La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 1670 Culés

34

Przez lata oceniania spotkań nauczyłem się oceniania bieżącego spotkania w oderwaniu od poprzednich występów. Dzisiaj przed meczem: "Busi na emeryturę, de Jong rządzi" . W meczu Busi dwie klasy wyżej od de Jonga. Po meczu - "Busi na emeryturę, de Jong rządzi". Oglądajcie spotkania a nie patrzcie kogo lubicie a kogo nie :)

59

@pax Ty tak robisz z prawa obrona od lat.

20

@pax Ty też zapomniałeś, że to mecz towarzyski? Przyjdzie mecz, w którym wymagana będzie od nas intensywność i Busquets znowu zagra klapę. De Jong ma szansę stać się klasowym piłkarzem i powinien zastępować Sergio, pomijając niezdrową fascynację Holendrem.

4

@pax De Jong to dziś był jeden z najgorszych zawodników i nasz zapalnik. Nie wiem czy gra z Busim mu nie leży ale coś jest nie tak, że jak nie gra z Busim wygląda znacznie lepiej.

19

@VenoM
Hahahaha, jak zwykle zero argumentów i przytyk personalny.

6

@pax Busquets mając obok siebie wybieganego de Jonga czy Puiga jest w stanie zamaskować swoje mankamenty motoryczne i dawać z siebie to, czego mu akurat nie brakuje - boiskową inteligencję, wizję i umiejętność kontroli tempa gry. Grając przy biernym Rakiticiu (mit o Chorwacie rzemieślniku o wydolnych płucach był nieaktualny od dobrych 2 sezonów) jako jedyny pivot już zwyczajnie nie nadążał, ale na pewno w dalszym ciągu może więcej wnieść do gry aniżeli taki Suarez.

13

@pax Czekam na te analizy. Ale jak widać na pewnego zawodnika wystarczy chwila, a dla następnych to miesiąc czasu to i mało. :-) Ah te sprawiedliwe ocenianie wszystkich.

8

@badej60
Ja tylko pisze aby oceniać jak ktoś zagrał. Jak Busi zagra klapę to niech będzie tak krytykowany. Ja nie zapomniałem że to mecz towarzyski ale co to ma do oceniania i wylewania pomyj na gościa który zagrał dużo lepiej od drugiego który jest hypowany

1

@Coutinho007
Busi był jednym z najlepszych piłkarzy i skoncz mu umniejszac.

9

@pax To, ze 2 klasy wyżej nie znaczy, że na zadowalającym poziomie. Po drugie obecność gorszego zawodnika w składzie może ograniczać rozwój lepszego, jeśli dostosowuje się do tego pierwszego i może nie grać swojego.
Zawsze mówiłem, że analizowanie samego meczu bez patrzenia na okoliczności czy kontekst jest niepełne i może wypaczać obraz. Dlatego "Busi na emeryturę, de Jong do składu" Koledzy mają rację i czasu nie cofniesz.

3

@VenoM
Też czekałem, napisałem wszystko co masz zrobić i wtedy zrobiłbym tą analizę kilku graczy specjalnie dla Ciebie. Niestety się nie doczekałem, a teraz jak coś zawaliłeś próbujesz się wymigać. Miesiąc po spotkaniu nie ma sensu bo za tydzień nowy sezon. Popatrz w archiwum co miałeś zdeklarować.

14

@pax Czyli jak zwykle wrzucasz tylko Semedo. Tyle warte i obiektywne te twoje oceny, że zawsze tego samego zawodnika oceniasz, bo zawsze był najsłabszy. Tyle z twoich świetnych ocen. :-)

0

@Comentateiro
Troszkę nie zrozumiałem, przyznam szczerze, a nie chciałbym wysuwać pochopnych wniosków.

