Tasde
Dołączył/a: grudzień 2018
14 obserwujących
0 obserwowanych
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
8
ZEN to miał farta z tą zbiórką Łatwogang.
Prokuratura wczoraj wszczęła wobec nich czynności sprawdzające związane z materiałem dziennikarza śledczego opublikowanym w piątek.
Materiał dotyczył tego, że ZEN działa jako bramka płatnicza dla kasyn internetowych i innych stron hazardowych co w Polsce jest nielegalne, prokuratura na podstawie tych doniesień sprawdza, czy jest podstawa do wszczęcia śledztwa ale że w weekend była zbiórka i ZEN wpłaciło na nią kilka milionów, to teraz można sprzedawać piłkę, że to przez tą wpłatę ZEN jest szykanowane przez prokuraturę.
5
@Virusk3 Nie, nie grają obrzydliwie za to grają mądrze. Twoje złudne wrażenie spowodowane jest tym, że Bayern wyszedł wysokim ustawieniem więc siłą rzeczy musieli grać bardziej cofnięci ale gdy Bayern się cofnął to oni wyszli wyżej a rezultat meczu jest taki, że kto wychodzi wyżej traci głupio bramki.
Stąd 5-4 choć zasadniczo PSG powinno mieć tu z 8 bramek bo takie patelnie mieli.
3
Już się cieszyłem, że jest mundial i przynajmniej połowa kabaretu transferowego mnie ominie, ale przykry los postanowił inaczej i w tym roku już od kwietnia jest spam nazwiskami które pewnie nawet nie wiedzą, że idą do Barcelony.
0
@Xxxbarca4ever Nie zmieniła, jakby nie otarła się o brzuch dalej by trafiła w rękę.
To masz ten sam schemat co z uznawaniem bramek. Jeżeli strzeliłeś w światło a piłka rykoszetuje od obrońcy to i tak jest twój gol a jak piłka nie leciała do bramki a po interwencji obrońcy do niej wpadła to masz samobój.
0
@Kuchar Nie ręką po odbiciu od ciała tylko rykoszet. Jak piłka odbije ci się od nogi i poleci w rękę to masz rykoszet, bo piłka leciała w nogi i się niefortunnie odbiła. Tutaj miałeś sytuacje w której brzuch nie nabił piłki na rękę, gdyby jej nie dotknął i tak by go w rękę trafiła.
1
@Xxxbarca4ever Tak, bo to nie był rykoszet. Jak odbije ci się od nogi i poleci w rękę to nie ma przewinienia. Jak masz piłkę która leciała ci na rękę i trafiłaby w rękę to jest przewinienie.
3
Dzisiaj wylosował się kataloński Dembele
2
@Konradowskyy Powiedziałbym, że dla mnie fenomenem jest być w pierwszej połowie tabeli a nawet w strefie pucharowej mając ujemny bilans bramkowy, ale po tym co się odwala w Ekstraklasie, niewiele mnie może zdziwić
0
@Ilka 30 milionów i nie więcej jak 8 baniek pensji i możemy pogadać
6
@turhiay No miał. Były próby normalizacji i ucywilizowania ruskich. Robił to cały świat z USA na czele. Wszystko upadło gdy się okazało, że ruscy to niereformowalna barbaria.
Gorzej, jak ktoś kto już ma wiedzę o tym, że ruskich nie da się zmienić, ponownie chce resetu, jak np. prezydent Donald Trump.
0
@Kgorecki2500 I Juventus. Pytanie czy Owsiak i Juventus rękami i nogami się zapierali, żeby nie regulować rynku krypto, czy zrobił to wyłącznie Nawrocki?
14
W maju 2025 Nawrocki ogłasza, że jak zostanie prezydentem to nie podpisze żadnej ustawy regulującej rynek krypto.
W listopadzie potwierdza swoje słowa wetując rządową ustawę.
W grudniu najpierw na tajnym posiedzeniu sejmu a potem w pismach od ABW dostaje informacje o powiązaniach rynku krypto z ruską mafią w tym właśnie Zonda której większościowym udziałowcem jest mafia tambowska, jedna z najgroźniejszych i do tego powiązana ze służbami i Putinem.
