La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1732 Culés

100

Inflacja r/r w lipcu najwyższa od 20 lat.

Dziękuję wyborcom dobrej zmiany.

10

@Odcinkowy ale za to Orlen jakie ma dochody! Jesteśmy dumni:)

4

@Odcinkowy Pewnie ci powiedzą, że wina Tuska :P

0

@Odcinkowy Jeszcze z rana czytałem na La Rambli, że od 10 lat. Zdecydujcie sie xD

36

@Odcinkowy Zaraz usłyszysz, że i tak by była a PiS to chociaż daje na dzieci XD

2

@4drian0 to sprawdź sobie sam, to trudne nie jest

8

@Odcinkowy za PO też by była a przynajmniej PiS daje ludziom coś. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

2

@clyde Ta daje, własne pieniądze, które potem zabiera inflacja i podatki. Typowe myślenie wyborcy Pis. Napisz jeszcze że oni mają własne pieniądze które drukują na Nowogrodzkiej.

2

@clyde i na bobaski daje :)

8

@MarFan To ironia

2

@Kgorecki2500 To przepraszam w taki razie xd :D

1

@MarFan xd dobre, dobre
@Odcinkowy wszystko daje, kocham PiS ponad wszystko

3

@clyde siostra proboszcza też jest za PiSem.
https://youtu.be/Wl5WY1GEJRM

5

@kuz @Kgorecki2500 jestem ogromnym przeciwnikiem PiSu, ale nie do końca są oni odpowiedzialni za obecny poziom inflacji w Polsce. To co się obecnie u nas dzieje, to w dużym stopniu skutek tego co dzieje się na Zachodzie. Inflacja spowodowana 500+ dawno za nami. PiS w obecnej inflacji ma swój współudział oczywiście, ale nie są w tym najważniejsi.

Najgorsze jest to, że nie ma zbyt wielu możliwości obniżenia obecnego poziomu inflacji. Prawdopodobnie jedynie podwyższenie stóp procentowych, ale to z kolei ma wiele innych konsekwencji - również negatywnych, jeśli nie mamy odpowiedniej sytuacji finansowej, ekonomicznej itd. w kraju, ale żeby to ocenić trzeba znać szczegółowe statystyki, które zna pewnie tylko NBP. Czytając i słuchając Glapińskiego nie zanosi się na podwyżkę stóp.
Można byłoby spróbować podwyższyć bezrobocie, ale nie ma zbyt wielu skutecznych mechanizmów na to. Podwyższenie płacy minimalnej na pewno, ale to tylko na jakiś czas, z czasem niskie bezrobocie w naszym kraju wróci i wtedy tej inflacji dołoży się do pieca.
Obniżenie cen prądu czy paliwa. Jednak jedno jest praktycznie niemożliwe przez wieloletnie zaniedbania (nie tylko PiSu) i nasza energetyka jest na katastrofalnym poziomie. Cena paliwa natomiast nie zależy od nas samych. Nie licząc oczywiście podatków, akcyz itd. Można byłoby spróbować coś obniżyć, ale wtedy zacznie brakować pieniędzy w budżecie. Będzie trzeba gdzieś wprowadzić inny podatek zastępczy, a ten z kolei też dołoży do pieca inflacji.
Ogólnie znacznie łatwiej jest wywołać inflację, niż ją zredukować.

I oczywiście trzeba zrezygnować z wprowadzania polskiego wału, jeśli to wprowadzą, to PiS będzie już całkowicie odpowiedzialny za to co się dzieje z polską złotówką, a lipcowy rekord będzie malutki przy tym co nas będzie czekać.

5

@GeneralXavi można podwyższyć stopy procentowe i przedewszystkim skończyć z rozdawnictwem pieniędzy.

1

@Odcinkowy no właśnie z tego to wzięłam, hahahaha :D

3

@clyde xD
Najbardziej wkurza że Ci wyborcy na filmie będą decydować o losach kraju, A ich decyzje będą odczuwać następne pokolenia. Smutne to jest.