9

@pax Tylko że ja od Busiego zarabiającego 15 mln za sezon nie wymagam, żeby był dobry przeciwko drużynie z 2. ligi :)))) Ja wymagam, żeby nie kompromitował Barcelony w starciach z zespołami z TOP8 La Ligi, bo od 3 lat tak to wyglądało. Z drugoligowcem każdy zawodnik Barcy ma obowiązek wręcz wyglądać dobrze. Szkoda że tacy Alba czy Griezmann nawet z nimi dzisiaj wyglądali beznadziejnie. A za to jak Alba się wpieprzył w Araujo przy jego interwencji w 1. połowie ten drugi powinien mu taką wiązankę przy wszystkich puścić żeby się nakrył nogami. Że.nu.ją.cy poziom...

10

@VenoM
Ja o Busim i de Jongu a Ty o Semedo. I do mnie przytyk o Semedo, gdy ja tu ani słowa o nim. Słaba ta prowokacja.

2

@pax zgadzam się, ja tak mam z Griezmannem. Bardzo go lubię i często zwracam uwagę tylko na te pozytywne aspekty choć finalnie w meczu gra kichę. Przy ocenie trzeba olać sympatię.

2

@MarioVeB! Chodziło mi o De Jonga, nie wiem czemu napisałem Busi. Generalnie po samym wpisie powinieneś się domyślić, że to chodziło o De Jonga nie o Busiego, bo tam widać byka.

2

@G9
Jeśli nie wymagasz od graczy aby grali dobrze z 2 ligowcami jak możesz wymagać aby grali dobrze z drużynami z topu. Co w przypadku gdy zawodnik wygląda słabo przeciwko drugoligowcom, od niego nie wymagasz dobrej gry?

Komentarz usunięty

2

@pax "Z drugoligowcem każdy zawodnik Barcy ma obowiązek wręcz wyglądać dobrze." - co jest niezrozumiałe w tym zdaniu?

2

@pax ja zawszę bronię De Jonga ale dzisiaj rzeczywiście zagrał tragicznie i pisałem o tym w trakcie meczu więc nie wrzucaj wszystkich do jednego wora. A Busi też nie zagrał za dobrze, przeciętny występ

8

@pax Nie wiem, chcesz budować Barcę na 33-letnim filarze, czy na 23-letnim talencie, którego talent jest bezsprzeczny, ale nie wykorzystywany w zespole?
I co z tą dalekosiężną wizją ma wspólnego mecz towarzyski bo nie rozumiem.

4

@pax mam wrażenie, że jesteś uprzedzony jeśli chodzi o de Jonga. Tylko czekasz na jakiś gorszy mecz żeby móc go krytykować. Tak samo masz z Samedo.

10

@VenoM
Jak widać masz bardzo osobisty stosunek do mnie. Próbujesz znaleźć jakieś nieścisłości w moich opisach, ale nigdy Ci się to nie udawało. Każdy dialog rozpoczynasz od ataku personalnego. A jak wyglądał tamten wątek? Wróciłem z urlopu 3 tygodnie temu i zdeklarowałem się, mimo że jest już ponad miesiąc od meczu z Bayernem że zrobię opis zawodników i 3 tygodnie temu grzecznie Ci napisałem że zrobię to specjalnie dla Ciebie, ale abyś wybrał 3 zawodników z tego spotkania których specjalnie dla Ciebie przeanalizuje. Od tego czasu minęły 3 tygodnie, nie wskazałeś których zawodników miałem dla Ciebie wziąć na warsztat, ale atakujesz mnie że tego nie zrobiłem. Obrażanie mnie i wyzywanie od kłamców jest w tym przypadku dziecinne. Zawaliłeś.

1

@G9
To jak określisz grę de Jonga na tle 2-ligowca?

6

@Abominacja
Chodzi jedynie, że ludzie komentują mecz w oderwaniu od spotkania.

7

@Mow_mi_Douglas
Taaa, i czekam na lepszy mecz Busiego ???????????? aby go zestawić z Holendrem.
Poprostu pisze to co obserwuję w meczu i jak mecz ma przełożenie w komentarzach.
Dzisiaj mimo że Roberto zaliczył asystę jego gra mi się nie podobała nie zauważyłem niczego co mogliby mnie przy nim zachwycić.

