1

@Comentateiro AfD w Deutschlandzie już ponad 20%. Po Polsce raczej spodziewałbym się powolnego powtarzania trendów z Zachodu, więc nie byłbym taki pewny siebie. Chociaż sam ich wyborcą bynajmniej nie jestem ;)

5

@michal26 Ostry początek takich objawów u staruszki to najczęściej nie demencja, a majaczenie (delirium). Objawy te może wywołać szereg problemów, jak zaburzenia elektrolitowe (np. zbyt małe stężenie sodu), infekcje (np. infekcja układu moczowego jak zapalenie pęcherza) czy zwyczajnie silny ból. Nagła zmiana osobowości wymaga również wykluczenia zapalenia mózgu i opon rdzeniowych. Po znalezieniu przyczyny i jej wyleczeniu zwykle stan psychiczny szybko się poprawia, choć u starszych osób nadszarpuje już znacznie rezerwy organizmu i niestety istotnie zmniejsza szanse na przeżycie kolejnych lat.

W moim szpitalu taka pacjentka miałaby od początku szeroką diagnostykę internistyczną i neurologiczną, dopiero po wykluczeniu tych problemów uznano by problem za czysto psychiatryczny i jest to postępowanie właściwe w świetle aktualnej wiedzy medycznej. Nie mam niestety żadnych kolegów po fachu w okolicy Wrocławia, ale taka diagnostyka nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

W przypadku stwierdzenia jednak problemu psychiatrycznego zwykły lekarz rodzinny może jednak przepisać leki, które babcię wyciszą, zmniejszą lęk i ułatwią rodzinie opiekę.

Natomiast inwestycję w jakieś rezonanse głowy bym raczej odradzał. Zwykła tomografia i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego odpowiedziałoby na większość pytań. MRT nie daje większej przewagi diagnostycznej i nie miałoby większych konsekwencji dla dalszego leczenia. Ja bym nie dał się w ciągać w pakowanie setek złotych z własnej kieszeni, bo zwykła diagnostyka sorowska wystarcza.

Odpowiadając dalej na pomysły w komentarzy, schizofrenia paranoidalna nie objawia się nagle u 90-latek, można zapomnieć o takiej diagnozie.

0

@bartekvisca Tylko czy jak 3 droga nie wejdzie, to głos będzie zmarnowany? Ciągle się zastanawiam na kogo mam głosować. W KO wierzę na 0%, ale jak ktoś ma odsunąć PiS od władzy, to oni.

1

@Adran360 Pod formą, jeszcze wakacji z bebecha nie zrzucił.
BDW pamiętam jeden z jego pierwszych meczów (a może pierwszy?) przeciw Lechii. Tam też sobie za bardzo nie pohasał.

0

@FutbolFan No właśnie, utopijną scenerię. Konsekwencje judeochrześciańskiej filozofii są wręcz przerażające, bo wynika z nich, że żaden występek nie ujdzie nam na sucho, a ludzie widzą zamiast tego wizję niczym z Family Guy, że za samą pustą akceptację pójdą do raju i problem rozwiązany. Fajnie, że wspominasz Baśnie Andersena, bo te też bledną dokładnie w czasie, kiedy dobrze by nam zrobiło na wielu płaszczyznach przyznać, że cesarz jest nagi ;)

3

@FutbolFan Myślę, że właśnie odpowiedzialność jednostki jest odpowiedzią na ten problem.
Jest taka idea, że mówiąc do tłumu natychmiast zaczynasz kłamać. Stąd dobry mówca zwraca się do pojedynczych osób w tłumie. W drugą stronę, tłum nie potrafi się precyzyjnie komunikować. Zwróć uwagę co dzieje się na koncertach albo przedstawieniach teatralnych, czy nawet stand-upach. Pojedyncza osoba mówi zdaniami, a odpowiada jej wyłącznie hałas, gwizdy i klaskanie. Podobnie grupa nie potrafi precyzyjnie krytykować, ani na krytykę odpowiedzieć. Stąd, jeśli widzisz siebie jako jedną z osób w tłumie, to sprowadzasz swoje reakcje do tego, co może robić sam tłum.

