La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1594 Culés

39

Wedle nowych przepisów za spowodowanie kolizji widełki mandatu mają zaczynać się od 1500 zł. Przekroczenie prędkości o co najmniej 30 km/h mandat nie niższy niż 1500 zł , a jeśli przekroczy się ponownie prędkość o co najmniej 30 km/h w okresie 2 lat to mandat nie niższy niż 3000 zł. - porypało ich i to ostro

17

@tobiasson92 wystarczy jeździć przepisowo

48

@PatrychoO Te kary są jawnie nieproporcjonalne do wagi popełnianych wykroczeń. Poza tym w wielu miejscach niespójne. Np. projekt przewiduje, że kierowanie bez uprawnień będzie zagrożone karą grzywny od 1000 zł ;)

17

@tobiasson92 a ja uważam, że to jeszcze za mało, zwłaszcza przy przekroczeniu prędkości. Ogólnie uważam, że uzależnienie mandatów od wysokości przychodów (model skandynawski) byłoby lepsze, ale to jakiś kroczek w dobrą stronę.

28

@tobiasson92 Jakoś trzeba łatać budżet państwa ;)

14

@Bandit W Niemczech za przekroczenie prędkości o 30 km/h grozi ci mandat 150 euro ;)

13

@Bandit Świetny pomysł, wtedy Mietek w swojej 25 letniej A4 będzie mógł jeździć jak wariat, za to ktoś za jazdę 160km/h autostrada nowym samochodem zapłaci fortunę. Podniesienie mandatów ma sens, ale najpierw trzebaby zrewidowac ograniczenia w Polsce które często są bezsensowne. I oczywiście rowno dla wszystkich

24

@PatrychoOAno, bo kolizje to przypadkowo nie można spowodować. Ech, ludzie.

7

@tobiasson92 bardzo dobrze. Skończy się kozaczenie.

1

@VenoM jak możesz przypadkowo spowodować kolizję?

4

@tobiasson92 tu akurat słabe. Bo za zabranie prawka po alkoholu to powinny być kary z 20k.

konto usunięte

12

@tobiasson92 Bez sensu jest to, że przekroczenie ograniczenia prędkości na autostradzie o te 30km/h ma praktycznie zerowe konsekwencje w kwestii stworzonego zagrożenia. Natomiast na drodze osiedlowej może to decydować o życiu lub śmierci przy wypadku.

53

@tobiasson92 Zabawne jak wielu ludzi wierzy, że tu chodzi o bezpieczeństwo, a nie o łatanie dziury budżetowej. :) Gdyby chodziło o bezpieczeństwo to są lepsze metody na piratów drogowych. Inna sprawa, że ograniczenia prędkości są często absurdalnie niskie.

38

@tobiasson92 Przecież wiadomo o co tutaj chodzi, te wszystkie 500+, trzynastki, czternastki i dotacje hawajskie, którymi rząd kupuje sobie poparcie minimalistycznego ludu muszą jakoś z powrotem wrócić do nich, doskonale wiedzą, że ludzie będą płacić te mandaty, przekroczyć 30km na pustej drodze przy ograniczeniu do 50km to jest chwila moment.

9

@tobiasson92 To jedyny sposób na walkę z idiotami za kierownicą. Myślicie, ze dlaczego u nas jest tak horrendalnie wysoka ilość kolozji/wypadków na tle innych państw? Bo Polacy nie umieją jeździć? Nie, bo traktują drogę jak tor wyścigowy wiedząc, że są śmieszne kary za przekroczenia prędkości/spowodowanie kolizji.

Wystarczy przekroczyć granicę i nagle ludzie jeżdżą w większości przepisowo. Czemu? Bo wiedzą, ze nie warto.

A te podśmiechujki o zasilaniu budżetu są daremne, naprawdę. Gwarantuje Wam, ze gdyby wprowadzić choćby promil zasad ze Skandynawii to nagle drastycznie spadłby odsetek przekroczeń bo Seba z 20 letniego BMW przestałby zachowywać się na drodzę jakby właśnie dostał się na Nurburgring.


17

@Geble Niestety problem wynika z czegoś zupełnie innego. I tak będą jeździć szybko i tak, bo nie sama kara i jej wysokość bądź dotkliwość warunkuje skuteczność regulacji. Kluczowe znaczenie ma nieuchronność jej poniesienia. Twój argument jest jawnym zaprzeczeniem idei sankcji karno prawnej (w tym wykroczeniowej).

4

@MesQueUnClub_87 Przy obecnych karach chwila moment, ale gdybys wiedział, że zapłacisz X procent od dochodu to już by nie była chwila moment bo byś się 10 razy zastanowił czy warto. O to tutaj chodzi.

