La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 4894 Culés

76

A propos zanieczyszczeń, 1% najbogatszych ludzi na świecie odpowiada za 15% szkodliwych emisji (by należeć do top 1% należy zarabiać $737,697 rocznie)
Z kolei 10% najbogatszych ludzi odpowiada za 50% zanieczyszczeń (by należeć do top 10% należy zarabiać $122,595 rocznie)

Najbiedniejsze 50% (czyli jakby nie patrzeć pół świata) odpowiada za zaledwie 7% emisji.

Nie wiem czy moje pytanie nie będzie populistyczne, ale czy to oznacza, że w założeniu cały świat będzie zaciskał ekologicznego pasa, ponieważ 10% ludzi dobrze się bawi?
I czy to zaciskanie pasa sprawi, że np. Michael Jordan zrezygnuje z latania na ryby prywatnym odrzutowcem.

Mnożą się pytania ...

28

@Comentateiro Nie zrezygnują napewno :) UE wprowadza ograniczenia, ale wyklucza z nich egzotyczne auta i prywatne odrzutowce. Ciekawe czy któraś z lini lotniczych. wbije szpilkę tym specom np. "Zapraszam do wynajęcia oraz zjedzenia obiadu w moim Boeingu. Przy okazji mam taki kaprys lecieć sobie do Dubaju. Mogę wziąć ze sobą 250 osób. Koszt obiadu w moim samolocie, 600 zł"

51

@Comentateiro Najbardziej mnie rozwaliło jak ta cała urszulka z komisji europejskiej z wiednia do bratysławy poleciała samolotem czy tam prywatnym odrzutowcem XDD wszystko to co się dzieję to teatrzyk zaserwowany przez elity, muszą się świetnie bawić naszym kosztem

30

@Comentateiro Przecież ta cała zielona rewolucja to tylko pretekst, żeby elyty z nas bydło zrobiły.

28

@Comentateiro "Czy to oznacza, że w założeniu cały świat będzie zaciskał ekologicznego pasa, ponieważ 10% ludzi dobrze się bawi?"
Odpowiedź brzmi: Tak, tak to wygląda.

7

@Comentateiro Ta ekopropagada jest przerażająca bo uderza w najbiedniejszych oraz klasę średnią żeby prezes Comarchu mógł bezkarnie latać swoim prywatnym odrzutowcem przy akompaniamencie ryku ekoidiotów którzy myślą, że ja będą elektryczne auta w Polsce to nie będzie emisji CO2.

3

@Kgorecki2500 Najlepsze jest to, że te 10% to już nie są ludzie zarabiający kosmiczne pieniądze. Duże, ale nie niewyobrażalne.
Wydaje się, że pewne rzeczy są nieuniknione, bo skoro poruszamy się samochodami, a biedni w innych krajach nie, to siłą rzeczy musimy emitować więcej zanieczyszczeń. A tym bardziej bogaci, którzy korzystają z większej liczby gadżetów

3

@Comentateiro Nie siedzę w temacie ekologii ale zastanawiam się czemu tak na prawdę dopiero teraz jak jest sraczka i panika że za 20lat nie będzie ryb czy lodowce stopnieją. Nie dało się rewolucji ekologicznej przeprowadzić dużo wcześniej 20,30 czy 50 lat temu czy po prostu technologie na to nie pozwalały? Czy może wszyscy mieli to w głębokiej dupie? Znowu wychodzi ze zamiast zapobiegać to będziemy gasić pożar.

8

@usztafik Sama ekopropaganda pewnie ma sens, ponieważ coś musi się zmienić.
Raporty klimatyczne pisane przez naukowców są jednoznaczne.

Tyle, że jeśli zmiany będą dotyczyć nie tych, którzy powodują największe szkody, to jaki to ma sens? Ja sobie odmówię mięsa, a Gates czy inny taki będzie wpierdzielał cielęcinkę na wypadzie wakacyjnym w drugiej części świata.

Nie dziwota, że ludzie to widzą i rodzi się bunt. To rodzi sprzeczności jak z maseczkami w covidzie: ty noś, a premier nie musi. Więc potem mamy sprzeczne sygnały

30

@Comentateiro Gdy przychodzi wojna, król wysyła chłopów i mieszczaństwo. Gdy jest zaraza król zamyka zamek, a chłopi i mieszczaństwo się dusza w ścisku. Gdy przychodzi susza lub nieurodzaj to pobiera się większe daniny od chłopów i mieszczaństwa. Czasy się zmieniaja, schemat pozostaje ten sam

1

@Comentateiro Hmm coś mi te liczby śmierdzą jak stary diesel. Musisz podać źródło tych danych i doprecyzować co masz na myśli mówiąc "zanieczyszczenia". Jakiego rodzaju są to zanieczyszczenia?

