La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 721 Culés

47

Jak zawsze w punkt.@ArdoFCB @FC1899Barca @Shapiro
Do ataku!

konto usunięte

20

@Chakalaka Zaraz ci ktoś napiszę,że za PO było gorzej xD

35

@Chakalaka Jak patrze na niego to słabo mi się robi.

71

@Chakalaka Tia, a on niby myślał, hipokryta, jedni i drudzy nic nie warci

konto usunięte

50

@Chakalaka tak jak by on za swojej kadencji dbał o ludzi...

Śmieciówka za 5 zł brutto na godzinę to dbanie o ludzi według Tuska xD

Komentarz usunięty

konto usunięte

25

@SuperVegeta Na pewno mniej szkodził niż obecna władza to pokazuje jakich mamy beznadziejnych polityków

konto usunięte

12

@Chakalaka Wezwałeś dwóch, a przyszła banda =]

5

@IAmBackCules Wezwałem trzeciego, bo widzę, że gorliwie poleca swoich popleczników.

17

@Chakalaka
Za PO było gorzej

konto usunięte

16

@barcafan9512 Dobry żart nie powiem :]

konto usunięte

13

@SuperVegeta Jak nie masz żadnych kwalifikacji to i 5 zł na śmieciówce bym ci nie dał. I bynajmniej nie jest to WINATUSKA!

konto usunięte

4

@Chakalaka Tak wygląda myślenie polityków wszelkiej maści. Dlatego można się tylko zaśmiać z jego wpisu.

konto usunięte

11

@IAmBackCules oho, znalazł się bezduszny kapitalista (Korwinista?). Nie wiem do kogo pijesz bo ja akurat kwalifikacje posiadam i to niemałe. Chodzi o to że żadna praca nawet najprostsza nie jest warta takiej jałmużny na jaką zezwalał Tusku bo to jest zwykły wyzysk i płaca poniżej ludzkiej godności. No ale to tylko pokazuje gdzie miłościwe panujący Donek miał zwykłych ludzi, a teraz się kreuje na wielkiego obrońcę uciśnionych. Wyjątkowo fałszywa kreatura.

1

@Chakalaka -za PO było o wieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeele gorzej
-PO nie stać by było na żadną pomoc, bo cały czas jechalibyśmy na maksymalnym deficycie
-rodziny z dziećmi byłyby w jeszcze większej d.pie bo nie byłoby 500+
-bycie bezradnym wobec tak ogromnego kryzysu jest dość zrozumiałe i o wiele większe gospodarki od naszej to wiedzą
-jeśli nasz kraj nie myśli o chorych to nie wiem który myśli
-a Tusk ''nie myśląc o władzy'' uciekł do PE

jedyne co ten człowieczek zrobił 'w punkt' to ucieczka stąd jak tylko zaczęło mu się pod d.pą palić i zostawienie nas z tytanem intelektu o nazwisku Kopacz.
https://www.youtube.com/watch?v=FPGlD6hqMYA

konto usunięte

11

@SuperVegeta Takie warunki jakie sobie wynegocjujesz, takie będziesz miał. Komunistyczne myślenie, że coś mi się należy dlatego, że żyję. A co do "jałmużny" i "płacy poniżej ludziej godności" - możesz nie pracować; dzieci w Bangladeszu dałyby się pokroić żeby zarabiać 5 zł za godzinę. Jeśli ktoś wycenia twoją pracę na 5 zł za godzinę to znaczy, że albo urodziłeś się w kraju trzeciego świata (i na to nie masz wpływu), albo gdzieś popełniłeś błąd. I nie jest to powód, żeby obrażać się za to na premiera.
Rolą państwa nie jest dbanie o ludzi rozdając im pieniądze za darmo. Państwo ma pomóc w przypadku katastof naturalnych, epidemii, ma pomóc godnie żyć osobom niepełnosprawnym, zapewnić praworządność i ogólny ład społeczny, a nie interesować się tym, że Mietek po podstawówce za zbieranie gruszek dostaje 5zł/h.

konto usunięte

0

@IAmBackCules ale jeżeli Tusk osobiście pozwalał na taki wyzysk to niech teraz przynajmniej nie udaje że on by teraz pomógł ludziom w kryzysie. Bo nie pomógł by. Było by "piniendzy ni ma i nie będzie", radźcie sobie sami.

