La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1854 Culés

Bonus na start aż 3755 zł! Załóż konto i zyskaj aż dwa freebety na początek.

18+. Superbet to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi. Graj odpowiedzialnie.

31

Ale mnie wkurza typowe populistyczne straszenie Tuskiem i tym jak to jest źle a przecież miało być dobrze. Tymczasem rzeczywistość:
- od kiedy Tusk objął rządy złotówka jest w miarę mocna i stabilna (kurs euro w granicach 4,3-4,38 od 3 miesięcy),
- odblokowano KPO,
- prace nad terminalem w Świnoujściu idą do przodu (ogłaszane są przetargi),
- prace nad budową elektrowni atomowej idą do przodu (zapewnienia że decyzja o lokalizacji jest ostateczna plus prace przygotowawcze na terenie budowy),
- prace nad budową drugiej elektrowni atomowej idą do przodu (prezesem unijnego banku została osoba podstawiona przez Francuzów w zamian za poparcie finansowania atomu na czym może skorzystać Polska jeśli zdecyduje się na sojusz atomowy z Francją),
- mimo lawirowania ws CPK ... prace idą do przodu. Nadal trwają prace przygotowawcze, nadal trwa program wykupu gruntów, trwa projektowanie "Y" oraz samego terminala lotniska, a spółka ma otrzymać dokumentację projektową na początku kwietnia. Więc póki co audyty niczego nie opóźniaja,
- prace nad fabryką Intela idą zgodnie z planem,
- Minister klimatu i środowiska zapewnia, że mimo zlikwidowania tarcz osłonowych nie będzie dużych skokowych podwyżek cen energii (to tylko zapewnienia, zobaczymy jak będzie)
- znaczące polepszenie znaczenia Polski na arenie międzynarodowej
- opóźnienie wakacji kredytowych (czyli stabilizacja rynku nieruchomości)
- opóźnienie programu kredytowego 0% (czyli stabilizacja rynku nieruchomości)

Powiedzcie - gdzie wy tu widzicie zmierzanie w złą stronę, jakiś regres? Ja tu widzę stabilne i w miarę przewidywalne rządy. Jedynie co się pogorszyło to wzrost cen paliw. Rezygnacja z obniżenia składek jest utrzymaniem tego co było - czyli nie ma lepiej, ale też nie ma gorzej. Podatki od samochodu są utrzymaniem tego co załatwił nam PIS. Jak oficjalnie uwala CPK to wtedy można polemizować czy głosowanie na koalicję było błędem.

51

@Matan_Zajcev "- odblokowano KPO"
Patrząc na te warunki jakie obejmuje KPO (zgodę na to wyrazili poprzednicy) to jednak średni to argument, ktory ma być laurką dla jakichkolwiek rządzących. Prawdę mówiąc wolałbym, żeby tych pieniędzy nie było - przy jednoczesnym braku tych wszystkich kamieni milowych, ff55 itd.

64

@Matan_Zajcev o w mordę. Najtęższe umysły świata myślą o tym jak wzmocnić (albo osłabić, niektórym krajom się to opłaca, głównie Chinom) swoją walutę, ekonomia jest prawie że najtrudniejszą nauką na świecie, a Tusk sobie objął władzę i po prostu wzmocnił złotówkę.
Dalej przestałem czytać.

53

@GeneralXavi mam wrażenie że jakby Tusk kogoś okradł i było to nagrane, to kolega wyżej napisałby coś w stylu 'Tusk tylko pokazał jak łatwo dzisiaj zabrać pieniądze dzięki czemu w najbliższej przyszłości podjęte będą kroki wzmacniające bezpieczeństwo obywateli w naszym kraju' ;-)

10

@Matan_Zajcev Odniosę się tylko do CPK, bo to mnie interesuje:
"- mimo lawirowania ws CPK ... prace idą do przodu. Nadal trwają prace przygotowawcze, nadal trwa program wykupu gruntów, trwa projektowanie "Y" oraz samego terminala lotniska, a spółka ma otrzymać dokumentację projektową na początku kwietnia. Więc póki co audyty niczego nie opóźniaja,"
Tak, tak. Niezła laurka. A tymczasem:
https://www.money.pl/gospodarka/przetarg-na-audyt-cpk-uniewazniony-nagly-zwrot-w-sprawie-wielkiej-inwestycji-7000652327717856a.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/CPK-przetarg-na-zapowiadany-audyt-uniewazniony-Czy-kontrola-sie-odbedzie-8703026.html
Ciekawe, kto się zgodził na tak potężne firmy? Ciekawe dlaczego, bo chyba nie ze względu na ich wielkie doświadczenie w tego typu sprawach? I ciekawe, jakie wnioski miały przedstawić?

