La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1197 Culés

3

Co sądzicie o karaniu mandatami za brak kasku i kamizelki na rowerze? Ostatnio się z tym spotkałem na Słowacji : D o ile nie mam problemu z kaskiem czy kamizelka jak jadę w trasę to trochę debilny przepis i współczuję osobą co np chcą jechać 200 m do sklepu czy do pracy i muszą pamiętać o kasku i kamizelce

7

@reloaded Bardzo dobrze o ile kamizelka to moim zdaniem trochę przesada to kask jak najbardziej. Są historię, że ktoś pojechał sto metrów do sklepu i rozwalił głowę, wystarczy poczytać historię opisywane przez ratowników medycznych. Też uważam, że w Polsce powinien być obowiązek zakładania kasku.

7

@reloaded Niby tak, ale jak jedziesz np. autem to też dostaniesz mandat za brak pasów bez względu na prędkość i odległość jaką masz do pokonania.

13

@bartekvisca Z drugiej strony to jego zdrowie. Chce sobie rozwalić łeb, jego wybór.

2

@tristan87 Jednak koszty pomocy takiej osoby poniesiemy wszyscy. Nie ma tak, że ktoś rozwali głowę i to jego problem.

7

@bartekvisca On też płaci podatki, jest ubezpieczony.

1

@reloaded Nie jeźdzę na rowerze, ale w sumie to taki sam przepis jak jazda w aucie z zapiętymi pasami. Też jak nawet podjedziesz autem 200 m do sklepu pasy zapiąć teoretycznie musisz zgodnie z przepisami.

4

@tristan87 Idąc twoim tokiem myślenia to połowa przepisów i zasad do kosza ;)

3

@tristan87 "Z drugiej strony to jego zdrowie. Chce sobie rozwalić łeb, jego wybór."
Czyli obowiązku pasów w aucie też w sumie nie powinno być bo jak ktoś chce sobie większą krzywde zrobić w razie jakiegoś wypadku to jego sprawa...
Ale o to się nikt nie burzy...

0

@Bobo25 Pasy w aucie to wielkie zabezpieczenie.

0

@bartekvisca Jego głowa, jego decyzja. Kamizelki lub inne elementy odblaskowe powinny być na pewno obowiązkowe, gdy widoczność jest do dupy.

3

@tristan87 czym się róznią od kasku rowerowego? Oba zabezpieczenia mają chronić delikwenta a nie innych. Więc: "Z drugiej strony to jego zdrowie. Chce sobie rozwalić łeb, jego wybór"...

0

@reloaded oprócz tego jeszcze obowiązkowe OC

0

@Bobo25 no nie no, kask a pasy to jednak wielka różnica xd

6

@Albatros w sesnie jaka? Obie rzeczy mają chronić osobę która ich używa. CO jest w nich takiego innego?
Rozumiem, że w aucie masz inne prędkości itd. ale ogólna zasada jest ta sama ochrona osoby która jej używa. Delikwent na rowerze przewracający się gdzieś na betonie i uderzający w beton głową jest również narażony na obrażenia a nawet śmierć jak gość jadacy bez zapiętych pasów i mający wypadek.

Pozostaje kwestia bawienia się w stopniowanie zagrożenia dla zdrowia i życia, ale jak ktoś wyżej napisał ponoć; "Z drugiej strony to jego zdrowie. Chce sobie rozwalić łeb, jego wybór"
Więc czemu nie ma przyzwolenia na jazdę bez pasów (one chronią tylko jego) skoro jego zdrowie jego wybór?

13

@bartekvisca Są historie, że ktoś wychodził spod prysznica, poślizgnął się, uderzył głową o zlew i zmarł w konwulsjach. Zakazujemy pryszniców, zlewów, śliskiej od wody podłogi czy może nakazujemy kaski i maty antypoślizgowe?

3

@Muevertigo widać w jakieś głupie skrajności lecimy...

5

@Albatros Jaka jest różnica? Będziesz jechał do sklepu, uderzy w Ciebie inny samochód i Ci zrobi krzywdę bez zapiętych pasów. Będziesz jechał bez kasku na rowerze, wpadniesz w dziure i wylecisz z roweru na głowę robiąc sobie krzywdę. Przecież te przepisy są po to by minimalizować konsekwencje losowych wypadków.