10

@IAmBackCules problem jest taki geniuszu, ze teraz nikt nie wycenia niczyjej pracy na 5 zł/h ,tylko na minimum 4x więcej, a pracodawcy i tak walczą o pracowników.
i w tym mój drogi geniuszu właśnie leży rola rządu, żeby takie dna gospodarcze, jak najwyraźniej ty, które tworzą miejsca pracy za 5 zł brutto nie miały tu miejsca bytu

konto usunięte

7

@SuperVegeta A chcesz mi powiedzieć, że PiS teraz pomaga? Czym? Betonowym kołem ratunkowym w postaci "pseudo-tarczy"?

4

@Chakalaka Prawda jest taka że tylko Tusk mógłbym odebrać kaczce władze

konto usunięte

7

@mindbender84 Jeżeli 17 to "minimum 4x więcej" niż 5, to nie będą z tobą dalej dyskutował. Nie będę się również zniżał do poziomu kogoś, kto nazywa mnie "dnem gospodarczym", tylko dlatego, że śmiem mieć inne zdanie na dany temat.

Komentarz usunięty

Komentarz usunięty

3

@SuperVegeta mogę się mylić ale jak zarabiasz 5 złoty na h to chleb kupisz za grosze nie złote. Co mi po 20000 skoro chleb kosztuję 59.99?

konto usunięte

6

@SuperVegeta @mindbender84 Argumentów brak, jak wody na pustyni, to zaczynają się wycieczki personalne. Jakże częste w dyskusjach z takimi jak wy.

2

@SuperVegeta Po takim ciosie chyba już nigdy nie zdołam się podnieść.

10

@IAmBackCules Abstrahując od politycznej wojenki PO-PiS, serio, uważasz, że nie ma nic złego w pracy za tak głodowe stawki? Dlatego właśnie upadł XIX-wieczny kapitalizm i narodził się ruch socjalistyczny - bo przedsiębiorcy traktowali ludzi jak quasi-niewolników. Pracowano np. w kopalniach do utraty sił, nie dbano o względy bezpieczeństwa. Gdyby kapitalizm był tak wspaniały, nigdy nie wymyślono by socjalizmu. Nie, generalnie nie chwalę socjalizmu, ale kilka dobrych rzeczy ze sobą przyniósł. W każdym społeczeństwie istnieją ludzie z dużo gorszymi predyspozycjami, i co, oni mają żyć na krawędzi albo poniżej poziomu egzystencji? Już nawet prymitywne osobniki organizowały się w plemiona, aby na rzecz bezpieczeństwa rezygnować z części wolności, i opiekować się słabszymi. Wtedy właśnie powstaje władza. I od tego między innymi jest.

Komentarz usunięty

Komentarz usunięty przez użytkownika

5

@IAmBackCules Zarabiają 3x więcej i się cieszą ale że ceny się zwiększyły to już nie zauważyli ;D