12

@Matan_Zajcev Słuchaj pisowskich hejterow, bedziesz zimą w sandałach chodzil.

6

@Dari0G "Ciekawe, kto się zgodził na tak potężne firmy?"
No wydaje mi się, że właśnie nikt się nie zgodził skoro unieważniono procedurę przetargową. Tu zarzuty względem rządzących powinny być w zakresie definiowania wymagań przetargowych, m.in. na długość realizacji zlecenia. Czytałem, że to właśnie krótki czas audytu miał zniechęcić poważnych graczy do stanięcia do przetargu. A naturą zamówień publicznych jest przeważająca waga kryterium ceny, niestety.

12

@Saviola88 dawno tutaj takich wysrywów i to jeszcze kłamliwych aby tylko wybielić Tuska nie czytałem

niektórzy uśmiechnięci inaczej to jakieś ATH własnej głupoty wybijają :D

4

@Explode To konfiarzy nie czytasz?
bo hipokryzja śmierdzi.

10

@MarioVeB! no tak zapomniałem zawsze u was zawsze wszystkiemu winna Konfa niby 7% zdobyli a tak sie jej boicie żę za każdym razem o niej piszecie :D

9

@Explode
Przyganiał kocioł garnkowi
O tym własnie pisze
Wy atakujacy KO jest oki
a jak ktoś coś powie na konfe to wielki kwik.

11

@Matan_Zajcev Sukcesem jest opóźnienie projektu kredytu 0%, który sami chcieli wprowadzić?

2

@Matan_Zajcev Co za bzdury. Zejdź na ziemię człowieku

10

@GeneralXavi Gdzie napisałem, że to Tusk wzmocnił złotówkę? Napisałem że od 3 miesięcy jest stabilna, a stabilizacja sprzyja wzrostowi i tyle. Chcesz żeby Polska się rozwijała to wypadałoby mieć stabilną walutę.
@Ojciec5tkidzieci niestety ale ten argument trąci właśnie populizmem. Poczytaj sobie artykuły z branży kolejowej - to właśnie ta branża najbardziej cierpi na braku KPO. Dlatego tutaj mamy ciężki wybór. Zgodzić się na kamienie milowe czy uwalic sektor kolejowy.
@Saviola88 a jakiś merytoryczny argument na podstawie którego punktu tak sądzisz?
@Explode co jest tutaj głupotą? Piszesz o wybielaniu Tuska? To w takim razie skontruj dowodami na demonicznosc Tuska. No bo skoro nie jest taki czysty jak mi się wydaje to coś złego zrobił. Przykłady?
@kamiVeB Znowu. A jakieś merytoryczne argumenty co jest tutaj bzdurą. Przecież na punkty o inwestycjach o tym że prace idą do przodu masz artykuły w internecie. W tych punktach niczego nie wymyśliłem.

1

@Amigo_Blanco "No wydaje mi się, że właśnie nikt się nie zgodził skoro unieważniono procedurę przetargową. "
Nie racjonalizuj. Ktoś się już zgodził, ale dopiero kiedy zrobił się szum, nagle wycofali się bez podania przyczyn. I nie procedurę, ale wyniki, czyli dokonany już wybór firm. Po co kręcisz? Reszta to dorabianie tłumaczeń.

