La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 543 Culés

3

Czy jest Waszym zdaniem jakiś sport, w którym obecny poziom jest niższy niż w przeszłości? Czyli taki, który czysto sportowo zalicza regres? Jeżeli tak, to jaki?

2

@Hiacynk przeciąganie liny.

16

@Hiacynk Boks.

1

@VamosRakieta Rakitic out

4

@pauletaa tego sportu chyba jest wyższy poziom teraz.

5

@Hiacynk Zależy co rozumiemy przez niższy poziom, ale ja np. uważam że gra w NBA kiedyś była dużo trudniejsza niz teraz. Obrona mogła dużo dużo więcej niż teraz więc trudniej było po prostu grać, ale czy to oznacza ze poziom był wyższy niz teraz? Tego chyba nie sposób ustalić.

15

@Hiacynk Po odejściu Usaina Bolta poziom sprintów poleciał niesamowicie. Zawsze cały świat najbardziej czekał na 100 i 200, a teraz ta konkurencja staje się taką trochę nudnawą i już nie tak ekscytującą. Przy genialnym Jamajczyku inni też walili życiowki.

Dość powiedzieć, że najlepszy wynik na 100 metrów w 2019 roku wynosił 9,76, a kolejne już 9,86. Niby piąty wynik, a już nie przełamał 9,90.

A w 2009 nawet 9,85 nie dawało medalu. Na igrzyskach w Londynie rezultat 9,80 nie dał nawet brązowego medalu! A teraz? Podejrzewam, że jeżeli ktoś pobiegnie delikatnie poniżej 9,80 to może być nawet mistrzem olimpijskim... Także widać, jak poziom spadł w sprintach.

Niemniej, to odnosi się tylko do konkretnego dystansu. Nie całej lekkoatletyki.

1

@Hiacynk Piłka nożna, koszykówka, hokej, biegi kobiet na 400 i 800 m, 110 płotki panów tak jak setka i skok wzwyż mężczyzn, kolarstwo szosowe (doping). Tenis ziemny (ciągle trzy osoby na topie), narciarstwo alpejskie ...

53

@Janiama Serio uważasz ze poziom piłki jest niższy niz kiedyś? Ja uważam ze piłka jest właśnie książkowym przykładem na to jak sport idzie z czasem do przodu.
Poza tym według mnie, to ze np. ciągle 3 te same osoby w tenisie czy w innym sporcie sa na topie to absolutnie nie znaczy ze poziom tego sportu jest niski.

6

@Janiama Nie zgodzę się, że poziom piłki nożnej spada. Oglądałem retro mecze. Przede wszystkim była wolniejsza gra, mniej płynna. Zespoły skupiały się bardziej na obronie, więc przed powiedzmy 16 rywali robiło się więcej miejsca i można było naprawdę samemu z piłką przebiec kawał drogi. Uważam, że wszystko się staje w futbolu bardziej profesjonalne, szybsze, dokładniejsze. Kiedyś na pewno lepiej bronili niż teraz, ale ogółem nie powiedziałbym, że futbol zalicza regres.

0

@Arkon tak zgodzę się zwłaszcza ale jeśli chodzi o wagę ciężką,w niższych kategoriach są wielcy bokserzy-Crawford,Pacquiao,niesamowity Łomaczenko i kilku innych

10

@Janiama
Grałeś w pilke w latach 90 zakładam, wiec porównaj sobie ile miejsca miales na boisku w latach 90, a ile miejsca jest teraz. Jak poprawiono gre presingiem i gre na kilku metrach przestrzeni i masz odpowiedz, że futbol akurat poszedł mocno do przodu.

4

@bixmix Poziom piłkarzy pod względem przygotowania motorycznego i taktycznego jest lepszy ale pod względem umiejętności piłkarskich to nawet nie ma co porównywać. Taki Baggio, Xavi, Iniesta, Roben, Ribery czy też Pirlo będąc w dobrej formie fizycznej w dalszym ciągu byliby najlepsi. Tak samo Stoiczkow Henry czy też Ronaldinho. To byli piłkarz technicznie nienaganni a teraz takich brakuje.

3

@Hiacynk skoki narciarskie. Gdyby nie przebudowane skocznie to rekordy sprzed kilkunastu lat z czasów Achonena, Małysza i innych byłyby zapewne w większości niepobite.

7

@Hiacynk Ja mam wrażenie, że dzisiaj piłkarze są bardziej atletami niż piłkarzami. Mniej obecnie jest świetnych techników.
Też widać to po budowie ciała, że dzisiaj jest dużo młodych piłkarzy z długimi, sprinterskimi nogami (Mbappé, Trent, Rashford), a mało z nisko osadzonym środkiem ciężkości jak np. Messi.