13

@Geble Tak, tak. Tak samo jak rozkładają te fotoradary na koziołkach w lesie, to wszystko dla naszego dobra. Ogólnie nasze bezpieczeństwo jest priorytetem dla Panów w białych kołnierzykach, a teorie o zasilaniu budżetu Państwa to spisek ludzi, którzy negują słuszność systemu.

4

@MesQueUnClub_87 No to jak wytłumaczyć czemu w Skandynawii jest tak mało wypadków, a maja najbardziej drakońskie kary za wykroczenia? Rozumiem, ze to przypadek i nie ma żadnego powiązania? Nie wiem czy Wy sami siebie próbujecie oszukiwać czy co.

29

@Geble Musisz zrozumieć kolego, że dla polityków jesteś tylko i wyłącznie trybem w maszynie, źródłem dochodu, cytryną, którą można wycisnąć i wyjeb* do śmietnika. Na tym polega system w Polsce, bo tutaj żyjemy, a nie w Skandynawii.

4

@tobiasson92 mandat w Niemczech nie jest problemem, ale zapomniałeś dodać, ze przekraczając prędkość w zabudowanym o 20 km/h, a poza o 25 km/h zabierają ci prawko na miesiąc. A to jest jednak najważniejsze i tak samo powinni w Polsce wprowadzić.

0

@tobiasson92 całe szczęście, że aplikacja taka jak yanosik w Polsce świetnie działa i można bezpiecznie jeździć nie narażając się na mandaty

2

@Geble Prawda jest taka, że mogą wprowadzić nawet 10k mandatu. Jeżeli nie będzie więcej kontroli na drogach (i nie chodzi mi o policjantów poukrywanych w krzakach, tylko o radiowozy jeżdżące po ulicy) to wysokość mandatu nie ma znaczenia.

4

@Geble Jak wszędzie, w każdej grupie społecznej są ludzie rozważni i Ci którzy najpierw robią, a potem myślą albo i nie myślą. Sam obracam się wśród różnych ludzi, takich którzy prawko mam wrażenie znaleźli w chipsach (grupa A), ale też i takich którzy świetnie panują nad samochodem lub nawet są profesjonalnymi kierowcami wyścigowymi (grupa B).
Członkowie grupy A przysparzają o wiele większe zagrożenie na drodze jeżdżąc przepisowo, niż członkowie grupy B nie stosując się do danych ograniczeń prędkości. Zaczynając od umiejętności indywidualnych, przechodząc przez jakość samochodu, aż do kwestii odpowiedzialności i rozumienia ruchu drogowego. Zwiększenie kar do poziomu absurdu, a do takiego dążymy mówiąc o mandatach po kilka tysięcy złotych za przekroczenie prędkości niczego poza łataniem budżetu nie zmieni.

5

@zTx To ta słynna zasada „szybko ale bezpiecznie”, coś jak ten od tego Porsche co ostatnio zabił przechodnia w Warszawie.

@MesQueUnClub_87 No ale szanujmy się, nie mamy 15 lat. Ja o rybkach, Ty o akwarium. Zapytałem czy wysokość kar nie wpływa na to, że w Skandynawii maja tak niski poziom wypadków/kolizji, a Ty wyskakujesz, że jestem cytryną, która rząd musi wycisnąć. Co to ma jednego wspólnego z drugim? Wy wszędzie musicie mieszać politykę do wpisów?

5

@Geble Dążę do tego, że mandaty nie zmienią wiele w kwestii bezpieczeństwa na drogach. Jeśli zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństwa to powinniśmy robić maksymalnie dużą ilość rond, bezkolizyjnych zjazdów czy przejazdów. Pierwszy przykład z brzegu, zakopianka, wlot do Krakowa od strony Myślenic. Na odcinku od Mogilan do Opatkowic, na odcinku kilku km masz co najmniej 3 przejazdy, które wołają o pomstę do nieba. Wyjazd z nich to zawsze wielkie ryzyko, można by rzec loteria. Wzniesienie, nic nie widać a ty musisz się wpisać. Jest ograniczenie 50 na jednym bo są pasy, na drugim 70. Zmienia to coś? Nie. Dalej to jest trochę rosyjska ruletka.

Odnosząc się jeszcze dogłębniej do słów "szybko ale bezpiecznie" - tak właśnie czasami bywa. Wyżej Ci wymieniłem kilka czynników jak jakość samochodu, czy właśnie umiejętności kierującego które deprymują fakt iż po prostu pewne osoby mogą jeździć szybciej i bezpieczniej. Oczywiście, iż są pewne czynniki losowe, których nie przewidzisz.