Tym samym, jeśli ktoś szczuje na Ciebie za to tylko, że należysz do jakiejś grupy (Polaków, katolików, czy co tam jeszcze), to spłynie to po Tobie, jeśli tylko zaczniesz widzieć siebie jako jednostkę odpowiedzialną za swoje czyny, a nie element grupy.

Dokładnie jak mówisz, to są naturalne ludzkie reakcje, a może naturalne stadne reakcje. Wypracowano jednak pewne sposoby myślenia, które pozwalają nam tego uniknąć. Stąd dziwi mnie zawsze polski nacjonalizm silnie akcentujący katolicyzm. Trudno bardziej wywrócić do góry całe podstawy katolicyzmu, niż wiążąc go z tłumem uzbrojonym w widły... co pożal się Boże nawraca od setek lat.

3

@FutbolFan Tylko nazywając "nikczemnym" sam naród jesteś skazany na takie samo traktowanie ze względu na swoje pochodzenie. I właśnie takie ocenianie ludzi jest uznawane za rasistowskie. W centrum kultury zachodniej powinna (za myślą chrześcijańską), stać odpowiedzialność i samostanowienie się jednostki, a nie bycie ocenianym ze względu na grupę. To drugie jest dokładną kalką wszelkich derywatów marksizmu, a domyślam się, że nie to chciałbyś orzełkiem sygnować.

7

@Greenalley No, tak będzie, ale teraz wygraliśmy, więc należy się cieszyć, a nie już zapowiadać przyszłe smutki ;)

1

@Faro Najbezpieczniejszy, czy nie, wszystko jest w głowie. Ja latam może z 6-10 razy na rok i dopiero niedawno opuścił mnie lęk za każdym razem, teraz pojawia się tylko przy turbulencjach :P
Niektórzy tak niestety mają.

5

@Rl9k1nG "A co ktoś Cię zmusza do oglądania? "
"Ale mundial to pewnie w TVP oglądałeś co nie? Na to pieniążki też szły. "

Co to za dziwaczna logika? Partia rządząca zawłaszcza sobie telewizję publiczną do własnych celów propagandowych. Jeśli się tego nie akceptuje, to dla zasady nie można skorzystać z programu, nawet gdy jest on dla odmiany tym, na co pieniądze wydano sensownie? A dlaczego właśnie to nie miałoby mieć sensu, czyli prezentowanie oglądalnością swojej opinii?

Serio, wspierasz rząd, żeby wydawał Twoją forsę na opowiadanie Tobie o jego rzekomych sukcesach i krytykowanie innych opcji?

0

@AxelF Pierwszy akapit - uczciwie i słusznie.
Drugi - jak już przedstawiłem, opinie w tych sprawach były wydawane równie, przez różne sądy. Nie ma tu czego roztrząsać.
Trzecie - wzniosłaby, jeśli byś odpowiedział. Jak nie odpowiadasz, to nie wnosi. Przez Twoją fasadę trudno będzie jednak osądzić, czy faktycznie rozumiesz co mam na myśli, ale jakoś nie zależy mi na upewnieniu się.

0

@AxelF Dwa sądy uznały przeróbkę Mazurka Dąbrowskiego Kapeli za wykroczenie, Sąd Najwyższy w końcu umorzył sprawę, bo "sytuację uchodźców trzeba nagłaśniać". Innym razem wycofano ze sprzedaży kije bejsbolowe (xD) z symbolem Polski Walczącej, bo "budzą zdecydowanie negatywne skojarzenia i nie powinny być nośnikami symboli otaczanych ogólnonarodową czcią".

