La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1298 Culés

110

Na poznańskim UAM na 102 osoby przyjęte na studia informatyczne, aż 70 osób to Ukraińcy. XD uczelnia dostaje dofinansowania za przyjęcie obcokrajowców + kupione matury pisane na 100%. Rozumiem, że ktoś może napisać mature na 100% ale jeśli pierwsze 60 wyników najlepiej napisanych matur to matury z Ukrainy to śmierdzi mi to skandalem. Ktoś powie - może Ukraincy są bardziej zdolni, a ja powiem - może na Ukrainie kupienie papierka to nie problem? Mam nadzieję, że zrobi się z tego niezły smród, bo podobno na uczelniach wyższych staje się to normą przez właśnie dofinansowania. Pomijając fakt, że osoby te nie znają w ogóle języka. Ich przelicznik ocen na świadectwie = nasz wynik matur. Przecież to jest skandal...

4

@clyde dobra dobra zazdrościsz im wyników matur ;>

Kupić na Ukrainie mature żaden problem.

3

@clyde nie moje zoo, nie moje małpy

45

@Ghotti po prostu zaraz dojdziemy do takiej sytuacji jak w USA, gdzie decyduje w kolejności przyjmowania na uczelnię kolor skóry a nie umiejętności. Zazdroszczę, bo ja nie miałam 100% jak większość Ukraińców na polskich uczelniach :D

0

@clyde Nom. Już to pisałem wczoraj. Tak po przemyśleniach stwierdzam, że wszystko jest ok. Jest popyt to jest podaż. A uczelnie nie powinny służyć do produkowania magistrów.

23

@clyde Skończyłem UAM i powiem tak: Wcale nie dziwi mnie, że to o tej uczelni jest głośno. W cyrku to ja się już nie śmieje.

26

@clyde oczywiście, że to skandal, a uczelnia oraz system szkolnictwa który pozwolił na ten proceder do zaorania. W ogóle to Ukraińcy powinni u nas zasilać kadrę fizyczną / prac niewykwalifikowanych, a nie uczyć ich na uniwersytetach.

2

@clyde Jeśli nie zasługują/nie umieją języka to odpadną po pierwszym semestrze. A wydaje mi się, że może po prostu są zdolniejsi od Polaków, bo UAM to kojarzę jako raczej słabszą uczelnię (z informatyki).

24

@VamosB zdolniejsi bo mają same 6 na świadectwie, a Polak musiał napisać mature :D przecież to kompletnie nie jest miarodajne. Powinno się wrócić do systemu egzaminów na studia i wtedy byśmy zobaczyli ile te świadectwa ze wschodu są warte. :)

20

@VamosB tu nie chodzi o zdolność przyswajania wiedzy i to, że odpadną po pierwszym semestrze (nie odpadnie dużo, bo uczelnia straciłaby kasę - będą ich przepychać łokciami), a o fakt że ich śmieszną maturę z batustanu traktuje się na równi z naszą. Zabierają Polakom miejsca, którzy o nie, nie mogą walczyć jak równy z równym. Poza tym kraj powinien kształcić swoich, a dla obcokrajowców zostawiać z 5-10% miejsc.

1

@clyde Zgadzam się co do egzaminów, ale co do reszty… Masz cokolwiek potwierdzającego Twoją teorię? Bo chwilowo brzmi to trochę jak „oni nie mogą być dobrzy z informatyki, wszyscy oszukiwali”.

1

@clyde uczelnie w Polsce tylko patrzą na biznes. Mój kolega co pisał w tym roku maturę, oblał ją przez polski a z rozszerzonej matmy i fizyki miał ponad 70%. No i będzie poprawiał, ale nasze durne uczelnie techniczne nie robią drugiego naboru i tylko biorą na zaoczne we wrześniu, bo kasiorka wleci...

Komentarz usunięty przez użytkownika

4

@Kurkmen Opiszę, jak to wygląda na moim uniwersytecie i może to trochę rozjaśni czemu jest problem z „naszymi”. A mianowicie około połowy osób, które przychodzą na studia, to są osoby które nigdy nie powinny przyjść na studia informatyczne czy jakiekolwiek ścisłe. Po prostu są na żenującym poziomie i przez pół roku nie są w stanie nic przyswoić. Jeśli jakimś cudem zaliczą 1 semestr, to przez kolejne 2,5 roku będą wykorzystywać inne osoby oraz spisane rozwiązania zadań na ćwiczenia czy milion poprawek, aby jakoś przebrnąć. Na zajęciach z kolei marnują tylko czas osobom, które czegoś chcą się nauczyć. Jeśli jest kumata osoba z Ukrainy, która jest w stanie zająć miejsce kogoś takiego, to jestem za.