3

@Nieznajomy na polskich autostradach dopuszczalna prędkość wynosi 140km na h. Poza tym nie pamiętam, żeby policja łapała osoby jeżdżące na autostradach z dużą prędkością, bo od tego one są. Model skandynawski jest bardzo dobry, bo żulek wcale nie zapłaci mniej niż obecnie, ale bogaty pirat w luksusowej furze w końcu by odczuł swoje przewinienia na drodze.

5

@tobiasson92 @Geble @MesQueUnClub_87 Współczuję wszystkim kurierom i innym kierowcom zawodowym bo kariera może potrwa z rok czasu a potem koniec - chodzi mi o te mandaty za przekraczanie prędkości.

To jest taki sam przypadek jak "Polski Ład" i 9% z przychodu na ZUS bo musimy poprawić służbę zdrowia a jak przyjdzie co do czego to i tak będziesz musiał iść prywatnie. Albo podatek cukrowy gdzie opodatkowane są napoje bez cukru.

Rząd ma gigantyczne problemy finansowe ale nie zamierza cofnąć się w swojej polityce rozdawnictwa bo to go trzyma u władzy więc zerżnie z kogo się tylko da żeby utrzymać się przy władzy.

Facet z rodziną pojedzie w wakacje nad morze autostradą - tak tą wiecznie budowaną/remontowaną - i będzie musiał kredyt na mandat wziąć.

3

@Geble Jak to co ma wspólnego? piszesz, że:
"A te podśmiechujki o zasilaniu budżetu są daremne, naprawdę"
...to Ci odpowiadam, nie widzisz związku? :/

W Skandynawii czy np. w takiej Szwajcarii ludzie mają zupełnie inną mentalność. Tam kierowcy już z daleka mrugają światłami do pieszego stojącego na pasach, informując, że hamują, robią to chociaż nie muszą i nie ma tylu choleryków za kółkiem. W Polsce jeden samochód hamuje przed pasami, a drugi rozpędzony bierze na maskę przechodzącą rodzinę, jak tylko wejdzie jakiś przepis, to zaraz ludzie starają się to w jakiś sposób obejść, oszukać, znaleźć lukę. Za jeżdżenie po pijaku są konkretne konsekwencje, a i tak codziennie słychać w radiu o jakimś wypadku spowodowanym przez osobę na rauszu, więc nie sugeruj się Skandynawią bo jak już wcześniej wspomniałem, żyjemy w innym społeczeństwie i nie jest to pewnik, że to co sprawdziło się w innym kraju, sprawdzi się też u nas.

1

@MesQueUnClub_87 Troche glupoty piszesz, jakby wszyscy jezdzili w Polsce przepisowo jak np. w Szwajcarii, czy wczesniej przytoczonych Niemczech, to co by Panstwo mialo z tych wysokich mandatow? Zupelnie nic. Twierdzenie ze wysokie mandaty sa tylko po to aby latac dziure budzetowa sprawdzi sie w sytuacji, gdy Polacy dalej beda jezdzic nieprzepisowo.

4

@Percival No zgadza się, bo dalej będą jeździć nieprzepisowo. Tak samo jak pijaki nadal jeżdżą po drogach mimo, iż można iść siedzieć na lata.

0

@Geble W Skandynawii mają też model dróg 2+1, na których możesz bezpiecznie wyprzedzać pomimo zakrętów. W miejscu w którym mieszkam jest pełno zakrętów i nawet jak jedziesz prawidłowo to nie masz pewności,że nagle nie zobaczysz na swoim pasie kogoś komu się spieszy i wyprzedza w ciemno przed zakrętem.

1

@Eto'o9 R10 nie pamiętasz by policja łapała na autostradach? Widać mało jeździsz :)

3

@PatrychoO @Geble Brawo, najmądrzejsze komentarze. Nie ma tolerancji dla rajdów na drogach publicznych. Koszty społeczne są GIGANTYCZNE, ale kolegów wyżej, zdaje się, to specjalnie nie interesuje

3

@tobiasson92 Kary za wykroczenia na drodze powinny być proporcjonalne do wysokości zarobków. Znów najbardziej po kieszeni dostanie Kowalski na najniższej krajowej, który się zagapił, a ten co zarabia dużo nawet tego nie odczuje

2

@PatrychoO Normalnie. Nie zauważysz czegoś w lusterku lub coś ci zasłoni i lekko uderzysz w inne auto. Jest masa sytuacji, nie trzeba od razu kilka tysięcy za takie rzeczy płacić.

