypadku, czy tak sobie rzucasz w eter puste słowa?
"Wtedy nie miałem racji, a teraz ty."
Taaaa, tylko Ja podaję źródła choćby agend ONZ, a ty - brewiarz. Wtedy też twierdziłeś, że to ty masz rację.
"ja umiem przyznać się do błędu, a ty nie."
I dlatego to była jedna z dłuższych dyskusji na tym forum? W tym wypadku nie ma do czego się przyznawać, to się nie przyznaję.

0

@Bagsik88
Problemu pedofili nie powinno byc w kosciele to po pierwsze, nie na taka skale.
Problem jest tuszowanie tych patologi przez Biskupow itp
Tez nie masz dowodu na to ze Wojtyla byl calkowicie poza tym....
Nie o to chodzi !
Chodzi o zlo , ktore jest w miejscu w ktorym nie powinno byc.

Faktem sa ofiary i ich relacje.... bol... cierpienie...
Nad tym trzeba sie pochylic a nie kazac komus cos udowadniac.
Dowody moze kiedys znajdziesz nie na tym swiecie.

0

@Bagsik88
A zapomnialem dopisac
Klamiesz : nie napisalem ze nasz Papierz tuszowal !!! Pisalem ze tuszowal to kosciol jako istytucja (biskupi, ksieza itp). Pisalem ze za kosciol niestety odpowiada Papiez co tez jest faktem !!!

Przyznajesz jednak mi racje a pisales ze klamie : "Wojtyła nie uporal się z tym" Ja to wlasnie pisalem ze on sie z tym nie uporal i to jest jeden minus pontufikatu !


0

@Persyfl "Poczwórne. Powtarzasz się. " jeśli popełniasz te same gafy to trudno się nie powtarzać.

"jakieś potwierdzenie tych tez? Np. to że popierał te rządy?"
Choćby sprawa uczynienia błogosławionym serbskiego zbrodniarza Stepinaca, czy czynny udział Kościoła w ludobójstwie w Rwandzie.
I nie tyle nie chciał walczyć z pedofilią, co czynnie ją tuszował. "
Więc te źródła co mają udowadniać?

"Zabroniono mu wykonywania wszelkich czynności związanych z posługą kapłańską i biskupią. W okresie, gdy przebywał w areszcie domowym, w dniu 12 stycznia 1953 roku, papież Pius XII mianował go kardynałem. Tito trzykrotnie proponował arcybiskupowi napisanie prośby o ułaskawienie, dzięki czemu mógłby wyjechać z kraju. Więzień jednak kategorycznie odmawiał. W 1953 roku usiłowano go otruć. Wtedy ciężko zachorował. W końcu surowe warunki, w jakich był przetrzymywany, złagodzono. Znalazł sie w areszcie domowym, ale już do końca życia nie wyszedł na wolność.
Zmarł 10 lutego 1960 roku. Przed śmiercią wybaczył swoim oprawcom. Jego ostatnie słowa brzmiały: Fiat voluntas tua! (Bądź wola Twoja). Został pochowany 13 lutego 1960 roku w katedrze w Zagrzebiu, w obecności całego Episkopatu Jugosławii, kapłanów i wiernych.
Dochodzenie kanoniczne w sprawie świętości życia kard. Stepinaca rozpoczęło się w 1969 roku. Św. Jan Paweł II zatwierdził dekret o jego męczeństwie w dniu 17 lutego 1994 roku. Wcześniej, w dniu 14 lutego 1992 roku, parlament chorwacki unieważnił proces polityczny wytoczony kard. Alojzemu Stepinacowi i wyrok skazujący." Więc zaczęli w 1969, więc to nie Jan Paweł II zaczął. Tak samo Pius XII mianował go kardynałem jak ten siedział.

"Po wygranych przez Komunistyczną Partię Jugosławii "wyborach" w listopadzie 1945 roku, władze nie musiały już się niczym krępować. Represje objęły również spokojniejszą dotychczas Słowenię. Uderzono w Kościół pod pretekstem rzekomej kolaboracji z hitlerowcami i popierania faszyzującej partyzantki Białej Gwardii. Te same elementy propagandy znalazły się w artykułach publikowanych przeciwko Stepinacowi. Na centralnym placu Zagrzebia bojówkarze obrzucili arcybiskupa Stepinaca kamieniami i zgniłymi jajami. Publiczne bicie księży i wiernych było wtedy na porządku dziennym. Wkrótce aresztowano trzech księży z bezpośredniego otoczenia biskupa, a w czasie przeprowadzonej w pałacu biskupim rewizji "znaleziono" tomy mów Poglavnika Pavelicia, flagi niezależnego państwa chorwackiego i leki, przeznaczone jakoby dla antykomunistycznej partyzantki.
Stało się jasne, że dni arcybiskupa na wolności są policzone. Ci, których kiedyś bronił, teraz zamienili się w bezlitosnych prześladowców. Ich odpowiedzią były liczne inicjatywy skierowane przeciw Kościołowi. Próbowano też, podobnie jak to czyniono we wszystkich krajach rządzonych przez komunistów, nakłonić arcybiskupa Stepinaca do utworzenia katolickiego Kościoła narodowego, niezależnego od Stolicy Apostolskiej. W dniu 18 września 1946 roku doszło do ponownego aresztowania. Wytoczono mu pokazowy proces polityczny i skazano go na 16 lat przymusowych robót oraz 5 lat pozbawienia wszelkich praw. Oskarżono go o kolaborację z okupantem niemieckim i rządem Niepodległego Państwa Chorwackiego, przymusowe nawracanie obywateli Jugosławii na wiarę katolicką, współpracę z dysydentami oraz obrazę rządu ludowego. W czasie procesu (w dniu 11 października 1946 r.) Stepinac powiedział w przemówieniu przed sądem: "Oskarżony arcybiskup zagrzebski potrafi za swoje przekonania nie tylko cierpieć, ale i umrzeć"."- odnośnie jego procesu. A tak po za tym to Stepinaca uniewaźnili, więc według twojej teorii jest niewiany.


