La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 469 Culés

17

Wczoraj mój znajomy dostał mandat za jazdę rowerem po chodniku (szeroki chodnik, każdy tam jezdzi rowerem, obok bardzo ruchliwa, wąska ulica w centrum miasta), oraz przejazd rowerem przez przejście dla pieszych (zatrzymał się przed, rozejrzał się i ruszył, żeby nie spowalniać ruchu). Człowiek chce nie utrudniać życia innym, a te k… i tak swoje. Mam dość tego kraju, słysząc takie rzeczy. Po prostu cały się gotuje…. Od dziś będę jeździć środkiem jezdni 5kmh, jeśli nadarzy się okazja spotkac przed radiowozem.

1

@Huck Andrzeju, tylko spokojnie

18

@Huck Taa bo w innych krajach to by mu jeszcze medal kurła dali.. Niech jeździ jak człowiek to nie będzie zbierał mandatów

24

@Huck Wystarczy stosować się do przepisów. Rowerzyści oczywiście zdziwieni, że ich to też dotyczy. Aha, jazda środkiem jezdni też nie jest zgodna z przepisami :)

62

@Mario96w @anxted Z opisu kolegi wygląda, że jechał jak człowiek.
Chodnik, brak ścieżki rowerowej to gdzie miał jechać? Po ulicy? Wtedy pewnie byście mówili żeby "pedalarze" po ulicy nie jeździli, bo tylko ruch spowalniają.
Przejście dla pieszych? Zatrzymał się, rozejrzał i ruszył dalej. Przejechanie na pasach na pewno poszło mu szybciej niż przejście z rowerem, więc samochody mogły szybciej ruszyć.
Kolega @Huck ma rację, że policja upatrzyła sobie łatwy cel i jakieś limity mandatów muszą wyrobić.

9

@Zoker Nie, jechał jak osoba nieznająca przepisów ruchu drogowego. W przypadku braku drogi rowerowej, rowerzysta ma obowiązek poruszania się jezdnią. A przejechać przez przejście może tylko na wyznaczonym przejeździe.

Komentarz usunięty

7

@Huck jedź do kraju gdzie nie trzeba przestrzegać przepisów. Na pewno będziesz szczęśliwy.

9

@Huck Nam nie jest żal Twojego znajomego, który jak widać nie potrafi zapamiętać kilku prostych przepisów lub uważa, że jest ponad nimi :)

29

@Mario96w w Hiszpanii, Francji cz we Wloszech przy policji przechodzisz na czerwonym swietle jesli nic nie jedzie, oni sami nawet przechodza i nikt nie robi z tego problemu w celu wyludzenia $. Normalna sprawa, nie przeszkadzasz nikomu, nic zlego nie robisz to dlaczego masz placic mandat? Troche logiki warto uzywac we wszystkim. U nas mamy policyjny i zlodziejski kraj.

1

@Huck to przeczytaj mistrzu prawo o ruchu drogowego

1

@anxted Środkiem nie, ale 0,5 m od prawej krawędzi nawet wskazana.

37

@wojopancer zdroworozsądkowe przepisy są na miejscu, idiotycznie wymyślone przez patointeligencje już nie. Przepis przepisowi nie równy, tak samo jeśli chodzi o jego wagę. Myśle, ze tu każdy zdrowo myślący człowiek nie będzie blokował pół miasta, przez jazdę drogą, gdy obok pusty DUZY chodnik, gdzie KAŻDY rowerzysta jeździ tam, żeby nie denerwować / nie bać się o swoje zdrowie, gdy tir z tirem mijają się na milimetry…
Ale co ja będę się pocił wypowiedziami, jak wy macie mozg zablokowany.

4

@anxted mam nadzieję, że następnym razem gdy przekroczysz prędkość o 10 km/h czy przejdziesz na czerwonym świetle nawet gdy ulica będzie pusta to policja Cię złapie i dostaniesz mandat :)

11

@Zoker w jakim społeczeństwie my żyjemy XD. Zero logicznego myślenia, byle sąsiad miał gorzej, tu się sprawdza to powiedzenie ;)

6

@Huck w takim, które ciśnie po każdym w zależności od sytuacji.
Jedziesz samochodem? Wkurzają Cię piesi i rowerzyści.
Jedziesz rowerem? Wkurzają Cię piesi i samochody.
Idziesz sobie? Wkurzają Cię samochody i rowerzyści.