2

@clyde osobiście uważam że jest to skandal, a sytuację (gdybym był kandydatem) opisałbym w mediach. Jesteś kolejną osobą która zwraca uwagę na tego typu nieprawidłowości.
@Kurkmen lepiej bym tego nie napisał, oczywiście pełna zgoda. To jest skandal.
@VamosB chyba nie do końca zrozumiałeś o co chodziło autorce. Już sama kwalifikacja na studia promuje kandydatów z jednej grupy - w tym przypadku z Ukrainy. Dla wszystkich kandydatów powinien odbywać się egzamin wstępny (dokładnie taki sam) aby wszyscy mieli równe szanse. A czy ktoś lepiej lub gorzej będzie sobie radził na studiach to jest zupełnie inna sprawa. Jak sobie nie radzi to out z uczelni. Nie wszyscy muszą mieć wyższe wykształcenie.

10

@VamosB na Ukrainie kupienie prawa jazdy to nie jest problem, a do dopiero papierka związanego z nauczaniem w jakiejś tam szkole. Taki jest mój komentarz w tej sprawie. :)

5

@VamosB ale ja nie mówię, że jak ktoś jest zdolny to mają go nie przyjąć tylko dlatego że jest Ukraińcem. XD chodzi o to, że 60 najlepszych wyników to wyniki z Ukrainy, a w zasadzie świadectwa 100%. Dla mnie to jest zazwyczajnie podejrzane.

0

@VamosB A to nie jest problem po prostu tego że nie ma egzaminów wstępnych, albo że ogólnie jest za dużo miejsc na studiach?. Gdyby była większa selekcja na start + mniejsza ilość poprawek te osoby by się nie dostały na studia lub szybko odpadły. Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie do powrót do egzaminów wstępnych i wtedy najlepsi się dostaną(niezależnie polak czy obcokrajowiec). Jedyna istotna rzecz to moim zdaniem obcokrajowiec powinien zapłacić normalnie za studia.

6

@VamosB czym innym jest rekrutacja, a czym innym studiowanie. Należy oddzielić te dwie rzeczy. Widzę jednak, że problemu nie widzisz w tym, że Ukry dostają się na lewych papierach, albo takich gdzie maksa byle błazen zrobi.

0

@priest9999 Zgadzam się, że to kombinacja tych rzeczy co napisałeś - za dużo miejsc i brak egzaminów wstępnych.

5

@clyde na Ukrainie da radę wszystko podrobić, bodaj z prawkami tak robią ludzie co często tracą a mają siano to jadą na Ukrainę wyrabiają na lewo a później zmieniają na Polskie i jest legit :P

0

@Odcinkowy Napisałem, że zgadzam się z egzaminami wstępnymi, ale przecież autorka postu ewidentnie pisała, że podrobione papiery mają czy ich matura (czy cokolwiek co tam mają) to żart, a z tego co widzę nikt nie sprawdził niczego z tego co napisał. I to jest moja główna uwaga.

13

@VamosB chciałbym jeszcze dodać że egzamin wstępny powinien odbywać się oczywiście w języku polskim, dla mnie to zatrważające że my Polacy nie myślimy o kształceniu swoich obywateli tylko o kształceniu tych z których jest więcej pieniędzy. Ten sam problem jest na innych uczelniach. Są uczelnie gdzie polski student na dziennych studiach musi mieć zajęcia do 23 bo rano mają zajęcia studenci z USA. To jest nie do pomyślenia!

1

@VamosB Jakis mega zaślepiony jesteś.

5

@clyde a ja bylem przekonany ze to fake imiona, ze niby ochrona danych osobowych, a to na serio samych ukraincow przyjeli ale jaja.

0

@clyde Trochę śmieszne, że nikt wcześniej nawet nie mruknął o egzaminach wstępnych czy limitach. Ale gdy zaczęło pojawiać się więcej Ukraińców i Białorusinów, to już jest duży problem :D
UAM chce być wyżej w rankingach i mieć wyższy wskaźnik umiędzynarodowienia (generalnie wskaźnik Polski jest tragicznie niski) - i nie ma w tym nic złego. Do tego ma odpowiednią podstawę prawną, na podstawie której może prowadzić rekrutację w dokładnie takiej formie, jak ma to obecnie miejsce.

1

@clyde niebezpieczny precedens. To jak stara matura też rozstrzał jeśli chodzi o wyniki był mniejszy

2

@clyde dlatego powinny być egzaminy wstępne na studia. Tylko tyle i az tyle...

