La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1188 Culés

Bonus na start aż 3755 zł! Załóż konto i zyskaj aż dwa freebety na początek.

18+. Superbet to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi. Graj odpowiedzialnie.

39

Czy to nie jest ironia losu, że twórca słynnej Barki [ulubionej piosenki JP2] był księdzem oskarżanym o pedofilię i molestowanie oraz przenoszonym ze swoich miejsc pracy? Sprawę nagłośniono w 2021, ale oficjalne skargi były już od lat 70. Czyli cały pontyfikat Wojtyła śpiewał piosenkę zapewne wiedząc, że jej autor to pedofil, gdyż rzecz działa się w pobliskiej Hiszpanii, a nie w Republice Kiribati. Tzn każdy na Jego miejscu by wiedział, ale jak wiemy On nie wiedział. Twórczość Cesáreo Gabaráin'a jest w USA wycofana z przestrzeni publicznej.

22

@arasz1819 Tak się zastanawiam, czy w Kościele został jeszcze choć 1 ksiądz, który nie został przeniesiony bo nadmiernie lubił dzieci.
Z opisów prawicy, konserwatystów i innych "uczciwych" ludzi wnioskuję, że JP2 przez całą swoją karierę miał czarną opaskę na oczach i zatyczki na uszach. Pewnie był też trzymany w ciemnej piwnicy.

My, laicy, a także ludzie niewierzący, mamy gigantyczną wiedzę na temat afer pedofilskich, a słyszymy o nich z przygodnych wiadomości zasłyszanych tu i ówdzie, a ludzie, którzy siedzą w środku tego bagna cudownie nic nie wiedzą.

To tak jakby szef Volksvagena wiedział o firmie mniej niż ja czytając o tej firmie na portalu epoznan.pl. Czy da się być bardziej naiwnym i zakłamanym?

7

@Comentateiro no to jest trochę dla nich sytuacja lose-lose. Bo albo uznajemy, że wiedział i wtedy smuta i czarna rozpacz wiadomo dlaczego, albo uznajemy, że nie wiedział, co by z niego czyniło człowieka o ilorazie inteligencji zbliżającym się do 10. A przecież podobno był bardzo inteligentny więc odpowiedź jest raczej jednoznaczna.

13

@arasz1819 ja Ciebie też mogę oskarżyć o pedofilię. I to znaczy że jesteś winny z miejsca?

6

@arasz1819 JP zapewne wiedział, jakim problemem jest pedofilia w kościele. Pytanie tylko, co mógł realnie zrobić na rzecz poprawy sytuacji, jako ksiądz w Polsce i papież. Nie wiemy z jakimi siłami strukturalnymi mierzył się Wojtyła w kościele i czy rzeczywiście mógł kościołem potrząsnąć w tej materii, czy frakcje optujące za ukrywaniem pedofili były po prostu silniejsze. To ciekawe po kątem tego, jaką siłę przebicia ma papież w strukturach kościoła i jakie siły/frakcje targają kościołem.
I nie, papieża nie bronie. Uznanie go za świętego to policzek dla katolików i pokrzywdzonych, coś niewyobrażalnego. Ile ludzi jeszcze musi ucierpieć, ile historii musimy poznać, żeby wreszcie ktoś potrząsnął strukturami kościoła, skoro on sam nie potrafi tego zrobić?

11

@arasz1819 „Czyli cały pontyfikat Wojtyła śpiewał piosenkę zapewne wiedząc, że jej autor to pedofil„

A dowody potwierdzające twoją teorie to?

9

@Azi ale nie możesz mnie przenieść z parafii do parafii. Dobrze wiemy, że w KK nie rozlicza się skarg. Z resztą poczytaj o tym panu. I wtedy powiedz czy możesz mnie też o to oskarżyć z podobną pewnością.

2

@arasz1819 No tak, jest zero-jedynkowo. Bo albo odpowiada jako osoba tuszująca, albo jako szef instytucji, za którego rządów pedofilia rozkwitła mu pod nosem.
Jakby nie patrzeć jest odpowiedzialny. Najgorsze w wypadku JP2 jest to, że tu mamy doczynienia z obydwoma przypadkami. Ten człowiek był zepsuty do szpiku kości, Cyniczny typ, który omamił ludzi kremówkami i Barką

0

@aleksandrowielki Nie tacy Papieże zostawali Świętymi.

20

@arasz1819 mnie nie interesują opinie dziennikarzy. Interesują mnie fakty. Jeżeli masz dowody że ktoś jest pedofilem to składaj je gdzie trzeba. A jeżeli nie masz ale udajesz mądrego na podstawie tego co Ci się wydaje to sorry bardzo - ale to mądre nie jest...

10

@aleksandrowielki to już jest inna bajka i można by dyskutować latami. Tylko najpierw przedstawiciele KK i wierni muszą się pogodzić z pewnymi podstawowymi faktami. Jak pokazały ostatnie dni do tego jeszcze droga baaaardzo daleka. A bez tego ani rusz. Jak ktoś twierdzi, że nic nie wiedział, to jak my mamy chcieć rozmawiać o tym co mógł zrobić, a czego nie mógł. Nuta przyszłości jak tunele czasoprzestrzenne.

@Azi czyli popierasz karanie przenoszeniem z parafii do parafii zamiast rzetelnego śledztwa? Wybacz, ale ja takiego nie mogę wszcząć. A odpowiednie władze wszczęły i w efekcie go przeniosły i wywaliły z jakiegoś tam bractwa. Dopiero teraz się dowiadujesz, że tak wygląda to w KK? Jakby wszystkie oskarżenia były rzetelnie badane, upubliczniane i karane to KK by zbankrutował bardzo dawno temu, a wiernych by nie było.