7

@anxted W UK pedalowcy juz moga jezdzic srodkiem pasa. Jest nawet zalecane. No i jest takze przepis, ze musisz ich mijac w dystansie 1,5 metra.
Czyli jak gosciu jedzie srodkiem pasa i go wyprzedzisz to automatycznie masz 6 pktow i 100 funow kary.

6

@Huck Jak dobrze że mamy takiego asa w społeczeństwie z odblokowanym mózgiem xD Nie nadymaj się tyle bo Ci czacha wybuchnie @Zoker Sam czasami zamieniam się w tego "pedalarza" i wiem o czym mowa, natomiast na co Wy liczycie, że policja se będzie selekcję urządzać który rowerzysta używa mózgu, a który nie? Jeździj według przepisów to nie będziesz miał mandatów kurwa proste xD

2

@Karokilla Pewnie. Jednak zgodnie z przepisami należy każdym pojazdem należy jechać możliwie blisko prawej krawędzi. I dopiero wtedy warunki na drodze determinują to, jak blisko tej krawędzi jest bezpiecznie (więc te 0.5m brzmi rozsądnie w większości przypadków).

@Zoker Nie jestem debilem i znam przepisy, ale dzięki. Też mam nadzieję, że policja będzie w dalszym ciągu egzekwować łamanie przepisów :)

@El dominatore Mówimy o sytuacji w UK/gdziekolwiek czy w Polsce? :) U nas nadal obowiązuje jazda przy prawej krawędzi i zachowanie przynajmniej 1m odstępu przy wyprzedzaniu.

10

@Mario96w jechał pustym szerokim chodnikiem ; nie pełnym osób, slalomem, zagrażając przechodniom / zatrzymał się przed przejściem , rozejrzał ; nie pędził, nie patrząc dookoła. Trudna selekcja, faktycznie. Rozumiem, że żeby iść do tych służb specjalnych, już na starcie trzeba mieć wielkie ambicje życiowe XD i wykazywać się ponadprzeciętnym wyczuciem sytuacji, ale bez przesady. Rozumiem wasz argument, ale moim LUDZKIM zdaniem po prostu trzeba być człowiekiem.

4

@Huck Jest obowiązek przeprowadzenia roweru przez pasy, więc nie rozumiem pretensji.

0

@Huck Stary ale ja się zgadzam generalnie z Tobą tylko narzekaniem za wiele się nie zdziała. Miałem do czynienia z policją wiele razy, często były to przyjemne starcia gdzie panowie potrafili przymknąć oko na moje wybryki, ale były też takie gdzie mandat i koniec kropka, ich też j*bią czasem żeby wyrobili normę i muszą szukać jakichś kozłów ofiarnych, wtedy takiemu wyłącza się empatia bo musi nabić statystyki. Taki mamy system i nie tylko my :/

3

@Zoker Czyli rozumiem, że czerwone światło to według Ciebie ocena aktualnej sytuacji na przejściu przez kierowcę? Jak pusta droga to można jechać? A jak tak średnio pusta to jak? A jak jest późny wieczór to zawsze można?

9

@usztafik kolega nie przejechał na czerwonym, a po prostu przejechał na pasach.
I w sumie są takie przejścia z sygnalizacją świetlną, gdzie ruch praktycznie jest zerowy, ale pali się czerwone. Powinno być tak, że pieszy może w takiej sytuacji przejść przez pasy, ale na swoją odpowiedzialność.
@anxted śmieszne jest to, że zarzucasz innym brak znajomości przepisów w sytuacji, w której sam ich nie znasz.
@Mario96w Możemy jechać rowerem po chodniku również wtedy, gdy nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów przy drodze o dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h, a sam chodnik ma szerokość co najmniej 2 m (każdy z warunków musi być spełniony jednocześnie).

Ale czego ja się mogę spodziewać po obrońcy uciśnionych mniejszości lgbt. Taki zachodni jesteś, ale nie do końca nadążasz za trendami, bo w cywilizowanych krajach rowerzyści przejeżdżają na pasach i nic im się nie dzieje.

0

@Zoker Jakich to niby przepisów w tym kontekście nie znam? :D

4

@anxted Możemy jechać rowerem po chodniku również wtedy, gdy nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów przy drodze o dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h, a sam chodnik ma szerokość co najmniej 2 m (każdy z warunków musi być spełniony jednocześnie).

Komentarz usunięty

2

@anxted mam nadzieję, że tak samo powiesz kiedyś swojej żonie, która będzie chciała zawieźć dziecko rowerem do przedszkola... "Masz jechać po ulicy, bo takie są przepisy, a twoje bezpieczeństwo mam w dupie..."

