La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 1192 Culés

19

Olga Tokarczuk właśnie odebrała nagrodę Nobla! Wielkie brawa, jestem dumny że mam taką rodaczkę. Chapeau bas Pani Olgo

13

@Janiama Niektóre jej wypowiedzi nie były za mądre ale nie mniej gratulacje się należą :)

8

@Hushovt Dla mnie są wszystkie mądre bo mam podobny punkt widzenia świata a przede wszystkim Polski. Dlatego tak przeciwny jestem obecnej władzy i jak widac mam bardzo fajne grono obok siebie :)

79

@Janiama super podejście. Nieważne co mówi ale ważne kto to mówi i na podstawie tego oceniamy czy wypowiedź jest mądra czy głupia xD

7

@qbuteq Chyba nie zrozumiałeś mojego wpisu. Znam wypowiedzi Olgi Tokarczuk w pełni się z nimi identyfikuje i uważam że sa mądre i potrzebne. Mam podobne poglądy. Jesteśmy tak samo tolerancyjni dla osób z LGBT dla osób o innym kolorze skóry czy dla osób z inną religią ale jesteśmy nie tolerancyjni na głupotę ludzką, fałsz i obłudę

64

@Janiama skoro nie jesteś tolerancyjny na fałsz to co powiesz na wypowiedzi Tokarczuk o Polakach za czasów II wojny światowej? Mianowicie o paskudnym kłamstwie tej pani, jako że Polacy masowo mordowali żydów

10

@Janiama Skoro pluje na rodaków, to chyba nie zasłużyła na Twoją i innych dumę.

11

@qbuteq @Bartek22 Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów

Co w tym jest nieprawdy? Patrząc jak Polacy teraz nienawidzą Żydów to wyobrażam sobie jak było w czasie drugiej wojny światowej gdy wreszcie część społeczeństwa mogła się odegrac na Żydach za to że byli bogaci mieli swoje formy i mieli dużą władzę. Nie napisała o masowych mordach a tylko o mordach które były a co pokazał po wojnie pogrom kielecki.
My Polacy nie potrafimy się przyznać do błędów tak jakbyśmy byli jakimś wybranym narodem. Prawda jest taka że tylko zakompleksiony naród tak do tego podchodzi.

3

@qbuteq Przecież już odpowiedział: "Dla mnie są wszystkie mądre bo mam podobny punkt widzenia świata a przede wszystkim Polski."
Widać, że on też tak uważa.

47

@Janiama Napisać historię od nowa? Niezły jesteś.

1

@Dari0G Dokładnie tak uważam

2

@Dari0G To powiedziała Tokarczuk i się z tym zgadzam. Nie historię od nowa ale trochę od nowa pamietając o sprawach które są gorzkie dla naszego narodu.

33

@Janiama To są wszystko kompletne bzdury, a temat już był przewałkowany wiele razy z 2 miesiące temu, także pozwolę sobie tutaj uciąć dyskusję.

8

@Bartek22 Bzdury? Przeczytałem mnóstwo książek i publikacji o tym co się działo w czasie drugiej wojny światowej i jak Polacy chronili ale też mordowali Żydów. Popytaj starych warszawiaków jak patrzyli na Getto żydowskie i jak wielu gardziło tymi ludzmi którzy byli naszymi rodakami tu urodzonymi mającymi polskie obywatelstwo. My zapominamy o tym że Żydzi to nie byli obcy ale to byli nasi sąsiedzi. Patrząc na wielu młodych w obecnych czasach to widzę jak bardzo ten naród jest z nienawidzony i jestem przekonany że gdyby żyli pośród nas to mieli by bardzo cięzko w czasie pokoju a nie wyobrażam sobie co by było gdyby był czas wojny.

0

@Janiama Przede wszystkim byli również obywatelami Polski o czym tak łatwo jest niektórym zapomnieć.

38

@Janiama Jakie książki? Podaj tytuły i autorów. Bo Twoje pier.. zaczyna mnie irytować. Antysemityzm w Polsce był. Jasne. Było getto ławkowe, były szykany. Tak jak w innych krajach. Nikt normalny o zdrowych zmysłach temu nie zaprzecza. Nie rozumiem z czego tak bardzo powinniśmy się rozliczać i uderzać w pierś! No i gdzie i kogo kolonizowaliśmy?

