- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1429 Culés
Gorące dyskusje
partymaker
0
Pytanie do osób posiadających PPK. Jaki procent wynagrodzenia oddajecie? Jeśli się nie mylę to... » Czytaj dalej
51 odpowiedzi
gumaz
1
Jak macie do wyboru to zimno czy komary ?
21 odpowiedzi
Marcelinho99
3
Nico Paz nie chce przechodzić do Realu, bo myśli mądrze i wie, że w tym kolesiostwie skończy... » Czytaj dalej
21 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1429 Culés
14
Kij od flagi:
Gdy tylko ,,La Rambla” przeniosła się pod numer 13 przy ,,Rambli de Canaletes”, na balkonie pomieszczenia w którym mieściła się redakcja umieszczono kij od flagi. Tylko jeden, co było dość ciekawe jeśli weźmiemy pod uwagę że w tamtych czasach w okresie dyktatury Primo de Rivery(1923-1930), obok flagi katalońskiej obowiązkowo trzeba było zawiesić hiszpańską. Jednak ten jedyny kij pozostał pusty; nie zawieszono na nim ani ,,Senyery”, ani flagi hiszpańskiej. Fakt że pracownicy ,,La Rambli” umieścili tylko kij bez żadnej flagi był postrzegany jako pewna śmiałość i spowodował że w siedzibie redakcji zjawiła się policja. Przypominała iż flaga Katalońska nie może powiewać sama, ponieważ jest to traktowane jako przestępstwo. Wobec żądań policjantów Josep Sunyol, wydawca ,,Rambli”, odpowiedział że wywieszą ,,Senyere” kiedy będzie to w pełni legalne. Kij nadal tkwił samotnie na balkonie, aż 14 kwietnia 1931 roku Francesc Macia proklamował Republikę Katalonii. Wtedy Sunyol zjawił się w redakcji i z zamykanej na klucz skrzyni wyciągnął przygotowaną na tę okazję ,,Senyere”. Nie wywiesił jej jednak ani Sunyol, ani żaden z dziennikarzy tygodnika. Zaszczyt ten przypadł niejakiemu Pla- dozorcy, który pracował w ,,La Rambla”. Historia tego człowieka jest bardzo ciekawa. Jako młody żołnierz był torturowany i skazany przez trybunał wojskowy, po tym jak 11 września 1923 roku uczestniczył w złożeniu hołdu przed pomnikiem Rafaela Casanovy ubrany w wojskowy mundur. Został uwolniony dzięki kampanii na rzecz udzielenia mu amnestii, prowadzonej między innymi przez Tygodnik ,,La Rambla”. Wówczas skierował się do siedziby redakcji żeby poprosić o pracę i Synyol go zatrudnił. Ostatecznie to właśnie on zawiesił ,,Senyere”, na tamtym jedynym kiju, po tym jak przez całe lata leżała w redakcyjnej skrzyni.
@Adran360
@Bernard777
@Kapitan hawk
@Lionel_Messi10
@Marusek
@misterio
@MoralnyKarzel
@Ogorinho1974
@Safrani
@1LY0