La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1655 Culés

42

Tragiczny odczyt PKB Polski. PKB kdk -2,3% przy oczekiwaniu rynku: -0,8%.
Witamy recesję w Polsce. Pomimo, że to są dane wstępne, to mamy pierwsze oznaki kryzysu, który zmierza w naszą stronę. Oby recesja nie została z nami na dłużej, bo zima, już zapowiada się na ciężką, będzie jeszcze gorsza.
PKB rdr 5,3% pomimo oczekiwań na poziomie 6,3%.
Ciężkie miesiące przed nami

33

@Kidd Obawiam się, że w rządzie jest za dużo niekompetentnych osób, by temu jakoś zaradzić.
Wątpię też, że oni w ogóle się tym przejmują... :/

42

@Kidd
ale przecie paliwo potaniało tak? weź sie pan odpieprz, rzond obniżył paliwo, najtańsze w europie jełopie

29

@Kidd Bardzo złe dane. To już oznaki recesji, a tak jak piszesz zima podniesie ceny i ograniczy biznes jeszcze bardziej. A co robi rząd, nic w kontekście gospodarki. Dosłownie nic

8

@Kidd Od dwóch lat ciągle słyszę, że ciągle trudne miesiące przed nami. Strasznie wszystkim i na każdym kroku. Po co to wszystko?

1

@bartekvisca
Mi jest tak źle, że już mam 3 podwyżkę w ciągu roku ^^

0

@bartekvisca Hm, a to nie prawda?

3

@Nieznajomy Nie wiem bo ciągle słyszę, że nie ma węgla,gazu,soli,cukru,kredyty drogie,budowlanka staje,pandemia,choroby, wirusy. Więc zapytam co robić,jak żyć? :)

29

@draxidox podwyżkę czynszu?

0

@tbas kluczowy będzie trzeci kwartał. Zawsze dawał najlepsze wyniki ze względu na zbiory zbóż i owoców. Niestety w tym roku może się to źle odbić na PKB ponieważ rynek zbóż jest na wysokim poziomie, a podaż ziarna znikoma. Dołożą się też drogie zakupy surowców energetycznych.

1

@bartekvisca Sytuacja w ostatnich latach raczej zmienia się na minus a nie na plus, więc co tutaj jest nieprawdą?

1

@bartekvisca wiesz dużo osób nie pamięta recesji. Na razie mamy recesję tylko kwartalną, ale to już sygnalizuje, że z gospodarką jest źle, skoro zaczyna być zauważalne kurczenie się jej. Nie każdy aspekt życia codziennego dotknie ale odczuwalne skutki będą mniejsze lub większe dla wszystkich.

2

@Kidd Giełda, Złotówka już obrywa

1

@tbas i bardzo dobrze, że nic nie robią. Obawiam się, że kolejne pomysły rządu mogą zadziałac na odwrót niz Oni oczekują, a tak gospodarka się wyliże.

PKB można podbić sztucznie, rząd ma nadwyżkę budżetową, więc jakby im zależało na wysokim PKB (PKB tak jak inflacja to tylko wskaźnik), to by to podbili. Nie robią nic i chwała im za to.

3

@ferdas_rawa Dlatego szanuje PO, sa jacy sa, ale gospodarce poprostu nie przeszkadzali. Nic nie zrobili, ale i nic nie zjeb.

1

@Kinginiesta
Czynsz na szczęście na przestrzeni od maja 2020 do teraz z 420zł podrożał mi na 510zł.

0

@Kidd "kluczowy będzie trzeci kwartał. Zawsze dawał najlepsze wyniki ze względu na zbiory zbóż i owoców. Niestety w tym roku może się to źle odbić na PKB ponieważ rynek zbóż jest na wysokim poziomie, a podaż ziarna znikoma." - czy ty sugerujesz, że wysokie ceny zbóż źle wpłyną na nasze PKB?

Przy niskim kursie PLN, mamy szansę aby nasze zboża były konkurencyjne na rynkach zew., do tego zboża mają niską podaż i wysoki popyt. Idealny czas dla handlarzy, czy rzeczywiście to rokuje niskie pkb za III kwartał? Na jakiej podstawie tak sądzisz?

1

@Kidd no populiści się do żłoba dorwali obrośli w piórka to co się dziwić oby przeżyć do wyborów.Aby jak najmniej spieprzyli.

14

@tbas ja nie szanuje ludzi którzy grają jak im Niemcy zagrają. Wolę mieć kryzys, recesję (tak jak pół świata), niż być po butem Niemców, którzy jak tylko mogą krytykują i podważają nasze inwestycje. Prędzej zagłosuję na Razem niż PO.

Tusk, człowiek który jest nikim w rządzie jedzie negocjować kiedy wprowadzimy EUR... i to jes to nie wtrącanie się do gospodarki? Sorry ale mnie striggerowałes ;p

8

@ferdas_rawa To jest twoja opinia i masz do tego prawo. Żyj sobie w recesji, może nie wiesz co to jest nawet.

A dasz przykład tego bycia pod butem Niemców, jakiś element Gospodarczy o co ci chodzi?
https://kuke.com.pl/rynki-swiatowe/gospodarka-niemiec

Tu sobie poczytaj jak bardzo nasza gospodarka korzysta z Niemiec i odwrotnie. Teraz, nie ma PO.

Ale tak wykupia nasze ziemie, firmy, ludzi itd.