1

@Zoker Tak jest to jeden z wyjątków. Jakie ma to znaczenie w tej sprawie? Mamy sytuację, w której @Huck nie wspomniał, że "wąska ulica w środku miasta" ma limit prędkości powyżej 50km/h (mało prawdopodobne, by taki był właśnie limit) czy też mamy potwierdzenie, że jego kolega rzeczywiście nie zna przepisów i przyjął nieuzasadniony mandat?

@Gappeq Heh, jazda dziecka i z dzieckiem poniżej 10. roku życia po chodniku jest zgodna z przepisami. I zawsze są jeszcze drogi rowerowe. Próbuj dalej.

5

@malicinho o ile wiem, tam zwyczajnie wolno przechodzić na czerwonym.

0

@Zoker Obrońca lgbt? Do mnie to? xD

3

@anxted zna przepisy, dlatego mandat przyjął i tu nie ma tematu. Chodzi mi o 1) spierdzielone przepisy (temat do dyskusji) ; 2) brak ludzkiego i logicznego podejścia do sprawy, bo kolega w niczym nie zawinił, a jedyne co uczynił to ułatwił życie mieszkańcom miasta :) i zadbał o swoje bezpieczeństwo.

Jestem ciekawy jakby przypuszczając twoje dziecko, które ledwo dostało kartę rowerową ( 11/12 lat Ok. ), dostało za to mandat i powiedziało ci, ze przepraszam tato, ale bardzo się bałam jechac pomiędzy wielkimi tirami, a chodnik był pusty, oraz duzy i bardzo uważałam/Em, rozglądałam się i stanęłam/em przed przejściem.

Komentarz usunięty przez użytkownika

1

@Huck Po pierwsze, dziecko nie dostanie mandatu :). Po drugie, o co konkretnie pytasz w tej hipotetycznej sytuacji? Czy byłbym zły na to dziecko? Nie. Czy byłbym zły na przepisy albo liczył na jakieś wybiórcze ich traktowanie? Też nie. Pewnie pojechalibyśmy razem i znaleźli bezpieczniejszą trasę na przyszłość :)

1

@Mario96w nie :D
do kolegi @anxted

2

@Huck taki starszy pan mi wjechał w koło na rowerze.Skręcałem w lewo jmiałem zielone ego tam nie było j wyjeżdżał z parku.Nie widziałem go nagle się pojawił .Jechałem wolno nie miałem żadnych szans przyspieszyć i uciecPowinien się zatrzymać zejść z roweru i przeprowadzić rower.Policja ogłosiła jego winę.od tego czasu jestem za tym że dla roweru to ulica i ścieżka rowerowa.Więcej na ten temat nie mam do powiedzenia.

3

@Huck zawsze jak miałem spotkania z Policją, to kończyły się one mandatem, nigdy pouczeniem. A trochę tego nazbierałem. natomiast sytuacja z wczoraj była taka, mijałem sie na drodze z autem z moją żoną, dojezdzam do krzyzowki i widze dzwoni a tel mi sie nie przelaczyl na glosnomowiacy, odbieram reka i daje na glosny a tu cyk Policja. Zjazd do bezpiecznego miejsca, no i przedstawienie sytuacji, ze kosztuje to teraz 500pln/5kt. Dalem dokumenty, chwila rozmowy i pytanie czy mam glosnomowiacy, na co odp: ze mam natomiast nie przelaczyl sie i tak pech. Chwila rozmowy i Pan policjant: prosze wiecej juz tak nie rozmawiac i jechac.Morał z tego taki, że są są psy i są policjanci.

1

@Huck prawo jest jakie jest, ale największy problem jest wtedy gdy rowerzysta jedzie po ulicy zamiast po ścieżce rowerowej która jest obok. Nie wspominam już o fakcie gdy peleton rowerzystów wjeżdża na ulicę i bezczelnie przejeżdża obok znaku który mówi o zakazie poruszania się dla rowerów.

Nie wolno przejeżdżać na rowerze przez przejście dla pieszych i mimo że sam to często robię starając oczywiście zachować się wszelką ostrożność to trzeba jednak wiedzieć o tym że podejmujesz ryzyko i możesz zostać ukarany.

0

@KrystianR Pies wzięło się od tego że służy i chroni, to nie jest negatywne określenie.

0

@Azrik albo że dużo szczeka i gryzie ;) a wszyscy wiemy że są psy takie i takie ;) tak samo i policjanci.

0

@Azrik i jest pogardliwym określeniem służbisty...

Złamanie regulaminu serwisu pkt. 9.3.1.