"O Rwandzie masz w linkach.
Zakładam, że do podanych źródeł się nie odniesiesz? "
Seromba - jeden ksiądz, któremu nie mogli się zdecydować czy przypiąć łatei ludobójcy. Niech będzie księżą czyli kościół brali czynny udział w tym ludobójstwie.
Chociaż zadałem pytanie jaki czynny udział brali, a tobie tego udowodnienie zajęło kilkanaście komentarzy:D

Swoją drogą mi zarzucasz jakoś źródeł, a twoje jakie są? Bo po angielsku to są lepsze?:D

"Już nie bronisz Stepinaca? Już zmieniasz front, że papież nie popierał?" - jaki zmieniam front?:D cały czas to samo piszę.

0

@Pawel1980 Kolejne kłamstwo:)

Więc napisałeś: "W kościele była zasada nie mówienia o sprawach wewnątrz kościoła czyli np o przestępstwach pedofilskich !!!
To są fakty !!!" - to jest po prostu kłamstwo.

0

@Bagsik88
Tutaj ani słowa nie ma o JP2 tylko o kościele :)

Chyba wiesz co to jest tajemnica papieska :)


0

@Pawel1980 Komentarz był o Wojtyle, a nie kościele.

Zresztą i tak to jest kłamstwo.

2

@Bagsik88
Chyba jednak nie wiesz co to tajemnica papieska :)
Doczytaj

0

@Pawel1980 Tak sobie tłumacz:) fakty są inne.

1

@Bagsik88 " jeśli popełniasz te same gafy to trudno się nie powtarzać."
Czy ty z kolegą ojcem 5 dzieci razem do szkoły chodziłeś? "Gafa" do jego wypowiedzi pasowała, do Moich - wcale.
"Więc te źródła co mają udowadniać?"
Przeczytaj to się przekonasz. Jęczałeś tyle o potwierdzenie i zarzucałeś Mi kłamstwa, więc podałem źródła, które potwierdzają Moje słowa. W czym masz teraz problem?
" Więc zaczęli w 1969, więc to nie Jan Paweł II zaczął. "
Ale skończył. Niemniej, przyznaję, Moje niedopatrzenie. JPII nie rozpoczął procesu, ale ogłosił zbrodniarza męczennikiem i go beatyfikował.
" Tak samo Pius XII mianował go kardynałem jak ten siedział."
I co to ma do rzeczy?
" odnośnie jego procesu. "
I dałeś cytat z żewnego eseju nie mającego nic wspólnego z pracą historyczną.
"A tak po za tym to Stepinaca uniewaźnili, więc według twojej teorii jest niewiany."
Serio, sprawdź znaczenie teorii i nie przypisuj Mi słów, których nie napisałem. Owszem, po latach go uniewinnili, co spotkało się z licznymi protestami, również na wysokich szczeblach. Wszystko jest w źródłach. Tyle o nie płakałeś, żeby nawet nie przejrzeć?
"Seromba - jeden ksiądz, któremu nie mogli się zdecydować czy przypiąć łatei ludobójcy."
Mordo, ale czytaj te źródła. Znacznie więcej duchownych i nikt żadnej łatki nie przypinał, tylko oskarżono o udział w ludobójstwie.
"Chociaż zadałem pytanie jaki czynny udział brali, a tobie tego udowodnienie zajęło kilkanaście komentarzy:D"
Logika w twoim wydaniu... Zdałeś pytanie "jaki", to odpowiedziałem "jaki". Potem już tylko rzucałeś utartym frazesem i nie potrafiłeś nawet odpowiedzieć, jakich potwierdzeń potrzebujesz. Gdybyś od razu powiedział, od razu byś dostał. Dalej twierdzisz, że kłamię? Czy może swój brak wiedzy znowu uznasz za dostateczny powód by uznać coś za nieprawdę?
"Swoją drogą mi zarzucasz jakoś źródeł, a twoje jakie są? Bo po angielsku to są lepsze?:D"
Ty tak poważnie? Centrum Wiesenthala, Guardian, Reuters, UNHCR i jedyne co zrozumiałeś to, że po angielsku? Wrzuć sobie w tłumacza, jak nie rozumiesz.

1

@Bagsik88
Czyli nie masz pojęcia jednak co to „tajemnica papieska”
Fakty ciekawe jakie :)

Zdrówka umysłowego i ogólnego :)

0

@Persyfl "Czy ty z kolegą ojcem 5 dzieci razem do szkoły chodziłeś? "Gafa" do jego wypowiedzi pasowała, do Moich - wcale." - a jednak, niestety popełniasz. Jeszcze coś personalnie?


"Przeczytaj to się przekonasz. Jęczałeś tyle o potwierdzenie i zarzucałeś Mi kłamstwa, więc podałem źródła, które potwierdzają Moje słowa. W czym masz teraz problem?" - zastosuj radę do siebie to będziesz wiedział czemu zapytałem.

Ale skończył. Niemniej, przyznaję, Moje niedopatrzenie. JPII nie rozpoczął procesu, ale ogłosił zbrodniarza męczennikiem i go beatyfikował.
Nie zbrodniarza bo jest nie winy. Zastosuj to co pisałeś o definicji.

"Tak samo Pius XII mianował go kardynałem jak ten siedział."
I co to ma do rzeczy? - to, że kościół go cenił już wcześniej, a ty próbujesz coś innego wmówić.

"I dałeś cytat z żewnego eseju nie mającego nic wspólnego z pracą historyczną. "- podwójne standardy.

"Mordo, ale czytaj te źródła. Znacznie więcej duchownych i nikt żadnej łatki nie przypinał, tylko oskarżono o udział w ludobójstwie. " - wybrałeś sobie to co pasowało. Napisałem w kolejnym zdaniu o księżach i kościele. Czytaj to co napisałem.

