La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 994 Culés

Trzykrotny zakład bez ryzyka do 100, 200 i 300 zł - wygrana lub zwrot z opcją wypłaty i dodatkowo 30 zł freebet.

18+. Fortuna to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych grozi konsekwencjami prawnymi. Graj odpowiedzialnie.

96

Oficjalnie: Holandia wróciła do normalności:)czyli twardy lockdown do 14 stycznia xD

@tomek8756 @Kgorecki2500


twitter.com/synxchaosu/status/1472311500157202434


https://www.google.com/amp/s/www.rmf24.pl/newsamp-calkowity-lockdown-w-holandii-decyzja-byla-nieunikniona,nId,5716131

63

@Barca1992 Takim czymś kompromitują szczepienia i chętnych będzie do nich coraz mniej.

23

@Barca1992 mój świat, taki piękny świat...
Jeszcze rok dwa takich cyrków i okaże się że na to na Białorusi jest normalnie a nie u nas

23

@Barca1992 zaraz przyjdą i będą tłumaczyć, że to przez to, że nie ma 100% i że dzieci są niezaszczepione. Albo że jest dobrze bo jestn mniej zgonów wiec szczepionki działaja a zachorowac i tak można

44

@ObiwanKenobi 4 osoby na swieta xd. Jakim trzeba byc jeleniem zeby godzic sie na te restrykcje

7

@amanter W Polsce rok temu było 5 osób na święta i nie wydaje mi się żeby ktoś tego przestrzegał xD

7

@Barca1992 Śmiech na sali.Odpuszczą dopiero jak będzie 120%ludzi zaszczepionych... @Borneo Co Ty na to??Ty jesteś pro Lock Downowy.87% zaszczepionych i nic nie dało??Niebywałe...

31

@Barca1992 Szczepmy się, będzie normalnie xD

konto usunięte

8

@Barca1992 Piekna reklama szczepien.

1

@martin3131 dokładnie, taki % wyszczepiony i cyk areszt domowy :)

26

@Recha_0684 87% to dalej za mało, jak będzie 101% i to 4 dawkami to dopiero będzie ok ;)

7

@ObiwanKenobi nic nie muszą przychodzić i nic tłumaczyć :) wystarczy poczytać o tym, czym jest immunologiczna ucieczka. I żeby nie było jestem przeciwko lockdownom, natomiast niewiedza umysłowa większości ich przeciwników jest po prostu powalająca :)
Jak się nie znacie na biologii, to ją zostawcie specjalistom po prostu :)

4

@sedziaoxford Czyli komu, Niedzielskiemu i jego ekspertom?

0

@Barca1992 Całkowita głupota ze strony rządu Holandii. I piszę to jako "covidiota" :p

4

@against_modern_football w zasadzie wystarczy trzema, bo trzy dawki dają 75% przeciwko symptomatycznej infekcji i prawdopodobnie znacznie więcej przeciwko ciężkiemu przebiegowi. Niestety przechorowanie w przeszłości chroni tylko w 20%, chociaż pewnie chroni sporo więcej przeciwko ciężkiemu przebiegowi.
Natomiast omikron dosyć szybko zrobi nam zakażenia na poziomie miliona w 10 dni. Nawet jeśli jest łagodny jak grypa i ma 0.1% śmiertelność, to proszę sobie wyliczyć, ile to będzie zgonów i przeciążenia szpitali.

2

@Recha_0684 zbadano omikrona wchodzi w oskrzela i przez to jest kilka dziesiąt razy bardziej zaraźliwy od zwykłego wirusa.Na wp.pl takie info wyczytałem.podstawowe pytanie jest takie jaki % ludzie ma aktualną 3 dawkę..Dlaczego jest to istotne bo nie sszystkue przeciw ciała ze starszych i delty wersji działają i trzeba mieć ogólnie wysoki poziom aby ich było dużo.Wiadomo że 3 grupy spoleczne( starsi ,chorzy z małą odpowiedzią na szczepionkę powinni brać po 6 miesiącach zdrowi po 9.No chyba że kroś jest taki jak ja który zaszczepił sie w marcu i miesiąc temu miałem prawie full tych przeciw to mogę się szczepić i po roku.Ja nie nie wiem czy ci ludzie są po 3 dawce czyli mają zrobione aktualne szczepienie mamy grudzień 3 dawka weszła w paź.Nie wiem czy można ich nazywać że są zaszczepionym bo nie mają wykonanego w taki %aktualnego szczepienia.Nie wiem czy będą modyfikować szczepiinki bo ta 3 dawka działa.Jeśli jesteś po terminie nie możesz wymagać od produktu aby działać.Trzeba tu podawać ile jest zaszczepionych 3 dawką i to powinno być podane.A nie ze sa po 2 dawkach.Bo jak przerywasz urzywanie szczepionek o czasie to tak jakbyś jej nie brał.u nas jak wejdzie omikron też będzie chorować część ludzi która nie zaszczepiła sie 3 dawką i mówię o zdriwych osobach które powinny się zaszczepić po 9 miesiącach 3 dawka kto tego nie zrobi nie wytworzy potrzebnych przeciw ciał bo jak pisałem nie wszystkie przeciw ciała ze starszych wersji działają 2 tyg temu zaszczepionych było 3.4 mln z 20 mln

39

@Barca1992 zaraz przyjdą covidianie i powiedzą, że to przez brak trzeciej dawki, albo przez wariant deceptikon, który wchodzi w dupe i omija szczepionkę.

Edit. Oho, jeszcze komentarza nie skończyłem pisać i już się sprawdza xDDD

4

@CuttingHead nie, możesz nie ufać swojemu rządowi - zdrowy odruch. Znasz angielski pewnie, to czytaj zagraniczne źródła naukowe. Wielu z porządnych naukowców (nie polityków) komunikuje swoje badania np. na twitterze. Śledź ich, a polskie media olewaj. Polecam.