0

@ferdas_rawa zwróć uwagę, że większości zbóż jesteśmy eksporterami, więc obecny kurs Euro powinien sprzyjać właśnie eksportowi, bo można wywindować nadwyżkę eksportową, nie wolumenem, a różnicą kursową (zakup z zł -> sprzedaż w EUR). NIestety, pomimo tego, że jest duży popyt na zboża, zwłaszcza generowany przez lokalne wytwórnie pasz, to podaż jest znikoma. Pomimo tego, że rynek zbóż jest na wysokim poziomie (przykładowa cena pszenżyta z dostawą do portu Gdańsk / Gdynia, na dostawy bieżące : dap GG 08/09 1330PLN) to brak jest strony sprzedającej. Tutaj nic nie wskórają tzw. handlarze czy pośrednicy, którzy, żeby sprzedać muszą najpierw kupić. Zakupy zbóż są teraz bardzo niskie, praktycznie większość zbiorów jest magazynowana, ponieważ rolnicy także widzą rosnące ceny, zwłaszcza w Polsce, i wolą zaczekaj kolejne tygodnie, żeby osiągnąć najwyższą możliwą cenę. To przekłada się dalej, wytwórnie pasz i producenci mięsa muszą płacić więcej za zboża, żeby wyprodukować finalnie kilogram mięsa dostępnego dla konsumenta. Jeżeli podaż zbóż nie wzrośnie, to rynek będzie torpedowany zwiększającymi się cenami lub ograniczeniem produkcji mięsnej. To będzie niekorzystnie wpływało na PKB. Już teraz zauważalne jest zmniejszania się pogłowia trzody chlewnej czy bydła, ze względu na lawinowo rosnące koszty produkcji mięsa. A warto pamiętać, że jesteśmy także eksporterami mięsa. W tym momencie najbardziej stabilny wydaje się rynek drobiowy, ale także ma swoje problemy. (to można dużo rozmawiać, akurat zboża i mięsa to moja branża :) )
Tak słowem podsumowania, Polska jest w dużej mierze krajem rolniczym, a trzeci kwartał zawsze napędzał dynamikę roczną. Właśnie dzięki eksportowi jak i przetwórstwu zbóż. NIestety w tym roku widzimy, że okres największego popytu na zboże (żniwa - sierpień) nie przełożył się na podaż tego produktu. Jeśli nastąpi przeniesienie tej zależności na kwartał trzeci, to jego wynik będzie bardzo niski. W tym momencie, ceny zbóż w NIemczech są o ok 20-25 E / t tańsze niż te same zboża u Polskich przetwórców. Przez to mamy drastycznie wyhamowany eksport.

10

@tbas to poczytaj sobie jak wprowadzenie euro zniszczyło gospodarkę Włoch na rzecz Niemiec :-) Niemcy prowadzą bardzo agresywną politykę zagraniczną, która nie pozwala ich sąsiadom na zbyt szybkie zbliżenie się do 'potęznych' Niemiec. Sukcesywanie niszczyli nasze wydobycie i zużycie węgla, a sami jadą na swoim węglu aż miło. Sami leją szambo do Odry ;-) to wie każdy, ale katastrofa którą teraz mamy to wina tylko Polski, zbudowali swoją Branderburgię, a nasze CPK jest bez sensu i się nie zwróci. Rząd Meklemburgii chce zapobiec budowie terminala i grozi blokadą polskiego transportu towarowego przez wyspę Uznam, to samo było z regulacją Odry, Maklenburgia nie pozwala na to.
Sprawa dzików, nasza potulna opozycja walczyła w UE o to aby do dzików nie strzelać, a w jednym roku Niemcy (którzy jeszcze nie mają tego problemu) odstrzelili 250 tys dzików i nikt się nawet nie zająknął.

Nie kwestionuję, że nasze gospodarki są ze sobą w relacji, ale właśnie Niemcy wykorzystują swoją pozycję i wielokrotnie dyktują Nam czego nie możemy robić, mimo, że sami tak robią. I robią to osobą pozytecznego idioty Tuska ;-)
I jeśli zrobimy to czego Tusk chcę, czyli przyjmiemy Euro, automatycznie zgodzimy się być uzależnieni od Niemiec. Dla mnie do zdrada stanu.

Co do recesji, będziemy żyć niej wszyscy i PO też nic by nie ugrało. Recesja to okres który minie i wolę mieć szansę wyjść z tej recesji i dalej gonić Niemców, a nie jak włosi zgodzić się być zawsze pod... tym się różnimy, ja jestem gotów zaryzykować swoje dobra na rzecz pokoleń, ty chcesz już odcinać kupony.

Ale pamiętaj jedno, takich jak Tusk nazywano kiedyś Targowicą.

0

@Kidd ile wynosi kurs pszenicy na Euronext a ile kosztuję w Polsce?

Troszkę sprzeczności widzę, wyjaśnij proszę: " zwróć uwagę, że większości zbóż jesteśmy eksporterami, więc obecny kurs Euro powinien sprzyjać właśnie eksportowi"
"ceny zbóż w NIemczech są o ok 20-25 E / t tańsze niż te same zboża u Polskich przetwórców. Przez to mamy drastycznie wyhamowany eksport."... więc jak ten kurs wpływa na eksport?

Pamiętaj, że Polska ma ograniczone możlwości magazynowania zbóż, sam byłem rolnikiem i wiem jak to wygląda. Prędzej czy później zboże trafi na rynek, ale sytuacja gospodarcza jest jak jest, to czego nie zyskamy w tym kwartale wróci w następnbych a biorąc pod uwagę zmiejszone możliwości produkcyjne zbóż na świecie + wysoką cenę eur, kasa z eksportu zbóż prędzej czy później do nas wróci. wynik III kwartału, ma znaczenie w czasach pokoju i stabilności gosp. A nie w czasie wojny za płotej i tuż po kryzysie wywołabym lockdawnem.

