La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 946 Culés

8

Co sądzicie o karze śmierci? Oczywiście czysto hipotetycznie, bo w aktualnych realiach nie ma na to szans.

Dlaczego podatnicy mają do końca życia utrzymywać darmozjada, który nic nie robi, bo jest zbyt niebezpieczny?

W imię czego? Praw człowieka?
Jak to możliwe, że może się wydarzyć sytuacja, że morderca po 20 latach jest w stanie zaśmiać się w twarz rodzinie ofiary?

Naprawdę to są te osiągnięcia XXI wieku?
Utrzymywanie darmozjadów, hamulcowych rozwoju państwa?
Za jedno "życie" takiego kogoś można wybudować ze dwa orliku, czyli miejsca, gdzie dzieci mogą się rozwijać.

0

@MESSIah16 Tylko dwa prymitywne plemiona w Amazonii i jedno w Brukseli znosi karę śmierci.

10

@MESSIah16 Przy ściśle określonych przypadkach, gdzie nie ma żadnych wątpliwości co do sprawcy - jak najbardziej

0

@MESSIah16 jestem przeciwny karze śmierci z jakiegoś takiego zwykłego ludzkiego punktu widzenia, ale może jeszcze w życiu za mało widziałem i za mało doświadczyłem. W każdym razie nie mam nic do tych którzy chcą takiego rozwiązania np. za krzywdy swoich bliskich.

1

@MESSIah16 Piąte przykazanie- nie zabijaj.

14

@MESSIah16 Kara śmierci jak najbardziej spoko, bo po co jakiś nierób ma siedzieć 3 dożywocia w więzieniu?
Najlepszym rozwiązaniem byłyby natomiast obozy pracy i musiałby pracować na swoje utrzymanie w więzieniu.

4

@MESSIah16 a potem po 18 latach się okaże że go niesłusznie ścieli.

6

@Arkon „A gdyby ktoś bliźniego swego umyślnie zasadziwszy się podstępem zabił – i od ołtarza Mego weźmiesz go i zabijesz!” (Wyj 21,14)

1

@MESSIah16 Jak najbardziej tylko nie tak jak było w przypadku Komendy.

3

@TheMugShot pragnę zaznaczyć, że przypadek chociażby Komendy przez ponad 15 lat był całkowicie bez sprzeczny i jasny - winny morderstwa pierwszego stopnia... dodatkowo, w zeszłym roku w USA był przedstawiony raport mówiący, że ponad 10 %skazanych w tzw. Celach śmierci jest niewinnych lub konieczne jest kolejne śledztwo potwierdzające ich winę.
Łatwo jest szafować życiem jeśli nie ponosi się tego konsekwencji i nie jest to własne życie.
@MESSIah16 Ja jestem przeciwko karze śmierci. Wolałbym, żeby społeczeństwa znalazły sposób na wykorzystywanie praktycznie darmowej siły roboczej. Jest wiele zadań w społeczeństwie, które mogliby robić więźniowie mu chwale Narodu :)

0

@MESSIah16

Zawsze zachwyca mnie to jak ludzie, którzy na każdym kroku swojej działalności starają się wykazać wadliwość i skrajną niekompetencję państwa, ochoczo nawołują do nadania mu prawa do decydowania o ludzkim życiu i śmierci.

Choroba umysłowa to zbyt mało powiedziane.

1

@MESSIah16 Zrobić jak na Filipinach, więzień sam się utrzymuje lub robi to rodzina. Jeśli nie - śmierć z głodu. Niestety zawsze z tyłu glowy mam to, że czasem ludzie są niewinnie skazani. Co do kary śmierci - byłbym za, ale ze względu na wiarę nie mogę.

3

@Kidd Tak szkoda że ten Komenda dostał 25 lat więzienia a nie dożywocie. Jakim prawem miałby zostać skazany na karę śmierci skoro nawet przy jej braku nie dostał maksymalnej kary?

2

@MESSIah16 Kara śmierci, to takie morderstwo dla sztuki. Drogie, zabiera kolejnego obywatela, przestępczości nie obniża, a życia ofiary nie zwróci. Jedyne co, to da jakieś spaczone poczucie sprawiedliwości.

0

@MESSIah16 oczywiście,ale nic nie jest tak proste.zabijesz 100 takich którzy zasługują ale będzie ten jeden który został skazany niewinnie.

6

@Arkon A to dlatego kościół przez setki lat palił na stosach, głodził ludzi w lochach aż do śmierci. Do dlatego w imię Jezusa wyrżnięto Indian... ech... mógłbym tak długo.

0

@Nano22 Wolę 10 przykazań. Tam jest jasno i klarownie- nie zabijaj, nie kradnij.