konto usunięte

2

@Raiden Ceny nie zwiększyły się 3 razy

konto usunięte

5

@Cochise Na wstępię bardzo Ci dziękuję za podjęcie merytorcznej dyskusji. Zobaczyłem, że ktoś mi znowu odpisał i już się przestraszyłem, że znowu dowiem się, że jestem zerem. =D Ale odnosząc się do tego co napisałeś:
Dlatego podałem przykład osób niepełnosprawnych. Zgadza się, niektórzy nie mają wpływu na swoją sytuację materialną i im należy pomóc. Ale zwróć uwagę, że jeśli ktoś NAPRAWDĘ jest poczciwy, biedny i poszkodowany przez los wcale nie wyciąga ręki po pomoc, tylko trzeba go znaleźć i mu pomóc. Ręce wyciągają natomiast roszczeniowcy, albo wychowani w PRLowskim duchu, albo cyniczni, jak np. "madki". Kolejna sprawa: jeśli NIKT nie zgodziłby się na pracę za przysłowiowe 5 zł, to z automatu ta stawka musiałaby pójść w górę. Moim zdaniem istotniejsze od walki z tzw. "śmieciówkami" jest walka z szarą/czarną strefą. Bo za lat kilkadziesiąt okaże się, że mamy pokolenie z 0 oszczędnościami w tym niepełnosprawnym ZUSie, który po prawdzie wypadałoby zlikwidować, albo własnymi. I wtedy dopiero będzie potrzebny potężny socjal, żeby ci ludzie nie lądowali w rowach albo przytułkach.

0

@Cochise tak i jak głęboki kapitalizm jest zły tak samo jak socjalizm

0

@Chakalaka Nie czytam tych Waszych komentarzy bo zapewne nie ma sensu, ale powiem tylko jedno wszyscy byle nie Tusk już bardziej Kidawe cenie.

konto usunięte

1

@IAmBackCules są ludzie co są w takim dołku życiowym i desperacji że są wręcz ZMUSZENI podjąć byle jaką pracę, nawet taką za 5zł na godzinę. Co nie znaczy że to jest ok i nie zawsze znaczy że ta praca jest warta takie grosze. Janusze biznesu właśnie często na takich ludziach żerują i to jest postawa naganna. A Tusk im jeszcze błogosławił zamiast ukrócić takie praktyki. O to się rozchodzi.

2

@IAmBackCules Niepełnosprawni zasługują na socjal - tutaj się zgadzamy. Co do reszty nie chodziło mi o to, żeby ich długotrwale wspierać z budżetu państwa, tylko żeby pracowali, konkurując na rynku, JEDNAK z zabezpieczeniem, że nie będą pracować tylko na mieszkanie i jedzenie, albo i poniżej tego. W każdym społeczeństwie są potrzebni ludzie, którzy będą sprzątać, pomagać fachowcom, wykonywać trywialne czynności. Raz, że są niezbędni gospodarce, co pokazuje przykład Polski (nadprodukcja magistrów), dwa oni też mają prawo do godnego życia. Poziom życia tzw. dołów społecznych jest w pewnym sensie miernikiem ucywilizowania państw, społeczeństw. Natomiast jeśli ktoś nie chce pracować, bo nie, to już inna melodia.

6

@mindbender84
Gdzie w tych twoich pustych hasełkach info jaka wtedy był recesja i kryzys w gospodarce na swiecie ktorej Polska dzieki tym twoim hejtawanym przez ciebie rzada nie odczuła?
Tobie rozdawnictwo się marzy ? no tak socjalizm w dobie kryzysu na swiecie to było by genialne rozwiazanie

Mistrz ekonomii - ukłony.

konto usunięte

5

@MarioVeB! Śmieszne jest już to usprawiedliwianie wszystkich nieudolności rządów PO kryzysem. Skończ.

Poza tym kryzys trwał 2 lata a PO rządziło 8 lat. Większy kryzys to mamy obecnie.

konto usunięte

3

@Cochise Nie jestem do końca przekonany, czy poziom dołów jest miernikiem ucywilizowania... w USA bezdomność jest powszechna i dotyczy chociażby sporej liczby pracowników (nie fizycznych dla jasności) tak potężnej korporacji jak Amazon. W Japonii, podobnie, bezdomność i skrajne ubóstwo jest wcale-nie-tak-małym marginesem. A uważam, że są chyba jednymi z najbardziej (jeśli nie najbardziej) "ucywilizowanymi" państwami. Podnoszenie płacy minimalnej wcale nie działa jako to "zabezpieczenie" tylko zwiększa "szarą strefę". Podobnie jak towar jest warty tyle ile ktoś jest w stanie za niego zapłacić, podobnie praca jest warta tyle ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić. Uważam, że nie da się udowodnić wyższości jednego podejścia nad innym. Z pewnością ŻADNE skrajności nie są dobrym rozwiązaniem.

