La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 569 Culés

26

[Wojna na Ukrainę]

Dobra kurła. Praca była do 18, potem sen mnie zmożył. Wstaję, a tu kurła jego mać takie info, że szok. Wielu już pisało dzisiaj jakie to sprzęty dostanie Ukraina.
Zrzucam Wam w jeden wątek, byście mieli.
W komentarzu wszystko :)

@Bykunn @Aragorn33 @osa91 @Odcinkowy @JimMorrisonFCB

27

@michal26
Stan na 24.01.2023. na godzinę 23:15
1. Niemcy wyślą SWOJE Leopardy na Ukrainę!


Mówi się o kompanii, ale też już czytałem info, że może tego być znacznie znacznie więcej. Nawet do siły batalionu (31 sztuk) i więcej.
2. Oprócz Niemców (kluczowa w sumie ich decyzja) dołączają inne kraje. Presja ma znaczenie moi Drodzy! :)
Kraje, które już potwierdziły dostawy, lub wprost się mówi o dostawach, to:
Niemcy, Hiszpania, Kanada, Holandia, Polska, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania.
Przewijały się też głosy o Grecji, ale to na razie takie mocno spekulacyjne.
Czekam też z niecierpliwością na czołgi z takiej Austrii, czy Turcji. Zobaczymy. Erdogana da się przekupić :)Kluczowa informacja:

Jak widzicie - wymieniłem 9 krajów + potencjalnie 3 kolejne kraje. No chyba, że Szwajcaria dołączy, ale w to wątpię...
Zobaczymy o jakie 12 krajów chodzi!
3. Dostawy Abramsów oraz najprawdopodobniej F16.


4. Szwajcaria neutralna, ale nie obojętna!

Podsumowanie:
Ukraina tylko i wyłącznie w styczniu i lutym dostanie:
ok. 50 Abramsów (cały czas ta liczba się zwiększa). Ja to bym bardzo chciał, by od razu wysłali 93 Abramsy i po cichu na to liczę. Czemu tyle? 93, to liczba czołgów w brygadzie pancernej.
Dodatkowo dostaną ponad 100 czołgów. Podejrzewam zatem, że ich liczba wyniesie dokładnie 124 czołgi, czyli brygada pancerna + brygada zmechanizowana/zmotoryzowana.
Oprócz tego dostaną mniej więcej po batalionie czołgów Leclerc, ATX (czołg lekki - raczej do zmechu pójdzie, albo nawet zmotoryzowanego), Challenger. Razem styknie na 3 brygady zmechaniozowane.
Pamiętajmy, że brygada zmech/zmot ma 1 batalion czołgów, czyli 31 sztuk. No zmech czasem ma 2, ale to rzadko.
Do tego dojdzie przecież ogromna ilość czołgów z rodziny T-72. Mowa nawet o 300 czołgach. Czesi dają 90, Polacy 150, Maroko daje na już 20 czołgów. Do tego jeszcze inne kraje robią zrzutkę, a o tym jeszcze nie wiemy. Tutaj pójdzie sprzęta aż dla pełnych 3 brygad pancernych.
A no i dochodzą jeszcze czołgi z Cypru przecież! 80x T-80.
Łącznie zatem będzie jakieś 600-700 czołgów na już do końca lutego.

Realnie pewnie będzie tak, że stworzą brygadę pancerną (lub zmech.) na Abramsach, brygadę pancerną na Leopardach, 2 brygady pancerne na rodzinie T-72 (nie określona liczba w tym PT-91). Razem 3-4 brygady pancerne.
Do tego: brygada zmechanizowana na Leclercach, brygada zmechanizowana na leopardach, brygada zmechanizowana na challengerach, ze 2 brygady zmech na T-80 zmechanizowane na T-72, 2 brygadyRazem 7-8 zmechanizowanych.
Do tego pewnie będą jeszcze: brygada zmotoryzowana na T-72 i brygada zmot. na ATXach. Razem ze 2 brygady. Może trochę więcej.
Pozostałe sprzęty pójdą na uzupełnienie strat bieżących, których już trochę jest.

Łącznie na ten moment sprzęt dla 13-15 brygad powiedzmy. Zależy jak utworzą. Mogą pójść bardziej w zmech i wtedy sprzętu nawet na 20 brygad może być (z cyklu - utworzą tylko 1-2 brygady pancerne, reszta mocny zmech. To już od nich zależy).
To już nie jest pomoc tylko do obrony mili Państwo...to już jest sprzętu POTWIERDZONEGO na dokonywanie ataków.
Do tego dochodzą przecież F-16 w nieokreślonej liczbie. Wchodzi więc lotnictwo do gry!!


Będzie ciekawie... oj będzie ciekawie!

@Kgorecki2500 @tomek8756 @GeneralXavi @Kondziubarca @NaFazieHitman @Comentateiro @Encore @macio_944 @arasz1819

12

@michal26 Można odnieść takie wrażenie jakbyś nie mógł się doczekać otwartej wojny Nato z ruskimi.

25

@michal26 Poleje się krew, wielu ludzi zginie ale niech ta Ukraina się obroni i w miarę możliwości wyprze orków ze swojej ziemii. Starczy już tej rozpierduchy w naszym regionie świata

1

@michal26 Niemcy już na takich pajaców wyszli, że nie mieli wyboru. Naciskać trzeba i burzyć dawne interesy z Ruskimi, wtedy będzie potrzeba wielu lat, aby znowu się bać Ruskich a być może już całkowicie nie będzie z nimi problemu, bo to naród, który bardzo się starzeje i w dłuższej perspektywie są skazani na jakiś upadek.

Komentarz usunięty przez użytkownika

0

@michal26 po prostu życie.......

1

@GeneralXavi Chyba chciałeś to napisać do Ptasior.

3

@MesQueUnClub_87 a nie wiem, jakoś mózg mi zlagowało w ogóle i połączyłem dwa Wasze komentarze :D

1

@michal26 Ile trwa szkolenie załogi takiego Leoparda czy Abramsa ? Kto te czołgi będzie serwisował ?

10

@MesQueUnClub_87 Wręcz przeciwnie. Im więcej sprzętu NATO tam pójdzie i im więcej ruskich wytłucze tym mniej taka konfrontacja jest realna w jakiejkolwiek przyszłości. Bo co zrobi Rosja? Zaatakuje kraje NATO? Teoretycznie jest to jakiś pomysł, ale w praktyce nie mają czym, a do tego samo lotnictwo natowskie by ich zmiotło z powierzchni ziemi w miesiąc.

15

@MesQueUnClub_87 nie. Nie mogę się doczekać końca wojny i jedynym wyjściem jest to, by Rosję pokonać militarnie. NATO W KOŃCU podjęło decyzję, REALNĄ, o pomocy militarnej, która pozwoli nie tylko UA się obronić przed wiosenną ofensywą Rosji, ale też przejść do ataku i odbić tereny. Najgorsze co by mogło się teraz stać, to śmierdzący pat ze sporymi terenami przejętymi przez Rosję.
600-700 czołgów i to naprawdę nowoczesnych, nowych, świeżowyremontowanych (no poza może 200 sztukami gdzieś), to ogromna pomoc. Ukraina potrzebuje ok. 1000 czołgów, by przejść do pełnej ofensywy. Tak przyanjmniej eksperty twierdzą.
Mamy 70% tego, więc...może i tak im się uda, a to dopiero pierwsze potwierdzone dostawy. Będą się zwiększać.

