La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1365 Culés

0

Pytanie do osób posiadających PPK. Jaki procent wynagrodzenia oddajecie? Jeśli się nie mylę to można od 2% do 4%.

9

@partymaker 4% ode mnie i 4% od pracodawcy, czyli też ode mnie.

5

@partymaker czemu miałbym dobrowolnie oddawać pieniądze i nie mieć do nich wolnego dostępu? :D sam jestem je w stanie zainwestować lepiej.
Ps z renty nie da się odkładać na PPK :D

14

@Bykunn 1. Nie kazdy umie inwestować
2. Oddajesz jakiś procent pensji ale pracodawca daje drugie tyle
3. Przy PPE nawet nic nie oddajesz

Tak czy smak uważam że PPK a już tym bardziej PPE się oplaca

5

@partymaker u mnie standardzik 2% i jestem z tego zadowolony. W sensie z samego PPK. Mogę powiedzieć że się opłaca.
@Bykunn w każdej chwili możesz przecież wypłacić w całości (swoje wpłaty).

2

@barteq a ja uważam że powierzenie państwu swoich ciężko zarobionych pieniędzy, ponad to co trzeba, jest dziwnym konceptem. Przyjdzie inny rząd i powie że no niestety te pieniądze są potrzebne ma obronność czy tam inny ważny wydatek i elo
@Bobo25 no i tracisz wszystkie benefity z tego programu + wartość inflacji od początku twoich wpłat + niezrealizowane zyski które byś zrobił na rynkowych narzędziach dostępnych choćby przez aplikację banku.

5

@barteq Nie każdy umie inwestować… to jest gorączka naszego społeczeństwa, więcej pieniędzy wydajemy na hazard niż inwestycje.
„Panie… ta giełda to oszustwo jest” ;D

13

@Bykunn to ciekawe, bo ja w dwa lata na moim PPK mam zysk 75%. Masz jakąś podpowiedź, gdzie mogę ulokować pieniądze, żeby zarobić więcej?

7

@Bobo25 możesz wypłacić swoje w całości i 70% tego od pracodawcy, płacąc przy tym podatek Belki 19%.

6

@Bykunn "+ niezrealizowane zysk który byś zrobił na rynkowych narzędziach"
albo straty....
nie tracisz poza tym wszytskiego, przepadają Ci chyba dopłaty od Państwa a od pracodawcy dostajesz bodajże 30% "do ręki",a pozostale 70% idą na Twoje konto w ZuS. Więc tak właściwie to tylko dopłaty Państwowe, które w całym tym systemie są najmniejsze chyba przepadają.
Albo tak jak napisał @joloskyy , dawno się już tym nie interesowałem. Cała inwestycja idzie sobie sama, w sumie kolejny tego plus...

3

@Bykunn ale to nie siedzi u Państwa, tylko w funduszach

I nie tracisz zysków - tylko musisz podatek zapłacić od nich jak wyjmiesz wcześniej

0

@Tomaszekkkkk Kasyno, to też inwestycja, krótkoterminowa, ale inwestycja ;)

1

@joloskyy cud miód i malina. Dalej są to pieniądze dobrowolnie oddane pod kontrolę państwa które może z nimi zrobić cokolwiek. No ale 75% to faktycznie raczej mało realne bez insiderskiej wiedzy

10

@Bykunn nie wiem czy to o czym piszesz to prawda z tego co pisze kolega to nie bardzo. Środki na PPK, sa prywatną własnością. Więc jeśli mam się obawiać o ich utratę, to jest to tak samo niebezpieczne jak trzymanie ich w banku.
I każdy inny sposób inwestowania, który ma szansę na około 75% zwrot, ma również ryzyko 100% straty.

1

@joloskyy a czyli państwo jak dobry wujek daje możliwość zysku 75% w dwa lata bez ryzyka straty. Kurde to nawet Amber Gold takich warunków nie proponował. No nie wiem może i super na tym wejdziecie czego wam serdecznie życzę. Mnie tata nauczył żeby jednak w sprawach finansów nie pokładać zaufania w państwie
Co do edita to kompletnie się nie zgadzam. Są prywatną własnością tak jak twoje środki odkładane na emeryturę.

