La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 1926 Culés

51
Idealnym nie jest nikt.

Natomiast jest to bez wątpienia jeden z największych, jeśli nie największy Polak w dziejach.


Zdrówka wszystkim!
Dobranoc.

5

@FC1899Barca największy po prezesie

35

@Kompletny i po co ta polityka w tym miejscu

16

@FC1899Barca
"jeśli nie największy Polak w dziejach."
Nieśmieszny żart.
Bez zastanowienia dziesięciu większych od niego można znaleźć.

32

@klemens100 śmiało, wymieniaj

29

@Wossi61FCB to ateista, dlatego go tak dupa piecze, nie warto się z nim spinać kolego

8

@Wossi61FCB
Ją wymienię i dwudziestu, pod warunkiem, że ty wymienisz mi dziedzinę, w której JP ma jakiekolwiek dokonania.

22

@klemens100
to w końcu potrafisz wymienić tych 10 lepszych czy tak tylko gadasz?
(Skoro jesteś ateistą to chyba bez sensu, żebym wymieniał ci dokonania JPII skoro są one związane z religią).

6

@Wossi61FCB tak z ciekawości czego można dokonać w dziedzinie religii ?

5

@karci0
Fanatykiem nie jestem, kolega Klemens nazwał to dokonaniami, to użyłem tego samego słowa, żeby było wiadomo do czego się odnoszę.
Ale tak już się zastanawiając... religia ma na celu pomoc duchową. Więc jeżeli ktoś udziela tej pomocy poprzez modlitwę oraz dobre słowo, a za jego wstawiennictwem dochodzi do uzdrowień i różnych cudów, to chyba można to nazwać dokonaniami?
Albo na przykład odkryć jakiś wcześniej nieznany fakt, który wpłynie na życie kościoła, a na pewno w nim coś zmieni. (był kiedyś odcinek o podobnej tematyce w jakimś polskim serialu, chyba Ojcu Mateuszu :D)

3

@Wossi61FCB chodziło mi o jakieś konkrety

27

@Wossi61FCB
To ja wymienię swoich.
1. Kopernik
2. Curie- Skłodowska
3. Pilecki
4. Piłsudski
5. Sendlerowa
6. Słowacki
7. Mickiewicz
8. Bem
9. Kościuszko
10. Chopin

Teraz proszę mi wymienić jakiekolwiek dokonania JPII. I nie, bycie Polakiem, to żadne osiągnięcie.

Fakt jest taki, że chronił pedofilów w kościele. Albo z premedytacją, albo ze strachu. Tak czy inaczej. Nie daje mu to miejsce wśród największych Polaków w historii.

31

@Eto'o9 R10 Nie, to nie jest fakt.

11

@Eto'o9 R10 Tylko z całym szacunkiem ani rotmistrz Pilecki ani Sendlerowa mimo iż wykazali się niezwykłym bohaterstwem nie odegrali jakiejś większej znaczącej roli czy to dla losów Polski czy dla świata A co do tych pedofilów jest jeszcze trzecia opcja oprócz premedytacji i strachu - po prostu mógł być odcięty od tych informacji a grono jego doradców mogło go chronić przed jakąkolwiek wiedzą na temat tego zjawiska

2

@klemens100 https://histmag.org/W-jaki-sposob-Jan-Pawel-II-obalil-komunizm-19556

Prawda jest taka, że wtedy ludzie patrzyli na wiarę inaczej. Byla w nich solidarność dzięki papieżowi i kościołowi. Bardzo w ten sposób wpłynał na losy w tamtych czasach. Tożsamość nabrała nowego wymiaru.

2

@maroon No cóż, jakiś złośliwy mógłby porównać ilość osób które przeżyły dłużej dzięki Sendlerowej a dzięki cudom JPII :)

2

@karci0 No to masz konkrety:
Srebrny medal na olimpiadzie w Seulu w sztafecie różańcowej
Do tej pory nie pobity rekord Europy w szybkości czynienia znaku krzyża
Rekord Guinessa w liczbie ucałowań Ziemi
Wypromowanie kremówek

3

@Eto'o9 R10 Piłsudski to morderca był jakby co.

0

@Wossi61FCB Domniemane cuda (XD) JP2 kontra realne odkrycia/wynalazki/prace naukowe, które na zawsze zmieniły ludzkość. Who would win? Poza tym nie taki święty ten wasz papież, skoro wiele lat wiedział o istnieniu pedofili w kościele, nie dość, że nic z tym nie zrobił to jeszcze to tuszował. Nie mówię, że był złym człowiekiem, ale w Polsce jego kult jest chory.

