La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 1547 Culés

69

Tak sobie to czytam od paru miesięcy, może nawet i lat jak bardzo Nasz kraj ewoluuje i w jakim kierunku. Urodziłem się w Polsce dumnym, katolickim kraju w 1980r. Tak jak wielu z Was rodzice wybrali mi płeć, oraz dali do chrztu, jak i komunii Świętej. Nigdy nie miałem im tego za złe, bo dla mnie, Polaka to jest przywilej oraz duma, że mogę nosić Orła Białego na piersi oraz w sercu. Mój dziadek walczył za ten kraj na II Wojnie Światowej i był wielokrotnie odznaczanym kombatantem. Babcia jedna czy druga pracowała w fabrykach gdy na Naszych pięknych ziemiach grasowali Niemcy oraz Rosjanie. To moi dziadkowie wpajali mi wartości takie jak Bóg, Honor i Ojczyzna. To oni opowiadali mi, że wielokrotnie modlili się o koniec wojny, czy inne łaski jakże bardzo im potrzebne.
Mówię Wam to dlatego, że mnie jako katolika wtykanie "sześciokolorowej flagi" w pomnik Pana Jezusa bardzo mocno dotyka. Nie zgodzę się by ludzie o innych przekonaniach wpajali w moim kraju wartości daleko odbiegające o fundamentów Jego powstania. Wszyscy mają prawo do bycia wolnym, lecz prócz wartości etycznych liczą się jeszcze dobro i tradycja. Dlaczego ludzie w Arabii Saudyjskiej czy Japonii nie próbują na siłę zmienić swoich krajów na chrześcijańskie? Dlaczego w Katarze feministki nie chodzą z transparentami o ich "narządach rodnych"?
Odpowiedź jest jedna, bo w ich ojczyznach fundament wiary wygrywa z nowościami. Nie chcę rozpisywać się w co każdy powinien wierzyć, bo mamy demokratyczne Państwo, chciałem tylko jako pierwszy przypomnieć o wartościach dalece odmiennych od "zachodniego walca", który ma za nic korzenie staroeuropejskie. Ludzie trochę pokory, bo żyjecie w kraju mocno konserwatywnym, gdzie ludzi nie da się przekupić pierdołami, bo Polacy latami byli gnębieni. Trochę szacunku do pomników wiary, choćby z punktu widzenia człowieka, który za kraj przelewał krew a nie smsy. Nie wariujmy jak cały zachód, w którym ślub z lalką zoombie nikogo nie dziwi.
Nie pozwólmy garstce ludzi wyznaczać norm obyczajowych. Każdy ma prawo mówić co chce, lecz nie powinien obrażać wartości innych. Ja jako Polak czuje się dotknięty, bo moje fundamenty zostały zniesławione.
"Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu".

34

@kakusus No i bardzo słusznie. Polska, Arabia Saudyjska, Katar dwa bratanki :D Porównujmy się do innych fundamentalizmów religijnych bo w sumie też się nim stajemy.

32

@kakusus Myślę, że Jezus nie miałby nic przeciwko, kazał miłować wszystkich.. To tylko flaga a nie uj na czole. Śmieszą mnie już problemy niektórych ludzi.

15

@kakusus Brawo TY! nic dodać nic ująć!

15

@kakusus Masz prawo walczyć o swoją wizję Polski, a inni mają prawo walczyć o lewicowe ideały. Tak to wyglada na tym świecie.

Cokolwiek zwycięży, zmiany nie będą stałe, a wszystko kołem się obróci. Nie poprzestaniemy na jednej zmianie, bo tak mamy w naturze.

35

@kakusus Kwestia wartości i wrażliwości. Ja jako Polak czuję się dotknięty, gdy się w mojej ojczyźnie dyskryminuje mniejszości, gdy czołowi politycy dla własnej korzyści odmawiają moim rodakom człowieczeństwa, gdy kościół odpowiedzialny za gwałcenie dzieci szczuje na innych itp., itd.

