La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 549 Culés

22

Khazad Dum lub Moriia jest to prawdawna siedziba i stolica krasnoludów w srodziemiu. Historia tej lokalizacji siega czasów jeszcze ery drzew gdy własnie wtedy według legendy obudził sie Durin I niesmietrelny i natrafiwszy na jeziolo kheled zaram ujrzał w odbiciu korone a nastepnie obrał to miejsce za swoja siedzibe zwana Khazad Dum. Moria to pejoratywna nazwa i oznacza Czarna jame a samo Khazad dum jest olbrzymia kopalnia. Krasnoludy wydobywały tam m.in kamienie szlachetne i inne precjoza ale największym skarbem ich królestwa był Mithril. Krasnoludy z Khazad dum prowadziły handel nie tylko ze swoimi pobratymcami ale takze z ludzmi z nad rzeki Anduiny.

Jednak prawdziwy rozwój Khazad dum miał dopiero nastapic a stało sie to w drugiej erze za sprawa poprowadzenia szlaku z Ost in edhil z Eregionu a wówczas zaczał sie handel z utalentowanymi kowalami z eregionu m.in Celebrimborem. Na znak przyjazni wykuto brame zachodnia która w czasach spokoju pozostawała otwarta na gosci.  Pokoj sie jednak skonczył w momenciw gdy Celebrimbor przejrzał zamiary Saurona co rozpoczeło wojne między elfami a Sauronem. Większosc pierscieni krasnoludzkich odzyskał Sauron ale nie ten który posiadał Durin III z Morii a legenda mówi ze ten konkretny pierscien otrzymał od kowali elfów a nie od samego Saurona. Krasnoludy z Morii w pore zamkneły brame gdyz Sauron miał chrapke nie tylko na pierscien ale takze złoża z khazad dum. Co nie kazdy wie ale krasnoludy z Morii walczyły u boku elfów i ludzi w czasie ostatniego sojuszu.

Niestety czasy swietnosci mijały a populacja miasta malała a krasnoludy niestety zaczeły kopac zbyt głeboko co zakonczyło sie obudzdeniem Zguby Durina jedynego znanego Balroga,który przetrwał wojne Gniewu. Po roku Moriia opustoszała i zamieszkały ja gobliny i inne plugawe stwory. Pierscien jednak wciaz był w rekach krasnoludów na wygnaniu.

To był jednak dopiero poczatek bo Gobliny a dokładniej Azog plugawy zabił Throra który wszedł do miasta co zapoczątkowało wojne miedzy orkami a krasnoludami co finalnie zakonczyło sie bitwa pod Anazulbizar gdzie m.in Dain Zelazna stopa zarznał Azoga przed brama Morii. Straty wsrod krasnoludów były tak duze ze nie było sensu próbowac zasiedlic khazad dum i walczyc ze Zguba Durina.

Gobliny ponownie sie namnożyły w Morii a większosc z nich wyruszyła potem do bitwy pieciu armii gdzie przewodził nim Bolg syn Azoga. Jakis czas potem Balin spróbował odzyskac utracone królestwo lecz on także poległ i pochowano go w grobie w komnacie mazarbul.

Niedługo potem Moriia przechodziła druzyna pierscienia a Gandalf i Balrog runeli w otchłan Khazad dum.
W czasie 4 ery Moriia prawdopodobnie ponownie została zasiedlona przez krasnoludy co sugeruje chociażby ten o to cytat "na miejscu zburzonej (...) bramy w Minas Tirith Krasnoludy wykuły nową, z mithrilu i stal"

Mithril w srodziemiu wystepował tylko w Morii.
To tyle jesli chodzi o sama historie Khazad Dum.


Jesli chodzi o położenie to stolica znajdowała sie pod Górami Mglistymi pod trzema szczytami Celebdil,Caradhras i Fanuidhol. Natomiast po obu stronach Morii miały swój poczatek rzeki Sirannon i Celebrant. Jesli chodzi o przeprawe po ladzie to tutaj w głównej mierze przeprawiało sie przez przełecz czerwonego rogu. A co do jeziora to było zasilane przez Sirannon.

Do Morii mozna było dostac sie przez brame wschodnia lub zachodnia a dla nielicznych poinformowanych było jeszczs tajemne wejscie przez nieskonczone schody.

@Szreko @Fenyx

4

1

@J4no Masz jakis problem? Nie kazdy wie o tej stronie i nie kazdemu chce sie tam wchodzic.

