La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1209 Culés

120

Wyobraź sobie, że urodziłeś się w 1900 roku.
Kiedy masz 14 lat
rozpoczyna się I wojna światowa
i kończy się, gdy masz 18 lat
z 22 milionami zabitych.

Wkrótce potem światowa pandemia.
Grypa zwana „hiszpańską”,
zabija 50 milionów ludzi.
Wychodzisz żywy i bez szwanku,
masz 20 lat.

W wieku 29 lat przetrwasz globalny kryzys gospodarczy, który rozpoczął się wraz z upadkiem giełdy nowojorskiej, powodującym inflację, bezrobocie i głód.
W wieku 33 lat do władzy doszli naziści.

Masz 39 lat, gdy zaczyna się II wojna światowa
i kończy się, gdy masz 45 lat.
6 milionów Żydów zginęło podczas Holokaustu (Shoah).
W sumie ponad 60 milionów zabitych.

Kiedy masz 52 lata, zaczyna się wojna koreańska.
Kiedy masz 64 lata, wojna w Wietnamie zaczyna się i kończy, gdy masz 75 lat.

Dziecko urodzone w 1985 roku myśli, że jego dziadkowie nie mają pojęcia, jak ciężkie jest życie, choć ocaleli z różnych wojen i katastrof.

Chłopiec urodzony w 1995 r., który ma teraz 25 lat, myśli, że to koniec świata, gdy jego paczka z Amazon idzie dłużej niż trzy dni lub gdy nie dostanie więcej niż 15 „Lubię to” za publikowanie zdjęć na Facebooku lub Instagramie.

W 2020 roku wielu z nas żyje w komforcie, ma dostęp do różnych źródeł rozrywki
w domu i często ma więcej, niż potrzebujemy.
Ale ludzie narzekają na wszystko.
Mimo to mają prąd, telefon, jedzenie, ciepłą wodę i dach nad głową.
Nic z tego nie istniało w przeszłości.
Ale ludzkość przetrwała znacznie poważniejsze okoliczności i nigdy nie straciła radości życia.

Może czas być mniej samolubnym ?
Przestać narzekać i płakać.

- autor nieznany

1

@Kengo ludzie po prostu chcą więcej i więcej i więcej i przez to jest jak jest. Gdyby ludzie przestali być pazerni, zadowolili się tym co mają, to żyloby się lepiej.

5

@Kengo Moim zdaniem właśnie docenienie zwykłych, normalnych rzeczy to droga do szczęścia.

31

@Kengo "panie, kiedyś jak jedliśmy piach i mieliśmy pasożyty to było lepiej"

38

@ElTomas gdyby ludzie przestali być pazerni to zatrzymali byśmy się w rozwoju. Żyje nam się znacznie lepiej niż poprzednim pokoleniom właśnie przez pazerność, dzięki której codziennie robimy krok do przodu.

30

@Kengo Nie męczy was to ciągłe narzekanie na młodsze pokolenia?

12

@Kengo z jednej strony zawsze takie porównania nie były dla mnie zbyt miarodajnie, ale z drugiej strony - ostatnio widziałem jak naprawdę sporo osób z wypiekami na twarzy wyczekiwało eskalacji konfliktu z Białorusią i wojny "żeby nareszcie coś się działo", to dochodzę do wniosku, że rzeczywiście ludziom od dobrobytu przewraca się w głowach

0

@Kengo Cóż, ciężko się nie zgodzić. Żyjemy (a może żyliśmy?) w luksusowych czasach, niedostępnych dla poprzedników. Czasami warto się nad tym zastanowić przy urnach wyborczych.

4

@Kengo https://www.youtube.com/watch?v=iEIApUNVBKg
Kiedyś to było... Takie podejście już Monthy Python podsumował. ^^

0

@Kengo to już jest nudne serio

3

@Nieznajomy nie da się porównać komu żyje żyło się lepiej. Myślę, że nasi rodzice tyle nie narzekali tylko brali to co jest.
Tak, żyje nam się lepiej szczególnie z taką inflacja, burdami, lockdown ami, z wirusem, który nieprzypadkowo wydostał się z laboratorium. Z social media, które wyprały mózgi, pomagają rozpuszczać fake newsy itp.

Wielkimi koncernami, które ludzkim kosztem chcą się dorobić. W ch... Zajebisty postęp i rozwój człowieczeństwa.

