ferdas_rawa
Dołączył/a: przed 2011 rokiem
Warszawa
5 obserwujących
7 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
0
@norbi77 no tak, i ten zacpany alfons, patologiczny kibol wygrał z Prawdziwym Prezydentem. Rafał zna tyle języków, ale po Polsku nie potrafił powiedzieć nic ciekawego, Polacy znów woleli kogoś innego. Znowu "uśmiechnięta polska" okazała się zadufana w sobie arogancka. Widocznie za mało kartofli w DPSie rozdali...
I po wyborach zamisat wyciągnąć wnioski, to dalej robicie swoje, politycy i wy ich ślepi wyborcy. Dzięki Wam PIS już przoduję w sondażach, Konfa trzecia, nawet Braun ponad progiem(!), a Hołownia, PSL, Lewica rozsypały się jak domki z kart. To nie jest wina patusa Nawrockiego, to jest wina tych wszystkich, którzy znają tylko język nienawiści, kłamstw etc... nie ma drugiego tak sączącego się jadem środowiska jak fajnopolacy. Pisiory przy Was to salony... a nie jestem fanem pisu. Jeszcze raz Wam dziękuję, i te podziękowania składam na Twoję ręce. Ale należą się wszystkim. Od premiera po Borneo...
0
@Aragorn33 ja o nic nie walczę, ale po prostu bawi mnie to co piszesz, Nawrocki to nie mój kandydat i nie będę go bronił xD Ja napisałem, że ciała dało, i MSZ, i Nawrocki.
"pozwolili mu występować w imieniu Polski" - patrz jak sam siebie masakrujesz. MSZ pozwoliło nawrockiemu, a chwilę wcześniej pisałeś, że Bielan załatwił. Ty już nawet nie jestes spójny w tym co piszesz... " Bielan najpierw użył swoich kontaktów w partii republikańskiej, żeby odsunąć rząd od rozmów z Waszyngtonem". Wiesz kto tak napisał? :-) To Bielan załatwił, czy rząd pozwolił? To jak, pozwolił, czy nie miał nic do gadania. Ja też pozwalam Ci pisać na La Rambli, powinieneś być mi wdzięczny xD
@norbi77 ale przynajmniej potrafi być w Pałacu Prezydencki, Wasz kandydat nawet tego nie potrafi. Miłego wieczoru.
1
@Tigana co Ty gadasz za bzdury... rząd nic nie może, dzisiaj MSZ kieruje Bielan xD
1
@norbi77 Gdzie od 2 dni jest Karolek? - tam gdzie wcześniej, w pałacu prezydenckim
6
No cóż... typowy kibic Realu, co im powiedzą w Real Madryt TV powtórzy i nawet nie zrozumie.
3
@Aragorn33 tylko MSZ odpowiada za relację z innymi Państwami, w skład delegacji może wchodzić również premier :-) A nasze MSZ, czyli ministerstwo odpowiedzialne za kontakty zagraniczne nic nie zrobiło...
Tusk z Sikorskim ustapili i dzięki temu Nas tam nie ma... no po prostu genialne, nic nie robią i im jeszcze ludzie brawa biją. Wieli patriotyzm. Jakoś w Brukseli bez pardonu donosili na polski rząd i w europarlamencie pokazywali wojnę o stołki a tutaj tacy wstrzęmięźliwi. Ty wierzysz w to co piszesz? :-)
@RafiVeB ale co ja mu tłumaczę, ja po prostu oczom nie wierzę, że są tacy którzy wierzą w teorię że poteżny Bielan zaorał cały rząd, a ten w geście wielkie patriotyzmu nic nie zrobił.
@Ryoumen otóż to! Opozycja, a raczej jeden Bielan, ma więcej do gadania niż Tusk i Sikorski xD mało tego okazuję się, że prezydent który nic nie może, jednak może. No cuda na kiju... no ale jak oni mogą zająć się sprawami zagranicznymi jak im czasu nie starczyło, aby zatuszować te potężne nadużycia w KPO.... unia sponsoruje Polakom jachty, sauny, jacuzzi... to jest ważne, a nie ... kontakty zagraniczne... z agentami Rosji xD jaja
5
@Aragorn33 "zawsze kiedy zawali prawica to okazuje się, że winne są czynniki niezależne od nas." zawsze jak zawini obecny rzad, to tak naprawde wina PiSu. I tak mozemy sie przerzucac w kolko.