3

@pax Dla mnie brak 9 i boki obrony to nasza największa bolączka.

3

@pax A jak mam określić? Zagrał słabo, wcześniej zagrał bardzo dobrze, z rzekomo słabszymi partnerami do gry, podczas gdy Busquets wyglądał jak paralityk (z trzecioligowcem). Mecze towarzyskie nic nie wnoszą w kontekście zawodników stałych w pierwszym składzie. Są od testowania młodych przede wszystkim, którzy wyglądają kolejny mecz zresztą lepiej niż weterani, chciałoby się powiedzieć, że "po prostu grają".

Ja do de Jonga mam mniejsze oczekiwania niż do Busquetsa, Alby, Griezmanna czy Roberto. Zagrał dopiero jeden sezon w zespole rozpieprzonym pod względem paralityków na stanowiskach trenerskich, przy bandzie amatorów od przygotowania fizycznego, którzy mu nawet kontuzji nie potrafili prawidłowo zdiagnozować, ma jeszcze czas wejść na właściwy poziom.

Busquets za to w 1. składzie gra 12 lat już i mniej więcej w każdym meczu popełnia takie błędy jak de Jong dzisiaj. I to się nie dzieje teraz tylko działo się zawsze, kręcił te beznadziejne kółka jakby tańczył na lodzie, zabrali mu piłkę i jak obrona nie dostała zawału to jakoś wychodziła Barca z tego obronną ręką. Ale to nie jest poziom przeciwko tym lepszym zespołom i jego miejsce jest na ławce.

Alba w 1. składzie gra bodajże 8 lat już i co z tego, skoro doświadczenie u niego nie oznacza logiki w grze, nadal wpycha się partnerom do gry, wręcz im zabiera piłkę jak dzisiaj Coutinho, po czym zagrał ją do tyłu... Albo wspomniane wcześniej wpychanie się Araujo przy odbiorze, czym zrobił problem i młody musiał faulować żeby nie odsłoniło całej lewej strony boiska. Dodajmy do tego odpuszczanie krycia w ostatniej chwili i pokazywanie nie wiadomo komu lewą ręką żeby przejmował w ostatniej chwili krycie... Nic dziwnego że LE tego nie toleruje i nie lubi z nim współpracować, a jak miał Neymara to kazał Albie się wypchać i stać z tyłu :)

Roberto nigdy nie był poziomem Barcy, Guardiola sobie szybko go odpuścił, Vilanova też zresztą. A to byli ostatni trenerzy za których realnie atakowaliśmy z dominacją w środku pola...

A Griezmann przychodził jako wielka gwiazda za 120 (!!!!) mln euro i po prostu wyglada z nim zespół tak, jakby cały mecz grali w 10...

7

@Comentateiro
Tu nie chodzi o budowanie zespołu ale o komentowanie pomeczowe meczu w oderwaniu od meczu. Tyle.

5

@pax Odniosłeś się również do komentarzy po meczu "Po meczu - "Busi na emeryturę, de Jong rządzi". "

Tak, nic się po tym meczu nie zmieniło - choćby Busquets zagrał dziś mecz życia nie zmienia to faktu, że powinien szykować sobie miejsce na ławce. Może i de Jong zagrał słabo, ale co to zmienia w kontekście Sergio?

0

@badej60 Na całe szczescie nie ty o tym decydujesz.

Komentarz usunięty

1

@VenoM
"pax


23 sierpnia 2020, 14:35


@VenoM


Przecież napisałem kiedy wracam do Polski i na kiedy mogę je zrobić. Wybierz z 3-4 zawodników, tyle dla Ciebie mogę zrobić".