11

@Persyfl Człowiek Renesansu (teolog, filozof, poeta, aktor, poliglota).
Był jedną z głównych postaci Soboru Watykańskiego II, na którym bardzo mocno zliberalizowano kurs Kościoła katolickiego względem ustaleń Soboru Trydenckiego.
Wydatnie przyczynił się do upadku ZSRR (jako myśliciel, zapewne wiesz, że za każdą rewolucją/zmianą musi stać najpierw idea, która jako pierwsza uruchamia lawinę przyszłych zdarzeń).
Sterował Kościół ku ekumenizmowi - jako pierwszy papież jak równy z równym witał się z buddystami, żydami, prawosławnymi itp.

To tak na szybko. Można dodać jeszcze liczne encykliki, podróże zagraniczne itp. Kto jak kto, ale po Tobie spodziewałem się intelektualnej polemiki. Szkoda.

2

@KamQiX Doprawdy? Czyli tak inteligentny człowiek przez lata dziwnym trafem nie zdawał sobie sprawy z wewnętrznych kontrowersji dotyczących Legionu Chrystusa i jego założyciela, Marciala Maciela, który wraz z 33 księżmi i 71 seminarzystami swobodnie zabawiał się z setkami małych dzieci przez dekady? Czyli watykański sekretarz stanu, odpowiadający bezpośrednio przed papieżem, na własną rękę krył tę organizację przez lata i blokował wszczęcie jakiegokolwiek dochodzenia?

No ale masz rację, to nie jest fakt. W końcu nikt nie złapał ich za rękę, a w trakcie procesu Maciela, do którego przyczyniło się między innymi dochodzenie Josepha Ratzingera, działającego wbrew sekretarzowi stanu, a co za tym idzie samemu papieżowi, Jan Paweł II był już martwy. A o zmarłych mówi się albo dobrze albo wcale.

2

@Misanthrope "Doprawdy?"
Tak. I dziękuję za przyznanie mi racji - to nie jest fakt.

1

@KamQiX No cóż. Gratuluję naukowego podejścia do sprawy. Nie chcielibyśmy przecież polegać w tak istotnej kwestii na czymś tak tendencyjnym jak wiara.

9

@Misanthrope Nie chcielibyśmy też osądzać nikogo bez dowodów. Tym bardziej po jego śmierci, gdy nie może się bronić.

1

@KamQiX A jednak do dziś robi to niezwykle efektywnie. Zabawny paradoks.

1

@Misanthrope Co robi?

0

@JacekM Tylko po co tu licytować Jakby nie patrzeć to wszystkie czyny Sendlerowej oddziaływały na jednostki A Jan Paweł II działał w skali globalnej Oceny moralne i wartość ich poświęcenia odłóżmy na bok

0

@KamQiX Broni się. No ale to można złożyć na karb wspomnianego przeze mnie powiedzenia: "o zmarłych mówi się albo dobrze albo wcale." Tak czy inaczej, nie ma sensu wymieniać się krótkimi ripostami, a, jak słusznie zauważyłeś, fakty pozostają faktami.

5

@Misanthrope Gdyby były, poparte dowodami, powody do mówienia źle o zmarłych, w tym o Janie Pawle II, to moim zdaniem nie ma problemu. Można powiedzieć, że w jakichś okolicznościach zrobił coś źle, coś skrytykować. Niekoniecznie od razu przekreślać osobę, bo prócz tego o czym piszesz (gdyby to była faktycznie prawda), mógł być bardzo dobrym człowiekiem. Prawda? :)

Ja natomiast nie wierzę w złe intencje Jana Pawła II.

3

@pawello10 Mordercą na pewno było wielu spośród Żołnierzy Wyklętych takich jak Bury czy Ogień.

@maroon A jaki losy świata czy Polski zmienił JPII? To nie jest absolutnie atak w kierunku papieża, chcę tylko wiedzieć jak? Nikt nie mówił, że nie zrobił niczego dobrego, bo zrobił. Chociażby nawoływanie do przebaczenia itd. natomiast to jest zasada chrześcijańska, judaistyczna czy islamska. On jako namiestnik kościoła musiał tę naukę przekazywać dalej.

A co do tego, że mógł nie wiedzieć, to o wszystkich pedofilach wiedzieć nie mógł, bo po prostu jest tego za dużo. Natomiast słyszał o zarzutach wobec Marciela Degollado i za swojego pontyfikatu BRONIŁ go mówiąc, że to wzór dla młodzieży.

Ciężko też wyjaśnić jego wielką przyjaźń z ludobójcą Pinochetem. A skoro polscy pseudopatrioci zarzucają Franciszkowi, że stchórzył i głośno nie sprzeciwił się wojskowemu zamachowi stanu w Argentynie, to czemu tutaj milczą.

@Damian11 To nie są osiągnięcia. To jest kwestia wiary. Ja nie wierzę w żadne cudowne uzdrowienia papieża. Jakby tak było to powinien polecieć do najbliższego oddziału onkologii dziecięcej i uleczać. Ta kwestia to wiara, którą oczywiście szanuję, natomiast ja chcę zwykłych dowodów na jego dokonania. Mamy XXI w. więc bądźmy poważni.