"Tu zarzuty względem rządzących powinny być w zakresie definiowania wymagań przetargowych, m.in. na długość realizacji zlecenia. Czytałem, że to właśnie krótki czas audytu miał zniechęcić poważnych graczy do stanięcia do przetargu. A naturą zamówień publicznych jest przeważająca waga kryterium ceny, niestety."
@Matan_Zajcev dał Ci lajka, ale chyba nie zauważył, że tak naprawdę, to kamyczek do ogródka tych, których zachwala :). Albo są tak nieudolni, albo celowo ustalili takie kryteria, żeby wygrał odpowiedni podmiot. Być może dlatego, że łatwiej mógłby wydać pożądaną opinię? Tym bardziej, że jak się okazuje, nie ma za bardzo wiedzy, jak taki audyt przeprowadzić. Dużego gracza nie jest tak łatwo nakłonić do przedstawienia takich wyników, jakie są potrzebne. Ale to już moje spekulacje.

5

@Dari0G Ale co racjonalizuję? Przecież skoro minął czas składania ofert oraz czas na rozstrzygnięcie przetargu, nie stwierdzono uchybień w procedurze i wpłynęły wymagane oferty to przetarg trzeba rozstrzygnąć. A rozstrzygnięcie procedury przetargowej to jeszcze nie jest podpisanie umowy o realizację.
Niczego tu nie bronię, nawet podałem Ci obszar, za który należałoby rządzących punktować.

EDIT po Twoich 5 edycjach komentarza. W sumie nie wiem, do której wersji mam się odnieść. Bo dodałeś coś o kręceniu, a później o własnych spekulacjach pomimo tego, że oryginalnie sam zarzucałeś mi racjonalizowanie. Więcej zdecydowania we własnych opiniach :D

0

@Amigo_Blanco Nie chciałem pisać 5 komentarzy. Zmieściłem się w 15 minutach? Chyba tak, skoro komentarz poszedł. Racjonalizujesz pisząc, że nikt się nie zgodził, bo unieważnili przetarg, więc cacy. Zgodził się i wybrano jakieś firmy-krzaki. Dopiero, kiedy podniósł się szum medialny, nagle się z wszystkiego wycofali. Bez podania przyczyn. Dlaczego? Może by tak podali te przyczyny? Przedstawiłeś to tak, jakby nic się nie stało, bo przecież unieważniono. Ale dlaczego? Nie dlatego, że sami doszli do wniosku, że coś jest nie tak. Dlatego, że poczuli presję z zewnątrz. A autor wątku przedstawia sprawę CPK jako idyllę, gdzie wszystko idzie do przodu i audyty nie stanowią problemu. Pokazuję więc, że nawet na tak podstawowym poziomie, jak samo wyłonienie podmiotów, które miałyby je przeprowadzić, jest nieudolność i bylejakość w najlepszym przypadku, zaś celowe działanie w najgorszym.
Edit: "Bo dodałeś coś o kręceniu, a później o własnych spekulacjach pomimo tego, że oryginalnie sam zarzucałeś mi racjonalizowanie."
Nie widzę związku. Napisałem, że to spekulacje. Co ma z tym wspólnego Twoje zagłaskiwanie niekorzystnych faktów?

7

@Matan_Zajcev W większości bzdury napisałeś typu że jest Tusk to złotówka mocna ale odniose się do stabilizacji rynku nieruchomości xD Rynek nieruchomości jest zdewastowany i jeszcze większą dewastację robi minister Hetman wspominając o w ogóle możliwości wprowadzenia kredytu 0% bo to pompuje ceny. Owy minister wygłosił tez taką tezę "Trzeba pamiętać o tym, że kwestia budownictwa, mieszkalnictwo to jest w każdej gospodarce jedno wielkie koło zamachowe" xD Zresztą co ci będe opisywał poczytaj sobie nieco prześmiewczy profil ale pokazujący działania KO w sprawie nieruchomości https://twitter.com/KDeweloperska
Ta fabryka intela chyba też nie za bardzo idzie zgodnie z planem https://www.bankier.pl/wiadomosc/Intel-nie-rozpocznie-budowy-fabryki-Rzad-bedzie-renegocjowac-umowe-8690744.html
A mnie i tak najbardziej interesuje to https://wiadomosci.wp.pl/100konkretow bo płakaliście tutaj że dajcie im pracować to dajemy, zostało 21 dni chyba się nie wyrobią :( A jeszcze dzisiaj czytałem że już się wycofali z obietnicy o zniesienie bandyckiej składki zdrowotnej https://www.money.pl/podatki/rzad-wycofal-sie-z-obietnicy-danej-przedsiebiorcom-ekspert-nie-ma-na-to-pieniedzy-7000618750053344a.html
Także kolego nie pisz nam że jest tak wspaniale bo to ściema i populizmy typu że złotówka jest 4,33 w stosunku do Euro.
Wytłumacz mi też że tusk obiecał że jak zostanie premierem to paliwo będzie od razu po 5 zł wystarczy jedna decyzja - jak to się ma do tego że ON prawie po 7zł; cena baryłki spada na rynkach a sam jak napisałeś tusk spowodował że złotówka stoi mocno wobec dolara za którego się ropę kupuje?
Jak dasz radę to wyłumacz mi jeszcze jak to ma się do tego że jest tak wspaniale a drogi i miasta są poblokowane przez protestujących rolników (za pisu tez protestowali) a tusk obiecał że jak zostanie premierem to też jedną decyzją zablokuje wjazd tej paszy zwany zbożem do PL? Co go powstrzymuje?