Luty 2026, Nawrocki wetuje drugą ustawę regulującą rynek krypto.
Kwiecień 2026, Zonda kradnie pieniądze i znika, do mediów dostają się informacje o powiązaniach z mafią, finansowaniu sabotaży i działalności agenturalnej.
27 kwiecień 2026, Nawrocki tłumaczy się z weta tym, że wetował ustawę kilka dni przed informacją z ABW i Tusk kłamie, pomijając, że 3 miesiące później, mając już pełne informacje zawetował drugą ustawę.
Oczywiście, nie łączy się to w ogóle z tym, że Zonda kontrolowana przez ruską mafię mocno wsparła Nawrockiego w jego kampanii prezydenckiej, finansowała jakieś lewe fundacje ludzi z jego środowiska, była najhojniejszym sponsorem tuby propagandowej jego matecznika czyli Republiki.
To się w żaden spsób nie łączy, to są rzeczy niepowiązane, powtarzam, nie ma tu czego szukać.
6
@Starrk I to zawsze jest dobre i cholernie trudne pytanie, przede wszystkim tu leży mentalność. Przedsiębiorcy skutecznie wmawiają etatowców, że winą ich biedy są podatki a nie to, że jest niska partycypacja płac w przychodach.
Sam pracuje w miliardowej grupie, prezes ma willę, jeździ Panamerą a pracownikom płaci grosze do tego stopnia, że w mojej spółce nie możemy znaleźć magazynierów bo mimo najgorszych możliwych warunków pracy (3 zmiany, praca w weekendy i to wszystko na mrozie -25 stopni) płacą minimalną krajową.
Ogólnie w Polsce 20% pracowników robi za minimalną, to jest chore.
Średnia krajowa wynosi 9000 zł a tymczasem 70% społeczeństwa nie jest nawet blisko średniej a mediana wynosi 7100 zł co mocno pokazuje dysproporcję ile zarabiają nieliczni a ile zarabia większość.
Czechy dla przykładu mediane mają 41 tys CZK a średnią 43 tys CZK
Ale problem jest szerszy, bo trzeba zwiększać przychody przesiębiorstw, ułatwiać inwestycje ale nie kosztem pracowników i nie kosztem wpływów budżetowych.
Politycznie można też próbować ciągnąć rynek pracy w stronę rynku pracownika a nie pracodawcy np. poprzez ograniczenie imigracji zarobkowej.
No ale wtedy obrażą się przedsiębiorcy i wybory przegrane, więc nie wiem która partia polityczna na to pójdzie.
6
@Kozinho. Już o tym mówiłem. Jak masz ratę kredytu wynoszącą 5000 zł a zarabiasz 2000 zł to podwyżka do 3000 zł nic nie zmieni w twojej sytuacji - dalej cie nie stać i bankrutujesz.
Polska zwiększyła udział PKB w służbie zdrowia do koło 6,5% co nawet nie jest prawdą tylko sprytna manipulacją wprowadzoną przez PiS w 2017 roku, która jako wskaźnik wyznacza PKB sprzed dwóch lat (czyli podajemy że wydajemy 6,5% PKB wydając rzeczywiście koło 5,7%).
I mimo, że obecna koalicja dorzuciła sporo do budżetu NFZ to dalej jest to bieda na tle innych krajów, jedno z najniższych w całej Unii.
A że sytuacja trwa od dekad, to masz jeszcze olbrzymie długi szpitali i placówek więc dorzucanie groszy nic nie da, oddziały dalej będą zamykane.
Prosta sprawa, nie ma kasy nie ma leczenia. Dyrdymały o reformach to łatwa wymówka dla polityków którzy jak ognia unikają realnego rozwiązania bo jest mało popularne.
Zwiększenie składek na ubezpieczenie zdrowotne bo są żenująco niskie, obciążenie przedsiębiorców progresywnie i najważniejsze: Zwiększenie zamożności, bo jesteśmy 20 gospodarką świata gdzie mediana zarobków to 1600 euro gdzie nawet malutkie Czechy mają mediane ponad 1700 (i wydają blisko 2x więcej PKB na służbę zdrowia niż my).