0

@Bobo25 Zgadzam się, ta sama głupia zasada dotyczy pasów

0

@tristan87 Ale potem do "jego zdrowia" karetka już jedzie za nasze pieniądze.

0

@MesQueUnClub_87 @Bobo25
Znaczy ja rozumiem, że jedno i drugie ma chronić prowadzącego. Ale pasy w większym stopniu chronią człowieka w aucie, niż kask rowerzystę xd

2

@Bobo25 Tak, kaski, pasy, zlewy i prysznice... wszystko jest tak samo skrajnie głupie
Ludzie są traktowani przez prawo jak skrajni idioci, którzy nie połączą faktów, że jak mają kask na głowie, to jak walną głową o bruk, to skończą lepiej itd.
Dlaczego nie damy decydować samym ludziom? Ano, bo są głupi
Ja tak nie uważam, tylko perspektywę prawa przedstawiam

0

@prodigy Gdyby miał wypadek w kasku, też karetka jedzie za nasze pieniądze.

1

@reloaded Debilizm i tyle.

2

@Albatros To teraz taki przykład Ci podam. Jedzie rowerzysta prędkością 30km/h i zderza się z samochodem, który jedzie 30km/h. Co kogo w tym momencie bardziej ochroni. Kierowcę pasy? czy rowerzystę kask?

2

@Bobo25 A dlaczego nikt? Ja się na przykład burzę.

0

@tristan87 Może mając kask obyło by się bez karetki.

0

@maroon że musisz jeździć w zapiętych pasach w aucie?
W sumie masz prawo do obiekcji, ale poza obiekcjami to nie jesteś chyba na tyle głupi że np jedziesz sobie ekspresówką bez pasów...

0

@prodigy Może tak, może nie.

1

@Bobo25 Tak - burzę się o to,że WEDŁUG PRZEPISÓW MUSZĘ i że w przypadku braku grozi za to mandat. To co uważam o jeździe z zapiętymi pasami i czy to robię,to zupełnie inna sprawa.

0

@MesQueUnClub_87 nadal rowerzysta jest narażony na inne obrażenia ciała przez które może dojść do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Rowerzysta który wyszedł pojeździć rekreacyjnie, przeważnie jedzie z niedużą prędkością (nie mówimy o jakichś profesjonalistach czy półprofesjonalistach, bo oni wiedzą że mają go mieć). Podczas jazdy samochodem te prędkości jednak są o wiele większe i pasy chronią nie tylko głowę przed obrażeniami, ale ogólnie kierowcę i pozostałych pasażerów.

2

@Albatros Z tego wniosek, że jak się chce zwiększyć bezpieczeństwo, zabezpieczyć się, to warto jeździć w pasach w aucie i w kasku rowerem. Ale skąd ma niby wynikać prawny obowiązek tychże?

0

@reloaded Na Słowacji byłeś świadkiem jak ktoś dostał mandat za brak kasku i kamizelki, czy tylko kaskunw trakcie jazdy?

2

@reloaded idiotyzm

0

@TheCule nie mam pojęcia czemu jest w prawie, ale jeśli jest no to trzeba się do tego stosować. Często producent różnych urządzeń zapisuje w swoich instrukcjach obsługi obowiązek ochrony osobistej i potem jeśli ktoś się do tego nie stosuje, to ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od wypłacenia odszkodowania.

10

@reloaded Jeżdżę bez kasku od kiedy pamiętam. Na rowerze ostatni raz wywaliłem się z 10 lat temu. Od tego czasu zrobiłem z kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Kask mnie wku..., bo człowiek po kilkuset metrach ma cały mokry łeb i ogranicza ruchy. Poza tym mam górala, więc nie osiągam tam zawrotnych prędkości i nie jeżdżę często po ruchliwych trasach. Co innego ci na kolarzowach co zasuwają lekko koło 40 km/h najczęściej szosą.

4

@reloaded proste. Kask nie powinien być obowiązkowy za to kamizelka i odblaski tak. Kto chce ryzykować swoim życiem, niech to robi. Ale musi być widoczny dla innych.

