Sulimo
Dołączył/a: listopad 2020
Lublin
40 obserwujących
13 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
1
@Encore Ale powiedział prawde. Taka jest rzeczywistosc
5
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/k2tk9kpTURBXy8wMDNjY2I3YWM2YjhlYWFjYTE1YWExMzczNGJjN2M3Yy5qcGeTlQMAAM0J9s0NtpUCzQSwAMLDlQIAzQLuwsPeAAOhMAWhMQGhM8M
Fresk przedstawiajacy Somme[Wezuwiusz] :)
@Rastafarnianin @macio_944 @TheNekro94 @Jakchcesz @AssisMoreira @Kim Kallstrom @barcelonaLM @michal26
1
HBC wrzuciło materiał o legionach rzymskich :)
0
@Khajio Ale Guiu nawet swoja gra nie pooazywał nic za co mozna by go duzym talentem nazwac. Taki Abel ruiz v2
3
@okiemtypera_lucaxx95 Jaki wielki talent? Ty widziałes jego gre?
6
Somma-Wezuwiusz to kompleks wulkaniczny który składa sie z kaldery wulkanu Somma i stozka Wezuwiusz który w niej wyrosł. Historia tego znanego stratowulkanu jest długa i wybuchowa. Obecnie Wezuwiusz liczy sobie ok 1281m n.p.m
I jest uśpiony. Ostatnia znana erupcja to rok 1944.
Zanim wyrósł obecny stożek doszło do conajmniej 2 potężnych erupcji o sile VEI-6
Pierwsza w epoce brązu ok 2000 lat p.n.e i miala nazwe Avellino.
Ta erupcja była silniejsza lub tak samo silna jak erupcja z 79 roku naszej ery gdy zgładzone zostały Pompeje,Herkulanum oraz Stable.
Według informacji kolumna z tej erupcji miała wysokosc od 21 do 36km i wyrzuciła conajmniej 4km3 materiału.
Gdy kolumna sie zawaliła spływy piroklastyczne niszczyły wszystko na swojej drodze. Siłe tej erupcji oszacowano na 6 w skali VEI.
Druga w roku 79 naszej ery
Erupcje opisał Pliniusz młodszy na podstawie obserwacjj Pliniusza starszego i dlatego tego typu erupcje nazywamy Plinianskimi lub Ultraplinianskimi. Według badan erupcja miała 5 stopien na skali VEI co moim zdaniem nie jest do konca prawda. Zamieszcze ciekawy artykuł na temat tej sprawy. Według mnie i na podstawie tej pracy ta erupcja podobnie jak Avellino miala 6 stopien na skali VEI.
https://www.volcanocafe.org/the-enigma-of-the-79-ad-eruption-of-vesuvius/
Poza tymi erupcjami Somma-Wezuwiusz miał pózniej kilka innych tak samo silnych erupcji.
Jest to potencjalnie bardzo niebezpieczny wulkan z racji gestego zaludnienia tejże okolicy. Ale warto dodac,że Wezuwiusz to nie jedyne zagrożenie. Niedaleko leży kaldera Campi Flegre która w swojej historii miała erupcje VEI 7 conajmniej 10x silniejsza niz wymienione erupcje Wezuwiusza. Warto tez dodac,że ostatnimi czasy kaldere nawiedzaja liczne trzesienia ziemi.
@macio_944 @TheNekro94 @Jakchcesz @AssisMoreira @Kim Kallstrom @Zoker @barcelonaLM @michal26
4
@Arden Zamien literke z na d i sie zgadza xd
6
@Luciano99 @Kessie wyszczuplałes? Jaka dieta? Głodowa xD?
1
@kuz Ona wczesniej była juz znana. Nie szukałbym tu próby wybicia :)
Raczej efekt kuli snieznej wystapił od kiedy sie razem pokazali
16
https://i1.jbzd.com.pl/contents/2024/07/normal/bwgpGC7LmBvSRfe6MoASAvGBZABqq2Hh.jpg
Nie no kurła prze.. tego mema z Yamalem i dziewczyna. Niezlicze ile kombinacji tego widziałem xd
@macio_944 @TheNekro94 @Jakchcesz @Luciano99 @Kessie @Deviler @Bocheno1 @Kgorecki2500 @tomek8756
2
@Awtameok_Klana Nie chodzi o zapach tylko o widok i historie.
Miec swiadomosc ze stapa sie po wulkanie który zgladził Pompeje to musi byc niesamowite uczucie.