Sytuacja nie jest dobra, ale recesja to nie koniec świata. Tutaj ktoś mi zarzucić, że nie żyłem w recesji.... to ja się pytam kiedy w Polsce była recesja? I co się takiego stało i co było później?

3

@Kidd
Prawdopodobnie nic to do dyskusji nie wniesie ale np. ja to serdecznie wszystko pierdolę panie prezesie. Pozdrawiam wszystkich.

1

@ferdas_rawa nie do końca zrozumiałeś, albo może ja źle napisałem. Chodziło o to, że w normalnej sytuacji, kiedy mielibyśmy eksport na poziomie porównywalnym z sierpniem 2021 mielibyśmy bardzo dużą nadwyżkę eksportową, właśnie wygenerowana na różnicy kursowej. Niestety, w tym momencie ceny w DE czy NL czy BE są zdecydowanie niższe niż w Polsce, przez co eksport jest na zdecydowanie niższy. W tym momencie nie mamy jak wykorzystać kursu do rozliczeń zbóż eksportowanych, bo po prostu ceny, których oczekują producenci są zbyt wysokie, w stosunku do oferowanych cen na zachodzie.
Odnośnie Euronextu, jeżeli nie jest się firmą bazującą na premiach giełdowych to ta cena nie ma przełożenia na rynek lokalny. W Polsce są trzy - cztery korporacje (zagraniczne swoja drogą), którą wykorzystują premię giełdowe do zawierania kontraktów.
Obecna cena na Euronext na kontrakt Wrześniowy to 330 Euro a na kontrakt grudniowy to 321,25 Eur
Natomiast ceny pszenicy oferowanej w portach GG:
14% prot - 1700
13,5% prot - 1660
12,5% prot - 1630
Jak widać, plasujemy się dużo powyżej giełdy, i właśnie ta różnica, jest zauważalna w porównaniu do rynku DE/NL/BE

Oczywiście, masz rację z zdolnościami magazynowania i, że uwolnienie zbóż nastąpi. Mam sporą nadzieję, że nastąpi to szybciej niż później. Ale powiem Ci, że pracuję w tej branży już 11 rok i takiej sytuacji eksportowej jak na tą porę roku to nie pamiętam. Zazwyczaj Sierpień - Wrzesień, a następnie Listopad to były peaki eksportowe zbóż. Teraz ten trend został złamany,

6

@tbas
"Dlatego szanuje PO, sa jacy sa, ale gospodarce poprostu nie przeszkadzali. Nic nie zrobili, ale i nic nie zjeb."

Powiedz to branży budowlanej. Do dziś przedsiębiorcy mają dreszcze.

6

@ferdas_rawa szacun, myślę bardzo podobnie. Niektórzy w imię utrzymania statusu to nawet własną rodzinę by sprzedali bez mrugnięcia okiem.

1

@Kidd
I tak to "zachód" rozłożył sankcjami swoje gospodarki. Ale wiem, czym to się skończy. Zmianą nazewnictwa, tak jak 1930 zmieniono depresję na recesję, tak teraz w USA (skąd promieniuje wiedza na "zachód", wymyśli nowy termin). Pani Janet Yellen powiedziała, że w USA nie ma recesji, chociaż wskaźniki mówią co innego. To i za chwilę kraje UE i WB, będą tak mówili swoim obywatelom.
"Jest super, jest super, więc o co ci chodzi."

0

@Kidd Teraz ten trend został złamany - tak jak piszę, mamy sytuację wyjątkową, dlatego wskaźniki wariują, martwi, że są gorsze niż przewdywali eksperci... tylko mnie zastanawia, gdzie jest źródło tych problemów? PIS to szukanie kozła ofiarnego...

1

@ferdas_rawa ja nigdzie nie odniosłem się do żadnej partii, nie chcę wchodzić w rozmowy polityczne. Gospodarka w UE dla mnie jest ponadpartyjna. Przynajmniej w dużej mierze. Na naze wyniki nie wpływa tylko działania rządu w PL, ale także działania wielkich koncernów ( na rynku zbóż to widać najlepiej, zresztą jak byłeś rolnikiem, to wiesz, że duża część największych eksporterów i przetwórców w Polsce należy do zagranicznych grup kapitałowych), innych państw, a finalnie globalnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej. Właśnie tak jak piszesz, martwi, że wyniki są cały czas źle szacowane. To znak, ze coś umyka. Właśnie odczyt był dla PKB w strefie Euro i także odczyt gorszy niż oczekiwany. Umykają jakieś szczegóły, które niekorzystne wpływają na obraz gospodarki. Nic nam nie pozostaje, jak zacisnąć zęby i działać dalej.

6

@Kurkmen to bardzo mocne słowa ...

Jestem Polakiem, mam swój język, hymn, godło... tego będę bronił, a jak uznam, że Europa jest lepsza to tam po prostu pojadę, a nie sprzedam kraju przodków, za który walczyli moi dziadkowie, którzy walczyli, i w AK, i w AL, żaden nie walczył w Wermachcie a z Wermachtem.

4

@ferdas_rawa dokładnie tak. Ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy w jakich czasach żyli nasi przodkowie i jak łatwo im teraz z wygodnego fotela oceniać to czy tamto.

0

@Awtameok_Klana A konkretniej. ?