3
@KrychaFCB Otóż jak się okazuje, ludzkie mięśnie mają w dupie ile kasy wpłynie na konto i zwiększanie ilości spotkań pomaga finansowo, ale nie zdrowotnie.
Zmęczony mięsień słabiej trzyma stawy, ścięgna i kości i potem się kończy szpitalem.
Dobrze tyle, że medycyna poszła do przodu i już da się to po ludzku leczyć bo jeszcze nie tak dawno ACL kończył kariery.
0
@Transu96 Nie ma jak nie nagrywali. YT trzyma tylko 12 godzin
0
@Kozinho. Żyjesz w świecie własnych imaginacji karmiony farmazonami. PiS 8 lat miał pełnie władzy nad dosłownie wszystkim, ile się nagadali o wałach WOŚPu a nawet jednego zarzutu nie postawili a Wielgucki znany jako Matka Kurka tak bardzo udowodnił wszystkie wały, że przegrał wszystkie sprawy w sądzie.
Nie wiem ile masz lat, ale zakładam, że nie pamiętasz czasów jak Duda był świeżym prezydentem i przekazał swoje narty na WOŚP i wszystko było super aż nagle poszedł rozkaz, że WOŚP jest zły i się ludzie na Dudę rzucili.
Tak to wyglądało na początku tego twojego żołnierzenia Owsiaka.
0
@BojanKriKicz Chyba nie bardzo zrozumiałeś co napisałem.
2
@Kozinho. A moim zdaniem powinniście kleić tacę i kolejny raz nie nieszczyć fajnej rzeczy.
Ta sytuacja w żaden sposób nie kontrastuje z działalnością Owsiaka która również była taką wielką, robioną oddolnie zajawką. Tylko to było 33 lata temu i spowszedniało. Łatwogang miał szczęście, tylko i wyłącznie tyle. Chłop siedział 9 dni na streamie, kasa zaczęła spływać po 7 dniach, wcześniej zbiórki jakie robił to nawet 100 koła trudno było zebrać.
To poszło viralem, tylko dlatego wydarzyła się rzecz historyczna, ale oni sami modlili się żeby choć 1 milion uciułać a wy to teraz porównujecie do WOŚPu który zbiera po kilkaset milionów co roku.
Ale wy to wiecie przecież, tylko wy macie w dupie te chore dzieci, pojawił się dobry powód żeby uderzyć w znienawidzonego Owsiaka to tego użyjecie, cokolwiek by to nie było.
PS. WOŚP zrobił się polityczny od 2016 roku i to nie z winy Owsiaka tylko Kaczyńskiego. To PiS aparatem państwa zaatakował WOŚP który im wcześniej nie przeszkadzał, to się nie dziw, że Owsiak atakowany rok rocznie ze strony prawicy nie siedzi cicho i opowiada się po tej stronie, która go nie atakuje tylko wspiera.
14
I weź w tym kraju żyj.
Można się zjednoczyć i zrobić piękną inicjatywę, przebić światowy rekord internetowej zbiórki za pomocą mało znanego chłopaka który rozwalił największe, międzynarodowe gwiazdy internetu.
To co się wydarzyło jest na tak wielu poziomach rzeczą wspaniałą i historyczną, a jednak pojawiła się okazja to już się nasi kochani prawi i wspaniali wpięli się w nią, by szczuć i obrażać inną organizacje, która od 30 lat prowadzi największą w Polsce akcje charytatywną.
Łatwogang wprost powiedział, że wspiera WOŚP, WOŚP wprost wsparł Łatwogang gratulując akcji i wstawiając link do streamu.
Tymczasem "dziennikarze" republiki, jakieś popularne konta "komentatorów internetowych" czy najzabawniejszy z tego wszystkiego Bezbekowicz, co nic nigdy dla nikogo nie zrobił poza kradzieżą patelni, wyłudzeniem subwencji na fejkowe usługi IT i pobieraniem pensji poselskiej za posiedzenia na które nawet często nie chodzi.
1
@Bykunn Ale nikt nie mówi, że to losowe lokaty, nawet w oryginalnym poście gość napisał, że to nie jest przekręt tylko fundacja działająca i pomagająca.
