La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1237 Culés

Trzykrotny zakład bez ryzyka o wartości 100 zł! Wygrywasz lub zwrot pieniędzy z opcją wypłaty. Do tego freebet 20 zł i 10 zł!

18+. Fortuna to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi. Graj odpowiedzialnie.

7

Ostatnio tutaj ktoś narzekał na palenie węglem przez co u niego w mieście jest zla jakość powietrza a jedno miasto jest nawet na 5 miejscu na świecie pod tym względem. I tu pojawił się przykład Krakowa. Od 4 lat nie wolno palić węglem ani drewnem w piecach a Kraków wczoraj był na drugim miejscu pod względem najgorszej jakości powietrza.
To jak to jest? Nie wolno palić a nic się nie zmieniło? Tylko nie wmawiajcie mi, że to wszystko wina pobliskich wiosek.
https://wiadomosci.radiozet.pl/krakow/mieszkancy-dostali-alert-rcb-obowiazuje-drugi-stopien-zagrozenia

11

@ObiwanKenobi To ze nie wolno palic nie oznacza ze nikt nie pali? No i ci najbiedniesi to pala czym sie da. Plastik nie plastik wszystko do pieca wrzuca.
W katowicach przy tych starych kamienicach jest tak zle powietrze ze to poezja.

11

@ObiwanKenobi

no taka też jest prawda, że Kraków tak jest uwarunkowany, że powietrze "wpada" z pobliskich wiosek i jak nie ma ruchu powietrza, to tam sobie bezczelnie zostaje. Nie pomaga też dzika deweloperka i zabudowanie jakikolwiek korytarzy powietrznych, przez co miasto nie ma "przeciągu" i nie ma co przegonić tego powietrza z miasta (nawet smok wawelski nie daje radę)

4

@david89 ale jak nie ma ruchu powietrza to jak ono wpada z tych pobliskich wiosek?

5

@Hasszz lata temu jak zjeżdżałem z Francji , po kilku latach mieszkania na wiosce wśród natury , to wysiadłem na Piotra Skargi i myślałem że się coś pali ale to po prostu była taka jakość powietrza xD

21

@ObiwanKenobi
Kraków znajduje się w niecce (dolinie) Wisły przez co naturalne warunki przewietrzania są ograniczone. Z trzech stron otoczony jest przez wzniesienia terenu ograniczające ruchy mas powietrza. Często występuje cisza od wiatru - około 30% dni jest bezwietrznych, przez kolejne 30-40% czasu wiatr nie przekracza 2 m/s. Inne miasta w Polsce wcale nie produkują znacząco mniej zanieczyszczeń a jednak mają zauważalnie lepszą jakość powietrza. Wynika to właśnie z ich położenia. Jako przykład można podać Warszawę bądź Wrocław, które również leżą w dolinie rzek, ale są to doliny szerokie i praktycznie płaskie, przez co ruch powietrza jest łatwiejszy. Inne znowu leżą nad morzem jak np. Gdańsk gdzie naturalny wiatr z północy wywiewa smog. Kraków z powodu swojego niekorzystnego umiejscowienia powinien tym więcej działać na rzecz poprawy sytuacji.

W dawnej stolicy mamy do czynienia z tak zwaną emisją napływową czyli przywiewaniem zanieczyszczeń z przyległych miejscowości. Miasto otoczone jest przez gminy w których dominującym źródłem ogrzewania są paleniska - podczas inwentaryzacji doliczono się ich ponad 40 tysięcy. To kolejny czynnik pogarszający stan powietrza w Krakowie. Sytuacją idealną byłoby, gdyby program dofinansowania wymiany pieców węglowych był na tyle kompleksowy, aby objął swoim zasięgiem całą aglomeracje krakowską.

Korytarze przewietrzania to pasy zieleni i wolnej przestrzeni pozwalające na swobodny przepływ powietrza. Gęsta zabudowa i systematyczne zabudowywanie naturalnych klinów napowietrzających (inna nazwa korytarzy) spowodowały zmniejszenie naturalnego nawiewania świeżego powietrza i wywiewania zanieczyszczeń poza obręb aglomeracji.

