La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1930 Culés

65

Świetna inicjatywa sklepów IKEA. Nie dość, że szwedzka sieć po raz kolejny daje dowód na solidarność ze społecznością LGBT, to na dodatek cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.


5

@Chakalaka super akcja zgadzam się ;)

4

@Chakalaka jako sklep logistycznie i ogólnie sprawnością robi wrazenie, ale za podejście do klienta ich nienawidzę. To jak mnie wydymali rok temu sprawia ze jedyne co tam kupie to hot doga, albo produkty usytuowane na samym końcu czyli tak zwane „pierdoły”. Akcja na plus oczywiście

13

@Chakalaka niestety za taką torbę w wielu przypadkach można dostać w ryj.

37

@Objectivo
Takie są skutki siania nienawiści przez szeroko pojętą prawicę.

konto usunięte

31

@Chakalaka a czy Ikea mogłaby być solidarna ze społeczeństwem heteroseksualnym? Kiedy taka akcja jest przewidziana? Chętnie wesprę taką inicjatywę

47

@Mat_Cat
Czy ludzie heteroseksualni są dyskryminowani ze względu na orientację seksualną? Nie. Następnym razem pomyśl zanim coś napiszesz.

115

@Chakalaka LGBT to sami na siłę się dyskryminują

8

@lucas/catalan
Tak twierdzisz, Łukaszu? W jaki sposób to robią?

konto usunięte

72

@Chakalaka oczywiście, właśnie poczułem się urażony twoją postawą w stosunku do osób heteroseksualnych, dlaczego wywyższasz jakieś akcje promujące jednych nad drugich? Czuje się urażony. Dość dyskryminacji heteroseksualnych białych ludzi. Na drugi raz pomyśl zanim coś napiszesz bo to może kogoś urazić.

105

@Chakalaka do porzygu wszędzie pchają swoją ideologię udając przy tym pokrzywdzonych

Komentarz usunięty

1

@Chakalaka może i spoko akcja, ale torba brzydka i do niczego nie pasuje. W sumie to nawet nie mam Ikei u siebie.

26

@lucas/catalan
Nie zauważyłem żeby społeczność LGBT "wszędzie pchała swoją ideologię". Zauważyłem za to, że w Polsce regularnie dochodzi do aktów słownej i fizycznej agresji skierowanej w stronę osób nieheteronormatywnych, gdzie agresorem są zazwyczaj prawicowi troglodyci.

10

@PatrychoO
Walory wizualne to kwestia gustu, w tym przypadku istotny jest szczytny cel oraz aspekt symboliczny tej akcji.

konto usunięte

36

@Chakalaka studenciku nie mów ojcu jak dzieci robić ;) inicjatywa sieci Ikea ma na celu promowanie liberalno lewicowego toku myślenia i wspierania wszelakich odmienności zapominając o większości. Większości której już się niedobrze robi od tego typu zachowań:
https://www.youtube.com/watch?v=ov9Xb4woeBQ&ab_channel=PrawawkoPosting


konto usunięte

78

@Chakalaka IKEA? A to nie ten sam sklep, który swego czasu zwolnił pracownika za wyrażanie własnych poglądów? A no tak, nie były lewicowe, czemu mnie to nie dziwi

0

@Chakalaka możliwe, jednak nie kupuję czegoś, co mi się nie podoba.

konto usunięte

3

@Heheszek71 ale po co o tym mówić to nie dobra jest tak mówić.

Komentarz usunięty

2

@PatrychoO
Ok, rozumiem. Masz do tego pełne prawo.

32

@Chakalaka widocznie masz problemy ze wzrokiem, lobby lgbt jest prawie wszędzie

7

@lucas/catalan
Naprawdę? Jakieś przykłady?

14

@Chakalaka Np. Bundesliga, branża motoryzacyjna audi, Renault promują.

2

@lucas/catalan W jaki sposób?

17

@Chakalaka Tęczowe opaski kapitanów w bundeslidze, logo Renault na tle tęczy na Facebooku

4

@Chakalaka wczoraj nawet na koszulkach PSG

Komentarz usunięty

10

@lucas/catalan
Elementy, które wymieniłeś to bardzo pożyteczne społecznie środki mające na celu eliminowanie przejawów dyskryminacji społeczności LGBT. Zasługuje to tym bardziej na pochwałę, gdyż podmioty, które wymieniłeś cieszą się powszechnym zainteresowaniem, dzięki czemu docierają do bardzo dużej grupy odbiorców.

konto usunięte

13

7

@Rick
Bardzo dobrze świadczy to o PSG. Mam nadzieję, że w przyszłości takie elementy pojawią się również na trykotach Barcelony.

Komentarz usunięty

Komentarz usunięty

Komentarz usunięty

konto usunięte

36

@lucas/catalan "Włączenie LGBT+ jest obowiązkiem, każdego z nas" Zarząd IKEI wystosował takie pismo do swoich pracowników. Obowiązkiem? Czy to nie jest narzucanie komukolwiek określanego rodzaju zachowań? Jeśli się nie zgadzasz, to co? Będziesz marginalizowany? Z racji swoich przekonań? Tęczowe opaski? Kubki kolorowe? Torby kolorowe? W jaki sposób to walczy z czymkolwiek? Lewactwo ma to do siebie, że chyba jedyne z czym walczy i czego nie może nie znieść, to czegoś co jest naturalne i zdrowe. Wymyślanie problemów, z którymi pózniej sami zaciekle walczą. Każdy zdrowo myślący człowiek, spojrzy na to wszystko z politowaniem, niezależnie od tego czy jest hetero czy homoseksualny, ale powtarzam ZDROWO MYŚLĄCY

konto usunięte

4

@Chakalaka @lucas/catalan O co ta dyskusja? Jeśli ktoś będzie miał ochotę to kupi torbę za 10 zł i wesprze społeczność LGBT, a jeśli nie ma ochoty to jej nie kupi i tyle. Podobnie jak organizacje charytatywne.

16

@Heheszek71 Od kiedy naturalna i zdrowa jest przemoc wobec osób nieheteronormatywnych?
Od kiedy obelgi, szykany i pobicia to wymyślony problem?
Zdrowo myśląc to, jak rozumiem, znaczy myślący tak jak ty?