1
@Zoker Mozesz sie pochwalic :) Szczerze zazdroszcze
0
@Awtameok_Klana Może potem bo nie chce fejka wrzucic. Wole sprawdzic 2x
9
Własnie dokopałem sie do informacji ciekawej a w zasadzie erupcji.
Wygladana to ze historia Wezuwiusza obecnego jest dużo bardziej skomplikowana.
Byc moze wrzuce post dokładniejszy o historii tego wulkanu. Musze zgłebic bardziej temat.
@macio_944 @TheNekro94 @Jakchcesz @AssisMoreira @Kim Kallstrom @michal26 @barcelonaLM
3
https://www.volcanocafe.org/the-enigma-of-the-79-ad-eruption-of-vesuvius/
No i to ma duzo sensu. Od dawna mówiło sie,że erupcja Sommy-Wezuwiusz z 79r była niedoszacowana wzgledem siły na skali VEI.
Ten artykuł rzuca troche swiatla na ta erupcje. Moim zdaniem jest to trafna diagnoza i erupcja Sommy powinna dostac 6 na skali VEI podobnie jak Pinatubo bo jest wiele cech wspólnych dla tych erupcji.
Wezuwiusz jest jednym z najbardziej niebezpiecznych wulkanow swiata. Nie jest to poziom superwulkanów ale ze wzgledu na połozenie jego erupcja o podobnej sile jak ta z 79 mogłaby powaznie zdewastowac okolice i zrobic Pompeje v2.
Jest to także mój ulubiony Stratowulkan obok St Helens z Gór Kaskadowych.
@macio_944 @TheNekro94 @Jakchcesz @AssisMoreira @Kim Kallstrom @michal26 @barcelonaLM
17
@Kgorecki2500 Wiara a trzezwy osąd sytuacji to 2 różne rzeczy.
Nas dziela lata swietlne od topowych kadr. Nie powiedział nic złego a czysts brutalna prawde
3
https://jebzmeme.pl/kiedy-coreczka-ma-nowego-chlopaka-d/
Czyżby listonosz pukał 2x ;]?
@macio_944 @TheNekro94 @Jakchcesz @Luciano99 @Kessie @Deviler @Bocheno1 @Kgorecki2500 @tomek8756
1
@barcelonaLM Ostro. Podoba mi sie ;]
0
@HypeR Byle to był film o X man a nie znowu o Wolverinie. No i mogliby w koncu pokazac w normalny sposób zwiazki m.in Scotta i Jean i Rogue z Gambitem.
1
@HypeR Mogliby w koncu zrobic film o Cyklopie i Feniksie.
2
https://www.facebook.com/globalnewshubonline/videos/489278893610574/
Ale kompilacja kocich chadów xD
@macio_944 @TheNekro94 @Jakchcesz @Kgorecki2500 @tomek8756
1
@Eto'o9 R10 Mysle że nie. Bardziej 7 netto obstawiam
7
@blakkudium Okej pensjs mysle. Na pewno bardziej realna niz zarobki de jonga
0
@Kgorecki2500 To niezle pojechał z Duda xD
Tak wiem do czego on pije sle i tak żenada
21
https://www.kiep.pl/img47/2022/08/09/1660065765xyz.png
No i to jest kulturka :]
@macio_944 @TheNekro94 @Jakchcesz @Luciano99 @Kessie @Deviler @Bocheno1 @Kgorecki2500 @tomek8756
0
@tomek8756 Do pewnego momentu top serial
1
@Kengo Ja ni panimaju :]
7
https://www.blasty.pl/m/upload/images/large/2022/07/ktorego-czlonka-rodziny-boisz-sie_2022-07-23_14-56-24.jpg
Grubo xD
@macio_944 @TheNekro94 @Jakchcesz @Luciano99 @Kessie @Deviler @Bocheno1 @Kgorecki2500 @tomek8756
7
https://www.facebook.com/100064451601803/posts/pfbid02hp5pGqmEbtA2NBE93z3FxbCH5qun3QDn7wmRQQVv4XEDN1u6bPVPjxUeRuPWYcoXl/?app=fbl
No widac Lamine ma dobrze poukładane w głowie. Nic tylko trzymac kciuki za dzieciaka.
@macio_944 @TheNekro94 @Jakchcesz @Luciano99 @Kessie @Deviler @Bocheno1 @tomek8756 @Kgorecki2500
2
@Comentateiro Dibu to specyficzny piłkarz. Wybitny bramkarz i zadymiacz. Ale tu on nie brał udziału dziadek ;)