20

@kakusus Jest konserwatywnie, ale to się zmieni. Dinozaury tradycji się zestarzeją, powymierają. Liczebność populacji Polski do 2100 ma zmniejszyć się do ok.25 mln.
Ich miejsce siłą rzeczy zastąpią imigranci z innymi tradycjami. Zrobi się bardziej międzynarodowy tygiel i tradycje się zmienią.

Ludzie lubią wygodę, pławią się w niej jak prosiaczki, nie chce się mieć i wychowywać dzieci, tradycje religijne już coraz bardziej przypominają dekoracje lub nawyki.

Uważam, że jeśli czyjeś fundamenty wiary można podważyć czy urazić kolorową flagą, to taka wiara jest g...o warta.

25

@Comentateiro Czyli według Ciebie można sobie znieważać czyjąś religię i nie powinno to wywoływać żadnej reakcji ze strony jej wyznawców?

Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora z tymi prosiaczkami, bo nie wszyscy wyznają zasadę "wstać, przeżyć i iść spać".

3

@Comentateiro Chcąc nie chcąc, myślę, że w przyszłości patriotyzm i tradycje zestawione będą do wydzielonych parków historycznych na miarę rezerwatów dla Indian. Jako gatunek wchłaniamy technologię i jest ona jednym z głównych źródeł zmiany i liberalizacji. A tego będzie coraz więcej i więcej.

Z czasem stosunki międzyludzkie będą ulegać degradacji, co już widzimy po relacjach w rodzinach. Takie procesy to rdza na dawnych, patriotycznie ukształtowanych podgrupach społecznych. Ale to raczej nieuniknione. Wybieramy to, co wygodniejsze, przyjemniejsze.

10

@kakusus "A co jeśli Jezus był gejem? Nie wiemy tego. Jedyne co wiemy to to, że nie miał żony, trzymał się z facetami i kochał wszystkich ludzi. "

Przemyśl to pod tym kątem. Bo możesz się mocno zdziwić.

3

@KapiFCB Mój stosunek do wiary określiłem już wiele razy, ale zawsze w takiej interpretacji "Jezus kochał wszystkich", zastanawia mnie czy kochałby też Hitlera, Stalina, albo sadystycznych morderców.

9

@kakusus Twoim fundamentem są jakieś pomniki? Ciekawe. Niech każdy sobie wierzy w co chce. Mnie np. obrażają (w sumie wkurzają) dzwony kościelne o 8 w sobotę i uważam je za zaścianek, brak empatii i idiotyzm.

1

@kerouac Tak. Ale kochać to nie to samo co popierać albo godzić się z tym co ktoś robi.

2

@mr_robot W jaki sposób obrażają Cię dzwony kościelne? Wyzywają Cię?

29

@kakusus
Problem z LGBT w tak katolickim, tradycyjnym, konserwatywnym kraju został sztucznie wywołany przed wyborami aby scalić elektorat pewnej partii jak i osób o konserwatywnych poglądach. Dziwie się, że ludzie sie jeszcze na to nabierają i jeszcze łączą od katolicyzmu po II wojne światowa i order Orła Białego jako zestawienie antyLGBT. Od lat mamy konserwatywne rządy (nawet PO-PSL nie chciała ruszyć chociażby tzw. konsensusu aborcyjnego mimo że jest jednym z najbardziej radykalnych w Europie) i o żadnej zmianie prawa nie ma mowy w kraju w którym wszystkie prawa w Polsce (nawet z łamanie konstytucji) stanowi partia o jasnych homofobicznych poglądach. Nie rozumiem tego wpisu, jeszcze przed wyborami jako agitacje polityczna bardziej bym zrozumiał intencję, ale teraz?
A co korzeni chrześcijańskiej Polski to przypominam wyrywanie zębów przez Chrobrego za nie przestrzeganie postu w piątek, czy rewolte antychrześcijańską która się przetoczyła przez Polskę w XI w. bo Polacy nie chcieli chrześcijanstwa. Ja rozumiem wartości, ale mieszanie wszystkiego (od Japonii, Arabii saudyjskiej, polskich korzenii chrześcijaństwa, II wojny światowej) byleby pokazać jak złe jest LGBT, gdy obecnie nie stanowi ono żadnego zagrożenia w tak katolickim państwie budzi u mnie dziwne wrażenie atencji sztucznie wytworzonego tematu.

