La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1555 Culés

11

Nie tak odległe czasy, gdy Real Sociedad i Athletic Club dominowały w hiszpańskiej piłce nożnej:

Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do ligi „dwubiegunowej”, zazwyczaj zdominowanej przez FC Barcelonę lub Real Madryt. W rzeczywistości, jak dotąd w tym stuleciu, tylko Valencia, Atlético Madryt i Deportivo La Coruña zdołały przełamać tę dominację. Był jednak czas, gdy Real Sociedad i Athletic Club rządziły hiszpańską piłką nożną. Było to na początku lat 80-tych XX wieku. Real Sociedad zgromadził drużynę marzeń, złożoną głównie z lokalnych talentów, tworząc skład uważany za najlepszy w historii klubu. W sezonie 1979-1980 drużyna z San Sebastián była bliska zdobycia swojego pierwszego tytułu mistrza La Liga ale ostatecznie w starciu z Realem Madryt zwyciężyli piłkarze z Madrytu. Tytuł rozstrzygnął się w ostatniej kolejce, kiedy „Los Blancos” pokonali Athletic Club na Bernabéu, co sprawiło, że zwycięstwo Real Sociedad na „Atocha” nad Atlético Madryt straciło na znaczeniu. Było jednak jasne, że ta drużyna osiągnie wielkie rzeczy i tak też się stało. Real Sociedad zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski w kolejnym sezonie, remisując 2:2 w ostatniej kolejce na „El Molinón” ze Sportingiem Gijón. Goście przegrywali 2:1 w 89. minucie po golach Mesy dla gospodarzy i golu Kontabarríi, które okazały się nieskuteczne. To właśnie wtedy Zamora zapisał się w historii, strzelając wyrównującego gola, dając drużynie z San Sebastián pierwszy tytuł mistrzowski. Ale to nie był koniec, ponieważ Arconada, Perico Alonso, Satrústegui, Idígoras, Górriz, López Ufarte i spółka zdobyli drugi tytuł mistrzowski w sezonie 1981-1982. Tym razem na stadionie Atocha , przed własną publicznością, przeciwko Athletic Bilbao . Zamora i López Ufarte ponownie strzelili gole, zapewniając zwycięstwo 2:1 ( Sarabia strzelił gola dla Athletic).

Po dwóch tytułach mistrzowskich Realu Sociedad, przyszła kolej na Athletic, by kontynuować dominację Basków w rozgrywkach. Javier Clemente objął stery drużyny rok wcześniej i skompletował bardzo solidny skład, któremu jednak nie brakowało jakości, z takimi zawodnikami jak Zubizarreta, Liceranzu, Goikoetxea, Dani i Sarabia. Athletic Bilbao przystąpiło do ostatniej kolejki sezonu La Liga 1982-1983, mając swój los we własnych rękach. Aby zostać mistrzem, musiało wygrać na „Insular Stadium” w Las Palmas i liczyć na porażkę Realu Madryt na Mestalla z Valencią walczącą o utrzymanie w lidze. Nieprawdopodobny scenariusz się spełnił – podopieczni Clemente'a triumfowali 5:1, wykorzystując bramkę Tendillo, która zapewniła Valencii zwycięstwo. Rok później Lwy powtórzyły swój wyczyn, zdobywając mistrzostwo ligi w sezonie 1983-1984. Tym razem, zrządzeniem losu, Real Sociedad i Athletic ponownie zmierzyły się w ostatniej kolejce a stawką był tytuł mistrzowski ale tym razem to Athletic odniósł zwycięstwo. Wynik ponownie brzmiał 2:1, tym razem na korzyść drużyny z San Mamés (oba gole strzelił Liceranzu ) a w Bilbao świętowano kolejny tytuł.

@Szalik
@shaun
@Safrani
@Ogorinho1974
@MoralnyKarzel
@misterio
@Marusek
@Lionel_Messi10
@KrychaFCB

4

@FCBparasiempre
Nooo, 40-45 lat to jednak jest trochę czasu :D

4

@Kapitan hawk Celowo napisałem że nie tak odległe, gdyż Baskowie a zwłaszcza Athletic, w okresie międzywojennym również rządzili w Hiszpanii. Świadczą o tym tytuły, zwłaszcza Pucharu Hiszpanii, który(zanim powstała La Liga) był traktowany jako nieoficjalne mistrzostwo Hiszpanii...

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?