Aktualnie ginie na wojnie średnio 2000 osób dziennie i trwa wojna na wyniszczenie. Będzie ginęło jeszcze więcej.
Więc tak - chcę, by NATO bardziej się przyłączyło do wojny, zwłaszcza, że to wojna Rosja-USA, a wszystko się dzieje za wschodnią naszą granicą i nie ustanie, póki Rosji się nie pokona.

6

@GoLem Szkolenie to pewnie już trwa w krajach NATO. Serwis pewnie w krajach europejskich jeśli chodzi o Leopardy, a USA pewnie dostarczy Abramsy wraz z serwisem lub będzie to serwis w Polsce.

5

@Ptasior No nie unikniemy tego na wojnie niestety. Każde życie jest bezcenne, ale tutaj jest kwestia na to, czy Zachód zezwala na tego typu wojny, czy też już z tym skończyliśmy. Ogromna pomoc dla UA.
@Matheu12 potwierdzam i się zgadzam w 100%
@mateusz33 proza życia jak to sie mówi
@GoLem no kilka miesięcy, ale zapewne już oni sie szkolą od dawna. Przeciez nie pojechali do UK w zeszłym roku, by się uczyć obsługi na T-72...Poza tym wystarczy szkolenie ekspresowe..

0

@osa91 Nie twierdzę, że mają jakiekolwiek szansę z NATO bez wsparcia Chin bo wiem czym dysponuje ten sojusz. Samo USA jakby sie uparło to by ich zniszczyło, ale jeżeli ruscy podjęliby taką absurdalną decyzję to też nie polegliby w jeden dzień. To by trwało i rozniosło się na szerszy obszar, również nasz. Poza tym nie wiadomo czy "sojusznicy" nie zaczęliby sie wyłamywać.

2

@osa91 oby był to serwis w Polsce!

Znaczy wiesz...mają czym zaatakować kraje NATO. Jest trochę mit, że sprzętu nie mają. To z czym mają największy problem, to nowoczesny sprzęt oraz kadra oficerska. Teoretycznie jakby zrekrutowali teraz 2 miliony żołnierzy, dali naprawdę 90% wszystkiego co mają i zagrali w otwarte karty, to są w stanie zniszczyć całkowicie Ukrainę i starczy im na spokojnie, by chociażby kraje Bałtyckie ruszyć. No, ale ruszyć, a pokonać, to są dwie rózne rzeczy. Jeszcze bardziej absurdalna koncepcja, niż zaatakowanie Ukrainy! :)

Na moje skończy się tak, że konflikt potrwa rok. Rosja wykrwawi się doszczętnie na Ukrainie. Potracą mnóstwo sprzętu i na tym się skończy ich rola. Swoją drogą Baćka widzi co się dzieje i zauważ - po swoieckiemu - propaganda na całego, ale kurde przeciąga tak, jak kierownik budowy, kiedy jest wizytacja z ministerstwa, za czasów PRL "tak tak, wszystko idzie pełną parą. Tutaj działamy, terminy niedługo niedługo, proszę się nie martwić" :D A w praktyce trwa to w cholerę długo xD

2

@MesQueUnClub_87 A czym by mieli to zrobić? No i kim? Poza tym to by wymagało miesięcy przygotowań i koncentracji sił, więc dałoby masę czasu na przerzucenie lotnictwa USA do Europy. Jak sądzisz jak daleko by zaszli? Ja im daję 5-10km i jakieś 100tyś strat... Zanim jeszcze by doszło do jakiegokolwiek starcia konwencjonalnego. Do tego flota czarnomorska i bałtycka dołączyłaby do Moskwy dnia pierwszego. To nie jest realne w jakikolwiek sposób.

0

@michal26 Aż tak Leopardy przechylają szalę czy to takie PR-owe zagranie bo Ukraina nie ma już sprzętu? Nie znam się kompletnie na sprzęcie.

1

@MesQueUnClub_87 polegli by nie w jeden dzień, ale w miesiąc już tak. Wszystko zależy ILE WOJSKA USA by się zaangażowało. No i zacznijmy od tego, że to by było raczej na naszym terenie, lub na Litwie/Łotwie/Estonii. A to już jest nie najlepsze dla NATO.
Faktem też jest, że zaatakowanie Estonii na szybko jakąś artylerią ze strony RUS pozwoli przełamać pewne TABU. No i co wtedy?
Będziemy mieli dosłownie 500 km od granicy wojnę. A to już nie jest wesołe info. Raczej zaatakowaliby chyba faktycznie kraje byłego ZSRR, jeśli już.

Pamiętajmy. Rosja zepchnięta do narożnika - może podjąć różne głupie kroki.

0

@GoLem
Abrams potrzebuje paliwo lotnicze kolego

2

@michal26 Pewnie tak będzie, bo przy naszych zakupach Abramsów i tak będziemy ten serwis musieli mieć u siebie. Po prostu ten proces przyśpieszy.

Nie, nie mają. Sprzęt mają w magazynach i na froncie obecnie. Do tego nie mają na to ludzi. To by obecnie wymagało nawet nie miesięcy, a lat przygotowań żeby takie siły przeszkolić i wyposażyć. No chyba że atak atomowy, ale wtedy żegnamy się z ludzkością i wymieramy jak dinozaury.

0

@michal26 nie mogę się doczekać końca wojny, ale dlatego że z ciekawością czekam gdzie będzie następna, w którym rejonie świata.

0

@michal26
Jedna bomba świra Putina i po zabawie
Wiesz ze tak może się stać
Ja bym się tak nie cieszył bo wszystko jest możliwe

2

@Emhyr Leopardy, Abramsy, Leclerci, Challengery to czołgi III generacji, czyli w sumie najnowsze. IV generacja dopiero się kształtuje. Masz przyklad T-14 Armata - rosyjski czołg. Niegotowy do konfliktów, ale to juz czołg IV generacji.

Niemniej - T-72 to czołg przełomu II i III generacji. T-62, czy T-64, czym teraz na masową skalę atakuja RUS, to czołgi II generacji.

III generacja, to jeszcze T-80 i T-90. No i dodajmy, że zachodnie czołgi są zwyczajnie lepsze. Nie dużo, ale lepsze.
I tak - może i 100 leopardów, czy 100 abramsów, to nie będzie gamechanger, ale znacząco nie tylko wyrówna szanse, ale i da przewagę.
Gamechangerem, byłoby wysłanie na Ukrainę:
500 leopardów, 500 Abramsów, w tym 200 najnowszych, 150x F16, 50x F35, etc.
Tego rzędu liczby. Dodatkowo w połączeniu z artylerią najnowszą - to byłby koniec wojny. 2-3 miesiące bym dawał. Rosja by nie była w stanie tego przełamać, nawet z pomocą Chin.