2

@Ojciec5tkidzieci przecież morawiecki sam stwierxził ze jsmkrnie milowe w 90% sa korzystne dla polski tylko te 10% to praworządność

2

@GeneralXavi tzn ze ma taką pozycje ze zlotowka jest mocna .Wakacje i zakupy zagranica beda tansze.Skoro nie czytasz dalej to zielonego nie masz pojęcia o poście.Zyjesz we własnych pogladach......

3

@Saviola88 podwazanie kokegi ti zwykła manipulacja- slabe to

5

@Matan_Zajcev czytam komentarze pro pisowskich, poza audytem w zasadzie żadnych argumentów i tradycyjne próby podwazania autora.

3

@against_modern_football Nie no kolejny. Nie napisałem, że Tusk załatwił nam mocną złotówkę, tylko od kiedy rządzi jest stabilna. Nie obchodzi mnie z czego to wynika - po prostu w latach 2022-2023 była mniejsza stabilność, a teraz jest większa a to poprawia nastroje inwestorów. Na argument o fabryce intela wklejasz artykuł sprzed miesiąca? Zatem przespałeś deklaracje z samego Intela że wszystko idzie tak jak ma iść. O przedsiębiorcach przecież jasno napisałem - nie poprawili sytuacji, ale jej nie pogorszyli, czyli nie ma gorzej niż za PISu, ale nie ma też lepiej. O paliwie przecież też wspomniałem i wyraźnie zaznaczyłem, że tu jest gorzej. Co do zakazu wjazdu paszy z Ukrainy - masz świeże newsy, coś próbuje działać, a jak wczytasz się w artykuł to zrozumiesz czemu to nie jest takie proste jak byśmy chcieli.
https://www.pap.pl/aktualnosci/premier-tusk-zwoluje-szczyt-rolniczy-i-rozmawia-z-ukraina-o-zamknieciu-granicy

3

@Matan_Zajcev Hahaha, jak się poryczeli powyżej i jeszcze albo się odnioeśli tylko do jednej kwestii, która akurat im pasuje, albo w ogóle. Nie wyspałem się dzisiaj co przełożyło się na średnie samopoczucie, ale to mi nieco poprawiło humor. Na ograniczoną, prawicową ambasadę jednak zawsze można liczyć, szanuję w uj.

Świetna robota @Matan_Zajcev!

2

@MarioVeB! Pytanie, co Ci takiego ta konfa zrobiła, że wspomniałeś o niej w rozmowie o rządach Tuska? Hehehe

0

@Tom0VeB Może za mocno wjechało batożenie Brauna

1

@Matan_Zajcev z tego co napisałeś, za PO "prace nad budową drugiej elektrowni atomowej idą do przodu" - czyli kontynuują politykę PiS... co się chwali i OBY atom, terminal w Świnoujściu oraz CPK dokończyli. Tylko pamiętaj proszę, kto rozpoczął te projekty. Bo zaraz się dowiem, że CPK, polski atom oraz terminal w Ś to projekty Tuska :-)

1

@Matan_Zajcev Dobrowolny ZUS? Nie
Kwota wolna od potatku 60 000zł? Nie
Ryczałtowy sposób naliczania składki zdr. - Nie
Zniesienie podatku belki? - Nie
Podwyżka energii? Tak
Podwyżka ZUS? Tak
Obiecane paliwo po 5zł? (Obiecał, że tak będzie, mogł nie obiecać skoro to nierealne) - nie, po 7