1

@anxted
Są 3 przypadki kiedy można jechać rowerem po chodniku. O ile dwa pierwsze wątpie, że go dotyczą to trzeci dopuszcza jazdę ulicą jeżeli na jezdni nie ma wydzielonego pasa dla rowerów i jednocześnie samochody mogą poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h. Wówczas można wjechać na chodnik, ale tylko wtedy, gdy jego szerokość wynosi min. 2 m.
Wtedy oczywiście na chodniku musi zachować szczególną ostrożność, ustepować pierwszeństwa pieszym i dostosować swoją prędkość do ruchu pieszego.

Tak mówi prawo o ruchu drogowym.

0

@draxidox Było o tym wcześniej. Żaden wyjątek nie miał zastosowania.

0

@anxted
A to nie czytałem

0

@draxidox te prawa też niczego sobie. Rowerzysta ma z jakimś dalmierzem czy inny specyfikiem jeździć? z 2,05 nagle do 1.95 się skróci i co wtedy :)))

0

@Huck
No wtedy łamie prawo, proste.
Jak samochód stanie krzywo na chodniku i jednym bokiem będzie przepisowe 1.5m a drugim 1.45m to co wtedy się dzieje?

0

@draxidox wiadomo co, lecz chodzi mi o to, że to chore i zdarzają się takie wykręty, które za 5cm by Ci faktycznie wlepiło ten mandat ;) Powinno być przykładowo 1,5m plus tolerancja X, żebyś mógł to określić nie chodząc z miarą wokół auta czy chodnika..

0

@anxted @Huck Przepisy są badziewne i absurdalne, właśnie celem łatwiejszego wyrabiania norm mandatowych. To też nie wina policjantów, że takie mają wytyczne. Więc czyja? Tych co to prawo wymyślają.

0

@wojtekjoe mimo wszystko, mi jako człowiekowi byłoby po prostu wstyd (nie dopuszczam myśli, żebym mógł takie coś zrobić) wystawiać mandaty za takie coś, a nawet zaczynać rozmowę z człowiekiem na taki temat i pouczać.... No ale każdy ma jakieś ambicje, poglądy, czy sumienie.

0

@Huck
Kłopot w tym że to nie nam zablokowało mózg.
Przepisy są jasne i KAZDY rowerzysta który ich nie przestrzega powinien być karany.
Ale ludzie tacy jak ty uważają że "ich prawo jest lepsiejsze" :) A potem mamy połamaną kobietę na którą najechał jadący po chodniku 90 kg byczek.

0

@Zoker
Cóż, dlaczego nie przekraczasz prędkości o 10 km ponad limit na drogach np. Norwegii?
Bo tam z urzędu płacisz za to minimum 1500 zł.
I nie ma znaczenia że droga jest prosta, nieuczęszczana i biegnie przez las.

0

@Huck Ty nie dyskutujesz z nami tylko z przepisami. Skoro nie ma ścieżki to musi jechać po ulicy. Skoro jest przejście to nie może przejechać tylko musi zsiąść z roweru i GO PRZEPROWADZIĆ. Jedyny wyjątek to jak jest ścieżka przed/za przejściem dla pieszych wtedy może przejechać dany rowerzysta i nawet kierowcy muszą mu ustąpić, bo ma pierwszeństwo. Doedukujcie się przepisów, bo jednak są prawdziwe.
Ja też u siebie w mieście zaparkowałem na chodniku (10m szerokości), by kebab kupić. Każdy tam tak parkował. Przed mną tego dnia 2 auta, ale odjechały jak czekałem. Podjechała policja i wj.... mi manda, bo wcześniej gdzieś tam jest znak o zakazie parkowania. Przyjąłem mandat, bo faktycznie był tam taki znak. Pierwszy raz tam zaparkowałem, więc nigdy nie patrzyłem na taki znak. To, że parkuje tam każdy do dziś. To, że przede mną i po moim mandacie za 30min znów tam parkowali to inna bajka. Natomiast to już w gesti i woli policjanta leży czy wypisze Ci mandat za coś co każdy robi czy nie. Niemniej jednak słuszny mandat, więc nie możesz dyskutować tylko go przyjmujesz.
Mi kiedyś dziadek wymusił, że prawie bym przyj...ał autem w jego bok... jak otworzyłem szybkę i mu mówie, że co on robi i że prawie bym w szpitalu skończył to mi jebnął tekstem, że kultura jazdy obowiązuje i mi ciskał, że jestem chamem.... kit, ze przepisy.... kit ze wymusił.... kulturka najwazniejsza... kit w moje zdrowie...