1

@michal26
Wiesz ze rok temu pisałeś iż Rosja nie zaatakuje :)

2mln żołnierzy Rosja nie ogarnie logistycznie przy tym bałaganie
O takim czymś zapomnijmy

Ja boje się czegoś innego i niego rodzaju broni
Bo jak Putinowi odwaliło może być do wszystkiego zdolny a poparcie narodu ma
Tam jest jak w Niemczech przez 2 wojna i tego się łatwo nie wyplewi z tego narodu
Oni nienawidzą nas i świata
To się tak łatwo nie skończy

4

@AbelKabel bzdury piszesz! Obecnie tak - napędzane jest na paliwo lotnicze, ale przykłady z Syrii pokazują, że Abramsy mogą spokojnie jeździć na zwykłego diesla ze stacji paliw.
Jako dowód:Akurat Jarek Wolski jest wybitnym znawcą w dziedzinie AKURAT CZOŁGÓW. Obala właśnie mity, ktore nie wiadomo skąd się w ogóle wzięły.


I tak - Putin może jebut atomową bombką, ale walczyć trzeba i koniec kropka. Nic nie poradzimy na to. Pamiętaj jednak, żę tam nie tylko Putin o tym decyduje i jest sztab ludzi, którzy w sytuacji kryzysowej - nie zezwolą na wszystko. Prędzej odstrzelą Putina

0

@osa91 Czym i kim to chyba tylko oni wiedzą tak naprawdę. Czy da się z pełną dokładnością oszacować ile mogą mieć sprzętu i ludzi? cały czas rekrutują jakichś wieśniaków, ktoś to liczy? ilu mają jeszcze przeszkolonych żołnierzy z krwi i kości bo przez pierwsze miesiące to tam wysyłali mięso armatnie. Wojna trwa już wiele miesięcy, więc może przygotowania jakieś były odnośnie takiej "ewentualności" że trzeba by było wojować z kimś jeszcze. Może to co jest na Ukrainie to tylko jakiś procent ich siły. Czy są tak przeinwigilowani przez USA, że dokładnie wiadomo co się dzieje na obszarze rosji? co szykują? co mają ukryte? no i nadal jest to kraj, który posiada atom, co zawsze będzie siało pewne obawy.

4

@AbelKabel i zajebiście, że pisałem rok temu, że Rosja nie zaatakuje. Co to ma wspólnego? Do grobowej deski będziesz mi to wypominał? Rzygać już się chce czymś takim, zwłaszcza, że daję Ci dowody w postaci twittów od ekspertów. Nie jestem ekspertem, a jedynie poświęcam swój pieprzony czas, którego i tak mam deficyt, na to, by choć trochę rozjaśnić sytuację tym, którzy totalnie się na tym nie znają i nie śledzą tych wydarzeń. Zbieram w jedno miejsce wszystko.

Mówisz 2 miliony żołnierzy to absurd? Wiesz ile obecnie się szkoli, walczy? Wiesz o tym, że to jest około miliona rosyjskich żółnierzy? Wiesz o tym prawda? :)
Wiesz też, że planowana jest (wg zachodnich wywiadów) kolejna mobilizacja w liczbie 500k żołnierzy?
Owszem rannych i zgonów na Ukrainie już trochę jest. KIA to liczy rzędu 120-150k ludzi aktualnie. No a rannych jest nawet znacznie więcej. Może ok. 300k samych rannych, ale powrotnych.
2 milionowa armia dla Rosji, to nie problem. To jest mit i w sytuacji krytycznej będą zmuszeni do takich powołań. Nawet kosztem gospodarki!

0

@osa91 No zobaczymy jak to sie potoczy. Uważam, że Putin będzie musiał poświęcić gospodarkę na rzecz konfliktu. Ktoś ostatnio napisał, że imperializm rosyjski nie zna granic...
Obym się oczywiście mylił i do takiej mobilizacji nie dojdzie.
Rosja jednak rpzy takich dostawach - wojny nie wygra...

2

@AbelKabel "Abrams potrzebuje paliwo lotnicze kolego"

Oklepana i powielana bezmyślnie bzdura. Polecam przeczytać czytam jest turbina gazowa zastosowana w Abramsach i z jakiego paliwa może korzystać.

0

@Prorokk pewnie standard, czyli Bliski Wschód. No, albo ta Azja..

8

@MesQueUnClub_87 Dokładnie nie, ale jednak się da. Taką mobilizację by było widać, wiadomo też ile mieli przed wojną, ile mniej więcej stracili i ile są w stanie produkować/remontować. Od tego są analitycy wojskowi i z tego żyją ;) do tego dochodzą dane wywiadowcze. Z tym mięsem armatnim to bzdury... Akurat w pierwszych miesiącach poszedł mix żołnierzy z poboru oraz regularnych jednostek rosyjskich. Pod Hostomelem, Browarami, Czernichowem, czy w chersońskim wykrwawiały się najbardziej elitarne jednostki jakie ruscy mieli i to powszechnie wiadomo jeśli się interesuje tematem. Także jakość ruskiego wojska będzie tylko spadać. Może rosnąć jego ilość, ale jest ono nadal dość zajęte zdychaniem gdzieś pod Donieckiem obecnie. Jakby to był jakiś procent ich sił to by sobie ściągnęli więcej i skończyli tą wojnę w zeszłym roku.
Tak, dokładnie tak są prześwietleni przez wywiady. A do tego są głupi i przez dłuuuugi czas nie ukrywali pewnych danych, po których da się oszacować ilość sprzętu lub mobilizowanych żołnierzy. Oni nawet kamerek na autostradach nie wyłączyli, więc można było na żywo oglądać ile i czego transportują na Ukrainę :) trochę się już ogarnęli, ale nadal... Satelity, wywiad i ocena danych demograficznych dają dość dokładne wyniki. To nie jest II wojna światowa... O ich inwazji każdy wiedział kiedy nastąpi, gdzie i jakimi siłami. Także sądzę że wiedzą dokładnie tak samo co Rosja ma, ile, gdzie i jak im idzie zwiększanie potencjału.

0

@AbelKabel
90 sekund do Zagłady, a niektórzy kretyni się z tego cieszą. Widocznie ludzkość dawno nie widziała grzyba atomowego i dopiero jak zobaczy na własne oczy jego działanie, to coś w głowie przeskoczy. Bo wyobraźni ludziom już dawno brakuje.

5

@michal26 Gospodarkę już poświęcił. Teraz będzie musiał zacząć powoli myśleć o poświęceniu obywateli, bo kolejny etap to głód po prostu. Ale nie mam wątpliwości, że to go nie zatrzyma :) z tym że ostatnio jak wojna doprowadziła kraj do takiego stanu to car Mikołaj II skończył wraz z rodziną w jakimś dole w lesie, więc nie wiem czy mu się to opłaci.
Przy takich dostawach mogą sobie i 5mln zmobilizować. Co z tego skoro nie będą mieli po prostu dość sprzętu "na chodzie"? Rzucanie fal piechoty uzbrojonej w kałasze na ogień artylerii raczej nie jest sposobem na wygranie czegokolwiek.