1

@ElTomas serio uważasz, że jest nam gorzej niż komukolwiek wczesniej? Lockdown według Ciebie jest gorszy od masowych śmierci od wielu chorób które dziś nie istnieja? Wirusów kiedyś według Ciebie nie było? Inflacji nie było? Fake newsy? Dobre sobie, kiedyś miałeś do dyspozycji jedna państwowa gazetę a jeszcze wcześniej plotki od sąsiada. Da się bardzo łatwo porównać, nie było lepszych czasów niż obecnie i kto temu zaprzecza jest po prostu niedoedukowany

8

@Kengo bierzesz udział w konkursie na najbardziej populistyczne pierd...?

4

@Kengo
"Jednym z nielicznych żelaznych praw historii jest to, że luksus przeważnie staje się koniecznością i rodzi nowe obowiązki. Kiedy ludzie przyzwyczajają się do jakiejś wygody, postrzegają ją jako rzecz oczywistą. Następnie zaczynają na niej polegać. Wreszcie dochodzą do sytuacji, w której nie potrafią bez niej żyć."

Youval Noah Harari

11

@Kengo Bez sensu porównanie. To, że mam jakiś problem oznacza, że mam się nim nie przejmować bo kiedyś było jeszcze gorzej? To tak jakby na przykład ktoś stracił rękę i rozpaczał nad swoim losem, a inny mu powiedział: "Już nie rób z siebie takiej ofiary. Są ludzie, którzy stracili ręce i nogi, to oni mają problem, a ty sobie możesz używać drugiej ręki".

5

@Kengo A kiedyś ludzie mieszkali w jaskiniach, jedli surowe mięso o ile udało im się upolować jakiegoś mamuta, chyba, że mamut upolował ich to niestety po nich.
Nie na wątpliwości, że ludzie XX wieku wycierpieli bardzo wiele i tylko idiota będzie to negował. Natomiast stwierdzenie, że kiedyś ludzie cierpieli, a teraz nie cierpią, bo mogą zjeść czekoladę i odpalić Netflixa to jest jakaś utopia.
Trzeba sobie zdać sprawę, że mamy do czynienia z problemami cywilizacyjnymi. I problemem dzisiejszych czasów jest niewątpliwie nierówności społeczne na skale nigdy dotąd nieznana. I trzeba być rownie głupim co osoby negujące cierpienie XX wieku żeby tego nie przyznać.
Jak wytłumaczysz pięcioletniemu dziecku, ze się ludzie z nim nie chcą bawić bo nie ma butów z adidasa czy konsoli? Powiesz, mu, że jego pradziadkowie mieli gorzej bo była wojna? Na pewno mu to pomoże.
Albo jak dziecko zapyta się czemu wszystkie dzieci jeżdżą samochodem do szkoły z rodzicami, a jedno nie ma samochodu i jeździ autobusem to rozumiem, ze tez powiesz „nie martw się, dziadek walczył na wojnie, miał gorzej”
Ostatnio słyszałem przypadek, gdzie dziecko wróciło do domu i zapytało mamy dlaczego nie maja w domu zmywarki, bo wszystkie dzieci w klasie maja.
I żeby było jasne, ja nie neguje cierpienia tych ludzi. Oni cierpieli i to bardzo. Czy mieli gorzej niż dziś? Bardzo możliwe, ale stwierdzenie, ze dziś się ludziom w dupach poprzewracało bo maja telefon komórkowy, a kiedyś walczyli na wonie to jest co najmniej niepoważne.

0

@Kengo widziałem ten filmik

1

@Nieznajomy jasne porównaj jeszcze aktualne czasy do czasów Starożytnej Grecji... Dałem przykład lat 90. A Ty wyskakujesz z masową śmiercią.

Pod względem technologicznym jest zajebiscie.

Kiedyś były gorsze czasy. No i w tych gorszych czasach ludzie żyli zdrowiej, dłużej. Teraz jedzenie jest pompowane chemią,wszystko dla kasy i tego postępu cywilizacyjnego.

Teraz technologia jest tak rozwinięta, medycyna. A ludzie mają problem z dostępem do podstawowej opieki medycznej. Zajęcia hybrydowe kształcące przygłupów, uczelnie przyjmujące wszystkich jak leci bo liczy się hajs, hajs, a nie wypuszczanie specjalistów w danych dziedzinach.


