La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1695 Culés

2

Tak a propo tematu powstania. Alternatywna rzeczywistość.
Będzie kontrowersyjnie zapewne dla wielu, ale co by było gdyby...
Powstania nic nie dają. Niemcy wygrywają II WS. Polska jako kraj przestaje istnieć, jest zaanektowana przez III rzesze. Powstaje supermocarstwo obejmujące większą część Europy. Nasi dziadkowie (dla niektórych pradziadkowie) zaczynają uczyć się niemieckiego. Jako zwycięzcy wojny Niemcy stają się ekonomiczna potęga jeszcze większą niż obecnie.
My jako 3/4 pokolenie już rodzimy się narodowości niemieckiej, nie znamy czegoś takiego jak Polska. Zarabiamy w euro, nie przejmujemy się np cenami benzyny, żyjemy w dobrobycie. Cieszymy się jak w 2014 roku "nasza" reprezentacja zdobywa tytul mistrza świata w piłce nożnej. Na tych igrzyskach mamy już 19 medali, w tym 4 złote ....

57

@Bobo25 nie byłoby tak. Niemcy uważali Słowian za podludzi. W planach co do nas był holokaust razy 10.

31

@Bobo25 Według mnie straszny scenariusz i mam głęboko te sukcesy sportowe w takich okolicznościach.

4

@Bobo25 Philip K. Dick - Człowiek z Wysokiego Zamku. Na podstawie książki powstał serial o tym samym tytule. Polecam.

1

@MesQueUnClub_87 ale czemu straszny? Weź pod uwagę że ty czy ja byśmy się już urodzili kilkadziesiąt lat po tych wydarzeniach i byłby dla nas zupełnie obce. Byśmy się urodzili jako Niemcy i tamte czasy byłby dla nas czyms w rodzaju mitu.
@Majkel34 w założeniu było że na początku byłyby prześladowania ale po jakimś czasie by to się zatarło i nie byłoby podziału podług pochodzenia. Wszyscy by byli traktowani tak samo. Takie założenie.

0

@Bobo25 Straszna wizja świata. Lepiej, że było tak jak było.

1

@Cochise chyba będę musiał się zapoznać. Dziękuję.

20

@Bobo25 Triumf nazizmu nigdy by nie doprowadził do tego co piszesz na końcu. Naród Polski, Żydzi, Słowianie, cyganie, byliby wymordowani. A później może zabraliby się za kolejne narody.

20

@Bobo25 Niemcy i Rosjanie podpisujac pakt ribbentrop-molotow zobowiązali się do zlikwidowania narodu polskiego do któregoś tam roku. Nie byłoby tak jak piszesz :d

1

@Bobo25 Niemcy sami się wykończyli podbojem Rosji, Czechy pokazały jak należy postępować w takich przypadkach

14

@Bobo25 Skąd pomysł na walutę euro przy istnieniu supermocarstwa III rzeszy?

0

@Kgorecki2500 Nie musi lubić . Czyste gdybanie tylko uprawiam.

2

@Bobo25 Aha, no, jeszcze raz przeczytałem i w sumie racja, jakbym był już piątą wodą po kisielu to nie czułbym żadnej więzi z dawniej istniejący krajem.

0

@mkord no dobra, nie dopracowalem tego. Mogą być marki

1

@Bobo25 "Powstania nic nie dają." No to nawet w naszej rzeczywistości jest xD
Dla mnie ciekawszy scenariusz byłby, gdyby to po śmierci III Rzesza się rozpadła. W końcu to całkiem możliwe, bo Hitler był zwornikiem całej ideologii i bez dobrego następcy byłoby ciężko. Ale czystki na terenach już by były, więc możliwe, iż mielibyśmy na wschodzie od Odry do Jakucka całkiem nowe warunki społeczne, więc ciekawe jakby się to ułożyło.

0

@BorzyKrzys @Kozinho.
W mojej alternatywnej wersji była możliwość przyjęcia obywatelstwa niemieckiego i uznania władz niemieckich za własne i tym samym uniknięcie eksterminacji. Poza tym po śmierci Hitlera jego następca ma mniej radykalne poglądy w kwestiach etnicznych i skupia się na gospodarce.
Po x latach kwestie pochodzenia by się zatarły i nasze pokolenie byłoby już jednolite, w sensie bez żadnych prześladowań.