"Logika w twoim wydaniu... Zdałeś pytanie "jaki", to odpowiedziałem "jaki". Potem już tylko rzucałeś utartym frazesem i nie potrafiłeś nawet odpowiedzieć, jakich potwierdzeń potrzebujesz. Gdybyś od razu powiedział, od razu byś dostał. Dalej twierdzisz, że kłamię? Czy może swój brak wiedzy znowu uznasz za dostateczny powód by uznać coś za nieprawdę" - jeżeli nie rozumiesz co to znaczy potwierdzenie tego co napisałeś to naprawdę słabo.

"Ty tak poważnie? Centrum Wiesenthala, Guardian, Reuters, UNHCR i jedyne co zrozumiałeś to, że po angielsku? Wrzuć sobie w tłumacza, jak nie rozumiesz. "
podwójne standardy po raz kolejny.

Ogólnie widać, że wybierasz to co ci pasuje do teorii(np. jak z mojej wypowiedzi wybrałeś, że o jednym księdzu przeczytałem), stosujesz podwójne standardy(np. źródła, jedne są dobre bo potwierdzają co ty twierdzisz, inne są słabe bo pokazują, że się mylisz) albo "Jęczałeś" czy "płakałeś" pokazuje twój poziom.

0

@Pawel1980 Jakoś dokumenty ukazane pokazują co innego:)

i vice versa:)

0

@Pawel1980 Chociażby wprowadzone normy czy fragment tego dokumentu co podałem - to są fakty.

1

@Bagsik88 " a jednak, niestety popełniasz."
i nie potrafisz ich wskazać :)
"Jeszcze coś personalnie?"
To był raczej żart z twojej "metody" niż przytyk. Nieważne.
"zastosuj radę do siebie to będziesz wiedział czemu zapytałem."
To ty zadałeś pytanie. To ty wyzywasz naokoło od kłamców. Ja znam swoje źródła. A ty je chociaż przejrzałeś?
"Nie zbrodniarza bo jest nie winy."
Ciekawe, że źródła, które podałem twierdzą inaczej. Wiadomo, że to nie poziom brewiarza, ale jednak.
"podwójne standardy."
Tak? A gdzie jako źródło podałem emocjonalny esej?
"wybrałeś sobie to co pasowało."
Miałem wybrać to, co nie pasowało? Chciałeś potwierdzenia, że księża brali czynny udział w ludobójstwie, więc podałem źródła, które to potwierdzają. Miałem pisać o żużlu?
"Napisałem w kolejnym zdaniu o księżach i kościele. Czytaj to co napisałem."
Łaskawie przyznałeś jakby to wynikało z jednego, naciąganego przypadku.
"jeżeli nie rozumiesz co to znaczy potwierdzenie tego co napisałeś to naprawdę słabo."
A tak coś bardziej na temat? Chciałeś potwierdzenie, dostałeś potwierdzenie. Teraz robisz wszystko, żeby się do niego nie odnieść. Poza tym, z tego, że nie znasz potwierdzenia zdania, nie wynika, że jest ono nieprawdziwe.
O Moją wiedzę, nie musisz się martwić.
"podwójne standardy po raz kolejny."
I teraz już tylko frazesami będziesz strzelał? Gdzie tu te podwójne standardy? Mam napisać, że to tylko puste słowa? Gdzie podałeś chociaż jedno źródło o choćby zbliżonej wiarygodności?
"źródła, jedne są dobre bo potwierdzają co ty twierdzisz, inne są słabe bo pokazują, że się mylisz)"
To nie kwestia potwierdzania, tylko jakości źródeł. Na tej samej zasadzie bardziej cenię dane z pubmedu, czy Lanceta niż wypociny Ziemby, czy innych proepidemików.
"albo "Jęczałeś" czy "płakałeś" pokazuje twój poziom."
Kiedy dokładnie tak to wyglądało. Oskarżałeś w kółko innych o kłamstwa i domagałeś się potwierdzenia (chociaż je dostałeś), a jednocześnie nie byłeś w stanie wskazać, o jakie potwierdzenia ci chodzi. Tak samo tutaj nie odnosisz się merytorycznie do żadnego ze źródeł, tylko powtarzasz jak mantrę frazesy o podwójnych standardach. Zero konkretów, a tylko marudzenie. Skoro tak bardzo nie mam racji, nie powinno dla ciebie stanowić problemu, by na tym gruncie zmieszać Mnie z błotem.
Dawaj konkrety. Moje źródła kłamią? Które i w jakich miejscach? Jeśli jednak nie kłamią, to masz potwierdzenia, których tak bardzo chciałeś i wypadałoby się na jakąś autokrytykę zdobyć. Ostatnio też miałeś problem ze źródłami i na wszelkie sposoby unikałeś przyznania, że nie masz racji, posuwając się przy tym do granic absurdu.
" to, że kościół go cenił już wcześniej, a ty próbujesz coś innego wmówić."
Gdzie niby? To, że KK sobie cenił takich ludzi to osobna kwestia. Tu jednak mówimy o Wojtyle.

0

@Persyfl "" a jednak, niestety popełniasz."
i nie potrafisz ich wskazać :)" - przeczytaj tą dyskusje i wtedy zobaczysz twoje gafy.

"To był raczej żart z twojej "metody" niż przytyk. Nieważne." dzięki.


"To ty zadałeś pytanie. To ty wyzywasz naokoło od kłamców. Ja znam swoje źródła. A ty je chociaż przejrzałeś?" - kłamcą nazywałem usera co napisał, że kościół tuszował pedofilię albo wmawiał mi coś czego nie napisałem.


Ciekawe, że źródła, które podałem twierdzą inaczej. Wiadomo, że to nie poziom brewiarza, ale jednak. Skoro sąd go uniewinnił to jest fakt, a nie to co sobie wymyślą twoi pisarze.