0

@Stoiczkow Niestety ale zaprzeczają, zwłaszcza media prawicowe. Jedwabne już jest negowane a tak na prawde każdy noblista jest uważany za anty Polaka. Miłosz, Szymborska ale i wcześniej Reymont mieli ten problem. Dlaczego? No właśnie to jest problem gdy ktoś ma inną percepcje widzenia pewnych spraw niż patrioci

1

@Janiama A kto pchal Żydów do wagonów bo nir tylko Niemcy.

0

@ArdoFCB Tylko że Żydzi byli skazani na śmierć tylko dlatego ze byli Zydami. Więc rozumiem ludzi którzy chcieli żyć i robili takie podłosci jakie robili. Myślę że żaden z nas nie chciałby się znaleźć w takiej sytuacji i z perspektywy fotela to jest łatwe ale inaczej jest gdy idąc pomagać Niemcom byc może ratuje swoje życie ale też komuś z rodziny. To są niesamowite trudne wybory a Hitlerowcy by to zrobili i tak i tak.

0

@Stoiczkow „Dom, którego nie było” Łukasz Krzyżanowski, „My z Jedwabnego”, Anna Bikont, „Sendlerowa. W ukryciu”Anna Bikont, „Tajemnica Pana Cukra”Anna Kłys ale też oczywiście książki Jana Grossa a także Michalkiewicza Niemcy Żydzi i folksdojcze i wiele innych ksiązek. Majać taki przegląd można samemu sobie wyrobić zdanie. Z jednej strony Michalkiewicz z drugiej Gross po środku Bikont.

1

@Janiama Równie dobrze mozna tak samo powiedzieć o kolaborantach Polakach też sie bali. Wiem że ciężko jest oceniac ale to nie były pojedyncze przypadki ich bylo mnóstwo.

0

@ArdoFCB Ale co ty porównujesz? W getcie nie mógł pracowac nikt z zewnątrz więc pracowali Żydzi. Jak nie masz jedzenia i dookoła jest jeden wielki syf to starasz się chronić siebie i rodziny. Nigdy żaden Żyd nie miał pretensji do swoich za to że stali przy transporcie czy też byli Kapo w obozach. To było ratowanie swojego zycia. Wybór był jeden życie albo śmierć tam nie było czegoś między tym. Więc jak ktoś był młody i w miarę silny to próbował przetrwać. Starsi ludzie, kobiety czy dzieci takiej możliwości nie mieli dlatego rodziny decydowały się na to by młodzi mogli pracować i przynajmniej sobie jakos pomóc. Najczęściej i tak trafiali wszyscy do pieca.

1

@Janiama Ok. Pani Bikont to ciekawa i rzetelna pozycja. Natomiast Pan Gross to człowiek, który nagina i tak komponuje pewne fakty, aby pasowały pod z góry założoną tezę. Natomiast Pan Michalkiewicz pomimo mojej symaptii również potrafi przedstawiać pewne rzeczy dość subiektywnie, celując w specyficznego odbiorcę. Problem współżycia Polaków i bardzo licznej mniejszości żydowskiej jest bardzo złożony. Osoby, które twierdzą, że Polacy byli zawsze tylko nieskazitelni i krystaliczni są w błędzie. Tak nie było. Jednak takie osoby jak Pan Gross to produkują paszkwile, próbując malować obraz Polaków jako największych antysemitów. Osobiście uważam, że nie należy pomijać pewnych niewygodnych rzeczy z przeszłości. Jednak Pan Gross i całe środowisko, które popiera jego tezy zwyczajnie stara się demonizować Polskę. Trzeba widzieć pewnien kontekst. Na tle zawieruchy wojennej, biorąc pod uwagę okres przed, w trakcie, jak i zaraz po wojnie to Polska i Polcy na pewno nie wypadają tak źle jak wielu by tego chciało.

0

@Stoiczkow Dokładnie tak dlatego staram się czytac wszystko co wejdzie mi w łapę. Gross jest trudny ale ma dużo dokumentów w swoich ksiażkach. Naprawdę on bardzo mocno wdraża się w każdą publikacje i wygrywa procesy ktore mu zakładają.