9

@Bobo25

Samo powstanie miało marginalny wpływ na bieg dziejów, bez powstania, byłoby to co jest teraz, Warszawy nie trzeba byłoby odbudowywać, przez co reszta kraju popadła w ruinę i zniszczono bardzo wiele zabytków.
Doszło do powstania, ludzie zginęli, walczyli i chwała poległym, ale wpływ tego powstania był żaden na obecne czasy, błędem była decyzja o odbudowie Warszawy jedynie po powstaniu, trzeba było stolicę przenieść i dać sobie z tym spokój, cena jaką za to zapłacono była zbyt wysoka, i do dzisiaj odczuwamy tego skutki.

0

@Piernik wiem, znam wynik historyczny powstania warszawskiego.
To tylko tak a propo tego tematu dzisiaj naszła mnie taka "refleksja" co by było gdyby.

1

@Bobo25 wiesz, przy takich założeniach, to Polacy mogliby wyprowadzić kontrnatarcie na Niemców we wrześniu 39 i teraz Europa mówiłaby po polsku. Nie ma co tak gdybać, bo sami stwarzamy warunki, których nie było.

8

@Bobo25 to są właśnie te największe wartości świata współczesnego, pieniądz, sukcesy i kariera. Wstyd...

1

@Gaucho No dokładnie. Wiemy co się w życiu naprawdę liczy.

1

@Piernik Ale wiesz, że niemcy tak czy siak zrównaliby Warszawę z ziemią? Do tego by doszło i bez powstania, może nie zginęłoby tylu ludzi ale zniszczyliby ją tak czy siak

1

@Bobo25 Czyli jesteś człowiekiem bez wartości.

5

@Bobo25 Przy takim scenariuszu to bardziej bym zakładał że moglibyśmy się w ogóle nie urodzić, bo naszych przodków niemiecka machina wojenna poddała by eksterminacji, ewentualnie swoją cegiełkę dołożyliby ruscy, co pokazali po wojnie.

2

@Bobo25 Zawsze możesz nauczyć się niemieckiego, wyjechać na zachód, zarabiać w euro i czuć się Panem Niemcem, wolna droga.

2

@Bobo25 myślę że powstanie i tak nic nie dało, Warszawa i tak zostałaby zniszczona, ludzie i tak by zginęli niezależnie od scenariusza. Chwała dla powstańców ale dla organizatorów powstania hańba i potępienie.

0

@daniel32778 Nie, dlaczego? Czemu mam wyznawać tylko "Twoje" wartości? Kim jesteś żeby narzucać mi co jest wartością a co nie?
Dla mnie nadrzędną wartością zawsze będzie zdrowie i szczęście mojej rodziny, to zawsze będzie przed waszym "Bóg, honor ojczyzna".
Nie wyobrażam sobie że przy jakimś konflikcie zbrojnym zostawiam swoją rodzinę, nie ma takiej opcji. Zostaje z nimi.

0

@Bobo25
Bardzo słaby scenariusz, nie mający żadnych podstaw.
Powstanie Warszawskie było zbrodnią na ludności cywilnej i nie miała żadnego znaczenia dla wojny.
Aby zbudować ciekawy scenariusz alternatywny, trzeba by szukać największego błędu strategicznego faszystów. I to był atak na ZSRR w momencie kiedy prowadzili wojnę z Wielką Brytanią.
Poza tym przyjmujesz nierealne założenie, że faszyści zaczynają traktować z godnością ludność z podbitych krajów. Nie ma takiej możliwości. Widać nie znasz całej machiny propagandowej faszystów i mentalności niemców. W naturze ludzkiej ten co ma pełnię władzy, w pełni ją wykorzystuje. Co pokazał eksperyment w czasach pokoju - "Stanfordzki eksperyment więzienny" pod przewodnictwem Philipa Zimbardo z 1971 roku. A niemcy uważali się za rasę panów.

0

@equwesta Ja poprostu założyłem że faszyzm/nazizm z czasem przestanie być doktryna nadrzędną w tym sensie że kwestie polityczne przejdą bardziej pod kątem ekonomiczno-gospodarczym. Np po śmierci Hitlera jego następca będzie mniej radykalny pod kątem etniczności.
Takie założenie po prostu.

0

@Bobo25 az ciarki mnie przeszły jak o tym pomyślałem.