Postarałem sie strescic na tyle by ludzi zainteresowac i nie zanudzic i bynajmniej nie robie kopiuj wklej.

8

@Sulimo absolutnie nie. Wkleiłem tylko źródło

9

@J4no Króciutkooo

3

@Sulimo i to mi się podoba, rozumiem, że seria otwarta? Teraz trzeba ustalić godzinę wrzucania ciekawostek/opowieści :]

1

@J4no Nie chce mi sie szperac ale ludzie wiedza z jakich stron i ksiazek korzystam i nikt problemu nie robi. Żeby było zabawniej większosc rzeczy z postu pisałem z głowy a nie z fandoma. Tak dla twojej informacji.

2

@Fenyx Nie jestem zbyt regularny bo mam sporo na głowie. Oznacze cie gdy cos wrzuce na temat uniwersum.

9

@J4no Norma, na poprzednim koncie to samo robił.

2

@Fenyx https://lotr.fandom.com/pl/wiki/%C5%9Ar%C3%B3dziemie_Wiki
możesz wejść o dowolnej porze. Masz tam wszystko!

1

@Sulimo mam pytanie, z jakiej książki korzystałeś przy tej wiadomości, jakbym mógł wiedzieć.

1

@J4no Nie wszystko. Ale tak to jest jak sie nie ma pojecia o czym sie mówi. Polski Fandom różni sie od tego Angielskiego. A i na Angielskim wszystkiego nie ma.

Nie rozumiem w czym ty masz problem ze pisze sobie o uniwersum korzystajac ze stron wszelakich i ksiazek. Mam prosbe wez sie nie udzielaj pod moimj postami.

@tristan87 Mówi chłop który jedynie co potrafi to pisac durne docinki w czyims kierunku :)

0

@J4no Wiem wiem, ale ja lubię tutaj różne serie i ciekawostki, pomimo tego, że mogę wejść w Google i wszystko przeczytać. Z Wiedźminem mam podobnie, wszystko jest opisane, ale i tak dużo oglądam i słucham :]

1

Fandom
"na miejscu zburzonej (...) bramy w Minas Tirith Krasnoludy wykuły nową, z mithrilu i stali, podczas gdy o mithrilu zostało powiedziane, że znaleźć go można na całym świecie tylko w Morii."

"Twój" tekst
""na miejscu zburzonej (...) bramy w Minas Tirith Krasnoludy wykuły nową, z mithrilu i stal"Mithril w srodziemiu wystepował tylko w Morii."

Pozdrawiam

1

@J4no Poeople of middlearth,Silimarilion,Lotr,Sauron Defeated etc.

Moze nie wiesz ale mam dostep do ksiazek starszych które w Polsce sie nie pojawiły a pojawia niebawem.

1

@J4no Kur chłopie cytat pochodzi z tej strony a dla twojej informacji Mithril poza sródziemiem wystepował tylko w Numenorze.

Pisałem to parokrotnie ze korzystam z fandomu ale w przeciwienstwie do pewnych uzytkowników nie robie stricte ctr +v.

1

@Sulimo
"Nie rozumiem w czym ty masz problem ze pisze sobie o uniwersum korzystajac ze stron wszelakich i ksiazek." podaj źródło: https://lotr.fandom.com/pl/wiki/Moria

"Mam prosbe wez sie nie udzielaj pod moimj postami." yyy... zobacze

2

@Sulimo "Moze nie wiesz ale mam dostep do ksiazek starszych które w Polsce sie nie pojawiły a pojawia niebawem." to korzystaj z nich a nie z gotowego tekstu ze strony https://lotr.fandom.com/pl/wiki/Moria

0

@J4no Jesli bede chciał to podam.Jesli ktos inny o zródło po prosi to podam. Do dzis nikt o to nie prosił.

0

@J4no Gotowy tekst buahaha. Dobre sobie.

1

@Sulimo Fandom


"na miejscu zburzonej (...) bramy w Minas Tirith Krasnoludy wykuły nową, z mithrilu i stali, podczas gdy o mithrilu zostało powiedziane, że znaleźć go można na całym świecie tylko w Morii."

"Twój" tekst
""na miejscu zburzonej (...) bramy w Minas Tirith Krasnoludy wykuły nową, z mithrilu i stal"

Mithril w srodziemiu wystepował tylko w Morii."