20

@Persyfl Przepraszam bardzo ale wydaje mi się, że wszystkie wymienione zachowania reguluje polskie prawo, między innymi kodeks karny. Po co jakoś oddzielać szykany na tle osób homoseksualnych od nabijania się z osób dajmy na to otyłych. Zresztą też pytanie co uznajemy za szykanowanie. Cytowanie Biblii jest obraźliwe? Wątpliwości żadnych nie ma co do stosowania przemocy fizycznej, która niezależnie od czegokolwiek jest w Polsce karalna. @Heheszek71 nie usprawiedliwia przemocy, zwraca uwagę na dyskrimanację ze względu na poglądy. Miejsce pracy powinno być całkowicie wolne od polityki, ideologii itp.

2

@Chakalaka Fajne, że idzie na spoko fundację. Szkoda, że torba jest w barwach flagi lgbt czyli środowiska, które domaga się małżeństw i adopcji dzieci na co nie ma mojej zgody. Nie mogę niestety kupić takiej torby, bo jest mi daleko do bycia identyfikowanym ze wsparciem lgbt, ale fundację z przyjemnością wesprę w jakiś indywidualny sposób.

11

@Simusamu10
"Miejsce pracy powinno być całkowicie wolne od polityki, ideologii itp."

Zgadzam się, dlatego Janusz Komenda (tak nazywa się zwolniony pracownik IKEA) nie powinien manifestować swoich przekonań religijnych i to w dodatku w tak ostentacyjny sposób, który dyskryminuje osoby nieheteronormatywne, a ponadto nawołuje do przemocy wobec nich.

3

@Simusamu10 Ikea to firma prywatna, kierują się pewnym wartościami i nie rozumiem co w tym złego, nie ma przymusu tam pracować. Odnośnie cytowania biblii, to tak może to być jak to nazywasz obraźliwe jak np. cytowane fragmenty nawołują do przemocy. Czy jest to wg Ciebie normalne tylko dlatego, że jest to biblia? Załóżmy, że w jakiejś firmie byłby miesiąc pamięci ofiar Holocaustu, a ktoś na wewnętrznym forum cytowałby Mein Kampf, no wg mnie to nie jest normalne zachowanie.

47

@Chakalaka Powiem Ci coś, bo nie pierwszy raz jesteś irytujący. Ja osobiście mam poglądy bardziej prawicowe, ale jakoś nigdy nie wyzywałem osób o odmiennej orientacji, itd. Myślę, że jak ktoś jest tolerancyjny, to bez względu na jakąś tam symbolikę. Sam jesteś hipokrytą mówiąc, że prawicowcy są za przemocą wobec takich osób, po czym obrażasz księgę dla chrześcijan nazywając ją ohydną.
Jak można Ciebie brać na poważnie.

Komentarz usunięty

5

@Simusamu10 Reguluje, podobnie jak rynek pracy, a jednak Polska śmieciówkami stoi.
Jakoś też nie zauważyłem, żeby na osoby otyłe napadano na ulicach za samo podejrzenie bycia otyłym i żeby hierarchowie religijni mówili o nich bezkarnie per "zaraza".
"Cytowanie Biblii jest obraźliwe?"
Tu nawet nie chodzi o bycie obraźliwym, tylko o jawne nawoływanie do przemocy.
Uprzedzenia to nie poglądy.
"Miejsce pracy powinno być całkowicie wolne od polityki, ideologii itp."
A religii?

Komentarz usunięty

5

@Simusamu10 Bzdura. Środowiska LGBT nie domagają się małżeństw dzieci.
A co takiego jest złego w adopcji dzieci przez pary jednopłciowe? Umiesz to jakoś uzasadnić, czy takie zwykłe "nie, bo nie"?

3

@Chakalaka Ale to IKEA manifestowała swoje poglądy. No i w sumie ma do tego prawo, bo jest prywatną firmą. Natomiast pracownik który dobrze wypełnia swoje obowiązki nie może zostać zwolniony za poglądy bo jest to dyskryminacja. @Pavl0 ten fragment Biblii nie jest z żaden sposób obraźliwy i nie nawołuje do przemocy. Biblia mówi: miłujcie swoich nieprzyjaciół, a te cytaty to tylko potwierdzają podejście do aktu seksualnego osób tej samej płci. Swoją drogą ciekawe że tylko Biblia piszesz małą literą xd.

0

@Persyfl Widzę, że ty masz poglądy lewicowe również gospodarczo. Żadne śmieciówki tylko umowa zlecenie, którą reguluje kodeks cywilny jeśli się nie mylę. Już niedługo będą to faktycznie śmieciówki kiedy PiS ozusuje te umowy również studentom. Tym samym bardzo dobra forma zatrudnienia dla studentów, ubezpieczonych jako osoby uczące się, zostanie całkowicie zlikwidowana a pensja na rękę radykalnie zmniejszona. Już wcześniej zostały ozusowane te umowy dla osób które nie studiują, co również było złe z punktu widzenia pracodawców i pracowników. Napaści na osoby homoseksualne są wszędzie. Co ciekawe w Polsce nawet takich ataków nie jest najwięcej. Zaraza odnosiła się do ruchu lgbt a nie do osób. Nie ma tu nawoływania do przemocy w tym fragmencie, Biblia mówi o miłowaniu nieprzyjaciół. Od religii też, chociaż to zależy co przez to rozumiesz. Pracownik może sobie nosić krzyżyk, opaskę lgbt, ale polityka firmy nie powinna wspierać jakiejś ideologii.

2

@Persyfl są badania, które pokazują że wychowywanie się dziecka w takim środowisku nie jest najlepsze. Nie napisałem że domagają się małżeństw dzieci, tylko osób homoseksualnych - skrótem myślowym napisałem, myślałem że załapiesz. Na logikę widać, że jest to dysfunkcyjna rodzina. Dziecko potrzebuje zarówno wzorców od matki jak i ojca. Nie przytoczę Ci teraz tych badań, bo nie chcę mi się szukać w internecie, i nie gadaj że zdarzają się patoligiczne rodziny bo to nie jest żaden argument za adopcją dzieci przez homoseksualistów bo takie związki też mogą być patologiczne.

0

@Chakalaka a czy podobaja sie tez Tobie takie akcje lgbt? czy to popierasz? https://youtu.be/fOCD_T9Qqpc

Komentarz usunięty

5

@Chakalaka Ty zawsze głupiego udajesz tutaj, obrażasz odczucia chrześcijanina nazywając główna księgę w wierze ochydna jest według Ciebie ok, ale jak ktoś źle się wyrazi o osobach np. homoseksualnych to już byś przeżywał jak nie wiem co.