8

@Bykunn to są bajki powstałe na przenoszeniu środków z OFE do ZUS-u, tak samo jak te o kradzieży z OFE pieniędzy itd (polecam sprawdzić stan subkonta w ZUS). Nikt nie ruszy pieniędzy z PPK na nic, równie dobrze może Ci kasę w banku zablokować bo wojna i potrzeby takie a nie inne. A wysokie zyski z PPK są obecnie dzięki hossie na giełdzie i skali dopłat do programu.

11

@Bykunn no to jeśli Twój tata tak powiedział, to brak mi argumentów

0

@Tigermaus całe 0 zł nie muszę nawet sprawdzać :D wiem że z kradzieżą z OFE to bzdura bo pracowałem w ZUS. Ale nadal nie wierzę w PPK tak samo jak w to że za 30 lat ktoś mi emeryturę wypłaci
@joloskyy nie, nie to ogólnie o inwestowaniu i pieniądzach a nie o PPK. To nie jest argument w dyskusji czy PPK jest dobre

1

@Bykunn znam takich co mają ppk, ale wypłatę robią co miesiąc,
Czyli od razu mają to co powinni mieć a dodatkowo jeszcze od pracodawcy przecież wkład wypłaci się :) taka dodatkowa można powiedzieć podwyżka, wiadomo nie ma za wiele ale jednak jest

1

@partymaker Na szczęście pracuje B2B i nie muszę się zamartwiać takimi rzeczami ale z tego co mówią to wybrałbym 4% gdybym miał UoP

0

@barteq Ubezpieczenia społeczne to oszustwo. Jedyne opłacalne ubezpieczenie to chorobowe. Opłaca się ono nawet gdy jest dobrowolne. Kosztuje tylko 2.45% pensji, a pozwala zarabiać podczas choroby niewiele mniej niż podczas wykonywania pracy.
Dobry patent gdy nie chce ci się chodzić do pracy, bądź chcesz przedłużyć wakacje.
Jeśli mnie spytasz to idiotyzm zachęcać pracowników do chorowania poprzez wypłatę świadczeń, no ale ba.
Jak dają to bierz

0

@Bykunn Ale nikt nie pytał o to co wolisz.

0

@partymaker a czyli zadając pytanie założyłeś że każdy odkłada na ppk? Czy chciałeś żeby inni się nie wypowiadali?

6

@Bykunn ''Pytanie do osób posiadających PPK. Jaki procent wynagrodzenia oddajecie? Jeśli się nie mylę to można od 2% do 4%.'' - tak brzmiało jego pytanie. Skoro zapytał wprost - jaki procent oddajecie - no to znaczy, że jest to pytanie do osób odkładających tam, a nie do tych co tego nie robią. Czego Ty nie rozumiesz?
Już Ci się miesza wszystko, ale jakoś mnie to nie dziwi.

1

@Fog_W_1899 oj tam padło mi na oczy od +30 w cieniu. Dobra moja wina ukamieniujcie mnie, faktycznie wygłupiłem się

0

@Bykunn Chyba nie muszę już odpowiadać :)

0

@partymaker nie, nie. Oczywiście mógłbyś się poznęcać ale dziękuję za łaskę :D

0

@barteq Ad 2. To co napisałeś to bzdura. Pracodawca nie daje "drugie tyle". Pracodawca jest zobligowany dać 1,5%, a jeśli ma taką wolę, może dać więcej. To ile ty wpłacasz nie ma żadnego znaczenia w kontekście tego ile wpłaca pracodawca.

0

@Bykunn To gdzie pieniądze inwestować?

0

@Karol145 ja nie mam pojecia o giełdzie i inwestowaniu samemu na jakimś XTB. Dlatego korzystam z tego co mi proponuje bank, w moim przypadku Millennium. Przez trochę ponad 2 lata od pierwszej wpłaty mam 45% na plus.

