La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1415 Culés

2

O ile czasami w tej Konfederacji mają całkiem sensowne pomysły to przez takie odpały nigdy nie zdobędą wysokiego poparcia.

44

@Uukasz_93 powinna być zlikwidowana. To jest głupota i nie ma żadnego sensu.

7

@Uukasz_93 konfederacja powinna zostać zlikwidowana!
Razem z Lewicą oczywiście!

10

@Uukasz_93 dlatego, że ludzie w zdecydowanej większości to idioci. Płaca minimalna jest tylko kolejną bronią w rękach PiSu, która pozwoli im znowu zdobywać poparcie. Windowanie jej na chore poziomy brutto, nie polepszy niczyjego życia, ze względu na a) inflację b) strate pracy osób, których pracodawca będzie więcej trącił niż zarabiał.

38

@michal26 Płaca minimalna? Znasz realia ludzi z małych miasteczek czy wsi na jakiś zadupiach gdzie samo to, żeby ludzie znaleźli pracę jest bardzo ciężkie? I oczywiście za minimalną. Myślisz, że jakby to znieśli to płaciliby więcej? Nie, teraz płacą minimalną, bo muszą. Jakby nie musieli to by płacili mniej i znowu byłyby jakieś chore stawki w stylu 4.50 za godzinę pracy. A jak ktoś nie ma roboty to i za tyle pójdzie. Czysty wyzysk.

3 miliony Polaków w tym momencie pracuje za minimalną. I tak nie wiem jakim cudem przy tych drożyznach utrzymają się za 2300, a tu jeszcze chcesz im uciąć? Miska ryżu.

3

@BART97 wskaż mi partie która jakkolwiek dba o przedsiębiorców, czy kierowców. Póki takiej nie ma, to musi być jakaś alternatywą

10

@Uukasz_93 Ale co z tego, ze Ci podniosa minimalna jak wraz z tym wzrostem pojda w gore ceny wszystkich towarow i uslug napedzajac tylko inflacje?

2

@michal26 w jaki sposób dbają? Co zrobili? PiS i PO są szkodliwe. A lewica i konfederacja na szczęście tylko żałosne. I na szczęście nie będą rządzić ani jedni ani drudzy

10

@JimMorrisonFCB Oczywiście, że podnoszenie w obecnej sytuacji 2 razy w roku minimalnej to głupota i kolejne napędzanie inflacji. Mi tu chodzi o całkowite zniesienie gdzie ta minimalna daje jakieś minimum przyzwoitości. Pamiętam jak wujek stoczniowiec na emeryturze poszedł przed minimalną stawką godzinową na portiernie, bo ciotka zmarła, dzieci dorosłe i po prostu, żeby był wśród ludzi to miał 3 zł za godzinę. 3 zł w dużym mieście jakim jest Szczecin.

8

@Uukasz_93 płaca minimalna vs niewolnictwo.
Płaca minimalna jest w każdym szanującym się kraju. Jak chcesz to zlikwidować to ja nie ma słów...

2

@Uukasz_93 konfederacja przebija już lewicę i zostawia daleko w tyle...
Nie sądziłem że to mozliwe ale jednak, oni to zrobili...

6

@Bobo25 mają wymyślony nierealny świat z paróweczkami xd

2

@Uukasz_93 Powinna zostać zlikwidowana.

2

@Uukasz_93 A co w tym odpałowego?

5

@BART97 Paróweczki sa dla ludzi Twojego pokroju, żeby na prostym przykladzie zobrazować o co chodzi. A, że dalej nie rozumiesz to Twoj problem.

1

@skubi99 no jestem za glupi dlatego świetnie sobie radzę w życiu bez durnej konfederacji i innych :D

1

@BART97 Czy to, że sobie świetnie radzisz w życiu, jak mówisz, oznacza, że musisz to rozumieć?

4

@skubi99 Twojego pokroju? Napisał ten co w innym poście człowieka od ciot wyzywa....

1

@skubi99 oczywiście, że nie. I cieszę się, że nie rozumiem Korwinow Braunow Mentzenow Berkowiczow tak jak tacy jak ty. Wtedy bym się martwił o siebie. I tak żałuję, że kiedykolwiek na nich głosowałem

1

@Bobo25 Jak mam Tuska nazwać? I tak łagodnie.

3

@skubi99 jak masz tak pisać to lepiej w ogóle tego nie rób.
Zrobisz nam tym przysługę.