2

@osa91 No cóż, przekonuje mnie to co napisałeś i mam nadzieje, że tak jest. Nie zgłębiam codziennie informacji związanych z tą wojną, a bardziej kłębił mi się w głowie zbiór różnych pytań i niewiadomych, więc dobrze sobie przedyskutować temat z kimś takim właśnie jak Ty. Oby jak najszybciej się to skończyło i najlepiej tam, gdzie to jest obecnie.

1

@michal26 To są świetne newsy, które pozwalają z optymizmem patrzeć na dalszy rozwój sytuacji w Ukrainie.

Jedna właściwie tylko rzecz mnie niepokoi, być może przez to że aktualnie jestem w trakcie czytania Metra 2033 Glukowskiego, mianowicie zastanawia mnie, co się stanie, kiedy szala zwycięstwa zdecydowanie przechyli się na korzyść Ukrainy. Czy putin zapędzony w kozi róg nie wykona jakiegoś naprawdę głupiego desperackiego ruchu w postaci użycia atomu... chyba że do tego czasu nieszczęśliwe wypchnie się z okna itp.

0

@Awtameok_Klana to co proponujesz? Jak zakończyć wojnę? Jakim kosztem?

0

@osa91 o tym właśnie mówię. 2 miliony to nie będzie problem dla Putina. Problemem będzie później sprzęt, który na UA wystarczy, ale reszty tylko będzie mógł ruszyć, bo świata T-55 nie zbuduje...

Ja teraz obserwuje jaką artylerię i jakie lotnictwo da zachód, bo to jest klucz.

4

@JimMorrisonFCB to jest też to, czego się wszyscy boimy. Gdzie jest ta granica. Ja typuje odwalenie Putina w ciszy. Jakiś zamach stanu i powrót do rozmów. Wyjścia nie ma...tak upadają reżimy.

0

@xPrz3maSx Szkoda czasu na ekspertów z La Bamby haha.

6

@Cataloniec94 Nie trzeba być ekspertem żeby potrafić znaleźć informacje w internecie :) No chyba, że Ciebie i kolegę wyżej takie wyzwania przerastają.

Komentarz usunięty

2

Łudzicię się że Rosja nie ma sprzętu do walki itp itd. Zobaczcie sobie oficjalną stronę https://www.globalfirepower.com/ która od wielu lat robi ranking sił militarnych i sprzętu w krajach. Ta zachodnio-ukraińska propaganda już nawet nie jest śmieszna. Jedna z największych potęg globu a wy się cieszycie że są prowokowani przez Nato. Jakim trzeba być ułomem żeby się cieszyć że zaraz zostanie wywołana prawdziwa wojna bo Nato pcha się tam gdzie nie powinni?Pamiętajcie że sojusze działają tylko w czasach pokoju.

5

@xPrz3maSx Jedna z największych potęg globu, która nie może sobie nijak poradzić z Ukrainą :)

10

@xPrz3maSx Ah, USA agresor, NATO prowokuje, Rosja potęgą militarną, co to od pół roku 70 tysięcznego Bachmutu zdobyć nie potrafi.
Jak to jest powielać rosyjską, antypolską propagandę? Dobrze płacą?

6

@xPrz3maSx "oficjalną stronę"

( ͡° ͜ʖ ͡°) Oficjalną stronę kogo, rosyjskich sił zbrojnych, amerykańskich, "światowych"? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Widzę, że nie potrafisz (i nie tylko ty niestety) ogarnąć, że nikt tutaj się nie cieszy na potencjalny konflikt światowy. Cieszymy się, bo tak duża pomoc wojskowa dla Ukrainy to coraz większa szansa, że Rosja upadnie i sobie ten głupi ryj rozwali.
Dla was widocznie rozwiązaniem jest pozwolenie na przejęcie Ukrainy przez Moskali. A potem innych państw ościennych. Zamykanie oczu i udawanie, że problemu Rosji i jej chęci podbicia kogo się da nie ma. Do czasu aż będzie za późno, aż podbiją, złupią na tyle sąsiadów, że staną się równorzędnym przeciwnikiem dla NATO. Wtedy Polska stanie się centralnym polem bitwy z racji swojego położenia, ale przynajmniej "Moskali nie prowokowała". Chyba, że waszym rozwiązaniem będzie wtedy szczurkowate przejście na stronę Moskali? Tyle, że to nic nie zmieni, no dalej pole bitwy będzie centralnie w Polsce.
Jak widać historia (i to, że przymykanie oczu na chore ambicje dyktatorów do niczego dobrego nie prowadzi) niczego was nie nauczyły. Chociaż takich ludzi jak wy raczej ciężko nauczyć czegokolwiek, teorie spiskowe i przymykanie oczu na problemy to jest sens życia.

0

@xPrz3maSx słowo klucz największy agresor świata USA jest tak bardzo uwielbiany przez Polaków, a Rosja tak potepiana...

0

@AbelKabel I to w ogromnych ilościach.

0

@michal26 Ciekawe na jaki sprzęt te szkolenia były ? Już miesiące wstecz ktoś przewidywał, że takie czołgi mają wejść do walki ?
"Poza tym wystarczy szkolenie ekspresowe." Nie wydaje mi się żeby tak było.

0

@michal26 Ale to kosztem większej awaryjności i spadku mocy.

0

@michal26 2 pytania.
Skąd Cypr posiada 80 czołgów, zmieści się tyle na tej wyspie ??
2 Komisja ble ble ble Szwajcarskiej Rady Narodowej ma zezwolić Niemcom Danii i Hiszpanii na przekazanie Broni.
Co Szwajcaria ma do tych krajów ?
Możesz mi to wytłumaczyć ?

Komentarz usunięty

1

@Prorokk Słowo rozwiązanie.
Rosja pragnie naszej śmierci
USA pragnie śmierci Rosjan naszego przetrwania.
Więc komu kibicujesz ?

0

@michal26
O tym paliwie to akurat mówił generał w telewizji do Abramsow :)
Może i miga na inne nie wiem nie słyszałem

Co do drugiej części nie tylko broń atomowa
I nie twierdze ze walczyć nie trzeba , tylko nie bądź takim optymista :)

5

@xPrz3maSx "
a nie doszło do waszej pustej głowy że może oni nie chcą całej Ukrainy? Ja widzę że od kilku miesięcy siedzą na Wschodzie i nigdzie się nie ruszają. Oczywiście wasi eksperci i tv powiedzą że to Ukraina sie tak broni."

Dobra, po tych trzech zdaniach już wszystko jasne, ty jesteś kompletnie odklejony i nie ogarniasz otaczającej cię rzeczywistości, więc jakąkolwiek dyskusja z tobą nie ma sensu. Ewentualnie troll Moskali, ale to tym bardziej nie ma co wchodzić w dyskusję. To, że zaatakowali od strony Białorusi, byli kilkadziesiąt kilometrów od Kijowa, ale uciekli stamtąd z podkulonymi ogonem to się średnio wpisuje w twoją opłaconą retorykę prawda?