5

@Janiama Teraz rozumiem. Co do osoby Grossa to jestem bardzo sceptycznie nastawiony. Nie zgadzam się również z twierdzeniem, że powinniśmy mocno bić się w pierś, bo na tle Europy okresu wojennego wypadamy całkiem przyzwoicie. No i w tej dyskusji brakuje wyczucia ze strony żydowskiej w stosunku do Polaków. Ich gehenna jest niepodważalna, jednak zapominają, że Polacy jako naród również doświadczyli ogromnego cierpienia. Trzeba pamiętać również, że jako praktycznie jedyni nie utworzyliśmy rządu kolaboracyjnego, a szmalcownictwo było karana śmiercią. Przez co jesteśmy wyczuleni na stawianie nas w jednym szeregu z systemowymi oprawcami tamtych czasów. Jest to wręcz bezczelne! Cóż, po chwili refleksji chciałbym przeprosić za pierwszego posta. Był zbyt ostry. Z resztą każdy ma prawo do własnej opinii. Pani Tokarczuk, jak i Pan. Jednak ja podkreślę jeszcze raz, nie zgadzam się z twierdzeniem jakoby Polacy mieli za co się biczować.

3

@Bartek22 Tak, temat był przewałkowany 2 miesiące temu i wynikło z niego, że trudno podawać konkretne liczby i dane są mocno szacunkowe. Niemniej Polaków pomagających Żydom było zapewne ok. 3% i prawdopodobnie było ich więcej niż tych, którzy brali udział w ich mordowaniu (chociaż nie wszyscy historycy są tu zgodni). Oznacza to jednak, że nie można sprowadzić tych drugich do sporadycznych przypadków. Ale też ciężko to oceniać z wygodnego, ciepłego fotela, w sytuacji gdy za zabicie Żyda nic nie groziło, a żyć jakoś trzeba było.
@Janiama Polecam jeszcze "Dalej jest noc".

0

@qbuteq
"Nieważne co mówi ale ważne kto to mówi i na podstawie tego oceniamy czy wypowiedź jest mądra czy głupia "

Ręce opadają.
Jakim cudem wyprowadziłeś taki głupi wniosek z drugiego posta pana Janiamy?
Ale wystarczyło zerknąć na twój avatar, który wszystko wyjaśnił.
Już po pierwszym zdaniu z dwóch tylko przez niego napisanych wszystko jest oczywiste. Rzecz jasna nie dla tych, którzy mają problem z czytaniem ze zrozumieniem.
A jak widać po oddanych głosach na twój "komentarz" jest ich, niestety, jednak duży odsetek wśród sympatyków naszego klubu.
Co samo w sobie nie jest niczym złym, bo nie od dziś przecież wiadomo, że ludzi z niskim lub przeciętnym ilorazem inteligencji jest wielokrotnie więcej niż tych z wysokim.
Taka po prostu jest Natura i trzeba to, niestety, zaakceptować.

2

@klemens100 zieeeeew ale wysryw wysil się bardziej

1

@Janiama ja bym jeszcze tylko wtrącił w cała dyskusje, że ciekawym faktem jest oznaczenie przyznawane przez Żydów dla nie-żydow którzy pomagali podczas Holokaustu czyli sprawiedliwi wśród narodów świata. Zważywszy na to że Polacy nie mają tam sobie równych - raczej można wysnuć wniosek, że w ogólnym rozrachunku byliśmy narodem który zdecydowanie bardziej im pomógł a nie dawał w kość. Wiadomo, różne są przypadki. To trochę tak samo jakby teraz Niemcy mówili w drugą stronę że w prawdzie chcieli wymordować pół Europy ale byli też normalni Niemcy, nie naziści którzy w czasie wojny zrobili coś dobrego.

5

@Janiama Czyli popierasz wypowiedzi osoby, która stwierdziła m.in., że "robiliśmy rzeczy straszne jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów". Jak możemy egzekwować prawdę od innych nacji jeżeli sami walimy dwóję do własnego gniazda? I mówi to dorosły facet. Przykre jest to, że takiej narracji jest coraz więcej i w jakimś stopniu może ona wyprzeć kiedyś prawdę historyczną. Szczególnie gdy zabraknie ludzi, którzy ją obronią.