Nie ma kasy w budżecie, więc nie obniżą przedsiębiorcom składki zdrowotnej, ale mogą kupić sobie nowe limuzyny, logiczne

1

@Matan_Zajcev "Odblokowanie KPO" jako plus XD

4

@Matan_Zajcev ale że co kolejny? Sam powiązałeś obecność tuska jako premiera z tym że euro/dolar słabnie względem PLN a później masz problem z tym że ktoś to poruszył. Co do intela to zgadza się artykuł sprzed miesiąca, ale co od tamtej pory się zmieniło nic? Pokaż mi te oświadczenie intela w którym mówi że idzie wszystko zgodnie z planem bo ja znam tylko ich oświadczenie że dalej chcą realizować inwestycje... Nie czytałem całego wątku tylko twoją pierwszą wiadomość więc napisałem to co mi się od razu nasuwa o Tusku i jego obietnicach.
Wklejasz link że próbują działać - ale przed wyborami przypomnę jeszcze raz nagrywał Tusk filmiki że jest w stanie problem ukraińskiego zboża rozwiązać w ciągu jednego dnia, a tu jednak znowu oszukał. I zamknięcia granicy nie będzie co powiedział wiceminister z PSL. @macio_944 dla ciebie maciuś mogę specjalnie odpowiedzieć na każdy postulat żebyś zaznał nieco wiedzy

1

@Matan_Zajcev proszę bardzo:
-twierdzenie że złotówka jest mocna dzięki Tuskowi to głupota bo raz, kursy to spekulacja dwa większe znaczenie ma spadek inflacji(zobaczysz jak za pół roku po powrocie Vacie na żywność, większych cen surowców energetycznych i pensji minimalnej inflacja pójdzie do góry to ciekawe czy tez będziesz twierdził że to dzięki Tuskowi złotówka się osłabia :D)
-KPO jest na plus tylko krótkoterminowo bo po pierwsze połowa tego to pożyczka którą musisz oddać a przypominam ze na ich długi oraz PISowe będą brać jeszcze 250mld pytanie tylko po co jak wydali jak długi wynoszą 190 mld, dwa Rudy z Pisem zgodzili się na kamienie milowe czy Fit for 55, gdzie koszt tego gówna jest liczony bilionach(polecam poczytać)
- praca na Elektrownią atomową nie idzie do przodu bo Rudy ma papiery do podpisania na biurku od miesiąca i czeka na audyt więc pisanie ze to idzie do przodu to głupota
-CPK to już w ogóle głupota sądząc że to idzie do przodu, przypominam że oni jadą na ten projekt przy każdej możliwej okazji, nawet przetarg na audyt ma firma która ma doświadczenie na poziomie żula (tak ogólnie to nie wiem po co audyt na temat sensowności tego projektu jak sami robili taki naście lat temu i wyszło jest potrzebny :D)
-prace nad Intelem nie idą zgodnie z planem bo póki co Rudy chce więcej od Intela na edukacje a sam Intel jako plan B złożył drugi wniosek u Niemców
-"Minister klimatu i środowiska zapewnia, że mimo zlikwidowania tarcz osłonowych nie będzie dużych skokowych podwyżek cen energii (to tylko zapewnienia, zobaczymy jak będzie)" to pomijam bo to spekulacja
-znaczące polepszenie znaczenia Polski na arenie międzynarodowej - gdzie niby? Rudy praktycznie jednym komentarzem na twitterze skreślił sobie dobrą współpracę z przyszłym prezydentem USA(polecam sobie przejrzeć jaka gówno burzę to wywołało a mówimy tu o najważniejszym sojuszniku)
- opóźnianie kredytów wakacyjnych nic nie da bo to i tak idzie z rocznego budżetu państwa tak samo kredyty 2%, na plus to by było jakby to kompletnie wyrzucił, zresztą zobaczysz jak te kredyty 0% wejdą to po ile mieszkania będą chodzić, lekką ręką kilkadziesiąt tysi więcej

0

@MarioVeB! a gdzie ja napisałem coś o KO w tym wątku? zwidy masz bo odsiadce?