17

@JimMorrisonFCB
Jeśli kogoś uraża flaga na Jezusie, który kochał ponoć wszystkich ludzi, także tych z LGBT, to ma nierówno pod sufitem. Taka osoba jest przewrażliwieńcem a jej wiara jest fałszywa lub słaba i na pokaz.

Ja muszę znosić to, że w publicznym miejscu takim jak szkoła wiesza się symbol religii, która wymordowała miliony ludzi w swoich dziejach, a dziś ukrywa pedofili po parafiach i jako instytucja nic z tym nie robi.
I mimo, ze mnie to wkurza, nie chodzę skomleć po forach, że to mnie znieważa, choć osobiście te bandziory z episkopatu plują mi i samym katolikom w twarz.

Katolicy powinni grzmieć na ten temat, ale dwulicowcy siedzą cicho i dają przyzwolenie na patologię. Tymczasem flaga, która nie robi nikomu krzywdy, a już na pewno nie Jezusowi i temu całemu zastępowi świętych, budzi jakąś sraczkę religijną.

Hipokryci. Całe zakłamane katolickie środowisko.

6

@kakusus brawo Ty. U mnie sytuacja wygląda / wyglądała podobnie. Ludzie po prostu nie wiedzą jak wielkie przywileje posiadają. Wszyscy piszą o tym, że tu komuna, i w ogóle, a obcokrajowcy mieszkający w Polsce lepiej wypowiadają się o naszym kraju niż sami Polacy.

2

@JimMorrisonFCB Brawo kolego właśnie o to mi chodziło, ludzie tacy jak wyznają trochę więcej niż tylko własne zachcianki. Patrzenie na świat przez pryzmat tylko własnego "ja" to trochę za mało.

1

@Azi Nie można wymagać od człowieka takiej miłości. Jest nienaturalna, psychodeliczna wręcz i stanowi aberracje. To coś ponad nasze siły. Dlatego odwoływanie się do opisanej miłości Jezusa nie ma sensu, bo nigdy nie osiągniemy jego stopnia.

Tak, wiem - to droga i cel sam w sobie. Niemniej to jak oczekiwać po człowieku, że przemieni wodę w wino zdolnościami psionicznymi.

1

@KapiFCB Nie wiem co chcesz tym uzyskać dolewając "oliwy do ognia". Weź sobie w łapki taką najchętniej poczytną "książkę" na świecie i tam przeczytaj a potem będziesz wiedział.

17

@Comentateiro Uraża, ponieważ celem osób, które ją tam powiesiły (tak samo jak "przyozdobiły" wizerunek Jezusa tęczowymi penisami) nie jest wcale symaptyzowanie z tą religią. Rozumiem, że gdyby Tobie ktoś namalował na drzwiach domu penisy to czułbyś się z tego dumny i jeszcze pogratulował pomysłu osobie, która to zrobiła.

Zgoda, w imię chrześcijaństwa śmierć poniosło wiele osób, ale to jest przykład podobny do sytuacji z nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej. Czy fakt, że wymordowali oni miliony ludzi ma znaczyć, że należy nienawidzić współczesnych Niemców?

"I mimo, ze mnie to wkurza, nie chodzę skomleć po forach, że to mnie znieważa, choć osobiście te bandziory z episkopatu plują mi i samym katolikom w twarz." - jakby nie patrzeć właśnie to robisz.

Zgaduję, że jesteś osobą popierającą ruch LGBT, ergo jesteś osobą tolerancyjną. Dlaczego więc nazywasz hiporytami WSZYSTKICH ludzi z katolickiego środowiska? Czy Twoja tolerancja kończy się w momencie, gdy ktoś jest wyznawcą katolicyzmu? Strasznie to słabe.