0

@MESSIah16 Kara śmierci, ogólnie śmierć nie odstrasza poszczególnych jednostek co do popełnienia zbrodni. Wojownicy ISIS w imię ideologii poświęcają swoje życie na przykład

1

@MESSIah16 Kara śmierci nic nie zmieni, ci co chcą zabijać, dalej będą. Kara dożywocia jest słuszna, pod warunkiem, że skazany sam na siebie pracuje. Tu dochodzimy do krytycznego momentu, bo nie pracujesz = nie jesz, nie masz opieki zdrowotnej, itp. A to prowadzi z kolei do śmierci, ale to już byłby ich wybór.

1

@sebasek99 Po czym sądzisz że kara śmierci nie obniża przestępczości?

Oho, widzę że nie tylko ty tak uważasz. Oczywistym jest że kara śmierci odstrasza przestępców. Nie wszystkich, ale część tak. Gdy ktoś wie że ryzykuje własnym życiem to poważniej się zastanowi nad tym czy warto mordować.

1

@sebasek99 ale jakiego obywatela, co ci po nim tak naprawdę?

0

@MESSIah16 W więzieniu może przecież pracować.
@Nano22 A jakiś dowód? Bo badania raczej mówią na odwrót.

0

@Nano22 w ówczesnym kodeksie karnym to był maksymalny wymiar kary. Po amnestiach z lat 89-91 kwestia dożywocia została zlikwidowana na rzecz 25 lat bez praw do wcześniejszego zwolnienia

0

@MESSIah16 Żeby taką karę przeprowadzić należy mieć niezwykle skutecznie sądy. W Polsce takowych nie ma. 1 niesłuszna kara śmierci na 100 przekreśla absolutnie wszystko ogólnie cały ten proces. Nie mniej kiedyś szybko sobie z takimi radzono lecz teraz skazywałbym na taką karę najcięższe przypadki w których w 100% wiadomo, że to ta osoba. Innych zamiast wsadzać do więzień dawałbym do pracy niekoniecznie między ludzi. Ogólnie to ciężki temat bo ma wiele podłoży psychologicznych i socjologicznych. Ale tak jak mówię najcięższe przypadki w których jest 100% pewności szybko i humanitarnie, reszta to już cięższy orzech do zgryzienia co z takimi zrobić.

0

@MESSIah16 Dla całkowitych wykolejeńców jak najbardziej kara śmierci jest zasadna. Natomiast ogólnie powinno się zmienić podejście do osadzania i trzymania więźniów. Powinni oni sami na siebie pracować jeśli nie chcą to nie jedzą i nie mają wygód. Należy zapędzić ich do pracy i wykorzystać w ciężkich robotach.

1

@Nano22

1. Człowiek nigdy nie może w 100% uznać drugiego za winnego: nawet jeżeli oskarżony się przyznaje to i tak mógł paść ofiarą podstawionych dowodów i gróźb zmuszających go do przyznania się.
2. Nie opanowaliśmy sztuki przywracania umarłych do życia, więc nie ma opcji by naprawić ewentualny błąd.
3. Spójrz na kazus niektórych stanów gdzie KŚ jest legalna, wykonanie tej kary wcale nie jest tańsze od zwykłego pierdla.

Życie jest bezcenne, nawet najwybitniejsza jednostka nie jest dość mądra by móc uczciwie i moralnie odebrać komuś życie.

2

@Nano22 Wiesz co? Mnie bardziej przerażałby myśl, że do końca życia będę siedział w klatce, niż to, że ktoś mnie posadzi na krześle elektrycznym, czy powiesi.

0

@Odesseiron A co ma kościół do Ewangelii? Gdzie masz tam napisane o celibacie choćby?

1

@WoJjTas A takie dowody jak na przykład nagrania też nie pomogą uznać kogoś w 100 % za winnego? Naprawdę kara śmierci jeśli by była to tylko dla tych najgorszych przestępców których wina jest całkowicie udowodniona. Nie że co tydzień po dwie egzekucje by były. Może bywałyby lata bez takiej konieczności. Bardziej chodzi o świadomość że taka możliwość jest. Bo to jest po pierwsze sprawiedliwe, a po drugie skutecznie odstrasza część przestępców.
Przy obecnym systemie karnym gdy ktoś jest skazany na dożywocie to automatycznie staje się bezkarnym. Bo co mu się zrobi gdy zabije kogoś w więzieniu? Podwójne dożywocie?

@Odesseiron No możliwe. Ja nic o tobie nie pisałem. Natomiast z całą pewnością są osoby których ta kara skutecznie odstraszy. I choćby właśnie dlatego należy ją przywrócić. Nawet nie po to aby z niej skorzystać, tylko po to żeby była i swoją możliwością odstraszała.

1

@Arkon generalnie nie wiem co ma kościół do ewangelii, ale chyba ją głosi.