15

@Comentateiro Ty też omamiasz La Ramble swoimi wypocinami i jakoś nikt pretensji nie ma. Masz jakieś dowody? Czy wyciągasz coś co wyciągają twoim nastoletni rówieśnicy?

4

@aleksandrowielki Papież tak rządzi Kościołem katolickim jak Biden USA :)

8

@arasz1819 ale co ma piernik do wiatraka? Księża bardzo często zmieniają parafię - taka praca. A śledztwo prowadzi przecież nie kościół tylko organy ścigania. Nie wiem jak można mieć problem ze zrozumieniem tak prostych rzeczy.

2

@daniel32778 Jeśli cała twoja widza jest taka jak ta o moim wieku, to za wiele w głowie nie masz.
Sądzisz, że watykaniści i redaktorzy pism katolickich w Polsce, to głąby, które biorą dane z lasu?
Oni nie mogą sobie pozwalać na kompromitowanie się wpisami na twoim poziomie i mają dogłębną wiedzę. Poza dokumentami, mają swoje wtyczki i znajomości w Kościele i Watykanie.

4

@Azi no widać, że można mieć problemy ze zrozumieniem prostych rzeczy. Nawet w Polsce episkopat odmawia wydania dokumentów i co im możesz zrobić? Na jakim wy świecie ludzie żyjecie? :] No jak ktoś ma taką wiedzę o sprawach pedofilii w KK to się nie dziwie, że dla niego temat nie istnieje. Przeczytałeś cokolwiek w tym temacie, czy nawet obejrzałeś? Jakie są problemy z dostępem do informacji od hierarchów kościelnych? Jak są sprawą ucinane łby? Teraz to mnie rozbiłeś :] Ale w sumie KK wychodzi z takiego samego założenia. Nie dopuścimy do skazania to jest niewinny. I impreza trwa dalej.

4

@arasz1819 jakich dokumentów odmawia wydania? I komu? O czym Ty będziesz? Widać że narracja Ci się nie spina.

8

@Azi No bo jechanie po wszystkim co jest związane z kościołem jest popularne. Nie twierdzę, że księża są bez winy, bo też sam mam wiele zastrzeżeń co do części z nich. Owszem można też mieć pretensje, że nie ponosili odpowiedzialności za swoje czyny, krzywdy wyrządzone dzieciom, ale też mogą wnieść oskarżenia rodzice, opiekunowie pokrzywdzonych, nawet jak to wyjdzie po dłuższym czasie a nie od razu (temat długi wiadomo, że nie od razu ktoś umie opowiedzieć o tych bolesnych doświadczeniach). Z drugiej strony nie wydaję mi się, że nawet jak każdy ksiądz oskarżony i skazany prawomocnie siedział w więzieniu to nikt by nie chodził do kościoła jak autor posta wyżej twierdzi.

2

@Azi nieważne :] wszystko jest git

0

@arasz1819 Prawnie nie może odmówić wydania dokumentów na postanowienie prokuratury więc jeśli tylko nie wydaje, bo takie widzi mi się to wina też leży po stronie prowadzących śledztwo, postępowanie w sprawie po za przedstawicielami KK.

2

@negreanu ale chłopie. Do kogo masz pretensje że ktoś nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny/zbrodnie? Do kościoła czy do organów ścigania? Bądźmy poważni. Jeżeli komuś udowodnili że coś zrobił to do państwa a nie do kościoła należy ukaranie tej osoby. Każdy ksiądz podlega naszemu prawy tak samo jak każda inna osoba. Nie dajmy sobie wmówić jakiejs bezkarności. Bo jeżeli ktoś jest bezkarny - jak nasi politycy - to jest to wina systemu a nie kościoła jako takiego.

6

@arasz1819 tak myślałem że nie potrafisz nic wymyślić. Wystarczy zadać kilka pytań i okazuje się że nic z tematu nie rozumiesz :D

0

@daniel32778 oczywiście, że tak. To ogromny wstyd dla mnie jako członka tej wspólnoty religijnej i szkoda dla całego kościoła.

1

@Azi No to właśnie o tym mówię, że to organy ścigania mają udowodnić winę o co masz do mnie pretensje?

3

@Comentateiro I tak uważam że powinieneś przedstawić dowody, piszesz to co piszą wszyscy.

5

@negreanu @Azi pierwsze z brzegu

Ultimatum sądu nie poskutkowało. Abp Stanisław Gądecki poinformował, że nie wyda akt kościelnego dochodzenia w sprawie księdza pedofila. Każe sądowi pisać do Watykanu.


Sędzia Katarzyna Orzeł z Chodzieży prowadzi proces byłego proboszcza oskarżonego o molestowanie seksualne i kilkukrotne zgwałcenie ministranta Szymona Bączkowskiego. Kościół usunął księdza ze stanu duchownego, ale nie chce pokazać akt kościelnego dochodzenia.

Macie nazwiska więc jak chceice poznać temat to bez problemu można znaleźć

Aż jestem ciekawy jakiego tutaj fikołka logicznego wykonasz @Azi :]

2

@negreanu nie mam pretensji. Po prostu dziwię się jak bardzo naiwnym i podatnym na totalnie głupie narrację można być. Potem wyskakuje taki @arasz1819 i bredzi o spiskach światowych choć widać że nic z tematu nie zrozumiał i zwyczajnie dał sobie wmówić coś głupiego

1

@arasz1819 a skąd wniosek że kościół prowadził jakieś dochodzenie w tej sprawie? Co to księża są teraz śledczymi że dochodzenia prowadzą i kartoteki robią?