1

@michal26
Tak obecnie Ruscy maja Ok 1mln
Tylko ze oni żołnierzy maja tez w całej Rosji do jest obrony i maja tez poza Rosja

Mogą mieć 2mln ale 2mln nie wyślą na front kolego
To jest nie do ogarnięcia logistycznie przez nich i to tez mówili eksperci

Nie ilość tylko jakość się tez liczy :)

0

@RichardWinters
Słowa Generała powtórzyłem kolego :)
Nie zastanawiałem się ze może być inne
Masz racje może być inne
Jednak to jest paliwowy smok
Pali 2 razy tyle co Leopard

Ok teraz doczytałem
Mogą być inne paliwa

Tylko ze zmienia to faktu ze ten czołg to jest smok paliwowy
I jaka jest tez jego efektywność na innym paliwie niż lotnicze

1

@Awtameok_Klana
Ogolnie ludzie się podniecają ta wojna jakby to byka gra
Normalnie jakby było widownia i kibicowali
Jest to przerażajace

5

@RichardWinters dzięki, super napisane. Nic dodać, nic ująć. Ale niestety nie przekonasz tych co widzą tylko czubek własnego nosa. Krótkowzroczność. Oczywiście należy pamiętać o tym jak Ukraina traktowała Polskę przed obecną wojną, ale polska racja stanu obecnie nakazuje pomagać im gdzie się da i jak się da, bo Oni walczą również za nas. Oni giną i dzięki temu my nie giniemy. Tak długo jak walka jest na terytorium Ukrainy tak długo nie jest na terytorium Polski i nie giną obywatele Polski. Wielu tego albo nie rozumie albo świadomie pomija. A wystarczy tę historię trochę liznąć by wiedzieć, że Hitler nie poszedł by dalej gdyby z taką radością na mordzie Chamberlain nie cieszył się, iż zatrzymał wojnę oddając Niemcom Czechosłowację bez jednego strzału. Rozbudził apetyt i udowodnił, że Europa nic nie zarobi, że Hitler może mordować i grabić bezkarnie. Tak samo zachowałaby się Rosja, gdzie Putin wiele lat temu mówił, że jego marzeniem jest powrót do granic ZSRR, a więc poza Ukrainą, kraje bałtyckie oraz m.in. Polska, Czechy jako kraje bloku ZSRR. Ludzie niestety nie pamiętają historii i nie uczą się na tamtych błędach.

5

@xPrz3maSx no tak masz całkowitą rację. Oni na pewno by się zatrzymali jakby zabrali np. tylko Doniec i Ługańsk. Nie wiem ile masz lat ale być może pamiętasz, że w 2014 było podobnie. Rosja chciała tylko Krym i go dostała. I co zatrzymała się. Odpowiedz człowieku, zatrzymała się? Nie , w zeszłym roku zachciało się Rosji więcej. Ok, oddaliby teraz kolejną część Ukrainy to idę o zakład diamenty przeciw orzechom, że za rok, dwa, trzy Rosja by poszła dalej. Bo dyktatorzy, terroryści , a takim jest Putin , wyszkolony i wychowany w KGB, to ludzie dla które liczy się tylko siła i tylko siła może go zatrzymać. Malowanie kredkami na chodniku go nie zatrzyma. Jemu marzy się odtworzenie ZSRR i to jest jego główny cel. Wielokrotnie to mówił. Zejdź zatem człowieku na ziemię.

3

@tko daj spokój, to nie ma sensu, ty stracisz nerwy, on zarobi kopiejki i tyle z tego będzie. Mam nadzieję, że zarobi, bo jeśli pisze to z własnej woli, to świadomość tego, że gdzieś tam między nami są ludzie, którym ruska propaganda aż tak bardzo zryła głowy jest lekko przerażająca.

0

@AbelKabel ale się uczepiłeś tego paliwa i brniesz w to dalej. Jak nie takie co trzeba to, że będzie go za dużo potrzeba. A w skali całego przedsięwzięcia jakim jest przekazanie tych czołgów (a bardziej utworzenie zaplecza do ich funkcjonowania) to zaopatrzenie w paliwo to jest mały pryszcz.

0

@michal26 Podepnę się pod wątek bo ostatnio o tym pisaliśmy na forum i ja pisałem że uważam, że ukraińcy powinni za ten sprzęt płacić i ściągać ze swoich oligarchów kasę. Dlaczego, a no właśnie dlatego - i nie są to czarne owce a po raz kolejny się to potwierdza, że korupcja i złodziejstwo mają się dobrze, a my mamy tylko zrzutki robić
"Zamiast dostarczać jedzenie na front ukraińskim obrońcom, kradli je i odsprzedawali w sklepach, zbijając przy okazji prywatne fortuny. Takie afery wstrząsają ostatnio Ukrainą. - Zełenski musiał już podjąć stanowcze kroki. To mogło niweczyć ukraińskie wysiłki wojenne - mówi WP Jan Piekło, były ambasador RP w Kijowie i tłumaczy serię dymisji ważnych ukraińskich urzędników."

0

@RichardWinters
Nie uczepiłem
Stwierdzam fakt iż Abrams pali 2 razy tyle co Leopard
Na tamtym froncie może to być duży minus i całe zaplecze do niego jak napisałeś

0

@michal26
Uważam ze się za bardzo tym jarasz
Nie wiadomo jak będzie
Piszesz o tylu brygadach
Do tego potrzebne zgranie tych czołgów w systemie operacyjnym a one maja różne systemy łączności itp :)
To nie takie proste
Dlatego powinno wysyłać się 2-3 typy czołgów

Szkolenia w obsłudze :)
Różne typy zaopatrzenia i serwisu

Nie sadze żeby to tak szybko było kolego w tym rzecz
Chyba ze żołnierze innych krajów będą w mundurach Ukraińców :)

Niemcy jak dostarcza czołgi to teraz kilka a reszta pod koniec roku
Oglądam akurat tez wiadomości w tel Niemieckiej

A co na wojnie najważniejsze jest ?
Zaopatrzenie i amunicja.
A niektóre amunicji już zaczęło brakować Ukrainie jeśli chodzi o systemy rakietowe, które są ważniejsze od czołgów

Nie jestem ekspertem ale nie podniecały sie tak tym wszystkim
Bo to wcale nie idzie w dobra stronę
Oby się nie rozlało na inne kraje

Żeby był długotrwały pokój musi się władza zmienić w Rosji a to nie idzie w ta stronę
Ludzie tam coraz bardziej popierają wojnę a nie odwrotnie
To nie przeraża a nie podnieca ilość czołgów
Bo na dziesiątki lat będziemy mieć bardzo groźnego wroga za granica z opętanym społeczeństwem
Eskalacja konfliktu to pogłębia

Zachód powinien zrobić wszystko aby wspierać ruchu wolnościowe w Rosji i Białorusi a nie tylko wysyłać broń
Tam wewnętrznie musi się cos wydarzyć
Jakby sprzątnąć takiego Kadyrowa i wywołać konflikt im gdzie indziej w Rosji to by było dla mnie coś
Niech się wyrzynają wewnętrznie

0

@michal26 "Żadnemu z tych nieszczęśników nie przyjdzie do głowy, by wyciągnąć następujący, podstawowy wniosek z tego: porażka mocarstwa nuklearnego w wojnie konwencjonalnej może wywołać wybuch wojny atomowej" - podkreśla Miedwiediew.