0

@Kidd głośno myślę - zastanawia mnie co nam umyka. Niski kurs eur odbił się pobiciem rekordu miesięcznego dla naszego eksportu, 130 mld jeśli się nie mylę... a w eksporcie zbóż wychodzi, że nawet przy tym kursie nie jesteśmy konkurencyjni... hmm dałeś do myślenia

ps.
Co do mojego rolnictwa, to już od 15 lat nie jestem rolnikiem, od 10 lat zajmuję się ryzykiem kredytowym a od roku rynkowym, tak więc miło czegoś się dowiedzieć. Ps ja jestem osobą niebiznesową, typowy śrubokręt.

5

@Kurkmen Teraz syn do ojca mówi tato nie mam ipada, a 80 lat temu było tato nie mam coś jeść, nie mam butów.

Żyjemy w dobrych czasach, od 90' polskie PKB wzrosło prawie 9-10 krotnie , srednia dla swiata lekko ponad 4, a dla UE coś kolo 3 (uwzględniając nowych członków). - Dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Chciałbym zachować ten trend... i wystarczy przeanalizować wykres aby zobaczyć kiedy nam PKB rosło a kiedy malało.

3

@ferdas_rawa no ja właśnie w branży od 11 lat, zakupy, sprzedaż, opcje giełdowe, opcje walutowe do tego, tak się zakopałem w tych zbożach :)
Tutaj wrzucę tak dla Ciebie, odnośnie eksportu tylko drogą morską, do końca czerwca, lipcowych rozliczeń jeszcze nie widzę:
W całym sezonie 2021/22 (lipiec 2021 – czerwiec 2022), eksport zbóż drogą morską wyniósł około 3898 tys. ton wobec 5209 tys. ton wyeksportowanych w sezonie poprzednim(lipiec 2020- czerwiec 2021.
Z tej wielkości, eksport pszenicy wyniósł 2070 tys. ton (wobec 3406 tys. ton sezon wcześniej), żyta – 173 tys. ton, pszenżyta – 218 tys. ton, kukurydzy – 1343 tys. ton (860 tys. ton sezon wcześniej), jęczmienia - 71 tys. ton, a owsa – 22 tys. ton.
Jak widać mamy dość duży spadek eksportu na zbożach. A Lipiec i sierpień tylko pogłębią tą sytuację na niekorzyść. Jak chcesz, to jak będę pamiętał i będę miał wyniki za lipiec - sierpień to podeślę Ci

3

@Kidd będę wdzięczny... Tutaj mówimy o polskim zbożu, czy o wypływającym z polskich portów. Jak do tego się ma zboże z ukrainy?

Bo zastanawiam się, czy na eksport zbóż nie ma wpływu ograniczenie wynikające z przeciążenia logistyki wojną na Ukrainie.

0

@ferdas_rawa Doganianie Niemiec przy PiS jest nierealne. Przy PO też.

0

@ferdas_rawa tutaj ten okres odpowiada tylko za nasze zboża. Pierwsze przeładunki portowe zboża Ukraińskiego w porcie Gda/Gdy to druga dekada lipca. Dopiero wtedy udało się zorganizować centra logistyczne do obsługi pociągów, za równo na granicy UA - PL (zmiana szerokości torów) oraz w porcie bezpośrednio (tutaj problemem była wolna przestrzeń magazynowa). W mojej ocenie w lipcu zauważymy wzrost eksportu drogą morska w porównaniu do lipca 2021 i tu już będzie widać wyraźny wpływ zbóż ukraińskich. W lipcu zostało zanominowanych 8 lub 9 statków, nie pamiętam teraz dokładnie, które odbierały ukraińskie ziarno. Wszystkie były tzw. panamaxami czyli mogły zabrać ok 55-60 tys. ton. Więc bilans przeładunków portowych i eksportu drogą morską będzie skrajnie wysoki w lipcu.

0

@barcelonaLM przy Pis jest realne ale trudne, za PO będzie to wpisane do konstytucji. Ale nie oszukujmy się dogonić Niemcy niezależnie od władzy, to zadanie wybitnie skomlikowane i trzeba liczyć na to, że Niemcy się potkną... co zrobili ostatnio ;P

0

@ferdas_rawa No i co z tego, że się potknęli, są 4 gospodarką świata, mnóstwo marek globalnych, a my co mamy? Wyborową? Poza tym przy tej liczbie biurokracji, rosnącym etatyzmie i interwencjonizmie państwa, a także z powodu nadal widocznych skutków 50 lat PRL przedsiębiorczość w Polsce jest tłamszona. Zachód Europy czy USA nie doszedł do bogactwa na rozdawaniu pieniędzy. Pierw trzeba te bogactwo mieć by pozwolić sobie na takie ambitne programy socjalne.
PO natomiast chce iść zgodnie z linią Niemiec, a ta oczywiście wyklucza możliwość dużego wzrostu gospodarczego Polski.

5

@barcelonaLM "No i co z tego, że się potknęli, są 4 gospodarką świata, mnóstwo marek globalnych, a my co mamy? " jak biegniesz maraton i jesteś 21, a ktoś jest 4, to mija troszkę czasu zanim tego co się potknie wyprzedzisz, mało tego, tatem może się podnieść i biec dalej i możesz go gonić przez następne kilimetry. Ale faktem jest, że dystans się skraca a Twoje szansę rosną.

"przedsiębiorczość w Polsce jest tłamszona" - owszem! Tutaj się z Tobą zgodzę. Dlatego imponujęcy jest fakt, że mimo tego nasze PKB urosło 10 krotnie! Niestety dalszy tak spektakularny wzrost w UE nie jest możliwy... przez ostatnie 10 lat nasze PKB wzrosło o ok 50%... a Niemieckie o ok 25%. Gdyby zminimalizować biurokrację tak jak zrobiono to w Szwecji... klękajcie narody, Polska gurom!