4

4

@sedziaoxford zostawiliśmy specjalistom i ekspertom i widzimy co się dzieje. Na każdym kroku jesteśmy oszukiwani. Co najmniej 12 z 17 doradców premiera brało kasę od firm farmaceutycznych więc trudno ufać takim ekspertom

1

@sedziaoxford jasne. Tak samo kak lek zamówiony przez Morawieckiego molnopuvir czy jakoś tak. Miał mieć 50% skuteczności w leczeniu teraz firma mówi o 25% a faktycznie wychodzi ok 3%. Ale Mateuszek już zamówił mimo, że lek nie jest zatwierdzony

1

@ObiwanKenobi 1. Poza kłamstwami o nieskuteczności masek z marca 2020 ja nie widzę kłamstw, aczkolwiek widzę koszmarną komunikację i sporo głupich decyzji politycznych. Bo to, że wirus jest niebezpieczny to jedno. A drugie, że można przy niebezpiecznym wirusie robić sporo głupich decyzji. 2. Branie kasy od firm farmaceutycznych (a precyzyjniej: prowadzenie badań, które są przez nich opłacane) nie jest niczym złym, ani tym bardziej korumpującym myślenie (to jest marksistowski argument, nie idź w tę stronę). Zresztą większość błędnych decyzji rekomendowanych przez Radę Medyczną akurat nie ma z tym kompletnie żadnego związku.

1

@ObiwanKenobi wychodzi 30%, a nie 50%. I to nie było kłamstwo, tylko tak się zdarza wielokrotnie po tak zwanym interim analysis. Czytałeś kiedyś coś o badaniach farmaceutycznych? Bo jeśli nie przeczytałeś ich z 1000 przynajmniej, to może odpuść totalniacki ton, co? ;)

0

@ObiwanKenobi Jeśli bierzesz na poważnie eksperów rządowych to współczuję ...

1

@sedziaoxford No świetnie, czytam zagraniczne artykuły, badania, naukowców i twierdzą oni, że maski nic nie dają, lockdown'y nic nie daja, szczepienia nie chronią przed zarażeniem jak podawali eksperci, że nawet na poziomie 95%!!! I mam rozumieć, że nie posiłkować się wiedzą od lekarzy którzy za krytykę rządu za brak logiki w ich działaniu stracili prawo wykonywania zawodu, bo to szury?

0

@sedziaoxford 1. Jak to? Nie wierzysz ekspertom, że maski są nieskuteczne?
2. Wcale nie jest XD. Kiedy ty się urodziłeś, że nie wiesz jak to działa?

2

@sedziaoxford Tłumaczenie "znafcom" i "eksperom" z LR jest chyba przysłowiowym biciem grochem w mur.
Dla opornych: różnica pomiędzy grypą a covidem to ilość zajętych łóżek w szpitalach, respiratorów czy ostatecznie ECMO.
Jeśli ludzie nie będą lądować w szpitalach, nikt covidem nie będzie się przejmował czego życzę sobie i Wam

0

@sedziaoxford ale piszesz o skuteczności relatywnej,która cudownie zmalała w ciągu 2 tygodni o 20%. Przypomnij, że hispitalizacja po tym leku wynosiła 6,8% a po placebo 9,7%.
Do tego producent podał też absolutną redukcję ryzyka ARR, która dla Molnupiraviru wynosi 3%.

0

@FCBurnley ja nie biorę, ale to świetny przykład dla tych co mówią"zaufaj ekspertom"

3

@Barca1992 ja tam wierzę naszym ekspertom i mam kapliczkę ze zdjęciem Horbana. Wierzę Mu bo mówił iż jak przez kilka tygodni będzie po 25k zakażeń to po pół roku covid przejdzie 16,mln ludzi i będziemy bezpieczni. Wierzę Mu bo mówił, że zaszczepienie zapobiega przed zakażeniem i chorowaniem.

A fanom szczepionek życzę powodzenia. Dopóki nie zrozumiecie, że normalność przywróci jedynie wpisanie covida na listę chorób zakaźnych i normalne życie z nim to nic z tego nie będzie. Szczepionki zawsze będą w plecy o jedną mutacje i za nim zaszczepi się zdecydowana większość drugą czy trzecia dawka to pojawi się następna na którą każą się szczepić czwarta a później piąta i założę się że tak będzie bo szczepiąc się teraz trzecia to z tej waszej odporności na przyszła jesień znowu zostanie że 20procent. A za szczepienie dzieci to powinni iść siedzieć i rządzący i rodzice tych co je wysyłają. Po pierwsze skoro szczepionki nie działają u dzieci ponizej 5roku życia jak ogłosili to akurat u piecio czy siedmiolatka już działają? Kolejna sprawa. Wiemy jaki jest procent ciężkich zachorowań i zgonów u dzieci. Mniejszy niż przy zatruciu alkoholem xd. Pod tym względem szczepienie jest irracjonalne. Więc narracja jest taka, że szczepimy je aby zachować transmisje wirusa. Tutaj znowu jednak myśląc logicznie zderzamy się ze ścianą bo widzimy jak w krajach wyszczepionych transmisja została zatrzymana.

Pozdrawiam wierzących w to, że szczepionki przywrócą normalnosc i życzę szybkiego obudzenia się.

Jako sceptyk tego zakeczupowania się gdybym zobaczył normalność po wyszczepieniu 80-90proc w krajach zachodnich dwoma dawkami to może i bym się zastanowił. Jednak widząc ze tam jest tak samo jak rok temu a w niektórych miejscach gorzej bo teraz już dochodzi rowniez segregacja i dyskryminacja to jednak powiem nie i jeszcze długo długo nie jak mawiał klasyk.

Jeszcze jak widzę takie rzeczy jak ostatnio na cmentarzu Rakowickim w Krakowie gdzie jest zegar a obok napis to może być twoja ostatnia godzina zaszczep się no to co ja mogę więcej komentować. Karabin by się chciało wziąsc i wystrzelać tych wszystkich ekspertów, rządzących i masę lekarzy którzy uciekają od ciebie w przychodni a przyjmą cię za 2godz u siebie za 150zl.