3

@SuperVegeta
Skończ to ty opowiadać głupoty. Smarujesz tu i smarujesz ,a argumentów nie masz żadnych.

0

@Chakalaka Jaka hipokryzja.
A Ty masz taką krótką pamięć?

konto usunięte

4

@Chakalaka i zaatakował.

3

@kamilo0066 Pamiętam, że rząd Tuska przeprowadził Polskę przez światowy kryzys gospodarczy w niemal wzorcowy sposób. PiS natomiast jest na dobrej drodze do całkowitej destrukcji polskiej gospodarki.

0

@Chakalaka "Jak zawsze"? To żart?! hahaha
Poza tym sformułowanie "w punkt" jest takie pseudointeligenckie i rażące w oczy, bo pojawia się u wszystkich, którzy myślą, że zauważyli coś co zauważył sam autor, bo przecież nikt inny tego nie zauważy.

2

@IAmBackCules Sam siebie określam jako umiarkowanego liberała gospodarczego, więc doskonale znam mechanizmy, o których wspominasz. Myślę, że kompromis w tej sprawie istnieje, ale wymaga wysiłku ustawodawcy. Przy obniżaniu kosztów pracy należałoby zagwarantować odpowiednią stawkę płacy minimalnej. W tej sytuacji obydwie strony byłyby na plusie. Przedsiębiorca z chęcią płaciłby niższe podatki, a pracownik miałby wyższą pensję.

Państwo może być wspaniale rozwinięte technologicznie, jednak jeśli odbywa się to kosztem najbiedniejszych, bezdomnych, umierających pod supernowoczesnym trzystumetrowym wieżowcem, to jest to jakiś probierz podrapania się po głowie z zapytaniem, czy wszystko jest okej?

Komentarz usunięty

5

@SuperVegeta
Odezwał się koleś który w całym watku płacze o umowy smieciowe jakby to było coś nie wiadomo jak waznego. Wszystko weryfikuje rynek. Pomijam już to ,że nie podpierasz tego nawet argumentami.

Umów smieciowych nikt nie zmusza podpisywac to nie niewolnictwo. Jeśli ktoś coś podpisuje to godzi się na wrunki.
Proste

konto usunięte

3

@Cochise Tak działa rynek. Przyjdą Ukraińcy i będą za te 5 zł pracować. Podobnie Polacy pracują na zachodzie za stawkę śmieszną dla tamtejszego pracodawcy. Nie mówię czy to dobrze, czy to źle. Stwierdzam tylko fakt. Nie uważam, żeby zbieracz gruszek "zasługiwał" na takie samo wynagrodzenie co moja księgowa. A przy płacy minimalnej dla "zbieracza gruszek" tak by to wyglądało. Musiałbym jej podnieść płacę, ale wtedy oburzy się menadżer, że zarabiał dwa razy więcej, a teraz tylko 1,5 raza. Nie zrozum mnie źle: gruszki też musi ktoś zbierać i chwała mu za to. Ale płaca minimalna powoduje tylko dalsze windowanie płac i podnoszenie inflacji. Likwidacja obrotu gotówkowego zlikwiduje de facto szarą strefę, więc "ukrainiec na stawce 3zł/h" nie będzie miał jak zepsuć rynku. Kolejna rzecz: wyższa płaca minimalna, to nie tylko ucieczka w szarą strefę, ale także przyspieszenie automatyzacji, co powoduje nie zabezpiecznie godnej pracy i płacy, tylko kasy automatyczne, ekrany dotykowe w McDonaldzie do zamawiania jedzenia i kolejne cięcia w zatrudnieniu.

0

@Chakalaka Jednak krótka pamięć, szkoda dyskutować.

2

@kamilo0066 Jak chcesz. W każdym razie lepsza krótka pamięć niż mały rozum.

