- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1389 Culés
Gorące dyskusje
TR3YWAY
4
Lewy widzę znowu porażka w USA. No tak, jak nie będzie miał serwisu Yamala, Raphy czy Pedriego... » Czytaj dalej
33 odpowiedzi
Zoker
7
Co kieruje ludźmi, którzy wręczają ZP Dembele? Wtf
27 odpowiedzi
Sysia11
3
Póki co to Suarez bez kolan prezentuje się dużo lepiej od Lewego. Ciekawe czy Robcio wdroży... » Czytaj dalej
18 odpowiedzi
Media
Sonda
Kto powinien wygrać Złotą Piłkę 2026?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1389 Culés
19
Starożytny carnyx był instrumentem dętym Celtów z epoki żelaza, używanym od ok. 200 r. p.n.e. do ok. 200 r. n.e. Był to rodzaj brązowej trąbki o wydłużonym kształcie litery S, trzymanej tak, że długa prosta część środkowa była pionowa, a krótka część końcowa z ustnikiem i znacznie szerszy dzwonek były poziome w przeciwnych kierunkach. Dzwonek był stylizowany na kształt głowy dzika lub innego zwierzęcia z otwartym pyskiem.
Używano go w działaniach wojennych, prawdopodobnie w celu poderwania wojsk do walki i zastraszenia przeciwników, jak podaje Polybius. Znaczna wysokość instrumentu pozwalała na usłyszenie go ponad głowami uczestników bitwy lub ceremonii.
@JimMorrisonFCB @Zazinho @Roni/VEB @Comentateiro @VamosRakieta a
@8stoichkov8
@patataj @BarceloDomo @Jagr @shaun
3
@RosjaninBut @kazbychu @sokot @P33ck @Hellrider r
@BlaseR9 @marcinK0000 @ZielonySzparag @FearTheBeard
5
@AV0CAD0 @kamyk_23 @iksajotien n n @Stagiryta @turbojez @elmayakos @Coutinho007 @Stoiczkow @doc
1
@Colon Dzięki muzyk za oznaczenie
1
@Colon Zacny sprzet. Ciekawe ile czasu trwa nauka zeby wydobyc jakies bojowe nuty
0
@FearTheBeard przypuszczam, ze Aborygen dalby od razu rade ;)
0
@Colon Wow, genialna sprawa. Zakres dźwięków jest dość szeroki, ten dolny rejestr brzmi jak saksofon barytonowy lub klarnet basowy.
0
@Colon Heh, dokladnie tak mi sie skojarzyly dzwieki z tymi ich dlugimi trabami co klada na ziemi :)