0

@FCBurnley a czy wiesz, że jak wcześniej było 6 łóżek na jednej sali to teraz są dwa max 3? Wiec nic dziwnego, że są przepełnione

1

@Borneo Ty swoje, a karawana jedzie dalej...

0

@CuttingHead możesz podać te badania naukowe, które mówią, że szczepienie nie chroni przed zakażeniem? Które badanie naukowe, które rzekomo czytałeś, to twierdzi?

2

@ObiwanKenobi 1. Nie ma jednoznacznych badań, które twierdzą, że maski są nieskuteczne. Sorki. Ogólnie rzecz biorąc jakość dowodowa badań na temat masek jest dosyć niska (np. na tle badań szczepień). Ale znowu - jakie Ty masz chłopie kompetencje, żeby oceniać jakość dowodową w nauce?
2. Oczywiście, że nie jest. Jak myślisz, że uczestniczenie w zespole badawczym oznacza od razu, że człowiek zaczyna kłamać za pieniądze, to jesteś oderwanym od świata :)

0

@ObiwanKenobi ARR w próbie klinicznej w wysokości 3% to akurat przyzwoity wynik. Poza tym w tych wypadkach nie stosuje się ARR, tylko RR. ALe znowu - trzeba to wiedzieć zjadłszy zęby na badaniach klinicznych, a Ty terminy znasz jak długo? Pół roku? I skąd? Pewnie z tekstów Witczaka, co nie?

0

@Recha_0684 nie swoje jak ludzie się nie szczepią a jeśli już to nie mają aktualnego szczepienia to nie ma co się dziwić.
A ty przyjmujesz postawę no nie działa no nie działa bo ludzie nie stosują się do instrukcji obsługi.Sprawa jest prosta.To jakbyś miał pretensje że produkt nie działa a jest po gwarancji;)))))

2

Ostatnia prosta xDD

0

@sedziaoxford 1. Czyli dowodów nie ma, że maski są skuteczne i na podstawie tego ty twierdzisz, że są skuteczne. Poza tym nawet ubiegłym roku były badania randomizowane czyli jakościowo dobre, które pokazały, że nosząc maseczkę zarażasz się w takim samym stopniu jak bez niej.
2. Przykład Horbana. Dostaje 1.5 mln a później za grubą kase doradza kupie rendesiviru, o którym już 2 tygodnie wcześniej WHO wypowiedziało się, że jest nieskuteczny. Oczywiście to wszystko to był tylko przypadek. Jeżeli od kogoś dostajesz kase to czegoś w zmoan oczekuje bo kolejny raz nie dostaniesz i nie chodzi tylko o wyniki badań

0

@sedziaoxford pewnie te 3% spadnie tak samo 1% jak te 50%. Rozumiem, że Witczak się nie zna i zjadł na tym zębów w przciwieństwie do ciebie

0

@sedziaoxford promil to znanany alkus wybacz mu jego braki w wiedzy

0

@sedziaoxford Nie no nie wierzę, że mam teraz szukać źródeł, żeby Ci udowodnić coś co już wiadomo od kilku miesięcy, kraje gdzie wyszczepienie jest na poziomie 80-90% a rekordy zarażenia są ciągle pobijane wcale o tym nie mówi. Tak samo jak to, że na początku pandemii twierdzili, że chroni w 95% a teraz, że już tylko przed ciężkim przebiegiem choroby, w więc skoro zaszczepionych w szpitalach jest tyle samo co niezaszczepionych a gdzie nie gdzie więcej, wcale temu nie dowodzi.

0

@FCBurnley niech jakiś tutejszy foliarz powie czemu Zaden inny wirus wczesniej nie powodował takiego oblezenia repspiratorów. Oblęzenie szpitali i przede wszsystkim zarażliwośc.

Wtedy antyszczepy zamilkną bo skoncza im sie argumenty

Pomijam juz kompletnych ignorantów którzy porównuja to z grypa, To już totalnie idi..

Komentarz usunięty

0

@CuttingHead nie kompromituj sie kolejny raz a twoje lanie wody jest nudne i dennne jak zwykle ZERO argumentów
Wiec nie pisz do mnie .Sioo

2

@MarioVeB! Widzisz, podałem Ci jakieś 3 argumenty odbijające Twoje idiotyzmy które wypisałes, a teraz "Sioo" do dziury!

Komentarz usunięty

1

@Borneo Chłopie co Ty chrzanisz?? Było gadane, że 2 dawki i będzie ok.Teraz 3 dawka i co później 4,5 i 10??Mi najbardziej chodzi o te absurdy, którymi nas częstują.W sumie u nas jest jeszcze w miarę i nie odwala im tak jak w Austrii czy Australii.Co powiesz na ten z Holandii?? Prawie 90%wyszczepionych i pewnie iluś ludzi zachorowało. Czyli jakąś tam odporność mają.No i co?? Lock Down. Obudź się chłopie.

0

@Recha_0684 nie chłopie to ty chrzanisz bo szczepionka była zrobiona pid podstawowy wariant i tu była mowa nawet do roku.2 dawki dają radę i ja jestem takim przypadkiem ale w odpowiednim terminie ważności. Dla telty to 9 i 6 miesięcy w zależności czy jesteś starszy masz inne choroby czy masz spieprzony układ immunologiczny czy jesteś zdrowy.Czy jesteś przypadkiem takim jak ja że zaszczepisz się od roku wzwyż.Nie możesz oczekiwać zlikwidowania wirusa bo nie wszyscy na świecie dostali szczeoionki a sa jeszcze ludzie z teoriami spiskowymi którzy nie chcą przyjmować szczepionek i sa tak na prawdę nie po stronie walki z wirusem a sabotują walkę z wirusem.Nie ma mowy aby tu winić szczepionki.Poza tym szczepienie coriczne jest rzeczą normalną jak grypa itp.a i tak musisz tu robić nową wersje szczepionki na nową mutacje tu cały czas utrzymywana jest ra sama wersja natomiast pamięć twojego organizmu jest słaba dlatego podaje się trzecią dawkę.Co jest normalne dla naszego organizmu .Jesz codziennie musisz uzupełniać jedzenie.Pijesz też kika razy dziennie.Oddychasz non stop.Śpisz co noc niestety cechą naszego organizmu jest to ze pewne rzeczy trzeba uzupełniać.A co do przeciw ciał to zanikają wtedy kiedy nie masz dłuższego kontaktu z wirusem.Niestety problem jest jak wirus się pojawia.Kwestia jest p.amięci.Dlatego jest przypominać choć w przypadku moderny wystarczy połowa dawki i jest jedna a nie 2.

