La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 4065 Culés

#Tiki-taka

LaLiga nie pozwala na razie Barcelonie na rejestrację piłkarzy. Klub przedstawił władzom rozgrywek wszystkie dokumenty, ale konieczna bedzie jeszcze sprzedaż 24,5% praw do Barça Studios oraz obniżka wynagrodzeń. [Sport]

0

Mam nadzieje, ze zostanie to rozwiazane przez:
A) Odejscie FdJ (na szczescie)
B) Odejscie Depaya (chociaz mi go bardzo szkoda, wolalbym juz oddac Auba)
C) Wypchniecie wkoncu innych nieużytków rolnych typu Neto czy Umiti

PS. Czy brak zarejestrowania nieuzytkow rolnych, wyklucza ich wynagrodzenie z limitu płac wg ligi?

1

@Szklaner nie, nie wyklucza

2

@Szklaner No jakby wykluczało to problemów by nie było.

0

Te przepisy działały już wcześniej czy dopiero od niedawna, bo nigdy nie słyszałem żeby jakikolwiek klub La Ligi miał problemy z rejestracją zawodników? Czy po prostu obecna sytuacja finansowa klubów tak uwidoczniła ten przepis?

1

Mam wrażenie, ze zarząd jednak za bardzo sobie pozwolił…już tyle przychodu wygenerowali przez sprzedaż aktywów, kolejne maja sprzedać i wciąż będzie mało bez obniżek??
Mam nadzieje, ze to tylko pozory a zarząd wie co robi ale oby to nie były kroki prowadzące do upadku (mam na myśli wydanie przyszłych przychodów na transfery a nie spłatę zadłużenia)

0

@Mavcin1980 dług został już zmieniony na dlugoterminowy

0

Czy ktoś się orientuję jak to dokładnie działa? Czemu sprzedając aktywa za takie kwoty nie mozna zarejestrować tych kilku piłkarzy?

2

@PaulinhoPL działały już wcześniej ale nigdy nie byliśmy w takiej dupie. Kiedyś to Real kupował, a my wychowywaliśmy ;)

2

@VamosFCB11 Już Ci tłumacze. Pan Laporta po przyjściu zmienił wartość księgowa każdego piłkarza na 0 np z 50 lub 30 mln. To spowodowało że Barca w pierwszym sezonie a raczej pół sezonie wygenerowała 600 mln straty. Teraz musimy więc nabić 700 zysku żeby pokryć te 600 plus 100 za zeszły sezon. Czemu Laporta to zrobił? Bo był ostatni rok pandemizny, w którym zarząd nie ponosi odpowiedzialności za straty finansowe i nie chciał ryzykować swoim majątkiem. W tej chwili gdy Laporcie braknie do zamknięcia budżetu np 40 mln i sprzeda Frankiego za 40 mln to wykaże 40 mln zysku, a gdyby wcześniej nie zmienił wartości księgowej piłkarzy to wykazałby stratę bo wartość kontraktu de Jonga i amortyzacja jego transferu wyniosłaby np 100 mln. Czyli po sprzedaży za 40 byłaby strata 60. Więc Laporta wolał chronić swoje dupsko jednocześnie wpier***ł barce w gówno jakiego świat nie widział i od tamtej pory każde okienko to droga przez mękę przez rejestrację i wyprzedaż klubu. Pozdrawiam

0

@ini_barca okej dzięki wielkie, pozdrawiam

1

Przeczytałem, że Barcelona potrzebuje nie tylko uruchomić dźwignie, ale również sprzedać zawodników jak i zmniejszyć wynagrodzenia. Oczywiście ostatnie dwie rzeczy są ze sobą powiązane, ale co ciekawe i napisał to jakiś prawnik z hiszpanii na Twitter to, że podobno Laporta zwolnił firmę audytową Ernst & Young bo ta nie zgadzała się z wyliczeniami klubu, że pierwsza dźwignia przyniesie dodatki kapitał 267 mln euro. Po zrezygnowaniu z usług Laporta zatrudnił Grant Thorton International.