1

@IAmBackCules Ukraińcy też by pracowali za płacę minimalną a nie 5 zł. Pewnie, że zbieracz gruszek nie zasługuje na tyle co księgowa, ale... to praca sezonowa i dodatkowo fizyczna - w obecnych czasach regulowana tak przez rynek, że zarabialiby więcej. Nie wiem, czy się orientujesz, ale robotnicy, szczególnie wykwalifikowani zarabiają dużo więcej niż urzędnicy, pracownicy biurowi itp. Bo tak uregulował to rynek, a rynek zapaść szkolnictwa zawodowego. Za likwidacją obrotu gotówkowego nie jestem, bo to autostrada do totalnej inwigilacji portfela obywateli. A kysz! Jako liberał cenię swoją wolność. Jeżeli obniżylibyśmy podatki pracodawcy i ustanowili część z tej puli na podwyżkę płac pracownikowi, nie widziałbym tu żadnej straty ani sztucznie pompowanej inflacji. Ta powstaje bardziej przez urządzenia socjalne, zadłużanie się itp.

1

@SuperVegeta co poradzić, powtórzę się ale dla Mario, Donald to zbawca

konto usunięte

3

@Cochise No widzisz, czyli jednak rynek daje sobie radę i pracownicy fizyczni nie pracują za te baśniowe 5 zł. Inflacja powstaje nie wprost z podwyżki płacy minimalnej, tylko z tego łańcucha który przedstawiłem. Też uważam się za liberała, chyba nawet zbyt skrajnego, ale w tym jednym przypadku uważam że taka jest przyszłość, czy tego chcemy i czy tego dożyjemy to inna sprawa. Obniżmy kwotę wolną od podatku, dajmy emeryturę bez podatku (jeśli już ZUS ma istnieć). W jaki sposób chcesz wyeliminować nielegalne zatrudnianie czy to Polaków czy obcokrajowców?

konto usunięte

1

@MarioVeB! Nie wiem jakich Ty chcesz argumentów na to że za Tuska śmieciówki i ogólny wyzysk i brak poszanowania pracowników przez pracodawców to była rzecz o wiele bardziej powszechna niż za PiSu. To są fakty a z faktami się nie dyskutuje.

Poza tym chodziło mi tylko i wyłącznie o wykazanie hipokryzji Tuska który teraz z Brukseli kreuje się na troskliwego ojca narodu. On to by wszystkim pomógł i w ogóle.... I tym chorym, i tym pozbawionym pracy, i tym bankrutującym. No złoty człowiek.

A jak by było to każdy myślący się domyśli po wcześniejszych obserwacjach. Kop w dupę i papa. Weź se kredyt czy coś.

3

@SuperVegeta
Ty chcesz sztucznie sterowac rynkiem? takie coś było za komuny.

1

@IAmBackCules Teraz już nie pracują, bo nastąpiły odpływ fachowców za granicę plus - jak pisałem - zapaść szkolnictwa zawodowego. Kwota wolna od podatku i emerytura bez podatku jak najbardziej jestem za. Jedyny sposób na wyeliminowanie nielegalnego zatrudnienia, to stworzenie takich warunków pracy, aby nie opłacało się zatrudniać na lewo. Można powołać jakieś tam służby, dzielnie i prężnie walczyć, ale to nie dość, że generuje koszta, to dodatkowo nie sprosta oczekiwaniom.

P.S. Fajna wymiana zdań ;) Dla takich rozmów z chęcią udzielam się na LR.

konto usunięte

2

@MarioVeB! Czy takie Niemcy nie sterują "sztucznie" rynkiem przez interwencjonizm państwowy? Tam taka komuna i bieda jest że hoho!