Zawaliłeś , teraz próbujesz atakować mnie, bo zawaliłeś :)). Najlepsze jest to, że wypominasz mi i wyzywasz mnie za to co sam zawaliłeś.
Czekałem wystarczająco dlugo na twoje określenie się i się nie doczekałem. Teraz już zaczynamy nowy sezon, więc czas na nowe dyskusje i nowe analizy. Może i w tym sezonie coś zrobię dla Ciebie, tylko sie określ i nie wyzywaj innych przez swoje niezdecydowanie.

1

@pax De Jong wypadł dziś słabo, natomiast wypadł lepiej z Nastikiem. Busi przeciwnie: z Nastikiem miał gorszy mecz, a dziś zagrał znacznie lepiej od Holendra. Mecz meczowi nierówny. Ale z jednym chyba można się zgodzić, że budowanie pomocy należy zaczynać już od De Jonga, nie Sergio, który nawet jeśli dobrze wypadnie z rywalem, który zostawia sporo miejsca, to pod pressingiem i na dużej intensywności Busi przestaje funkcjonować. Czekam na takie spotkanie z niecierpliwością, bo w zeszłym sezonie marnie to wyglądało, a przecież miał obok siebie pracowitego i zdyscyplinowanego taktycznie Ivana, w tym sezonie jest już tylko młodzież. Jest jeszcze Pjanic, ale to nowa twarz i pewna niewiadoma.

1

@pax Choć powinni w oderwaniu od sympatii/antypatii...

5

@th@les
Nie pisałem tego komentarza, czy nie rozpoczynałem tego wątku w kontekście nowego projektu, przebudowy zespołu czy szerszego kontektu. Po prostu zobaczyłem niezły mecz jednego i słaby drugiego a w komentarzach widziałem odwrotną tendencję. Tyle.

6

@pax mam konto od lat , Ciebie pax kojarze z ślepą wiarą w Daniego Alvesa przez lata i jak go broniłeś szczególnie pod koniec jego przygody z Barcą jak jego dośrodkowania miały celność na poziomie ekstraklasy

3

@illuminati
Przeważnie bronię zawodników którzy moim zdaniem są niesłusznie hejtowani i wskazuję blędy zawodników którzy są niemiłosiernie hypowani. Broniłem Alvesa (choć sam go wielokrotnie krytykowałem) bo były kłamliwe zarzuty wobec niego, chociażby o te wrzutki, gdy wielu pisało o jego wrzutkach w trybuny, ja przez miesiące wypisywałem wszystkie wrzutki Alvesa wskazując te kłamstwa. I tak to wygląda od lat - niektórych bronię a niektórych krytykuję, a bywa tak że czasem niektórych krytykuję a potem chwalę, wszystko zależy kto jak gra, czy ma regres czy progres.

3

@pax To nie przytyk personalny tylko zauważenie twojej bijącej w oczy hipokryzji. Robisz dokładnie to samo co tutaj krytykujesz.

7

@pax "Przeważnie bronię zawodników którzy moim zdaniem są niesłusznie hejtowani i wskazuję blędy zawodników którzy są niemiłosiernie hypowani."

W skrócie prowokujesz i piszesz bzdury bo zawodnicy są krytykowani generalnie nie dlatego bo ktoś ich nie lubi tylko dlatego bo grają słabo, a hype'owani bo grają dobrze. Przynajmniej przez jakiś czas, oczywiście istnieje coś takiego jak hurra-optymizm czy przylepianie łaty do kogoś ale to zjawiska marginalne a Ty robisz z tego zasade i przesadzasz w drugą stronę pisząc o tych zawodnikach hype'owanych 90% negatywów a o tych hejtowanych 90% pozytywów.