0

@Kondziubarca bo nic nie daja

0

@Barca1992 jeszcze niech prąd wyłącza i będzie już na maxa ciemnogród

5

@Borneo typ co swoją wiedze bierze z wp.pl xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

konto usunięte

1

@Barca1992 to czy wprowadza się lockdown to decyzja rządu i nie jest żadnym dowodem, że szczepienia nie są skuteczne.Czyste liczby:

kraj/ populacja/ % wyszczepienia/ średnia tygodniowa ilość zgonów na covid

HOLANDIA / 18mln/73%/ 50

POLSKA/ 38mln/ 55%/ 430

Zatem w Holandii jest czterokrotnie mniej zgonów na obywatela przy 20% większym wyszczepieniu.

Jestem absolutnym przeciwnikiem lockdownu w Polsce, głównie ze względów gospodarczych, ale prawdą jest, że przez to, że ludzie się nie szczepią- wiecej miejsc w szpitalach jest zajetych na czym cierpią ludzie z problemami kardiologicznymi, onkologicznymi i innymi. Wydaje mi się, że to jest większym powodem lockdownu w Holandii.

Owszem, szczepionki nie są w pełni skuteczne. To podobnie jak z pasami w samochodzie. Jak walniesz w ścianę z prędkością 100km/h to i tak nie żyjesz, ale przy lżejszym wypadku masz znacznie większe szanse na przeżycie niż jak ich nie zapniesz. Mogą też Ci życie odebrać jak wpadniesz do jeziora i nie uda Ci się z nich wyswobodzić. Jednak je zapinasz.

0

@Deraxiumnie to bardziej skomplikowane.mam prof u której sprawdzam wiedzę dotyczącą covida Ktory pracuje na covidzie i prowadzi laboratorium.Sam mam bogate przrżycia z covidem więc wiem co jest możliwe a co nie.Poziom wiedzy się zwiększa jeśli dana informacja potwierdza się z różnych źródeł.Czyli jest jakaś weryfikacja.To się tyczy każdego źródła.Wykluczam informacje z tvp bo wiadomo co to za stacja radio maryja i tego typu szemranych stacji.Słucham języka.ana ile ktoś manipuluje pokroju obudźcie się otwórz oczy włącz myślenie czyli klasyczne próby manipulacji powtarzane jeden po drugim.Na pewno są to dla mnie rzeczy niewiarygodne.Zazwyczaj z informacjami jest tak ze wrzuca się liczby i tezy pod tym potem wchodzisz w szczegóły i odrazu widzisz że to lipa.W ciemno jak ktoś do mnie piszę i widzę po języku że to co mi piszę to lipa.Wystarczy wejść w szczegóły.Nie pamiętam też aby podawał info i musiał tu się z czegoś wycofywać.Jeśli ktoś coś zarzucał łatwo było to do obelenia w szczegółach.Zdecydowanie jestem pp stronie walki z chorobą a nie po stronie choroby w przeciwieństwie do innych ludzi co sabotują.

1

@Borneo Spoko.Szczep się i życzę zdrowia.Ja się nie szczepię i nie mam zamiaru.Bo widać, że po prostu nie ma sensu.Przechorowałem i żyję.Takiki krajami jak Australia czy Austria rządzą głupcy.

0

@Recha_0684 wszystko kwestia doświadczeń i oersoektywy.

Komentarz usunięty

0

@ObiwanKenobi 1. Moim zdaniem jakość badania maseczek jest bardzo słaba (w każdą stronę). Randomizowane badanie było jedno w Bangladeszu w różnych wioskach, miało najmocniejszą jakość dowodzenia i pokazało skromne benefity (które nota bene banku nie rozbiją - szczególnie przy bardzo zaraźliwych szczepach). Zresztą to jedno badanie i tak. Jednym badaniem podniecają się zazwyczaj oszołomy (z dowolnej strony). Nie wiem, o którym badaniu Ty mówisz, podaj jego tytuł, to ocenimy jego jakość.
2. Nie interesuje mnie przykład Horbana, bo to przykład. Jeśli byś siedział trochę w dowodzeniu i w nauce, to byś wiedział, że studia przypadku nie stanowią mocnego materiału dowodowego do uniwersalnych reguł. Otwórz dowolny podręcznik na ten temat, to się tego dowiesz właśnie.

0

@ObiwanKenobi oczywiście, że Witczak się myli i to w podejrzany sposób. Przytaczał ARR w badaniu szczepionek, które było zorientowane nie na ARR tylko na RR (tak są zaprojektowane badania na rejestrowanie przypadków do pewnego poziomu i wtedy badanie jest uznane za domknięte na end-poincie). Skupianie się w takim wypadku na ARR świadczy albo o kompletnej niewiedzy w badaniach, albo o wyjątkowo złej woli, jeśli faktycznie wie, jak się takie badania robi.

Witczaka oceniam bardzo nisko szczególnie, że bzdury, które pisze o skuteczności szczepień, skupiając się na tak zwanych studiach ekologicznych ("patrzcie ile przypadków w krajach zaszczepionych!") zamiast brać badania kohortowe, które mają znacznie większą moc dowodzenia.
Ale znowu po raz kolejny powiem: dowolny podręcznik Cię tego nauczy. Kup sobie dowolny podręcznik z epidemiologii w księgarni albo odwiedź bibliotekę.