Czemu MSZ nie wystawilo delegacji? Od czego oni sa? Jak prezydent RP ma pelnic role MSZ, nie ma sprawy, niech wywalaja Sikorskiego i likwiduja ministerstwo... Nie zrobili nic, ale dali amunicje takim jak ty... :) walka o stolki a nie dobro kraju. Prawda natomiast jest brutalna, MSZ dalo ciala, prezydent rowniez, ty wybielasz jednych kosztem drugich. A obie strony tocza wojne, kosztem Nas Narodu.
2
@Aragorn33 czyli jeden Bielan ma więcej do powiedzenia w USA niż całe polskie MSZ... a ok, to przepraszam. Tak to jest wstyd i kompromitacja.
Co do moich poglądów, zawsze w kraju działają Twoi wrogowie, jak nie umiesz ich pokonać to lepiej dać sobie spokój z polityką. Nie ma co płakać i robi afery z tego, że jeden polityk ograł całą partię.
Co do wyzwisk Tuska... no coź, jeśli te decyzje nie sa powiązane, to USA musi mocno gardzić całym polskim rządem. Zemsta Trumpa to jeszcze jakies wytłumaczenie, ale ta sytuacja to nieudolność :-) ważne, że KPO już rozkradzione, reszta to tylko otoczka.
1
@Aragorn33 PIS z prezydentem który nic nie może byli w stanie użyć "swoich kontaktów w partii republikańskiej, żeby odsunąć rząd od rozmów z Waszyngtonem"... no to chyba pora aby rząd się podał do dymisji...
Musze przyznać, że nikt tak pięknie nie obnażył słabośći polskiego rządu jak Ty, brawo.
ps. może jakby Tusk nie wyzywał to MSZ decydowałoby o polityce zagranicznej a nie Bielan. No, ale taki mamy klimat.
1
@Safrani gol powinien zostac uznany, nic więcej nie ma sensu pisac... Widzew nie zasluzyl na przegrana.
0
@Blantozaur polski patriota uzywajacy brytyjskich skrotowcow... Widac kolejny obronca ojczyzny wyrzucony z UK :)
0
@Blantozaur ale chwila? Czy ja mówię, żebyś traktował źle bliskich? Radzisz innym jak mają żyć, to ja Ci mówię zachowaj te rady dla siebie i skoro są one takie super to chyba bliscy się ucieszą, a może już się cieszą, że jesteś oschły i wyzywasz innych od bydła, tego nie wiem.
Ale skoro się obraziłeś to jednak zdajesz sobie sprawę, że to co piszesz jest słabe.
Dla mnie Twoi bliscy, czy inni ludzie są tym samym, obcymi, więc tak stawiam znak równości. Jestem oschły. Nie wiem czy wy nie robicie większego burdelu... nie znam was, po tym co piszesz, nie mam pewności czy zaliczasz się do kwiatu Narodu Polskiego... masowe migrację są złe, ale generalizowanie i nagonka, którą tu uprawiacie jest większym złem. Przez takich jak Wy, Ci Ukrancy nie będą sie asymilować, mało tego będą pamiętać tę nienawiść a to będzie rodzić nowe tarcia. I wszystko w imię czego? I myślisz, ze dzięki temu możliwa będzie ekshumacja? Zabezpieczenie naszego dziedzictwa kulturowego na Ukrainie? Cmentarz we Lwowie nagle będzie szanowany przez władze? Nie... tacy jak ty niszczą to co było polskie na Ukrainie i raz na zawsze przekreślają szansę na unormowanie tych spraw, bardzo waznych dla naszej kultury. To nie jest patriotyzm, to czysta nienawiść.
0
@Blantozaur ojjj ludzi od bydła wyzywałeś, ale jak ja Ci piszę, żebyś swoje rady wsród najbliższych stosował to jednak się obraziłeś :-) To Ciebie obraża?
Obraża Cię to kim jesteś?
Nie rób drugiemu co Tobie nie miłe... ty uderzyłeś o dno, niżej się nie da. Bez pozdrowień, bez odbioru.
0
@Blantozaur a kto go zmusił? I dlaczego go zmusili?
Ja nie popieram kultu Bandery, uważam, że to należy tępić, tak samo jak bolszewizm, nazizm etc. Ale nie mam zamiaru ganiać każdego kto zrobi salut rzymski... bo jak miałbym tak robić to najprawdopodobniej cała polska prawica musiałaby wyjechać z kraju. Człowiek odpowiedzialny za wywieszenie flagi przeprosił. Szczerze, nieszczerze, mam w nosie, poszło w świat.
Natomiast oschłość zostaw dla najbliższych - nam pozwól żyć po swojemu.
0
@MonteChristo xD dobrze ze napisales wprost, bo nijak tego nie widac...