"Tak? A gdzie jako źródło podałem emocjonalny esej?" - zawsze to lepsze niż twój wątpliwy artykuł z okopress. Ogólnie widać masz problem, żeby przyznać się do błędu.

http://www.croatianhistory.net/etf/jews.html

http://www.freerepublic.com/focus/f-religion/1798704/replies?c=20

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/b_a_stepinac.html

Jeszcze kilka książek na jego temat. W dużej części jest o pokazowym procesie. A i tak później został uniewinniony, choć od dawna nie żył, więc to pokazuje jaki był to proces.

"Kiedy dokładnie tak to wyglądało. Oskarżałeś w kółko innych o kłamstwa i domagałeś się potwierdzenia (chociaż je dostałeś), a jednocześnie nie byłeś w stanie wskazać, o jakie potwierdzenia ci chodzi. Tak samo tutaj nie odnosisz się merytorycznie do żadnego ze źródeł, tylko powtarzasz jak mantrę frazesy o podwójnych standardach. " - jeszcze raz bo nie zrozumiałeś. Kłamcą jest user, który napisał, że kościół ukrywał pedofilię oraz z nią nie walczył....do tego kłamał w tym co napisałem. prosiłem o potwierdzenie tego bo pisał, że to fakty. ciebie prosiłem o potwierdzenie twojej teorii, więc nie rozumiem....to chyba proste i logiczne. Zresztą jak nie rozumiałeś to było zapytać.

"Zero konkretów, a tylko marudzenie. Skoro tak bardzo nie mam racji, nie powinno dla ciebie stanowić problemu, by na tym gruncie zmieszać Mnie z błotem.
Dawaj konkrety. Moje źródła kłamią? Które i w jakich miejscach? Jeśli jednak nie kłamią, to masz potwierdzenia, których tak bardzo chciałeś i wypadałoby się na jakąś autokrytykę zdobyć. Ostatnio też miałeś problem ze źródłami i na wszelkie sposoby unikałeś przyznania, że nie masz racji, posuwając się przy tym do granic absurdu." - zero kornetów....weź zacznij czytać to napisałem. Napisałem wtedy, że byłem w błędzie, teraz przyznałem, że w ludobójstwie w Rwandzie brali udział księża oraz ogólnie kościół. Dokumenty, normy itd. to nie są konkrety?

ty też zaczynasz robić to co on....wmawiać to czego nie napisałem. Nie napisałem, że twoje źródła kłamią.

Wojtyła był wielką osobą i nie zmienisz tego chociaż napiszesz x wiadomości. Jeśli by zastosował twoją logikę to nikt z kościoła nie mógł by być święty bo przecież ma jakaś rysę na życiorysie bo nie zapobiegł np. zamachom, wojną, LGBT, nie pomógł odpowiednio uchodźcom, nie poradził sobie z pedofilią itp.

1

@Bagsik88 "przeczytaj tą dyskusje i wtedy zobaczysz twoje gafy."
Te mityczne gafy, których nie potrafisz wskazać? Spasuję.
"kłamcą nazywałem usera..."
O Mnie też pisałeś, że kłamię. Jak to leciało? Może czytaj to, co piszesz? Ja też pisałem, że KK, a konkretnie Wojtyła tuszował pedofilię.
"Skoro sąd go uniewinnił to jest fakt,"
To fajne masz te fakty, bo sąd o nie uniewinnił. Unieważnił proces, a to nie to samo. Czy to, że skazanie według ciebie nic nie znaczy, a unieważnienie procesu - jak najbardziej, to są te słynne podwójne standardy?
"a nie to co sobie wymyślą twoi pisarze."
LOL To jakiś wyższy poziom groteski, że Efraima Zuroffa nazywasz Moim pisarzem, a powołujesz się na brewiarz. Wiesz w ogóle, kto to jest? Wiesz czym jest Centrum Wiesenthala? Nie żebym światowej sławy historycy i znawcy tematu mogli wiedzieć coś więcej niż niszowa, polska, katolicka strona, ale może?
"zawsze to lepsze niż twój wątpliwy artykuł z okopress. "
Wątpliwy konkretnie w czym? Daj w końcu jakieś konkrety. Masz jeszcze NY Times
https://www.nytimes.com/2014/04/23/opinion/dowd-a-saint-he-aint.html
"Ogólnie widać masz problem, żeby przyznać się do błędu."
Z przyjemnością się przyznam, jak tylko jakiś wskażesz.
Uroczy link o ratowaniu Żydów, co prawda sami Żydzi dość sceptycznie podchodzą do tematu, ale kto by się tym przejmował. Przede wszystkim jednak , całkowicie ignorujesz kwestię główną - prześladowania i ludobójstwo prawosławnych (głównie Serbów).
Z drugim ilnkiem to raczysz sobie żartować? Komentarz z forum? Może jeszcze sąsiada zawołaj.
No i opoka :D Masz jakieś źródła, które nie będą żywo zainteresowane wybielaniem Stepinaca?
"Jeszcze kilka książek na jego temat"
Których oczywiście nie wymienisz.
"W dużej części jest o pokazowym procesie."
Nie spodziewałbym się, że odniesiesz się do jego działalności podczas wojny.
"A i tak później został uniewinniony, "
Rozumiem, że nie każdy musi znać meandry prawa, ale unieważnienie procesu, to nie to samo co uniewinnienie.
"jeszcze raz bo nie zrozumiałeś. Kłamcą jest user, który napisał, że kościół ukrywał pedofilię oraz z nią nie walczył."
Jeszcze raz, bo najwidoczniej nie czytasz tego, co piszesz:
"Jak klamiecie by wyszło na wasze to co pisać?"
"ciebie prosiłem o potwierdzenie twojej teorii,"
To nie jest teoria, teza co najwyżej.
"Zresztą jak nie rozumiałeś to było zapytać."
No patrz, jakoś tak wielokrotnie pytałem, o co ci chodzi.
"Dokumenty, normy itd. to nie są konkrety?"
Mówiłem o zarzutach wobec Moich wypowiedzi. Normy jakie przedstawiłeś jedynie potwierdzały Moje słowa - KK nie nakładał faktycznych kar, skupiał się na ochronie sakramentu a nie ofiar i praktyce zakazywał informowania państwowych organów ścigania.
"teraz przyznałem, że w ludobójstwie w Rwandzie brali udział księża oraz ogólnie kościół."
Tylko napisałeś mniej więcej w taki sposób: no jakiś tam jeden ksiądz, co do którego nie mogą się zdecydować, czy go pomawiać, więc niech będzie że Kościół uczestniczył. To jak przeprosiny polityka.
"Nie napisałem, że twoje źródła kłamią."
Stąd stawiałem pytania. Z drugiej strony, napisałeś że to, co napisałem jest nieprawdą, a żeby to miało miejsce, owe źródła musiałyby kłamać.
"Wojtyła był wielką osobą i nie zmienisz tego chociaż napiszesz x wiadomości."
To akurat kwestia oceny, a tę dość łatwo zmienić. Swoją drogą, nie bez powodu powstały cenzopapy i to z rąk młodzieży.
"Jeśli by zastosował twoją logikę to nikt z kościoła nie mógł by być święty bo przecież ma jakaś rysę na życiorysie"
No bo przecież rzeczy, które mu się zarzuca, to takie drobne rysy na życiorysie. Każdemu się mogło zdarzyć tuszowanie pedofilii, czy że jego podwładni brali czynny udział w ludobójstwie.
"bo nie zapobiegł np. zamachom, wojną, LGBT..."
Pominę ortografa, ale czy ty właśnie postawiłeś w jednym rzędzie zamachy, wojny i LGBT? ???
To jest szuryzm na takim poziomie, że Konfederacja powinna jakiś medal za to przyznawać.