7

@Odcinkowy jestem zwolennikiem wysokich stóp procentowych, uważam że w dłuższej perspektywie dla obywateli są one lepsze niż te niskie, ale kiedy je się obniżyło, to podwyższenie nie jest takie łatwe. No chyba, że chcesz żeby nagle w polskim budżecie zaczęło brakować pieniędzy (konsumpcja spadnie), a część obywateli bankrutowała przez niemoc spłat kredytów, które wzięli.

Skończenie z rozdawnictwem jest niemożliwe. Wyobraź sobie, że jakaś rodzina dostaje 1000 zł na dzieci z programu 500+ i z tych pieniędzy również żyją. Chcesz im zabrać te pieniądze? Nie pisz, że "czas iść do roboty", bo pełno rodzin z pewnością żyje z tych pieniędzy, gdzie dwójka rodziców normalnie pracuje. A te pieniądze z 500+ są dawno wliczone w koszty życia. No nie można zabrać im tych pieniędzy, bo nagle może im brakować na czynsz na mieszkanie czy kredyt. Od początku twierdziłem, że program ten jest obrzydliwie szkodliwy społecznie i nie będzie można nigdy z niego zrezygnować już, bo ludzie po jakimś czasie przestaną to traktować jako coś "extra", a zaczną żyć z tym jakby miało być zawsze. Trzeba czekać aż ten szkodliwy program zdewaluuje inflacja, tylko ten proces ma trwać około 30 lat, a nie 10.
Trzeba całkowicie zrezygnować z NOWYCH programów i zasiłków, ale stare muszą zostać.

2

@GeneralXavi Oczywiście, że bym im zabrał. Co to za życie za pieniądze od państwa.

1

@Kgorecki2500 zobaczyłbyś smutek dziecka, które musi się przeprowadzić do mniejszego mieszkania i traci swój własny pokój, to byś zmienił zdanie.
Zasiłków socjalnych się nie daje! ale gdy się je dało, to tym bardziej nie można ich zabrać. Zresztą żadna władza w demokracji sobie na coś takiego nie pozwoli, więc nie ma nawet co teoretyzować.

6

@GeneralXavi to na cholere wliczali 500+ w koszty życia?
Rozsądny rodzic odłoży te pieniądze dziecku na konto oszczędnościowe (mimo ich oprocentowania) i nie pisz że musieli bo inaczej by nie przeżyli bo bez tego przez wiele lat udawało się im żyć bez tego.
Tak było im wygodniej i mnie to nie dziwi ale dalsze rozdawnictwo nie ma sensu chociaż masz rację partia która by zabrała obecny socjal jest skazana na porażkę w wyborach.

19

@GeneralXavi "zobaczyłbyś smutek dziecka"
granie na emocjach, moje ulubione
zresztą jeśli nie masz kasy na wychowanie i zapewnienie dobrobytu dziecku to go po prostu nie rób

3

@GeneralXavi 500+ tylko dla pracujących (obojga rodziców musi pracować na umowę o pracę) i problem z głowy :) patola i nieróbstwo automatycznie do kasacji pójdzie.

5

@Odcinkowy Przesadzasz. Może i ceny żywności wzrosły, ale za to lokomotywy staniały.

1

@Odcinkowy @FIJI ale mi nie musicie tłumaczyć, że społeczeństwo to banda idiotów. Serio
Próbuje wam wytłumaczyć pewne mechanizmy.

3

@GeneralXavi ale my serio rozumiemy pewne mechanizmy xD

0

@Hellrider o to to xD

3

@escarabajo Nic dziwnego, że ma takie dochody jak paliwo kosztuje 6 zł, przy cenie rynkowej za baryłkę ~75$, od razu uprzedzam, że za PO, gdy paliwo tyle kosztowało, cena ropy oscylowała w granicach 120$(łatwo sprawdzić dla niedowiarków).