Do obiektyzmu to Ci daleko jak stąd do Honolulu

4

@VenoM pełna zgoda. Przyganiał kocioł garnkowi (pax cytowanym komentującym). Tylko w tym przypadku bez względu na to, czy Semedo zagra fenomenalnie, czy też przeciętnie, to wydźwięk komentarzy paxa jest w stylu "Semedo na emeryturę, Roberto rządzi". No ale tak to jest, jak ktoś już przed meczem ma wystawioną ocenę zawodnika ;)

1

@stone80 , @FutbolToMagia
Jest i moja grupka adoratorów. Uwielbiam Was chłopaki. Jak zwykle tylko personalnie. Ja o Busim i de Jongu a Wy (Futbol...) o Semedo. Norma u Was, nic na temat tylko personalny atak. Ja tu krytykuję (mimo asysty) Roberto a Wy (Futbo...) że ja zawsze tylko pozytywnie o Roberto. Czytajcie czasem co piszę. Wszysko odnosicie do Semedo, ktos tu ma lekką obsesję na punkcie Portugalczyka i moim.
A wystarczyłoby wskazać w którym meczu wykazałem się brakiem obietywizmu, a takiego wskazania nigdy nie było, a zawsze tylko personalny atak. Jakie to małostkowe i zawistne, ale i tak Was lubię :)))

0

@pax Coś w tym jest, to samo dzieje się trochę z Suarezem, który jednak dał dobre liczby w zeszłym sezonie. Nasza stara gwardia stała się takim zbiorowym kozłem ofiarnym, a prawdziwym winowajcą całego tego chaosu jest Bartomeu.

Co do meczu, to Busquets w ogóle fizycznie mnie pozytywnie zaskoczył. Ogólnie w tym meczu było coś, za czym tęskniłem - oni biegali z zaangażowaniem :P I widać było, że chcą się pokazać trenerowi. To niezły prognostyk.

0

@PJ777
Narazie nie wysuwam jakiś wielkich wniosków czy analiz . Dlatego piszę tu jedynie w kwestii nie oceniania zawodników w konkretnym spotkaniu swoimi sympatiami. De Jong jak zagra lepiej od Busiego trzeba to napisać, jeśli jest w konkretnym spotkaniu odwrotnie też trzebs6to napisać. Tyle

1

@pax Ja też nie, to czysta obserwacja. Zgadzam się z Tobą po prostu. Przy okazji literówka Ci się wkradła - "na razie".

0

@pax Zapomnieliśmy chyba że Busquets zawsze gra na tyle dobrze na ile gra zespół i vice versa. Gdy widzimy że Barca kuleje to zazwyczaj do tego jest obrazek zabieganego przez atletycznych wilków Busquetsa tracącego piłki.

0

@MarioVeB! Ja uważam, że Busi trochę spowalniał. Co nie zmienia faktu, że zagral 2 x lepiej od de Jonga, który zawalił akcję, po której straciliśmy gola i upiekło mu się przy jeszcze jednaej akcji. A błędów było więcej. W pełni się zgadzam z Paxem

1

@pax jaki przytyk personalny? Człowieku, ty jesteś znany na tej stronie z tego, że masz obsesję na punkcie Semedo. Tak jak niektórzy na tej stronie mają z Neymarem, czy też mieli z Rakiticiem. Sęk w tym, że oni przynajmniej tego nie ukrywają i nie zaprzeczają, a ty dalej nie potrafisz tego przyznać i ględzisz jakieś głupoty, że ,,jak źle gra to go krytykuję". Bo tu nie chodzi o to, że ktoś źle gra. Nigdy nie zdarzyło mi się pisać tak wiele o jednym piłkarzu. Ciekawe czemu nie pisałeś tak niezwykle często o Rakiticiu, Busim, Coutinho, Luisie czy Firpo albo którymkolwiek piłkarzu mającym słabą formę przez dłuższy okres. Masz. Po. Prostu. Obsesję. W dalszą dyskusję nie mam zamiaru z tobą wchodzić, bo żeby dotrzeć do twojego rozumku potrzeba by było kilofa.

0

@pax Ok, teraz rozumiem.