4

@Janiama Pani Olga robi dużo rzeczy które są po prostu żenujące: twierdzi ze ludzie będą się wstydzić, że jedli mięso kila lat wcześniej, proponuje akcyzę na mięso, blokuje sporo prawicowych polityków na twitterze pomimo tego, że wielu z nich nie jest nawet kontrowersyjnych

5

@PanPatrykk Ja nie rozumiem jednej rzeczy. Pani Tokarczuk oczywiście osiągnęła olbrzymi sukces otrzymując nagrodę Nobla. Brawa i chwała dla niej. Ale... Jest to nobel z literatury. Ona jest pisarka. Nie jest politologiem, historykiem, politykiem, nie pracowała nawet jako nauczyciel WOSu. Jest psychologiem z wykształcenia który ma ogromny talent jako pisarz. Ale z całym szacunkiem dla niej - jej poglądy historyczne, polityczne itd są warte tyle samo co moje jako magistra pedagogiki i profilaktyki społecznej. Nie rozumiem dlaczego na tej stronie i innych często pada stwierdzenie "tak jest bo tak mówi Tokarczuk, noblistka"

0

@qbuteq
"Rzeczowo".
Czyli jednak miałem rację.
Jestem usatysfakcjonowany. Dzięki.

1

@Esio
A ty jesteś zawodowym trenerem, piłkarzem lub działaczem piłkarskim?
Jeśli nie, to znaczy, że nie masz żadnego pojęcia o piłce, więc jeśli przyjdzie Ci kiedyś do głowy wypowiedzieć się gdziekolwiek na ten temat, to lepiej się od tego powstrzymaj, bo co ty o tym możesz wiedzieć?
Prawdziwa wiedzę i jednocześnie prawo do opinii w tym temacie mają tylko osoby, które są bezpośrednio w ten sport zaangażowane lub mają dyplom z tego.

Na marginesie, to idąc twoim tokiem rozumowania, np. prawicowcy nie powinni się wypowiadać w temacie LGBT.
Bo nie mają do tego przecież żadnych uprawnień, w przeciwieństwie do np. biologów i psychologów, którzy już dawno orzekli, że homoseksualizm jest tak samo naturalny jak heteroseksualizm.

W ogóle to od dzisiaj poza pedagogika i profilaktyką społeczną nie powinieneś wypowiadać się w żadnym temacie.
Żyj w zgodzie z tym o czym napisałeś.

3

@klemens100 Pomimo tego, że przekręcasz umyślnie moją wypowiedź żeby łatwiej było budować twoje kruche argumenty, odniosę się do tego co napisałeś.

W moim wcześniejszym poście nie napisałem że pani Tokarczuk nie ma prawa się wypowiadać na takie tematy j.w.. Ma prawo i super. Cieszmy się że żyjemy w takim kraju że każdy może wypowiadać się na każdy temat. Ale... Zważywszy na jej wykształcenie i doświadczenie życiowe - jej opinie w tych tematach niekoniecznie zawsze muszą być trafne. Część jej poglądów może być uznana przez specjalistów a część wyrzucona do kosza.... A widzę na tej stronie od 2 miesięcy że na siłę jest wyciskanie jej opinii jako prawda objawiona bo tak powiedziała noblista.

Co do twoich przykładów. Z tematyki mojego wykształcenia pewnie mogę powiedzieć dużo wiecej mądrzejszych rzeczy niż ty, ale nie zabraniam Ci się wypowiadać. Rozmawiamy, może się czegoś dowiesz i przyda Ci się to w życiu. Ale mam wrażenie że w kontekście polityki mam takie same szanse co p. Tokarczuk żeby powiedzieć coś mądrego.

Co do piłki. Chyba jesteśmy zgodni ze chociazby Waldemar Fornalik ma większe pojęcie na temat piłki niż 99,9% użytkowników tej strony. I oczywiście rozmawiamy, rozwijamy swoją pasję, wyrzucamy emocje przed i po meczach, ale jakby przyszło do konkretnej debaty o piłce to on jednak zdecydowanie mądrzej się wypowie niż ja czy Ty. I teraz wracając do wątku wcześniej. Ok. Fornalik może być dla kogoś autorytetem sportowym, jest mistrzem Polski, był selekcjonerem kadry, ale w kontekście pedagogiki to ja mogę doradzać mu, a w kontekście polityki możemy w trójkę z p. Tokarczuk, gadać głupoty i niekoniecznie trzeba to wszystkim wciskać na siłę bo tak powiedziała pisarka, trener, pedagog... Dobrego dnia dla Ciebie!