"Zachód Europy czy USA nie doszedł do bogactwa na rozdawaniu pieniędzy" - ja nie jestem socjalistą, wiem jak działa kapitalizm i wolny rynek ;-)

'Pierw trzeba te bogactwo mieć by pozwolić sobie na takie ambitne programy socjalne." prof Gwiazdowski o tym mówił wielokrotnie, nie róbmy tego co robią Niemcy dzisiaj, tylko co robiły 50 lat temu.

'PO natomiast chce iść zgodnie z linią Niemiec, a ta oczywiście wyklucza możliwość dużego wzrostu gospodarczego Polski." i się pięknie na koniec zgodziliśmy :-)

Polska powinna mieć możliwość grania na kilka frontów, być blisko Waszyngtonu, Berlina, Szanghaju a i nawet tfu! Moskwy. Za PO będziemy na smyczy Niemiec, za PiS na smyczy USA (choć uważam, że smycz USA jest dużo dłuższa ;p), ja ciągle czekam na partię co nam smycz zdejmie... ps. nie jest to Konfa.

0

@ferdas_rawa Kurski, to Ty?

0

@Kidd "Więc bilans przeładunków portowych i eksportu drogą morską będzie skrajnie wysoki w lipcu." tylko pytanie czy to nie będzie mieć negatywnego wpływu na spadek eksportu polskiego zboża... moce przeładunkowe naszych portów są ograniczone.

2

@JacekM typowe ;-) jeśli ktoś powie coś negatywnego na temat PO to musi być zmasakrowany propagandą TVP. Zaskoczę Cię TVP nie oglądam wcale, ale TVN, Onet, WP i sporadycznie Wyborczą czytam/oglądam dość regularnie ;-) I jeśli chcesz, każdą informację której użyję/użyłem, aby bronić swoich racji, podeprę źródłem z listy powyżej + dane oficjalne takie jak np bank światowy, miedz. fundusz walutowy itd.

0

@ferdas_rawa Co to ma wspólnego z użyciem słynnego wystąpienia Kurskiego które ni z gruszki czy z pietruszki użyłeś w poważnej dyskusji z innymi ?

1

@ferdas_rawa tak tak, przeładunki zbóż ukraińskich w naszych portach zajmą miejsce naszym zbożom. Bilans eksportowy będzie większy, ale z małym udziało zbóż pochodzenia PL.
Pocieszający jest fakt, że wysoki procent zbóż z Ukrainy zostało kupione przez firmy zarejestrowane w Polsce, a następnie sprzedane dalej i wyeksportowane. Dzięki temu będzie to wciągnięte w nasz bilans eksportowy, pomimo, że nie byliśmy producentem. To jest akurat najlepsza strona tego, bo część pieniędzy zostanie w Polsce, a nie jest to tylko suche przewalania tysięcy ton ukraińskich zbóż.

2

@JacekM nawet nie wiem o czym mówisz xD może jakiś cytat? Kiedyś powiedziałem, komuś zdanie, coś o wstawaniu z kolan, to się zagotował i chciał mnie bić, bo to słowa Kaczyńskiego były, teraz coś co Kurski powiedział zacytowałem. Ludzie wam się już od tej telewizji w głowie pomyliło...

0

@tbas
Nie da się. To esencja.

0

@draxidox no tylko prawie 25%. Co tam xd

0

@Kidd Stagflacja

1

@Awtameok_Klana Kłamstwo.

0

@ferdas_rawa czytam te twoje kacapaly i nie dowierzam.
Wszystkiemu winne Niemcy.
Naprawdę tragedia, że dzisiaj problemem dla dziecka jest brak Apple, aniżeli jedzenia.
No tak, bo głodne i biedne dziecko jest lepsze od tego bogatego.

Historia to historia, nie można o niej zapominać, ale nie można się nią tylko kierować.
Pogódź się z tym, że my Niemiec poziomem życia, nie dogonimy za naszego życia, chyba że nagle jakimś cudem znajdziemy ogromne złoża surowców.

1

@Kidd Przygotujmy się na 9999 emeryturę i grzanie tematu gejów, emeryci i katolicy chętnie to łykna

1

@Kidd taka recesja, że nad morzem w ostatni weekend pokoju nie było. Hotele z cenami za 1000, 1500zl za dobę.
Taka sama sytuacja w górach. Szklarska Poręba i Karpacz zawalone ludźmi, a ceny kosmos. O Mazurach to już lepiej nie pisać.
No ale podobno ludzie na kredyty nie mają, a wszystko zżera inflacja.

1

@bartekvisca niczego niby nie ma, a pół Polski nad morzem, w górach i na Mazurach kupę siana wydaje. Taki kryzys.

0

@tbas sprawdź sobie madralo ile firm z Niemiec zarządza gospodarka wodna, autobusami, czy tramwajami w dużych polskich miastach. Nie musisz daleko szukać, Gdańsk i Warszawa są tego najlepszym przykładem.

0

@tbas obejrzyj i się odezwij. Zobaczymy co powiesz na to co Ci wkeilem.
https://youtu.be/yMnNKjuFT-s

4

@Nowy1103 I co to zmienia? A sprawdź sobie mądralo jak zarządzamy spółkami skarbu państwa oraz skalę nepotyzmu, wyprawek, zmian stanowisk itd. To są miliony na zatrudnienie, ale to Polskie to ok?