0

@illuminati No tak, a z perspektywy czasu wygląda to w ten sposób, że dziś ci, którzy go hejtowali widzieliby Daniego wciąż w 1 składzie, bo póki co żaden z obecnych PO nie dojechał poziomem nawet do dzisiejszego Alvesa. Pośród tych wrzutek w trybuny Dani przynajmniej umiał się zmobilizować w tych najistotniejszych momentach. O takiej wartości kibice mogą dziś co najwyżej pomarzyć.

Komentarz usunięty przez użytkownika

0

@XBlairrX
Dlatego lubię ramblę i takie dyskusje. Ja o Busim i de Jongu a ktos od czapy napisze o Semedo i dla poprawy własnego życia zbluzga kogos kogo w zyciu na oczy nie widział, taka kultura ludzka. Dziwne, że nie pamiętam abyć wchodził w jakies dyskusje, spieralibyśmy się na argumenty, ale wolisz inną strategię od razu atak personalny - złosliwe komentarz o rozumku itd...
Dodatkowo lubię taką narrację, "najpierw kogos obrażę a potem napisze że nie mam zamiaru wchodzić w dyskusje". Widocznie rzadko czytasz ramble, faktycznie dużo pisze o Semedo, ale nie zakładam nowych watków co komentuje kłamstwa innych - więc jestem tylko odpowiedzia na kłamstwa innych, dziwne że nie masz pretensji do innych, którzy wypisują że Nelson jest najlepszym obrońcą świata. Hmmm, nie piszę o innych ? Jako pierwszy pisałem że Arthur się nie sprawdza i poświęcałem mu analizy i opisy, kilka komentarzy negatywnych pisałem o de Jongu. A dlaczego piszę o prawym obrońcy tyle? Bo tą pozycję analizuję w Barcelonie od lat, zanim Semedo był w Barcelonie to głównie opisywałem grę prawego obrońcy, spytaj starszych użytkowników ile czasu poświęcałem na analizowanie gry Alvesa, zliczanie przez miesiące każdej wrzutki jego by walczyć z wieloma kłamstwami.
Uwielbiam taki zarzut - w wątku który rozpocząłem o Busim i de Jongu dostaję zarzut o to, że piszę o Semedo a nie o innych zawodnikach - to właśnie robię.
Wyjaśniam pewną własną narrację i popatrz na komentarze - jesli Ivan czy Busi grają źle to jest wysyp negatywnych na forum, jesli Nelson gra źle jest grupka userow która go zawsze broni i pisze bzdury o jego fantastycznym występie. Ja z reguły oprócz ocen, nie rozpoczynam nowych wątków - nie sprzedaję Nelsona, nie wyzywam go, nie piszę że się nie nadaje, po prostu merytorycznie opisuję jego grę, zagranie po zagraniu, czy pokazuje konkretne błędy wskazując na konkretny mecz czy sytuacje boiskową czym zaprzeczam wypisywanym bzdurom na jego temat. Jak widac wielu to przeszkadza.

0

@VenoM I to jest właśnie różnica Tobą i Tobie podobnym, że merytorycznie nic nie umiecie napisać.

Po pierwsze pax napisał analizy gry De Jonga jak Semedo.

Po drugie - to ja i inni krytykujący Semedo napiszemy, że Semedo zagrał dobrze np. Napoli....ale ogólnie to cała La Rambla "krzyczy"" jaki to dobry mecz w wykonaniu Semedo. A jak dobrze zagra Roberto? To nieliczne komentarze o tym. Tak samo było w przypadku Rakitica.

@XBlairrX napisał chociażby od De Jongu.

@stone80 nie wiem czy byłeś tu na stronie. W skrócie to Rakitic pod koniec prawie zawsze hejtowany, a po dobrych meczach cisza. Arthur to był tu bogiem, a jak grał? Malcom zagrał ile razy źle? A twierdzi się, że nie grał albo siedział na trybunach po dobrych meczach. Semedo tu jest uważany za nie wiadomo jakiego gracza, a fakty są inne. Roberto czy zagra dobrze czy źle jest hejtowany.