4

@pt9 Myślę, że 20, 30 czy 50 lat temu na świecie nie było aż takiej świadomości potrzeby dbania o środowisko jak jest to obecnie.

5

@pt9 Raczej ludzie byli nieświadomi nadciągających problemów, pomimo różnych sygnałów płynących ze świata naukowego. Przecież nawet teraz kiedy temperatury biją historyczne rekordy w różnych częściach świata, wielu ludzi woli wypierać fakty.

Ja czytam czasami różne opracowania naukowe, i sygnałów o niebezpiecznych dla człowieka zmianach jest mnóstwo. Można je znaleźć w powietrzu, w oceanach, morzach, nawet naszych organizmach.

Czy 40 lat temu istniał temat mikroplastiku w naszych organizmach? Nie, my to spowodowaliśmy min. kupując napoje w butelkach. 3 minuty picia, 400 lat rozkładania się butelki w przyrodzie.

1

@Keson Pięknie (tzn. strasznie), obrazowo to ująłeś

3

@Tomason z jakich praw zostały wykluczone odrzutowce? Co do egzotycznych aut to zamiast do 2035, będzie można je sprzedawać do 2036, też mi wykluczenie.
@Comentateiro pytanie jak to zostało policzone. Emisja CO2 przez kuriera jest naliczana jemu czy właścicielowi jego firmy?
@pt9 mówiło się o tym od dawna ale jest zbyt wielu ludzi, którzy za wszelką cenę muszą się sprzeciwiać wszelkiej nowej wiedzy i zamiast tego posiłkować się teoriami spiskowymi. Popatrz jak wielu ludzi nie wierzyło w istnienie covida dopóki ktoś z ich bezpośredniego otoczenia nie zachorował. Z globalnym ociepleniem będzie jeszcze gorzej, bo gdy dojdziemy do momentu, gdzie każdy w nie uwierzy, to będzie już dawno za późno by je zatrzymać.

1

@Comentateiro ogólnie popieram dbanie o ekologię i to, że trzeba coś zmienić jednak przytoczona przez ciebie statystyka jest trochę z dupy.
Wiadomym jest, że najwięcej produkują ci najbogatsi jednak robią to dla tych biedniejszych więc nie zgodzę się z tym, że to wina tylko tych bogatych.

0

@Abominacja Dobre pytanie. Nie wchodziłem aż tak głęboko w metodologię badania. Siłą rzeczy, gdy dostaje badanie zdaję się na uczciwość i rozsądne kryteria badających.

2

@kamilkrycha Może tak, a może i nie. Na pewno gospodarka musi się toczyć, a prowadzenie gospodarki kosztuje, również ekologicznie. Ale na mojego nosa, te statystyki mogą odzwierciedlać te różnice. Bogactwo to konsumpcjonizm, a konsumpcjonizm wiąże się z zaśmiecaniem świata na różne sposoby

3

@Comentateiro Pełna zgoda, mi korona nie spadnie z głowy jak zacznę jeść mniej mięsa, jeździć więcej rowerem zamiast autem czy pić wodę przefiltrowaną zamiast tej w plastiku. Ale czy takie same podejście będzie miał wspomniany Bill Gates? Śmiem wątpić...