1

@VenoM ale czyja to wina, że nie zauważysz?

0

@zTx Polać mu! Dokładnie tak!

3

@tobiasson92 paranoja, to jawny skok na kasę obywateli. Jeśli ktoś myśli że chodzi o bezpieczeństwo to jest bardzo naiwny

2

@PatrychoO Pogadamy jak trafisz na typa który jedzie na drodze z pierwszeństwem, zwalnia, wrzuca kierunek po czym jedzie prosto a ty pewny że będzie skręcał wyjeżdżasz na skrzyżowanie.

6

@PatrychoO A czy za takie coś chcesz kilka tysięcy komuś kary wlepiać? Mało to miejsc gdzie ciężko wyjechać autem albo tak zarośnięte, że dobrze dwóch stron nie widac? Albo co włączają kierunek a jadą gdzie indziej? Pewnie autem nie jeździsz to nie wiesz.

4

@tobiasson92 Na pewno BORowcy na czele z politykami będą się skutecznie stosować do owych przepisów.

1

@tobiasson92 No i oczywiście w komentarzach spora część ludzi widzi przyczynę dużej ilości wypadków w niskich cenach mandatów xd Nic dziwnego ,że w Polsce nic się nie zmienia od 20 lat, rządzą nami marni politycy i jest tylko gorzej. Ja tylko przypomnę, że w Polsce każda władza zwiększa ceny mandatów i kary robi bardziej restrykcyjne a wypadki jak były tak nadal są. Zamiast zmienić prawo i sposób jego egzekwowania to jak ludzie ograniczeni umysłowo widzą tylko jeden sposób który nie wiele zmienia. I za prawdę powiadam wam, że te kary nie wiele zmienią w kwestii bezpieczeństwa bo pijacy i tak będą za kółko wsiadać, osoby bez uprawnień tak samo i ludzie tak samo będą prędkość przekraczać, ale to trzeba mieć troszkę wyobraźni, aby to dostrzec :)

1

@VenoM Jak sam uderzysz w czyjeś auto lub cokolwiek co się nie poruszało, to całą winę ponosisz ty. I tu nie ma co do tego wątpliwości. A w momencie kolizji dwóch pojazdów będących w ruchu wina będzie po stronie tego, kto naruszył przepisy drogowe (np wjazd pod ustąp). To jest proste jak budowa cepa.

3

@msmsms Co do ma do rzeczy? Mówię, że karanie takimi mandatami za kolizje jest głupotą i chodzi tylko o to, żeby ściągać z ludzi hajs.

1

@PatrychoO Jadąc do pracy i z pracy bardzo dużo ludzi (większosć) zamiast jechać 50m/h jedzie te 30km/h więcej. Jeżdżę tam 4 lata i nigdy kontroli nie było na tym odcinku, więc w sumie to różnicy nie robi :D A niektóre ograniczenia są śmieszne.

0

@VenoM XD ta oczywiście. Jak kto broni przepisowej i ostrożnej jazdy to "Pewnie autem nie jeździsz". Typowa Polska, gdzie można zostać zwyzywanym przez drugiego kierowcę, bo jedzie się przepisowo

0

@VenoM „Mało to miejsc gdzie ciężko wyjechać autem albo tak zarośnięte, że dobrze dwóch stron nie widac?”
Moja odpowiedz odnosiła się do tego. Jak obijesz komuś auto (stojące) w niezależnie jakiej pozycji to wina leży w 100% po twojej stronie. I należy ci się wtedy mandat. Ale czy tak wysoki to już inna kwestia. Moim zdaniem jest to łatanie budżetu państwa. Bez powodu by tak nagle ich nie podnosili.

0

@tobiasson92 Chodzi tylko o szukanie pieniędzy, a nie o poprawę bezpieczeństwa

2

@tobiasson92 dokładnie.
Np załóżmy ze za każde ale to każde przekleństwo w miejscu publicznym dostajesz lekkiego placka na twarz takiego którego nie da się uniknąć (mówię tylko przekładem, wiem że to nie realne)Gwarantuje ze po dwóch dniach i z mocno spuchietym pyskiem dnia trzeciego byś się poważnie zastanowił czy kląć w miejscu publicznym. Analogicznie można to przenieść na każdy poziom łamania prawa.

Nie wysokość kary a jej egzekwowanie jest problemem.

konto usunięte

0

@tobiasson92 Nauczcie się jeździć zgodnie z przepisami to nie będzie bolało po kieszeni :) Ja jeżdżę juz 13 rok i dostałem w życiu jeden mandat 50 zł i 5 punktów, bo akurat byłem zajęty koleżanką i wjechałem pod zakaz :)

0

@msmsms O tym samym mówię. Takie kary za kolizje to jakieś żarty. Wiadomo, że mandat się należy, ale bez przesady.