@FutbolToMagia dokładnie, twierdzicie jak to dobrze nie zagrał:) nawet przez niektórych jest uznawany za TOP 3 na swojej pozycji:) tylko szkoda, że nic za tym nie przemawia:)

1

@pax Nie da się obserwować i oceniać zawodników zapominając o tym co grali wcześniej. By kogoś prawidłowo ocenić to należy mieć skalę porównawczą bo to jest klucz do prawidłowej oceny zawodnika. Często się mówi że jesteś tak dobry jak Twój ostatni mecz ale to jest głupota bo znamy wielkich piłkarzy, którzy czasami mają słabsze spotkania, które tak naprawdę wiele nie zmieniają w ich ogólnej ocenie. Po za tym biorąc pod uwagę poprzednie mecze musimy też brać pod uwagę potencjał zawodnika. Jeżeli znamy potencjał z poprzednich meczów wtedy też mamy pole do odpowiedniej oceny danego gracza. Bez tego nie będziemy wstanie ocenić potencjału gracza a co za tym idzie sprawiedliwie ocenić jego gry. To są podstawy skautingu i od tego zaczyna się obserwacja zawodnika i prawidłowa jego ocena.

0

@Janiama
Nie zrozumiałeś komentarza. Zdarza się. Z tego powodu napisałeś coś co jest oderwane od tematu wątku. Zdarza się.
Ktoś tu ocenia kogos potencjał?

0

@Janiama Dokładnie Maćku, jak zawsze w punkt. Szymański dowodem.

0

@badej60 A co z Szymańskim jest błędem? Przepraszam czy oceniłem jego potencjał piłkarski źle? Czy w październiku 2019 r nie był wyżej w hierarchii piłkarskiej od 3 ligowego zawodnika Barcelony? Szymański jest reprezentantem Polski i czołowym zawodnikiem mocnej ligi rosyjskiej. Puig bo o niego Tobie chodzi jest cały czas zawodnikiem który może ale wcale nie musi byc na wysokim poziomie piłkarskim. Poczekajmy bo w piłce wszystko się dzieje dynamicznie i życze Puigowi jak najlepiej. Nie mam patentu na racje i tak jak zawsze tutaj pisałem w przypadku Puiga z chęcią się pomylę.

0

@pax Myślę że zrozumiałem, nie da się oceniać meczu w oderwaniu od poprzednich spotkań. W moim przypadku i myślę że o to Tobie chodziło nie ma mowy o nielubieniu jakiegoś piłkarza. Oceniam piłkarza przez pryzmat jego gry a nie przez pryzmat sympatii do niego lub braku sympatii. Chociaż to też jest trudne na przykład uwielbiam Mullera i patrzę na niego inaczej niż osoby, ktore widzą w nim paralityka :)

0

@Janiama "jest cały czas zawodnikiem który może ale wcale nie musi byc na wysokim poziomie piłkarskim" Tak to można napisać o większości młodych talentów i nie jest to odkrywcze. Dotyczy to nie tylko Puiga, ale też Szymańskiego, którego ogłosiłeś wielkim zawodnikiem.

"Czy w październiku 2019 r nie był wyżej w hierarchii piłkarskiej od 3 ligowego zawodnika Barcelony? "

Douglas też był dosyć wysoko w hierachii piłkarskiej nie?

Jeśli ktoś ma talent i ogromny potencjał, to widać go, choćby ten grał w 3 lidze. Jeśli ktoś nie widzi takiego czegoś w Puigu, "nie zna się na piłce".

0

@Janiama

„Nie da się obserwować i oceniać zawodników zapominając o tym co grali wcześniej”.

Oceniasz zawodnika za mecz nie za sezon, nie za całą karierę piłkarską. Za jeden konkretny mecz, jego postawę, motorykę, jego błędy i pozytywne zagrania.

„By kogoś prawidłowo ocenić to należy mieć skalę porównawczą bo to jest klucz do prawidłowej oceny zawodnika”.