1

@Comentateiro no nie bo trudno odmówić Gatesowi który opracował mały reaktor atomowy który dla którego paliwo są jego odpady radioaktywne a po katastrofie w japoni opracował zabezpieczenia przed tsunami.Trzeba powiedzieć że obecnie w Japonii spuszcza się miliony ton wody radioaktywnej która jest problemem.Inwestuje w coś rodzaju przesłony w kosmosie aby przesłonić część najbardziej gorące miejsca na świecie co ma też chronić płn przed emigracją.Korzysta z najdroższego paliwa przeznaczonego dla samolotówi na ten moment nie ma możliwości aby latał do Indii Japonii Afryki czy Chin taniej. Jeśli musi tam być.Bo przeszedł podczas pandemii na online dzięki czemu więcej może robić.On mówi że oczywiście z jego strony są emisję ale jeśli przeliczysz to co on robi a inwestuje w masę projektów to z perspektywy klimatu i przyszlości się to wielokrotnie opłaca.Zebrał z wielu dziedziń naukowców i napisał z nimi świetną książke na temat klimatu i opracował w nim plan dla rządów.Świetna pozycja która całosć zagadnienia przedstawia.Weźmy Muska tak naprawdę spowodował że samochody elektryczne weszły na rynek do sprzedaży i dał impuls innym firmom na produkowanie samochodów elektrycznych.A cały czas lawirował na skraju bankructwa.Przeznaczył też pieniądze na opracowanie Hyper loopa czy dał ogromną nagrodę na opracowanie urządzenia do wychwytywania co2 z atmosfery.Program Marsa jak każde wyprawy kosmiczne przyniosą technologie też w jakiś sposób stworzy życie na Marsie.Teraz jeśli chodzi o kontynent to najmniej emituje afryka.Tylko dlatego że nie ma ran przemysłu na taką skalę jak w usa czy w Europie.Też przeciętny nie emitujący człowiek z Afryki nie robi takich projektów jak musi czy Gates Nie wszystkich bogatych należy do jednego wora wpakowywać i ci biedni nie tworzą takich projektów jak oni bo zwyczajnie niw mają środków.Każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie.Obecnie Rolls-Royce pracuje nad solnikoem hybrydowym dla małych samolotów loty tych milionerów będą dużo mniej emisyjneTu też się zmienia choć pewnie trzeba będzie poczekać aż ci milionerzy się na nie przesiądą.Natomiast to rządy dają impuls na zmiany klimatyczne i to one wprowadzają określone prawo niekoniecznie są to najbogatsi.Co nie oznacza że nie ma tam ludzi bogatych.
Nie można wszystkich wkładać do jednego wora bo to dezinformacja i populizm.Brzmi to my biedni tacy biedni a ci bogaci......Są tacy są tacy dobrzy i źli są po obu stronach.

0

@Abominacja Prywatne odrzutowce w charakterze lotów komercyjnych, rekreacyjnych. Paliwo do nich nie będzie opodatkowane przez UE. Będzie mógł to zrobić kraj w którym będzie paliwo tankowane, ale to tylko ich wola

0

@Uukasz_93 elyty mają jedno założenie: "mamy być biedni, ale mamy oddychać świeżym powietrzem" przykre, ale prawdziwe.

2

@Borneo Od paru lat Gates się przebudził, ale całe życie mnożył majątek. Oczywiście wśród bogaczy znajdziesz idealistów, ale nie powiedziałbym, że są tacy i tacy (to dałoby fałszywy obraz). A dlaczego? Bo trzeba spojrzeć na proporcje - bogaci chcą głównie zarabiać a nie zbawiać świat.

3

@Comentateiro W takim razie wydzwięk twojego posta jest nieprawidłowy bo brzmi jakby te 10% odpowiadające za 50% zanieczyszczeń to byli Jeff Bezos i spółka podczas gdy oni są tym 1% odpowiadającym za 15% CO2.
To co mnie bawi, zwłaszcza patrząc na odpowiedzi powyżej to że najbogatsze 10% to jesteśmy my, Europa i Ameryka! xD
Już zarobki/przychody domostwa na poziomie 150000 stawiają nas w tym TOP 10%.
Ludzie sobie nie zdają sprawy jak biedna jest większość świata w porównaniu do nas Europejczyków czy Amerykanów.
Tutaj jest kalkulator który pokazuje nam gdzie plasujemy się globalnie pod względem zarobków.
https://www.pewresearch.org/fact-tank/2021/07/21/are-you-in-the-global-middle-class-find-out-with-our-income-calculator/
Także zanim zaczniesz psioczyć na Jeffa Bezosa latającego odrzutowcem i że po co Ty masz się męczyć to pomyśl o swoim SUVie czy inny crossoverze który dla Etiopejczyka jest tym samym co dla Ciebie odrzutowiec.

0

@Comentateiro robienie kasy samo w sobie nie jest niczym złym.Nie można tego stawiać jako zarzut tak trochę na tym piszesz Gates jest dał do 2019 -40 mld drugi w kolejności dał 10mld cho teraz się to zmieniło.Gates sam namówiły brzoza jego rozwiedzioną żonę z jego działalności najbogatsi dali sporo.Bo mówimy o pierwszej 5.Gates pracował od dawna nad sztucznym mięsem obecnie smakowo nie różni się od zwykłego mięsa które może być z czasem przełomem.Taka krowa jest jednym z największych producentów emisji z jednej strony wylatuje Metan z drugiej strony co2 wycina się drzewa pod pastwisk.Z perspektywy klimatu zabójca. Oczywiście każdy człowiek na hasło sztuczny dostaje drgawek ale powoli to mięso wchodzi.Do wszystkiego trzeba podchodzić indywidualnie.Bo inaczej wychodzi my Ci biedni a ci bogaci....bolszewicyzm.Poza tym wprowadzanie zasady Im wolno to mnie też wolno.Nie klimat jest wspólny.Ty to ty on to on.To że ktoś kradnie nie oznacza że to daje pozwolenie abyś i ty kradł.