Pozdrawiam

1

@J4no Udajesz czy co? To ze w moim tekscie zawarłem elementy fandomu nie oznacza ze cały tekst to bezczelne kopiuj wklej. Równie dobrze mogłem zacytowac to z ksiazki ale poszedłem w tym przypadku na łatwizne.

A w drugim przypadku miałem dodac ze poza sródzieniem Mithril wystepował w Numenorze czego nie zrobiłem.

4

@Sulimo niektórzy to nie mają się do czego przypieprzyć. Fajna seria za którą bardzo dziękuję. Zawsze jak natrafię to chętnie przeczytam, choćby ściana miała z kilometr. Przy następnych poproszę o oznaczenie, to już nigdy nie przegapię;);)

Ps. Właśnie przeczytałem ten tekst na fandomie, w 99% inaczej napisane ale janek znalazł jedno zdanie brzmiące prawie identycznie i kopiarkę z ciebie chce zrobić. Niektórzy to naprawdę nie mają życia.

3

@J4no Ale masz problem typie XDD
@Sulimo Dzięki za notatkę. Gdzieś kiedyś czytałem, że Khazad-dum tłumaczy się dosłownie jako "Krasnolud-dom". Wydaje mi się, że warto o tym wspomnieć, bo to jeden z niewielu przykładów języka krasnoludzkiego, który można zrozumieć :p

3

@J4no Naprawdę, czepianie się takich rzeczy na siłę. Możesz samemu wklejać tego typu informacje jeśli uważasz że zrobiłbyś to lepiej.

1

@Vitoo wziąłem pierwsze zdanie które mi wpadło w oczy. A uwierz powtarza się więcej.

1

@Sulimo poproszę o podanie źródeł z których korzystałeś podczas tworzenia TEJ wiadomości

1

@Doren01 nie chce mi się

1

@Commandement ok dopisz więcej tego D

3

@Sulimo bardzo delikatny jesteś... ktoś podał źródło, co jest normlane, w sumie sam powinieneś też podawać źródła, cytując książke powinno się podawać nawet stronę, rozdział itp.

A to jak zareagowałeś na post kolegi, który w sumie nic złego nie zrobił, uświadomiło mnie, że zamiast czytać "Twoje z głowy", wejdę sobie na fandom... albo wrócę do książki.

A fanem Tolkiena jestem przeokrutnym, ale tutaj strach się odezwać, żebyś nie zaczął się złościć.

1

@ferdas_rawa rumienie się

2

@J4no Nie mam zamiaru nic dopisywać, dodałem ciekawostkę którą gdzieś kiedyś przeczytałem ¯\_(ツ)_/¯
Ty natomiast masz problem, jakby ktoś Ci matkę obrażał XD

1

@Commandement to Wy macie problem jakbym Wam matki obrażał. Zgodzisz się ze mną że skoro bierze informacje z fandomu to powinien chociaż link wkleić. Porównaj sobie "jego" prace z fandomem

1

@J4no Ja mam problem? Facet wrzuca jakieś informacje z Władcy Pierścieni na La Bambę, a u Ciebie incydent kałowy, bo sugerował się fandomem i nie dał źródła XD
Ludzie wrzucają tutaj tonę ciekawostek, historii itp. i nikt nie wrzuca źródeł, no ale tym razem trzeba było XD

1

@Commandement "aby twoje kiszki nie zostały opróżnione w sposób nagły XD"
Żałosny jesteś kończę rozmowę

3

@J4no A co to za czytanie edycji postów? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kończ i szukaj kolejnych wpisów, gdzie ktoś nie dał źródła, bądź zbawcą la bamby XD

1

@Commandement dobranoc

2

@J4no jedyny problem to ty tu masz. Chłop zna dzieła Tolkina praktycznie na pamięć, a ty mu zarzucasz ze kopiuje z fandomu.
Przeczytałem jeszcze raz tekst z fandomu na temat morii i ni hu hu nie skopiował tego tekstu. Jedno może dwa, trzy zdania są napisane prawie identycznie, to tyle. Możliwe że sulimo się posiłkował tym tekstem żeby 9 czymś nie zapomnieć, ale jak widać napewno się nie kierował tym tekstem jako źródło swojej wiedzy.
Gdzie tam coś pisze np o pejoratywnym wydźwięku nazwy Moria??