0

@JimMorrisonFCB przyczyną inflacji obecnie w głównej mierze jest zaburzenie łańcuchów dostaw i idącą za tym nadwyżką popytu nad podażą.
Przez kilka lat płacą minimalna rosła a mimo to inflacja była znikoma

0

@Bobo25 Mów za siebie

0

@skubi99 możesz go nazywać jak chcesz. Niczym nie różni się od Braunow i Korwinow. No może tym, że był skuteczniejszy w robieniu złego a oni na szczęście skończą na gadaniu głupot

0

@maroon Masz tam w odpowiedziach co w tym odpałowego gdzie znowu masa ludzi byłaby wyzyskiwana.

0

@Uukasz_93 Dla mnie nie ma w tym nic odpałowego i podpisuję się w pełni pod tym rozwiązaniem.

6

@Bobo25 Czyli kraje jak np. Austria, Szwecja, Finlandia, Dania czy Włochy są nieszanujące się, bo nie ustaliły płacy minimalnej. Niezły wyzysk pracownika musi tam być, a nie czekaj...

5

@priest9999 no dokładnie. Poczytaj sobie o sytuacji we Włoszech. Płaca minimalna już jest tam poważnie rozważana.
W Danii jest stawka minimalna w zależności od rodzaju pracy, np pracownik produkcji nie może dostawać mniej niż 127DKK. Podobnie jest np w Finlandii np dla kierowców czy innych branż.
"W Szwecji nie ma ustawowej płacy minimalnej. Nie oznacza to jednak, że szwedzcy pracodawcy mogą płacić, ile chcą. Minimalne zarobki wynikają z układów zbiorowych, a każda branża ustala własny pułap minimalnego wynagrodzenia. Pracodawcy nie mogą zejść poniżej ustalonych przez związki zawodowe składek."
Niemal wszędzie istnieje takie coś, inne są tylko formy. Albo jest odgórna krajowa płaca minimalna dla wszystkich gałęzi jak w PL, Niemczech, Francji, Hiszpanii, USA albo są zróżnicowane w zależności od gałęzi gospodarki jak w wymienionych przez ciebie krajach.
Nie pisz więc bzdur.

4

@priest9999 Miałeś w Polsce przecież nie tak dawno brak godzinowej stawki minimalnej gdzie ludziom po 2-3 zł na godzinę potrafili płacić. Jeśli to nie jest wyzysk to co nim jest?

3

@Bobo25 No to nie mówisz wtedy o płacy minimalnej, tylko o warunkach pracy ustalonych przez układy zbiorowe. To jest coś całkowicie innego, niż płaca minimalna ustalona przez rząd kraju wspólny dla całego kraju. Nie mam nic przeciwko, by w danym zakładzie widełki płacowe były ustalona ze związkami zawodowymi. Mam przeciwko, żeby PiS sobie wymyślał jaką chce płace minimalna. Równie dobrze mogą dać i 4k przed wyborami, bo czemu nie.

@Uukasz_93 Człowiek zawsze ma wybór, jak nie odpowiada mu dana pracę może znaleźć inną w innym mieście lub kraju. Przeciętny Amerykanin przeprowadza się 12 razy w życiu i nikt nie robi z tego wielkiego problemu.

4

@Uukasz_93 małe miasteczko, to jakie? Ja mieszkam w takim 35-40k i u nas pracy od cholery. Zasadniczo rąk do pracy nie ma. Nie znam praktycznie nikogo z otoczenia co szuka pracy.
Ok. Nawet jeśli załóżmy, że ten problem jest. No to jak nie będzie płacy minimalnej, to tym bardziej pracodawcę będzie stać, by zatrudnić kogoś, prawda?

5

@BART97 jak co zrobili? W pandemii chociaż zaoferowali pomoc prawną wielu przedsiębiorcom. Oczywiście w walce z Sanepidem czy Policją.
Masz pierwsza z brzegu rzecz.
Pomoc oczywiście pro bono.

3

@Uukasz_93 zrozum co oni chcą zrobić. Wolność dla przedsiębiorcy. Bo każdy z nich ma biznesy. Twierdzą że wolna amerykanka w zatrudnianiu pracowników to dobro. A prawda jest taka że skończyłoby się jak za czasów przed UE. Dałbym Ci więcej ale nie mam, i jep nowe auto, wycieczka itd.