0

@Matan_Zajcev Cytując klasyka: Mamy dobry rzad, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu, a ludziom... żyje się coraz lepiej

0

@GeneralXavi
A co to nie ważne !
To najważniejsze
Stabilny kurs euro obecnie jest około 4,3 !
Prowadzę firmę międzynarodową i to jest najważniejsze kolego !!!!

0

@Ojciec5tkidzieci
Bo ci fujara nie staje czy co przez te kamienie ?

0

@Matan_Zajcev Takie są metody populistów, znaleźć wrogów i przekonywać, że ma się patent na nich i na właściwe rządzenie. Tusk do świętych nie należy, ale wszystkie trupy, które wypadają z szafy po pisowskich rządach powinni ludziom uzmysłowić, że z nimi daleko Polska nie zajedzie. Prof. Matczak bardzo mądrze opowiada o metodach populistów i oczywiście PO nie jest od nich wolne. Do polityki trafiła cała masa ludzi, których być w niej nie powinno, takich jak Jaki, Mejza, Czarnek i właściwie cała ta pisowska przybudówka. Nas jednak nie powinny martwić przepychanki między politykami, oni sobie poradzą. Nas powinny martwić relacje między nami, zwykłymi ludźmi. Młodzi ludzie powinni zacząć się uczyć rozmawiać ze sobą, bez względu na to jakie mają poglądy, bo każdy jakieś tam ma. Polityka stała się sposobem na zarabianie, i nikt mi nie wmówi, że młodzi z Konfy pchają się do polityki dla idei. Dla idei i własnych ambicji to może politykować sobie Tusk, Kaczyński, Morawiecki i kilku innych starych wyjadaczy, bo ich majątki są wystarczające. Na pewno jednak nie uczestniczą w polityce, żeby nam poprawić życie. Wyborca jest ważny przed wyborami, po wyborach o wyborcy się zapomina. Niby każdy o tym wie, ale i tak ludzie bronią swoich sympatii politycznych jak własnej rodziny. Rzućcie okiem, jaką emeryturę dostanie Kaczyński, jakie pieniądze z Unii pobiera Tusk, on naprawdę nie potrzebuje nic sprzedawać. Za to takie Mejzy, Obajtki i cała chmara niekompetentnych przydupasów Kaczyńskiego siedziała w polityce dla kasy. Starsze pokolenie nie wskaże młodym kierunku bo ma skrzywiony mental. Mój bardzo dobry znajomy, który uważa się za człowieka prawicy, zawsze wychodzi wkurzony podczas dyskusji, gdy tłumaczę mu, że to nie za rządów Tuska użyto broni gładkolufowej w stosunku do górników. Dla niego to Tusk strzelał i koniec. Sytuację Wąsika i Kamińskiego stawia na równi z aferą zegarkową Nowaka, a Republika jest niezależną telewizją. Chłop po 50 i na zmianę nie ma szans. Ja dyskusji o polityce staram się unikać, bo to rodzi konflikty nawet w rodzinie. Wracając do Twojego wpisu, nie ma takiego cudotwórcy na świecie, który w 3 miesiące posprzątałby bałagan, jaki pozostawił po sobie poprzedni rząd. Tym bardziej nie zrobi tego obecna władza. W przeciwieństwie do wielu kolegów tutaj komentujących, mam niewielkie pojęcie o polityce. Myślę jednak, że niebawem można będzie spodziewać się pierwszych dymisji. Tusk nie jest raczej zadowolony ze swojego gabinetu, który powstał z dziwnych koalicji, bo celem nadrzędnym było odsunięcie PiS od władzy. Będzie potrzebował więc nieco więcej czasu porządki.