2

@AlicjaFCB Z nim to szkoda dyskutować, jak nieraz podawałem mu kontrargumenty czy ktoś inny na jego wypowiedzi to nie odpowiadał albo robi coś takiego jak tutaj.

konto usunięte

8

@Simusamu10 Według Twojej logiki, jeżeli jeden rodzic dziecka - dajmy na to matka - umrze, trzeba odebrać ojcu dziecko i przekazać do rodziny z dwojgiem rodziców różnej płci, bo nie ma to dziecko dobrego wzorca matki.

konto usunięte

5

@negreanu Ciężko nazywać ją inaczej niż ohydną, gdy znajdziesz tam takie rzeczy https://ateista.pl/showthread.php?tid=12885

Moje "ulubione"

Księga Wyjścia 21:20-21
Kto by pobił kijem swego niewolnika lub niewolnicę, tak iżby zmarli pod jego ręką, winien być surowo ukarany. A jeśliby pozostali przy życiu jeden czy dwa dni, to nie będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością.

Już wiem, skąd JKM bierze swoje odklejenie w kontekście, że dzieci są własnością rodziców i nie nalezy ich karać, gdy Ci przyczynią się do ich śmierci.

Oraz drugi

Księga Powtórzonego Prawa 22:28-29
Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie.

PS Odrazu wybijam z ręki ten durny argument, że to książka napisana dawno i nie przystosowana do dzisiejszych realiów - jesli tak jest powinni te fragmenty usunąć lub zmienić - tak jak baśnie braci Grimm, które miały w oryginale gorsze rzeczy. Inaczej twierdzenie, że są tam rzeczy ohydne jest zasadne.

4

@Simusamu10 To nie kwestia poglądów, tylko egzekwowania prawa i systemowych błędów.
"Żadne śmieciówki tylko umowa zlecenie"
Nie tylko, no i jednak pozostanę przy formie śmieciówki.
"Tym samym bardzo dobra forma zatrudnienia dla studentów,"
Dobra przede wszystkim dla pracodawców.
"co również było złe z punktu widzenia pracodawców i pracowników."
Tak, tak, wiem. Luxmed 69 pln/m-c i emerytura z tych milionów, które odłożą.
"Napaści na osoby homoseksualne są wszędzie."
A, jeśli tak, to luz, nie było problemu.
"Co ciekawe w Polsce nawet takich ataków nie jest najwięcej."
I dopiero jakby było najwięcej, moglibyśmy reagować?
"Zaraza odnosiła się do ruchu lgbt a nie do osób."
LGBT to ludzie.
Faktycznie nie ma nawoływania do przemocy, jest tylko takie tam żartowanie, że lepiej jakby pewnych ludzi potopić, a w ogóle to zostaną ukarani śmiercią.
"Biblia mówi o miłowaniu nieprzyjaciół. "
W pewnych fragmentach. W innych mówi o mordowaniu dzieci za żartowanie sobie z łysych.

Komentarz usunięty

6

@negreanu
Po pierwsze, nie "ochydna", lecz "ohydna".

Po drugie, nieheteronormatywność sama w sobie nie jest niczym złym i należy potępiać akty dyskryminacji wobec ww. grupy społecznej. Krytyka Biblii jest natomiast w pełni uzasadniona, ponieważ jak widać wyżej w tym utworze znajdują się fragmenty jawnie nawołujące do przemocy ze względu na orientację seksualną.

5

@Simusamu10 "są badania, które pokazują że wychowywanie się dziecka w takim środowisku nie jest najlepsze."
No to je wrzuć. Ja spotkałem tylko takie, które mówią, że dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe rozwijają się tak samo dobrze, jak w modelu tradycyjnym, a nawet delikatnie lepiej.
"Na logikę widać, że jest to dysfunkcyjna rodzina."
Wskaż zasadę logiczną, która to opisuje.
"Dziecko potrzebuje zarówno wzorców od matki jak i ojca."
Czyli przeciw samotnym rodzicom też jesteś? Powinniśmy odbierać im dzieci?
"Nie przytoczę Ci teraz tych badań, bo nie chcę mi się szukać w internecie"
Cóż za wygodny zbieg okoliczności.
"i nie gadaj że zdarzają się patoligiczne "
Polska rodzina to jedna wielka patologia, co wyraźnie pokazało zamknięcie jej członków razem.
"bo takie związki też mogą być patologiczne."
Czyli że nie różnią się od związków hetero?

Komentarz usunięty

3

@Mat_Cat Bardziej żenującego postu nie dało sie chyba napisac. Jestesmy kolego w 21 wieku nie w sredniowieczu. Kazdy powinien byc traktowany równo bez względu na poglądy czy orientacje seksualna.

2

@Sulimo A ktoś nie jest równo traktowany?

Złamanie regulaminu serwisu pkt. 9.3.2.

1

@wyjasniecie Teraz trochę trzeba inaczej ja interpretować, zważywszy że wtedy była pisana tak aby wówczas żyjący ludzie mogli ja łatwiej odbierać.
Według niego cała ta księga jest ohydna.

2

@Chakalaka No widzisz, ja jakoś czytam nieraz Biblię i nie atakuje nikogo z tego powodu, znam wiele też osób, które mimo, że nie są wierzący też jakoś ich nie atakują.

0

@Chakalaka Brzydka torba, dobra tylko do zakupów w dyskoncie.

2

@wyjasniecie @Persyfl To jest naturalna sytuacja. Bardzo smutna, ale jednak taka sytuacja się zdarza. I nie jestem za tym żeby oddawać takie dzieci innym rodzicom, co za farmazon. Instytucja małżeńska jako związku kobiety i mężczyzny powstała bo jest możliwa prokreacja. Państwo ma z tego korzyść. Nikt nie broni osobom homoseksulanym żyć razem. Badanie z 2012 roku https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23017845/
Dysfunkcyjna bo tak jak mówiłem, dziecko potrzebuje ojca i matki. Zła jest sytuacja gdy jest nieobecny ojciec albo matka, zła gdy rodzic umiera wcześnie i brak tych wzorców w etapie rozwoju. W związku homo nie będzie obu wzorców od razu, z automatu. Nie rób proszę jakiś fikołków, jasne jest że zdarzają się związki patoligoczne wszędzie ale to nie znaczy że to jest takie samo pole dla wzrostu dla dzieci.