2

@Odcinkowy jakbyście rozumieli, to byście nie krzyczeli tez, które nie mają szansy się zrealizować pokroju "zabrać 500+". Nikt tego nie zrobi, nawet jakby Konfederacja doszła do władzy.

Przedstaw mi realne pomysły na zatrzymanie inflacji, jednocześnie nie rujnując państwa.

1

@Rielan Wtedy kosztowało 5zł akurat i był wielki lament, że benzyna za 5zł, magiczna granica, koniec świata. A teraz... Wszystko spoko :)

5

@GeneralXavi Nie do końca się zgadzam z Tobą co do inflacji. W sensie... Wszystko co mówisz jest prawdą i ma na nią wpływ, ale główny czynnik jest inny. To po prostu dodruk pieniędzy na potęgę, bo ich brakuje. Nie jest zbiegiem okoliczności, że Banaś tuż po aresztowaniu mu syna zapowiedział kontrolę dodruku pieniędzy przez NBP. Przecież on doskonale wie gdzie jest największy syf i jak się zemścić za syna.

1

@osa91 dodruk pieniądza nie do końca wpływa od razu na inflację, bo sama inflacja nie jest tyle zależna od podaży pieniądza, co od cyrkulacji. Oczywiście dodruk jest zły i dobrze że zwracasz na to uwagę. USA w lipcu wydrukowało tyle pieniędzy ile nie wydrukowali przez ostatnie 200 lat! Ogólnie czeka nas prawdopodobnie katastrofa ekonomiczna, "modlę" się aby udało się jej uniknąć, ale nie wiem czy w to wierzę. Wolnościowcy ostrzegali o takim przebiegu sytuacji od wielu lat, że tak to się skończy. Socjalizm kończy się zawsze w ten sam sposób.

0

@Odcinkowy Tylko w Polsce drozeje przez Pis,reszta UNI ceny bez zmian.

0

@GeneralXavi przeczytaj co napisałem raz jeszcze. Parta która zabierze socjal przegra wybory.
Bo taka jest chora mentalność ludzi, podwyższenie stóp procentowych powinno zmniejszyć inflację oraz natychmiastowe zatrzymanie programów z plusem.

1

@GeneralXavi Socjalizm jest bardzo dobry i działa znakomicie, ale... socjalizm na miarę możliwości budżetowych, a nie populistyczne rozdawnictwo. Przykładem absolutnie socjalistycznych krajów, gdzie zostało zrobione to mądrze jest cała Skandynawia. Po prostu u nas jak ktoś proponuje zmiany prosocjalne to robi to w formie populistycznego rozdawnictwa, kupowania głosów i wzoruje się na poprzedniej epoce, bo to pamięta z autopsji. Socjalizm można uprawiać mądrze i czerpać z niego ogromne korzyści społeczne albo zarżnąć nim budżet.

1

@Odcinkowy a skąd wiesz, że obecnie podwyższenie stóp procentowych jest możliwe? Na jakich wskaźnikach opierasz swoją pewność?

1

@osa91 Wydaje mi się, że piszesz o socjaldemokracji, a nie socjalizmie. To dwa różne systemy.

0

@GeneralXavi no obecnie nie jest, będzie możliwa za rok.

2

@GeneralXavi Może po prostu używamy innej nomenklatury. Pewnie mówiąc "socjalizm" mam na myśli to co Ty nazywasz "socjaldemokracją", a to co dla Ciebie jest socjalizmem dla mnie jest komunizmem w wersji light. Prostując więc... Jestem zwolennikiem państwa opiekuńczego, które potrafi znaleźć równowagę między wzrostem gospodarczym, a zasypywaniem nierówności. Nie jestem natomiast zwolennikiem populizmu, rozdawnictwa i komunistycznego zrównywania wszystkich na siłę kosztem gospodarki.

1

@Odcinkowy Fajnie ujęte :) Tyle expertów narzeka na rząd, a oni zostali po prostu wybrani, więc rządzą i robią dalej pracujących w balona, by rozdać nierobom. A że jakoś tak jest, że chętnych do brania jest więcej niż do dawania to tak się to kręci radośnie :) Póki mamy demokrację, zmiany nigdy nie wyjdą od władzy, co najwyżej mogą od ludzi.