0

@Hasszz czyli twierdzisz, że kontrole, którymi miasto się chwali nic nie dają? https://gazetakrakowska.pl/krakow-kontrole-strazy-miejskiej-i-wystawione-kary-za-palenie-w-piecach/ar/c1-16045407

Ludzie i tak tak jak dotychczas?
Ale to jednak nie Katowice są na drugim miejscu pod względem złej jakości powietrza tylko Kraków, w którym jest zakaz palenia.

5

@ObiwanKenobi Ja jestem ekologiczny i, żeby nie wywozić śmieci do lasu, to nimi palę.

11

@ObiwanKenobi Spokojnie, wkrótce się poprawi. Jak tylko wprowadzą zakaz wjazdu do centrum dla biednych.

4

@ObiwanKenobi w Warszawie jest zakaz palenia w kołach na paliwo stałe, ale w mieście oficjalnie zostało około 5000 takich piecy i nic się z tym nie da zrobić, bo tych osób nie stać na zmianę lub nie chcą tego zrobić. Jedyne, co może robić miasto to mandaty wystawiać. A u mnie w małej miejscowości 1500 mieszkańców mogę wytypować 10 domów, które kopca codziennie od lat, na spacer wyjść nie idzie. Są to stale te same domy, nawet mała ilość fatalnych piecy może większą ilość powietrza zepsuć.

1

@ObiwanKenobi Ale właściwie do czego dążysz w swoich słowach? Udowodnienia, że podejmowane działania nie mają sensu bo nie przyniosły efektów, że palenie w kotłach na paliwa stałe nie pogarsza jakości powietrza czy do czego konkretnie?
Bo tak, charakterystyka Krakowa jest specyficzna i ciężka do opanowania, ale to nie znaczy, że należy się pogodzić z losem i odpuścić działania dążące do poprawy tego co jest.

1

@david89 zapewne masz rację i nie mam zamiaru się z tym kłócić, ale teraz tak patrzę na wikipedii (tak wiem, że słabe źródło), że źródłem zanieczyszczeń w Krakowie w 34% są piece na paliwo stale(dane z 2013). To jeżeli zakazali korzystania z nich to czy powietrze nie powinno się poprawić o te 30%?

5

@P33ck dzięki za pro tip , teraz wiem co oznacza „zimowe „ na oponach . ;)

1

@Amigo_Blanco ja tylko stawiam pytania, niczego nie udowadniam. Mam też inne pytanie, które niżej zadałem „na wikipedii (tak wiem, że słabe źródło), że źródłem zanieczyszczeń w Krakowie w 34% są piece na paliwo stale(dane z 2013). To jeżeli zakazali korzystania z nich to czy powietrze nie powinno się poprawić o te 30%?”
To jak to jest, że w Krakowie nic się nie zmieniło?

Komentarz usunięty

1

@Comentateiro
no bez sensu robić gówno burzę niezwiązaną z tematem, odrzucam !

1

@Comentateiro mnie tylko interesuje czy odszedłeś już z poznańskich słowików i dałeś tamtym chłopaczkom spokój?
Czy jednak nadal ich nawiedzasz nocami?

Ps. Właśnie byłem i zadawałem pytania, na które nie byłeś w stanie odpowiedzieć więc się popłakałeś bo na pewno musi być tak jak ty uważasz i jak widać do tej pory płaczesz.

1

@ObiwanKenobi Ale czy jest tam napisane, że źródłem zanieczyszczeń w Krakowie są tylko krakowskie piece na paliwo stałe? Bo to nadal pokrywa się z tezą, że emisja z okolicznych miejscowości ma wpływ na powietrze w Krakowie. Więc wykluczenie spalania w samym mieście nie likwiduje problemu.

0

@ObiwanKenobi wincyj aft

0

@Amigo_Blanco emisja z okolicznych wiosek to jest tam jako oddzielna kategoria i kolejne 30%. Więc teoretycznie o część dotyczącą kotłów powinno się polepszyć.