0

@clyde Ale tak już poza tematem Ukraińców to temat uniwersytetów uważam za bardzo przykry. Jestem już po studiach (chwała Ci panie) i to jak absurdalną instytucją są polskie uczelnie to jest kosmos. UAM jeśli chodzi o mój kierunek to jest 3/4 (zależy od roku) uczelnia w kraju, a tam czysty chaos, wielu profesorów traktuje wykładanie jako smutny dodatek do pracy naukowej, który trzeba odbębnić, przepychanie, żenady, dziekanat tak naprawdę to nie funkcjonuje, facet od USOS'a gbur totalny, o praktyki trzeba żebrać właściwie, masakra, studenci traktowani są właściwie przedmiotowo. Co gorsza jak rozmawiam z ludźmi z różnych uniwerków, od UW czy UJ, aż po jakieś UKW czy UTP (z mojej rodzinnej Bydgoszczy) to przewijają się bardzo podobne problemy. Dlatego ja uważam, że polskie uniwersytety powinno się zburzyć, ziemie zaorać, posolić i postawić nowe, które oparte byłyby na (w większości) młodszej kadrze, która ma chęć i zdolności do przekazywania wiedzy, a nie "to rozdzielamy tematy do prezentacji i Wy będziecie prowadzić zajęcia, a ja sobie posiedzę z tyłu".

No i tu przechodzimy do najsmutniejszego. Nawet jeśli kiedykolwiek zdarzy nam się sensowna władza (co prawda się nie zapowiada, ale bądźmy optymistami) to raka zwanego uczelniami wyższymi i tak naprawić nie będzie mogła, bo broni tego konwencja bolońska. Słowem dupa w klapach.

0

@Mathoue jak oblał polski to może uczelnia jakąkolwiek nie jest dla niego...polski system edukacji ma wiele wad ale podstawowym winnym jest kolega który oblewa tak łatwa mature


2

@clyde Na Ukrainie możesz zdać wszystkie kategorie prawa jazdy w jeden dzień. Co gorsza ten kraj to jedna wielka luka w weryfikacji jakiej kolwiek wiedzy i umiejętności. Tam każdy wszystko umie wszystko potrafi. Przyjeżdżają do Polski i większość i ich weryfikują. A co do tych 60 ukraińskich studentów. Jak przetrwać 10 do drugiego roku to będzie dobrze.

2

@clyde Jakie masz źródło tych informacji?

0

@otum obawiam się że mogą przetrwać bo uczelnia może ich pchać na siłę bo wiadomo dofinansowania itp itd

1

@clyde
1. @VamosB - Informatyka na UAM jest na wysokim poziomie jak na warunki polskie.

2. "Informatyka" na Politechnice Poznańskiej ma wyższy poziom niż UAM. Co nie powinno dziwić.

3. Studiowanie informatyki to tylko dodatek. Uzyskanie papierka, aby można było nim pomachać w różnych instytucjach. On nie decyduje o umiejętnościach. Jeśli się nie jest maniakiem komputerowym od dziecka, to studia mogą zanudzić. Plusem dla pasjonata studiującego w Poznaniu, to możliwość korzystania z PON-u, co podniesie jego kwalifikacje.4. I teraz do meritum wątku. Czy Ukraińcy są premiowani? Nie wiem. Czy dla uczelni są "opłacalni"? Na pewno. Ale jest jedna ważna rzecz, o której młodzież polska chce zapomnieć. Na podstawie rozmów z wykładowcami różnych szkół i uczelni w Polsce pojawia się jeden wniosek. Młodzież ukraińska jest bardziej zmotywowana do nauki.

0

@ściah mówili dziś nawet o tym w telewizji, a źródło znaleźć łatwo. Zrobiła się mała afera i piszą o tym w necie.

0

@clyde Aż sobie sprawdziłem o co w tym chodzi. Takie patologie tylko na UAM bo chcą więcej kasy i stwierdzili że w d*** mają kształcenie, liczy się ranking i kasa :) więc co zrobili? A no zrobili wspólną rekrutacje dla wszystkich bez żadnej weryfikacji i tłumaczą się że na mocy ustawy z 2005 mogą akceptować każdy dokument, nawet taki z wynikiem 120% bo jest legit źródło, Ukraińska szkoła xD.

Np. na UJ dla obcokrajowców są limity, odrębna rekrutacja i rozmowy kwalifikacyjne sprawdzające znajomość języka. UAM obudzi się z ręką w nocniku za 3 lata jak się okażę że 80% studentów będzie musiała bronić dyplomu w języku Ukraińskim i nie ma komu sprawdzać, a potem pracodawcy będą sobie tyłki podcierać widząc taki papier (tzn już tak robią z każdą polską uczelnią ale UAM będzie memem)