To może wyjaśniać rozbieżności pomiędzy wyliczeniami klubu a LaLigą i jedynie pokazuje że od ery Bartomeu nie wiele się naprawdę zmieniło. Zachowanie Laporty, skrajnie nieodpowiedzialne i które zostawia Barce w nieciekawej sytuacji na zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem sezonu.

1

@PaulinhoPL Przepisy są te same i od lat płace nie powinny przekraczać 70% przychodów. Sytuacja jest taka, że poprzedni zarząd mocno przepłacał w pensjach, a korona to obnażyła gdy przychody zaczęły drastycznie spadać. W sezonie 2020/21 spadły o ok. 200 mln, a na płace wydano wtedy 490 mln, 432 w sekcji piłki nożnej z czego pierwszy zespół kosztował ok. 352 mln (sam Messi kasował 71 mln brutto). Pozostałe 58 mln to płace w innych sekcji sportowych, ale tu tendencja też była rosnąca.

1

@ini_barca Skąd to info o zmniejszeniu wartości księgowej wszystkich piłkarzy? :o Tutaj @blazeq to wyjaśniał pisząc o kilku zawodnikach i stracie 441 mln, a nie 600 https://www.fcbarca.com/105476-co-musi-sie-stac-by-barcelona-spelnila-wymogi-finansowego-fair-play.html

0

@barcelonaLM mam nadzieję :) wiesz, nie wierze polityką a Laporta trochę do nich należy...mam też świadomość, że inwestycja w piłkarzy, w drużynę, może się opłacać i ewentualne sukcesy sportowe, marketingowe mogą przynieść więcej zysków niż piłkarze i dźwignie kosztowały...Laporta zagrał va bank i oby się opłaciło

0

@skarfacze
Ze sprawozdania za sezon 2020/2021. Klub w nim informuje: 'o zmianie wartości księgowej piłkarzy by lepiej dostosować się do wymagań La Ligi' co jest oczywiście bzdura bo żaden klub poza nami tego nie zrobił. Aktualizuje się to na wartość realna dopiero przy sprzedaży żeby wykseigowac zawodnika. Jak będzie Ci zależało to poszukam jutro hiszpańskiego odnośnika bo stamtąd to brałem ale tu na polskiej stronie Barcy również była o tym mowa, spróbuj wyszukać 'wartosc księgowa' lub coś podobnego, powinieneś znaleźć.
Co do drugiego pytania to strata za tamten sezon wyniosła około 460 mln ale ja napisałem 600 ponieważ 140 to wartość Brutto wynagrodzeń przeniesionych na późniejsze lata (tj De Jong, Pique). Gdyby Laporta nie zaktolualizowal wartości księgowych wykazalibysmy ok 100 mln strat i nie byłoby problemów z rejestracją w żadnym okienku. Na potwierdzenie dodam, że sama La Liga w tamtym czasie, że tym krokiem Barcelona się zablokuje. Pozdrawiam!

0

@ini_barca Znalazło mi ten sam artykuł, który podałem. Jest w nim taki fragment "W efekcie zmniejszona została wartość księgowa kilku zawodników z Coutinho, Neto i Pjaniciem na czele, a część z przychodów została przesunięta na kolejny sezon". Na stronie klubowej jest dość ogólne sprawozdanie, ale za sezon 2019/20.

4

@ini_barca Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Nie można sobie po prostu zmniejszać wartości księgowych - musi być to zaakceptowane. Barcelona owszem - zmniejszyła je w przypadku części zawodników, ale spowodowało to stratę niespełna 165 mln euro. Dodatkowo wpisano ok. 84 mln przewidziano na przegrane procesy, które zakończyły się ostatecznie ugodami (Neymar). To tyle. Strata i tak przekroczyłaby 200 mln. I generalnie nie tam jest pogrzebany problem Barcelony.