1

@Bagsik88
Fakty to tez zmiana kodeksu karnego :)

A tak Apropo zasady tajemnicy papieskiej dotyczące pedofili zmienił dopiero Franciszek.
Według wcześniejszych zasad nic nie wychodziło poza kościół :)

Koniec tematu.

0

@Pawel1980 Guzik prawda. Przytoczyłem pewne dokumenty, które "mowia" co innego. To jest fakt.

0

@Persyfl Jak zwykłe podwójne standardy. Przytocz ten fragment, że nazwałem cie kłamcą.

0

@Persyfl Ogólnie można podsumować rozmowę. twoje źródła są dobre, a moje zle. Możesz napisać jeszcze takich 100 komentarzy i nie zmienisz tego, że Wojtyła był wielki. Miał dużo więcej zasług niz minusów. A minusy takie, że był głową kościoła i za to opowiadał.

1

@Bagsik88
Tak sobie to tłumacz :)
A pedofili nie było to jest fakt :) i dowód na obłudę kościoła !!!!!!!

Żegnaj Panie Kłamstwo


0

@Pawel1980 I czy ja tak napisałem?:) Nie. Klamco:)

1

@Bagsik88
Czyli to dowodzi ze Papiez za malo zrobil lub nic :) Klamco :)

0

@Pawel1980 "Nie zrobi nic" to jest kłamstwo:) niby jak klamalem?:)

1

@Bagsik88
Wielokrotnie
Pozdro

0

@Pawel1980 Niestety tak.

0

@Bagsik88 "Przytocz ten fragment, że nazwałem cie kłamcą."
Ależ proszę bardzo.
"Jak klamiecie by wyszło na wasze to co pisać?"
Strasznie monotematyczny jesteś z tymi podwójnymi standardami. Co grosza, z każdym kolejnym powtórzeniem coraz mniej ma to sensu.

0

@Bagsik88 'Ogólnie można podsumować rozmowę. twoje źródła są dobre, a moje zle."
A bo to Moja wina, że wybierasz sobie kijowe źródła? Tak świat działa, że jedna źródła są mniej wiarygodne, a inne - bardziej. I to nie jest Moja arbitralna decyzja.
"Możesz napisać jeszcze takich 100 komentarzy i nie zmienisz tego, że Wojtyła był wielki"
Był co najwyżej średniego wzrostu. Mogę napisać jeszcze 1000 komentarzy i pewnie cię nie przekonam, ale to po Mojej stronie stoją fakty.
"Miał dużo więcej zasług niz minusów."
Podobnie jak John Wayne Gacy, ale jednak pamiętany jest jako seryjny morderca. Jakie konkretnie te zasługi? Jakie praktyczne korzyści ludzie z tego odnieśli? Wiesz, w niektórych kręgach mówią o nim Bestia z Wadowic :D

0

@Persyfl I widać po tym jak lubisz manipulować:) fantastycznie:)

Już ci tłumaczyłem...skoro ciągle popełniasz te same gafy to jestem monotematyczny.

1

@Persyfl "Miał dużo więcej zasług niz minusów."
- "Podobnie jak John Wayne Gacy, ale jednak pamiętany jest jako seryjny morderca. Jakie konkretnie te zasługi? Jakie praktyczne korzyści ludzie z tego odnieśli? Wiesz, w niektórych kręgach mówią o nim Bestia z Wadowic :D"
Tak z czystej ciekawości - polecisz jakąś pozycję na jesienne wieczory gdzie można poznać tą dużo większą liczbę zasług niż minusów u Gacy`ego ? W języku polskim lub angielskim. Bo poza tym, że podobno dobrze prowadził swoje przedsiębiorstwo budowlane, zapewniał pracę chłopcom (gdzie część z nich i tak padła ofiarą jego zbrodni) oraz udzielał się charytatywnie to więcej na ten moment nie wiem, ale chętnie dowiem się, z racji tego, że temat funkcjonowania seryjnych morderców w społeczeństwie do momentu aresztowania jest według mnie interesujący.
Aha no i występował jako klaun w szpitalach dla dzieci. :P

0

@Bagsik88 "skoro ciągle popełniasz te same gafy"
I ani jednej nie byłeś do tej pory wskazać :D
Nie żebym ci nie wierzył, ale ostatnim razem też w kółko powtarzałeś te same bzdury i nic z tego nie wynikało. Zapewne wtedy też Mnie od kłamców wyzywałeś, a w końcu musiałeś przyznać, w jak srogim byłeś błędzie. Wtedy jednak chociaż próbowałeś coś argumentować, a teraz ograniczasz się głównie do pustych frazesów i bezpodstawnych oskarżeń.

