La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1106 Culés

#Tiki-taka

Josep Maria Bartomeu opublikował komunikat, w którym odniósł się do budżetu przedstawionego przez obecne władze Barcelony. Były prezydent uważa, że w sezonie 2020/2021 utracono 330 milionów euro przychodów z powodu pandemii, a po zastosowaniu oszczędności całkowity wpływ Covid oszacował na 225 milionów. Bartomeu skrytykował też zaliczanie do strat poprzedniego zarządu prowizji i nietypowe zmniejszanie wartości piłkarzy, co obejmuje 262 mln. Zadłużenie netto oszacował na 558 milionów w miejsce 1,35 miliarda. Podkreślił, że to zarząd zamykający budżet jest odpowiedzialny za jego wyniki, a klub w żadnym momencie nie był zagrożony likwidacją lub rozwiązaniem. [Sport, MD]

91

Josep Maria Bartomeu takie komunikaty powinien publikować z więzienia za doprowadzenie najlepszego klubu na świecie do ruiny.

21

Ten analfabeta coś oszacował? Tak jak kwoty transferów na, które nie było klubu stać? Publikuj więcej dziadu borowy.

7

On to wszystko to chyba na liczydle liczył.

Komentarz usunięty przez użytkownika

6

Zaliczanie różnych wydatków do strat jest oczywiście prawdą, ale ten szacunek strat covidowych podejrzanie wysoki... Tylko jak to sprawdzić? Oczywiście każdy rzuci się z mordą że kłamca i powinien zdechnąć w więzieniu, ale ja równie mocno nie wierzę Laporcie. Jak jeden mówi że straty covidowe to 330 a drugi że 90 to pewnie prawda jest gdzieś po środku
A to że nigdy nie był zagrożony likwidacją albo rozwiązaniem to jest przecież oczywiste ;)

2

"Zarząd zamykający budżet jest odpowiedzialny za jego wyniki". Stąd dymisja w środku sezonu, której oczywiście nie należy z tym wiązać, co nie Barto? ;)

5

@tbas
wydaje mi się że to jest bardzo łagodne określenie bartka

0

Ja mu tam wierze. Niby dlaczego nie?


;)

0

@tbas Szacunek, ze jego przydomek napisales z wielkiej litery.

1

@Bykunn Jesli sie nie myle, to jakis tam audyt wykazal, ze tylko niewielki % strat jest spowodowany covidem.

0

@El dominatore Audyt zlecony przez Laporte. Jeśli dobrze pamiętam to Bartomeu też robił audyty które okazały się bujdą :D Oczywiście nie oznacza to, że wierzę w to co powiedział teraz były prezes

0

@Bykunn w ogóle to wszystko jest tak mało transparentne, że to się w głowie nie mieści.. Tak tak wiem, Barca to własność socio i to historia itd. Itd. Ale prawda jest taka, że dopóki nie zmieni się w jakąś spółkę którą mógłby wykupić już nawet nie mówię szejk, ale poprostu zwykły biznes an chociaż wolę szejka, wcale nie było by gorzej, i przynajmniej nie było by żadnych manipulacji ani gadania typu bankructwo itd.. Zakładając, że Laporta to wielki cule i ma Barcę w sercu bardziej niż pieniądze i zarobek czy zysk z prezydentury, to nawet jeżeli naprawi ten obecny stan rzeczy, równie dobrze za 5 lat objawi się kolejny cichy bartomeu i znowu zrobi co zrobi.. Tak można w kółko, problem w tym, że świat zbyt szybko pędzi do przodu, i abyśmy nie przespali ważnych momentów bo zostaniemy w tyle na wieki..

1

Wnoszę o niepublikowanie wypowiedzi przestępców.