Komentarz usunięty

2

@ObiwanKenobi Próbuję tam wędrować po źródłach, ale każde kolejne powołuje się na dane Krakowskiego Alarmu Smogowego. Nie mnie oceniać rzetelność tej organizacji w kwestii metodyki prowadzonych badań (bo reklamują się jako ruch społeczny, a nie choćby grupa badawcza). Natknąłem się na nowsze artykuły powołujące się na wyniki badań osób z AGH, gdzie stwierdzono, że za smog w dużej części odpowiadają pobliskie miejscowości

EDIT: No i przy okazji analizując takie dane trzeba zestawić ze sobą choćby temperaturę powietrza w porównywanych okresach, prędkość wiatru, sumaryczną ilość dni wymagających zwiększonej intensywności grzania, ile takich dni następowało po sobie. To generalnie nie jest takie proste, a wykonanie badań, analiza danych i ich publikacja wymaga więcej wkładu niż wykonywane jest to na potrzeby chwytliwych nagłówków.

Komentarz usunięty

0

@Comentateiro jak takie cwany to może podrzucisz wpis, w którym broniłem pedofilii?
Ale jesteś za głupi aby podać dowody bo jak cos tobie się wydaje to tak musi być.

Najlepiej zjeżdżaj stąd stary frustracie jak

0

@Comentateiro jak wiem, że jesteś za głupi, aby zrozumieć pewne rzeczy, ale zapytam i Ciebie. Skoro piece odpowiadały za 30% zanieczyszczenia powietrza to po ich zakażaniu jakość powietrza powinna być lepsza o te 30%. Więc czemu Kraków był na 2 miejscu pod wzglem jakości powietrza?

Wiem, że to nie jest pytanie do Ciebie bo trzeba byłoby odrobinę pomyślisz, ale ty tego akurat nie potrafisz.

1

@ObiwanKenobi
1. Ludzie palą i mają w d.. zakazy
2. Kraków jest w dołku i nawiewa tam wszystko z okolic
3. Smog to nie tylko piece.
4. Trzeba wielu lat i zmian, żeby poprawić stan powietrza.

0

@Amigo_Blanco ale nowsze dane już nie obejmują pieców w Krakowie bo ich nie było. Ten stary frustrat podrzucił artykuł, gdzie jest napisane, że pieców w Krakowie jest ok 300.
Wiec nadal pozostaje pytanie jak to jest, że po likwidacji pieców nic się nie zmieniło.

0

@MrCental ale zgodnie z oficjalnymi danymi w Krakowie jeszcze masz mniej niż 300 pieców więc w czym palą?
I dwa czemu od likwidacji pieców nic się nie zmieniło? Podobno odpowiadały w Krakowie za ponad 30% zanieczyszczeń.

0

@ObiwanKenobi Wiesz, twoje zachowania w tym temacie są jak działania kościoła - są śliskie i stanowią pasywny opór przed zmianą sytuacji.

Kościół mówi "ubolewamy" i dalej robi swoje, czyli nic nie robi a dzieciaki cierpią.

Ty wszystkiemu zaprzeczasz. Nie padło od ciebie żadne słowo typu "to co działo się za JP2 w Kościele to dramat dzieci". Nigdy nie pochylasz się nad dzieckiem, ale zawsze wypierasz wszystko co rzuca cień na mafię kościelną.

Przez takich jak ty proceder kwitnie dalej, bo przecież okoliczności, poszlaki, nawet słowa papieża, który mówi wprost, że tak było wypierasz.
Obłudny do granic możliwości - ludziom o takie mentalności część dzieciaków zawdzięcza to ,że ich życie zamieniło się w piekło. I ty tez za to odpowiadasz, bo dajesz tym bandziorom wiarygodność.

3

@ObiwanKenobi Tak jak wspomniałem w poprzednim komentarzu - czynników, które wymagają analizy jest dużo, a o większości pewnie nawet nie zdaję sobie sprawy. Nie mam też dostępów do danych pomiarowych, a samej ochrony powietrza właściwie tylko liznąłem w trakcie mojej edukacji, więc ciężko mi się wypowiadać mając świadomość ile nie wiem. Pomyśl, że przez te 10 lat mogła też się zmienić struktura zamieszkania w całej okolicy.
Równie dobrze może się okazać, że jest tak jak mówisz - nic się nie zmieniło w suchych danych porównując dwa okresy. I może to jednocześnie oznaczać, że wyhamowała dynamika pogarszania się jakości powietrza w Krakowie, więc pozytywny efekt został osiągnięty. Potrzebne są zatem dane historyczne. Ciężko jest operować na de facto dwóch artykułach prasowych i wyrabiać sobie na ten temat naukowe zdanie, bo domyślam się, że autorzy tych artykułów też zbyt dużo na temat metodyki badań nie mają do powiedzenia.