6

@Chakalaka
"Przy okazji widać, jak szkodliwym i ohydnym utworem literackim jest Biblia."

widać, jak niewiele masz wspólnego z Biblią i jak małą ją czytałeś. Cytaty pochodzą ze Starego Testamentu i wchodzą w skład starego prawa, które nadal respektują ortodoksyjni Żydzi. W Nowym Testamencie, przychodzi Jezus i nikogo nie potępia, przygarnia odrzuconych, akceptuje wyśmiewanych itd. dowodem na to jest chociażby opisana scena z nierządnicą czy przepowiednia o Samarytaninie, historia z trędowatym itd. Ci wszyscy byli odrzucani i nieakceptowani przez społeczeństwo żydowskie. Tak drogi @Chakalaka 'o Jezus był lewicowcem, czy Ci się to podoba czy nie, a żeby wypowiedzieć się, szczególnie tak jaskrawie w temacie Biblii, to trzeba by się najpierw odrobinę zapoznać z tematem. To, że polski Kościół nie idzie pod rękę z nauką Biblii, wiadomo nie od dziś, ale już chociażby Franciszek... reprezentuje inną postawę. Brakuje Ci albo wiedzy albo obiektywizmu (niepotrzebne można skreślić ;) )

5

@Chakalaka No nie, potężna tęcza znowu prześladuje użytkowników la bamby, czas ubrać skiety, widły w dłoń i zrobić rewolucje!!

Komentarz usunięty

1

@Persyfl Ale to dobrze, że są różne formy zatrudnienia. Dobrze, że jest korzystna dla pracodawcy. Dobrze, że jednocześnie taka forma cieszy w większości studentów. Raczej student utrzymujący się samodzielnie woli dostawać więcej na rękę niż płacić na wypłatę bieżących emerytur. Wiem to z własnego przykładu i znajomych. ZUS jest bankrutem i tak dostaniemy groszowe emerytury. Nigdzie nie napisałem, że to luz, tylko mówię że krzywdzące jest twierdzenie że Polska to homofobiczny kraj przykładowo przez Biedronia. Biedronia który na swojej orientacji zrobił karierę polityczną i był prezydentem miasta w tym wielce homofobicznym kraju. Sami homoseksualiści naklejają jakieś naklejki strefy wolnej od lgbt i potem twierdzą że są dyskryminowani xd nie, ludźmi są osoby lesbijki, geje, lgbt to ruch na rzecz wywalczenia praw przez te osoby. Wielu jest gejów którzy są przeciwni lgbt

2

@panczo Dokładnie Stary Testament miał taką narrację, żeby unikać złego, bo Bóg surowo za to ukarze, Nowy Testament z kolei pokazuje Boga w roli milosiernego Ojca, który wszystko wybaczy.

Komentarz usunięty przez użytkownika

3

@panczo Akurat jeden z tych cytatów pochodzi z NT, dokładnie Ewangelii św. Łukasza: https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=332
Natomiast chyba jasno widać kontekst i co Jezus (Łukaszowy ofc) miał na myśli, na pewno nie odnosił tego do homoseksualistów, w ogóle fragment tak naprawdę nie dotyczy kar.
Zaś lewicowość Jezusa to jednak zbyt ogromne nadużycie.

0

@Chakalaka
""Miejsce pracy powinno być całkowicie wolne od polityki, ideologii itp."Zgadzam się"

No to skoro się zgadzasz, to skąd pochwała wspierania LGBT? To jest sprzeczne.

1

@panczo No i przez to, że jakiś cytowany fragment pochodzi ze ST a nie z NT ktoś nie ma prawa napisać, że Biblia jest dziełem okrutnym? Więc ST nie jest jej częścią? Od którego roku, bo to dla mnie jakaś rewelacja i totalne novum?

2

@Baros1990
LGBT to nie ideologia, lecz ludzie.

3

@Simusamu10 I to jest poziom myślenia niektórych na tych forum.
Tak, tak, podpisujemy się obiema rękoma pod akcją jaką zrobiła IKEA - potrzebne jest wsparcie wobec osób homoseksualnych, które na każdym kroku są szykanowane.
Otyli ? Nie, nie, nie widziałem, by na ulicy napadnięto osobę z tego powodu, że jest otyła... :D
Żeby była jasność - polityka IKEI mi nie przeszkadza, ba - nawet podoba mi się, bo należy wspierać osoby, które są z niewyjaśnionego powodu gorzej traktowane za swoją orientację, płeć czy kolor skóry, ale bądźmy konsekwentni i nagłaśniajmy problemy społeczne wszystkie (i wspierajmy wszystkich stygmatyzowanych), a nie te wybrane i wyniesione na piedestał przez lewicę - czyli rasizm czy homofobię. Osoby otyłe (co nie musi wynikać z lenistwa, a z obecności różnych chorób) były, są (i zapewne będą) stygmatyzowane, a tu potwierdzenie tego:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/obr.12266
https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2458-12-525

0

@sebasek99 tak tak zgadza się, chociaż ja odniosłem się do tego cytatu, w którym była groźba pod adresem homoseksualistów. No i oczywiście nie odnosi się to do homoseksualizmu ani kar tak jak napisałeś.

Ja wcale nie uważam tego za nadużycie. Uważam wręcz, że jak na ówczesne czasy to Jezus był akurat bardzo lewicową postacią, przynajmniej taki jest przedstawiony w Biblii. Był trochę też zadymiarzem, o czym świadczy wyrzucenie na zbity pysk wszystkich robiących interesy w świątyni, przygarniał wszystkich tych, których społeczeństwo nie akceptowało z różnych przyczyn. Może na paradki nie chodził i w strajku kobiet nie uczestniczył bo byłoby mu trudno, ale przekładając na czasy jakieś 2000 lat wstecz, dla mnie absolutnie.

0

@Chakalaka Nigdzie nie napisałem, że to ideologia. Ktoś napisał wyraźnie: wolne od POLITYKI, ideologii I TAK DALEJ (czyli różnych ruchów, przekonań, wyznań et cetera). Propagowanie symboli LGBT to właśnie zaprzeczenie bycia wolnym od tego typu zachowań.