1

@rafalnac87 Nie twierdzę, że nie ma teraz dobrych bokserów. Najbardziej mi przeszkadza fakt podziału na federacje. Tak jakby w piłce było kilku mistrzów świata. Ali walczył z każdym, a teraz nie możemy doczekać się pojedynku Joshuy z Wilderem.

3

@AmigoBlancos @Hiacynk Panowie ciezko mi pisząc przekazać to co myślę. W sporcie najważniejsze są umiejetności piłkarskie. Wy piszecie o tym że nie ma miejsca, że każdy zapierdziela ale zapominacie że kiedyś można było grac do bramkarza i on łapał piłkę w ręce. To powodowało że taktyka była zdecydowanie mniejsza. Piłkarze urodzeni w latach 60 czy też 70 uczyli się grać na podwórku i codziennie przez kilka godzin to robili. Do tego dochodził trening w klubie. Gra w piłkę to jak gra na pianinie, ilośc czasu spędzonego z gałą jest najważniejsza. Dlatego patrząc na piłkę od początku lat 80 uważam że obecnie piłkarze sa coraz słabsi piłkarsko. Mecze są coraz mniej widowiskowe bo dużo w niej siły, taktyki, biegania ale mało gry w piłkę. Ilu piłkarzy obecnie jest wstanie strzelić z rzutu wolnego 5 bramek w sezonie? Mają 9 metrów mur od piłki, nowoczesne buty i piłki a tak naprawdę nie potrafią pokonać bramkarza. Dlatego cały czas na topie sa ci starsi pilkarze i trudno młodym wystrzelić.

1

@Janiama Zgodzę się, dzisiaj jest dużo mniej gwiazd niż np. 10-15 lat temu.

1

@contowsky Panie, niech pan poprawi nazwisko mojego ulubionego skoczka Ahonena, bo wyjdę z siebie! haha ;)

1

@Arkon podział na federacje jest od dawna już,ale to co zrobiło WBA to już skandal,jakieś Interimy itp,w każdej wadze 3 mistrzów,zwykła szopka,taki Crawford nie może z nikim godnym walczyc bo jego promotor Arum jest skrócony z całą resztą więc w większości przypadków to wina promotorów a cierpią na tym i zawodnicy i kibice

1

@sendesara Dokładnie tak. Oglądanie Brazylii na początku XXI w. a Francji w 2018 to przepaść. Odeszli Xavi, Iniesta, Pirlo, Ronaldinho... I kto jest za nich? de Bruyne, Thiago i Verratti grają już ponad 5 lat na topie, Busquets mimo wielu ograniczeń jest ciągle wybitnym ŚPD. Strasznie mało jest techników w pomocy (i na skrzydłach) i bardzo nad tym ubolewam.

2

@Janiama Też mnie boli kierunek, w którym to idzie, ale zestawiając drużyny z dawnych czasów z aktualnymi drużynami byłaby przepaść na korzyść tych drugich. Oczywiście jeśli chodzi o np. całą ligę, a nie wyselekcjonowane jedenastki.

1

@inViNcibl3 Jeżeli masz piłkarzy słabszych technicznie to starasz sie to wyrównać siłą wybieganiem i taktyką. Dlatego Islandia w pewnym okresie była trudna nawet dla Argentyny.

0

@Janiama Wiem mniej więcej o co Ci chodzi. To samo, ale krócej poniekąd opisał @sendesara. Tylko nie chodziło mi o ocenianie piłkarzy jako jednostki, tylko ogólnie poziom całej drużyny, poziom rozgrywek w danych ligach, poziom Ligi Mistrzów. I tak jak uważam, że kiedyś byli piłkarze przez duże P, a teraz sporo jest pozorantów, albo atletów, jak już to wyżej koledzy nazwali, tak nie powiedziałbym, że piłka nożna zalicza regres (futbol to sport zespołowy i możemy mówić, że kiedyś było więcej magików - zgodzę się z tym, ale nadal wracamy do tematu indywidualności, zamiast mówić o piłce nożnej 11v11).