1

@arasz1819 No to wtedy jest wina organów ścigania, że nie wyegzekwowali decyzji sądu. Jeśli chcą bronić jakiegoś księdza narażając przysłowiowo swoją dupę to już ich problem. Ktoś zawsze może wrócić do akt i zobaczyć jak sprawa wyglądała i pociągnąć do odpowiedzialności odpowiednie osoby.

1

@Azi tyle mi wystarczy :]

0

@negreanu to druga sprawa że można pociągnąć do odpowiedzialności kogoś kto nie wykonuje wyroku ale jak mam być szczery to jakoś nie wierzę w tajne kościelne dochodzenia i akta spraw. Kościół ma swój wydział wewnętrzny czy jak? :D

konto usunięte

4

@arasz1819 Warto przytoczyć, że w przypadku Pana kompozytora, trupy z szafy wypadają do dziś (8 zgłoszeń ofiar, 4 świadków), ale takie głosy podnosiły się jeszcze zanim JP2 mianował go swoim prałatem - jak widać te głosy mu nie przeszkadzały.

https://i.pl/nowe-ofiary-oskarzaja-cesareo-gabaraina-autora-barki-i-osobistego-pralata-jana-pawla-ii-o-molestowanie-seksualne/ar/c1-15748846

5

@ChessInfo no i czemu śledczy nic nie zrobili choć media twierdzą że są dowody? Ja nie wiem czego Ty oczekujesz. Organy ścigania nie gonią człowieka oskarżonego o pedofilię to kościół powinien? Gdzie tutaj jest jakaś logika to nie mam pojęcia

1

@daniel32778 Ja mam przedstawiać dowody? Posłuchaj watykanistów i ekspertów ze środowisk religijnych. Tych uczciwych. Widać, że się kompletnie nie interesujesz tematem i wypierasz rzeczywistość.

Jak się nie chce wiedzieć, to się udaje głupa. Jak poczytasz coś na ten temat, to wtedy dyskutuj, a nie coś bełkoczesz bez ładu i składu.

konto usunięte

2

@Azi Ciężko gonić teraz typa co zmarł w 91'. Ogólnie to ja nie o tym, tylko wyrażam krytykę, że papież Polak nic nie robił z głosami odnośnie pedofilii, a wręcz przeciwnie potrafił takie osoby promować wyżej, czy mianować im lepsze stanowiska - ściganie ich przez organy to sprawa wtóra.

1

@ChessInfo popatrz na kolegę co tutaj każdemu odpisuje, bez jakiejkolwiek wiedzy w temacie. Pytania, które zadaje świadczą wręcz, że nawet nie wie jak to wygląda w instytucji samego Kościoła, którego tak broni. Tak wygląda właśnie chęć "wyjaśnienia" czegokolwiek w KK. Skoro owieczkom nic nie potrzeba wyjaśniać, to po co katabas na górze ma się martwić. Na samym JP2 to chyba najbardziej ciąży przyjaźń z takim zwyrolem jak Marcial Degollado.

@Comentateiro no dlatego nie warto z nim rozmawiać. Zerowe pojęcie, ale na "chłopski rozum" próbuje to ogarnąć :]

1

@ChessInfo No czego tu nie rozumiesz? Jeśli policja go nie ściga, a jeśli Kościół wie o molestowaniu, to on go powinien ścigać? Absolutnie

Azi na wszystko ma odpowiedź: molestowanie jest miłe, gdy organy ścigania nie gonią oskarżonego. Wtedy Kościół ma sygnał, ze nic nie powinien robić.

Proste? Jak drut

0

@Azi Właśnie a zresztą dodatkowo osoba, która nie stosuję się do wyroku, postanowień, może dostać jeszcze zarzut utrudniania śledztwa.

0

@arasz1819 Ja tego typa dorzuciłem do czarnej listy, po tym jak kazał mi zmienić klub któremu kibicuję, po tym jak napisałem coś krytycznego o Barcy.

On jest wszechstronnie bezmyślny i bardzo się tym chwali.

3

@ChessInfo całość polega przecież na tym żeby pedofila gonić za życia a nie 30 lat po jego śmierci... A dlaczego wtedy tego nie robili to nie jest pytanie do mnie. Jak jesteś ofiarą to zgłaszają przestępstwo a nie czekasz 30 lat a potem wielkie larum bo nikt nic 30 lat nie robił. Jak nie było podstaw to nikt nic nie robił ale to jest przecież żadne zaniechanie obowiązków tylko brak podstaw do wszczęcia śledztwa.

4

@Comentateiro @arasz1819 co tam ? Po plecach musicie się poklepać bo argumentów brakuje :)

1

@Comentateiro poklep mnie po plecach, bo ze śmiechu się zakrztusiłem :]

konto usunięte

5

@Azi Ostatni mój post, bo jak widzę to nie ma sensu, więc już więcej się nie będę odnosił tutaj. Piszesz o krytyce organów ścigania, a ja nie o tym. Pytam dlaczego papież osoby co do których są podejrzenia nawet (w tym przypadku były zgłoszenia ofiar oraz wyrzucono go ze szkoły w której się tego dopuszczał) mianuje go na wyższe stanowiska - w ogóle nie piszę o organach ścigania, to jest inny temat nie związany z tym wątkiem.

2

@ChessInfo ale sprawa była zgłoszona w latach 70, a on ci napisze "Jak jesteś ofiarą to zgłaszają przestępstwo a nie czekasz 30 lat a potem wielkie larum..." o czym i z kim tu dyskutować....