Chodzi o to, żeby Łatwogang wywarł presję na fundacje, by nie próbowali sobie zwiększyć własnych zysków - apel słuszny i zasadniczo już fundacja zapewniła, że powoła komisje by nie było wątpliwości co do wydania środków.
A no i nikt nie mówi o środkach administracyjnych w formalnym rozumieniu tylko o środkach wydanych pozastatutowo a tych właśnie za 2024 (ostatnie sprawozdanie) było 30%. W to wchodzą koszty administracyjne, pensje, koszty finansowe, jakieś pozostałe koszty, reklamy fundacji.
0
@Bykunn Co jest fake? Typ wrzucił sprawozdanie w czatek AI i mu wypluło cokolwiek czym obala coś, co jest widoczne w sprawozdaniu.
Z ostatniego dostępnego po zsumowaniu kosztów pozastatutowych (4.1 punkty c-f) wychodzi 3799742,58 czyli 30%
Nie ma nic napisane o lokatach i owszem, za to w bilansie wprost są inwestycje krótkoterminowe którymi są między innymi lokaty (i to jest najsłuszniejsza droga, bo nikt nie mówi, że fundacja tą kasę przejada tylko że ma rezerwę z nadwyżki po zrealizowaniu kosztów bieżących a lokata jest najlepszą opcją do trzymania pieniędzy bo nie zżera ich inflacja).
0
@Starrk Fundacja działa legalnie i prawidłowo, choć mało wydajnie przynajmniej w skali jakiej działała do tej pory.
Ogólnie koło 23% środków wydają na pomoc doraźną, 44% jest mrożona na lokatach a 33% idzie na administracje.
I zasadniczo jedynie duże koszty administracyjnej tutaj są nie teges, prezes tej fundacji zarabia blisko tego co zarabia Owsiak mimo niepomiernie mniejszych funduszy.
Realizacja 23% budżetu na cele statutowe wygląda źle, ale aż tak zła nie jest bo po prostu tyle mogą mieć kosztów bieżących w danym okresie a reszta z lokat jest przekładana na przyszłe budżety.
No więc jedyny problem to to, że jak np. WOŚP czy CARITAS mają efektywność celów na ponad 90% tak tutaj na około 70% ale też inna skala gdy ich standardowe budżety to było koło 12%. Jak mają stałe koszty i dostaną 150 milionów to nagle im się zrobi w realizacja na poziomie 95% (przy założeniu, że nie zwiększą kosztów np. zwiększając zakres działania co rozbuduje administrację).
Realnie kręcić aferę będziemy w przyszłym sprawozdaniu, jak zobaczymy jak to rozliczą.
1
Ogólnie popierałem tego całego Łatwogang ale od kiedy zaczął promować na streamie terroryzm pokazując dwóch zamachowców na Wolt Centertel to czuję niesmak.
1
@Kozinho. Kto to jest Jerry O.
0
@Gall Ale to jest margines przy brakach. Pokazałem wyżej skalę, Niemcy mają 8x wyższy budżet przy jedynie 2x wyższej populacji.
Czechy per capita też mają o około 30% wyższy budżet, żeby nie było że posluguje się tylko bogatym krajem.
Powtarzam, od średniej krajowej składka jest niższa niż na zachodzie od minimalnej. Sobie likwiduj patologie i kradzieże, na pewno to pomoże w kwestii tego, że w systemie nie ma kasy.
I nie, nie można uznać, że coś dokładamy. To jest wrzucanie 2 kamieni do rzeki i twierdzenie, że już powinno się dać nią przejechać.
Nie będę wchodził w idiotyczną polemikę zakładania, że czegoś nie sprawdziłem, bo ty nie sprawdziłeś i ci się wydaje, więc to pomińmy, nie przekonasz mnie a ja ciebie.
A nawiązując do tematu, budżet służby zdrowia wzrósł o 160% od 2018 roku, inflacja w tym czasie wzrosła o około 50%. A to i tak niewiele mówi, bo inflacja oparta jest o koszyk który w większości nie dotyczy przedsiębiorstw w tym i szpitali.
A tu masz choćby na samych mediach wzrost o 90% na wodę i ścieki (a masz jeszcze utylizację opadów medycznych która również mocno wzrosła ale nie znalazłem o ile dokładnie.