0

@Vitoo super ok

0

@Vitoo zobacz jak to brzmi:
"Jedno może dwa, trzy zdania są napisane prawie identycznie"
"Możliwe że sulimo się posiłkował tym tekstem"
kilka jest napisane identycznie, a ile po prostu napisane jest innymi słowami? To też policz

2

@J4no to dawaj po kolei te zdania bo 3 raz nie będę tego czytał. Tak poza tym to dobitnie widać że sam go pisał, całkowicie inny styl pisania to raz, inna kolejność opowiedzianych tu rzeczy to dwa, a trzy wystarczy prześledzić teks żeby zauważyć braki kresek kropek czy haczyków przy wielu ś ć ż ą czy ę. Wątpię żeby na takim fandomie czy innej stronie, artykuły byłyby aż tak wybrakowane pod tym względem. Pojedyncze błędy się zdarzają, ale nie tyle.

0

@Comentateiro XDDDDD ty serio jesteś inny :D

0

@Vitoo BO MOZE CZYTAL I OBOK PISAL PO SWOJEMU

0

@Vitoo Daj sobie spokój. Nie na co strzepic jezyka.

Posiłkowałem fandomem ale ogólnie tekst pisałem z głowy. Czesc info mam z ksiazek które ciezko zdobyc a do których czasem man dostep.

Chce to niech sobie wierzy ze to kopiuj wklej. Ja mam zamiar dalej robic swoje a zwłaszcza gdy wyjdzie gniot Amazonu.

Dla przypomnienia @J4no tak korzystałem ale tekst to nie jest jawna kopiarka. Inspirowałem sie i owszem bo czasem brakowało mi pomysłu jak cos przedstawic by ludzie to zrozumieli i nie pogubili sie. Koncze ta dyskusje.

0

@Sulimo tę dyskusję* nie tą.

"Czesc info mam z ksiazek które ciezko zdobyc a do których czasem man dostep"
proszę 10 raz o tytuły tych książek z ktotrych korzystałeś do pisania tej wiadomości

0

@J4no People of middlearth,The war of the Jewels,Sauron Defeated,Ring of morgoth etc.

Jeszcze jakies pytania?

0

@Sulimo na jaki temat zrobisz jutro notatkę?

0

@Sulimo "tak korzystałem ale tekst to nie jest jawna kopiarka." gdyby była jawna to nie dyskutowałbym tak długo ;D

0

@J4no Nie wiem. Na pewno nie przeczytam kolejnej twojej wiadomosci.

0

@Sulimo ok ciesze sie

0

@Sulimo "Ja mam zamiar dalej robic swoje a zwłaszcza gdy wyjdzie gniot Amazonu." Oj mordeczko na to czekam z niecierpliwością. Oczywiście wbijam w to ze rasowo rozdupcyli to w kij, a bardziej ciekawią mnie twoje przemyślenia na temat odklejenia twórców od materiału źródłowego. Np ta czarna królowa krasnoludow, kij z tym że czarna ale broda musi być. Dobitnie to jeden z krasnali w Hobbicie wyjaśnił że kobiety krasnoludy wyglądają tak samo jak faceci dlatego błędne jest postrzeganie w srodziemiu że nie mają kobiet i rodzą się z ziemi czy cos w ten deseń. Więcej takich smaczków będę chciał wylapac bo oglądać napewno tego nie będę

1

@Sulimo To jedno z miejsc które chciałbym zobaczyć w pełni rozkwitu. Chętnie obejrzał bym coś związanego z krasnoludami. Olewaj tego co tam się czepia. Ja wolę przeczytać tutaj niż szukać samemu.

1

@J4no i super. To już podchodzi pod plagiat.
Panie @Sulimo wypadałoby podać link do strony z której kopiuje się tekst. Zwykła przyzwoitość tego wymaga.

0

@Ksavix Plagiat xD? Dobre sobie. Gdybym w całosci skopiował to tak ale raz ze tego nie zrobiłem a dwa pisałem kilkukrotnie juz ze korzystam o z fandomu i z innych zródeł i może cie zaskocze do dzis nikt nie prosił bym wrzucał zrodła.


Chcesz? To ci podam tylko nie wmawiaj mi plagiatu bo mam na tyle godnosci by nie robic chamskiego ctr +v jak pewni uzytkownicy.

Zródła info:
Lotr fandom
Lotr
Hobbit
Silimarilion
War of the Jewels
Ring Morgoth
People of middlearth
Sauron Defeated
Niedokonczone opowiesci.