0

@kuz
U mnie pracuje tylko ja bo nas stać a zona zajmuje się domem
Do której grupy nas zaliczysz?:)
Troche umiaru w osadach ludzi

0

@lucca87 Jak zona nie ma pracy, jest bezrobotna, to chyba nieroby nie?

1

@lucca87 No dobra, może z dwiema przesadziłem, ale Ty pracujesz i nie ciągnięcie od państwa solcjali i tylko z nich żyjecie. Chodzi o patole która pracą się nie zhańbi a wyciąga miesięcznie po 6-7 tys od państwa.

0

@Odcinkowy No wreszcie mogę się zgodzić. Dołączam do podziękowań

0

@kuz Co do zasady ja się zgadzam, ale uwielbiam te historie o ciągnięciu od państwa 6-7 tysięcy miesięcznie xD Pokaż mi proszę jak można to zrobić.

0

1

@Bykunn Nie wierzysz? U mnie we wsi jest kilka takich rodzin. Mają średnio 5tke dzieci, to już 2500, z mopsu dostają jedzenie na cały miesiąc, oczywiście większość sprzedają, dostają też dodatki socjalne i inne pierdoły. 6 tysięcy to jest takie minimum, bo jak ktoś potrafi to i więcej wyciągnie.

0

@GeneralXavi pincet plus miało być dla dzieci a nie na przedarcie .

0

@GeneralXavi Podwyżki cen paliwa przy taniej baryłce ropy to jednak coś nie halo

1

@kuz
Tylko weź na 7 osób mniej 6 tys. Przeciez to nie da się żyć normalnie. Ale zgadzam się co do zasady ze ludzie powinni pracować a nie brać. Chyba ze ktoś jest rentierem:)

1

@escarabajo oj niebałdzo :
https://www.money.pl/gielda/burza-w-sprawie-wynikow-orlenu-ekspert-wyjasnia-watpliwosci-6626437794183840a.html

"Jednocześnie w oficjalnym komunikacie zarząd spółki poinformował o konieczności pokrycia strat samej spółki PKN Orlen, która rok 2020 skończyła na minusie kwotą dokładnie 2 mld 355 mln 671 tys. 374,21 zł. Ze wspomnianego komunikatu wynika, że zostanie ona pokryta prawdopodobnie z zapasowych środków firmy."

1

@Odcinkowy i żona też ;)

3

@GeneralXavi "Przedstaw mi realne pomysły na zatrzymanie inflacji, jednocześnie nie rujnując państwa."
Wystarczy nie kraść ? ;)

0

@Odcinkowy Taki "slaby" ten argument, biorac pod uwage ze to sa swiatowe tredy (drukowanie kasy). PiS po prostu wpisuje sie w swiatowe tendencje.

0

@osa91 co do krajów skandynawskich nie byłbym taki pewien. Islandia jest pierwszym krajem która po wielkim kryzysie ppodnisola stopy procentowe

konto usunięte

0

@Odcinkowy Poczytaj ogolnie o inflacji w europie po covidzie i nie zwalaj na PIS

konto usunięte

0

@MarFan Ja wielbie mojego Tuska za niego to Polska byla Potega cche zeby moj krol Europy wrolil do Polityki i przegonilzly Pis bo za Pisu Polakom zyje sie coraz lepiej a zyc ma sie przeciez dobrze tylko rodzina politykow

0

@Fullxda inflacja w strefie euro to średnio 1.6 % w Polsce 5.1 %
Matematyke pozostawiam Tobie.

0

@Fullxda Ty na poważnie?xd

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 KOLAKM 20 pkt
2 norbi77 17 pkt
3 DESPac 17 pkt
4 boronez 16 pkt
5 tribo 16 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Jak oceniasz letnie okienko transferowe w wykonaniu Barcelony?