Komentarz usunięty

0

@panczo Oba cytaty się pod to kwalifikują, ponieważ w swoim wpisie, pracownik odniósł to do homoseksualistów. Powiedział, że czynią zgorszenie, a o zgorszeniu napisano tak: i tutaj dał ten cytat.
Oczywiście kompletnie dewaluując jego znaczenie.
Natomiast Jezus mimo wszystko nie chciał niszczyć czy nawet przeobrażać starego porządku. Cesarstwa nie podważał, za Żyda i wyznawcę judaizmu się nadal uważał, podobnie jak jego wyznawcy. Tarcia, prowadzące w końcu do rozłamu pomiędzy tymi dwoma religiami, to dopiero okres powstań żydowskich. Wcześniej chrześcijaństwo maksymalnie można było nazwać odłamem judaizmu, gdyż wszystko co mówił Jezus, to interpretacje - według niego słuszne - Starego Prawa, w jego rozumieniu całkowicie doktrynalne, tylko właśnie nieegzekwowane.

1

@Chakalaka W tym kraju nic złego nikomu się nie dzieje, jeśli nie biega z gumowym penisem po ulicy, a jak ktoś prowokuje i sam się pcha tam gdzie go nie chcą, to dostanie po pysku, tak powinno być. Mnie szczerze obrzydzają ci ludzie, ale nikogo bym nie obraził na ulicy, ale jakby któryś biegał z gołym tyłkiem wśród małych dzieci, to o jakiej tolerancji może być mowa? To jest zboczenie, odstępstwo, normalni homoseksualiści brzydzą się tym środowiskiem, które nienawidzi normalności, tradycji, przes swoje problemy psychiczne i frustracje z tego stanu rzeczy.

5

@Gonzo349 LGBT to zwykli ludzie o odmiennej orientacji, niechęć do chrześcijaństwa od niektórych ludzi z tego środowiska wynika tylko z zachowania kościoła katolickiego.
@MarkusFCB Niektórych prowokuje chodzenie z partnerem po ulicy, jak ostatnio w Warszawie jakiś chłopak został z tego powodu ożeniony z kosa. Zyjcie i dajcie żyć innym

0

@sebasek99 ale wywalili go za ten drugi cytat właśnie i z tym kojarzę całą aferę? Za zgorszenie może sobie uważać, na tym polega chyba wolność wyrażania myśli i poglądów, że można sobie uważać co się komu podoba ;) Gorzej jak zaczynasz komuś grozić, tu się chyba jednak zaczyna wolność innej jednostki.

Co do drugiej części wypowiedzi: szanuję, nie zgadzam się z poglądem kompletnie, ale szanuję : )

1

@lucas/catalan ty nie masz pojęcia co to ideologia i komus takie bzdety wmawiasz?

0

@panczo Wywalili za oba cytaty, bo to był króciutki post, gdzie napisał własnymi słowami, że homoseksualizm to "dewiacja" i "zgorszenie", a potem dał te dwa fragmenty, w jego mniemaniu ilustrujące co PŚ mówi o tym.

1

@Simusamu10
do czego to doszło ,że PRYWATNEJ firmie będziecie dyktować jakie ma doceniac wartości :D
Co was to obchodzi?

0

@MarioVeB! Firma jaka by nie była nie miejscem żeby promować jakikolwiek poglądy polityczne

1

@lucas/catalan W takim razie guzik wiesz :) Prywatny biznes wiec i własne prawa.

2

@Heheszek71
A czy to nie ten sam pracownik, którego poglądy polegały na nawoływaniu do krzywdzenia innych?
Przypomnijmy, że wypisywał m.in. cytaty z Biblii (!!!), które jednoznacznie mówiły o stosowaniu przemocy.
Czy to nie ten sam pracownik, po zwolnieniu którego Państwowa Inspekcja Pracy (rzadzona przez ludzi z prawacji) orzełka, że w tej sprawie nie doszło do żadnych naruszeń prawa i przepisów?

2

@MarioVeB! Wszechwiedzący się odezwał. A co powiesz o tym drukarzu co odmówił druku plakatów eldżibiti?

0

@marcin62 prosze cie, katolicyzm to nie to samo co chrześcijaństwo

0

@sebasek99 no to jednego dzbana w Ikei mniej.

0

@Chakalaka no np. jak kolega kolegę wyprowadza na smyczy na czworaka albo jak się ubierają jak palanty lub jeszcze uprawiaja seks na paradach ulicznych i takie tam różne.

1

@Persyfl czy jeżeli ktoś powie że mu to się nie podoba i jest to dla niego niesmaczne to to sa już obelgi i szykany?

2

@Persyfl Chyba żart? W porządnych opracowaniach psychologicznych podkreslano ogromna rolę ojca i matki dla zdrowia psychicznego dziecka a teraz się to wyrzuca do kosza bo zachciewa się mieć dzieci osobom które naturalnie nie są w stanie ich począć w takich związkach. To chore zabawy.

0

@negreanu księga dla nich ohydna bo podaje prawdę.

1

@Persyfl oczywiście już widzę jak dwóch gejów będzie neutralnie patrzeć na pociąg ich adoptowanego chłopaka na pociąg do dziewczyn. Raczej to bedzie namawianie żeby się nie ograniczać i spróbować homoseksu bo to tez fajne. I oczywiście że brak ojca lub matki powoduje szkody. Badania pokazują że brak ojca w życiu np. dziecka płci męskiej powoduje uszkodzenia chromosomów.

0

@Chakalaka No pewnie tacy ludzie nie są winni temu że mają zaburzenia . Ale to nie znaczy że to jest godne akceptacji. Co najwyżej tolerancji. wiele cytatów biblijnych odnosi sie do rozpasania seksualnego i uleganiu swoim żądzom i tak samo dotyczy to związków hetero i cudzołożników więc nie chodzi tylko o dyskryminację kogos tam tylko wszelkich odstępstw od normy.

0

@MarkusFCB no nareszcie normalny kibic.

0

@Chakalaka Lewica nie jest w tym bez winy, nie róbmy z nich tylko i wyłącznie ofiar. Nie mówię o poziomie jednostek, bo atakowanie drugiego człowieka jest po prostu nieakceptowalne, niezależnie kogo i dlaczego. Ale powiedziałeś "prawica", więc trzymając się tej narracji, "lewica" ma równie dużo za uszami.

A sama akcja super!

2

@Chakalaka Plus ja mam nadzieję, że tęcza nigdy nie pojawi się na koszulkach czy opaskach Barcelony. To flaga reprezentująca pewien ruch, z którym nie każdy musi się utożsamiać. I nie - nie chodzi mi o ten słynny brak tolerancji, bo to już dawno nie jest reprezentowane przez tęczową flagę. Chodzi o wiele narracji społecznych (o mężczyznach, o płciach, o seksualności, o seksizmie, o rasizmie), które po prostu są niejednokrotnie przekłamane i wybitnie agresywne.