0

@Gappeq Jest jeszcze autobus/auto, pieszo można iść. W wielu miastach są trawmaje/metra. Rower to nie jedyny środek transportu. Poza tym podałeś taki mega skrajny przykład, że to aż żal . Czy Polacy zawsze muszą na wszystko narzekać i myśle 0-1 ? Ze skrajności w skrajność ? Rozwiązujcie problemy, a nie szukacie ich na siłę.

0

@KrystianR Teraz o ile mi wiadomo to nawet nie można telefonu na głośnomówiącym na kolanie trzymać, bo już masz mandat. Natomiast wiadomo, ze policjanci obecnie suszą ładnie, trzeba uwazac.
No pewnie sa psy i policjanci ;)

0

@zuang1995 Ale ja bardzo dobrze znam przepisy. Chodzi mi o patologie egzekwowania / debilne przepisy / moralność ludzką kierowaną logiką. Mimo wszystko policjant np. jak w przypadku kolegi, który nic nie zrobił, a tylko każdemu dookoła pomógł, mógł przymrużyć oko ;) to samo u Ciebie. Moze już na wakacje zbierają heh ; ) tym bardziej, że tam każdy od zawsze jeździ rowerem bo chodnik szeroki, a droga wąska. W momencie gdy dostał mandat to pewnie było na odcinku kilometra chodnika kilkunastu rowerzystów xd

0

@Rust_Cohle to się wyklepie

2

@Huck La Rambla wydała wyrok - jedni za karą śmierci, inni dają medal za rozsądek rowerzysty.

1

@malicinho Dokladnie - sam byłem świadkiem jak policjant zobaczył kogoś kto wjechał pod prąd i pomógł mu wyjechać z tej uliczki. U nas pierwsze co by zrobił to wystawił mandat. Inna kultura po prostu.

0

@zuang1995 Tak, podałem skrajny przypadek, ale jest dużo ludzi, którzy mają traumę albo się boją jechać rowerem po ulicy... Np. kobiety. Może tobie odpowiada, że państwo narzuca ci jak masz żyć, że żyjemy w państwie policyjnym, w którym nie wiesz kiedy i za co możesz dostać mandat pomimo, iż nie robisz nic złego, a konieczność karania obywateli za każdą pierdołę jest narzucana z góry, bo trzeba wyrobić normę mandatów, a jak odmówisz jego przyjęcia to masz pewność, że żaden sąd nie przyzna ci racji... To jest chore!
Widziałeś ostatnio prowokację panów w radiowozie, którzy jadąc w nocy po pustej ulicy specjalnie zwalniali przed pasami, żeby tylko ktoś ich wyprzedził przed przejściem żeby mogli mu wlepić mandat? Tak ma wyglądać ten kraj? Prowokacje policji żebyś nie mógł normalnie żyć? Problemem jest nasza swoboda i wolny wybór w tym kraju, które nam się odbiera!

0

@Gappeq
"Problemem jest nasza swoboda i wolny wybór w tym kraju, które nam się odbiera!"
Masz telefon komórkowy i kartę płatniczą? Pewnie tak i do korzystania z nich nikt cię nie zmuszał.
Więc zastanów się jak bardzo te dwie rzeczy odbierają ci wolność i prywatność.

0

@pluszek karta płatnicza odbiera mi wolność? W pewnym sensie, bo nie obejdzie się bez niej... Telefon? Nie sądzę. Nie korzystam z portali społecznościowych i nie jestem uzależniony od telefonu...

1

@Gappeq Nikomu nie odpowiada tyle CI powiem. Natomiast skoro masz TYLKO GADAĆ i i tak nic z tym nie da się obecnie zrobić, bo jest za dużo korupcji + nie odmówią sobie WŁADZY wg ich widzimisie(karania), więc z czym do ludzi. Więcej realizmu, mniej bajek. Widziałem ten filmik i potepiam takie psy. Są dla mnie zwykłymi ku....a bez honoru. Zresztą nie bez powodu lekarz czy strażak cieszą się większym poparciem ludzi. Nie bez powodu się mówi, że jak kogoś biją to policja nie widzi, przyjeżdza po godzinie, ale żeby wypisać mandat na czerwonym świetle to są zawsze na miejscu .
Ten kraj i tak zszeł na psy przez ludzi, którzy głosują na tak piekny rząd. To rząd daje władze klerowi , policji i innym. To rząd ma sądy w swoje ręce.

1

@Gappeq
Obie te rzeczy kompletnie odbierają anonimowość.

« Powrót do wszystkich komentarzy