2

@arasz1819 Niestety, w klasie nieukom daje się niedostateczny i każe się uzupełnić wiedzę, a na necie nieuki pouczają profesorów z uniwerku.
Nieuk nauczyłby Gatesa jak biznes robić. Co zrobisz? Na takich nie ma rady.
Nie ma pojęcia na temat, a japa się nie zamyka.

1

@Comentateiro jp2 wiedział jego przyjaciółka o tym mu mówiła o tym aby coś z tym zrobił.On na to aby suę modlić za tych co zeszli na złą drogę.Mówiła że bardzo był tym przesiąknięty i nic tym nie zrobił.Pomijam fakt że jest podpis JP2 na przeniesieniu pedofila do Austri.To każdy szef jest odpowiedzialny za to co dzieję się w jego organizacji czy firmie.Choć on wiedział to nie wiedza go nie usprawiedliwia.Za pedofilie w kościele odpowiedzialni są rownież i inni papieże którzy tym kościołem rządzą.Tu nie ma o czym zbytnio dyskutować.Kwestia pedofiki w kościole jest na pewno sporym minusem JP2.Co nie umniejsza jego innych zasług.Natomiast był człowiekiem i ideałem nie był.

3

@ChessInfo a dlaczego miał tego nie robić? To nie papież i nie księża są od ścigania ludzi. Jeżeli komuś nie udowodniono winy to jest niewinny i tyle. Jeżeli wyrzuca Cię z roboty bo ktoś puści plotkę że jesteś pedofilem a nic Ci nie udowodnią to też możesz się procesować z firmą. Tak działa prawo i nie zmienisz tego tylko dlaczego że są na świecie pedofile - niestety.

1

@arasz1819
Franciszek w tym tyg w wywiadzie powiedział ze wszystko wiedzieli tylko takie czasy były ze tuszowali.
Może te czasy trzeba tez zrozumieć i to jak Ci księża, przyszli biskupi i głowy kościoła były wychowywane.
Obecnie nasz rząd i jego wyznawcy tez negują i tuszują wiec problem jest nadal :)

1

wyjscie jest zawsze oglosic swiatu prawde albo zrezygnowac z funkcji ,przyzwoity czlowiek by tak zrobil tym bardziej ,ze chodzi o niewinne dzieci .Swietym to on moze jest ale dla katolikow ale jak im taki czlowiek pasuje to swiadczy o nich

1

@Azi
Dokładnie tak, Kościół wyznacza własnych śledczych i przeprowadza własne śledztwa, które powinny zakończyć się wydaleniem księdza ze zgromadzenia i oddania go organom cywilnym. Tak się jednak raczej nei dzieje, księża są po prostu przenoszeni

"Metody postępowania wobec sprawców wykroczeń seksualnych w Kościele katolickim


Rozróżnia się dwie płaszczyzny postępowania Kościoła katolickiego wobec pedofilii we własnych szeregach: zewnętrzną i wewnętrzną. Zewnętrznie księża w każdym kraju podlegają prawom miejscowym, które definiują przestępstwo pedofilii i inne przestępstwa seksualne w różny sposób. Kościół katolicki nie ma ustalonego jednolitego sposobu postępowania wobec praw obowiązujących we wszystkich krajach. Wewnętrznie Kościół katolicki ustala reguły postępowania w taki sposób, by nie naruszały kompetencji władz świeckich do karania przestępstw. Reguły te określają, jakie postępowanie księży w zakresie życia seksualnego jest przestępstwem kanonicznym, zagrożonym karami kościelnymi. Nie zawsze nadużycie seksualne księży stanowią przestępstwo w rozumieniu prawa świeckiego. Przestępstwem według prawa kanonicznego jest przede wszystkim wykorzystywanie sakramentu spowiedzi do molestowania seksualnego, podczas którego może dojść do przestępstwa w rozumieniu prawa świeckiego – na przykład pedofilii, czy homoseksualizmu (w krajach muzułmańskich). Dokumentem, w oparciu o który władze kościelne postępowały w przypadkach podejrzenia księży o nadużycia seksualne w rozumieniu prawa kanonicznego, przez długi czas była instrukcja Crimen sollicitationis z 1922 roku, aktualizowana w 1962.

Instrukcja ustalała całkowitą poufność postępowania kanonicznego – wszystkie osoby zaangażowane w postępowanie zobowiązane były do zachowania tajemnicy w sprawach, o których dowiedziały się podczas procesu[34], jednak nie zobowiązywała do milczenia ofiar i świadków, których wiedza nie była związana z procesem. Instrukcja pozostawała w użyciu aż do wydania nowych regulacji w 2001 roku[35][36]. Jej istnienie stało się powodem oskarżania Kościoła katolickiego o ukrywanie przestępstw seksualnych księży, na podstawie nie potwierdzonego domniemania, iż instrukcja rozciąga regułę poufności postępowania kanonicznego na stosunek ofiar i świadków do śledztwa według prawa świeckiego[37]."
wikipedia


" sprawie o. Konkola trwa kilkumiesięczne kościelne śledztwo, które dotyczy spraw z zakresu szóstego przykazania "nie cudzołóż". Duszpasterz miał wiele lat temu utrzymywać kontakty seksualne z młodymi kobietami, nieoficjalnie - także z podopiecznymi Stowarzyszenia Droga. Zgłoszenia wpłynęły w tym roku, zeznawało kilka osób.