4

@ini_barca Co więcej te 164 mln straty z deprecjacji „wraca” do ksiąg jako mniejsza strata/zysk w momencie, gdy objęci nią zawodnicy odchodzą. Np. Coutinho, Neto itd. Także siłą rzeczy - wpływ tych strat na obecną sytuację jest jeszcze mniejszy.

0

@blazeq podasz mi proszę źródło do tych 165 mln?

0

@blazeq I od razu wytłumacz wszystkim po co Laporta wszystkie straty księgował w jednym roku robiąc nam tak wielki problem. Nawet nie w jednym roku, tylko w konkretnym roku. Jedynym roku, w którym nie brał odpowiedzialności finansowej za swoje działania oczywiście.

3

@ini_barca
Raport finansowy:
https://www.fcbarcelona.com/fcbarcelona/document/2021/10/17/aefc9921-bf56-406c-ae05-3581e1de2a12/MEM_CLUB_2020_21_ENG.pdf
Załącznik nr 1 -> "Impairment losses on intangible sporting assets”

Odpowiadając na kolejny komentarz. Nie ma to znaczenia, że zrobił straty w jednym roku i nie jest prawdą, że za ten rok nie odpowiada. Nie odpowiada w pełni, ale odpowiada bo go zamykał.

A nie ma znaczenia, bo zgodnie z FFP LaLigi brane są pod uwagę trzy ostatnie sezony, czyli przy analizie pod sezon 22/23, są to sezonu 21/22, 20/21 i 19/20. Jak by sobie tych strat nie wpisał, to i tak byłby problem. Co więcej. Dzięki temu, że zrobił co zrobił, to za rok będzie odrobinę mniejszy, a za dwa zniknie całkowicie.

1

@blazeq dziękuję za źródło, wieczorem siadam do lektury. Pozdrawiam. Miłego weekendu!

1

@ini_barca W tym artykule znalazłem listę zawodników, którym zmniejszono wartość księgową https://barcauniversal.com/understanding-la-ligas-financial-fair-play-rules-and-barcelonas-transfer-struggles/ Dokładnie było ich pięciu: Coutinho, Matheus Fernandes, Umtiti, Pjanic i Neto. Dodatkowo dowiedziałem się z niego, że La Liga do wyliczenia limitu płac bierze też pod uwagę roczną amortyzację zakupionych piłkarzy i mnie oświeciło, dlaczego ciągle możemy być pod kreską, a w okienku zimowym mieliśmy limit ujemny 144 mln.

Przy tylu drogich transferach w ostatnich latach i za wysokich płacach ten problem musiał w końcu wypłynąć, bo księgowana amortyzacja z sezonu na sezon była coraz wyższa. Jedyne co mogłoby ratować sytuację, to zwiększanie wpływów do budżetu i to z kolei by wyjaśniało czemu Bartomeu miał takiego hopla na punkcie przychodów z tym jego słynnym jednym miliardem na czele. Niestety dla niego pandemia obnażyła wszystkie te praktyki i zmiotła jego zarząd, jak powódź gabinet Cimoszewicza w 1997.

W tym układzie zmniejszenie wartości księgowej kilku zawodników jest sprytnym manewrem, ponieważ ich amortyzacja zniknęła w wyliczeniach do limitu płac. Nie wiem czy La Liga nie widzi tego, jako próbę obejścia ich regulacji, ale nie od dziś wiemy, że ta instytucja to stan umysłu. W artykule napisano, że po pandemii większość lig europejskich zawiesiła na kilka lat przepisy FFP, wiedząc, że klubom w kryzysie trudno będzie się dostosować. Jednak nie nasza kochana La Liga...

0

@skarfacze Również dzięki wielkie, wieczorem biotlre się za lekturę. Pozdrawiam i miłego weekendu!

0

@ini_barca Wzajemnie.

« Powrót do wszystkich komentarzy