Jedna Państwowa gazeta. Teraz masz wybór, która stronę wybierasz w wiecznie podzielonym kraju. Plotki od sąsiada? Kiedyś ludzie żyli bliżej z rodziną, sąsiadami. Kształciły się relacje, wzajemne pomaganie sobie, a nie wyścig do tego kto ma więcej czy Obrzucanie się gownem, wycieranie sobie mordy walka o wolność w imię jakiejś chorej idei.
Kiedyś wychodziło się na dwór czy pole. Spędzało się czas na powietrzu z przyjaciółmi, a nie oglądanie gównianych programów telewizyjnych z zajebistymi wartościami warsaw Shore, hotel paradise, królowe życia, gdzie gwiazda jest podstarzała burdel mama kryminalistka która handlowała ludzkim ciałem. Ta nasza młodzież chłonie takie wzorce i rośnie nadzieja na lepszą przyszłość. No i Twoja emerytura, która będzie na pewno zajebista, a nie czekaj pewnie jej nie dożyjesz bo wybije Cię jakiś kolejny wirus wypuszczony z laboratorium.

No zajebiste czasy ziomek :) wybacz że zaczepiłem doedukowana klasę wyższą w naszym społeczeństwie :)


2

@ElTomas kto Ci powiedział że ludzie żyją coraz krocej? Rzucasz jakimiś banałami które nie mają żadnego pokrycia.
Nigdzie nie widzę byś pisał o latach 90 w poprzednich wypowiedziach więc to też jakas próba ucieczki z Twojej strony. Swoją drogą jako przykład choroby naszych czasów podajesz inflację i porównujesz to z latami 90? To już strzał w kolano z Twojej strony.
Co do głupot w telewizji-to ze ktoś chce głupoty oglądać to jego sprawa, 50 lat temu też można było oglądać dziennik albo się edukować (z tym, że z edukacja było znacznie gorzej niż teraz, gdzie praktycznie cała wiedzę ludzkości masz w kieszeni).
Jeśli uważasz że w latach 90 usługi medyczne w naszym kraju były lepsze niż teraz to świadczyć może tylko o tym, że nie masz zielonego pojęcia o tamtych czasach.
Na emeryturę nie liczę, jak zreszta nie powinien liczyć żaden człowiek w dzisiejszych czasach. Na szczęście dzięki pracy mogę sobie na nią zarobić tak, aby później się nie martwić. Ludzie w PRLu nie mieli takiego przywileju, poza tymi którzy kręcili grube walki.

0

@Nieznajomy długość życia w Polsce można znaleźć w GUS. Choroba naszych czasów jest niekończące dazenie do pieniądza. Przecież większość dzieci spędza czas przed telewizorem lub komputerem.

Wiedza w kieszeni? Wydawało mi się, że kiedyś ludzi edukowali wykształceni profesorowie, a nie telefon komórkowy. Studenci, którzy piszą listy do rektorów o zajęcia zdalne w związku z covidem, a wieczorem dupczą się na potęgę i im wirus nie przeszkadza :)) i chcesz mi mówić o edukacji. Teraz ludzie nie mają chęci do nauki i pracy. Socjal im się podoba, dzięki czemu ja pracując, pracuje na tych nierobów, którzy dali się kupić przez władze plusami :) a władza to zrobiła, żeby nieprzerwanie siedzieć przy korycie i jak najwięcej wyciągnąć od ludu dla siebie. Dobre wartościowe czasy?

nie przypominam sobie żeby moi dziadkowie czy rodzice mieli problem do opieki zdrowotnej albo ja nie korzystał z pomocy lekarza czy specjalisty.

Moja mama pracowała całe życie w biurze, nie chodziła co chwila na zwolnienia bo nie miała tak słabego organizmu i miała potrzebę zarobienia na rodzinę. Nie kręciła walków i ma bardzo dobra emeryturę. Także pudło.

I finalnie w pierwszym zdaniu napisałem, że nie da się porównać kiedy żyło się lepiej. Tylko było mniej powodów do narzekania niż teraz. Technologicznie się rozwijamy, ale jako ludzie zaliczamy regres.

0

@Kengo Oj tak, te poprzednie pokolenia miały piekło.

2

@ElTomas dlaczego wyciągasz jako przykład ludzi bez ambicji? Takich ludzi było zawsze dużo, nieważne w jakich czasach. Za komuny chodzili do fabryki przez całe życie, teraz tyrają w korpo. Kiedyś nie było socjalu według Ciebie? Człowieku za komuny masa stanowisk istniała tylko po to, żeby nie istniało bezrobocie, cały kraj się zrzucał na to, żeby "czy się stoi czy się leży...". Tak, w internecie możesz znaleźć masę materiałów, z których możesz posiąść więcej wiedzy niż że studiów.
Jak duża ma ta emeryturę, 4tys? Wyżej tego chyba podskoczyc się nie dało, a i o taki wynik trudno. Twoi dziadkowie chyba nie żyli w latach 90 do których się rzekomo odnosisz.
O tych studentach to nawet nie będę się wypowiadał bo nie wiem jaki to ma sens. Część ludzi nie ma chęci się rozwijać i nie robiła tego 1000 lat temu, 100 lat temu i nie robi tego również teraz. A Ci którzy chcą, 100 lat temu, nawet 50 lat temu mieli z tym problem. W tej chwili wystarczy otwarty umysł internet i chęci.