0

@Bykunn Bo to się opłaca. Zyskujesz dodatkowe pieniądze od pracodawcy.
A dostęp masz i możesz je sobie wypłacać kiedy chcesz.
Ja już to nawet zrobiłem raz. Wypłaciłem niecałe 20k, z czego około 40% było z mojego wynagrodzenia, 40% od pracodawcy, no i reszta to to co zarobione przez inwestowanie.

2

@Bykunn "a ja uważam że powierzenie państwu swoich ciężko zarobionych pieniędzy,
ponad to co trzeba, jest dziwnym konceptem. Przyjdzie inny rząd i powie
że no niestety te pieniądze są potrzebne ma obronność czy tam inny ważny
wydatek i elo "
> To nie jest pod kontrolą państwa. Jeśli boisz się trzymać pieniędzy na koncie PPK, to tak samo powinieneś się bać trzymać pieniędzy na swoim koncie w banku. A zgaduję że korzystasz z konta w banku zamiast trzymać pieniądze w skarpecie?

"no i tracisz wszystkie benefity z tego programu + wartość inflacji od
początku twoich wpłat + niezrealizowane zyski które byś zrobił na
rynkowych narzędziach dostępnych choćby przez aplikację banku."
> Jedyne benefity jakie tracisz to coroczne dopłaty państwa w wysokości kilku stów. No i podatki od wynagrodzenia oraz od zysków kapitałowych na to co zarobiłeś poprzez inwestowanie. Dalej się to opłaca. Zwłaszcza ze te pieniądze można wypłacać sobie co miesiąc, gdy tylko wpadnie wynagrodzenie. W ten sposób tracisz możliwość zarobienia poprzez fundusze w PPK, ale może tę kasę zainwestować w te swoje "rynkowe narzędziach dostępnych choćby przez aplikację banku". I jesteś wtedy do przodu, bo oprócz tego że odzyskujesz swoje % potrącone z wynagrodzenia, to DODATKOWO zyskujesz % które musiał dorzucać pracodawca.

0

@Bykunn Z ciekawości co Millennium oferuje? Też mam u nich konto w banku.

0

@prodigy nie napisałem że jest zobligowany dać drugie tyle. Ale w ogólnym rozrachunku są to procenty zbliżone do tego co daje pracownik.

0

@Bykunn 45% w 2 lata to chyba złoto:) poza tym w bankach jest spora opłata pracy tych wszystkich funduszach TFI itd. a z lokat to nie ma opcji na taki zysk

0

@Bykunn państwo ani żaden rząd nie ma nic wspólnego z pieniędzmi ppk czy ppe. To nie ofe

1

@Safrani "4% ode mnie i 4% od pracodawcy, czyli też ode mnie."
Ludzki pan.
:)

0

@Bykunn "a ja uważam że powierzenie państwu swoich ciężko zarobionych pieniędzy, ponad to co trzeba, jest dziwnym konceptem. Przyjdzie inny rząd i powie że no niestety te pieniądze są potrzebne ma obronność czy tam inny ważny wydatek i elo"
Wydaje się nieprawdopodobne, ale przecież już podobny ruch wykonano i pieniądze z OFE trafiły do ZUS. Jestem przekonany, że wynaleziono by jakieś karkołomne prawne uzasadnienie tego, o czym piszesz. "No zabraliśmy panu pieniądze i co pan zrobi?"

0

@barteq jasne. Tak jak nie mają wspólnego z pieniędzmi ze składek emerytalnych. Czy Państwo oddaje pieniądze niezależnym funduszom i wszystko zależy od nich? Mocno wątpliwe.
Nie, nie złoto. Złoto swoją drogą ale to prywatnie a nie za pośrednictwem banku.
@QuentinTarantino to zupełnie nie jest ta sama sytuacja co z trzymaniem kasy w banku. To jest sytuacja jak z płaceniem na emeryturę której i tak nie dostaniesz albo jakieś nędzne grosze.
@partymaker fundusze inwestycyjne tyle że prowadzone przez Millennium

1

@Dari0G prawda :)

1

@Dari0G ja jeszcze dodam bo jestem świadom że mogę być w tym temacie wzięty za szura, nie wiem czy to działa tak jak działało, może były jakieś zmiany. Jak mnie to dotyczyło to już sam fakt że każdy na UoP był przymusowo do tego zapisywany i musiał po pierwsze o tym pamiętać a po drugie iść do pracodawcy to zgłosić i się jeszcze nierzadko tłumaczyć z decyzji (miałem sam taką sytuację, kierownik zachowywał się jak tele marketer) + powtarzać to samo co roku bo zapisywali cię od nowa, to sprawiło że uważam ten program za jeden wielki scam.
Ale jak pisałem wyżej, każdemu życzę kupy kasy i góry zysków.