6

@michal26 zapytaj rodziców jak przedsiębiorcy żyli sobie przed UE. Masz klasę wysoka i niska. Zero średniej, brak pilnowania przedsiębiorców to najgorsze gówno jakie pamiętam za tamtych czasów.

4

@tbas a jak żyli? Z opowieści wiem, że bywało różnie, ale każdy sobie jakoś radził. Bardzo dużo ludzi w latach 90 otwarło się prowadzenie działalności. Złoty okres. Oczywiście byli też oszuści, ale dzisiaj też są ;) najbardziej dynamiczny rozwój wtedy nastąpił. Efekt zmian politycznych w Polsce. Teraz sporo firm pada z powodu regulacji, obciążeń, rachunków, etc.
Mówisz, że nie było klasy średniej. Jak miała być, jak chwilę wcześniej była komuna? Pomyśl proszę. Klasa średnia nie bierze się z niczego. To są lata pracy całego społeczeństwa.

1

@tbas a gwoli ścisłości. Pełna wolność w wyborze mamy tak naprawdę w IT, gdzie działam. Zatrudniam kogo chce. Rozliczam się B2B i mam wywalone. Współpraca jakoś działa, a zarobki też do małych nie należą.
Nie popadajmy też w skrajność. Logicznym jest, że rynek pewne rzeczy weryfikuje i dzisiaj np. nie znajdziesz dobrego programisty poniżej pewnej sumy. Po prostu.

2

@michal26 a to super rozumiem że w Polsce 40mln pracuje jak ty w it. W najlepszym sektorze gdzie jest kosmiczny deficyt pracowników więc ludzie walczą. A co z pozostałymi co się przebranżowić nie mogą? Czy tylko liczy się co ty masz.

1

@michal26 Ja się oczywiście nie znam, ale zdaje się że w Niemczech choćby jest i też była duża podwyżka. To też komunistyczny kraj?

2

@michal26 weź człowieku daj spokój mój starszy brat na wsi poszedł do lasu do roboty na czarno i dostał parę stów miesięcznie bo roboty nie było. W Indiach jest świetny kapitalizm gdzie 8 latek buty pucuje Tobie "panie" za 2 dolary miesięcznie, taki wolny rynek

0

@Arkon socjalistyczny kraj, niekoniecznie komunistyczny. Musiałbym się bardziej wczytać w programy i wypowiedzi niemieckich polityków. Natomiast wschodnie a zachodnie Niemcy to widać różnicę ;)

0

@tbas ale masz mnóstwo takich branż, gdzie jest konkurencja. Nawet o dobrego pracownika do biura dzisiaj ciężko. Dzisiaj każdy fachowiec, jak elektryk, hydraulik, malarz - to są zawody w cenie. Mechanik to samo. Oprócz tego masz branże kreatywne.
Oczywiście strzelę ze wzoru Hajty i jest to moja teoria, ale wg mnie 90% ludzi działa w takich zawodach, że w żaden sposób negatywnie ich nie dotknie zlikwidowanie płacy minimalnej.
Powtórzę. Z punktu widzenia ekonomii płaca minimalna to absurd. Podobnie dochód podstawowy.

0

@Wojcio a czy ja mówię, że nie należy pewnych regulacji wprowadzić?
Myślisz, że dzisiaj wielu rzeczy nie robi się "na gębę"? Oj robi się. Jak jaja kupuję u gospodarza, to mi paragon wystawia? XD
No to jest właśnie piękne w tym wszystkim.
Tu wielce zwolennikami takich rozwiązań jesteście, a zaraz płacz, że inflacja. Znikąd to się nie wzięło ;)

Co dokładnie Twój brat zrobił? Ile przepracował? Jakie ma zdolności, wykształcenie, doświadczenie i jak długo szukał? No i jak szukał?

Serio dla mnie jest to absurdalny problem. Owszem żyję w mieście, ale też nie jakimś nie wiadomo jakim. W głupiej Biedronce od biedy można się zatrudnić i już ma całkiem normalne wynagrodzenie

0

@Uukasz_93 Całkowita racja. Płaca minimalna wyrzuca najmniej wykwalifikowanych ludzi z rynku pracy.