- Wpłynęły do nas pewne oskarżenia, zebraliśmy wszystkie świadectwa, opinie kobiet. Zgodnie z procedurami kościelnymi, przesłaliśmy je do naszego zarządu generalnego w Rzymie, następnie trafiły do Kongregacji Nauki Wiary. Czekamy na rozwój sytuacji i zalecenia, nie wiemy, ile to potrwa - mówi nam o. Andrzej Danilewicz, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Werbistów. - Wszystko przedstawiliśmy prawnikowi, który ocenił całą dokumentację i stwierdził, że nie ma tutaj materii do zgłaszania omawianych sytuacji organom ścigania. Ojciec Edward Konkol otrzymał upoważnienie do opublikowania oświadczenia w tej sprawie - dodaje. Rzecznik potwierdza, że o. Konkol ma się przeniesć do domu zakonnego werbistów w województwie kujawsko-pomorskim, ale jeszcze przebywa w województwie podlaskim."

1

@Comentateiro Napisać o człowieku, któremu Polska, Polacy, ale i cały świat tak wiele zawdzięcza, człowieku, który był istotnym, jeśli nie jednym z kluczowych obok Reagana i Thatcher elementów mających decydujący wpływ na upadek komunizmu w naszym kraju, ale również ogólnie szeroko pojętego bloku wschodniego, człowieka będącego nadzieją i obietnicą lepszego jutra dla wielomilionowego ruchu SOLIDARNOŚĆ w Polsce, który tworzyli zwykli ludzie jak mój czy Twój dziadek, a który papież jawnie i z całych sił wspierał, którego nominacja na głowę kościoła tchnęła ogromną, ogólnonarodową wiarę w niepodległość, że był 'zepsutym do szpiku kości i cynicznym typem'? Jaką Ty musisz mieć człowieku moralność, żeby tak swobodnie i z taką lekkością pisać tak ohydne komentarze nt. człowieka, który tyle dokonał. Nikt nie twierdzi, że w tej sprawie jest niewinny, to dopiero się okaże, ale dosłownie zbiera mi się na wymioty, że taki element jest gotów głosić takie... Ehhh, brakuje nawet na to słów. TFU!

Komentarz usunięty

Komentarz usunięty

4

@Comentateiro tej zastanówcie się proszę nad wielkością KK na świecie, nad ilością duchownych i czy aby na pewno głową kilkuset tysięcznej organizacji wie o wszystkich walkach. Podpowiem, że w korporacjach najgrubsze problemy związane z compliance są zamiatane pod dywan, tak, by prezes nie wiedział.

Ludzie nie chcą lecieć za walki. Tutaj spójniej wygląda to na dzialanosć lawendowej mafii w KK, były walki, była wiedzą u koscialnych, ale nie ma dowodów, że JP2 o tym wiedział i systemowo krył. Ale spoko, na LR wiemy lepiej i rzucamy o skażenia, które nic nie kosztują

1

@Comentateiro Co zasłaniam? Nic takiego przecież nie napisałem. Odniosłem się jedynie do tego, że błędem jest ocenianie człowieka przez pryzmat jednej kwestii, być może najważniejszej i najistotniejszej, ale jeszcze niezbadanej i z nieokreśloną rolą papieża. Jako głowa kościoła oczywiście spada na niego ogromna odpowiedzialność, ale trzeba nie mieć jakiegokolwiek pojęcia w funkcjonowaniu ogromnych organizacji, żeby z taką lekkością formułować tak ohydne opinie.

Twój emocjonalny stosunek do tej kwestii może sugerować osobiste zaangażowanie. Jeśli tak to dyskusja nie ma sensu z uwagi na osobiste krzywdy, których doznałeś. Jest mi z tego niezwykle przykro i choć przyznaję, że szef odpowiada za swoich ludzi to jednak trudno w 100% przypisać rzeczonemu szefowi występki konkretnej jednostki zwłaszcza, jeśli mówimy o krzywdzeniu bezbronnych.

0

@arasz1819
Nawet o tym nie wiedziałem.
Ładne kwiatki.

konto usunięte

3

@negreanu niestety ta kwestia jest bardziej złożona. W dniu 17 maja 1989 r. PRL uchwaliło ustawę o stosunku państwa do kościoła katolickiego, gdzie w przepisie art. 2 postanowiono "Kościół rządzi się w swych sprawach własnym prawem, swobodnie wykonuje władzę duchowną i jurysdykcyjną oraz zarządza swoimi sprawami." I obecnie jest problem, czy postanowienie prokuratora może być wykonane przymusowo w archiwach kościoła. Niestety przyjęcie przez PRL tej ustawy potwierdza siłę kościoła i słabość naszego państwa. Przepis ten do dzisiaj nie został zmieniony, a obecna władza, zresztą praktycznie każda dotychczasowa bała się kościoła.

1

@aleksandrowielki
Dokładnie ! I o tym mówi teraz papież
Trzeba zrozumieć tamte czasy
Nie można negować !
Obecnie chyba większość króli polski by siedzisko w więzieniu za pedofilie
A te dziewczynki im dzieci rodziły :)
Wiec dla księdza w latach 60-70 gdzie większość księży to geje wtedy tez, brak partnera równał się z szukaniem gdzie indziej rozkoszy.
Może dla nich to nie była pedofilia tez w ich oczach

3

@norbi77 Przewrotne kwiatki. Też się niedawno dowiedziałem.

1

@Comentateiro Ten człowiek był zepsuty do szpiku kości... Dalej nie cytuje!!! Brak słów!!! Że są tacy ludzie, którzy głoszą takie hasła!!