Także jak wiatr zawieje. Ale skoro dla Ciebie ta decyzja to zakończenie sprawy, to nie pozostaje nic dodać. Być może jeśli jakiś, obsadzony PiSowcami i Konfederatami sąd zadecyduje przeciwnie, to uczciwie zmienisz zdanie.

"Nie czuję potrzeby świętowania świat państwowych Malty, ani kultywowania tradycji godła PRL więc to abstrakcyjne pytania."
...Było to w istocie abstrakcyjne pytanie, cieszę się, że się zorientowałeś. Jednakże skoro już się zorientowałeś to mogłeś na nie odpowiedzieć, a nie eksklamować ten przebłysk świadomości.

13

@BorzyKrzys Ja nie godząc się na warunki pracy i kształcenia w Polsce wyjechałem za granicę i teraz biorę wolny dzień, żeby pojechać do najbliższego okręgu wyborczego i oddać głos. Tak, tak, brawo ja.

Całe to europejskie, czy też zachodnie przedsięwzięcie kulturowe jest oparte na odpowiedzialności pojedynczej jednostki. Jak uważasz, że Twój głos jest nieistotny, to akceptujesz po prostu, że jesteś na tym świecie, by ktoś Tobą rządził i o Twoim życiu decydował bez Ciebie.

Niezależnie od tego, jaki masz na tej karcie wybór, bierzesz na siebie odpowiedzialność za jakąś cząstkę rzeczywistości. Jaka jest alternatywa? Że będą Tobą pomiatać randomowi ludzie, dopóki nie zjawi się bohater o dokładnie Twojej specyfikacji politycznej i jeszcze nieposzlakowanej opinii? Jak Ci brakuje odpowiednich kandydatów to możesz zrobić jeszcze coś lepszego, czyli samemu zaangażować się w politykę.

Co by nie mówić o naszych politykach to każdy na tej liście miał jaja wystawić się na ostrzał. Ty optujesz za całkowitym przeciwieństwem, czyli rezygnacją z jakiegokolwiek zaangażowania i jakiejkolwiek odpowiedzialności, oczekując aż jakaś zewnętrzna siła Cię z problemu wybawi.

0

@AxelF Mnie nic kolego nie mierzwi, stwierdzam proste fakty. Zawsze znajdzie się 1 na 10 ankietowanych, którzy będą alternatywne zdanie, ale dla większości pozostaje to pomalowana na tęczowo flaga i godło RP.

Dyskutowanie, czy to grafika wywołująca luźne skojarzenia z godłem, czy pomalowane godło, czy też czy godło zniekształcone do tego stopnia pozostaje w ogóle w jakimkolwiek stosunku z godłem, jest zbędną dyskusją o w ogóle ludzkiej percepcji i definiowaniu zjawisk. Fakt pozostaje faktem - nawet obrońcy użytkownika w tej dyskusji przywołując patriotyzm jako możliwy aspekt także dla społeczności LGBT, widzą bezpośredni związek z godłem RP. A więc nawet dla nich pozostaje on zniekształconym godłem.

Jak wywiesisz flagę do góry nogami albo orzekła pozbawisz korony to też będziesz utrzymywał, że to po prostu flaga Malty i randomowy obrazek orzełka? Oczywiście możesz to zrobić, tylko czym będzie to, jeśli szydzeniem z ustawy?

Istotne pozostaje (i dokładnie takim powinno pozostawać, ponieważ mówimy o symbolach) jakie wrażenia to wywołuje. Skoro mamy prawnie ustaloną ochronę symboli narodowych i większość zauważa, że ktoś tu przemalował symbole narodowe, to prawo prośba o zdjęcie tych symboli ma poparcie prawne.

Wszystko inne to tylko gierki lingwistyczne. Wbrew temu jak bardzo można manipulować językiem wokół zagadnienia, warto zauważyć, że nawet ci z nas, którym trudniej przychodzi ekspresja idei, mogą mieć rację. Za to może tym z nas, którym samymi słowami łatwiej się wyłgać z problemu, częściej przyda się zastanowić, czy za naszymi słowami stoi prawda.