2

@kakusus Osobiście uważam, że głównym powodem dla którego kosmici się z nami nie skontaktują jest fakt, że człowiek uważa się za lepszego od drugiego z powodu urodzenia się na innym kawałku piachu.

3

@kerouac Człowiek nie ma sił psionicznych więc nie przemieni :)

Nawet charyzmatycy nie mają żadnych "mocy". Jedyne co mogą zrobić to modlić się za kogoś i liczyć że za ich wstawiennictwem coś się wydarzy (celowo nie używam słowa cud). W sensie że to Bóg działa przez nich. Ale nawet Jezus nie wszystkich uzdrowił bo część ludzi zwyczajnie w niego nie wierzyła. Nie wierzyła chociaż widziała jak dokonywał cudów. Bo Bóg szanuje wolność człowieka i nie przymusza nikogo do absolutnie niczego. Daje jedynie możliwość ale to od nas samych zależy czy z niej skorzystamy. Ale tutaj wchodzimy na fundament wiary katolickiej - wolność.

1

@Azi W pewnym sensie obrażają moje uczucia religijne, bo nachalnie nakłaniają do bycia chrześcijaninem. Nie żyjemy przecież w czasach bez internetu tv, radia, żeby przypominać ludziom, o której jest msza, bo ci co chodzą to wiedzą. Oczywiście bardziej pasuje słowo "denerwują", ale tak samo jakaś flaga na jakimś pomniku nie bardzo może kogoś innego obrazić czy podkopać jego fundamenty :D
Edit. Oczywiście krzyże w szkołach i innych miejscach publicznych też są absurdalne i raczej miło się nie kojarzą.

3

@Azi Niech będzie, jako ateista nie mogę się z Tobą zgodzić, ale też rozumiem i szanuję twoje podejście do sprawy. Dobrej nocy!

2

@JimMorrisonFCB Bo to jest taka wybiórcza toleracja :D
Taka w stylu "tych toleruję a tamtych już nie. I co mi zrobisz?".

3

@mr_robot czyli przeszkadzają Ci dzwony w kościele będące wyłącznie elementem tradycji. A np. wolne w święta katolickie? To już Ci zapewne nie przeszkadza? Albo święta państwowe? Albo stroje ludowe? Inne tradycje? Też Cię obrażają?

0

@kakusus Rodzina słowem silna https://youtu.be/7oaeGPSQGqE

2

@Azi Oczywiście, że miło jest mieć wolne, ale jeśli w roku byłoby kilka dni mniej wolnego to nic by się nie stało. Stroje ludowe nie wiszą w salach publicznych szkół z tego co wiem. Każdy może je nosić kiedy chce.

5

@pax Mała errata historyczna:
"wyrywanie zębów przez Chrobrego"
To nam podaje jedynie Thietmar, który szczerze naszego Bolka nienawidził, co czyni ten przekaz niezbyt wiarygodnym. Natomiast jeżeli chodzi o charakter kar wydawanych przez niego, to już bardziej zaufane źródło, czyli Brunon z Kwerfurtu wspomina, że grupa bandytów, która zabiła Pięciu Braci Męczenników (pojawili się oni w Polsce za protekcją władcy i z aprobatą cesarza) dostała jedynie obowiązek wiecznej pokuty w klasztorze. To wyrok rodem z prawodawstwa Karolingów, na tym się musiał Chrobry wzorować (co nie było niczym niezwykłym w tamtych czasach, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę osobę Ottona III z którym nasz król był bliski, a Karol Wielki był jednocześnie wzorcem monarchy dla całej Europy), a tam aż tak surowo nie karano za nieprzestrzeganie postów.

"rewolte antychrześcijańską która się przetoczyła przez Polskę w XI"
O niej nie mamy zbyt wiele w źródłach. Gall napisał, że spowodowała ogromne zniszczenia, Katedra Gnieźnieńska miała być zamieszkana przez zwierzęta po tym, a tymczasem kilka lat później król czeski Brzetysław robi najazd i kradnie z niej relikwie. Mamy więc pewną niekonsekwencje w przekazie. Z tego powodu nie wiadomo czy to w ogóle się wydarzyło i czy miało wymiar religijny, bo na to bezpośrednich dowodów nie ma. Upadek organizacji kościelnej w Polsce bardziej właśnie wiąże się z atakiem Czech niż tą rewoltą.