0
@MonteChristo no to pokazałeś swoje możliwości intelektualne! XD jak na Brauniste to i tak niezle. A teraz szukaj banderyzmu, ty gadu gadu, a ukrainizuja Polske xD
0
@MonteChristo i tak dbasz ze flaga Bandery wisi na Narodowym. Brawo. Taki z Ciebie patriota jak z Grzegorza Brauna, ktory jak mu pasowalo wyznawal milosc Ukraincom. Brawo Braun, brawo Ty.
0
@MonteChristo akurat to czy uznajesz te przeprosiny nikogo nie obchodzi. A moich pogladow nie znasz, a masz duzo do powiedzenia. Ale jasne, nie bedziesz dyskutowal. Trzeba bylo wpasc na to wczesniej zanim zaczales.
2
@MonteChristo ukrainizacja? A to Ukraina Cię podbiła? Zniewolili Cię? Bo ja jestem wolny, żyję w Polsce, gdzie Ukraińcy nadal są gośćmi. Przykro mi, że Ciebie zdominowali i zukrainizowali.
@Blantozaur to też ten gość przeprosił. Czego ty chcesz więcej? Wpajają im od małego, że Bandera był jak u Nas Piłsudski... zrobiła się afera, pokazał twarz, powiedział przepraszam... a mógł siedzieć anonimowy jak wy patrioci zza klawiatury.
Idole Brauna! Podążajcie za swoim wodzem:
Cytuję" Renegocjować trzeba różne traktaty, ale jeśli już, to traktat horodelski z 1413 roku, traktat lubelski z 1569 roku i traktat hadziacki z 1568 roku. Te unie należy reformować, razem z Ukraińcami i Białorusinami." - tak jestem wielkim orędownikiem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Tak jak Braun.
0
@LinekMichal szejk LM zdobył i koniec przepłacacnych transferów ;-) ale to co przepłacili to ich.
2
@Blantozaur każdy ma prawo do pomyłki, publicznie przeprosił, do tego starał się to robić po Polsku... ich tam w szkołach nie ucza kim był bandera... dlatego to co zrobił ten gość jest warte uznania. Polacy nie zawsze byli święci, mamy swoje grzeszki, ale pewnie o tym wiesz niewiele, nie?
0
@pt9 pierwszy gravel to był rower mtb z dołożonym barankiem i takie projekty to były przeróbki robione w garażu, dopiero później biznes podchwycił, że to dobry deal.
Wielu producentów przespało i dlatego przerobili szosy na gravele :-)
" na wyprawy kilkudniowe gdzie znam nawierzchni." - i to jest clue! Gravel da radę komfortowo pojechać wszędzie, jak nie wiesz co cię czeka, chcesz łykać kilometry, nie weźmiesz MTB, tak jak do jazdy wokół domku w lesie nie weźmiesz Gravela.
Las lasowi nie równy... mój znajomy po lesie jeździ tak, ze już 2 razy był skręcany na śruby... a ja jeżdżę tak, że lubię sobie mknąć po ścieżce i z doświadczenia wiem, że piach i te mityczne korzenie to tylko mała część moich tras...
1
@Safrani rama chisela swojego czasu była uważana, za najlepszą w tym zakresie cenowym, głównie chodzi o sztywność. Do tego masz tam Progressive XC Geometry, czyli teoretycznie będziesz na niej bardziej wyprostowany. Lepiej.
Tylko za speca się płaci. Ja finalnie wybrałem Treka ze względy na rozmiar ramy, na Speca byłem za duży - polecam to sprawdzić, bo jesteś podobnego wzrostu. Chisel by moim pierwszym wyborem, jednak brak rozmiaru + cena mnie zniechęciły.
Co do uwagi na temat hamulców SRAM, to potwierdzam, wielu piszę, że są dużo gorsze niz shimano. Żona ma SRAMA nie narzeka, ale to jej rower.
Moja uwaga do srama.... nie wiem czy to przypadek, jak długo nie jeździmy łańcuch srama - rdzewieje. Mimo dobrego nasmarowania. Ale łańcuch można wymienić, nie jest to duży koszt. Nowy SRAM też nam zardzewiał, więc to nie jednorazowy przypadek.
0
@MesQueUnClub_87 wyjaśniam:
1 - jak ja komuś chcę coś polecić to muszę mieć 100% pewności, że go dobrze rozumiem.
2 - "rower miejski już ma" albo, że "te rowery nigdy nie wyjadą z lasu", więc żaden asfalt nie jest brany pod uwagę. - to twoja ocena. Ja po lesie jeżdżę Gravelem i w lasach często masz szutr, drogi utwardzone, a wtedy MTB nie jest potrzebny i Gravel daje wiele frajdy, czuć wiatr we włosach, na MTB jeździsz po prostu wolniej.