1

@CuttingHead Jak masz poświęcić dużo czasu na szukanie badania (które wątpię, że ma takie wnioski jak przedstawiłeś), to szkoda tego czasu, lepiej pograć w piłę :)
A bardziej w temacie - jasne, że zachorowania biją rekordy (popatrz też na liczby zgonów z tych Gibraltarach, Portugaliach i Islandiach, a następnie porównaj do Bułgarii i Rumunii - czyli zrób coś, czego manipulator Witczak nigdy nie robi).
Jeśli szczepionka zaprojektowana na oryginalny wariant nagle walnęła w deltę mającą 1000 razy więcej wydalanego wirusa. Skuteczność spadła do 50% po 3-4 miesiącach od drugiej dawki. Czy to znaczy, że oryginalne analizy pierwotnego szczepu (dające 95%) były manipulacją? Nie. Tak wynikało nie tylko z rygorystycznych badań klinicznych (które firma zleca na zewnątrz wyznaczonym podmiotom i nie wolno jej robić ich samemu), ale także z zewnętrznych badań kohortowych, które robiły ośrodki całkowicie niezależne od firmy produkującej szczepionkę. Nieraz nawet wychodziły im liczby większe niż 95%.
A że to uległo zmianie (ale skuteczność wcale do zera nie spadła!) to taka natura ewolucji. Świat biologiczny i świat wirusów ma do siebie to, że może ulegać zmianom. O co można mieć pretensję do rządu, to, że bardzo źle te ryzyka skomunikowano, a niektórzy bez jakichkolwiek dowodów sugerowali, że dwa szczepienia zrobią z ludzi hemanów i już na całe życie mają spokój. Co okazało się błędem bardzo poważnym. Podobnie jak obiecywano odporność stadną po masowych szczepieniach, a potem kiedy przyszła delta - gdy już było wiadomo, że to nie będzie możliwe - mało kto te obietnice wycofał.
Jest sporo błędów komunikacyjnych po stronie rządu, ale to nie oznacza, że szczepionki są guzik warte. W piątek zmarło 600 osób w Polsce. Gdyby wszyscy się zaczepili, to zgonów byłoby pięć razy mniej. Gdyby nikt nie był zaszczepiony, to zgonów byłoby dwa razy więcej.

" więc skoro zaszczepionych w szpitalach jest tyle samo co niezaszczepionych"

To jest klasyczny błąd badania przekrojowego nieskorygowanego o czynniki zakłócające. Najgorsze co można zrobić analizując skuteczność szczepień to popatrzeć na to, jaką część procentową hospitalizowanych stanowią zaszczepieni. To nie ma znaczenia bez kontekstu. Wystarczy, że dokonasz stratyfikacji o bazowe ryzyka i dopasowanie populacyjne (np. pogrupujesz ludzi pod kątem wieku i chorób współistniejących), to wyjdzie Ci, że szczepienie zredukowało hospitalizacje w każdej z tych grup o około 90%.
I znowu się powtórzę - doskonale to pokazują badania kohortowe, których jakość stoi dużo wyżej niż badania przekrojowe (które są robione bez czynnika czasowego).

0

@ObiwanKenobi "pewnie te 3% spadnie tak samo 1% jak te 50%"

Już teraz nie spadnie :) bo tamto to był interim, a teraz osiągnięto endpointy. W każdy bądź razie, molnupiravir to średni lek, jakoś mnie nie kręci tymi 30%. Za to paxlovid, który utrzymał na koniec prawie 90%, już tak.

Zresztą antyszczepionkowcy będą go łykać jak pelikany, gdy zachorują. Nabijając kabzę Pfizerowi, bo jedna terapia będzie kosztować 700 dolców, jeśli nie więcej.

0

@sedziaoxford 1. Czyli bez badań twierdzisz, że maseczki są skuteczne
2. Ale mówimy o kasie i przykład idealnie pokazuję jak to wygląda. T, że ty to odrzucasz nie oznacza nic więcej poza słabymi zdolnościami poznawczymi

0

@sedziaoxford ja wiem, ze jestes najmądrzejszy i wiesz najlepiej i twoja intrrpretacja jest jedyna i właściwa. On jest tylko doktorem nauk medycznych, który się tym zajmuje więc się nie zna

1

@sedziaoxford a szczepionki w 95% miały chronić przed zakażeniem. Tak tobjest wierzyć tylko w wyniki badań producentów

0

@sedziaoxford To powiedz mi tylko dlaczego w tamtym roku o tej porze nie było ani jednej osoby zaszczepionej a umarło mniej ludzi w tych pseudo statystykach MZ??No i dlaczego nie podają liczb zmarłych tak jak inne kraje?? Czyli tych stricte na Koronawirusa, tylko podają, że umarło 600 osób, ale z tego 550 czy 500 miało takie choroby, że zabiłby ich przysłowiowy katar i byli w wieku 70+

1

@Recha_0684 przecież odpowiedź na to pytanie jest banalna i robi się ją na pierwszych zajęciach z epidemiologii - jeśli rozpowszechnienie jednostki chorobowej jest mniejsze (czytaj mniej jest zakażonych), to również mniej jest zgonów. Ebola zabija co drugą zakażoną osobę, ale tego w ogóle nie widać w statystykach populacyjnych, bo jest słabo zaraźliwa i łatwa do ograniczenia.
Oryginalny szczep miał zaraźliwość w okolicy 2-3. Delta ma 5-8, więc nic dziwnego, że daje większe rozpowszechnienie (w takim samym czasie), a konsekwencji więcej zgonów w jednostce czasowej, nawet jeśli wejdą szczepienia na 55% populacji.