2

@Nano22 Nie zastanowi się, bo morderstwo w przeważających większościach sytuacji nie wygląda tak, że morderca sobie robi listę za i przeciw i potem podejmuje racjonalną decyzję. Impulsy, emocje, budowana długo nienawiść, używki i choroby psychiczne a nie poważne zastanawianie się. Jeśli już planuje, to wypiera całkowicie taką ewentualność, że da się złapać. A jeśli dopuszcza do siebie myśl że da się złapać, to trudno mi sobie wyobrazić przypadek, że akurat możliwość orzeczenia kary śmierci zamiast np. dożywocia będzie miała znaczenie. Nie tak działa psychika ludzka.

0

@Odesseiron Bardzo śmieszne.

0

@NGTRX No a kara śmierci jest właśnie dla tych ludzi którzy planują sobie wszystko.

3

@Arkon Co cię w jego wypowiedzi tak zbulwersowało, kościół został stworzony dla zysków. To instytucja która od zarania dziejów mieszała we wszystkim co się da. Jeśli jesteś wierzący to bardzo to szanuję i nic do tego nie mam, lecz kościół został stworzony przez ludzi dla ludzi nie dla boga i wiary. Takie jest moje zdanie.

0

@Andi18 Chyba nie do końca zrozumiałeś sens mojej wypowiedzi. Dla jasności nie lubię kościoła.

0

@Nano22 Jak ktoś jest w stanie zaplanować i zrealizować morderstwo, to uważasz że odstraszy go potencjalna kara śmierci? Zwłaszcza że wyżej piszesz że miałaby być orzekana bardzo rzadko, bo jej funkcją byłoby odstraszanie - skoro tak, to dlaczego taki morderca miałby uważać (jeśli dopuści do siebie myśl, że da się złapać) że akurat w jego przypadku zostanie ona zastosowana?

1

@Arkon Ok możliwe, że nie zrozumiałem ;)
W takim razie o co Ci chodziło jeśli mogę wiedzieć ?

0

@Nano22 Nikt bez "uszkodzonej" psychiki tj. chorób nie planuje sobie zabójstwa. To nie jest hobby, to jest mózg, którego pewne części nie funkcjonują, lub nie są rozwinięte w sposób taki w jaki powinny. Czytałem ostatnio artykuł właśnie, gdzie było, że duża część zabójców nie odczuwa na przykład empatii. On wie, że to co robi niekoniecznie może być dobre, ale chce to zrobić, żeby spróbowac jak to jest etc.etc. Ponadto, po badaniach w szpitalach psychiatrycznych i zadaniu własnie pytania "Czy uważasz, że zabijanie jest złe" - odpowiadają "tak" po czym na pytanie "A zabiłbyś jeszcze raz?" odpowiedź brzmi w ten sam sposób.
Nie sprowadzaj proszę zabójstwa do hobby, lub czegoś co ktoś sobie planuje, bo jest to iście Vegowski, lub innego typu komedii sensacyjnej scenariusz.

Żeby nie było - przykład z nie odczuwaniem empatii to jest jeden z miliona przykładów, ale chcę Ci przedstawić, że okrutnie spłycasz rzecz, której spłycić nie można w ogóle.

1

@Nano22 Kara śmierci nie działa odstraszająco na morderców czy też przestępców. Johan Thorsten Sellin, który przeprowadził jedne z najsłynniejszych badań w teorii o odstraszającym charakterze kary śmierci i postawił tezę, że zagrożenie czynu karą śmierci nie wpływa na odstraszanie przyszłych skazanych. Pierwsze z jego badań wykazało podobny odsetek zabójstw w stanach z karą śmierci i w stanach bez kary śmierci. Drugie z badań wykazało brak zmian we wskaźnikach zabójstw przed i po zniesieniu kary śmierci, trzecie – odnoszące się do nagłaśniania egzekucji – wykazało ponownie brak istotnych zmian. Podobne wnioski możemy przeczytać w raporcie ONZ z 2001 roku, kiedy to również przeprowadzono niezależne badania na ten temat.

0

@Arkon Jak by Ci ktoś zabił całą rodzinę, to byś inaczej pisał.

0

@daniel32778 Pewnie tak, ale co to ma do KK?

0

@Arkon Mówisz o przykazaniu "Nie zabijaj", a nie chciałbyś żeby go spotkała sprawiedliwość? Lepiej żeby siedział w więzieniu do końca życia za nasze pieniądze? Taka osoba, co tak robi nie zasługuje by żyć i tyle.

0

@daniel32778 Nie ma mojego przyzwolenia na zabijanie, szczególnie w imieniu prawa.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 kichson 103 pkt
2 bartek00717 101 pkt
3 barcabarca127 99 pkt
4 IRbaboon 99 pkt
5 Ja Cule 99 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Na kiedy powinno zostać przełożone El Clasico?