0

@MesQueUnClub96 Niemcy mordowali ludność cywilną w całej Europie, a Ty piszesz jakieś alternatywne pierdoły. Gdyby wygrali i jakimś cudem nie zamordowali twojego dziadka/pradziadka, to byś był conajwyżej ich służącym/niewolnikiem i by Ciebie trzymali pod butem. Taka by to była alternatywa historia i nie pi*rdol, że poziom życia byłby lepszy. Najwyżej dla nich byłby niezasłużenie jeszcze wyższy niż jest obecnie. Dla mnie ten kraj po 2 WŚ nie powinien istnieć.

0

@MesQueUnClub96 Gość jest oderwany od rzeczywistości.

0

@daniel32778 "Dla mnie ten kraj po 2 WŚ nie powinien istnieć."
Chyba nie wiele od nich się różnisz... Piszesz do ludzi że są bez wartości, że kraj nie powinien istnieć...
Niestety nigdy na świecie nie będzie spokojnie póki tacy ludze będą...

Ja piszę tylko czysto hipotetycznie (trochę w formie zabawy) co by było gdyby i zakładam pewne założenia (czyli odchodzenie od radykalizmu etnicznego na rzecz rozwoju gospodarczego).
A ty wyjeżdżasz z takimi tekstami... Ehhh

0

@Bobo25 robiono takie analizy, Niemcy nie wygrałyby wojny, prędzej czy później by padli. Alternatywna rzeczywistość dla nas to pomoc Niemcom w zniszczeniu ZSRR oraz przejście na stronę aliantów w końcowej fazie wojny.

0

@ferdas_rawa rozumiem fachowe analizy. Ja tylko się bawiłem w gdybanie, jak wyglądałoby nasze życie gdyby to Niemcy jednak wygrali i byśmy się rodzili jako Niemcy. Tak czysto hipotetycznie, w formie zabawy. Jednak niektórzy jak widać wyżej mają jakieś dziwne niezdrowe zapędy...

0

@Bobo25 ale jakie rodzili jako niemcy? niemcy germanizować chcieli tylko blondwłose niebieskookie polskie niemowlaki nie mające w tak młodym wieku, żadnej tożsamości narodowej i nie potrafiące jeszcze mówić po polsku (np. dzieci z Zamojszczyzny). Oni wedle własnych wyliczeń chcieli wyrżnąć mniej więcej 80% Polaków a reszta miała być niewolnikami Rzeszy, brzmi dziwacznie i niedorzecznie ale to prawda, jak dobrze, że tą wojnę przewalili

0

@Wilczeq tak jak pisałem, przyjąłem założenie że po śmierci Hitlera jego następca będzie mniej radykalny pod tym kątem i bardziej skupi się na umocnieniu państwa jako hegemona gospodarczego. Kwestie etniczne zejdą na dalszy plan a czasem i stracą na znaczeniu. Takie po prostu przyjąłem założenie. Czysto hipotetycznie.

6

@Bobo25 Są rzeczy ważniejsze niż euro w kieszeni czy tytuł MŚ w piłce nożnej. Wg mnie to, że istniejemy jako Polska jest czymś niesamowitym. Bohaterstwo naszych rodaków w drodze do wolności może budzić podziw i dumę. Cena była olbrzymia, ale ja jestem wdzięczny przodkom, że dzięki nim mamy swój kraj. Rozumiem refleksję, ale ja bym nie chciał takiego scenariusza. Rozwijajmy się jako jednostki, jaki społeczeństwo. Próbujmy gonić Niemców w aspektach, w których imponują. Może kiedyś różnice w zarobkach będą się zbliżać, a my będziemy się bić o MŚ. W teorii wszystko jest możliwe. To, że teraz sytuacja jest jaka jest to nie wnikam - może Polska dopiero uczy się demokracji. Ciekawy temat podjąłeś. Druga ciemna strona - uważam, że ogólnie śmierć w imię rozkazów politycznych jest troszkę bezsensowna. Nie odmawiam bohaterstwa ludziom - chodzi mi o to, że może cena była za wysoka. Tutaj każdy ma swoje zdanie. Wg mnie życie ludzkie jest bezcenne, ale wolność również. W zasadzie - to jest temat na godzinne debaty.