Komentarz usunięty

1

@JimMorrisonFCB Słuchaj ja już swoje tutaj zdanie wyraziłem.Walą was w bambuko z każdej strony propagandą,a macie się za mędrców.Tak samo było z Pandemią.Dlatego nie marnuje czasu na dyskusję z wam

2

@xPrz3maSx Nie przetłumaczysz im.Rosja to kolos na glinianych nogach,zaraz padnie i już! Niech słuchają dalej Wolakich,Bartosiakow i innych,albo niech lecą na front.

Komentarz usunięty

1

@Cataloniec94 2014 translator nie chce mi sie poprawiać:

Co roku amerykański historyk William Blum publikuje swoje „uaktualnione podsumowanie historii amerykańskiej polityki zagranicznej”, z którego wynika, że ​​od 1945 roku Stany Zjednoczone próbowały obalić ponad 50 rządów, z których wiele zostało wybranych w demokratycznych wyborach; rażąco ingerował w wybory w 30 krajach; zbombardowali ludność cywilną 30 krajów; używana broń chemiczna i biologiczna; i usiłował zamordować zagranicznych przywódców.

W wielu przypadkach Wielka Brytania była kolaborantem. Stopień ludzkiego cierpienia, nie mówiąc już o przestępczości, jest mało znany na Zachodzie, pomimo obecności najbardziej zaawansowanych środków komunikacji na świecie i nominalnie najbardziej wolnego dziennikarstwa. Nie da się powiedzieć, że najliczniejsze ofiary terroryzmu – „naszego” terroryzmu – to muzułmanie. Ten skrajny dżihadyzm, który doprowadził do 11 września, był pielęgnowany jako broń polityki anglo-amerykańskiej ( operacja Cyklon w Afganistanie) zostaje stłumiony. W kwietniu Departament Stanu USA zauważył, że po kampanii NATO w 2011 roku „ Libia stała się bezpieczną przystanią dla terrorystów ”.

Nazwa „naszego” wroga zmieniała się na przestrzeni lat, od komunizmu do islamizmu, ale generalnie jest to każde społeczeństwo niezależne od zachodniej potęgi i okupujące strategicznie użyteczne lub bogate w zasoby terytorium, lub po prostu oferujące alternatywę dla dominacji USA.

&

Rzeczywistość jest taka, że ​​po dwóch dekadach ekspansji NATO na wschód kryzys ten został wywołany próbą Zachodu zdecydowanego wciągnięcia Ukrainy w swoją orbitę i strukturę obronną, poprzez wyraźnie antymoskiewski układ stowarzyszeniowy z UE. Jej odrzucenie doprowadziło do protestów na Majdanie i powołania antyrosyjskiej administracji – odrzuconej przez połowę kraju – która mimo wszystko podpisała umowy z UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2014/apr/30/russia-ukraine-war-kiev-conflict

0

@NaFazieHitman Nawet jest wywiad z B. Obama który wprost mówi że to oni sponsorowali i zmienili rząd na Ukrainie. To jest rozgrywka na takim poziomie że my nic praktycznie nie wiemy. Jesteśmy karmieni propaganda którą mamy usłyszeć.

3

@xPrz3maSx w 1994 r. przywódcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rosji podpisali memorandum budapeszteńskie, w którym zobowiązali się do poszanowania suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy oraz zobowiązali się do niestosowania siły wobec tego kraju. Memorandum to było kluczem do podjęcia przez Kijów decyzji o rezygnacji z blisko dwóch tysięcy strategicznych głowic nuklearnych oraz związanych z nimi strategicznych pocisków rakietowych i bombowców. Było to wielkie zwycięstwo polityki USA

3

@xPrz3maSx Tak, tak. Brakuje jeszcze tylko Waszego zyciowego motto: wylacz tv, wlacz myslenie (niestety nie wiem jak to jest po rosyjsku).

Poprosze link do tego wywiadu z Obama.

4

@Krzysztof1987 "Co Szwajcaria ma do tych krajów ?

Możesz mi to wytłumaczyć ?"

Prawdopodobnie chodzi o to, że amunicja do tej broni lub jakieś podzespoły z tej broni są produkowane w Szwajcarii, w kontrakcie zakupu mają że muszą wyrazić zgodę na użycie tej broni w innym kraju. Coś w ten deseń

1

@JimMorrisonFCB Wystarczy poczytać historie trochę starszą jak od Lutego 22. Zawsze lepsze takie motto jak czekać co powie pani w tv żeby wiedzieć jak dzisiaj spędzić dzień i czego się bać.

Jest na YT poszukaj sobie bo ja na ciebie więcej czasu już nie będe tracił. Zreszta gdzieś wyżej było mi napisane że nie trzeba być ekspertem żeby cos sobie znaleźć (minimum znajomości Angielskiego). A wy wydajecie się ekspertami więc dasz sobie radę.
Zresztą nawet jak ci się uda to i tak pewnie uznasz że Obama jest odklejony jest bo w tv nic takiego nie mówili :D

3

@xPrz3maSx Nie mam tv, szach mat.

Ja sie nigdy za eksperta nie uwazalem, a tym bardziej nigdy nie pisalem takich bzdur, ze sojusze działają tylko w czasach pokoju, bo tymczasem mamy wojne w Ukrainie i jakos dziwnie NATO potrafilo sie zjednoczyc i wesprzec znacznymi srodkami Ukraincow :)

1

@michal26 A czy czołgi mają takie znaczenie na wspolczesnym polu bitwy? Nie wazniejsze jest lotnictwo, drony, obrona przeciwrakietowa?

2

@MesQueUnClub_87 pewnie. Lepiej onucom pozwolić zabijać bezkarnie, rabować, gwałcić bombardować cywili. Dobry tok myślenia. Gdyby była wojna nato z ruskimi, to Ci by się właśnie cofali do kamienia łupanego.

1

@JimMorrisonFCB Ja znalazłem na szybko jakieś informacje o potencjalnych ruchach w tej kwestii, ale powinien podać jak broni tej tezy sam źródło:
https://www.cato.org/commentary/americas-ukraine-hypocrisy
Tutaj pod kątem opisane możliwe ruchy w kontekście zmiany rządu na Ukrainie w 2014 w odpowiedzi na zarzuty, że Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w USA 2016 r.
Stany Zjednoczone święte nie są to wiadomo, ale z kimś musimy mieć sojusze, relacje, żeby nie pozostać sami sobie.

0

@RivaldoVitorBorba jak widac wciaz maja, skoro Ukraincy twierdza, ze potrzebuja ich jak wody.