Do tego ludzie często jeżdżą po Polsce, aby pozwiedzać, tylko lasy i co wtedy? Kolega szuka pomocy, najpierw pytam, później podpowiadam.
Jeśli Gravel daję rade po lesie to Cross tym bardziej. MTB jest ciężki, opony - w standardzie- mają dużo wyższe opory toczenia, amortyzator waży. Mój Gravelek ma < 10 kg, jaki MTB i za ile pln ma 10 kg? W tym przypadku Gravela nie polecam, bo wymaga wprawy. Góral lepszy, ale Crossa absolutnie nie skreślam.
3 - do Crossa możesz włożyć szersze opony, to samo do Gravela i masz opony MTB i rower który w 90% terenu nie ustąpi MTB, a będzie bardziej uniwersalny i wygodniejszy, i to jest ta jedna rzecz o której niewiele osób piszę. Geometria ramy. Cross daję pozycję bardziej wyprostowaną, nie musisz się na nim zwijać jak pająk. Gravel daję kilka chwytów na kierownicy, co też pozwala czasem odciążyć plecy.... Safrani ma 190 cm, więc pewnie zderzy się z podobnymi problemami co ja 194 cm.
Wiesz, że większość MTB ma rozmiar XL, a osoba 190 cm może potrzebować XXL. MTB to rowery sportowe, a w sporcie bierzesz 1 rozmiar ramy niżej niż do rekreacji. Dlatego zawsze na MTB na dłuższą metę będzie mniej wygodnie. Chyba, że siedzisz w siodełku od lat, to wtedy 'przyzwyczajasz' się. Ale Safrani nie wygląda jak rowerzysta z krwi i kości.
Choć mimo tych uwag i tak uważam, że powinien się trzymać jakiegoś prostego MTB. Proste MTB będą bardziej rekreacyjne, a masa w tym przypadku to plus, na dłużej starczy.
4- "To tak jakbym napisał, że będę jeździł tylko po jezdni i ktoś by odpowiedział "nie potrzebujesz szosówki bo MTB też pojedzie po ulicy" - las jest zróżnicowany, każdy inny jezdnia nie, albo mniej. Ale owszem, do jazdy po asfalcie nie potrzebujesz szosówki :-) i jeśli nie jesteś ultra fanem kolarstwa to Ci to nawet odradzam. Powodów jest wiele. Ale jeśli u Ciebie na las jest tylko MTB, na szosę tylko szosówka, to rozumiem dlaczego się nie dogadamy.
5 - "W Gravelu nawet ciężko jest trafić amortyzator (wybór jest o wiele mniejszy), więc co to jest za komfort jazdy po korzeniach i kamieniach." - ojjj, jeżdziłeś kiedyś? :-)
Do jazdy po korzeniach więcej komfortu dają grubsze opony z niskim ciśnieniem. Co z tego, że przód wybiera jak siedząc tyłkiem na siodełku czujesz każdą nierówność. czyli na kamienie full co?
Oto krótki z filmik z zawodów:
Naprawdę MTB potrzebny? Myślisz, że ktoś okazjonalnie będzie jeździł w trudniejszym terenie? :-) To tylko kwestia opon.
"Korzenie, kamienie, stepy, szosy, odcinki zarośnięte, rowy" większość z tego przejadę na Gravelu, jedyna zapora to fosa i grząski teren.
Podsumowując, wybór roweru jest mega trudny, najlepiej mieć dwa, albo trzy. Wtedy dobierać go pod teren. Albo mieć kilka kompletów kół, albo i jedno i drugie.
2
@pt9 Holowtech i kwadrat zamotałem się, miałobyć kupuj mocowania Holowtech, kwadratu unikamy.
Tak, dalej wciskają tarczówki mechaniczne (choć głównie w Gravelach) + kwadrat - jestem świeżo po zakupie rowerka i troszkę się tego naoglądałem. I naprawdę nie łatwo jest znaleść coś co ma wszystko w sobie + często próbują opchnąć coś co nie schodzi itd. Trek marlin to jeszcze kwadrat, a rower 4 tys.
1
@Safrani jak masz piach szukaj XC w turystycznej geometrii, choć crossów bym nie skreślał, ma być wygodnie. Szukasz czegoś między XL a XXL, polecam tarczówki, ale hydrauliczne, przepaść, to ile będziesz mieć przełożeń zależy od kopyta w nodzę, ale 1x12, 1x11 wydaję się być idealne. Jak możesz szukaj czegoś ze sztywną osią, polecam siodełko od razu zmienić, dobrać bike fitting.