PS. Co do długości życia nie wiem skąd bierzesz te dane, ale długość życia konsekwentnie rośnie rok do roku. Oczywiście wyjątkiem jest ubiegły rok przez COVID, ale wciąż porównanie długości życia w poprzednim roku do na przykład 1990 to jest przepaść

2

@Kengo
Obecnie to niektórym ciężko maseczkę założyć aby nie zarazić tych co przeżyli to co piszesz.

Obecnie pokolenie młode myśli tylko i wyłącznie o swoim zakichanym nosie.
Dobro wspólne jest im obce.

1

@nwchades klasyk, genialne :)

0

@Nieznajomy długofalowo rośnie, ale w ostatnich latach spada. Nie tylko przez covid, ale też przez brak możliwości leczenia innych chorób :) prywatnie mam problem z zapisaniem się do lekarza, a co tu mówić o publicznej służbie zdrowia.


Dlaczego dziadkowie nie mogli żyć w latach 90? Wyedukowany jesteś wylicz sobie czy to możliwe. Czy po roku 1989 w Polsce byl komunizm? Oczywiście mentalnie w niektórych ciągle jest zakorzeniony.

Dlaczego mam nie mówić o ludziach o charakterystyce nierobów i o studentach. Jedni są naszą przyszłością a Ci od socjalu doprowadza ten kraj do ruiny oczywiście pośrednio. Nie dość że wychowają takich samych pasożytów to wszystko przez ten socjal rośnie w górę.
Przecież jak studenci będą mieli taka chęć do nauki to kto Cię będzie leczył.. Dla tej młodzieży aktualnej najważniejszy jest insta, snap, FB, Marsze równości w ramach walki o wolność itp :) to są lepsze czasy?

1

@ElTomas To nie jest "charakterystyka" studentów. To jest charakterystyka ludzi bez ambicji, którzy jak już mówiłem istnieli zawsze. Nie wiem na jakiej podstawie jesteś w stanie tak oceniać wszystkich ludzi. Z jak wieloma studentami masz kontakt? Znam masę ludzi, w tym młodych lekarzy, którzy mają bardzo dużą wiedzę, są mega inteligentni i pracowici. Nie wiem w jakich kręgach się obracasz, ale najwidoczniej w niewłaściwych, lub czerpiesz wiedzę z jakichś chorych stereotypow. Uważasz, że np. studenci 50 lat temu nie imprezowali?
I nie, nie dla wszystkich studentów najważniejsze są social media.
A co do długości życia, pisałeś przedtem, że żyjemy coraz krócej w porównaniu z latami 90. No i jak sam przyznałeś wcale tak nie jest. Czyli właściwie na czym polega Twoja argumentacja? Jesteśmy w trakcie pandemii więc oczywiste jest, że umieralność jest większa, natomiast wciąż wolałbym chorować teraz niż w latach 90.

0

@Nieznajomy widocznie Ty obracasz się w tych lepszych kręgach. Ponownie pokazując kwiat tych czasów :) właściwe kręgi i niewłaściwe :)
Umieralnośc jest większa bo jest utrudniony dostęp do lekarzy i nie jest to wina covida, ale stanem służby zdrowia. Pewnie niektórych śmierci można byłoby uniknąć gdyby Ci inteligentni lekarze mieli wiedzę i nei fałszowali dokumentacji medycznej. Chyba nawet nie masz pojęcia jak to wygląda :)

Pielęgniarka po studiach nie potrafi pobrać krwi czy przeczytać testu na covid. Chcesz mi mówić o wyedukowanym personelu medycznym? Żona jest w ciąży, poszła po skierowanie na badania hcg do ginekologa. Została zwymyślana od głupich :) dobra, Ty lepsza strono tego świata, Ty masz swoje zdanie, ja mam swoje. Jestem przekonany, że w tym kraju będzie się żyło coraz gorzej


1

@ElTomas Czyli sam przyznałeś, że długość życia rośnie :) Czyli coś się poprawia i kiedyś tak fajnie nie było. A co do lekarzy to ci z głową na karku już dawno stąd wyjechali przez nasze rządy które od nie wiadomo ilu lat nie potrafią zreformować służby zdrowia. Ale nawet przy tym jest poprawa, bo mamy coraz bardziej zaawansowaną diagnostykę. Nie mówię, że wszystko jest zaje**ste ale nie ma co popadać w skrajność i opierać się na stereotypach.