0

@ObiwanKenobi Przeczytałeś ten raport czy nie?

0

@Comentateiro ciesze się, że potwierdzasz, że do tego wszystkiego jesteś jeszcze kłamcą.

Stary frustrat i kłamca. Pasuje do ciebie.

Puściłeś znów ten swój słowotok bez żadnych dowodów więc znów jesteś kłamca.
Czemu niby zaprzeczam? Uważam, że pedofilii powinno się skazywać niezależnie od tego z jakiego są środowiska: czy to ksiądz, czy dyrygent słowików, czy jakiś tęczowy głupek.

Jaki proceder dalej kwitnie? Jeżeli ktoś gwalcil dzieci to powinien siedzieć i to chyba proste, ale w przeciwieństwie do ciebie nie pisze, że cały kościół jest zły lub wszyscy księża to pedofile bo jeden zboczuch czy drugi zboczuch ubrał sutannę, aby mieć dostęp do dzieci.
Reszta to już twoje kłamstwa i dopowiedzenia bo jak widzę dla ciebie okoliczności już nawet przesadzają o winie.

Ty za to jesteś głupi do granic możliwości albo nawet poza te granice.

Za co jeszcze odpowiadam? Za koklusz, globalne ocieplenie, i wojnę na Ukrainie?

Ps.”Nigdy nie pochylasz się nad dzieckiem” No ja nie, ale ty w słowikach chyba za często to robiłeś.

0

@Comentateiro zrozumiałeś pytanie czy nie?

2

@ObiwanKenobi Nie wiem jaka jest sytuacja w krakowie bo pisze jak jest w katowicach no i po zblizeniu sie do takich kamienic czuc ze zwyczajnie smierdzi i pala jakims syfem.
Katowice moze nie sa na drugim miejscu ale czesto jest w miejscu gdzie mieszkam ponad 300% przekroczonej normy.

3

@ObiwanKenobi Kraków od północy, zachodu i południa jest w dużym obnizeniu w porównaniu do sąsiednich wiosek i miasteczek. Tam jest wolna amerykanka. Wiatr najczęściej wieje ze stron W, SW, S oraz NE. Najrzadziej z E, SE i NE gdzie tereny są na podobnej wysokosci. Z kolei gdy wiatr w zimie wieje z E to wszystko się zatrzymuje o te barierę która jest na N,W i S od Krakowa więc mamy kwadrature koła. Jeśli dodamy do tego zabudowywanie wszystkiego i gigantyczna ilość ruchu samochodowego to choćbyś zakazał ogrzewania w ogóle w Krakowie po za tym co ogrzewają elektcieplownie to dalej będzie to samo.

Sam mieszkam 30km na NWN od Krakowa i jestem 200m wyżej. 10km przed Krakowem zjeżdżam w dół i na górze nie raz leży 10cm śniegu a już na dole kilka km przed Krakowem nie ma prawie nic nie mówiąc o samym mieście.

4

@ObiwanKenobi jakiś czas temu w Krakowie powietrze się poprawiło. Potem przed kamery wyszedł dziad w dwóch różnych butach, z czarnymi pieńkami zamiast zębów i łupieżem na marynarce i powiedział - palcie czym się da, co tylko do pieca wejdzie. No to okoliczne wioski zaczęły palić czym się da. I mamy efekty

0

@ObiwanKenobi A co konkretnie cię przerasta w tym raporcie, że nie umiesz w nim znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie?

0

@ObiwanKenobi no coz, to trzeba jeszcze wprowadzic opłate za wjazd do centrum miasta i zawezic ulice tak jak to zrobili na zachodzie gdzie smogu nie ma

ale nie, jak krakow i warszawa wprowadzaja strefy czystego powietrza to pewnie zesrasz w innym poscie po prostu

0

@Vampir707 ja akurat sram do sedesu, ale widać ciebie inaczej nauczono.