1

@Bykunn ja mam PPK i traktuje to jak coś co nie istnieje. Jest to poduszka której nie mam potrzeby ruszać a 700 złotych co miesiąc czy tak czy nie mnie nie zbawi. Procentuje na 8% w skali roku więc to dobry wynik. Inwestuje odrębnie, ale PPK jest dla mnie ok opcją.

0

@Bykunn Raczej ciężko zainwestować coś czego byś nie miał gdybyś nie uczestniczył w PPK. Bo jeśli przystąpisz, to dostajesz dodatkowe pieniądze od pracodawcy i od państwa.
Mylisz to tak jak i wiele ludzi z OFE. Tutaj możesz przecież w każdej chwili wypłacać - tracisz w ten sposób korzyści, ale i tak jesteś do przodu.

2

@Bykunn ty to jesteś niezły agregat, dopiero co wczoraj się kłóciłeś o to, po co komuś pełnomocnik w państwie prawa KO, a dziś nie czaisz czemu ktoś chciałby skorzystać z darmowych dotacji od państwa i pracodawcy xD

0

@Bykunn To już lepiej w państwowym, a ryzyko upadku banku jest większe i powtórki z sytuacjami typu Amber gold, no ale tato tak powiedział to gut.

0

@maroon tzn ludzie w tej dyskusji cały czas insynuują że ja coś mylę z OFE podczas gdy wiem że tam żadnego wała nie było + w ogóle mnie ten temat nie dotyczył, nigdy nie byłem częścią OFE więc nie mam żadnych negatywnych odczuć. Mam natomiast bardzo negatywne odczucia w stosunku do programu rządowego do którego zapisują cię siłą i obiecują złote góry. Nawet na głupie 800+ się trzeba zapisać samemu, nikt cię siłą nie zapisze

0

@Peciak darmowa dotacja z pisowskiego programu do którego zapisują cie bez twojej zgody xD taki jestem agregat dziwny a tymczasem 75% uprawnionych do ppk się z niego wypisało

0

@Bykunn No to nie wiem ma jakiej podstawie uważasz,że państwo miałoby ci odebrać pieniądze z PPK. Tak jak pisałem - cały czas masz do nich dostęp i możesz je sobie normalnie wypłacić.

1

@Bykunn "a tymczasem 75% uprawnionych do ppk się z niego wypisało" - chłopie - miliardy much jedzą gówno - nie mogą się mylić. Sam byłem świadkiem w jednej pracy jak to wyglądało - ktoś z biura rzucił ludziom hasło, ze mają termin do tego i tego dnia aby się wypisać i ludzie masowo biegali do tego biura aby to zrobić. Spróbowałeś z kimś pogadać na ten temat to oni zielonego pojęcia nie mieli o co chodzi, ale każdy się wypisuje to oni też - bo i tak im państwo potem zabierze. Xd.

0

@maroon jeśli faktycznie ludzie znaleźli jakąś furtkę z wypłacaniem tych pieniędzy od razu co miesiąc no to spoko, to jeszcze rozumiem. Tylko dalej nie rozumiem jaką wtedy państwo ma z tego korzyść skoro do tego dopuszcza?
Nie no ja rozumiem że argument większości nie zawsze się sprawdza ale uważam że jeśli jest to tak duży procent tzn że nie tylko ja mam wątpliwości co do tego programu

0

@Bykunn Państwo akurat na tym nie traci, bo jak wypłacisz wcześniej, to tracisz te dotacje przyznawane od państwa. Korzyścią dla państwa jest to, że ta kasa trafia na rynek, jest inwestowana w firmy, rozwija się gospodarka, do tego stanowi pewne zabezpieczenie emerytalne dla ludzi. Natomiast dopuścili możliwość wypłacania właśnie dlatego by ludzie się nie obawiali tego programu - ale jak widać to nie dociera do ludzi bo nadal się boją - rozumiem tych wykluczonych cyfrowo, bo to może stanowić pewną trudność, ale nawet młodzi się w tym nie orientują i się tego boją.