3

@Persyfl "Ja spotkałem tylko takie, które mówią, że dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe rozwijają się tak samo dobrze, jak w modelu tradycyjnym, a nawet delikatnie lepiej." ...tak tak...a ja nawet słyszałem, że w związkach jednopłuciowych rodzi się tyle samo, a NAWET WIECEJ dzieci co w związkach dwupłuciowych...

2

@Simusamu10
...szacun chłopie, że Ci się chce dyskutować, ale zrozum że Ty mówisz, że 2+2 = 4 i ja się z tym zgodzę, ale Oni i tak Ci powiedzą, że 2+2=5...

1

@Chakalaka ...LGBT to ludzie głoszący ideologię ;)

0

@Gonzo349 ...Kościół Kaolicki założył Jezus Chrystus. W Nowym Testamencie założenie Kościoła zostało przepowiedziane przez Jezusa Chrystusa z Nazaretu, który w słowach do św. Piotra apostoła miał powiedzieć: "Ty jesteś Piotr [czyli Opoka] i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą (Mt 16,18)"
Piotr był pierwszym papierzem
...Chrześcijaństwo to wiara w Jezusa Chrystusa...w Jego naukę i Jego słowa...

9

@Chakalaka ...ohydne i nie ludzkie jest dla mnie wkładanie penisa do odbytu, który z natury służy do wypróżniania się z kału...oczywiście jeśli ktoś to lubi itp. to jego sprawa, ale niech mi nie wmawia poprzez społeczność LGBT, że jest coś normalnego czy naturalnego...bo tak jak pisałem wcześniej odbyt z natury służy do wypróżnianiania się....
Z matematyki wynika, że 2+2=4 ...ale jeśli ktoś uważa, że 2+2=5 i wymienia argumenty pozornie nawet logiczne to jego sprawa, ale niech mi nie wmawia, że to zgodne z matematyką...

0

@Janas11224 a właśnie pamiętam jak gadaliśmy o tym, dokończyłeś tę kuchnie wkońcu ? xD

0

@Chakalaka To ten sklep ktory zatrudnia ludzi za 6 zl na godzine i wyzyskuje?

1

@Chakalaka cytując hasło strajku babonów i w dużej mierze społeczności LBGT (często widzę to na fb) - wypie******

Komentarz usunięty

1

@Simusamu10 W którym miejscu przytoczone badanie, mówi że wychowanie przez pary jednopłciowe nie jest najlepsze?
Dlaczego nie jesteś za tym, żeby odbierać dzieci samotnym rodzicom? To dziecko nie potrzebuje ojca i matki?
"Instytucja małżeńska jako związku kobiety i mężczyzny powstała bo jest możliwa prokreacja."
To pary bezpłodne nie powinny mieć możliwości ślubu?
"Państwo ma z tego korzyść."
Tylko, że to państwo jest dla ludzi, a nie ludzie dla państwa.
Nie robię fikołków, tylko wskazuję, że większość polskich rodzin jest dysfunkcyjna.
Nie wykazałeś, że wychowanie przez pary jednopłciowe jest gorsze.

1

@panczo To jak już pouczasz o Biblii, wypadałoby wspomnieć, że Stary Testament nigdzie nie został unieważniony, co nawet Jezus podkreślał.

0

@Persyfl
"To pary bezpłodne nie powinny mieć możliwości ślubu?" - rozumiem, że wszystkie pary z definicji przechodzą testy na możność/niemożność posiadania potomstwa. Sytuacja, o której mowa z założenia nie ma takiej możliwości. Dlatego państwo w ogóle zajmuje się czymś takim, jak formalność związków. Już mi się nie chce tłumaczyć, że mamy coś takiego, jak zniżki studenckie i jakieś benefity studenckie z poziomu państwowego tylko dlatego, żeby zachęcić ludzi do takiej formy działania. Bo mają możliwość, żeby zostać specjalistą i finalnie mogą wpłynąć na lepszy rozwój tego całego państwa.

3

@Persyfl ja nikogo nie pouczam, wyrażam jedynie swój sprzeciw w nazywaniu jednego z najważniejszych dzieł w historii literatury "obrzydliwym" i właściwie tyle w temacie. W dyskusję bym wszedł, ale nie wejdę, bo w dyskusji z waszym kołem jeszcze nigdy nic nie wyniknęło i nikt nikogo do niczego nie przekonał (przynajmniej nie zaobserwowałem). Przynajmniej jeśli chodzi o dyskutujących, nie piszę pod publiczkę i w imię zielonych, więc atencja mnie nie interesuje i zdanie obserwujących. Więc byłaby to nasza wspólna strata czasu, a przynajmniej na moim mi zależy ;)

0

0

@Persyfl Widzę, że nie masz pojęcia o czym piszesz.
Nie rozumiesz przekazu Bibli i tworzy pozornie logiczne wytłumaczenie dla swojej racji która mija się z prawdą...
Nowe Przymierze (Novum Testamentum) – chodzi o przymierze, które Jezus zawarł na krzyżu. ... Różnica między Starym Testamentem a Nowym Testamentem, polega głównie na tym, że Stary Testament, który został napisany przed narodzeniem się Jezusa, jest zapowiedzią Jezusa Mesjasza, o którym czytamy w Nowym Testamencie.
Jezus przyszedł wypełnić Stary Testament.
W Starym Testamencie wiele praw jest dane na dany czas i realia moralne obowiązujące w danych czasach.
Nauka moralna Jezusa jest po dziś dzień nie skazitelna.
Możesz się doszukiwać w starym testamencie praw czy opisów z perspektywy obecnych czasów nie moralnych i znajdziesz bo to było na dane "stare czasy".
Jezus powiedział - Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” (J 13, 31-33a. 34-35)

https://www.chwila-jezuici.pl/slowo-zycia/1035-nowe-przykazanie-j-13-31-33a-34-35

1

@ronni37 ostatecznie skończyli i wywalczyłem rekompensatę w wysokości 50% ceny montażu kuchni. Przelali mi jakieś 1200 zł. Zawsze coś ale i tak niesmak pozostał

0

@Simusamu10 Dopisz jeszcze 6 razy, że to dobrze, że Polska śmieciówkami stoi, to może sam w to uwierzysz.
"krzywdzące jest twierdzenie że Polska to homofobiczny kraj przykładowo przez Biedronia."
No to pisz do niego, a nie do Mnie.
"Sami homoseksualiści naklejają jakieś naklejki strefy wolnej od lgbt i potem twierdzą że są dyskryminowani "
I jeszcze sami uchwały takie w różnych miejscowościach przyjmują.
" ludźmi są osoby lesbijki, geje, lgbt to ruch"
LGBT to skrót określający ludzi. Spróbuj rozszyfrować literki.
"Wielu jest gejów którzy są przeciwni lgbt"
Tak, wiem, wiem. Wszyscy wiedzą, że ty też masz kumpla geja, który się brzydzi paradami i nie popiera ruchów LGBT.