0

@AxelF Gdybyś przeczytał wszystkie moje komentarze w tej dyskusji, a nie tylko jeden to wiedziałbyś do jakich wniosków doszedłem finalnie tu ze swoim rozmówcą.

1

@RivaldoVitorBorba mają znaczący wpływ. Nie bez przyczyny, to brygady pancerne idą na ratunek i robią lwią robotę w kontratakach :)

Natomiast królową wojny jest artyleria. Po prostu. Czołg to w sumie artyleria lufowa, podobnie Armatohaubice, haubice holowane, etc.
Natomiast głównie mam tutaj na myśli artylerię typu S-300, czyli rakietowe.

0

@JimMorrisonFCB mają mają znaczenie. Czołgi są obecnie niezbędne i jeszcze długo będą. Tutaj nie ma się co Korwina słuchać, że rakieta za 10k zniszczy te czołgi ;)

0

@michal26 Tak jak popieram dostawy z tych krajów, tak Polska nie powinna nic wysyłać. Wystarczająco już pomagamy.

0

@DzikiGD jesteśmy najbardziej zagrożeni Zaraz po Ukrainie. Na równi z Estonia, Łotwą, Litwą i Mołdawią. Nie widzę powodu dla którego mamy nie pomagać
Zwłaszcza, że MUSIMY pozbyć się postsowieckiego sprzętu. Zaraz przychodzą K2 z Korei a potem kolejne ich dostawy, a także pod.koniec roku Abramsy.
Musimy się pozbyć wszystkich PT-91 i T-72. Po prostu. Lepiej dać Ukrainie, niż je złomowac.

1

@JimMorrisonFCB
"Jedna z największych potęg globu, która nie może sobie nijak poradzić z Ukrainą :)"

Całe NATO nie mogło sobie poradzić z Afganistanem. No i co? Afganistan jest lepszy od wszystkich krajów NATO?

@AbelKabel
A co do wojny Rosja - Ukraina. Ta wojna jest dziwna. Być może Putin wierzył swoim służbom, że to szybko pójdzie. Ale nie wydaje mi się. Społeczeństwo rosyjskie nie było gotowe na szybką bandycką wojnę. Zresztą, jakby zagarnęli za dużo terenów, to by sobie nie poradzili z ludnością ukraińską.

Dlatego zaczęto od "wyzwolenia Doniecka i Ługańska" i nie atakowania obiektów cywilnych na reszcie terenów Ukrainy. Później po ataku na Most Krymski, zaczęli ataki na sieci energetyczne.

Później nastąpiło kilka ataków i pożarów w Rosji. Media zrobiły swoje. I teraz, kiedy społeczeństwo rosyjskie jest gotowe na dalszą eskalację przemocy, to ona niestety nastąpi.

@michal26
Czy Rosja już użyje ładunków nuklearnych. Kto ich tam wie. Ale to chyba najprostszy sposób na wywołanie paniki i ucieczki z miast. Jednocześnie w ich mediach od czasu oddania Chersonia jest narracja, że "życie każdego żołnierza jest bezcenne". Jak opowiadasz takie rzeczy, to nie wyślesz ludzi na wojnę konwencjonalną.

Wysyłanie czołgów do Ukrainy nie przybliża nas do pokojowego rozwiązania. Prowadzi do przedłużenia konfliktu. W tej chwili trwa bardzo przymusowy pobór na Ukrainie. Filmy w internecie przypominają bardziej zatrzymania podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Co oznacza, że ludność na Ukrainie może dość szybko zaakceptować kogoś, kto zagwarantuje pokój. Obojętnie na jakich warunkach.

A jakie ja widzę rozwiązanie? Zgodnie z zasadą:
"Najgorszy dzień pokoju jest lepszy niż najpiękniejszy dzień wojny"
i/lub
„Nigdy nie było dobrej wojny i złego pokoju.“ — Benjamin Franklin
.

1

@michal26 Czołgi niezbędne dla krajów takich jak Rosja czy Chiny. Ile taka Japonia ma czołgów? Pewnie sporo mniej niż mieliśmy my przed wojną na Ukrainie. Tylko może sobie na to pozwolić, bo ma potężną flotę oraz lotnictwo. Dla nich to jedynie dodatek.

@Awtameok_Klana
NATO opanowało Afganistan w kilka miesięcy, także nie wiem co masz na myśli.

0

@Awtameok_Klana Nie wiem, co ma Ukraina do Afganistanu, ale to sa kompletnie rozne sytuacje.

1

@Tomo1989 ale mówimy o naszych realiach. Nam jest niezbędna.

0

@michal26 Nam tak. My powinniśmy mieć z 400 samolotów a mamy niecałe 100. Dramat.

0

@michal26
Tylko akurat Leopardy to nie złom
Te czołgi z Korei i USA w tym roku przyjdą ale nie wiele
Realnie 2030 rok będziemy zaopatrzeni
Jednak do tego czasu nosimy mieć inny sprzęt bo jak cis na świecie się jeszcze wydarzy to tych czołgów do 2030 nie otrzymamy

Wydajemy ogromna kasę poza budżetem na zbrojenia
I wiesz ze np te haubice z Korei co kilka przyszło wcale nie przyszły te o których była mowa :)

https://tech.wp.pl/amp/bron-z-korei-dla-polski-kupujemy-inny-sprzet-niz-byl-zapowiadany,6843067662002752a

1

@JimMorrisonFCB to żeś mi szach mata dał. Nie wiem jak się pozbieram po tym. Sojusze działają póki dużym graczą są na rękę. Spoko żyj sobie w świecie amerykańskich filmów i ich obrony świata przed całym złem. :D

0

@xPrz3maSx Ok, ide odpalic Rambo.

0

@Tomo1989
Chciałeś napisać "opanowało". Afganistan nigdy nie został zdobyty.

0

@michal26 lepiej zezłomować.

1

@Tomo1989 dokładnie. Marynarka nie istnieje, a mamy dostęp do morza...
Artyleria, 1000 czołgów powinniśmy mieć, 400 samolotów jak mówisz...patriotów z 6.
No jest niedobór i wojna mam nadzieję, że to zmieni

0

@DzikiGD to sarkazm?

0

@AbelKabel przecież w Abramsy do końca 2026 będziemy zaopatrzeni ;)

1

@AbelKabel no a co do dealu z Koreą, to jest dramat. Zamiast zainwestować w Kraby...
O samolotach nawet nie mówię. Tylko czołgi K2 mają sens. Reszta dramat zakup

0

@michal26
Ile sztuk :) tych abramsow
Oby tez nie stare
Zobaczymy co przyjedzie

0

@AbelKabel 180 sztuk.