Ale, że Polska od zarania państwowości była katolicka, to jasne, że nie. Takie ujęcie jest szkolne, podstawówkowę wręcz i związane z polityką historyczną państwa. W końcu trzeba jakoś tożsamość narodową tworzyć lub utrzymywać.
Realia za to były inne. Raz, że mamy pogańską przeszłość, którą słychać u Galla, Długosza, Kadłubka, bo w końcu Popiel, Piast Kołodziej itd. Po drugie, to chrzest Mieszka I dotyczył jego i co najwyżej ówczesną elitę (kolejny argument przeciw rewolcie pogańskiej). Chrystianizacja reszty społeczeństwa przyszła znacznie później, bo to można umieścić najwcześniej przy recepcji reformy gregoriańskiej, czyli XII w., jak nie już przełom XII i XIII. Również nie w taki sposób, że był Spytko poganin, ciach, jest już katolik. Mnóstwo osób przyjmowały chrzest, lecz jedynie z nakazu, aby mieć spokój, a tak to nadal praktykowali dawne wierzenia. Stare ceremonie mieszały się z chrześcijańskimi. Ewentualnie się niby nawrócili, ale jakie mogli mieć pojęcie o swojej nowej religii? Bez znajomości łaciny nie przeczytają przecież PŚ, nie zrozumieją mszy, a nie każdy zapamięta, co im mówił ten mnich lub ksiądz w jakiś codziennych rozmowach lub w misji.
Warto także wspomnieć, że barbarzyńska Europa wraz z przyjęciem Chrystusa nie wyzbyła się od razu swojej innej tożsamości. Francja, Anglia, HRL i także Polska nie były rzymskokatolickimi państwami, a rzymsko-pogańsko-katolickimi. Elementy tradycji plemiennych łączyły się z etosem rzymskim i chrześcijańskim, więc ta kultura nie jest całkiem jednolita, a była taką hybrydą.
Sprawa się komplikuje, jednak mocniej w dalszych latach, jeszcze przy okazji spoufalania się z Litwą, późniejszą unią, kulturą szlachecką, naszą tolerancją religijną. Tak naprawdę katolicyzm staje się twardym elementem tożsamości Polaka dopiero po przetrwaniu potopu, po cudzie w Częstochowie.

8

@JimMorrisonFCB Bądź łaskaw nie wypowiadać się za mnie. Penisy w moim przekonaniu są niedopuszczalne i tu ewidentnie widać złą intencję. To może urażać wierzących, a wręcz zdziwiłbym się gdyby przeszli obok tego obojętnie. Tu moja tolerancja się kończy. To nie jest flaga.

Nie myl skomlenia po forach z jedną odpowiedzią, którą sam niejako wywołałeś ilustrując mierne fundamenty wiary katolików, których wiarę gwałci flaga.

Porównanie do nazistów jest brawurowe.
Bandziory mordują = głosiciele moralności mordują

Wg mnie historia kościoła dyskwalifikuje go ze sceny publicznej. Ta instytucja tyle razy kompromitowała się odchodząc od Boga, że czego tu więcej trzeba.

Katolik chcąc nie chcąc, idąc do kościoła, popiera tę krwawą historię, obecną instytucjonalną pedofilię, galopujący materializm duchownych i inne liczne grzeszki. Odbyłem te dyskusję z moimi wierzącymi znajomymi i oni nie czują, ze idąc do kościoła, dalej przyzwalają na gwałty. Gdzie jest ta czerwona kartka pokazana oprawcom. Ano utonęła w morzu dekoracji kościelnych i powierzchowności wiary.

To jest słabe powiadasz. Wyznawca katolicyzmu to dla mnie trudne wyzwanie. Przewrażliwieni na swoim punkcie wręcz obsesyjnie, nieczuli na krzywdę innych. Katolik, który nie ujmuje się za innymi, czy to gejami, czy ofiarami pedofilii kościelnej nie jest katolikiem. Jest atrapą katolika.