0

@robert os Doprecyzuj zaimki. Jak rozumiem, pytanie było retoryczne, bo nie masz zamiaru dyskutować z tym, co faktycznie napisałem.
"W porządnych opracowaniach psychologicznych"
A wyznacznikiem porządnych jest zgadzanie się z tobą?
Czy Ja gdzieś neguję potrzebę dwójki rodziców?
Jesteś w stanie wykazać, że wychowanie przez pary jednopłciowe jest gorsze dla dziecka?
"bo zachciewa się mieć dzieci osobom które naturalnie nie są w stanie ich począć w takich związkach."
Zazwyczaj ludzie, którzy nie mogą mieć dzieci decydują się na adopcję.
"To chore zabawy."
Szybka eskalacja
"już widzę jak dwóch gejów będzie neutralnie patrzeć na pociąg ich adoptowanego chłopaka na pociąg do dziewczyn."
Dziwaczna projekcja, ale zasadniczo ludzie nie po to adoptują dzieci, żeby z nich zrobić miniwersję siebie.
' Raczej to bedzie namawianie żeby się nie ograniczać i spróbować homoseksu bo to tez fajne."
Czy twój jedyny kontakt z gejami to fetyszystyczne pisemka skrajnej prawicy? Czy ty jesteś kolegą tego kolesia, co tu pisał, że miał propozycje, żeby zostać gejem i nawet się zastanawiał, ale powstrzymała go jego silna religijna moralność?
" Badania pokazują że brak ojca w życiu np. dziecka płci męskiej powoduje uszkodzenia chromosomów."
Daj te badania a w tzw, międzyczasie zastanów się, czy to nie chodzi tyle o płeć rodziców, co o model do budowy relacji międzyludzkich.

0

@PatrickKluivert999 Sprawiasz wrażenie człowieka, który mógłby w to uwierzyć.

0

@JohnNash Co za różnica, czy z definicji czy z przypadku? W kontekście tego, co powiedziałeś, nie powinno być różnicy.

0

@PatrickKluivert999 "Widzę, że nie masz pojęcia o czym piszesz."
No przecież nawet pisałem, że o Biibli.
To tak może doprecyzujmy ten twój relatywizm moralny:
"Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim."
"Nauka moralna Jezusa jest po dziś dzień nie skazitelna."
Doubt, bo choćby:
"Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien."

0

@Persyfl podtrzymuje to, że nie masz pojęcia o czym piszesz i nie próbujesz nawet zrozumieć przesłania Bibli...posługujesz się cytatami których nie rozumiesz i interpretujesz w taki sposób aby podtrzymać swoje pozornie logiczne myślenie....Jest oczywiste, że oświadczenie zawarte w tzw. kazaniu misyjnym Jezusa, drugiej z pięciu wielkich mów włączonych do Ewangelii wg św. Mateusza, należy interpretować za pomocą klucza metaforycznego, a nie dosłownie. Ten drugi sposób doprowadziłby do jawnej sprzeczności z nieustającym przesłaniem Chrystusa, który zachęcał ucznia do nadstawienia drugiego policzka temu, który by go uderzył (zob. 5, 39). W tej samej perspektywie trzeba interpretować wydarzenie z Ostatniej Wieczerzy, przytoczone przez Łukasza, kiedy niespodziewanie Chrystus prosi swych uczniów o sprzedanie płaszcza i zakupienie miecza. Jego zamiarem było wówczas postawienie ich w stan czujności: imperium ciemności triumfuje, nie można pozostać biernym, trzeba koniecznie zacząć walkę ze złem.
Jednak już tego samego wieczoru okazało się, że nie został zrozumiany. Nagle znaleźli się uczniowie, którzy oznajmili: „Panie, tu są dwa miecze”. Rzeczywiście bowiem, jak zaświadcza żydowski historyk na usługach Rzymu, Józef Flawiusz, żyjący w czasach św. Pawła, w niektórych regionach Palestyny i z okazji świąt Paschy, kiedy do Jerozolimy ściągały tłumy ludzi, wolno było nosić broń dla obrony osobistej (zob. Dawne dzieje Izraela, XIV, 4, 2; XVIII, 9, 2). Jezus zareagował na postawę swych uczniów gorzkim i smutnym „Wystarczy” (Łk 22, 35–38).
Więc prawdziwe znaczenie miecza dla Chrystusa oznacza, że opowiedzenie się za Ewangelią wymaga zaangażowania całego życia. Wyjaśnia to miedzy innymi starzec Symeon mówiący o trzymanym w ramionach nowo narodzonym Jezusie: „znak, któremu sprzeciwiać się będą” (Łk 2, 34). Jego obecność w świecie nie będzie obojętna i bezbarwna, Jego słowo będzie „skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha” (Hbr 4, 12), ze spotkania z Nim nie będzie można wyjść nietkniętym, Jego oferta moralna będzie bardzo wymagająca i podważy wiele prywatnych interesów.
Jest wiele passusów ewangelicznych, które podkreślają metaforyczne, co nie oznacza, że niegroźne, znaczenie obrazu miecza zastosowanego przez Jezusa. Bardzo sugestywne jest również przedstawienie Chrystusa na początku Apokalipsy, gdzie czytamy, że „z Jego ust wychodził miecz obosieczny, ostry” (1, 16), co jest nawiązaniem do izajaszowych słów, że „tchnieniem swoich warg [Mesjasz] uśmierci bezbożnika” (11, 4), unicestwiając zło. Właśnie dlatego w symbolicznym opisie uzbrojenia chrześcijanina opisanego w Liście do Efezjan (6, 11-17) także występuje „miecz Ducha, to jest słowo Boże” (6, 17).


0

@Persyfl "Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim."