Przedstawiasz skrajne korwinowskie utopijne poglądy.

konto usunięte

4

@Cochise Zawsze będzie się opłacało się zatrudniać na czarno. Jeśli państwo weźmie chociaż 5 zł za jednego pracownika, to znajdą się tacy którzy zaczną kombinować. Zobacz, że na końcu rozchodzi się o psychologię społeczną. Kombinowanie jest chyba naszym sportem narodowym. Służby w walce z nielegalnym zatrudnieniem nie mają szans. Zapaść szkolnictwa ogółem. Za dużo osób dostaje się na studia i nic z tego nie wynika. Potem i tak wyjeżdżają na zmywak. Ponownie pewnie wyjdę na jakiegoś ultrasa liberalnego, ale płatne studia skutecznie eliminują "debili" z uczelni. Jasne, trafi się ktoś kto ma za sobą portfele rodziców, ale kiedy wmawiamy każdemu, że może być lekarzem albo programistą mamy to co mogę na codzień z dziewczyną zaobserwować, czyli żałośnie tragiczny poziom wykształcenia tychże osób. Ten poziom już tylko leży, nawet nie kwiczy. "Czegoś biedny? Boś głupi! Czegoś głupi? Boś biedny!" Ingerencja w rynek powinna się ograniczać do ingerencji w edukację. Czyli zapewnienie ogólnego wykształcenia każdemu, a następnie stworzenie warunków rozwoju w zależności od predyspozycji bez dzielenia na lepszych i gorszych. Śmieciarze i spawacze też są bardzo potrzebni, tylko w pewnym momencie mieliśmy ich nadmiar, to postanowiliśmy mieć nadmiar psychologów i socjologów. No to teraz mamy niedobór spawaczy. A dlaczego tak się m.in. dzieje? Ano dlatego, że co władza to nowa rewolucja w oświacie i nie tylko.

0

@Chakalaka Gorzej jak to i to :)

2

@SuperVegeta
Z korwinem mnie nie mieszaj dla mnie to chory człowiek

Komentarz usunięty

3

@kamilo0066 Jak zwykle brak argumentów z Twojej strony.

5

@Hushovt Jak masz 15 lat, to polityka nie interesuje Cię zupełnie. Słyszysz, co najwyżej, dialogi swoich rodziców, ale słyszysz, nie sluchasz. Polityka jest Ci obca, bo dlaczego miałoby być inaczej? Właśnie tacy ludzie mają często najwięcej do powiedzenia, ludzie, którzy piszą źle o Tusku, bo tak mówią w kurwizji, piszą w internetach, a i kibice nie wspominają go najlepiej. Powtarzane, jak mantra historie o Tusku złodzieju, który kradł, ale nikt nie potrafi powiedzieć, co ukradł. Nie wspomnę już o tym, jak to Tusk Polskę zadłużył, tylko dziwnym trafem PiS miał pieniądze zaraz po wyborach, by wzmocnić administrację, wypłacić 500 + , itd. Na pytanie, skąd kasa, odpowiadają, że z uszczelnień podatkowych. Taki skuteczny ten system, że w ciągu kilku miesięcy znaleźli kasę na w/w sprawy. Niestety, jeśli chodzi o wychowanie w kłamstwie i obłudzie, Kaczyński zbiera obfite żniwo, ludzie natomiast nie zdają sobie sprawy, jak bardzo są manipulowani. Każda władza manipuluje, bo kto by nie chciał żyć na koszt podatnika? Tusk święty nie był, ale daleko mu do diabła, jakim wielu go widzi. Sprawny polityk, który poza prawicowymi kręgami ma spory szacunek, z pewnością większy od Kaczynskiego, który postrzegany jest jako dziwak, nie bez podstaw zresztą. Pomijając, najgorsze jest to, że w imię poglądów politycznych, obrony dobrego imienia obecnej, jedynie słusznej władzy, ludzie potrafią obrzucać się obelgami, odnoszą się do siebie bez szacunku. W imię czego? W imię grupy osób, która żeruje na ludzkich emocjach, żyje z pracy naszych rąk, wyciąga łapy wciąż po więcej, ograniczając przy tym naszą wolność.Zadna władza nie jest naszym przyjacielem, ale ludziska i tak wyłażą ze skóry przed klawiaturą, by obrzucić kogoś gównem, nawtykac mu od lewaków. Mam swoje lata, ale tak wrogo nastawionych do siebie ludzi nie pamiętam. Gdzieś na Fejsie czytałem post jednej kobiety, która nie chciała dopuścić do siebie faktu, że Morawiecki był współpracownikiem Tuska, upierała się, że do Tupolewa wszystkich na siłę powpychał Tusk, że Kaczyński nie chciał tej podróży. Niewiarygodne, ale prawdziwe.