0

@Ojciec5tkidzieci
"https://www.biography.com/crime-figure/john-wayne-gacy"
Występował dla dzieci w szpitalach, był szanowanym filarem społeczności, organizował liczne wydarzenia kulturalne i sławił polską kulturę organizując polonijną paradę.
"Bo poza tym, że podobno dobrze prowadził swoje przedsiębiorstwo budowlane, zapewniał pracę chłopcom (gdzie część z nich i tak padła ofiarą jego zbrodni) ..."
Bardzo ładnie opowiedziałeś swoimi słowami, co przed chwilą przeczytałeś na wikipedii. Proszę, szarfa la ciebie.
W ogóle wybacz, ale to nie było do ciebie skierowane. Popsujesz mi całą zabawę, jak będę musiał tłumaczyć.
"temat funkcjonowania seryjnych morderców w społeczeństwie do momentu aresztowania jest według mnie interesujący."
Po aresztowaniu trochę niezbyt w tym społeczeństwie funkcjonują.
"Aha no i występował jako klaun w szpitalach dla dzieci. :P"
Patch Adams też. Z niego również chcesz szydzić?

0

@Persyfl Kto tak stwierdził, że moja źródła są złe, a twoje dobre?

"Był co najwyżej średniego wzrostu. Mogę napisać jeszcze 1000 komentarzy i pewnie cię nie przekonam, ale to po Mojej stronie stoją fakty." - fakty to są po mojej stronie. Jego minusów to wymieniłeś raptem dwa, gdzie są wątpliwe. Ja w tej dyskusji przytoczyłem jego zasługi i to co zrobił na plus....ale już nie raz pokazywałeś, że lubisz manipulować i jakoś to pominąłeś.

Wiesz, on był głową kościoła, a nie politykiem....ale ok. dzięki niemu zmienił się katechizm, widziałeś go w Polsce czy innym kraju, na audiencjach mogłeś zadawać pytania, audiencje, wprowadził Dni Młodzieży, mogłeś się z nim spotkać, autor książek itp.

"Jan Paweł II, (Karol Wojtyła) – papież, który odegrał wielką rolę w doprowadzeniu do zakończenia zimnej wojny. Zmienił styl sprawowania władzy papieskiej, stając się „ewangelizatorem podróżującym”. Choć uważany za tradycjonalistę, uwspółcześnił i rozwinął doktrynę społeczną, w której Kościół opowiada się po stronie ubogich, nie negując roli gospodarki rynkowej." - jeden z komentarzy w artykule najbardziej znani Polacy.

Time 100: The Most Important People of the Century - Wojtyła jest obok Wałęsy jedni Polakami w zestawieniu.

Otrzymał Złoty Medal Kongresu.

Dzień Papieża w Kanadzie.

Joseph Ratzinger: Jan Paweł II. Mój umiłowany Poprzednik - coś tam manipulowałeś o tym, że Ratzinger go krytykował...i napisał o nim pochlebną książkę.

Ten Franciszek co go krytykował "Nikt nie może powątpiewać w świętość tego człowieka i jego dobrą wolę. Był wspaniały, wspaniały - powiedział o Janie Pawle II w rozmowie z meksykańską watykanistką Valentiną Alazraki papież Franciszek" czy ustanowił go świętym lub patronem rodziny.

https://tvn24.pl/swiat/papiez-franciszek-jan-pawel-ii-bywal-oszukiwany-w-sprawie-skandali-w-kosciele-ra940132-2282262

Także możesz sobie tam pisać co chcesz, fakty są inne i za Wojtyłą.

"I ani jednej nie byłeś do tej pory wskazać :D
Nie żebym ci nie
wierzył, ale ostatnim razem też w kółko powtarzałeś te same bzdury i nic
z tego nie wynikało. Zapewne wtedy też Mnie od kłamców wyzywałeś, a w
końcu musiałeś przyznać, w jak srogim byłeś błędzie. Wtedy jednak
chociaż próbowałeś coś argumentować, a teraz ograniczasz się głównie do
pustych frazesów i bezpodstawnych oskarżeń. " - jak zwykle manipulacja.

Podobnie jak John Wayne Gacy, ale jednak pamiętany jest jako seryjny
morderca. Jakie konkretnie te zasługi? Jakie praktyczne korzyści ludzie z
tego odnieśli? - jakie te plusy miał? Tylko nie kolejne puste słowa przez x komentarzy tylko poprzyj to argumentami w postaci artykułów. Teraz rozumiesz?


0

@Persyfl podziękował za linka. Co prawda nie znalazłem, że "miał DUŻO więcej zasług niz minusów." W porządku - dla jednych "dużo" oznacza tyle samo, co dla innych "mało".

"temat funkcjonowania seryjnych morderców w społeczeństwie do momentu aresztowania jest według mnie interesujący."
- "Po aresztowaniu trochę niezbyt w tym społeczeństwie funkcjonują."
Patrz - po śmierci również. Odkrywcze.