Niektóre ksiazki ciezko dostac i sa w jezyku angielskim przez co po czesci skorzystałem z fandomu a czesc z nich równie dobrze mogłem uzyc z ksiazek. Moze nie wiesz ale ksiazki Tolkiena po Angielsku bardzo ciezko sie czyta.

Definicja plagiatu:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plagiat

Koniec tematu. Post był pisany przeze mnie w oparciu na róznych zródłach i nie roszcze sobie do niego praw ani nic z tych rzeczy.

Ps Z przyzwoitosci nie oskarza sie kogos o plagiat jesli sie nie ma na to twardych dowodów a uwierz mi ich nie znajdziesz bo to co jest na fandomie a w poscie nie jest chamskim przeklejeniem artykułu.

0

@J4no Ale z ciebie cebulak, ja pierdziele xD Dyskutować o jakichś bzdetach przez 3 godziny , żeby udowodnić swoją tezę na siłę, bo chłop wkleił ciekawostkę na anonimowym czacie.

0

@koziar Gdyby pytac o zródła wszelkich ciekawostek to trzeba by to zrobic z połowa takich postów a mimo to czepiaja sie tylko mojego hobby jakim jest przekazywanie wiedzy,ciekawostek etc z uniwersum Tolkiena.

Nie roszcze sobie ani praw ani nic a staram sie swoja pasja zarazic innych.

Miałbym pewnie to gdzies ale oskarżenie o plagiat na LaBambie gdzie były faktycznie posty 1:1 bez podawanych zródeł mnie zabolało bo nie jestem złodziejem a do dzis nikt nie prosił bym faktycznie umieszczał zródła informacji. Bede robic to chyba dla swietego spokoju.

0

@koziar masz racje zmarnowałem 3 godziny. Ale tylko z tym sie zgadzam

0

@koziar wyobraź sobie sytuację (i nie chodzi mi o tę o której rozmawiamy) że twoją pracą jest prowadzenie strony z ciekawostkami. Pracujesz nad nią godzinami kilka dni w tygodniu od kilku lat tylko po to aby ktoś to w 5 sekund skopiował i wkleił jako swoje bez podawania źródeł.
Jak byś sie czuł?
! Podkreślam że nie mówię o tej sytuacji

0

@Sulimo ty tez wyobraź sobie że TY piszesz książkę o Tolkienie i jego twórczości. I ktoś korzystając z niej i robiąc z niej prezentacje nie podaje jej w źródłach. Jakbyś się czuł?

0

@Sulimo nie pisałem że jesteś złodziejem, uważam że powinno szanować się pracy innych osób

1

@J4no Co Ty w ogóle gadasz. Ciekawostki na tej stronie zostały skopiowane i przetłumaczone głównie z angielskiej wiki a te to interpretacje i streszczenia właściwego tekstu Tolkiena. Kolega nie ma żadnych korzyści z tego, że to tu udostępnia nawet jakby kopiował całość to nie ma to znaczenia bo nie chodzi tu o to kto napisał streszczenie tylko przekazanie informacji/ ciekawostki ze świata.

Komentarz usunięty

1

@J4no A mi niespecjalnie, żegnam.

1

@Sulimo prosze o oznaczenie. thx

0

@Sulimo tak, nie skopiowales całego tekstu z fandom, ale są części gdzie zrobiłeś zwyczajne ctrl+c i ctrl+v - co wytknął Ci @J4no . Chyba nie pisałeś pracy magisterskiej/inżynierskiej, co? Czy pisałeś i uwalili za plagiat?

Sam się zaorałeś wklejając link do definicji z wikipedii. Cytuję ,,skopiowanie cudzego utworu (lub jego części) wraz z przypisaniem sobie prawa do autorstwa poprzez ukrycie pochodzenia splagiatowanego utworu[1]."

A co innego zrobiłeś jak nie ukrycie "autora" skopiowanych zdań w fandom ? Dalej nie rozumiesz co zrobiłeś ?

0

@Ksavix A zastanawiałes sie człowieku czemu nie podałem linku?

Moze nie wiesz ale zakaz jest promowania swoich i cudzych stron. Jedynie co mógłbym zrobic nie narazajac sie na bana to podac zródło ale nie w formie linku.

Nikt o to pretensji nie miał wczesniej wiec czemu miałem to robic?

« Powrót do wszystkich komentarzy