1

4

@arasz1819 @ChessInfo @Comentateiro
Tutaj dobry, warty przypomnienia wywiad z teologiem i byłym jezuitą. Temat to metody zarządania Wojtyły, opublikowany chyba przy okazji afery z McCarrickiem, sprzed paru lat.

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26537236,wojtyla-jako-szef-nadwislanski-styl-menadzerski-plus-tropienie.html

Ani ten Wojtyła taki święty, ani taki głupi, jak obrońcy próbują czasem twierdzić, zwalając wszystko na Dziwisza.

1

@pasjonat Cieszę się, że sprawa gwałtów w Kościele budzi we mnie emocje. A koledze nie pogratuluję zamienienia się w bezdusznego robota, wypierającego rzeczywistość i popierającego zepsutych panów w habitach, rozpasanych w swojej bezkarności wobec dzieci

0

@Comentateiro Aktualnie to tylko Ty bełkoczesz. Poruszasz temat o którym nie masz pojęcia, znowu dla poklasku?

1

@daniel32778 Moja wiedza pochodzi ze źródeł katolickich i od ludzi głęboko wierzących, którym na sercu leży los Kościoła - chcą jego uczciwości.

Jeśli uważasz, że bełkoczą, jak bardzo musisz bełkotać Ty, który nie masz żadnej wiedzy w tym temacie

0

@Azi @arasz1819
Nie chce mi się czytać tej dyskusji do końca. Masz tu kolego Azi film oparty na faktach, nakręcony w 2015 roku - Spotlight.
Obejrzyj i się odnieś do faktów, którymi żyła cała Ameryka.

0

@Comentateiro O jakiej rzeczywistości Ty mówisz? Dlaczego wyciągasz wnioski nie mające żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości (moich komentarzach). Piętnowanie pedofilii gdziekolwiek, a zwłaszcza w miejscu takim jak kościół i wszystko z nim związane jest obowiązkiem każdego porządnego człowieka, a nawet Ci mniej porządni zapewne myślą podobnie.

Jednak zupełnie nie o tym tutaj rozmawiamy. Nazwanie Jana Pawła II tak jak zrobiłeś to Ty jest nikczemnym pomówieniem. Wiesz w ogóle co napisałeś? Człowiek zepsuty do szpiku kości? To określenie oznacza kogoś bezwzględnie złego i na takowe zasługują ludzkie śmieci i szuje, a nie człowiek, który niemal całe swoje życie poświęcił na szerzenie miłości, pokoju, braterstwa czy solidarności. Czytałeś jakiekolwiek encykliki czy listy jego autorstwa? Wiesz cokolwiek o papieżu Polaku oprócz tego co tutaj szerzysz?

1

@kamyk_23 nie zmuszaj go to takiego wysiłku. Skoro dla niego tuszowanie pedofilii w KK to teoria spiskowa to marne szanse ze z tego filmu coś wywnioskuje. Poza tym największą ich bronią jest niewiedza. Skoro nie wie to znaczy, że się nie wydarzyło.

0

@Azi słowa "jeśli komuś nie udowodniono winy to jest niewinny i tyle" są bardzo niebiezpieczne i życzę ci tylko z całego serca żebyś nie musiał się przekonywać jak to może brutalnie później sie odbić
Nie twierdzę że masz racje ty czy ktoś inny bo to najpewniej nigdy nie będzie pewne ale szczerze troszkę mnie poraża twoja naiwność że świat jest czarno biały nie ma żadnych układów itd władze zawsze robią to co muszą nawet jeśli by się im to nie opłacało w imię jakieś utopijnej wizji sprawiedlowioscj i dobra świata, a patrząc na to że KK jest najbogatsza organizacją świata to ja dopuszczam do siebie wiele scenariuszy i możliwości, dla mnie po prostu nic nie jest pewne i o ile daleko mi do nazywania papieża kimkolwiek beż dowodów o tyle same podejrzenia we mnie jak najbardziej są i dziwie się że papież mając identyxzna sytacje czyt. Miał podejrzenia co do jakiś gości to w życiu bym nie zaryzykował umieszczaniem go gdziekolwiek, a co dopiero wyżej, umówmy się, gdyby twoje dziecko chodziło do przedszkola i miałby tam pracować gość z podejrzeniem pedofilii to zgodziłbyś sje beż wahania i jeszcze dał mu awans bo jak nie ma 100% pewności to niewinny? ? Czy jednak przez samą czystość głowy i w trosce o bezpieczenstwo dzieci wolałbyś jednak nje ryzykować?

konto usunięte

0

@Comentateiro niestety fakt, że kościół nie wyjaśnia sprawy pedofilii w swoich szeregach powoduje, że osoby takie jak Ty stosują bardzo nieładną generalizację, że każdy ksiądz to pedofil. Tymczasem i mówię to jako osoba niewierząca, pedofilia w kościele to ułamek procenta, a nie zasada. Jest setki, czy tysiące księży, którzy są dobrymi ludźmi, którzy pomagają i dla których również milczenie w kwestii pedofilii przez hierarchów kościelnych jest złem. Tymczasem Ty instytucję kościoła próbujesz z zasady sprowadzić do organizacji przestępczej. Tylko ta organizacja na całym świecie, także w Polsce jest dominująca w zakresie pomagania starszym, schorowanym, czy niepełnosprawnym osobom. Pokaż mi domy dla samotnych matek, domy dla bezdomnych, które prowadzą lewackie organizacje. I porównaj to do takich placówek prowadzony przez kościół. Kościół w Polsce prowadzi:
- ok. 100 domów dziecka,
- ok. 160 domów pomocy społecznej,
- ponad 20 ośrodków terapii uzależnień,
- ponad 80 gabinetów rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych,
- ponad 120 mieszkań chronionych,
- około 100 ośrodków dla bezdomnych,
- około 20 ośrodków dla bezrobotnych,
- około 30 ośrodków pomocy migrantom i repatriantom,
- około 200 zoli i hospicjum,
- około 300 jadłodajni
i wiele więcej innych placówek pomocowych.