0

@against_modern_football Proszę tu słowa: "O sprawę zapytaliśmy przedstawicieli koncernu. - Jesteśmy niezmiennie zaangażowani w projekt i ściśle współpracujemy z polskim rządem. Z doświadczenia zebranego w naszych innych lokalizacjach na całym świecie wiemy, że duże inwestycje jak ta, wymagają czasu. Działamy zgodnie z harmonogramem - przekazała Interii Aleksandra Bojanowska, Poland Communications Manager w Intelu"
Cały mój wywód wziął się z cyklicznych postów na LaRambli (z godzinę przed moim postem ktoś poruszył temat) o tym, że "miało być lepiej", "jakoś idzie to w złą stronę", "inwestycje stoją" itp. Dlatego zadałem sobie pytanie - ale gdzie wy widzicie to "gorzej", więc wypunktowałem subiektywnie co jest póki co lepiej niż było lub jest tak samo dobrze. I tyle. Nie piszę że dolar po 5zł to wina PISu, a euro po 4,3 to dzięki Tuskowi. Stwierdziłem suchy fakt - w poprzednich latach mieliśmy duże wahania kursów, a teraz to się ustabilizowało zatem w tej dziedzinie nie widzę tego "gorzej". Jeżeli ludzie lamentują, że sytuacja w Polsce idzie w złą stronę, to chyba logiczne że trzeba poruszyć temat inflacji/kursów, gdyż są to jedne z podstawowych czynników wpływających na kondycję gospodarki i nastroje społeczne. Proste.
@Explode Powyżej wyjaśniłem koledze o co mi chodziło w kwestii kursów walut. Szkoda że tak jak przejmujecie się pożyczkami KPO nie wspominacie o finansowaniu CPK. Tam też będą pożyczki, emisja obligacji, prywatni inwestorzy. Myślisz, że prywatny fundusz właduje 50mld w CPK, a potem odwróci się na pięcie i sobie pójdzie?
- co do elektrowni:
https://www.money.pl/gospodarka/sa-pierwsze-umowy-na-budowe-elektrowni-atomowej-amerykanska-firma-widzi-potencjal-6998135646349824a.html
https://liderzyinnowacyjnosci.com/prace-przygotowawcze-budowy-elektrowni-jadrowej-juz-sie-rozpoczely/
- co do CPK stwierdziłem suche fakty - Tusk, Lasek, Hołownia sobie coś negują, a tymczasem prace rozpoczęte przez PIS są nadal kontynuowane przez nowe władze spółki
- powyżej wstawiłem koledze komentarz od managerki w Intelu, która potwierdza że idą zgodnie z harmonogramem
- jeden komentarz Rudego o którego zesrali się "dziwni" ludzie na twitterze (pisałem nawet komentarz o jednym z takich oszołomów), kontra dobra praca dyplomatyczna Sikorskiego, powrót do rozmów nad trójkątem Wiemarskim, odbudowywanie stosunków z sąsiadami. Nie wiem czy wiesz ale w zeszłym tygodniu w niemieckim parlamencie odbyła się debata o Polsce, właśnie z uwagi na zmianę władzy i możliwość resetu stosunków. Dziwne jak niemiecki polityk na komisji mówi o tym, że wypadałoby Polsce "coś zaoferować" w kontekście reparacji oraz pada prośba do rządu by konsultował z Polską niemiecką politykę zagraniczną. Nie mów, ze to nie są zmiany na plus.
- ale przecież ja wiem, ze jak kredyt 0% wejdzie to będzie skok cen mieszkań, dlatego napisałem że opóźnienia (a najlepiej uwalenie) we wprowadzeniu tego programu są plusem dla społeczeństwa.

1

@Matan_Zajcev

Ja widze same minusy tej nowej rzeczywistosci:

- Silowe przejecie mediow publicznych wbrew prawu, przy pomocy zwyklej nic nieznaczacej uchwaly. Takiego stylu przejecia mediow nie powstydzilby sie sam Lukaszenka. Gdzie sa teraz te wszystkie osoby, ktore krzyczaly o Konstytucji albo te, ktore pisaly, ze za PISu byla dyktatura?
- Zabicie pluralizmu w Polsce. Efekt tego taki, ze znow mamy sytuacje, gdy trzy najwieksze telewizje oraz 95% mediow w internecie mowia jednym glosem.
- Czystki w samej TVP, ktore objely rowniez te osoby, ktore polityka nigdy nie mialy nic wspolnego.
- Wstrzymanie budowy CPK. Rzad mogl juz teraz ubiegac sie o dotacje z UE, ale nie zrobil tego. Pod duzym znakiem zapytania stoja tez inne wazne dla polskiej gospodarki i inwestycje.
- Pierwszy etap oglupiania ludzi, poprzez wprowadzenie braku prac domowych. Za kilka lat zobaczymy jakie beda tego efekty w wynikach na maturze.
- 100 konkretow na 100 dni juz jest nazywane przenosnia, z kolei politycy koalicji juz sie powoli wycofuja ze swoich obietnic badz tlumacza sie tym sie, ze zrealizuja je kiedys, czyli rownie dobrze mozliwe, ze i nigdy. Gdybym byl wyborca koalicji rzadzacej to czulbym sie zwyczajnie oszukany.
- Od czerwca, gdy juz bedzie po wszystkich wyborach przestanie obowiazywac tarcza energetyczna. Efekt bedzie taki, ze czeka nas podwyzka cen za energie, a jak za energie, to od razu praktycznie za wszystko. Ci ktorzy narzekali na drozyzne za PISu, dopiero teraz zobacza prawdziwa drozyzne. Kto wie moze Tusk doczeka sie tego chleba za 20 czy tam 30 zlotych.
- Tak jak mozna bylo sie spodziewac, wywieszenie bialej flagi w sprawie reparacji od Niemiec.
- Brak odmowy wobec przymusowego przyjecia imigrantow z Afryki i Bliskiego Wschodu. Co z tego, ze rzad byl temu niby przeciwny, skoro Polacy nie uslyszeli zapewnien od nikogo z rzadzacych, ze ci beda kontynuowac polityke PISu, czyli nie przyjma absolutnie nikogo, innymi slowy beda dzialac wbrew rozkazom z UE.
- Pozwalanie na trucie Polakow syfiasta zywnoscia z ukrainy. PIS wprowadzil embargo na import, jednak jak widac okazalo sie ono nieskuteczne. Nowe embargo powinno objac rowniez sam tranzyt. Rzad juz dawno powinien sie tym zajac i uchwalic potrzebna ustawe, no ale dla rzadzacych wazniejsza jest sprawa tabletki dzien po...

To wszystko tylko po 2,5 miesiaca rzadow, a zobaczymy co bedzie dalej...

1

@Matan_Zajcev w każdej topowej firmie czy to facebook, microsoft, apple masz taki sposób udziałów jak w CPK i jest to norma światowa że główny właściciel ma 51% udziałów a reszta 49%. Port CPK po 6 latach ci się zwróci.
Przyjęcie środków KPO to strata w ogólnej perspektywie bo raz połowę z tego oddajesz(pożyczka) a dwa sami wpłacamy grube siano co roku(teraz nawet ta kwota wzrosła https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/finanse-i-inwestycje/6379046,parlament-europejski-przyjal-budzet-ue-na-2024-r-wynosi-1894-mld-eur.html), trzy zgadzasz sie na drakońskie normy Unijne które wygenerują ci ogromne koszta.

-CPK idzie zgodnie z planem? byku oni nawet wniosku do Unii o dotacje nie złożyli a data przepadła co oznacza przełożenie projektu ukończenia budowy CPK o rok (https://www.money.pl/gospodarka/termin-minal-czesc-cpk-bez-dotacji-z-ue-chalupnictwo-6992389555588064a.html)

0

@Explode Skąd info, że po 6 latach się zwróci? Tu masz trochę wyliczeń:
https://forsal.pl/transport/lotnictwo/artykuly/9319522,cpk-przyniesie-setki-miliardow-zysku-wiadomo-kiedy-inwestycja-zwroci.html
Z nich wynika że koszt samego lotniska zwróci się po 12 latach i to tylko jeśli chodzi o nakłady z budżetu państwa. Do tego dochodzi koszt odsetek z kredytów. Ponadto do 2060 roku inwestycja ma wygenerować 200 mld przychodu. Jeśli wartość inwestycji to 155 mld to znaczy, że całkowity koszt zwróci się po 20-25 latach.
Ale gdzie napisałem, że CPK idzie zgodnie z planem? Napisałem, że prace posuwają się do przodu, zarówno w moim pierwszym poście, jak i ostatnim. To, że 2 dotacje zostały wstrzymane, nie zmienia faktu, że "Y" jest realizowany, a prace przygotowawcze kontynuowane.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Jaką ocenę wystawił(a)byś Lewandowskiemu w dwumeczu z PSG?