Do szydzenia z kogokolwiek to droga jak od Ciebie do Tybetu, więc daruj sobie. :)

0

@Bagsik88 "Kto tak stwierdził, że moja źródła są złe, a twoje dobre?"
Oczekujesz autorytetu na potwierdzenie autorytetu? Nie boisz się, że się zapętlisz? Lepiej powiedz, kto powiedział, że twoje źródła są cokolwiek warte. Jakie publikacje naukowe ma na koncie autor tamtego komentarza z freerepublic? Jakie dokonania na polu dziennikarstwa? Czy jesteś w stanie w jakikolwiek sposób zweryfikować jego kompetencje, albo chociaż je podać?
Nie bez powodu o publikacji w The New England Journal of Medicine marzy większość naukowców z dziedziny medycyny, a Lewandowska jest nominowana do biologicznej bzdury roku.
"fakty to są po mojej stronie."
W brewiarzu, czy w komentarzu anonimowego gościa na forum?
"Jego minusów to wymieniłeś raptem dwa"
Pożyczyć ci palców do liczenia?
" gdzie są wątpliwe. "
Bo nieznany ci bliżej koleś na forum powiedział, że agendy ONZ i Centrum Wiesenthala kłamią?
" Ja w tej dyskusji przytoczyłem jego zasługi i to co zrobił na plus..."
Ale że jeździł po świecie to zasługa? To już może lepiej to, że ma więcej pomników niż jakikolwiek inny papież i więcej szkół nazwanych swoim imieniem niż Jezus?
Ile pielgrzymek równoważy beatyfikowanie zbrodniarza? Ile encyklik jest warte jedno dziecko zgwałcone, bo Karol krył pedofila? Ważniejsze są kremówki, czy współpraca z mafią?
"Wiesz, on był głową kościoła, a nie politykiem"
I przy okazji wybraną głową państwa, która realizuje również przy okazji politykę zagraniczną tegoż. I co w związku z tym?
"dzięki niemu zmienił się katechizm"
Jakoś chyba nie pierwszy i nie ostatni w nim grzebał. Dzięki Sasinowi zmieniło się prawo w Polsce.
"widziałeś go w Polsce czy innym kraju,"
Nie widziałem, ale mniejsza z tym. Jego dokonaniem, wielkim plusem ma być to, że go widziałem?
"mogłeś zadawać pytania,"
No anioł nie człowiek, a mógł zabić. Dzięki możliwości zadawania pytań Karolowi, Indie zaliczyły ogromny skok cywilizacyjny.
"audiencje"
A to nie każdy papież sobie urządzał?
"mogłeś się z nim spotkać"
Uporządkujmy. Mogłeś go zobaczyć, mogłeś się z nim spotkać (jak rozumiem każdy mógł?), mogłeś nawet zadawać pytania. A więc w taki sposób powstrzymał plagę AIDS, a nie, czekaj....
Ja bym dodał jeszcze, że mogłeś sobie do niego postrzelać.
"autor książek itp."
Zupełnie jak Blanka Lipińska i podobnie nie były to pozycje najwyższych lotów. "Itp"? To znaczy komiksy rysował? Mangę może?
"jeden z komentarzy w artykule najbardziej znani Polacy."
Nie, no jak ktoś tak w komentarzu napisał, to nie ma siły, żeby to nie była prawda. Pozwolę sobie jednak dopytać.
"papież, który odegrał wielką rolę w doprowadzeniu do zakończenia zimnej wojny."
W jaki to niby sposób?
"w której Kościół opowiada się po stronie ubogich, nie negując roli gospodarki rynkowej.""
A w którym konkretnie miejscu się po stronie ubogich opowiadał? Chyba, że chodzi ci o to, że zrezygnował z limuzyn, nie mieszkał w mieszkaniu, a nie pałacu, sam przyrządzał sobie posiłki, zrezygnował z wakacji i nawoływał do skromności? A chwila, to nie ten papież.
"Time 100: The Most Important People of the Century - Wojtyła jest obok Wałęsy jedni Polakami w zestawieniu."
I jest na tej liści z Hitlerem, Leninem, Che Guevarą i matką Teresą. Czego to dowodzi?
"Otrzymał Złoty Medal Kongresu."
Otrzymał, pomijając nawet, kto tam wtedy rządził, w jaki sposób to zmazuje jego winy? Przypomnę tylko, że sporo brudów wyszło dopiero po jego śmierci i dopiero po jego śmierci można było pewne tematy poruszać.
"Dzień Papieża w Kanadzie."
W jaki sposób to zmazuje jego winy?
"coś tam manipulowałeś o tym, że Ratzinger go krytykował...i napisał o nim pochlebną książkę."
Uroczo, że z całego źródła przeczytałeś tylko tytuł. I kto tu manipuluje?
"Ten Franciszek co go krytykował..."
Raz jeszcze, przeczytaj artykuł, do którego się odnosisz, bo tworzysz sobie jakieś chochołki. I tak, to bardzo zaskakujące, że głowa organizacji, która stworzyła idealne środowisko dla pedofili, broni innej głowy tejże organizacji. Kto by się spodziewał? Ciężko też spodziewać się było prób racjonalizacji tuszowania pedofilii przez Karola.
I jak już cytujesz, to może cały akapit, żeby to usprawiedliwianie działań Karola się załapało?
"Dodał przy tym, że należy "zrozumieć pewne postawy Jana Pawła II", ponieważ "pochodził z zamkniętego świata, zza żelaznej kurtyny", a piętno komunizmu wciąż było silne. - To była mentalność obronna - zauważył. - Musimy to jednak dobrze zrozumieć, nikt nie może powątpiewać w świętość tego człowieka i jego dobrą wolę. Był wspaniały, wspaniały - zaznaczył."
"Także możesz sobie tam pisać co chcesz"
"fakty są inne i za Wojtyłą."
Fakty są, że nie mogę pisać? Damn.
"jak zwykle manipulacja."
Q. E. D.
Ogarnij się trochę z cudzysłowem, bo twoja wypowiedź jest mało czytelna.
"jakie te plusy miał? Tylko nie kolejne puste słowa przez x komentarzy tylko poprzyj to argumentami w postaci artykułów. "
Pobite gary! Wrzuciłem wyżej.
"Teraz rozumiesz?"
Nope, musisz Mi wyjaśnić.