A teraz napisz ile takich placówek prowadzą lewacy. Napiszę 0 , słownie zero. Zatem nie wrzucaj całego kościoła do jednego worka, bo robisz krzywdę naprawdę większości dobrych ludzi. I piszę to jako osoba niewierząca, która nie chodzi do kościoła , nie chrzciła swojego dziecka. Błędem hierarchów kościelnych jest zatajanie pedofilii i to powinno być piętnowane i bezwzględnie ścigane. Jednakże pedofilia występuje wszędzie, w szkole, w środowisku artystycznym, w domu rodzinnym. I kościół nie jest tu wyjątkiem. Przecież jak Polański zgwałcił nastolatkę to jemu wolno, bo on wielki artysta, jak pisała Janda. Zatem bądź obiektywny, a nie żeruj na sensacji.


0

@tko Bardzo absurdalny jest Twój wpis. Nie stosuję tej generalizacji dotyczącej księży. Sam ją wyczytałeś niezwykle nadgorliwie i niezasadnie.

Resztę wpisu traktuję jako odciąganie uwagi od tematu odpowiedzialności za gwałty. To klasyka, nie mówmy o morderstwie bo wcześniej wpłacił na bezdomnych. To zakłamywanie problemu.

Lewaki to nie temat tej dyskusji, Polański, to nie temat tej dyskusji.

Na pewno ubolewasz. Już tego pustosłowia się nasłuchałem od kilku dekad. Polacy to jednak miernoty.

konto usunięte

1

@Comentateiro "Tak się zastanawiam, czy w Kościele został jeszcze choć 1 ksiądz, który nie został przeniesiony bo nadmiernie lubił dzieci."
To jest cytat Twojej wypowiedzi. Zatem rzeczywiście nie potrafię czytać ze zrozumieniem. A może Ty za dużo wypiłeś i nie wiesz już co piszesz. Myślę, że dyskusja skończona, bo nie zamierzam się dostosowywać to Twojego poziomu. Nie pozdrawiam.

1

@tko Zastanawiam się, to nie znaczy twierdzę. Ta pedofilia wylewa się ze wszelkich zakątków Kościoła, więc zdanie potwierdzało tylko skalę bandytyzmu jaką mamy w Kościele. Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie powie, że każdy ksiądz to gwałciciel.

Chyba stać Cię na odróżnienie zabiegu językowego, od twardych stwierdzeń?
Wiesz, że jak ktoś tnie atmosferę nożem, to nie wcale tego nie robi faktycznie?
Bo zgodnie z Twoją logiką, to chyba ma w ręce nóż i kroi atmosferę

konto usunięte

1

@Comentateiro to tłumaczenie jest tak słabiutkie, że szkoda tego nawet komentować.

1

@Azi "jakich dokumentów odmawia wydania? I komu? O czym Ty będziesz?"

Ty jesteś jakiś inteligentny inaczej czy co? To że KK odmawia wydania dokumentów to chyba każdy wie
https://noizz.pl/spoleczenstwo/episkopat-odmawia-wspolpracy-z-komisja-ds-pedofilii-nie-wyda-pelnych-akt-bo-nie-musi/939q6e9

1

@tko "pedofilia w kościele to ułamek procenta"
W krajach gdzie poważnie zajęli się rozliczaniem pedofilii, to kilka % a nie ułamek, np Australia to 7%, Francja 3%

0

@tko Tobie łomem bym nie wbił do głowy żadnego rozsądnego tłumaczenia. To, że nie rozumiesz czym jest zabieg językowy nie uwłacza językowi, tylko Twojej inteligencji. Rozwiązywanie testów na rozumienie tekstu pisanego na zaawansowanym poziomie polega na wyłapywaniu takich detali.

A skoro ich nie wyłapujesz, to wiem, że na pewnym poziomie subtelności nie pogadamy.

0

@tom9001 To widać, że ten kolega ma nie tylko braki językowe, ale też matematyczne.

konto usunięte

1

@Comentateiro Mówią, że jak brakuje argumentów ad rem to używa się argumentów ad personam. Takie zachowanie świadczy tylko o Tobie, o nikim innym. Jeżeli pytanie nie miałoby być osądem to powinno brzmieć: "Ilu księży zostało przeniesionych do innej parafii z powodu swojego niedopuszczalnego zainteresowania dziećmi?" Jeżeli zaś pytanie brzmi "Tak się zastanawiam, czy w Kościele został jeszcze choć 1 ksiądz, który nie został przeniesiony bo nadmiernie lubił dzieci." to to pytanie zawiera w sobie jednocześnie odpowiedź, która jest osądem. Wyrażeniem własnej opinii, gdyż może jest z jeden ksiądz, który jest uczciwy, reszta to pedofile. Tak tzw. "dziennikarze" tworzą fake newsy i kreują alternatywną rzeczywistość, gdzie tytuł zawiera negatywny osąd, a potem w tekście jest treść przeciwna. Tytuł poszedł w świat, a że nie jest prawdziwy kogo to obchodzi. Nie mów o subtelności, bo z subtelnością masz tyle wspólnego co świnia z baletem. Wystarczy poczytać Twoje posty by wiedzieć, iż z założenia stygmatyzujesz ludzi, a jak ktoś np. ja nie pasuje do Twojej wypowiedzi to zwyczajnie go obrażasz. Zatem o dyskusji to masz mizerne pojęcie. Dyskusja bowiem to wzajemna wymiana poglądów, a Ty ich nie wymieniasz, a narzucasz, a osoby o odmiennych poglądach tępisz. Zatem niedojrzały emocjonalnie chłopcze odpuść, bo się ośmieszasz.