Nie musisz mieć skali porównawczej z innych spotkań, gdy zestawiasz dwóch zawodników tak jak tu zestawiłem de Jonga i Busiego? Taką skalę byś mógł mieć, gdybyś oceniał jednego zawodnika i wtedy oceniasz jego regres lub progres w grze w kilku spotkaniach czy sezonie. Tutaj oceniłem dwóch zawodników, na podobnej pozycji w jednym spotkaniu, porównuję ich do siebie a nie ich samych w meczach poprzednich. Gdybym tak zrobił to bym pisał, że jeden się polepszył lub pogorszył a nie, że w tym konkretnym spotkaniu jeden wypadł lepiej od drugiego. Mylisz pojęcia i przedmiot porównania.

„Często się mówi że jesteś tak dobry jak Twój ostatni mecz ale to jest głupota bo znamy wielkich piłkarzy, którzy czasami mają słabsze spotkania, które tak naprawdę wiele nie zmieniają w ich ogólnej ocenie”.

Dlatego można napisać, że w jakimś spotkaniu ktoś zagrał źle, ale ogólnie miał świetny sezon. Co nie oznacza, że nie można krytykować kogoś za ten jeden konkretny mecz a chwalić za inne spotkania. Jednak co to ma do tematu dyskusji?

„Po za tym biorąc pod uwagę poprzednie mecze musimy też brać pod uwagę potencjał zawodnika”.

Nie, jeśli porównujemy dwóch zawodników do siebie. To co proponujesz to droga do falsyfikacji porównania. Jeśli porównuję grę zawodnika w konkretnym meczu to patrzę na to spotkanie bo nie oceniam sezonu czy potencjału. Oceniając zawodnika który zagrał fatalne spotkanie mam napisać, że zagrał świetnie bo w poprzednich meczach grał dobrze?

„Jeżeli znamy potencjał z poprzednich meczów wtedy też mamy pole do odpowiedniej oceny danego gracza”.

Nie, jest to zupełnie nie potrzebne w ocenie danego spotkania. W ocenie ogólnej zawodnika w jakimś przedziale czasowym tak, ale nie przy ocenie spotkania. Jeśli znasz potencjał (poziom) z poprzednich spotkań możesz stwierdzić jak pisałem czy zawodnik ma formę, czy ją stracił, czy się polepszył czy pogorszył, na przestrzeni kilku-kilkunastu spotkań ale robisz to na podstawie obiektywnej oceny pojedynczych spotkan. Następnie te dane z kilku spotkań zestawiasz, przy ocenie spotkania nie sugerujesz się innymi spotkaniami, bo to zakłamanie. Proponuję podstawy metodologii badań.

„Bez tego nie będziemy wstanie ocenić potencjału gracza a co za tym idzie sprawiedliwie ocenić jego gry”.

Co tzn. potencjał zawodnika? Przy ocenach jak redakcja nam podaje to np. Messi ma mieć inną ocenę wyjściową niż np. Firpo bo różnią się potencjałem, wymagamy więcej i inaczej punktujemy? Jeśli jeden zawodnik zagrał dwa spotkania pod rząd dobrze a drugi dwa słabo to ma mieć inną ocenę wyjściowa bo oceniany będzie w kolejnym spotkaniu na podstawie poprzednich spotkań?

„To są podstawy skautingu i od tego zaczyna się obserwacja zawodnika i prawidłowa jego ocena”.

Jak pisałem – o czymś zupełnie oderwanym od tematu dyskusji piszesz.


1

@Janiama

Pokażę Ci pewien przykład i chciałbym znać twoją odpowiedź.

W jednym spotkaniu zawodnik A zagrał 2 razy lepiej od zawodnika B. Jednak na przykładzie poprzednich spotkań zawodnik A ma 4 krotnie większy potencjał od zawodnika B. Czyli zawodnik A zagrał poniżej swojego potencjału a zawodnik B powyżej swojego potencjału. To kto zagrał lepiej w tym spotkaniu?

« Powrót do wszystkich komentarzy