Jezus mówiąc o Prawie, nawiązywał zawsze do moralnego Prawa Bożego, zawartego przede wszystkim w Dekalogu. Do drobiazgowych przepisów, wymyślonych przez ludzi, odnosił się niejednokrotnie krytycznie i z rezerwą. Ewangelia pokazuje, że sam ich nie przestrzegał, np. leczył w szabat, na co nie pozwalali prawnicy żydowscy. O uczonych w Piśmie wypowiedział Chrystus następujące słowa: „Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą” (Mt 23,4).
Na początku swej Ewangelii św.Mateusz na samym początku pierwszej mowy Pana Jezusa podaje Jego słowa, że nie przyszedł znieść Prawa, lecz wypełnić. W ten sposób wyjaśnia podstawowy problem dotyczący stosunku chrześcijan do moralnego Prawa ST, które zostało utrwalone przede wszystkim w Dziesięciu Przykazaniach Bożych. Prawo to obowiązuje nadal, ale nie można go wypełniać według interpretacji faryzeuszy i uczonych w Piśmie. Jezus bowiem domaga się głębszego podejścia do Prawa tak, by sprawiedliwość chrześcijańska była „większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszy” (Mt 5,20). „Dopóki niebo i ziemia nie przeminą”, to jest – jak długo świat będzie istniał, tak długo nie ulegnie żadnej zmianie nawet najmniejszy przepis dotyczący moralnego Prawa Bożego. Ideę tę wyraża metafora najmniejszej litery w alfabecie hebrajskim (jota) oraz wzmianka o jednej kresce, czyli maleńkim znaku, który służył do oddzielenia podobnych do siebie spółgłosek hebrajskich (por. Mt 5,18).

Trwałe wartości Boskiego Prawa moralnego nigdy nie przeminą, stanowią bowiem mocny fundament w relacji człowieka do Boga oraz do wszystkich ludzi.

0

@PatrickKluivert999 Ach te słynne metafory, które pojawiają się zawsze, kiedy niespójność Biblii aż za bardzo bije w oczy. No i jeszcze to dowolne poszerzanie lub zawężanie zakresu wypowiedzi oraz pomijanie ich części.
Ja mam hipotezę, która lepiej to tłumaczy. Jezus był kolejnym zbuntowanym aniołem, jednak na tyle sprytnym, by nie iść na otwartą konfrontację. Zabił Boga podstępem i wcielił się w jego rolę. Stąd ta zmiana w NT stąd 2-3 osoby boskie.

0

@Persyfl powiem Ci, że chyba na podstawie Twojej niezwykłej "hipotezy" można doznać "oświecenia" czy "nawrócenia"...sam nie wiem jak to nazwać.
A jak nazwać ten nowy odłam wiary...Persyflizm?

0

@Persyfl Piszesz bzdury. Ludzie zawsze tworzą miniwersję siebie mając kogoś pod opieką. Jeżeli Tego nie doznałeś to nie byłeś wychowywany tylko hodowany. I oczywiście że będą namawiać do róznych kontaktów płciowych. Zobacz statystyki związków homoseksualnych ile średnio partnerów tam zaliczają chyba ze trzy razy więcej niż hetero. a co do badań to wysil się troszkę . Na łamach pisma „Pediatrics” naukowcy z Princeton University i Columbia donoszą o badaniach, w których sprawdzali wpływ braku ojca na wczesnym etapie życia na stan komórek organizmu. Jak tłumaczą, wiadomo już, iż rozłąka z ojcem może prowadzić do problemów ze zdrowiem i zachowaniem, ale brakuje wiedzy o związanych z tym procesach komórkowych.Aby to sprawdzić, badacze przeanalizowali pochodzące z projektu Fragile Families and Child Wellbeing Study dane na temat warunków życia, zdrowia i kondycji grupy dzieci urodzonych w dużych miastach na początku wieku. Następnie informacje o ewentualnej utracie kontaktu z ojcem w wieku 1, 3, 5 lub 9 lat życia (z takich powodów jak jego uwięzienie, śmierć, separacja czy rozwód rodziców) – porównali z wynikami badań telomerów dzieci.Telomer to fragment chromosomu umieszczony na jego końcu, który m.in. chroni chromosom przed uszkodzeniem. Odcinek ten skraca się przy każdym podziale komórki i gdy staje się zbyt krótki, komórka przestaje się dzielić. Skracanie telomerów wiąże się więc m.in. z procesem starzenia. Zaburzenia w ich pracy, jak tłumacza naukowcy, mogą też uczestniczyć w powstawaniu licznych chorób, w tym schorzeń układu krążenia czy nowotworów.Wyniki pokazały wyraźnie, że pełna rodzina to dłuższe telomery u dzieci. Utrata ojca do 9 roku życia oznaczała bowiem ich skrócenie, ale największe szkody wywoływała śmierć, skracając telomery aż o ok. 16 proc.Autorzy badania znaleźli też bardziej szczegółowe zależności. Okazało się, że bardziej cierpieli chłopcy, szczególnie gdy utracili ojca przed 5. rokiem życia. Dodatkowo, uszkodzenia telomerów zależały od predyspozycji genetycznych związanych z systemem transportu neuroprzekaźnika-serotoniny. Dzieci z najmniej reaktywnym systemem miały w telomerach aż o 90 proc. mniej uszkodzeń, niż ich koledzy i koleżanki z układem najbardziej wrażliwym.Naukowcy spekulują na temat przyczyn. „Brak ojca w życiu dziecka zwykle wiąże się ze zwiększonym stresem, zarówno z przyczyn ekonomicznych jak i emocjonalnych” – tłumaczy pediatra i naukowiec z Princeton University prof. Daniel Notterman.Zaobserwowane reakcje mają według badaczy daleko idące konsekwencje. „Fakt, że istnieje możliwy do zmierzenia biologiczny skutek nieobecności ojca, nadaje większe znaczenie potrzebie społecznych działań wspierających utrzymanie kontaktu między dziećmi i ich ojcami” – przekonuje prof. Notterman.„Jeśli zrozumiemy, że na przykład karanie ojca więzieniem może zostawić niezatarty ślad nie tylko na psychice i rozwoju dziecka, ale także na integralności jego chromosomów, być może wtedy lepiej zrozumiemy znaczenie środków zmniejszających szkodliwe efekty kary więzienia, takie jak działania edukacyjne i pomoc psychologiczna dla dzieci” – dodaje pediatra.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 KOLAKM 20 pkt
2 norbi77 17 pkt
3 DESPac 17 pkt
4 boronez 16 pkt
5 tribo 16 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Czy Barcelona powinna próbować pozyskać Alvaro Moratę?