0

@michal26 Chyba na Rambli za bardzo nadużywany jest ten termin- socjalizm, komunizm. Zdecydowanie wolałbym mieszkać w Niemczech niż w kapitalistycznych USA. :)

0

@Uukasz_93 rynek powinien to weryfikowac. Obecnie jest wiecej pracy niz ludzi. Chcesz zarabiac wiecej to sie rozwijaj i zmien

0

@Arkon no widzisz. W USA jest Kalifornia. Spodoba Ci się tam ;)
Ja tam wolę bardziej liberalne gospodarczo stany. W Niemczech za cholerę nie chciałbym mieszkać. Gdyby nie paskudne jedzenie, to może Szwecja. Mi to się marzy Szwajcaria, albo jakaś Andorra, czy inne Lichtensteiny ;) małe państwo, normalni ludzie, normalne prawo, piękne rejony.

0

@Arkon a mimo wszystko socjal demokracja polega na tym, że właśnie wspiera się tych najbiedniejszych i tych nieporadnych życiowo ;) dla mnie jest to socjalizm, ale zwał jak zwał.

Ogólnie w Niemczech powstał właśnie kapitalizm solidarnościowy, co spowodowało gwałtowny rozwój kraju. I takie coś akurat ja rozumiem i popieram. Idziemy jednak za bardzo w stronę bezpieczeństwa

0

@michal26 W życiu do USA. Moja córka co prawda coś gada o Nowym Jorku, ale tam nawet nieba nie widać. Dlaczego nie Niemcy? Skandynawia zdecydowanie, najlepiej Dania, tylko ja wolę cieplejsze rejony. Jakbym miał mnóstwo kasy, to zdecydowanie Hiszpania, a najlepiej Barca. Ewentualnie Madera, Lizbona albo Teneryfa.

0

@michal26 W jakim sensie bezpieczeństwa i co w tym złego?

0

@Uukasz_93 @tbas
płaca minimalna powoduje tylko tyle, że opłacanie części stanowisk, na których pracownik nie wyrabia na tyle co jego pensja super brutto, po prostu się nie kalkuluje. Więc zamiast tego pracownik zatrudniany jest:
- na czarno,
- na część etatu,
- nie jest zatrudniany bo rezygnuje się z nierentownego stanowiska na rzecz alternatywnego rozwiązania (przykład strażnik na parkingu - zamiast tego inwestuje się komputerowe systemy - oczywiście, mogłoby być tak, że i tak za kilka lat rynek wymusiłby taką zmianę, ale to już osobna kwestia do dyskusji).

Zwiększanie płacy minimalnej jest bez sensu - spłyca tylko zarobki klasy średniej - zwiększając klasę najniższą. Wszyscy płacą więcej w sklepach, więc nikt na tym nie zyskuje poza budżetem państwa.
Oczywiście w krótkim terminie zysk pracownika jest dla niego mocno odczuwalny - ale po kilku miesiącach ceny na rynku tak na prawdę przywracają stan sprzed zmiany. Pieniądze nie biorą się z magicznych drzew, tylko pracodawca przerzuca koszt na konsumenta. A tym klientem jest jego pracownik! lub pracownik innego pracodawcy (ostatecznie wszyscy jesteśmy konsumentami, pracujemy aby coś później za otrzymane wynagrodzenie kupić).

W ostatnich latach w PL przed covidem ciężko było w mniejszych miastach znaleźć pracowników, a Wy rozmawiacie o jakimś mitycznym bezrobociu.

0

@Arkon ja kiedyś chciałbym sobie kupić domek w Barcelonie, by sobie np. tam miesiąc zimne miesiące spędzać. No, ale ceny tam absurdalnie wysokie są :)
Niemcy nie z powodu tego, jacy ludzie tam są. Świetnie powiedział to Sebastian Vettel bodajże, albo jakiś niemiecki piłkarz. Wiecznie niezadowoleni, tacy...no skupieni na negatywach. Trochę tacy "Japończycy Europy". Poukładany do przesady naród, plus mimo wszystko ten język mi przeszkadza. Co prawda w Szwajcarii też bym miał z nim do czynienia, ale mam wrażenie, że tam mądrzejszy naród.
No a co do Niemiec. Kurde no. Zupełnie mnie nie kusi ani to ani Francja, ani kraje Beneluksu

0

@michal26 Barcelona strasznie droga jest, inne rejony Hiszpanii są dużo tańsze. Jakbym miał do wyboru Polskę czy Niemcy, to wybieram naszych zachodnich sąsiadów, a przy ich zarobkach spokojnie byłoby mnie stać na domek w Barcy. Szwajcaria to już w ogóle najdroższy chyba kraj w Europie, tam nawet na zakupy do Francji jeżdżą. Czemu nie kraje Beneluksu? Był tu kiedyś obywatel na Rambli, który mieszkał w Holandii i chwalił sobie.