0

@Bagsik88 Dalej kłamiesz?

1

@SuperVegeta
Ta stawka 5zł była tyle samo warta co obecnie te minimum 15zł.
W tamtych latach za 5 zł kupiłeś to, co teraz możesz za 15.

1

@kamilo0066 A co przedstawiłeś jakieś?:D

0

@Bagsik88 Tak.

2

@mindbender84 za minimalną krajową obowiązującą w ostatnim roku jego rządów można było kupić więcej bochenków chleba niż za obecną minimalną pensję. Za PO powstawało więcej firm niż obecnie, składki na ZUS i podatki były niższe i tych podatków było znacznie mniej. Zmodernizowano całą infrastrukturę: powstało tysiące dróg ekspresowych, setki kilometrów autostrad, wymieniono dziesiątki tysięcy km linii kolejowych, wymieniono tabór na przystający do standardów europejskich.
Osoby niepełnosprawne mogły liczyć na 10x większe wsparcie w pokonywaniu barier (np. przy zakupie wózka elektrycznego PFRON dopłacał 10 tys zł., obecnie dopłaca 1 tys. zł). No i najważniejsze - co w 100% przypisuje sobie PiS, a w praktyce zostało zapoczątkowane przez PO - uszczelniono system podatkowy. Tak, tak - ustawę, która stała się fundamentem dla wprowadzenia systemu jednolitych plików księgowych uchwalono jeszcze podczas kadencji rządu PO, we wrześniu 2015 r. To, że dziś PiS może szastać pieniędzmi na 500+ i 13 emerytury, zostało zapoczątkowane właśnie tą ustawą.
Trzeba też pamiętać, że kiedy w 2008 roku zaczął się globalny kryzys na rynkach finansowych, Polska pozostała jednym z niewielu krajów, które nie zaznały recesji. Zobaczymy, czy i ten rząd pozwoli nam być w gronie tych krajów, które najlepiej poradzą sobie z obecnym kryzysem. Nie mówię, że nie ma być recesji, bo skala kryzysu pewnie będzie większa, ale żeby była ona na niższym poziomie niż w innych krajach.
Poza tym poziom demokracji wtedy rósł, zbliżaliśmy się do pełnej demokracji (8pkt w Democracy Index), a obecnie ten poziom spada i zbliżamy się niebezpiecznie do progu poniżej 6 pkt, czyli do rządów autorytarnych.

2

@kamilo0066 Aha czyli nie dość, że masz problemy z merytoryczną rozmową to i ze wzrokiem:)

0

@Bagsik88 Ileż można kłamać? To można leczyć.

Komentarz usunięty

2

@kamilo0066 Naucz się merytorycznej rozmowy:) wzrok też można leczyć:)

@Ksavix PiS co tak odkupiło?

Węgiel od Ruskich?

0

@Bagsik88 Sporo kłamstw jak na jeden post.

1

@kamilo0066 Oj kiepski wzrok.

0

@Chakalaka W punkt to on robił to samo jak rządził. Taki sam pilitykier jak Kaczyński i reszta tej czerwonej zgrai. 8 lat rudy rządził w najlepszych latach dla Polski. Spokoju na świecie i dobrobytu i nie potrafił niczego dosłownie niczego w naszym kraju naprawić.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 KOLAKM 20 pkt
2 norbi77 17 pkt
3 DESPac 17 pkt
4 boronez 16 pkt
5 tribo 16 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Co było najgorsze w Barcelonie w 2020 roku?