Wzrost ciepła sieciowego o średnio 120%, chyba że sami grzeją to o około 140%, wzrost prądu o przeciętnie 140% ale były przypadki gdzie mówimy nawet i o ponad 200% ze skrajnościami jak 300 czy 400.
Do tego wzrost minimalnej krajowej o ponad 120% który przesunął widełki w na rynku względem pracowników etatowych co również przełożyło się na koszty obsługi placówek.
A to tylko część kosztów. Wzrost cen leków, niedobory na rynku helu do aparatur MRI ktore to sięgały nawet i 400%.
Wiele tego jest, sumarycznie rok rocznie budżet służby zdrowia musi rosnąć o ponad 13% żeby utrzymać status quo co miałoby sens gdybyśmy miał służbę zdrowia na zero a nie na olbrzymim minusie od dekad.
0
@Gall No właśnie i wracasz do punktu wyjścia.
Wyceny są patologią bo jest żonglowanie bo nie ma kasy na wszystko tylko są targety i promocje konkretnych zabiegów.
Możemy zacząć od sprawdzenia jak wydawane są pieniądze, i co? Bedziesz na to patrzył jak sroka w gnat i co zrobisz?
To jest właśnie to o czym mówię, nie stać cię na Passata B6 to jak zatrudnisz doradcę finansowego, to będzie cię stać na Portofino?
Nie.
Reformy NFZ są potrzebne ale nie jako lekarstwo tylko suplement, bez kasy sobie możesz reformować ile wlezie, nawet nie będziesz wiedział czy reformy działają a skutek jaki przyniosą? Pacjent onkologiczny na konsultacje poczeka 563 zamiast 570 dni? I tak nie dożyje.
Tak, od lat się wmawia, że jak dołożymy to będzie lepiej, tyle że realnie nikt niczego znaczącego tam nie dołożył. PiS się chwalił jak wiele dołożył do służby zdrowia w ostatnich latach, i fajnie, jak to miało zadziałać jak dołożyli mniej niż wynosiła inflacja?
0
@ProMILs Nie, przeciętny etatowiec oddaje koło 35%. Reszta to mogą być podatki konsumpcyjne ale to nieistotne bo tkwisz w błędnej logice.
Polska ma stosunkowo niskie obciążenia finansowe na tle reszty krajów zachodnich, podatki które płacisz służą opłacaniu funkcjonowania kraju. Jak zamiast policji i straży pożarnej musiałbyś z własnej kieszeni zapłacić za ochronę, to by ci się bardziej opłaciło? Gdybyś nie płacił w podatkach na edukację musiałbyś płacić z własnej kieszeni, sądzisz że byłoby taniej?
Jakbyś musiał płacić myto właścicielowi chodnika po którym spacerujesz, opłaciłoby ci się bardziej niż zapłacić za to w podatkach?
To jest najczęściej pomijana kwestia, prozaiczne rzeczy które cie otaczają kosztują pieniądze.
0
@Geble I tu dobry argument. Wizyta u laryngologa prywatnie kosztowała mnie 250 zł, zwykły internista to 180 zł.
Tymczasem ubezpieczenie zdrowotne w ZUS to 400 zł za leczenie, refundacje, utrzymanie gotowości ratownictwa medycznego, utrzymanie szpitala ktory czeka na tą nieszczęśliwość.
Jak to się ma kalkulować?
0
@Krzysztof1987 Ale to jest wtórne. Polska tylko formalnie ma państwową służbę zdrowia, realnie ma system mieszany gdzie właśnie masz usługi prywatne jako uzupełnienie systemu (zwłaszcza w kwestii stomatologii którą jest prawie całkowicie sprywatyzowana).
Ale musisz iść prywatnie do lekarza dlatego, że w państwowej służbie zdrowia nie idzie się dostać.
A nie idzie się dostać, bo nie ma kasy na zabiegi/wizyty.
I tu jest pętla dziwnego zachowania Polaków, że mogą wpłacić masę kasy na różne zbiórki na leczenie, mogą płacić ogromne kwoty za prywatną opiekę zdrowotną, ale powiedz im, że zwiększysz o 50 zł składkę zdrowotną, to będą drzeć mordy.