1

@michal26 jak dobrze ze nie rządzisz i nie masz wpływu. Uciekaj głosować na Konfe tak jak wiedza czy Rosja zaatakuje Ukrainę, widzę że wiedzę masz identyczna w obu aspektach, z wojna wyszło jak wyszło, z gospodarka wyszło by Ci identycznie

1

@tbas aha. Czyli jak tam się pomylili, to wszędzie się mylą xD zwłaszcza, że Korwin jako jedyny z Konfy twierdził, że ataku nie będzie. Mentzen mówił, że bardziej prawdopodobne jest, że Putin zaatakuje

0

@Arkon język. Serio holenderski, czy flamandzki, to jest jakiś dramat dla mnie. Może jestem przewrażliwiony, ale serio to jest wręcz nie do przejścia.
Szwajcaria droga, ale jakość życia najwyższa. Chciałbym mieć tam po prostu dom. Ogólnie marzy mi się nie mieć stałego miejsca zamieszkania, tylko mieć właśnie kilka takich rejonów. Polska też jest piękna, ale dobija mnie czasami, że ci którym się chce są najbardziej gnebionymi w tym kraju.

1

@michal26 Mentzen mówił też że jest partia wolnościową a wyjeb kolegę bo miał inne zdanie. Ale co tam dalej wierz sobie w te bzdury. Mówiłem o tobie, bo Ty cały czas twardo twierdziłeś że wojny nie będzie

0

@michal26 Tylko tam spokojnie porozumiesz się po angielsku. To najlepsza jest Malta. :) Szwajcaria ma jeszcze jedną wadę- brak morza. Mnie oczywiście najbardziej wkurza wtrącanie się KK we wszystkie sfery życia. Nawet prochów zmarłej osoby nie mogę rozrzucić gdzie chcę. Paranoja. Ja nawet o Czechach myślę, choć ich język jest też dziwny.

0

@tbas no twierdziłem i się pomyliłem ;) nie oznacza, że w innych aspektach się mylę.
Moim zdaniem mylisz pojęcia. Aczkolwiek sam ten konflikt w Konfederacji uważam za komiczny.

@Arkon Czesi mają fajny kraj. Natomiast brak morza w Szwajcarii w ogóle mi nie przeszkadza. Nie lubię morza xD

1

@michal26 To ja uwielbiam, nawet myślałem o Gdyni, gdyby jednak plany z zagranicą nie wypaliły. U mnie żona jest niechętna do wyprowadzki, niestety.

0

@michal26 wiadomo nie od dziś, że przedsiębiorcy i kierowcy to mają najgorzej. Obok katolików oczywiście.

1

@michal26 To jak pracodawcy nie stać żeby zapłacić płacę minimalną to może nie powinien prowadzić swojego nędznego biznesu. Bo przecież chyba pracownicy nie powinni całować takiego Janusza biznesu po rąsiach za to że łaskawie dał im zatrudnienie. Najlepiej to jeszcze żeby nadgodzin im nie płacił, nie dawał urlopu bo przecież to pan kapitalista, sól ludzkości, mistrz zaradności i mu to się po prostu należy.

1

@michal26 dla przedsiębiorcy wiadomo że nie ma sensu.
W realiach Polskich patologicznych nowobogackich przedsiębiorców niestety ma i to duże znaczenie.

0

@Chaoss zależy. Ja się spotkałem i z jedną i z drugą grupą przedsiębiorców. Powiem Ci tak. Na moje tych Januszy co raz mniej. 10 lat temu jeszcze było ich sporo. To ludzie wychowani w komunie. Dorobili się i chcą się cudzym kosztem dorobić. Oceniam, że ok. 5-10% ich pozostało, ale to relikt. Do głosu dochodzą młodzi + wolny rynek, który jakoś tam u nas funkcjonuje.

0

@Ostatnikrwawygang oj widać, że pojęcia o tym nie masz i wszystko bardzo spłycasz.