PS. Jestem osobą, która wierzy w Boga. Piszę zanim mnie tej wiary pozbawicie

0

@maroon Ależ oczywiście masz rację. Zwracam tylko uwagę, że nic nie jest tylko "białe" i to co Ty oceniasz jako jednoznacznie pozytywnie, inni, we wcale nie tak małej ilości na świecie, oceniają sporo rzeczy zdecydowanie negatywnie. Na wszelki wypadek, aby nie rozwijać polemiki - nie chodzi o mnie.

8

@Eto'o9 R10 A ja - nie wiem jak Ty - uważam, że nie tylko osiągnięcia naukowe, artystyczne czy inne tego typu dokonania świadczą o wielkości człowieka. Dla mnie Jan Paweł II jest jednym z największych Polaków w historii samym tym jaki był, co głosił i choćby ile nadziei wlał w serca Polaków podczas walki z komuną. Zdecydowanie może być autorytetem dla wielu ludzi. Naśladowanie go na pewno nie wyjdzie nikomu na złe.

1

@JacekM Zaraz zaraz - czy ja oceniłem cokolwiek pozytywnie albo negatywnie? Chodziło mi tylko o skalę działań oraz o to że w sprawie pedofilii może istnieć jeszcze jedno wyjaśnienie O nic więcej Jak było faktycznie tak było - nie zagłębiałem się w ten temat więc nie przesądzam jak było

1

@KamQiX To już musimy pozostawić naszym wewnętrznym kompasom moralnym. @Cochise trafnie wymienił niektóre z licznych osiągnięć i zasług Jana Pawła II, z którymi nie polemizuję. Nie spotkałem się też jeszcze z człowiekiem, który byłby albo nieskazitelnie dobry, albo zachowujący się niczym potwór w każdej sytuacji i momencie swojego życia.
Ignorancja wielkiego i wpływowego człowieka może wyrządzić czasem większe szkody niż złe intencje zwyczajnych ludzi. Czy uważam, że papież popierał pedofilię? W żadnym wypadku. Czy uważam, że jego ignorancja i naiwność, którą Ty określiłbyś pewnie dobrym sercem, przyczyniła się do swobodnego działania ścierw, które przez dekady popełniały straszliwe czyny w samym sercu organizacji zbudowanej podobno na dobroci i empatii, podczas gdy papież latał po świecie, jednoczył wiernych, i pomagał obalać reżimy? Owszem.

I masz całkowitą rację mówiąc, że to nie jest fakt. 20 lat temu nie były nim też zbrodnie Maciela. Dziś są. Nigdy nie będziemy zapewne w stanie posłużyć się w tym sporze faktami, więc pozostaje prawdopodobieństwo, domysły, poszlaki i okoliczności. Dla mnie jest to w tej sytuacji zadowalające, Ty uważasz, że to za mało. Nic z tym nie zrobimy, więc pozostaje nam jedynie pozostać przy swoich przekonaniach.

1

@Eto'o9 R10 Czego dokonał? Proszę cię - nie da się tego zrozumieć bez znajomości realiów tamtej epoki Jeśli naprawdę chcesz poznać jego dokonania to wbij to hasło w internet i sprawdź kilka artykułów a być może zrozumiesz Dla pewności wybierz takie portale które są krytycznie nastawione do religii katolickiej abyś miał pewność że nie są to jakieś jednostronne peany na cześć JPII Co do Maciela to cała moja wiedza na ten temat pochodzi z książki "Demon w Watykanie" - jakoś nie pamiętam z tej lektury aby autor stawiał tam zarzuty papieżowi że go bezpośrednio chronił ale że sporo zarzutów dotyczących Maciela w ogóle do niego nie docierało bo otoczenie papieża filtrowało te doniesienia

0

@KamQiX Nikt tego nie powiedział. Po prostu, nie jest największy.

0

@Eto'o9 R10 co takiego zrobili Mickiewicz i Słowacki? Wciąż tylko pisali, jak to źli są Ruscy. Jeden zawsze się spóźniał, a drugi był po prostu zbyt pizdowaty by walczyć. Zresztą brak Wałęsy w jakiekolwiek 10 najwybitniejszych Polaków to skandal. Można na siłę wyciągać jakieś brudy, ale fakty są takie, że to on i JP II przyspieszyli o kilkanaście a może kilkadziesiąt lat upadek komunizmu.