0

@mr_robot Taki De Bruyne jest świetny, z przyjemnością ogląda się jego niesamowitą precyzję podań i strzałów, ale też jest jednym z tych którzy mają długie nogi. Jego ruchy z piłką nie są jakoś bardzo zgrabne, owszem kontroluje ją, ale nie jest w tym specjalnie "miękki".
Thiago i Verratti mają to coś, ich ruchy są zgrabne, plus u Thiago dochodzi częste operowanie podeszwą co też jest ogromnie przyjemne do oglądania.
https://m.youtube.com/watch?v=7VPc7yywzlU
https://m.youtube.com/watch?v=M7cPZAndWdk

0

@NeroTFP czuję się zaszczycony bo w gimnazjum miałem 10:30 to chyba dobrze?

3

@contowsky Rekordy skoczni raczej nie świadczą o poziomie skoków. Zależą od tego w jakich warunkach rozgrywane są konkursy i na co pozwoli jury.

W Innsbrucku przez kilkanaście lat rekordzistą był Hannawald, ale przyszedł konkurs w 2015 roku, powiało pod narty i okazało się, że trzynastoletni rekord został pobity dwukrotnie jednego dnia.

Dziś w skokach poziom jest o wiele wyższy. Wiele skoczni ma dziś problem, ponieważ trzeba dorabiać belki, żeby przeprowadzać konkursy PŚ. Choćby konkurs w Trondheim w 2018 roku, gdzie Stoch bił rekord z 1 belki, albo Innsbruck rok później, gdy Kobayashi skoczył 136.5 metra z belki dorobionej dzień wcześniej.

1

@pawelfcb2010 w Vikersund w 2011 też była taka sytuacja, że skakali z belki 0.

1

@pawelfcb2010 Plus aspekt ilu zawodników wygrywa, staje na podium, jak często zmienia się czołówka, jak wielu kandydatów jest do medali, pokazuje, jak poziom skoków wzrósł. Nie ma już absolutnej dominacji, chyba, że ktoś jest w takiej formie jak Kobayashi czy Stoch. Niemniej, wtedy taka forma wynika wtedy z niesamowitego poziomu, a za plecami ciągle toczy się walka. Dominacja Stocha nie wynikała przecież z tego, że nie miał mu kto zagrozić, a z faktu, że zwyczajnie nie było na niego mocnych, bo skakał na niewyobrażalnym poziomie.

@jeyx77x Ale to chyba na 60 metrów, co? :)

3

@Hiacynk waga ciezka w boksie. kiedys walczyli 15 rund, teraz w czasie 12 to juz zazwyczaj ledwo chodza a pasy mistrzowskie ma fury noszacy do ringu wielki brzuch. frazier, tyson czy lennox to by go zabili w czasie walki chyba.

0

@jeyx77x to ja w podstawówce miałem 8,12 na 60 xd

0

@sendesara KDB w istocie jest bardziej fizyczny, choć jakości ma bardzo dużo. Co do podeszwy - też to uwielbiam :)

0

@NeroTFP Chyba za daleko zabrnąłeś, wg mnie opisujesz to samo na 2 sposoby. Dominacja Messiego, Barçy Guardioli czy Ahonena wynikała z ich wielkości, którą równie dobrze można nazwać słabością rywali. Gdy Leo zawiesi buty na kołku, Złote Kalosze i Globusy mogą co roku zmieniać właściciela, a najprawdopodobniej każdy, który je zdobędzie, będzie umiejętnościami lata świetlne za drobnym Argentyńczykiem.

2

@Janiama tenis ziemny? Akurat te 3 osoby na topie sa kapitalne i byc moze to po prostu 3 najlepszych w erze open / historii i to w zadnym razie nie swiadczy ze poziom jest nizszy.

1

@Hiacynk dokladnie - pilka jako sport i poziom jest zdecydowanie na wyzszym poziomie. Moze nawet jesli jest paru graczy mniej z topu co nie jest az tak technicznie mocnymi to jednak pilka to jest szereg tematow. Dlatego zapewne obecne ekipy ogrywalyby tez z przed X lat wlasnie na te wzgledy (taktyka, przygotowanie fizyczne)

0

@mekston Oczywiscie że piłka nożna nie jest na wyższym poziomie niż kiedyś. Każdy z piłkarzy z lat 80 czy też z 90 dzisiaj spokojnie dałby sobie radę bo umiejętności pilkarskie mieli na zdecydowanie wyższym poziomie. Lato czy też Gadocha biegali poniżej 11 sekund na 100m a to tylko przykład że wcześniej piłkarze byli szybcy i o doskonałym przygotowaniu fizycznym. To że piłka wyglądała jak wyglądała jest wynikiem taktyki która przez przepisy inaczej wyglądała niż teraz. Kiedyś naprawdę w piłce ale ogólnie w sporcie pracowało się mega ciężko a umiejętności piłkarskie były na kosmicznym poziomie co pokazywał mi Lucjan Brychczy na treningach ale też Darek Dziekanowski czy też Janek Urban. Absolutny top pod tym względem. Warto obejrzeć sobie mecz Polska Brazylia z 1974 r lub Polska Belgia z 1982 to zobaczysz jak piłkarsko wysoki był poziom. Co tenisa, uważam że poziom tych trzech zawodników jest genialny ale oni są jeszcze z poprzedniej dekady a nowych wspaniałych tenistów nie widać. Wcześniej był wysoki poziomi z wieloma wspaniałymi zawodnikami. Lendl, Connors, McCenroe, Wilander, Agassi, Sampras, Becker i wielu innych zawodników.