5

@Nowy1103 wiesz, usługi to tylko jedna z składowych całego obrazu gospodarki i to nie największy. Oczywiście, że są elementy naszego PKB, które rosną i tutaj świetny przykład podany przez Ciebie, czyli usługi. Z drugiej strony są inne elementy gospodarki, które obecnie cierpią i to mocno. Pełny obraz niestety jest ujemny. Na razie mowa jest tylko o recesji technicznej, bo do pełnego stwierdzenia recesji muszą być dwa kolejne kwartały z ujemnym odczytem.

0

@tbas hahahahahahahaha. No ale przecież niczego nie zepsuli, prawda? Najważniejsze że ich szanujesz:) Ten człowiek z nagrania któremu zmarnowali firme i życie też na pewno ich szanuje.

0

@Kidd masz rację, pełna zgoda. Ja się cieszę że w końcu nastąpi spowolnienie w branży mieszkaniowej, bo to do czego ludzie i deweloperzy doprowadzili to jest istne szaleństwo. Do spowolnienia musi dojść, niech tego pieniądza będzie mniej na rynku, bo inflacja nigdy nie spadnie. Pozdrawiam.

0

@Nowy1103 ale ja nic nie obejrzałem jeszcze. Ale się domyślam że będzie polityk złodziej. Znasz takie u których ich nie ma?

0

@tbas ale obejrzyj, naprawdę warto. Zobaczysz jaka to była Polska W Budowie. Mimo różnicy zdań pozdrawiam.

1

@Nowy1103 Mądralo jeden przypadek potwierdza tezę?

0

@Bagsik88 wiesz, ja tam nie wiem ile ty wtedy miałeś lat, ale widocznie nie dużo skoro nie znasz tematu, a upadki firm kończyły się według ciebie na jednym przypadku. Bez pozdrowień..

0

@tbas
To jest stare nagranie z komisji sejomowej infrastruktury z 10-05-2012. Tutaj jest sama wypowiedź właściciela firmy TERPOL z Płocka Dariusza Smukowskiego po komisji. To była w tym czasie głośna sprawa, bo on powiedział rządowi PO-PSL, to co się dzieje na budowach autostrad.

Zapis komisji - https://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/biuletyn.xsp?skrnr=INF-32

1

0

@Bagsik88 zapoznaj się z tym, będziesz szczęśliwszy.
https://www.google.com/amp/s/forsal.pl/artykuly/702992,plaga-upadlosci-wsrod-wykonawcow-autostrad-to-wina-gddkia.html.amp
Podpowiem tylko, że GDDKiA jest jednostką podlegającą pod struktury rządowe. I przestań mydlić oczyc i pierd...ć, że było dobrze.

1

@Nowy1103 No tak gov kłamie.

1

@Nowy1103
Tak starsi się odzywają? W TVP też przekazują, że jest dobrze. Liczb firm też nie podano. I nie napisalem, że było dobrze, a, że dochody były jedne z najwyższych za PO.

1

@Chaoss Wszystkiemu winne Niemcy. - zabawne jest to, że czytasz a nie rozumiesz. Gdzie napisałem, że wszystkiemu winne Niemcy?

"No tak, bo głodne i biedne dziecko jest lepsze od tego bogatego." - i znowu nic nie rozumiesz. Lepiej być bogatym dzieckiem niż biedyn, to napisałem, ty zrozumiałeś po swojemu :-)

' ale nie można się nią tylko kierować." - i znowu projekcja, bo ja nic nie pisałem o historii, pisałem o teraźniejszości, ew. przyszłości.

"Pogódź się z tym, że my Niemiec poziomem życia, nie dogonimy za naszego życia," - danwno się pogodziłem, ale jakbyś czytał uważnie, bardzo chcę aby moje dzieci, wnuki żyły na zbliżonym poziomie.

"chyba że nagle jakimś cudem znajdziemy ogromne złoża surowców" - nie, Rosja ma gigantyczne złoża surowców i poziom życia Rosjanina jest niższy niż Polaka, mimo, że 30 lat temu było na odwrót.

ps. strasznie poprzekręcałeś to co napisałem.

0

@Bagsik88 wiedziałem że to musi zakończyć na tym, że TVP......
Przeciąganie liny może trwać w nieskończoność, po prostu.
Chce Tobie uzmysłowić, że to co robiła GDDKiA w tamtych czasach to było istne szaleństwo. Prawo nie chroniło przedsiębiorców, bo ci ludzie nie mieli do kogo pójść gdy główny wykonawca schodził z budowy, a tak się działo w ogromnej ilości przypadków. Najlepszym przykładem jest podany w artykule przykład Chińczyków, którzy wydymali wszystkich, zeszli z budowy, a przez to kilkaset podwykonujacych dla nich usługi firm mogło jedynie ogłosić upadłość. A gdzie był wtedy ówczesny rząd? A no nie było go, umywał ręce od wszystkiego.
A to że jednym czy drugim wiodło się dobrze, to tak było i będzie zawsze. To dobrze dla Polski przecież.
Nawet dziś masz takie firmy działające na polskim rynku deweloperskim, których kondycja jest taka, że wolnych środków na koncie posiadają po 700, 800mln złotych, patrz na sytuację spółki Dom Development. Jest ona notowana na giełdzie papierów wartościowych, wszelkie ich raporty finansowe dostępne są w internecie.
Ja mógłbym Tobie różne rzeczy tutaj wklejać, począwszy od tego, że od 2009 do 2013 w Polsce skala upadłości firm porażała, ale nie robię tego, bo po co??!! Dopiero rok 2014 przyniósł wyhamowanie tej tendencji.
Reaguje tylko na Twoje przekłamanie gdy piszesz, że gość z nagrania i jego firma byli wyjątkiem. Niestety nie byli.