0

@syngoku1 Mówisz o jakiś "nas" a jednocześnie wspólne godło nie ma żadnego znaczenia. Skoro jesteśmy "my" i sobie tworzymy jakąś wspólnotę, to trzeba uznać zasady jakie ustalili nasi dziadowie, ojcowie i bracia.

§ 1. Kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom,
podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie.

A zaściankowe bo co? Bo inne, rzekomo bardziej rozwinięte państwa nie szanują swoich symboli?

Może jest zupełnie inaczej niż Ci się wydaje i po pierwsze szacunek do symboli narodowych jest atrybutem każdego nowoczesnego społeczeństwa i może będziemy właśnie bardziej zgodni i zjednoczeni jak wspólnie zaakceptujemy powagę tych symboli?

0

@norbi77 Ale tęcza w godle czy na fladze nie jest problemem dlatego, że sama homoseksualność miałaby rzekomo jakoś szkodzić państwu. Po prostu ozdabianie, czy kolorowanie tych symboli jest ich znieważaniem, a w zasadzie jest nielegalne. Skoro ktoś postępuje w ten sposób z symbolami narodowymi, to pytanie "czy gej nie może być patriotą" nie wydaje się właściwe.

0

@Kazragore Jako fan Barcy mówię jednoznacznie: kosmiczna technologia we wspaniałym stadionie w niesamowitym mieście. Nie będę sobie psuł radochy z takich ludzkich osiągnięć, bo gra tam klub, który jest rywalem mojej ulubionej drużyny.

1

@Ojciec5tkidzieci
"uprawianie polityki przez rzad tego państwa i przedstawianie sie jako kraj, ktory ma moralne prawo innych pouczać i narzucać proponowane przez nich rozwiazania mnie wkurza."

OK, tu się zgodzę. Dla mnie jest do tego wręcz dodatkowa nuta - to jest budowanie tożsamości na świadomości przyznania się do zbrodni i dokładnie z tego powodu poczucia moralnej wyższości. Tym krzyczy do mnie centrum Berlina. Na szczęście większość Niemców jakich znam w ogóle nie podpisuje się pod tym.

"Bardziej patrze na to przez pryzmat hipokryzji, jeśli ktoś jest obywatelem kraju, który ma swoje za uszami, a chce umoralniać innych. Krytyka Katarczyków była jak najbardziej uzasadniona, bo ten kraj ma na sumieniu łamanie praw człowieka."

No ale tu wpadamy na problem. Z jednej strony ta krytyka jest jak najbardziej uzasadniona, z drugiej strony jeśli mamy coś za uszami, to nasza krytyka jest hipokryzją. W takim układzie lepiej się zamknąć i nie stosować uzasadnionej krytyki, czy zaakceptować swoją hipokryzję w imię większego dobra?

Myślę, że tego typu problem można rozwiązać w ogóle rezygnując z polityki tożsamości, czy też ideologii tożsamości zbiorowej i po prostu uznać Toniego Kroosa za niezależną jednostkę, która krytykuje niezależne jednostki za ich działania.

0

@Commando Ale jaki on jest szczery? Naprawdę przeżył PIEKŁO? Zarabiał miliony, siedział co dzień w jacuzzi, jeździł limuzynami i podróżował po świecie, a kontrakt na tych warunkach przedłużał przynajmniej dwa razy. Co było tym piekłem, że pracodawca był dla niego niemiły? Może rywalizacja w drużynie?

Naprawdę SZCZERZE mówi, że przeżył PIEKŁO?

0

@Ojciec5tkidzieci A za działania w Afganistanie czy Iraku już można przeciętnego Amerykanina z ulicy oceniać?