1

@sendesara Jeszcze przypomniałem sobie o Eriksenie, bo gra na peryferiach wielkiego futbolu ;) Do jakiego typu go zaliczymy: miękkiego czy twardego? Dla mnie gdzieś pośrodku.

0

@Janiama Patrząc na 10, 15 lat do tyłu to może, ale porównując do czasów Pelego to piłka teraz jest na dużo wyższym poziomie.

0

@mr_robot Trudno mi go gdzieś umieścić.
https://m.youtube.com/watch?v=sQDGu2N7ci4

0

@Janiama oczywiscie że piłka jest na wyższym poziomie niż kiedyś - obecnie piłkarze spokojnie daliby sobie radę również wcześniej. Przygotowanie fizyczne, taktyka, ustawiania się, maksymalizacja szans, współpraca na boisku itp to są elementy które piłkarze teraz ćwiczą i jest to też element ich rzemiosła piłkarskiego, czy nawet wizja gry, a technika u wielu wcale nie kuleje - często jest na odpowiednim poziomie pozwalającym osiągać określone cele na boisku. Trenerzy chcą wygrywać mecze i sprawiają, że drużyny funkcjonują coraz lepiej. Poza tym bardzo trudno ocenić różnicę w technice i ustalić liczbę piłkarzy która "była lepsza w tym aspekcie" od obecnych.

Mozna sie zastanawiać czy piłkarze grający w prime w latach 2010-2015 mieli lepszą technikę niż Ci obecnie (to jest różnica paru lat, więc zaraz nie pisałbym, że piłka obecnie jest słabsza niż kiedyś, a na pewno nie 40 lat temu), ale akurat pisanie o 1974 czy 1982 (widziałem powtórki wielu starszych spotkań) przy wielu spotkaniach w kolejnych latach - czy to 2000, 2010, 2015 czy obecnie jest nie na miejscu.

W ogóle to jest takie gdybanie, ale zdecydowanie nie zgadzam się z twoją hipotezą:) - technika to też jeden z elementów gry, ale piłkarze i drużyny są lepiej przygotowane do gry w piłkę na 90 minut.

Co do tenisa - off-topic, ale tutaj też przykład, że technika to nie jest jedyny element gry, a to przecież sport indywidualny. Taki Dimitrov ma niebywałą technikę odbić, ale to nie znaczy, że jest lepszy od innych graczy.

Kontynuując z tenisem - trudno powiedzieć, bo ta trójka jest tak mocna, że Ci młodsi się nie przebili. Na nawierzchni ziemnej widać jak świetnym graczem jest Thiem, który mógłby już dominować na tej nawierzchni gdyby nie Nadal. Radzi sobie w wielku spotkaniach z Djokovicem (dla którego wiadomo nie topowa nawierzchnia ale i tak jest bardzo mocny). Jest w tym jednak dużo gdybania, bo t trójka zdominowała tenis i to oni są odpowiednikiem Agassiego, Samprasa, Lendla (czyli tych wielkich z przeszłości - tylko może nawet poziom wyżej, co może sprawiać wrażenie, że Ci pozostali są zwyczajnie słabsi) - może gdyby ich nie było to byśmy teraz oglądali rywalizację Zvereva z Medvedevem i Thiemem.

0

@DonMatteo901 tutaj widać sentyment ze strony Janiamy do dawnych czasów, ale wcale tym topowym nie brakuje techniki użytkowej która jest potrzebna do gry na najwyższym poziomie. Cały czas też podnosi się poziom obrońców, bramkarzy i trzeba się odpowiednio dostosowywać i reagować.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 lefreux 87 pkt
2 maryjan240282 82 pkt
3 Tridente2015 81 pkt
4 goo_messi 80 pkt
5 _KrAtOs_ 79 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Czy Eric Abidal powinien zostać na stanowisku dyrektora sportowego FC Barcelony?