0

@Bagsik88 proszę, byś nie mówił, że kręcę. Poczytaj o sytuacji rynkowej i finansowej największego polskiego dewelopera. Piszą tam o rekordowych zyskach za zeszły rok, nie za 2012, czy 2014.
I zwróć uwagę, że artykuł nie pochodzi z TVP.
https://strefainwestorow.pl/artykuly/dywidendy/20220318/wyniki-2021-dom-development

1

@Nowy1103 Wiedziałem, że tak się skończy - wyzwiska z twojej strony.

Chciałem cie uświadomić, że uległeś manipulacji.

Dochody firm budowlanych pokazują jedno, nie te manipulacje.

Raz piszesz, że dochody sektora budowlanego nie są istotne bo niektóre jednostki zawyżają, a w kolejnym komentarzu podajesz przykład jednostki.

Kolejny dowód, że branża budowlana nieźle wyglądała "wyglądała" w czasach PO.
https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/619447,ile-mozna-zarobic-w-budownictwie.html

Arendarski dalej za PiS jest "prezesem".
https://natemat.pl/17469,masowe-bankructwa-polskich-firm-to-normalne-kwituje-ekspert

Kolejne, jak to wyglądało.
https://www.nieruchomosci.egospodarka.pl/89070,Budownictwo-mieszkaniowe-I-XI-2012,1,80,1.html

"Reaguje tylko na Twoje przekłamanie gdy piszesz, że gość z nagrania i jego firma byli wyjątkiem. Niestety nie byli. " - to też kłamstwo bo tak nie napisałem.

0

@Bagsik88 Tego też nie napisałeś?
Bo z tego co mi się wydaje, to od tego kłamstwa się zaczęło.

0

@Bagsik88 już Ci odpowiedziałem w innym poście, który do mnie napisałeś 17h temu, bo podobno nic nie pisałeś, że gość był wyjątkiem.
Dalej będziesz kłamał?

1

@Nowy1103 Dramat, widać kto tu kłamie.
"Bagsik88
18 godzin temu
@Nowy1103 Mądralo jeden przypadek potwierdza tezę?".

A dalej to " Bagsik88 14 godzin temu

@Nowy1103 Dobrze, że ty miałeś duuzo.

https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5498/4/127/1/tabl29_wyniki_finansowe_przedsiebiorstw_wg_sekcji_i_dzialow.xlsx
Zapoznaj się z tym....w czasach PO jedne z wyższych.".


"Bagsik88
7 godzin temu
@Nowy1103 No tak gov kłamie.".

"Bagsik88
7 godzin temu
@Nowy1103
"Tak starsi się odzywają? W TVP też przekazują, że jest dobrze. Liczb firm też nie podano. I nie napisalem, że było dobrze, a, że dochody były jedne z najwyższych za PO. ".

Na to poniżej nie odpowiedziałeś:

Wiedziałem, że tak się skończy - wyzwiska z twojej strony.

Chciałem cie uświadomić, że uległeś manipulacji.

Dochody firm budowlanych pokazują jedno, nie te manipulacje.

Raz piszesz, że dochody sektora budowlanego nie są istotne bo niektóre jednostki zawyżają, a w kolejnym komentarzu podajesz przykład jednostki.

Kolejny dowód, że branża budowlana nieźle wyglądała "wyglądała" w czasach PO.
https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/619447,ile-mozna-zarobic-w-budownictwie.html

Arendarski dalej za PiS jest "prezesem".
https://natemat.pl/17469,masowe-bankructwa-polskich-firm-to-normalne-kwituje-ekspert

Kolejne, jak to wyglądało.
https://www.nieruchomosci.egospodarka.pl/89070,Budownictwo-mieszkaniowe-I-XI-2012,1,80,1.html

"Reaguje tylko na Twoje przekłamanie gdy piszesz, że gość z nagrania i jego firma byli wyjątkiem. Niestety nie byli. " - to też kłamstwo bo tak nie napisałem.

0

@Bagsik88 hahahahaha. Jesteś niesamowity. Pierwszy mnie zaczepiłes pisząc "jeden przypadek potwierdza tezę?", na co ja zareagowałem i pisałem że nie jeden, a mnóstwo. A teraz piszesz że nie pisałeś, że był tylko jeden przypadek:):) hahahaha.
A Twój pierwszy post do mnie, to o czym jest? Hahahaha.
Idę strzelić kawę dzieciaku.

1

@Nowy1103 twoja uboga interpacja mnie nie obchodzi. Napisalem wyraźnie o co chodzi Panie Dorosły.

0

@Nowy1103
Chłop dał tabelkę i nawet jej nie przeanalizował (wynik finansowy - pozycja 34). Przecież tam jak byk jest pokazane, co się działo w temacie o którym piszemy. Albo trol, albo nieuk. Obojętnie, który to przypadek, naprawdę, szkoda na niego czasu.

1

@Awtameok_Klana Pozycja 34 dotyczy 2016 Q1-Q4. I to jest właśnie wasze podsumowanie.

1

@Awtameok_Klana pełna zgoda. Brak słów.
Ja jednemu z typków porzuciłem filmik z tej komisji na której przedsiębiorca wręcz błagał o pomoc, bo inwestorzy wszystkich w CH.ja robią, to on mi odpisał że jeden przypadek nie stanowi reguły.
Jak mu podałem info o pladze bankrutujących firm podczas wielkiego programu rządu Tuska, to mi zaczął pisać, że on nie twierdził, że firmy nie padały:):) jaja, dosłownie jaja.
Ale tutaj są dziesiątki takich niestety.