Pewnie takiemu golodupcowi jak ty to bez różnicy bo i tak siedzi na utrzymaniu innych, ale jeszcze głośniej będę się śmiał z takich baranów, którzy mimo tego nie będą mieli ani czystego powietrza ani czym jeździć

0

@Comentateiro jesteś jednak za głupi, aby zrozumieć proste pytanie, które zadałem? Już nawet dodać 2 do 2 twoje zwoje nie są w stanie przetworzyć?
To jeszcze raz spróbuję wytłumaczyć jak polglowkowi.
Jeżeli zgodnie z wikipedia piece odpowiadały za 34% zanieczyszczeń w Krakowie to czemu po ich likwidacji jakość powietrza nie poprawiła się o te 30% tylko nadal Kraków jest jednym z najgorszych?
Znalazłeś tam odpowiedź na to? Bo przecież jak ludzie mieli piece to też ukształtowanie terenu i zanieczyszczenia z okolic też były.

0

@ObiwanKenobi
A ty wierzysz jeszcze w te bajki ekologów?

Dwadzieścia lat temu Niemieccy młodzi ekolodzy blokowali dojazd do elektrowni atomowych, bo uważali, że odpady radioaktywne dewastują środowisko.
Dzisiaj ekolodzy Niemieccy uważają, że energia atomowa to czysta energia.

Ekoterroryści, za sowitą opłatą udowodnią każdą tezę. Nie ma co się przejmować tym co mówią. Od kiedy "badania" stały się biznesem, nie można uważać ich za obiektywne.
.

0

@Awtameok_Klana ja się zatrzymałem na dziurze ozonowej i nadal wierzę, że lodówki ją zniszczyły.
Boję się tylko, że jak zacznę wierzyć w globalne ocieplenie to wtedy wszystko się zmieni i będę musiał zacząć wierzyć w epokę lodowcową.

0

@ObiwanKenobi
Globalne ocieplenie jest faktem, pytanie co je powoduje.

Dopuszczam prawdopodobieństwo, że jesteśmy jak ten ciemny lud z odległych czasów, który nie wiedział co to zaćmienie słońca, poza ... jednostkami, które wiedziały jak te zjawisko wykorzystać do trzymania swojej grupy/narodu w ryzach.

0

@Awtameok_Klana raczej zmiany klimatu są faktem a że raz jest ocieplenie a raz ochłodzenie to inna rzecz.

Tak samo jak wtedy lud nie miał wpływu na zaćmienie tak samo my nie mamy wpływu na zmiany klimatu bo on się zmieniał od zawsze. Teraz wmawiają ci, że to twoja wina, aby na tym zarobić i najgłupsze w tym jest to, że ludzie w to wierzą. Wierzą, że krowie pierdy niszczą planetę i inne bzdury. Taka nowa religia.

0

@ObiwanKenobi chyba lubisz teorie Tomasza Sommera. Ten to uwaza ze smog wydłuża zycie.

0

@betonito nie przypominam sobie, abym gdzieś napisał, że smog wydłuża życie o nie znam jego teorii więc o co konkretnie ci chodzi?

0

@ObiwanKenobi xd
z b i o r k o m

0

@ObiwanKenobi pisał o tym czołowy ideolog Konfy Tomasz Sommer. Udowadniał ze ludzie w Krakowie żyją dłużej więc to oznacza że smog wydłuża życie.

0

@ObiwanKenobi osuszanie bagien, regulacja rzek, plastik w żołądkach ryb, wyciannie lasów (i wypalanie), polowania, nie to nie ma wpływu na klimat, to bzdury ekologów

0

@betonito A to też ciekawe. Mimo smogu żyją dłużej i mimo likwidacji pieców odpowiadających za 30% smogu w mieście mają gorszą jakość powietrza niż przed likwidacją.

Ps. A kiedy zapisał się do Konfy?

0

@betonito w większości tak. Jak plastik w żołądku ryby zmienia klimat? Lub co polowanie ma wspólnego z klimatem?

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Czy Barcelona powinna pożegnać się z Frenkiem de Jongiem?