0

@maroon @Bykunn warto też zaznaczyć, że dopłaty od państwa są w tym przypadku minimalne, bo 250zł na start i 240zł rocznie.

0

@Bykunn aż sobie z ciekawości sprawdziłem jak to wygląda u mnie jeśli chodzi o PPK. Mam najniższe możliwe składki.

Liczę sobie w ten sposób:
Moje wpłaty to 100 %
Jako zysk liczę wszystko inne, czyli dopłaty od państwa, wpłaty od pracodawcy oraz wzrost jednostek uczestnictwa.

Licząc mam 161,6% zysku % zysku przez 5 lat na PPK
Natomiast przyrost moich wpłat osobistych względem aktualnej wartości salda na PPK wynosi 261,6%

Nikt mi nie powie, że na tym tracę.
Uproszczę to. Każde zainwestowane przeze mnie 1 zł dało mi 1,61 zł zysku, czyli saldo końcowe względem każdej mojego 1 zł wpłaconego to 2,61 zł.

To są fakty, a nie jakieś tam przeczucia. Oczywiście nie będą to duże kwoty na emeryturę przy minimalnych składkach, ale w sumie, jakby pracodawca chciał mi dopłacać jeszcze więcej, to chętnie bym płacił wyższe składki na PPK, bo to czysty zysk, bez żadnego ryzyka.

0

@addept A więc podajesz fakty i na koniec piszesz opinię "bo to czysty zysk bez żadnego ryzyka". No i właśnie ta opinia jest kluczowa bo to tylko opinia, z którą ja i 75% Polaków się nie zgadzamy. (dobra dopiszę jakby to nie było oczywiste, 75% Polaków na UoP)

0

@Bykunn Tak wiem, też jestem "dzieckiem" OFE i nie podobało mi się to, co się działo z tymi środkami. Z drugiej strony, jak wspominam jak te jednostki uczestnictwa rosły, a jak wyglądały koszty obsługi dla funduszu, niewspółmierne do zysków, to nie żal mi, że OFE zlikwidowano.

PS. Co ciekawe, ostatnio mój 27 letni chrześniak, który od 2 lat pracuje jako księgowy, zadał mi takie pytanie, czy jestem w PPK. I jak usłyszał, że tak, od początku, to skwitował krótko: "bardzo dobrze"

Tak więc niektórzy młodzi też liczą. W pracy niewielu jest takich co są w PPK, a ja nie zamierzam nikogo przekonywać, bo to nie jest moja sprawa, chociaż jak ktoś się ostatnio mnie o to zapytał, to w 3 minuty go przekonałem, nie próbując w sumie przekonywać, nie namawiając, tylko przedstawiając mój własny przykład.

Co do ryzyka, to jest ono mniejsze niż gra na giełdzie, chociaż trzeba pamiętać, że PPK też opiera się na różnych funduszach wzrostu, w tym takich, w których jest pewien % akcji.

0

@joloskyy w kasynie internetowym, tylko czarnych nie obstawiaj na ruletce. Podziękujesz mi po pierwszym wygranym milionie.

0

@barteq "2. Oddajesz jakiś procent pensji ale pracodawca daje drugie tyle" no więc nie daje drugie tyle.

Praktyka jest taka, że większość daje zazwyczaj tyle co musi, czyli ustawowe minimum w postaci 1,5%. Ty jak zechcesz sobie zwiększyść przykładowo z 2 do 4 procent, to możesz śmiało to zrobić, jednak pracodawca wcale nie musi zwiększać tego swojego 1,5% i na 99% tego nie zrobi.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?