Ba! Może się okazać na przykład, że omikron będzie 3 razy łagodniejszy od delty, ale i tak może na przykład zabijać po 1000-1500 ludzi dziennie, jeśli będzie na przykład 10 razy bardziej zaraźliwy od delty.

Przecież to jest trywialne. Rozumiem, że można tego nie wiedzieć, ale wtedy warto spytać kogoś, kto wie, a nie słuchać ekspertów internetowych.

1

@ObiwanKenobi "a szczepionki w 95% miały chronić przed zakażeniem. "

Nie miały. Chroniły w 95% przed symptomatyczną infekcją na oryginalny szczep z Wuhan (w dodatku bez wskazania na to, jak długo trwa ta ochrona). Gdybyś czytał badanie, to byś to wiedział.
Czytałeś czy znowu po kimś powtarzasz?

0

@ObiwanKenobi "ja wiem, ze jestes najmądrzejszy i wiesz najlepiej i twoja intrrpretacja jest jedyna i właściwa. On jest tylko doktorem nauk medycznych, który się tym zajmuje więc się nie zna"

Nie jestem. Mi też powinieneś nie wierzyć, bo jestem anominowym gostkiem, który Cię zagaduje i docenia, że chcesz kulturalnie pogadać i wierzy w to, że stać Cię na krytyczne podejście nie tylko do mnie i rządu, ale także Witczaka.

A on jest ekspertem z biologii medycznej, konkretnie pewnych szlaków immunologicznych (pisał pracę doktorską o komórkach tucznych). Nie zajmuje się naukowo tematyką epidemii i wirusów, tylko bawi się w tanie popularyzatorstwo, pokazując często swoje braki metodologiczne w czytaniu badań.
Nie miał nawet na swoich studiach pogłębionej epidemiologii i wirusologii.

0

@ObiwanKenobi "Czyli bez badań twierdzisz, że maseczki są skuteczne"

Nie, nie twierdzę. Tak jak powiedziałem, dowody w sprawie masek oceniam umiarkowanie nisko, jeśli chodzi o jakość. Ich wychylenie jest lekko na korzyść masek, ale bez szału, to znaczy ich efekty są zbyt słabe, żeby zrobić znaczącą różnicę dla epidemii.

"Ale mówimy o kasie i przykład idealnie pokazuję jak to wygląda."

Nie, nie pokazuje. Studium przypadku (nawet jeśli prawdziwe, a nawet tego nie dowiodłeś) leży nisko w materiale dowodowym. Nawet jeśli Horban jest skorumpowaną osobą (czego jak mówię nie dowiodłeś swoją historią), to i tak nie oznacza, że robienie badań dla firm Cię musi skorumpować.

0

@sedziaoxford Ty widzę taki prymus Oxford...Na dzień dzisiejszy nie trzeba być naukowcem czy innym jajogłowym, żeby widzieć, że coś jest nie tak.Szczepienia, nowe warianty, które są co raz bardziej zakaźne,lock downy, maseczki które są pośmiewiskiem.Trywialny to jesteś Ty z tą Twoją "szczerą" nauką.

1

0

@sedziaoxford wiem, że jest tak, że najłatwiej jest wierzyć co jest komu najbliższe. Przez tę pandemię niewielu ufam bo w większości od początku albo bezczelnie kłamali celowo albo przez niewiedzę. Więc w tym momencie najłatwiej jest wierzyć tym, którzy najmniej się mylili

0

@Kondziubarca Nie, nie kompromitują szczepień. Ludzkość walczy z wirusem, na którego najlepsza metoda są właśnie szczepienia i lockdown. Wolałbym, zabić to bimbrem i sauną, ale jednak to szcepionki i lockdown siła rzeczy są bardziej skuteczne. Na właśnie ten chłopski rozum czyli po prostu rachunek prawdopodobieństwa. Najświeższe restrykcje w wielu krajach są odpowiedzią na najnowszy wariant, który póki co nie jest jeszcze dobrze znany i tylko z perspektywy czasu można będzie stwierdzic czy były słuszne czy nie. W wielu krajach (UK, Norwegia) prognozy na zachorowalność na omicrona są zatrważające. Nie jest to żaden lewacko-farmaceutyczny spisek tylko zakazliwy i mutujący wirus w epoce glibalizacji, przeludnienia, późnego kapitalizmu, postprawdy i katastrofy klimatycznej. Ciesze się że nie jestem politykiem i to ja nie muszę decydować o sposobach walki z covidem. Ale jedno wiem- nasi rządzący na skali wartości mają nisko zdrowie i dobrobyt populacji a obrońcami życia są tylko gdy spaja im się to z poglądami elektoratu. Życzyłbym nam wszystkim dużo zdrowia na te święta, żeby szury, covidianie i ich rodziny przetrwały te święta, żeby nasze dzieci mogły kiedyś żyć bez masek i żeby nasze polskie podziały nie doprowadziły znowu obowiązkowej nauki rosyjskiego. A i widzieliście ostatni odcinek South Parku? United we stand, divided we fall!

4

@Kondziubarca Nie, nie kompromitują szczepień. Ludzkość walczy z wirusem, na którego najlepsza metoda są właśnie szczepienia i lockdown. Wolałbym, zabić to bimbrem i sauną, ale jednak to szcepionki i lockdown siła rzeczy są bardziej skuteczne. Na właśnie ten chłopski rozum czyli po prostu rachunek prawdopodobieństwa. Najświeższe restrykcje w wielu krajach są odpowiedzią na najnowszy wariant, który póki co nie jest jeszcze dobrze znany i tylko z perspektywy czasu można będzie stwierdzic czy były słuszne czy nie. W wielu krajach (UK, Norwegia) prognozy na zachorowalność na omicrona są zatrważające. Nie jest to żaden lewacko-farmaceutyczny spisek tylko zakazliwy i mutujący wirus w epoce glibalizacji, przeludnienia, późnego kapitalizmu, postprawdy i katastrofy klimatycznej. Ciesze się że nie jestem politykiem i to ja nie muszę decydować o sposobach walki z covidem. Ale jedno wiem- nasi rządzący na skali wartości mają nisko zdrowie i dobrobyt populacji a obrońcami życia są tylko gdy spaja im się to z poglądami elektoratu. Życzyłbym nam wszystkim dużo zdrowia na te święta, żeby szury, covidianie i ich rodziny przetrwały te święta, żeby nasze dzieci mogły kiedyś żyć bez masek i żeby nasze polskie podziały nie doprowadziły znowu obowiązkowej nauki rosyjskiego. A i widzieliście ostatni odcinek South Parku? United we stand, divided we fall!