Ja jeżdzę na Trek Procaliber 6 i uwierz, że nic więcej do lasu nie potrzeba:
https://bikeplanet.pl/pl/products/rower-trek-procaliber-6-19715.html
Pytanie tylko czy nie będzie za sportowa geometria ;-) jak tak jest Trek Marlin.
rozejrzyj się jeszzce za Meridą Big Nine, Specialized Chisel, warto poszukać czegoś od marina, Scotta - choć uważam tę markę za przereklamowaną choć ją uwielbiam :D Możesz oczywiście szukać czego Fuji, Orbea itd, ale nie przypadkiem te rowery są mniej cenione.
Tak naprawdę masz do wyboru może z 10 rowerów, kup ten co będzie najwygodniejszy. Kupowanie fulla, czy karbonu, do roweru co będzie leżał w domku letniskowym jest bez sensu. Np: amortyzatory trzeba serwisować, prostszy rower - mniej problemów.
ps. proponuję szukać też mocowania korby na kwadrat: Hollowtech oraz mocowania tarcz centerlock. Rama która będzie mieć te 'bajery' będzie najbardziej przyszłościowa, jak ci się coś zepsuję, to wymienisz sobie na lepsze... choć wątpie, że będzie taka potrzeba. Ale za 10 lat moze się okazać, że stare rozwiązania mogą wylecieć tak jak wyleciały koła 26 cali.
ps. żona natomiast niech rozważy coś na kołach 27,5 cala, ty bierz 29 :-)
0
@Safrani widzę, że zaczyna się już przekonywanie czego potrzebujesz. Ja w życiu miałem wiele rowerów, zanim cokolwiek ci podpowiem, to ważne jest parę informacji.
Jak daleko masz do lasu? Będziesz woził rower autem? Jaki masz wzrost i wagę? Jak tam kręgosłup? Ile km dziennie? Itd
Parę komentarzy do postów kolegów:
Karbon za 8 tys - 10 tys - daruj sobie. Tym bardziej, że piszesz o spokojnej jeździe. Karbon da Ci mniej niż wyłożenie tej kasy na "daodatki" choćby wygodne siodełko, albo hamulce tarczowe - hydrauliczne.
Nie potrzebujesz MTB. Nawet na gravelu po lesie pojeżdzisz, kwestia opony, a "MTB"? Jak weźmiesz takiego MTB za 8 tys, pewnie będzie miał bardziej sportową geometrię, więc będzie mniej wygodny. To taki uogólnienie, ale się sprawdza. Nie polecę Ci konkretnego typu, bo nie wiem co kryje się pod 'jazdą w lesie'. Ja po lesie jeżdzę gravelem, unikam piachu, jest komfortowo, natomaist do lasu mam godzinę po asfalcie, a tutaj gravel zjada górala. Nie polecam Gravela, ale ostatnio wolę asfalt, bardziej mtb jest cross, więc może lepszy będzie cross?
Kupując rower sprawdź jaki zakres opon może wejść, są gravele, co pozwalają wsadzić oponę, która spokojnie da radę na piachu. Ale kosztem komfortu jazdy po asfafcie.
Geometria ramy jest inna nie w przypadku marki, a konkretnego modelu, nie kupuj nic przez internet, usiądź na nim. Wygoda przede wszystkim! Osprzęt zmienisz, ale geometrii ramy już nie. Do tego polecam Bike Fitting - to też kosztuję :-)
"Ja mam 190 cm wzrostu, a żona 172" - ważniejsze jest jaką masz odległość od ziemi do krocza.
2
Szkoda tylko ze to nie byly symulki xD owszem rekacje przesadzone, ale kontakt byl... No coz dla Rudigera jak nie ma kontuzji, nie ma faulu. Moim zdaniem nastepny mecz, nie podajemy mu reki... Takie Real Mentality
0
A moze kintuzja na 4 miesiace? Hmm? :)
3
@Ibunk to jest właśnie ten paradoks... sprzedajemy kogoś, nie możemy wydać całej kasy, do tego nie możemy całej pensji przeznaczyć na pensję, dlatego robione sa te wypożyczenia, przedłużania kontraktów na więcej lat - za mniej. Dzięki temu możemy się wzmacniać. Jak uzyskamy zasadę 1:1 to Barca będzie mieć kasę... bo przecież teraz nie może ich wydać ;-)
Co do oka Laporty. Ronnaldinho i Riijkaard, Guardiola etc ... nie, nie ma oka do ludzi. W tej kadencji wyciąga klub z dużo większej kupy niż 20 lat temu, ale o mały włos nie zdobyliśmy trypletu :-)