Czemu nazywam wszystkich katolików hipokrytami? Bo przyjmując moją optykę powyżej, każdy kto chodzi do kościoła, podpisuje się pod instytucją, która systemowo chroni przestępców (niedopuszczalne - co z moralnością). Potem ci przestępcy udzielają np. sakramentów (jakim prawem - co z moralnością?). Tworzy się teatrum, gdzie nieświęci udają świętych, a wierni udają, że ci nieświęci są święci, mając klapki na oczach. Nie mówiąc o wszystkich mafiach Watykanu - cóż to jest dopiero za bagno!!!

Oczywiście można udawać, że oddziela się sprawy swojej wiary od takich błahostek jak moralny upadek instytucji, która udając świętość, namaszcza wiernego. Jednak ja patrząc z boku tego nie potrafię zrobić.

Katolik chowa głowę w piasek. Ręki nie przykłada bezpośrednio, ale pośrednio już tak. I powiedz mi czy ja mam szanować katolików?
Może daj mi jakiś promień nadziei, że warto, bo ja go nie widzę.

8

@Comentateiro Dziękuję za obszerną odpowiedź. Postaram się odnieść do wszystkich akapitów.

Myślę, że obydwoje dobrze wiemy, że wywieszanie flag będących symbolami ruchu LGBT nie jest pro-chrześcijańskie, a jest tylko próbą zwrócenia uwagi na cały ten ruch.

Mojej wiary osobiście takie zachowanie nie obraża, ale daleki jestem od uznawania tego za coś (z braku lepszego słowa) dobrego, pozytywnego i potrafię sobie wyobrazić, że komuś może się zrobić zwyczajnie przykro, gdy jeden z symboli religijnych przykrywany jest flagą LGBT (skrót myślowy do rozwinięcia powyżej).

Porównanie może i brawurowe, ale moim zdaniem dość dobrze pokazujące realia. Bo chyba sam przyznasz, że w ostatnich latach raczej nieczęsto jesteśmy świadkami agresji Niemcy na Polskę, czy też chrześcijan na ludy innych wyznań?

Jeśli chodzi o 5 kolejnych akapitów to pozwolę sobie odpowiedź na nie zmieścić w jednym. Przede wszystkim chciałbym tu oddzielić ludzi od instytucji. Ja osobiście chodzę do kościoła dla Boga, a nie dla ludzi (grzesznych ofc) którzy tworzą kościół.
Tutaj różni się nasza optyka, bo Ty uważasz, że nie można oddzielić wiary od niecnych postępków kościoła jako instytucji, a ja uważam, że można.
Absolutnie jednak nie uważam, że należy zamiatać pod dywan wszystkie haniebne czyny kościoła takie jak nadmierne rozpasanie, a wręcz burżujstwo, liczne przypadki pedofilii. Wręcz przeciwnie - uważam, że takie zachowania powinny być stanowczo piętnowane, bo są nie tylko wbrew wszelkim zasadom moralnym i zwyczajnie wielkim złem, ale również dyskredytują całą organizację w oczach osób spoza wyznania, a i samych katolików.

Chciałbym jednak mimo wszystko żeby nie wrzucać wszystkich do jednego worka, bo znam przynajmniej kilkunastu księży, którzy są pasterzami z powołania, którzy mi pomogli w trudnych chwilach i którzy naprawdę czynią dobro organizując wszelkiego rodzaju zbiórki dla potrzebujących, rozmaite wyjazdy, konkursy, warsztaty z różnych dziedzin. Smutne jest to, że cała dobroczynna działalność kościoła została przesłonięta przez jednostki (tak, uważam że to mimo wszystko jest znaczna mniejszość), dla których w kościele miejsca być nie powinno.
Sam jestem tym zbulwersowany i bardzo mi zależy na tym, aby "wyrzucono wszystkie zgniłe jabłka z koszyka" i żeby kościół odzyskał twarz, którą ostatnimi czasy utracił.