3

@michal26 Wiadomo, wczoraj się urodziłem i nie wiem jak działa ten cudowny wolny rynek. Weźmy firmy spedycyjne, gdyby nie płaca minimalna to całość płacili by pod stołem. W tej branży nie 10 % a 80% procent tak działa, a w mniejszych miejscowościach 100%. Do tego kierowcy bez ubezpieczenia a jeżdżą na strzała po 24h czasami, niby z własnej woli. Tutaj na pewno trzeba mniej regulacji biednym przedsiębiorcom, a kierowca niczym w mokrych snach liberałów niech zap***dala po 16h, jest przecież wolny rynek. Swoją drogą zwracałem już dzisiaj uwagę na to w innym poście, jak taki przedsiębiorca dostaję tarczę antykryzysową to nie słychać głosów, że to rozdawnictwo napędzające inflację.

0

Dziwi mnie, że nikt tu nie zwraca uwagi na to, że kiedy podnoszone są płace minimalne, to składki ZUS idą w górę. Prawda jest taka, że jest to po prostu ukryta kolejna podwyżka danin, a nie troska o najbiedniejszych. Pomysł płac minimalnych ustalanych dla branż, o którym pisał @Bobo25 jest tu sensowną alternatywą.

1

@michal26 "w IT, gdzie działam."
a to przypadkiem nie ty pisałeś ongiś że prowadzisz działalność związaną z wypożyczaniem aut???

"Oczywiście strzelę ze wzoru Hajty i jest to moja teoria, ale wg mnie 90% ludzi działa w takich zawodach, że w żaden sposób negatywnie ich nie dotknie zlikwidowanie płacy minimalnej."

obecnie 2,2 mln rodaków pracuje za płacę minimalną

0

@Bobo25 ja pisałem. Mam 2 działalności ;)
Ogólnie w kilku branżach działam ;)

0

@Bobo25 no i po obniżeniu dalej będzie dużo z nich miało podobna pensje.
No, a 2,2 z 20 milionów pracujących, to właśnie ok. 10% to mniej więcej się zgadza

0

@michal26 Leonardo da Vinci naszych czasów. Bohater na jakiego ludzkość nie zasługuje. Cieszymy się że Cię mamy.

0

@Uukasz_93 No właśnie bo trzeba mówić ile się pieniędzy rozda i jakie będzie kolejne świadczenia socjalne. Smutna prawda :( Jesteśmy w dupie i się w niej zadomowiliśmy.

0

@BART97 zaraz po pisie i platformie

1

@Uukasz_93 Mam raczej liberalne poglądy gospodarcze, ale płaca minimalna jest wskaźnikiem gospodarczym na podstawie którego jest indeksowanych wiele innych wskaźników. To tak na marginesie przydatności jej w gospodarce. Utrzymują ją w jakiejś formie niemal wszystkie kraje świata, ale wciąż znajduje się stado kucy którym przeszkadza "bo przedsiębiorca wszystkich pozwalnia jak będzie musiał dać 300 zł podwyżki".
Bzdura, jakoś przedsiębiorca nie ma problemu dopłacić 300 zł do raty leasingowej za prywatny samochód za spoilerek i pakiet "sport" a miałby mieć problem z płaceniem pracownikom którzy robią mu przychód. Jeśli tak, to ma złe priorytety.
Jest wiele głupszych przepisów i ustaw blokujących przedsiębiorczość, ale płaca minimalna absolutnie nie jest jednym z nich.
Są w kraju regiony, gdzie wciąż bezrobocie przekracza 10% i tam bez płacy minimalnej, znacznie wzrosłoby ubóstwo. Mniej ludzi to mniej przedsiębiorstw, ale mniejsza konkurencja i często wyższe koszta usług. Często przedsiębiorca zarobi i tak, ale bez presji płacy minimalnej jego tendencja do dzielenia sie przychodem z pracownikiem, jest zerowa. Niestety polskie cybulactwo się objawia wciąż w prowadzeniu biznesu w całej rozciągłości w zbyt wielkiej liczbie.
Realistycznie rzecz biorąc, brak płacy minimalnej o wiele częściej powodowałby sytuacje, w których przedsiębiorca wykręca kolejne rekordy przychodu, by pracownikom płacić jak najmniej, niż jego obecność oznacza zagrożenie dla istnienia firmy.
Jest ona (płaca minimalna) narzędziem niedoskonałym, ale użytecznym i potrzebnym. Można dyskutować jak indeksować jej wzrost, by nie stawała się środkiem rozdawnictwa rządu na koszt podatników.