2

Oczywistym jest to, że bartuś chciał ukryć wszystko i zminimalizować straty, natomiast Laporta chce zrzucić wszystko na poprzednika i dowalić i zawyżyć ile wlezie.. Osobiście jestem za tym, co robi Laporta głęboko wierzę, że robi to dla dobra klubu, a kosztem Barto?? Ma za swoje sam wszystko tuszował ukrywał manipulował i teraz się dziwi, że następca robi to samo, ale na jego nie korzyść?? Chciałbym zobaczyć jego prawdziwą minę i myśli jak będą mu się dobierać do dupy, o ile do tego dojdzie, niezmiernie na to liczę jak pewnie większość osób tutaj :)

5

@Bykunn
Problem z Bartomeu jest taki, że on szacunki przychodowe brał z sufitu i żył na kredyt, tzn. "kreatywnie" lawirował. Dla przykładu wymiana Pjanic-Arthur. Niby bezgotówkowo, Arthur za 72 mln + zmienne, a Pjanić za 60 mln + zmienne. Pozornie jesteśmy na plusie 12 mln. Jednak jak się później okazało: Kreatywny Barlomeu ujął przychód z transferu Arthura w budżecie 19/20, a wydatek na Pjanicia w budżecie 20/21. Dodatkowo wziął zawodnika z 2 razy wyższą pensją (kwesire amortyzacji etc.) i zmiennymi, które jak sięzrealizowały, to się okazało, że jesteśmy na minusie 5 mln.

Co to oznacza? Nic innego, że kłopoty finansowe FCB zaczęły się najpóźniej w sezonie 19/20. Ten domek z kart już wówczas się zaczął sypać. Jak się wczytasz w wyniki adytu, to opłaty transferowe były albo odraczane a część "zmiennych" absurdalnych realizuje się do dzisiaj.

Jednak najistotniejsze jest to, że wyliczenia nowego zarządu dotyczą sezonu w którym był Covid, a nie tylko wpływu pandemii na przychody. Lwia część tych strat powstałaby nawet gdyby nie było pandemii.
Wg ustaleń audytorów:
- 1,35 mld euro to obecne zadłużenie + przyszłe zobowiązania finansowe (np.
- straty powstałe w wyniku pandemii to za sezon 19/20 i 20/20 łącznie kwota: 108 mln euro (Bartomeu wskazuje na 330 mln euro).

Prawdy:
- Bartomeu próbuje się wybielać, to zrozumiałe, zakładane przychody na sezon 20/21 zawyżył o min. 200 mln euro (pandemia już była, a mimo to planował, że przychody wyniosą 828 mln euro), a zaplanowanych wydatków miał na kwotę 1,14 mld euro, zawierał progresywne kontrakty tzn. zawierające klauzule automatycznych podwyżek plus kupował na kredyt,
- Laporta starał się wrzucić wszystko w tamten budżet z kilku względów, umywa ręce, ma to wpływ na wysokość gwarancji, które musi przedstawić oraz sezony covidowe nie mają się wliczać do FFP.

I naważniejsze, FCB nie była zagrożona brankructwem, bo jest stowarzyszeniem. Oni jedynie wskazali, że gdybuy była spółką prawa handlowego, to pod względem struktury i stanu finansów były spełnione kryteria upadłości.0

Obawiam że obaj panowie siebie warci. Laporta =Bartomeu

4

@barca87f co za kretyński symetryzm

2

@Bykunn w miedzynarodowym prawie pod IAS wymagane jest by audytor byl zmieniany co 7 lat

Zbyt czesta zmiana audytora wiaze sie z ryzykiem , ze osoba ktora chce by audyt zostal przeprowadzony , miala na ten audyt bezposredni wplyw

U Bartomeu w ciagu 2 lat ( od 2018 ) audyty zlecane byly 3 firmom EY , PwC i Deloitte :)

to jest fenomen i istny ewenement

Ogolnie , biorac - audyty byly przeprowadzane tak , jak chcial Bartomeu :) znal partnerow w firmie i za uslugi rzedu 60tys euro za audyt , wyplacal 600 tys , a ci mu to klepneli

Ogolnie Bartomeu i te jego oswiadczenia to jeden wielki zart

1

no pewnie całe te zadłużenie to wina Laporty bo to on zamykał budżet, qwa Bartek pójdziesz siedzieć jak Rosell !!