Co do promyka nadziei to pocieszę Cię, że znam wielu ludzi takich jak ja - praktykujących chrześcijan, którzy żyją w zgodzie z drugim człowiekiem niezależnie od jego poglądów, pochodzenia, czy orientacji. Mnie osobiście największą radość sprawia bezinteresowna pomoc innym i naprawdę takich osób jak ja jest duuuuużo więcej.

Dzięki za dyskusję, możemy wrócić do niej jutro, dobrej nocy.


0

@mr_robot dzwony kościelne też nie wiszą w salach publicznych szkół. Co te szkoły mają wspólnego z tymi dzwonami?

1

@JimMorrisonFCB Chcialem się odwołać do Twojego "koszyka zgniłych jabłek". M. Trynkiewicz był - jest nauczycielem Wfu. Czy wszyscy nauczyciele to pedofile i mordercy? To w zupełności tak nie działa. Ksiądz też jest człowiekiem i popełnia błędy jak wszyscy za co powinien być ukarany zgodnie z prawem karnym w danym kraju. Lecz jak słusznie napisałeś ja też do kościoła chodzę dla Pana Boga i nie zgadzam się z tym by Jego imię było szargane przez akty wandalizmu ideologicznej grupy ludzi.
Miłego dnia.

2

@kakusus Powiedz to swojemu kościołowi, że księża powinni być karani zgodnie z prawem karnym. Twoja umiłowana instytucja którą obraża flaga ma na ten temat inne zdanie, wręcz o 180 stopni

1

@Azi Pięknie napisane, sam bym tego lepiej nie ujął.

3

@JimMorrisonFCB Taaa, tylko ludobójstwo w Rwandzie było raptem 26 lat temu.

4

@mr_robot Co do dzwonów, to wszystko zależy, jakich masz policjantów w okolicy. Ja lokalny kościół regularnie zgłaszałem za dzowny. Proboszcz coś się stawiał, ale jak kilka razy dostał po kieszeni, to się okazało, że można się ogarnąć.

2

@kakusus "Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu". Powiedz to najbardziej znanemu ostatnio rozwodnikowi i Pasterzom, którzy na jego działania pozwolili.

4

@JimMorrisonFCB "Zgoda, w imię chrześcijaństwa śmierć poniosło wiele osób, ale to jest przykład podobny do sytuacji z nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej. Czy fakt, że wymordowali oni miliony ludzi ma znaczyć, że należy nienawidzić współczesnych Niemców?"
Z pewną drobną różnicą: Mein Kampf - nie jest świętą księgą dla Niemców, natomiast Stary Testament jest.

0

@kakusus Rodzice wybrali płeć? To jakaś literówka?

1

@pax Dokładnie, sztucznie podnoszony i męczony temat.

3

@Bogan Niekoniecznie. Gdy dziecko ma zarówno męskie jak i żeńskie cechy, często do rodziców należał wybór.

0

@Persyfl Ok, myślałem że może jakaś literówka. Tej opcji nie brałem pod uwagę.

0

@Bogan https://www.wprost.pl/prime-time/gwiazdy/10245309/charlize-theron-pokazala-transplciowa-corke-majac-trzy-lata-powiedziala-ze-nie-jest-chlopcem.html
To nie jest literówka, a ty masz pretensje, że rodzice wybrali płeć za Ciebie, czy lepiej pozostać nieokreślonym bo po 18stce sobie wybierzesz?

0

@JacekM Panie Jacku jak starałem się wytłumaczyć wraz z Panem Morrisonem kościół to ludzie, wspólnota. Jak wszędzie znajdą się czarne owce. Ja chodzą tam dla Boga nie by solidaryzować się z Jackiem Kurskim. Jeżeli chcesz znać moje zdanie to były prezes TVP jest dalej mężem Pani Moniki Kurskiej.

1

@Bogan Tylko to są rzadkie przypadki i zazwyczaj rodzice płci nie wybierają. Nikt nie wybiera, po prostu się ją określa. A kolega tam sobie snuje fantasmagorie.