0

@Cochise Nazywanie jakiegokolwiek papieża człowiekiem renesansu to jakiś ponury żart, zwłaszcza biorąc pod uwagę uwarunkowania historyczne epok.
"teolog"
To chyba naturalne u papieży.
"filozof"
Nie był filozofem, ale łatwo się pomylić. Kościół chce sobie dodać powagi, więc szasta na lewo i prawo niezbyt adekwatnymi pojęciami, często myląc teologię z filozofią. Tymczasem teologii niemal równie daleko do filozofii, co do nauki.
"na którym bardzo mocno zliberalizowano kurs Kościoła katolickiego"
Co nie zmieniło faktu, że ten sam Kościół nadal jest najbardziej skostniałą, konserwatywną i zacofaną społecznie instytucją na świecie, no ale przynajmniej msze już nie są odprawiane po łacinie.
Zapomniałeś dodać, że rehabilitował Galileusza.
"Wydatnie przyczynił się do upadku ZSRR"
Co? Skąd ten pomysł? Wiele było przyczyn upadku ZSRR (głównie ekonomiczne), ale papież nie był jedną z nich.
"Można dodać jeszcze liczne encykliki,"
Miałem wątpliwą przyjemność czytać. Zakładam, że większość wyznawców Wojtyły tego nie robiła, skoro nie słyszę lamentu nad ewidentnymi zrzynkami z Marksa. Z drugiej strony, to też nie jest tak, że to on je pisze.
"podróże zagraniczne"
Jak bym mógł sobie w takich warunkach i za darmo, to podróżowałbym 3 razy więcej niż on.
Pytanie też, czy czarne karty nie przesłaniają tych białych, bo jedna choćby czynny udział Kościoła w ludobójstwie w Rwandzie, to dość spora plama wizerunkowa.

0

@Persyfl Określenie człowiek renesansu odnosi się do wielopłaszczyznowych umiejętności, a nie stricte do konotacji tej epoki. Nie mylę teologii z filozofią. Nie nazywam nauk Kościoła filozofią, a rozprawy Wojtyły np. nad genezą systemów totalitarnych. Nie pod kątem historycznym, a filozoficznym, wartości jednostki itp. Tak, przyczynił się. Oczywiście, że ekonomia była jedną z najważniejszych spraw, które doprowadziły do upadku komuny, ale sam JP II - jak zaznaczyłem - stał się duchowym przywódcą w Polsce. Jego wybór na papieża miał ogromne znaczenie mobilizujące naród, tak samo podróże do ojczyzny. Nie bez kozery tajne służby starały się nie dopuszczać lub sabotować te pielgrzymki. Też niektóre czytałem. Fides et ratio jest akurat ciekawą encykliką, gdzie papież rozprawia się z fanatyzmem wiary, czyniąc naukę drugim skrzydłem ludzkości. Przecież w podróżach zagranicznych nie chodzi o to, że latał sobie zwiedzać, tylko każda pielgrzymka od sfery oficjalnej, miała również drugie dno np. na Kubie, w USA, Ameryce Południowej etc. Żeby była jasność: tendencyjnie skupiłem się tylko na zasługach, pomijając uchybienia.

0

@Cochise
"Określenie człowiek renesansu odnosi się do wielopłaszczyznowych umiejętności, a nie stricte do konotacji tej epoki. "
Nie sposób rozpatrywać tego określenia w oderwaniu od epoki, do której się bezpośrednio odnosi. Mówi ono o wielu umiejętnościach w odniesieniu do głębokiego humanizmu i szerokie spektrum zainteresowań. I tu nam się jednak zgrzyt z papieżem robi.
"a rozprawy Wojtyły np. nad genezą systemów totalitarnych."
Tylko, że takie rozprawy piszą socjolodzy, studenci, a nawet dziennikarze. Do filozofii jeszcze daleka droga, zwłaszcza że dla Kościoła ta kończy się momencie, gdy przestaje mówić o jego religii. To już Ratzingerowi bliżej było. A swoją drogą, trzeba mu uczciwie przyznać, że bardzo sprawnie przeszedł od teorii do praktyki.
"Tak, przyczynił się."
Citations needed.
"..."stał się duchowym przywódcą w Polsce."
Nie dla wszystkich, ale przede wszystkim mogłeś nie zauważyć, że Polska nie była członkiem ZSRR.
"Jego wybór na papieża miał ogromne znaczenie mobilizujące naród, "
To akurat nie zasługa narodu, tylko części społeczeństwa, a protesty i inne działania miały miejsce jeszcze przed jego pontyfikatem.
"Nie bez kozery tajne służby starały się nie dopuszczać lub sabotować te pielgrzymki."
Nie słyszałem. Chętnie poczytam.
"tylko każda pielgrzymka od sfery oficjalnej, miała również drugie dno np. na Kubie..."
Albo w Chile.
'"Żeby była jasność: tendencyjnie skupiłem się tylko na zasługach, pomijając uchybienia."
Jak rozumiem te "uchybienia" to taki eufemizm na wszystkie świństwa, których się dopuścił?

« Powrót do wszystkich komentarzy