konto usunięte

0

@tom9001 być może masz rację. Nie wiem. Może to ułamek, a może 3%, a może 7%. Jednak jak może wiesz badania wskazują, że 35% wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny dziecka. I tak masz rację na drugim miejscu są duchowni, potem sąsiedzi, partnerzy rodzica, nauczyciele, trenerzy, czy znajomi rodziców. Jednakże te badania, przynajmniej w Polsce nie wskazują, że w skali całego duchowieństwa w Polsce to kilka, czy kilkanaście procent. Rozumiem, że w Australii to 7%, a we Francji to 3%. Tylko we Francji liczba księży to 10 tysięcy, w Australii to ca. 3 tysiące, a w Polsce 24 tysiące. Zatem wg. danych które podałeś w Australii 210 księży dopuściło się molestowania, we Francji 700. Zatem odnosząc to do Polski ile to np. 700 księży w stosunku do 24 tysięcy - 3%. Owszem napisałem ułamek procenta, ale czy to ma jakieś znaczenie, gdybym napisał 3% , czy 5%. Każdy taki przypadek wymaga wyjaśnienia i jeżeli się potwierdzi wymaga skazania na bezwzględną karę pozbawienia wolności. Osobiście jestem za karą śmierci dla pedofilów. Ostatni przypadek z Kłodzka, gdzie "rodzice" zrobili sobie z małego dziecka prostytutkę i sprzedawali dziecko każdemu, wskazuje że powinni dostać karę śmierci. Osobiście, gdyby ktoś moje małe dziecko zgwałcił to zwyczajnie bym go zabił, ale umierałby długo i w męczarniach. I nieważne jaki bym dostał wyrok. Zatem, żeby było jasne pedofile to jedna z najgorszych kategorii ludzi i wiem o czym mówię, bowiem zawodowo zajmuję się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Natomiast fakt, że część i nadal upieram się, że niewielka część duchownych w Polsce dopuszcza się pedofilii nie może wpływać na osąd całego środowiska, które robi dużo dobrego. Owszem winą całego środowiska jest to, iż nie chce się oczyścić, ale z drugiej strony kto dobrowolnie chce się poddać odpowiedzialności karnej. Zatem nie generalizujmy, że pedofilia w Polsce to tylko duchowni, gdyż tak nie jest, a wiem to z praktyki.

0

@kamyk_23 ja piszę o tym że jest coś takiego jak prawo którego trzeba przestrzegać i że ksiądz nie jest prokuratorem żeby ścigać pedofilów i ich karać a Ty mi wrzucasz film do obejrzenia. No spoko. Nie mam pojęcia co to ma do rzeczy ale najwyraźniej dla Ciebie jest bardzo istotne :D

Zauważ tylko że ja nawet w jednym słowie nie napisałem nic o kryciu pedofili ani tuszowaniu spraw. A jedyne do czego się odnoszę to do oczywistych oczywistości typu ksiądz to nie prokurator i nie możesz od niego wymagać czegoś co leży w gestii prokuratury. I nie ma znaczenia co tam sobie przeciwnicy kościoła wymyśla - świat tak działa że hydraulik nie zajmuje się zawodowo ściganiem złodziei bo to rola zupełnie innych grup zawodowych...

0

@Azi Cóż, tym wpisem tylko mnie utwierdziłeś w przekonaniu, że jesteś ograniczony, jak całka.
Zacznij używać rozumu, lub padnij krzyżem w kościele - tyle Ci pozostało skoro mózg wyprany przez panów w kieckach:-(

0

@kamyk_23 Załóżmy że jestem ograniczony i że padnę krzyżem. Ale użyj jakiegokolwiek argumentu na potwierdzenie tego że nie mam racji :D
Bo to że napiszesz coś tak głupiego nie oznaczać będzie że masz rację. Wręcz przeciwnie - świadczy wyłącznie o tym, ze jesteś zbyt ograniczony aby bronić swoich racji i musisz wmyślać coś głupiego aby dać sobie samemu choć iluzoryczną nadzieję że ktoś nie zrobił z Ciebie osła w dyskusji.

0

@Azi Ja niczego nie zakładam, jestem pewien, że jesteś tępy... bo gdybyś obejrzał ten film, to byś się zamknął i nie pyskował więcej na temat panów w kieckach!

0

@kamyk_23 Dlaczego wydaje Ci się że skoro w poprzedniej wypowiedzi wyśmiałem Twoje zdanie to tym razem będzie inaczej? Ty chłopie masz jakiś problem z bardzo prostą logiką. Próbujesz robić te same głupie rzeczy, choć nie dają one żadnego efektu. I po co tak marnować życie?

A najzabawniejsze jest to, że Ty nie masz zielonego pojęcia jakie jest moje zdanie w tej kwestii, bo nie napisałem na ten temat nawet jednego... zdania! A nie byłeś na tyle mądry żeby się zapytać co ja myślę o tym temacie. Wymyśliłeś więc sobie co ja uważam i teraz walczysz z wiatrakami.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Czy Barcelona powinna pożegnać się z Frenkiem de Jongiem?