0

@l0Messini to dlaczego w Starym jak i Nowym Testamencie homoseksualizm jest potepiany?

1

@kakusus Nie, ale myślałem, że to lekarz mówi jaka jest płeć, za wyjątkiem wymienionym wyżej przez Persyfil. Dla mnie poza tym wyjątkiem są 2 płcie :)

1

@kakusus Ależ ja to rozumiem i cenię, tylko jeżeli nazwijmy to "walczy się" z przeciwną orientacją to może najpierw trzeba porządek zrobić na własnym podwórku? Tylko o to mi chodzi.

11

@kakusus A ja bym zwrócił na jedną ciekawą rzecz.

Lewicowcy tutaj pisali przy tematach związanych z rasizmem, że nie można Murzynów nazywać Murzynami, bo Murzyni twierdzą, że to ich obraża, więc nie można ich tak nazywać. No bo przecież czarnoskórzy powinni sami decydować, jakie nazwy są dla nich obrażające, a jakie nie.

Ale jeżeli katolicy twierdzą, że wtykanie wszędzie flag LGBT w katolickie pomniki, symbole itp. jest dla nich obrażające to o nie, to już tak nie działa. Tutaj już ci sami piewcy neomarksistowskiej rewolucji najlepiej wiedzą, co obraża katolików, a co nie, zaś zdanie samych katolików mają głęboko.

To się nazywa niezła moralność Kalego.

0

@Azi Chodzi tylko o to, że zupełnie nie rozumiem sens wieszania krzyży gdziekolwiek i walenie dzwonami na całe osiedle o 8 rano w sobotę. Może ty wiesz jaki jest tego sens?

0

@mr_robot Z całą pewnością robią Ci zwyczaj nie na złość...

2

@kamill// Bardzo trafne i w punkt, czyli jak zawsze "oni" wiedzą co dla mnie katolika jest obraźliwe. Pozdrawiam

1

@kakusus Pytanie do Ciebie i innych oburzonych: czy napisałeś lub napisaliście osobny post, gdy Jacek Kurski, którego ponad 20 letnie małżeństwo (trójka dzieci) zostało uznane za nieważne, i ponownie mógł wziąć kolejny ślub z ważnym dla katolików miejscu? Czy jeżeli jesteś katolikiem, to czy to obraża Ciebie?
Jak reagujecie na doniesienia o biskupach przenoszących do innych parafii księży oskarżonych o pedofilię?

3

@Mesi12 Nie tylko homoseksualizm. Tak samo inne rzeczy, seks bez ślubu, brak przestrzegania postu, antykoncepcja. Dlaczego ludzi którzy łamią powyższe się nie napiętnuje? Tym bardziej czyniąc powyższe a potępiajac orientację inna niż hetero człowiek okazuje hipokryzje. Dlaczego jeden grzech ma być poważniejszy niż inny. Zauważ ze w 10 przykazaniach nie ma nic o homo, a jest np " nie cudzołóż" czy to zatem nie jest poważniejsze przestępstwo wobec Boga?

0

@iksajotien napisałem o Kurskim ale nie czytałeś

0

@kakusus Napisałeś o Kurskim, owszem, ale nie osobnego posta na la ramblii. Tutaj chodzi o pewną proporcję, bo wydaje mi się, że jednak ponowne małżeństwo Kurskiego, które jest po prostu kpiną z katolicyzmu, jest poważniejsze niż flaga na pomniku. Tylko pomniku.

0

@iksajotien Dla ciebie kolego to tylko pomnik, dla mnie symbol II Wojny Światowej oraz monument katolicyzmu.
Powtórzę Ci do kościoła nie chodzi się dla księdza ani poklasku, a kolejny ślub Kurskiego to nieporozumienie rządzącej władzy, która nie do końca działa zgodnie z nauczaniem kościoła.

2

@l0Messini w 10 przykazaniach nie ma nic o homo, gdyż sodomici popełniają najgorszy z możliwych a mianowicie "Grzechy wołające o pomstę do Nieba". Polecam zgłebić temat. Pozdrawiam

« Powrót do wszystkich komentarzy