0

Trochę to dziwne ze wybory odbywają się w połowie sezonu a nie na koniec przeć co inny zarząd zamyka budżet to nie ma sensu... jak wiele rzeczy ostatnio w tym klubie

0

@kingJAMES oczywiście, nie mam zamiaru się kłócić. Nieprawidłowości były bez wątpienia i to ogromne. Moje pytanie brzmi, jaka masz pewność że ten audyt jest rzetelny? Bo mi już Laporta udowodnił że o uczciwość go nie można posądzać

1

@Commandement na dodatek powinien to pisać telegramem lublistownie gdyż nie zasługuje na wygody typu laptop, telefon, tablet. Ten prezydent zrujnował klub.

1

Zgrywus z tego Barto - wcześniej jakoś nie wspominał o blisko 600 mln zadłużenia. Jak Lapcio pokazał papiery to nagle okazało się, że jednak zadłużenie było. Podejrzewam, że obydwie kwoty są nieco naciągane i prawda gdzieś pośrodku (jak to zwykle bywa), ale sam fakt że Barto zaczyna siię do czegokolwiek przyznawać dopiero jak mu dokumentami przed twarzą machają też wiele mówi o nim jako człowieku

0

@Commandement Z Ekonomi to chyba orłem nie byłes co?
Chyba,że tekst o ruinie i wiezieniu to durne hiperbole które maja zasłonić braki w faktach?

0

@KrwawiaceoczyVEB
Wnoszę o nie używanie pojeć ,któych się nie rozumie.

0

@hazo428
Ty chyba nie masz pojecia ,że Rosell nie siedział ,areszt to nie wiezienie i po 2 został uniewinniony. Za bezpodstawne oskarżenia.
Wiec myśl.

0

Bartomeu i laporta i rossell. Wszyscy siebie warci.

0

@MarioVeB! Lol, ja nie jestem obrońcą Laporty, ale Barek powinien gnić w więzieniu i tyle.

0

@Commandement Bez dowodów to jest coś takiego jak domniemanie niewinosci. ,a twoje subiektywne zdanie nie powoduje czy ktoś ma siedziec czy nie .

0

@MarioVeB! Nie no masz rację, klub działa wręcz wspaniale, Messi podpisał nowy kontrakt, transfer Hallanda to kwestia dni i zawodnicy wcale nie musieli obniżać pensji.


A nie czekaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1

@BartArt I leci tarcza za świetny, merytoryczny komentarz. Myślę, że liczby udowadniają, że Bartomeu kombinował jak tylko się dało, żeby ukryć to, w jak bardzo złym stanie były finanse Barcelony. A co do obecnego zarządu, to uważam, że są powody do optymizmu, ponieważ mamy naprawdę dobrych specjalistów na kluczowych posadach - w szczególności podoba mi się zatrudnienie takich ludzi jak Ferran Reverter, Mateu Alemany, czy Jose Ramon Alexanko.

1

@CruyffGuardiola

Dzięki :)

Myślę, że na rzeczy może być też wsparcie ze strony Nike.

Z tego co pamiętam, to już nam kiedyś pomogli, przy transferze R10, więc może Laporta chce powielić poprzednie metody i w tym przypadku, bo "transfer" Sergi Ricart'a z Nike, to chyba nie przypadek?

1

@BartArt Myślę, że to bardzo dobry pomysł na model sprowadzania zawodników w obecnej sytuacji finansowej. Wszystkie strony zyskałyby na takim rozwiązaniu - Barcelona poprawiłaby wyniki sportowe, zyskując przez to zarówno finansowo, jak i wizerunkowo, a Nike nie dość, że miałoby zysk że sprzedaży koszulek nowej gwiazdy, to również sama umowa z Barceloną zyskałaby dla nich na wartości, m.in. patrząc na to pod względem atrakcyjności marketingowej marki Barçy.

1

@CruyffGuardiola

Nike musi pilnować, też żeby piłkarz z ich "stajni" nie trafił do klubu ze "stajni" np. Adidasa.

Jest to tym ważniejsze, że Haaland obok Mbappe ma być top gwiazdą kolejnej dekady.

Oby przeczucie nie było mylne, bo to sytuacja win-win :)

« Powrót do wszystkich komentarzy