1

@blondasek Światła przy rowerze są już obowiązkowe. Kamizelka mile widziana w nocy, ale już nie przesadzajmy, że trzeba z rowerzysty robić choinkę

0

@tristan87 tylko wtedy w szpitalu jak go będą ratować to najpierw karta - opłata a później leczenie

0

@Ojciec5tkidzieci znajomy był światkiem jak lepili mandaty polakom którzy sobie stali z rowerami bez kasków i kamizelek ale czy stali czy ich zatrzymali w trakcie jazdy to nie wiem.

8

@reloaded Jeśli przejechanie 200 m do sklepu na osiedlu bez kasku jest karane, to każdy pieszy za wyjście bez zbroi np. średniowiecznej też powinien dostać mandat, bo na pasach musi się chronić.
Absurd z kaskiem, odblaski powinny być stałym elementem wyposażenia, ale nie zawsze w formie kamizelki.

2

@reloaded Może w mieście xd wczoraj zrobiłem po wioskach 60 km i chyba łeb by mi się zagotował w kasku ;)

3

@prodigy Za jego pieniądze też. Po co płaci takie horendalne składki, skoro jeszcze ma się go karać, jeśli nie chroni siebie dodatkowo? Chroni się przede wszystkim tym, że buli składki i jak mu się coś stanie, to skorzysta z opłaconej usługi
Mamy wprowadzać też mandaty za nadmierne kilogramy, bo nadwaga szkodzi zdrowiu i trzeba później ludzi leczyć z różnych schorzeń? No nie, bo on już opłacił swoje ubezpieczenie w postaci składki

0

@TheCule Nie no fajnie, fajnie. Według Ciebie tak super działa nasze ratownictwo i medycyna żeby wysyłać karetki do każdego kto sobie rozwali łeb, chociaż mógł zwyczajnie włożyć kask i nie byłoby problemu? W tym czasie może być inny poważniejszy wypadek gdzie ta karetka będzie bardziej potrzebna. Nie rozumiem w ogóle tych dywagacji - zakładasz kawałek plastiku na łeb - państwo ma mniej wydatków, Ty masz mniej problemów. Podaj mi jeden racjonalny powód za tym, że lepiej jest jeździć bez kasku.

1

@reloaded Bardzo dobry przepis, aczkolwiek rozumiem że rowerzyści z polskiej grupy CCC polski cukier toruńskie pierniki pewnie byliby zapłakani że nie mogą swoich ciuszków eksponować ale na pewno zwiększa to widoczność dla kierowców. Powinno być to obowiązkowe po za miastem, a w mieście jak rowerzysta ma zamiar jechać ulicą a nie ścieżką bo jego potężny rower nie może okryć się hańbą poruszanie po DDR.

1

@reloaded w takiej rowerowej Holandii nie ma obowiązku jazdy z kaskiem, ba, jak tam byłem to mało kto go nosił. Wiadomo jest ryzyko, ale jak ktoś się porusza z prędkością max. 20 km/h a taki rowerzystów jest wielu, to dla nich przy jeździe po ścieżkach rowerowych przepis jest idiotyczny, bo prawdopodobieństwo śmierci jest bardzo niskie. Wypadki wśród rowerzystów najczęściej wynikają z beznadziejnej infrastruktury, a nie z tego, że ma kawałek plastku na głowie.
A ci którzy jeżdżą kolarzówkami, to oni praktycznie zawsze noszą kaski, więc nie wiem co tutaj znowu zmieniać.

1

@reloaded Niech się wezmą za edukację kierowców i rowerzystów jak należy się poruszać bezpiecznie. Przyniesie to większe korzyści niż kara za brak kasku. Mało gdzie jest takie chamstwo na drogach jak u nas

1

@Bobo25 Jakie znowu skrajności?
Wychodzenie spod prysznica i jazda bez kasku wcale się tak między sobą nie różnią. I tu i tu czynność obarczona jest pewnym ryzykiem. Ludzie uczą się jeździć na rowerach zazwyczaj pewnie przed 9 rokiem życia i opanowują tę umiejętność stosunkowo szybko. Wychodząc spod prysznica zabijają się dorosłe osoby.

0

@Muevertigo xDDddd
Inaczej tego skomentować się nie da

0

@reloaded Volenti non fit injuria, a kto twierdzi inaczej jest zamordystycznym faszystą.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Kto wygra mecz Finalissima 2025?