0

@michal26
Dokładnie K2 maja sens zgadzam się
Chociaż ja bym poszedł w ta nowa Szwedzka wersje Leoparda

My powinnismy mieć nasze Kraby
A te Koreańskie Ukraina sobie powinna kupić

Samoloty nie czytałem dokładnie o tym
Ale uważam ze powinnismy iść w bezzałogowce bardziej

0

@michal26
No czyli uzupełnienie braków :)
400 min powinnismy mieć
Innych typu Leopard z 800
Jeszcze jakieś lekkie czołgi

Ja obawiam się ze nasi to się rozbrajają i nie mówią o tym
Potem z frontu na Ukrainie wychodzą filmiki z sprzętem który jest nasz a powinien być u nas

Ciekawe jakie są u nas zapasy amunicji
Czy już rozdane


0

@AbelKabel znaczy. Ja uważam, że my robimy bardzo dobrą modyfikacje i takową powinniśmy robić na Leopardach, które pozostają. Błedem jest znowu branie 3 rodzajów czołgów...po co?
Nie wystarczą 2?
Chyba, że chcemy wszystkie Leopardy wysłać i pozostać przy K2 i Abramsach, co ma jakiś sens. K2 są chyba lżejsze i szybsze jak dobrze kojarzę.
Przypomnę, że istnieć będzie jeszcze...820 K2PL czyli spolonizowanych koreańskich czołgów. Razem będziemy mieli 1000 czołgów K2 różnego typu.
Wydaje mi się, że w tę stronę pojdziemy. Abramsy do przewagi lokalnej i K2 do masowej przewagi.

1

@AbelKabel żeby była też jasność. Do końca 2026 będziemy mieli 1000 czołgów K2 i K2PL oraz 366 Abramsami. To jest wręcz niewyobrażalna liczba sprzętowa, nowoczesnego sprzętu. Dodatkowo 235 Leopardów 2. Razem zatem 1601 czołgów. No to wiesz...armia mega solidna. Co najmniej 5 dywizji w tym jedna pancerna.

0

@michal26
Tylko bez sensu wychodzić z Leopardow które mamy i znamy tez sprzęt
Kupować nowe
Ale nasz nierząd nie kupi od Niemców chociaż mogliby od Szwedow

Nie powinnismy uzależniać się od sprzętu tylko z USA i Korei to są kraje jednak bardzo oddalone od nas
Powinnismy kupować tez w Europie i tworzyć tu relacje rak aby u nas tez produkować

Zobacz Francja, Szwecja, Niemcy produkują sami maja swoje systemy
System przeciw rakietowy Francji nie wiem czy nie lepszy od Patryjotow
My uzależniamy się tez od amunicji z USA częściowo

Np jak nie chcemy Niemców to sojusz ze Szwecja i ich zbrojeniówka nie byłby głupim być może pomysłem
Trzeba odbudować flote morska a oni akurat to maja w paluszku :)

0

@michal26
Tylko ze czołgi obecnie coraz mniej znaczą :)

Po drugie obyśmy to dostali i mieli czym zapłacić

1

@AbelKabel ale przecież NIE rezygnujemy z Leopardów. Może źle wybrzmiało to, co pisałem. Uważam, że posiadanie trzech typów czołgów nie jest dobrym pomysłem. Leopardy to dobrze, nawet bardzo dobre czołgi. Abramsy najlepsze na świecie. K2 również super sprzęt + nie tyle serwis, co PRODUKCJA 820 sztuk w Polsce. i to naszego,.indywidualnego typu. To też atut. Produkcja w Polsce:) także nie uznalezniamy się od innych, tylko produkujemy swój sprzęt na koreańskiej licencji. Coś jak PT-91 albo szwedzkie odmiany Leopardów. Nie stać nas na stworzenie własnego czołgu podstawowego
Dla biznesu super deal.
Sojusz ze Szwecją mi się podoba :) super koncepcja Abelu :)

0

@AbelKabel czy co raz mniej znaczą? Polemizowałbym.
Artyleria jak była królowa wojen, tak dalej jest ;)
Dzisiaj artyleria, lotnictwo, czołgi i armatohaubice, drony. W tej kolejności.

0

@michal26
Lekkie wozy bojowe zapomniałeś :)

Nie patrzyłbym na wojnę na Ukrainie w kontekście czołgów
Tam teren jest sprecyficzny i tez trzeba patrzeć na to czym armie dysponują
Sadze ze nowoczesna armia oparta na bezzalogowcach , wojskach rakietowych, lekkiej piechocie komandosów i super lotnictwo poradziła by sobie bez czołgów

0

@michal26
Czy abrams najlepszy nie wiem
Zależy od warunków
Jeden z najlepszych
Izrael ma tez super czołgi

Ja bym k2 nie brał tylko uzupełnił leopardy nowsza wersja ta Szwedzka
Są inne potrzeby armii
Leży marynarka i obrona przeciwlotnicza od strony morza
Rozwijalbym nasze Kraby i nie brał z koreańskich nic

Lotnictwem się nie interesuje
Może zamiast Korei coś Francuskiego :)
Ale tu nie wiem

I jeszcze jedno
Oprócz naszego systemu obrony przeciwlotniczej wszedłbym w sojusz z Niemcami którzy proponowali nam wspólny system od Izraela

Taktyczna broń jądrowa
Turcja ma wiec naciskałbym USA

0

@Awtameok_Klana To sarkazm? Które miasto nie zostało zdobyte?

0

@Krzysztof1987 nikomu nie kibicuje,

0

@michal26 nie. Żaden sarkazm. Wole żeby pieniądze ze zezłomowania zostały w Polsce. Dosyć już im pomogliśmy i nadal pomagamy.
Nasza pomoc militarna dużo im nie da a musimy pamiętać o obronie naszego terytorium.
Stop pomocy ukraińcom.

2

@DzikiGD nie no. Nie żartujmy. Są granice.

0

@Tomo1989
Jeśli siedzisz w swojej bazie i tworzysz trzy strafy bezpieczeństwa przed bazą. To jedyne co zdobyłeś i nad czym panujesz, to teren wokół bazy.
Kto teraz rządzi w Afganistanie?

0

@michal26 ja nie żartuje.

0

@Awtameok_Klana To można powiedzieć, że w trakcie drugiej wojny światowej Polska nie uległa Niemcom. Wszak partyzantka działała cały czas… Podbić, a całkowicie kraj podporządkować to dwie różne sprawy. Pierwsza wymaga armii, a druga czasu, determinacji i pieniędzy. Rosja na Ukrainie nie jest w stanie nawet pierwszego warunku spełnić. NATO z nim nie ma problemu.

0

@Tomo1989
Niemcy nie chowali się podczas okupacji Polski w swoich bazach, tylko panowali wszędzie. NATO w Afganistanie siedziało w bazach. Nie udało im się zainstalować swojej władzy i odeszli. Talibowie rządzą. Może powoli się rozkręcają, ale robią to samo co przed dwudziestu laty.

Rosja na wojnie ma zupełnie inne cele. Ona nie chce połknąć całej Ukrainy. W żadnych planach nie ma zajęcia zachodniej części. Cały czas wpycha ją Polsce :).

Ukraina była przez pięć lat szkolona, w tym przez 2021 rok bardzo intensywnie z wojskami NATO (3 duże manewry) Po tych manewrach sporo sprzętu zostało, bo miało "przeczekać" na zaplanowane na 2022 kolejne cwiczenia. Jak pisałem, ta wojna jest dziwna i póki co nie wiadomo jak się skończy.
.

« Powrót do wszystkich komentarzy