0

@Barca1992
mamy tu takich foliarzy, którzy uważają, że jesteśmy foliarzami ;)
na pewno mają jakieś zajebiste wytłumaczenie dla tej sytuacji.
@Comentateiro @macio_944 @Chakalaka

3

@7black4 Nigdy nie używam słowa foliarz, a do Was panowie mam zawsze ten sam przekaz: niedojrzali ludzie reagują na trudne sytuacje w niedojrzały sposób. Widzę jakąś niezrozumiałą modę na "obrażanie" się, że wirus istnieje i fakt, że roztropni ludzie próbują mu jakoś zaradzić.

Przecież postępując tak jak Wy proponujecie, czyli ręce do góry i abdykacja, nie ma szans na jakiekolwiek zmiany. Już jesteście winni części zgonów i ciężkich przypadków, nie szczepiąc się.

Pierwsze słyszę, że jak jest problem, to powinno się nie robić nic, jak sugerujecie.

0

@Comentateiro
nie ma żadnej abdykacji. nie dajemy się zastraszyć mediom. nie ufamy zakłamanym koncernom, które:
1. płacą kary za nielegalne testowanie swoich leków na dzieciach (Pfizer),
2. oszukują ludzi, że ich produkty są wystarczajaco przebadane i znane są wszystkie skutki uboczne ich stosowania (Pfizer)
3. twierdzą, że ich produkty radzą sobie z chorobami, na które skuteczność nie została potwierdzona (Pfizer).
4. korumpują lekarzy żeby polecali ich produkty mimo, że działanie ich na określone choroby nie zostało potwierdzone i w ramach ugody gdy to wyjdzie na jaw płacą gigantyczne kary (Pfizer).
jesteśmy sceptykami, bo wiara to droga do nikąd.

2

@Comentateiro Ludzie próbują naturalnie wytłumaczyć bardzo skomplikowane problemy w możliwie banalny sposób. Mamy w skrócie:
- jak doskonale opisał @Ostatnikrwawygang "zakazliwy i mutujący wirus w epoce glibalizacji, przeludnienia, późnego kapitalizmu, postprawdy i katastrofy klimatycznej"
- charakterystykę nauki jako dyscypliny, gdzie poznawanie jest procesem trudnym i długotrwałym, natomiast odpowiedzi niekiedy trudne do zastosowania w praktyce
- państwa różnorako przygotowane do walki z pandemią, o różnej demografii, innych celach
- firmy, które zatrudniają wybitnych naukowców umożliwiających osiągnięcie najwyższej jakości produkt, ale próbujących jak najwięcej zarobić na konkurencyjnym rynku
- rządy, które mają swoje sprawy i interesy, a pandemii chętnie użyją jako kolejnego narzędzia
- ludzi tracących interesy i bliskich, będących laikami i próbujących coś zrozumieć
- media, które walczą o klikalność i oglądalność zniekształcając przekaz powyższych

Żeby to wszystko z szacunkiem ogarnąć i zrozumieć, trzeba mieć otwarty umysł i nie pozwolić emocjom zamglić widoku. Niestety wielu na to nie stać, wskutek czego otrzymujemy najróżniejsze mutacje przemyśleń w rodzaju
- "wirusa nie ma, wszystko jest spiskiem Amerykanów/Chińczyków/WHO/NWO"
- "wirus jest, ale to zwykła grypa, Pfizer w zmowie z rządami chce nas wymordować"
- "skoro szczepionki działają, to czemu rządy podejmują decyzję xyx"
- "maski, lockdowny, szczepionki i leki nie działają, żyjmy normalnie, starsi niech umierają dusząc się w domach"

Oczywiście fan amantadyny oskarżający Chiny chętnie poda rękę niewierzącemu w istnienie wirusa i za wszystko oskarżającego WHO, ale obaj wypną się na kogoś z mainstreamu naukowego. To nie ich plemię :)

Pamiętam, że jak byłem na 4. roku studiów medycznych, to odbywał się kurs z chorób zakaźnych. Mieliśmy tam taką pogadankę z profesorem, że środowisko wirusologiczne jest w szoku, że przy takim przeludnieniu nie powstał jeszcze wirus powodujący ogólnoświatowej pandemii, ale uważa się, że to kwestia czasu. Zauważył przy tym, że żadne państwo nie jest na to przygotowane. Cóż, jego mądrość się potwierdziła, ale mnie tym bardziej bawi to ciągle niedowierzanie laików.

0

@YeastMoss
"Żeby to wszystko z szacunkiem ogarnąć i zrozumieć, trzeba mieć otwarty umysł i nie pozwolić emocjom zamglić widoku. Niestety wielu na to nie stać, wskutek czego otrzymujemy najróżniejsze mutacje przemyśleń w rodzaju:"
- wirus jest nieprawdopodobnie groźny choć przeżyło go 99,97% społeczeństw,
- szczepienia działają (Holandia prawie 90% zaszczepionych) ale nie do końca więc dla waszego dobra wprowadzamy kolejny lockdown,
- szczepionki są na pewno bezpieczne choć trwają nad nimi wciąż badania i ze względu na wyjątkową sytuację są dopuszczone do użycia warunkowo,
- wiemy, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci choć nie prowadziliśmy badań na dzieciach aby to stwierdzić.