0

@Geble xddddddddddddd

0

@tobiasson92 Czyli w Polsce mandat będzie wynosił około 330-340 € w zależności od kursu. I teraz niech ktoś mi powie że to nie jest zwykły skok na kasę.

0

@tobiasson92
Krok w dobra stronę. Nie jest idealny.

0

@tobiasson92 w Norwegii za przekroczenie o 30km/h zabierają Ci prawo jazdy, a o Twoich wyczynach piszą w regionalnej gazecie.

0

@tbas i bezwzględny areszt.

1

@tobiasson92 najwięcej ludzi na drogach w PL ginie z jakiego powodu? czyżby to była nadmierna prędkość?
Dostosowywanie się do przepisów i zasad w PL, to nasz największy problem od zawsze. Nam nigdy nic nie pasuje.

0

@zTx
Odnośnie tych zjazdów na zakopiance, jeżdzę tam co 2 tygodnie i jak to zakopianką pruje się jakby od początku była tam ekspresówka. Ale ostatnio widziałem tam właśnie kolizję na tych zjazdach i zdałem sobie sprawę że jednak warto się stosować do tych znaków. Oczywiście inni się nie stosują.

Dla mnie kary też są absurdalne, ale zauważ że jeśli tam na 50 ludzie faktycznie zaczęli by zwalniać do tych 50, to gość który chce przejechać na 2 stronę nie miałby takiego problemu . Wiec jeśli wejdzie 1500 zł to wtedy nagle ludzie zaczną zwalniać

Wrzucam materiał odnośnie tego miejsca, jak ktoś nie jest z okolic Krakowa :)
https://youtu.be/wmeHaD30Kb8

1

@PatrychoO "jak możesz przypadkowo spowodować kolizję?"- tak samo, jak można spowodować ją umyślnie... Ps. Głupszego komentarza niż twój, dzisiaj chyba nie zobaczę (a przynajmniej mam taką nadzieję).

0

@tobiasson92
Projektowałem swego czasu infrastrukturę drogowa oraz zajmowałem się projektami organizacji ruchu (czyli po prostu oznakowanie).

Jestem zdania, że w Polsce powinny być jak największe mandaty, nieoznakowane fotoradary jak na zachodzie (i przede wszystkim ze 100 razy więcej).
Może wtedy Polacy widząc zakręt i ograniczenie do 70km/h nie chcieliby pokazywać, że da radę go pokonać jadąc 80km/h :).

Póki co patrząc na resztę Europy u nas jak w lesie. Zero poszanowania dla przepisów co również ma odzwierciedlenie w ilości wypadków śmiertelnych na drogach w Polsce.

0

Powiem jeszcze więcej, projektowałem swego czasu rondo obok Strzelna (Woj. Kujawsko - Pomorskie). Skrzyżowanie dróg DK15,25 oraz DK62. Możecie sobie zobaczyć do czego dochodzimy projektując tylko po to by kierowcy uświadomić, że ma zwolnić. Droga dochodząca do skrzyżowania celowo jest slalomem tylko po to by kierowca nie wpadł tam 100kmh bo oczywiscie jest długo prosta :)
https://scontent.fwaw7-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/222049659_568097337899768_5498957810741446010_n.png?_nc_cat=102&ccb=1-3&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=VVcmuTuzQf0AX9LDcx7&_nc_ht=scontent.fwaw7-1.fna&oh=22b8e92cc58927e924c815e25351fc9a&oe=61283DD6

0

@Bandit Dyskryminowanie ludzi na podstawie dochodów byłoby lepsze? Słucham?

0

@PatrychoO 1500 zł mandatu za spowodowanie kolizji prowadząc golfa III za 1000 zł ✌️

0

@Johnson hehe rozumiem, że to żarcik ;) widzę jednak dziwne zależności, że kierowca w PL i zagranicą to dwie inne osoby:) oczywiście zgadzam się z przedmówcami, że te zmiany nie są dobrze ujednolicone oraz w wielu przypadkach ograniczenie jest źle sparametryzowane.

0

@gaq no ale czyj to problem? xd

0

@Bandit To nie jest temat do żartów, tak więc dlaczego byłoby lepsze?

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 KOLAKM 20 pkt
2 norbi77 17 pkt
3 DESPac 17 pkt
4 boronez 16 pkt
5 tribo 16 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Jak oceniasz letnie okienko transferowe w wykonaniu Barcelony?