1

@michal26 to konfederacja dba o przedsiębiorców? Obrzydzając jakiekolwiek normalne rynkowe postulaty, sprawiając że giną w takim bełkocie?

1

@JimMorrisonFCB no nie do końca tak, bo kolejność jest inna - najpierw jest inflacja a później wzrost płacy. Co więcej w obecnej inflacji, wzrost płacy minimalnej nie ma żadnego niemal udziału, bo najczystsze wyjaśnienie to dodruk pustej kasy.
Za Tuska realnie płaca minimalna wzrosła całkiem sporo - 50% w 8 lat, bodaj, a skończyliśmy z deflacją, więc da się pogodzić jedno z drugim przy rozsądnej polityce fiskalnej i dyscyplinie budżetowej. O wiele łatwiej, będąc w strefie euro.

1

@michal26 Człowieku ale wymyślasz. Nieważne co robił itd było to 20 lat temu i lepszej oferty po prostu nie było bo tak właśnie działa kapitalizm i ludzie na własnej skórze to przeżyli. Będziesz miał pecha urodzic się w biedzie w Indiach to będziesz robił za dolara, pucował buty czlowiekowi który na Tobie podobnych zrobi miliony. Żeby uniknąć takich sytuacji jest płacą minimalna

0

@Wojcio No, tylko że ludzie na płacy minimalnej są w wiecznej pogoni za pieniądzem i ciężko im będzie się wydostać, bo wtedy są absurdalnie wysokie koszty życia. Masz przykład dzisiaj. Podwyższenie kwoty minimalnej o 100 zł, oznacza, że koszty życia są wyższe o 110-120 zł.
No tak jest. Nie ja to wymyśliłem, tylko gospodarka tak działa. Żaden przedsiębiorca nie będzie brał kosztów na siebie. Ci co biorą - plajtują i w efekcie mnóstwo ludzi traci pracę.

Tak było jest i będzie i trzeba się z tym pogodzić.

Mówisz mi 20 lat temu. 20 lat temu, to mój drogi paliwo było po 1,80 zł. I zobacz sobie co wtedy znaczył 1000 zł, a co znaczy dzisiaj. Wartośc pieniądza spadła co najmniej trzykrotnie. Ale dalej się ciesz, że minimalnie ludzie dostają 2k na rękę xDDD

To jest właśnie ten absurd, które ludzie nie rozumieją. W pierwszej połowie XXw. dniówka w USA wynosiła coś koło 1-2$. Powiesz, a któż za tyle dzisiaj by pracował? No wtedy jednak dolar, to był dolar! Za tego dolara mogłeś rodzinę wykarmić, bo 1$ był warty niewiele mniej niż 1 uncja złota.
Dzisiaj uncja to 1800$.

0

@michal26 Nie, wtedy to było gówno nie pieniądz i tak samo teraz. Skończ filozofować. Chyba nie pamiętasz szarości Polski lat 90'. Ale co cwaniaki się wtedy dorobili i do dziś z tego żyją to ich. Prostytucja, okradanie w ten czy inny sposób, pozycja społeczna. Oj kwitły takie gałęzie gospodarki. Jeśli tak bardzo tego chcesz to trzeba było się przenieść na Ukrainę jeszcze parę lat temu, teraz jest chociaż nadzieja że ktoś zrobi z tego skorumpowanego śmietniska w miarę normalny kraj.

0

@Wojcio kurła. Czy ja gdzieś pisze, że było dobrze? Czy wystarczyło podnieść płace minimalne, by było lepiej? Nie. Płaca minimalna nic tutaj nie zmieniła. W sensie pewne aspekty na plus, pewne na minus, to tak, ale z grubsza, to nie był game changer.

Pamiętam jakie były czasy. I jakie miały być, jak to pierwsze lata wolnego rynku, po uwaga...45 latach komunizmu, 6 latach wyniszczenia po wojnie, 20 lecia międzywojnia, gdzie było jak było (akurat trochę się rozwijaliśmy wtedy) i 123 latach zaborów.
Wszystko to ma znaczenie. Zwłaszcza te 45 lat komuny, bo to najwięcej zostawiło znamion na polskim społeczeństwie.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Kto powinien otrzymać Złotą Piłkę?