3

@Kurkmen "W ogóle to Ukraińcy powinni u nas zasilać kadrę fizyczną / prac niewykwalifikowanych, a nie uczyć ich na uniwersytetach." - ręcę opadają. A dlaczego niby nie mogą się kształcić? A czy uważasz również, że nasi rodacy wyjeżdżający np. do Wielkiej Brytanii również powinni być przykuci do zmywaka i powinno się odamawiać dostępu do edukacji i innych możliwości rozwoju? Żeby nie było, rękami i nogami podpisuje się pod tym, żeby na studia przyjmować ludzi posiadających odpowiednie predyspozycje, a przyjmowanie ludzi na lewych maturach dla pieniędzy uważam za niemoralne i szkodliwe w krótkiej i długiej perspektywie. Ale błagam, stosując taki tok myślenia to nikt nie powinien móc emigrować w poszukiwaniu lepszej edukacji i lepszego życia. Już pomijajac górnolotne opowieści o noblistach etc., zwyczajni ludzie emigrują ze swoich krajów, znajdują swoje miejsce gdzie indziej i stają się wartościowymi pracownikami i członkami społeczeństwa. Pracowałem z wieloma Ukraińcami, którzy niczym nie odstawali od swoich poslkich współpracowników, na SORze w Polsce przyjął mnie lekarz z Ukrainy i wszystko było załatwione profesjonalnie. Wiadomo, że jakaś część z napływowych odstaje od takiego standardu, ale tak samo mówiono o Polakach przy okazji fali emigracji do Wielkiej Brytanii. I nam również takie trakowanie się nie podobało, bo nie oddawało całokształtu sprawy.

1

@clyde jest to niepokojące ponieważ papierek Na Ukrainie się kupuje. Korupcja w tym kraju jest ogromna. I na tej bazie wykluczać Polaków? Niepojęte i nie zaakceptowania. Przecież to nie jest kraj unijny nawet.

0

@barteq Można się nie wstrzelić w klucz, w temat. Dużo większym wstydem jest oblanie matury z matmy, która jest banalna od kilku lat. A w tym to szczególnie, bo sam ją pisałem. Żeby nie zdać tak prostego egzaminu to trzeba się naprawdę postarać. Nawet bez wiedzy można wywnioskować z abcd które jest najbliższe prawdy.

0

@clyde Pytałem o to wczoraj kolegę z Ukrainy (23 lata). Powiedział mi, że to nieprawda, że można sobie maturę kupić. I że on zakuwał normalnie tak ja i my. Jedyne co, to mówi, że u nich max to 200 punktów a 100 się dostaje za "kraj" (tzn. za przyjście na egzamin) i wystarczy uzyskać jeszcze 24 punkty, żeby dostać się na studia. Tylko wtedy trzeba u nich płacić itp itd. Może poziom jest niższy- nie wiem. Na pewno jednak zgoda, że takie egzaminy kwalifikacyjne sporo by wyjaśniły. Sam przez taki przechodziłem i z prawie 30 osób zdało 10 albo 11, już nie pamiętam.

0

@clyde Skąd wiesz ,że mieli 100%?

2

@Kurkmen "W ogóle to Ukraińcy powinni u nas zasilać kadrę fizyczną / prac niewykwalifikowanych, a nie uczyć ich na uniwersytetach."

co to za żałosna segregascja?
jeszcze takie coś dostało polecenia .Obrzydliwe

1

@clyde Niestety tak zmieniły się ostatnio uczelnie. Ostatnio 1/3 studentów medycyny też jest z zagranicy, ponieważ uczelnią to się bardziej opłaca, a państwo pokazuje, że więcej kształci lekarzy. Ale potem nam będzie brakowało lekarzy. Są to zwykle słabi studenci. Pamiętam swoje kolokwium na 4 roku z farmakologii. 3 osoby odpytywane. Stres, pierwsza tura ledwo przeżyliśmy. I wchodzi chłopak z English division. Asystentka nagle stała się miła, pytania jak się czuje? jaka pogoda i pytanie o najprostszy antybiotyk. Zadowolony wyszedł z czwórką. Pani spojrzała potem na nas i zaczęła dalej żerować :) rozwój pasożytów:)

0

@MarioVeB! jaka segregacja? Państwo ma dbać o swoich, a nie o Ukraińców, którzy nie mogą nic sensownego zbudować u siebie. Oni nie są nawet w Unii, także o czym my tutaj rozmawiamy. Z takim podejściem to niedługo przyszli inżynierowie z Afryki będą mieli większe szanse niż nasi najlepsi młodzi adepci, bo np. doliczy się liczbę punktów adekwatną z pokonanym dystansem z kraju, którego pochodzą. Nie mam zamiaru przyklaskiwać temu co się dzieje, w ramach nowomowy i "tolerancji".

0

@clyde znam kilku Ukraińców. Za dolary kupisz wszystkie papiery jakie chcesz. Zabiorą ci prawko u nas jedziesz do ukrainy wracasz jako inna osoba z innym prawkiem i dowodem. Wystarczy kasa.

0

@Kurkmen Do ciebie nie dociera ,żee etap niewolnictwa mamy za soba? Jeszcze obozy pracy wprowadz, bo młody Ukrainiec smie sie uczyć na uniwersytecie.

« Powrót do wszystkich komentarzy