1

@Esio Więc zacznijmy od poczatku:
"Pomimo tego, że przekręcasz umyślnie moją wypowiedź"
Cała dyskusja tutaj ma miejsce właśnie z tego powodu.
Jedna z osób - buteq, celowo przekrecił wypowiedź Janiamy:

"Nieważne co mówi ale ważne kto to mówi i na podstawie tego oceniamy czy wypowiedź jest mądra czy głupia "

Jak się to ma do tego, wytłumacz mi:

"Dla mnie są wszystkie mądre bo mam podobny punkt widzenia świata a przede wszystkim Polski.

Przecież to aż kłujaca w oczy manipulacja na poziomie tvpiss.
Napisał wyraźnie, że uważa jej wypowiedzi za mądre, bo ma taki sam punkt widzenia świata, a nie dlatego że dostała Nobla.
Zaprzeczysz?

W dodatku ty jak widać się pod tym podpisujesz (pod celowym przeinaczaniem Janiamy):
"na siłę jest wyciskanie jej opinii jako prawda objawiona bo tak powiedziała noblista."

A twoje założenie, że dyplom z jakiejś dziedziny z automatu czyni czyjeś wypowiedzi bardziej wartościowymi jest w ogóle od czapy (szczególnie w dziedzinach, które nie są zerojedynkowe i w ktorych jest duże pole do interpretacji jak właśnie politologia, polityka)
Idealnie do tego pasuje, nomen omen, ten cytat:
"Nieważne co mówi ale ważne kto to mówi i na podstawie tego oceniamy czy wypowiedź jest mądra czy głupia "


2

@Esio
"Zważywszy na to że Polacy nie mają tam sobie równych - raczej można wysnuć wniosek, że w ogólnym rozrachunku byliśmy narodem który zdecydowanie bardziej im pomógł a nie dawał w kość."
Nie można, zarówno na gruncie logiki, jak i faktów. Część historyków twierdzi, że było odwrotnie. Pomagał naprawdę niewielki odsetek Polaków, szkodził prawdopodobnie mniejszy (prawdopodobnie, bo dane są szacunkowe), ale to nie była jakaś gigantyczna różnica. Więc nie można wysnuć takiego wniosku jeśli ma być poprawny. Ja rozumiem, że trzeba smyrać swoje narodowe ego, ale może nie poprzez gwałty na faktach?
@PanPatrykk
"twierdzi ze ludzie będą się wstydzić, że jedli mięso kila lat wcześniej,"
Ale wiesz, że często tak jest z ludźmi, którzy zostali wege?
"proponuje akcyzę na mięso"
Nie popieram tego rozwiązania, ale w kontekście zanieczyszczeń, jakie generuje produkcja mięsa, zużycia wody i nadmiernego jego spożycia, to jest jakiś pomysł.
"blokuje sporo prawicowych polityków na twitterze"
Raczej mediaworkerów. Prawicowe media są jakie są. Nie każdy ma na szczęście obowiązek słuchać ich wysrywów, zwłaszcza po wiadrach pomyj, które wylewają.

1

@Dari0G
...nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy"
Prawda, że teraz sens wypowiedzi jest zupełnie inny?
Zapewne właśnie dlatego celowo wyciąłeś to, co ci nie pasowało.

1

@PanPatrykk I tak w kontekście prawicowych mediów, Łukasz Warzecha:
"Jest mi pani Tokarczuk i jej twórczość obojętna całkowicie. Na podstawie tego, co wiem i co czytałem o jej książkach, doszedłem do wniosku, że nie będę ich umieszczał w swoim zbiorze, i że mam ciekawsze rzeczy do przeczytania - stwierdził redaktor Warzecha i dodał, że "jakby miał wybierać z polskich noblistów, to zdecydowanie Prusa i Sienkiewicza"."
A jak mu zwrócono uwagę, że Prus to nie za bardzo, odpowiedział:
"Niech rzuci kamieniem ten, kto w ferworze dyskusji się machinalnie nie pomylił. Oczywiście myślałem o Remoncie." Pisownia oryginalna.
Co ten pan mógłby wnieść wartościowego na Twittera pani Tokarczuk?

« Powrót do wszystkich komentarzy