0

@Ojciec5tkidzieci "Co prawda nie znalazłem, że "miał DUŻO więcej zasług niz minusów." W porządku - dla jednych "dużo" oznacza tyle samo, co dla innych "mało"."
Nawet nie rozumiesz, jak bardzo nie rozumiesz :)
Tak, dokładnie o to Mi chodziło, no ale zawsze się znajdzie ktoś, kto musi tłumaczyć cudze dowcipy.
"Patrz - po śmierci również. Odkrywcze."
Ale to swoje słowa krytykujesz :D
"Do szydzenia z kogokolwiek to droga jak od Ciebie do Tybetu, więc daruj sobie. :)"
No patrz, a z tobą idzie Mi przednio. Widać Tybet mam w sercu. Nic cię nie nauczyło, jak poprzednim razem próbowałeś Mi dawać rady? Znowu mecz oglądasz?

0

@Persyfl Jedna wielka manipulacja.


https://tvn24.pl/swiat/papiez-franciszek-jan-pawel-ii-bywal-oszukiwany-w-sprawie-skandali-w-kosciele-ra940132-2282262

Francieszk wyjaśnił twoją żałosną manipulacje. Tak samo Joseph Ratzinger: Jan Paweł II. Mój umiłowany Poprzednik Jakoś im bardziej ufam niż twoim źródłom.

0

@Bagsik88 "Jedna wielka manipulacja."
Której nie potrafisz obalić, gafy, których nie potrafisz wskazać, źródła, których nie potrafisz przeczytać. Zupełnie jakby się ktoś uwziął na ciebie.
Wrzuciłeś jeszcze raz ten sam link. Czytałeś chociaż treść, czy tylko tytuł? Bo cytat, który wrzuciłem, właśnie z tego linku pochodził :)
Czynisz to nazbyt łatwym.
"Francieszk wyjaśnił twoją żałosną manipulacje"
Jak nie chcesz czytać Moich źródeł, to może chociaż swoje?
"Tak samo Joseph Ratzinger: Jan Paweł II. Mój umiłowany "
Ale wiesz, że jedno drugiego nie wyklucza?
Czyli skoro inkwizytor powiedział, że go lubi, to beatyfikowanie zbrodniarzy jest ok?
Jak się ma twoja narracja Karola oszukiwanego, niemal marionetki w rękach innych, do tej domniemanej wielkości?

0

0

@Bagsik88
To Ja też jeszcze raz :D
""Dodał przy tym, że należy "zrozumieć pewne postawy Jana Pawła II", ponieważ "pochodził z zamkniętego świata, zza żelaznej kurtyny", a piętno komunizmu wciąż było silne. - To była mentalność obronna - zauważył. "

0

@Persyfl Tylko co to ma do rzeczy skąd pochodził?:D

"Dodał przy tym, że należy "zrozumieć pewne postawy Jana Pawła II", ponieważ "pochodził z zamkniętego świata, zza żelaznej kurtyny", a piętno komunizmu wciąż było silne. - To była mentalność obronna - zauważył. - Musimy to jednak dobrze zrozumieć, nikt nie może powątpiewać w świętość tego człowieka i jego dobrą wolę. Był wspaniały, wspaniały - zaznaczył." - jak widać nie rozumiesz.

Istotne jest to, że to co przytoczyłeś było manipulacją...dokładnie to wyjaśnił.

0

@Persyfl "Nic cię nie nauczyło, jak poprzednim razem próbowałeś Mi dawać rady?" Rada była jedna, to po pierwsze. Po drugie, nie ma to jak przez ponad tydzień być obrażonym na gościa z jakiegoś forum. Nawet po to specjalnie odpowiedziałeś na mój post - chociaż był zwykłym offtopem, nie był kierowany do Ciebie, tylko do jednego konkretnego użytkownika i nie był w ogóle związany z głównym tematem dyskusji. :D Oj mordo.

Pewnie w kolejnym poście kolejny raz przeczytam, jak to niby się bałem pisać z Tobą i napisałem Ci prywatną, że ośmieszyłeś mnie podając definicję z PWN (swoją drogą ciekawe, że poprawienie jest synonimem ośmieszenia). Co tam było jeszcze mocno naciągane ? Aha, że przez całą dyskusję dowodziłem swojej "prawdy", że przeziębienie przeradza się w grypę, gdzie od razu po zwróceniu przez Ciebie uwagi przyznałem się do błędu.
I tak, zwróciłeś mi kilka razy uwagę na popełnione przeze mnie gafy - przez co poprawiłeś mnie lub nauczyłeś czegoś.

"Patrz - po śmierci również. Odkrywcze."
-"Ale to swoje słowa krytykujesz :D"
Przy pominięciu - dwóch istotnych cytatów tak jest.
"temat funkcjonowania seryjnych morderców w społeczeństwie do momentu aresztowania jest według mnie interesujący."
- "Po aresztowaniu trochę niezbyt w tym społeczeństwie funkcjonują."
- "Patrz - po śmierci również. Odkrywcze."
W pełnej formie to krytyka nie omija Twoich słów. Po prostu musiałem się odnieść w taki sposób do Twojej odpowiedzi, która była, no cóż... zbędna, bo nic istotnego i odkrywczego nie wniosła.


0

@Bagsik88 "Tylko co to ma do rzeczy skąd pochodził?:D"
Niewiele, ale własnie w taki sposób Franciszek próbował go usprawiedliwiać, zresztą nie on jedyny.
" jak widać nie rozumiesz."
Nowy frazes w palecie? Ogólnie przekaz był taki, że Kremówkoy Karol trochę odjebał, ale trzeba brać poprawkę skąd przyjechał, gdzie się wychował, ale zasadniczo o chciał dobrze.
"Istotne jest to, że to co przytoczyłeś było manipulacją...dokładnie to wyjaśnił."
Nie wyjaśnił, tylko próbował załagodzić.
Nie odpowiedziałeś na pytanie (w sumie to na większość), jak ma się bycie ślepą marionetką do wielkości?

0