0

@Kozinho. Tak, tylko my mieliśmy możliwość podpisania wcześniej paktu Ribbentrop - Beck. Jakby się potoczyły wtedy losy naszego kraju - nigdy się nie dowiemy.

0

@Bogan Dziękuję za wyrażenie swojego zdania. Szanuję za opinie. Można jednak kulturalnie sobie "pogdybać".

0

@Bobo25
Obejrzyj film "OSTATECZNE ROZWIĄZANIE"
I przestań snuć alternatywne bajki o zwycięstwie Niemiec.

0

@Bobo25 Zachowujesz się jak agent wpływu Niemiec. Czyste gdybanie...

0

@Tencowidzi mów mi Donald ;) Deutschland fur alles! ;)

2

@Bobo25 a co powiesz na taką wersję. Łączymy siły z Niemcami , zatrzymujemy radziecką ofensywę na linii Wisły ,spuszczamy wpierdziel Stalinowi, (armia ludowa dezerteruje i dołącza się do polskiego odpowiednika UPA). Upada komunizm ,rzesza jest wykrwawiona a my dogadujemy się z aliantami , i niszczymy nazistów w sojuszu z aliantami. Powstaje potężna polska , taka jak przez zaborami , czerpiemy pełnymi garściami z zasobów naturalnych federacji rosyjskiej podporządkowanej woli zachodu. Stajemy się centrum Europy i jednym z supermocarstw światowych. Warszawa jest niezniszczona. W 2021 jesteśmy potęgą gospodarczą i militarną dysponując najpotężniejszą bronią , dzięki kontrolowanej syntezie termojądrowej do której doprowadzenia był bliski generał Kaliski, unieszkodliwiony prawdopodobnie przez KGB. Dodam że dzięki temu reprezentacja Niemiec w 2014 nie wygrałaby prawdopodobnie mundialu i dzięki temu Leo byłby z pucharem mistrzostw świata

0

@smieszek co powiem? Podoba mi się :)

0

@Bobo25 nie istnieliśmy przez ponad wiek, w tym czasie przeszło pewnie z 6 pokoleń, jednak większość dobrze pamiętała kim jest i w 1918 roku nie byliśmy Niemcami, nie byliśmy Austriakami, ani Rosjanami. Jeśli myślisz, że nasza tożsamość narodowa jest na tyle słaba to jesteś w ogromnym błędzie.

1

@Bobo25 oczywiście rozumiem, że wielu wybrałoby drogę Volksdeutscha. Mimo wszystko, ile byś założeń nie dał, to po prostu nie wyobrażam sobie co by musiało się stać, żeby cały naród Polski został zmielony i ulepiony na nowo z inną tożsamością narodową. Koledzy wyżej także słusznie zauważyli, że ta alternatywna historia jest niemal niemożliwa. Nawet jeśli władzę przejąłby ktoś o znacznie "łagodniejszych" poglądach, to wciąż całe dowództwo, generałowie, osoby na wysokich stołkach byli nazistami i myślenie, że Hitler był całym złem tego świata jest płytkie. Oczywiście, ponosi wielką winę za to, co się działo w Europie, ale za sobą miał setki tysięcy zwolenników. Jeśli Niemcy by wygrali, to władza nazistów tylko by się umocniła. Eksterminacja Polaków byłaby kwestią czasu i takie gdybanie po prostu nie ma sensu według mnie, bo musiałbyś zmienić historię na 100 lat do tyłu. Do tego nadal podtrzymuję, że przynajmniej na tamte czasy, wśród Polaków był wielki duch patriotyzmu i podejrzewam, że wszyscy, którzy przeżyliby wojnę i mieli na sobie brzemię utraty bliskich, przyjaciół, miłości czy domu, pielęgnowaliby jeszcze bardziej poczucie suwerenności i wpajaliby to swoim dzieciom, by pewnego dnia na nowo walczyć o wolność. To jest wpisane w DNA, nawet jeśli dzisiaj nowe pokolenia są tak zglobalizowane, że czują się mieszkańcami Europy/Świata to nie wyobrażam sobie by w takich okolicznościach, o których mówisz, doszłoby do tak dużego zaniku tożsamości jak obecnie.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 KOLAKM 20 pkt
2 norbi77 17 pkt
3 DESPac 17 pkt
4 boronez 16 pkt
5 tribo 16 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Jak oceniasz letnie okienko transferowe w wykonaniu Barcelony?