Żeby nie było - nie mam potrzeby bronienia Niemców. Po prostu cała idea winy wspólnej jest szemrana i opiera się na niejasnych kryteriach, które mają tworzyć jakieś wrażenie obiektywizmu (ten sam ustrój co 50 lat temu). Tych kryteriów nikt nigdy nie zdefiniował, ale teraz nagle mamy je zaakceptować dla wygody argumentacji.

Tak więc trudno mi to porównywać z saudyjskimi klubami zasilanymi pieniędzmi szejków. Tu już występuje bezpośredni związek między forsą a wykorzystywaniem zwykłych ludzi w tych państwach.

W ogóle bardzo wygodnie to wszystko oceniać z perspektywy mieszkańca kraju, który na nic nie miał w nowoczesnym świecie wpływu.

Nie jestem też w 100% przekonany co do słów Kroosa i jest to w ogóle skomplikowany problem. Pracowałem w czasie MŚ 2022 z wieloma arabami, którzy złościli się za krytykę katarskiego eventu przez Niemców stosując podobną retorykę co Ty. Niby racja... ale czy to nie jest usprawiedliwianie tych śmierci w Katarze?

0

Obrzydliwy jest Neymar. Przedłużał ten kontrakt póki się dało. Domyślam się, że widział piekło przeciętnej rodziny żyjącej w brazylijskiej faweli. Tym czasem nazywa swoje granie w piłeczkę w PSG piekłem.

0

@Ojciec5tkidzieci Wiem co to RFN :) Tylko czy to współczesność ogranicza się do ustroju politycznego? Współcześni Niemcy to ostatnie 70 lat RFN, ale współcześni Polacy to ostatnie 30 lat?

0

@Ojciec5tkidzieci OK, rozumiem co masz na myśli. Tym niemniej osądzając współczesnych Niemców za RFN jaki kraj pozostanie oczyszczony z zarzutów?

2

@Foton Ciekaw jestem jaką logiką się kierujesz. Niemcy łamią prawa człowieka?

8

@Adran360 Piękna akcja. Miałem jakieś przebłyski ze znanej akcji w której Van Persie kończył z pierwszej :P

0

@s0nar11 Przez tych niekompetentnych polityków robi się to wszystko coraz mniej kolorowe. Koszty życia wzrosły znacznie w Polsce

0

@MesQueUnClub_87 Nie czytam już nic oprócz Przekroju, który głównie robi wywiady z autorami, więc ma mało pola na szachrajstwo. Wydaje mi się, że w formie książkowej znajdą się jeszcze rzetelne reportaże, ale w formie dzienników można chyba zapomnieć... Przyszła mi na myśl ekipa ze "Spotlight", ale to też było już 20 lat temu, przed erą takiej dominacji internetu.

1

@Sulimo Akurat sprowadzamy brytyjczyka do domu w ciągu miesiąca :)

Jak mieszkałem z rodzicami to mieliśmy psiaka i dwa koty. Świetna była z nimi atmosfera, istna komedia każdego dnia. W domku na przedmieściach i z babcią do pomocy było łatwo, w mieszkaniu już ciężko. Więc od kilkunastu lat nie mam zwierzaka i dopiero to odczułem jak nam kumpel dał swojego na przechowanie podczas urlopu. Tydzień później dziewczyna już zamawiała paczki na zooplusie.

Zwierzęta w ogóle są super i powinny być w otoczeniu człowieka dla naszego zachowania zdrowia psychicznego ;)

19

@Kuba_1 Co za czasy

Swoją drogą ciekawe kto pozwolił temu wyciec :) Jakaś koleżanka z kadry?

4

Hiszpanki wypowiedziały wojnę machismo, co ma silniejszy wydźwięk, niż analogiczne ruchy w innych krajach zachodnich, bo tamtejsi mężczyźni faktycznie są bardziej... bezpośredni. Publicznie i PRowo Rubiales nie ma szans w tej walce

Media

REKLAMA

Sonda

Jak oceniasz letnie okienko transferowe w wykonaniu Barcelony?