0

@Bagsik88
Kategoria 34, nawet nie wiesz o czym się pisze. Chłopie, przestań pisać na tematy, o których nic nie wiesz.

0

@Bagsik88 podrzuć jakaś nową tabelkę pod swoją tezę, przynajmniej razem z @Awtameok_Klana będziemy mieli bekę.

0

@Nowy1103
To się chyba teraz nazywa - samozaoranie?

0

@Awtameok_Klana nie inaczej:)

1

@Nowy1103 @Awtameok_Klana Może wy nie wiecie, rządy PO były 2007-2015. Bekę to ja mam z waszej znikomej wiedzy lub dobrze zmanipulowanej.

A do tego kłamiesz na mój temat @Nowy1103 , ale już udowodniliście, że czytanie ze zrozumieniem nie jest waszą mocną stroną.

1

@Nowy1103
Chyba już nie będzie tabelki :(.

1

@Awtameok_Klana Po co jak kolejną źle odczytacie? A ta wyśmiewana przez was "tabelka" to oficjalnie dane gov.

0

@Awtameok_Klana na pewno nie będzie tabelki, hahahahaha.
Pamiętaj, rządy PO to był rozkwit demokracji. Dzieci nie głodowały, pensje były wyższe niż teraz, a praworządność nie była łamana, oczywiście poza kradzieza 150mld z OFE. No ale kto by się tam czepiał 150mld:):):)

0

@Bagsik88 wiesz jaka jest dla mnie najważniejsza tabelka? Ta gdy przychodzi wypłata na konto! I wiesz, o dziwo jest kilkukrotnie więcej teraz, niż było za rządów poprzedników.

1

@Nowy1103 Kolejne podsumowanie waszego czytania.... gdzie tak napisalem o rządach PO?

A co do wyśmiewanej tabeleki, właśnie to są oficjalne dochody danej grupy. I to jest właśnie myślenie PiS... przychodzi większą wypłata to jest dobrze, ale nie ważne, że za wszystko płacisz więcej i to kilka razy w niektórych przypadkach.

0

@Bagsik88 hahaha. A za co mistrzu płacisz kilkukrotnie więcej? Konkretny przykład poproszę. I od razu dowód ,że to wina Kaczora, że musisz tyle płacić.

0

@Bagsik88 ile lat już ci TVN ryje banie? Ale bądź szczery.

1

@Nowy1103 Węgiel/Pellet/Raty kredytu/Paliwo płacisz więcej/Opłaty/Mandaty/Inflacja.
Jak to się zmienia, jak ty wypisywałeś to dowodów nie przedstawiałeś, a ode mnie chcesz:D

A tobie TVP ile?

0

@Bagsik88 ja głosowałem na PIS zanim poszedł do władzy, więc jak może mi TVP ryć banie?
Poza tym odnosnie surowców. Chcesz mi powiedzieć że to wina Jarusia, że węgiel, pelet i paliwo zdrożało przez niego?

Aaa, no i nie odpowiedziałeś ile lat ryje ci głowę telewizja która powstała z afery FOZZ, której założycielem był komuch Walter, a w której niektórzy dziennikarze to byli agenci SB?

1

@Nowy1103 Jeśli wypisujesz głupoty i nie przyjmujesz oficjalnych danych to ci ryje.

A czy to wina Tuska, że firmy budowlane miały problem? A po za tym skoro nie czują się wini to po co dodatki?

Dziękuje za subiektywną opinie.

0

@Bagsik88 Bagsik, tak, to niestety jego wina, ponieważ firmy padały na projektach rządowych. Zrozum to w końcu proszę! To nie były inwestycje prywatne, tylko inwestycje rządowe organizowane przez GDDKiA, która podlega pod państwo, czyli pod prezesa rady ministrów.
To już teraz mało ważne, nie ma co się o to spierać, ale w tamtych czasach prawo nie chroniło takich maluczkich, no bo po prostu nie broniło. Prawo się od tamtego czasu bardzo zmieniło. No ale to jest mało ważne.
Mordeczko, nie ma już co się spierać. Moze kiedyś będziemy mieli okazję to sobie pogadamy na żywo i wypijemy browca. Pozdrawiam.

1

@Nowy1103 To tak samo są teraz wini tej drożyzny, ja sobie jak na razie radzę, ale wiem, jak ludzie mają problem zarabiając 3-4 tys. czy mniej, a to nie są małe zarobki. Pozdrawiam.

0

@Bagsik88 zgadzam się. Ludzie nie mają łatwo, ale często ludzie są sobie winni, bo chcą żyć i żyją ponad stan.
Ja w wieku 21 zarabiałem 600zl. Później musiałem wyjechać z kraju, by zarobić na mieszkanie, bo rodziców nie było stać by coś mi dać. Na wszystko zapracowałem sam i ciężka praca bo nikt mi nic nie dał.
Dziś młodzi na pierwsze mieszkanie biorą apartament 80m, bądź szereg pod Warszawą, a później mają pretensje, że ich kredyt dojeżdża. Sorry, ale ja tego nie kupuje. Trzeba jeść żyłka, a nie chochlą. Pozdro..

2

@Nowy1103 Ok, z tym się zgadzam, że dużo żyje ponad stan, ale są też rodziny z 30/40/50 latków żyjących "normalnie" i Ci mają problem i to boli/zastanawia.

1

@Bagsik88 To racja.

« Powrót do wszystkich komentarzy