0

@ElTomas Po pierwsze nie napisałem ani razu o żadnej lepsze i gorszej stronie i bardzo bym prosił byś tego w moje usta nie wsadzał. Po drugie, tak oczywiście, że przez Covid umierają ludzie również nie chorzy na niego, i tak, ma to związek ze stanem naszej służby zdrowia. Ale gwarantuje Ci, że gdyby do takiej pandemii doszło w latach 90 to tych śmierci byłoby znacznie więcej.
Znowu, na jakiej podstawie stwierdzasz, że pielęgniarka po studiach nie potrafi pobrać krwi? Co do skierowania, trochę mało tą sytuację opisałeś. Wyśmiał ją z jakiego powodu?
Rzucasz masę obelg na wiele grup społecznych w naszym kraju, a nie przedstawiłeś jeszcze ani jednego konkretnego dowodu.

0

@Nieznajomy obelgi dla lekarzy bez dowodów. Pierwszy dowód śmierć kobiety w Pszczynie.

Co do mojej żony.
Stwierdził że uroila sobie ciąże i niech nie zawraca dupy tylko przyjdzie za miesiąc :) nie zebrał wywiadu, nic kompletnie. Żona choruje na reumatoidalne zapalenie stawów. Ciaza w takiej sytuacji jest niezwykle trudna i niebezpieczna i wymaga podjęcia odpowiednich kroków od samego początku. A lekarz ja po prostu zlał.
Kolejny przykład. Dyrektor szpitala dzwoni do laboratorium żeby nie wydawać wyniku dziecka bo pielęgniarka doustny lek osłonowy podała dożylnie. Poczytaj co takie zachowanie mogło przynieść.

Jednak w porównaniu do lat 90 medycyna poszła na przód a jest coraz gorzej. Przez kogo?

0

@ElTomas I uważasz, że w latach 90 nie zdażało się lekceważenie pacjentów przez lekarzy, albo pomyłki podczas podawania leków?

0

@nwchades MP top, na kazda okazje.

1

@ElTomas Ha, no szczególnie, w latach 80 diagnostyka była na tak wysokim poziomie, że dziadkowie zeszli z tego świata w okolicy 60lat - jeden zawał (nikt wtedy nie wiedział, co to cholesterol), drugi na raka krtani (długo leczony na zapalenia krtani).
Fakt jest taki, ze od tego czasu długość życia wzrosła.
I pojedyncze przypadki (Pszczyna, za która zresztą można podziękować Trybunałowi nieKonstytucujnemu) tego trandu nie zmienią.
Może covid

0

@Kengo hiszpanka, I WS, II WS, Korea, Wietnam, wymień jeszcze wojny pingwinów na Antarktydzie i spory Aborygenów, bo te też na pewno miały miejsce. A potem dla tych urodzonych później dodaj zamach na WTC, wojnę w Afganistanie, Iraku, na Ukrainie i liczne konflikty w Afryce, migrację milionów uchodźców, dramy w USA po zabiciu jakiegoś ćpuna, covid, a na koniec PIS u władzy i chleb po 4 złote.

0

@Baros1990 I i II WS i Hiszpanka to zdecydowanie większe "problemy" niż dramy w USA i chleb po 4 zl

0

@Kengo Jakim cudem ta boomerska pasta zdobyła tyle poleceń?

0

@Amigo_Blanco a może od tego do dobrobytu po prostu jest zbyt nudno i niektórzy chce żeby w końcu coś się działo.

0

@Kengo
Nie bez powodu młodzi nazywają starych "boomer".
Sam jestem po 40stce i moje dzieci dorastają i co raz bardziej "zadziwiają". Z jednej strony mnie wkurzają i wydaje mi się, że nie tędy droga. Z drugiej strony postanowiłem iść za nimi i ich trendami, bo widocznie taka kolej rzeczy a wolę być na czasie niż narzekajacym boomerem.
Podczas Woodstock, rodzice w USA wyrywali sobie włosy z głowy i mówili, że to koniec swiata. Tymczasem te dzieci zgotowały nam obecny świat czyli najbardziej rozwinięty w historii. To samo będzie z następnymi pokoleniami, a to że żyją z tiktoka i jutuba? My mieliśmy kapsle i trzepak, to też nie rozwijało za bardzo ;-)
Ja im kibicuje i wspieram!

« Powrót do wszystkich komentarzy