Ze strony Pfizera:
"JEROZOLIMA, NOWY JORK i MOGUNCJA, 11 marca 2021 r. – Izraelskie Ministerstwo Zdrowia, Pfizer Inc. (NYSE: PFE) i BioNTech SE (Nasdaq: BNTX) ogłosiły dziś, że dane dotyczące rzeczywistej skuteczności szczepionki przeciw COVID-19 Pfizer-BioNTech (BNT162b2) potwierdzają znacznie niższą zachorowalność na COVID-19 u osób w pełni zaszczepionych i stanowią dowód znacznego wpływu izraelskiego ogólnokrajowego programu szczepień na zdrowie publiczne."
Życie:
IX 2021 - Zachorowalność w Izraelu przewyższa rekordy z marca 2021.

Trzeba mieć umysł otwarty, być sceptykiem i ślepo nie wierzyć koncernom nastawionym na zysk.
Pfizer zapłacił polubownie karę 2,3 mld dolarów po wykryciu, że sprzedawał np. leki dla kobiet na problemy z układem moczowym, mężczyznom z powiększoną prostatą albo leki pomagające po przeszczepach nerek jako skuteczne po przeszczepach innych narządów choć nie zostały one przebadane pod tym kątem.

2

@Barca1992
Oj widzę że nie kumacie. Lockdown nie świadczy o tym, że szczepienia nie działają, tylko jest wsparciem walki z pandemią. W NL umiera teraz dziennie ok 40 osób dziennie (mieszka 2x mniej ludzi niż w PL) i chcą tą liczbę zmniejszyć, bo to o 40 osób za dużo (u nas 600 nikogo nie przeraża).
Szczepienia znacznie pomagają w walce z covidem, co pokazują statystyki zgonów w UE, np podczas tej i poprzedniej fali, ale nie są idealne i tylko w pewnym stopniu zapobiegają zakażeniom. Dlatego lockdown, żeby zmniejszyć zakażenia.
Wielu z Was się burzy, że szczepienia i lockdowny nie pomagają, ale nie macie racji. Gdyby tego nie było, to byłaby rzeźnia. A to, że nie wszystko jest idealne i nie działa w 100%? Póki ludzie z łatwością podróżują i codziennie miliony przemieszczają się chociażby do sklepu, to zawsze jakaś transmisja wirusa będzie.

1

@7black4 To jest klasyczna gadka nieuka. Nieuka zawsze prześladuje coś z tej listy rzeczy urojonych jaką wspomniałeś. Grzmienie bez pokrycia, zarzuty bez dowodów - typowe postępowanie pisowca. Dokładnie pisiory zawsze ględziły w ten sam sposób - zawsze bez pokrycia.

Jeśli się chcesz w to wpisywać i tak łatwo skłonić Cię to wygadywania bzdur bez pokrycia to Twoja sprawa, ale to nie opisuje rzeczywistości tylko Twoją chorą podejrzliwość i nieumiejętność analizowania danych dotyczących szczepień. Zresztą robienie szatana ze zwykłej procedury medycznej przypomina nawoływanie średniowiecznych dewotek, które wszędzie we wszystkim go widziały .

Ja kroczę twardo po ziemi, cenię ujęcie naukowe i zawsze powyższą listę, którą przedstawiłeś czytam z politowaniem. Jesteś narzędziem populistów, tak jak wyborca PiSu

2

@YeastMoss Świetnie opisałeś to zjawisko

0

@7black4 No i robisz dokładnie to co napisałem. Chciałeś podać ilustrację do teorii, czy o co chodzi?

Sama kwestia ilości zachorowań nie jest dowodem przeciw temu badaniu, ponieważ kiedy było ono robione panowała inna odmiana wirusa, mniej zaraźliwa. Trzeba mieć przynajmniej te dwa fakty w głowie osądzając sytuację.

Ty natomiast zignorowałeś jeden z tych faktów, dodałeś natomiast jakąś karę Pfizera, wielkiego koncernu, zupełnie niezwiązaną z tematem jako dowód przeciw firmie. Zignorowałeś więc też to, że interesy firmy na rynku są osobną kwestią i przeprowadziłeś nieprawidłową syntezę, jakby b wynikało z a, chociaż nie wynika.

0

@YeastMoss
PS Żeby było jasne - gdybym, tak jak sugerujesz, wierzył bezmyślnie koncernom, takie wynikanie miałoby jakiś sens. W końcu podważałbyś wiarygodność firmy, której ufam bezgranicznie. Tak jednak NIE JEST.
Zawodowo stosuję różne leki na pacjentach, ale informacji o ich skuteczności nie biorę od producenta, tylko najczęściej z wytycznych i rekomendacji towarzystw naukowych. Te towarzystwa z kolei opierają się o mniejsze bądź większe badania, do metaanaliz włącznie rzecz jasna. Siłę swoich zaleceń dodatkowo opisują w zależności od jakości badania, na podstawie którego pochodzi to zalecenie, ogólnie w taki sposób
https://s3.amazonaws.com/libapps/customers/256/images/how-to-search-the-medical-literature-on-the-net-10-638.jpg
Do tego rozpatruje komentarze ekspertów, którzy odnoszą się do danych opracowań. Badania z kolei NIE SĄ robione przez koncerny. Jeśli jesteś ciekaw jak, obejrzyj np. Krótki film i prawdzie i fałszu SciFuna.

I to jest dość powierzchowny opis problemu. Chciałbym żebyś z niego zapamiętał, że ja nie ufam bezgranicznie koncernom. Ufam dużym badaniom naukowym i to też nie bezgranicznie. Jestem jednakże praktykiem i zauważam, że w obecnej sytuacji nie da się 10 lat badać preparatu, bo jak nie zaczniemy działać od razu, to polegniemy całkowicie. Czy ktoś na tym zarobi jest dla mnie kwestią całkowicie nieistotną

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Kto Twoim zdaniem powinien dostać szansę pod nieobecność Gaviego?