0

@Comentateiro możesz podać źródło?

1

@Comentateiro
Trochę tak jest
Jednak te dane tez są mocno naciągnięte
Bo Ci bogaci maja firmy które produkują gadżety dla tej biedy tez :) i to idzie na konto tych bogatych w tego typu danych :)

0

@Comentateiro
Ja wczoraj podczas wyścigu F1 zastanawiałem się kiedy zakażą sporty motorowe bo przecież to jest czyste trucie środowiska ^^

2

@don'T.R.I.P.e Mój post wyjściowy zawiera wystarczająco danych (np. zarobki tych 10%), że można zrozumieć go inaczej niż to zasugerowałeś. Mam wrażenie, że trochę na siłę usiłujesz mi coś niecoś wmówić.

Zatem jeśli sugerujesz, że ja za chwilę będę narzekał na Bezosa, to raczej nie jest moja intencja, a Twoja projekcja.

Przykład z Jordanem jest pewnym symbolem, bo od zmiany rażących zwyczajów tych najbardziej zamożnych, może zależeć skłonność mniej zamożnych do zmian.

Zobaczymy jak będzie. No i rzeczywiście, często społeczeństwa tzw. Zachodu nie zdają sobie sprawy z tego jak bardzo są uprzywilejowane.

0

@AbelKabel A ja nie wiem czy ta metodologia obejmuje firmy

2

@draxidox Od 2026 w F1 będą używać syntetycznej benzyny neutralnej dla klimatu

2

@draxidox No wiesz, to wszystko mieści się w kategorii "Do odstrzału" jeśli zmiany klimatyczne będą się pogłębiać w sposób zagrażający egzystencji ludzi.

Generalnie ci najbogatsi najbardziej rażą po oczach, ale de facto, większość ludzi na sprawy ekologiczne kładzie lachę.

Pewnie do czasu, ale pożyjemy, zobaczymy. Na razie ta nasza ziemska łajba jakoś się buja

0

@Comentateiro " A ja nie wiem czy ta metodologia obejmuje firmy"
Nie, Jeff bezoz siedzi i pierdzi więcej niż te biedne krowy przez które chcą zakazać jeść miesa. Boże jaka naiwna ameba xd

1

@Comentateiro "Zobaczymy jak będzie. No i rzeczywiście, często społeczeństwa tzw. Zachodu nie zdają sobie sprawy z tego jak bardzo są uprzywilejowane."

Te wszystkie ustalenia co do klimatu sa takie aby bogatym nie zrobić krzywdy. Weźmy taki protokół z Kioto, który zakłada mniejszą emisję CO2 niż to co było w 1990r. Jeśli jakiś afrykański miał znikomą emisję w 1990r a teraz zapragnąłby rozwinąć przemysł aby poprawić warunki życia mieszkańców to nie może tego zrobić bo nie może zwiększyć emisji. Planeta jest dla każdego człowieka i poziom emisji powinien być równy dla wszystkich, dla kazdego taki sam limit (wychodzi jakieś 4,5-5t CO2 na osobę w skali roku), ale gdyby tak zrobili to nagle by sie okazało że Stany, Chiny, Kanada czy Australia muszą drastycznie ograniczyć swój przemysł

1

@Comentateiro Hmm fakt masz racje podałeś tam widełki 10% to moja wina że nie zarejestrowałem tego, przepraszam. Natomiast wygląda na to że i tak wiele osób tak jak napisałem zrozumiało twój wpis - cytuje jedną z odpowiedzi: "Przecież ta cała zielona rewolucja to tylko pretekst, żeby elyty z nas bydło zrobiły. "
To pokazuje że my czujemy się biedni i wykorzystywani podczas gdy tak naprawde jesteśmy tymi śmiecącymi bogaczami dla np. większości afryki.

1

@Wojcio Jeśli nie umiesz kulturalnie rozmawiać to nie siadaj do stołu. Zostań pod nim. Prymitywne wywrzaskiwanie bzdur niczego nie wnosi do dyskusji.

Mieszkasz w oborze?

1

@don'T.R.I.P.e No właśnie to jest kwintesencja tego masowego trucia. Nawet jeśli nie należymy do tych 10%, to jesteśmy w kolejnym przedziale, który np. przyczynia się np. do powstawania wysp plastiku na oceanach.
My tu sobie siup parę łyków krystalicznej wody, a w innym zakątku świata fauna się tym dusi, np. pozbawiając lokalsów środków do przeżycia. Takich przykładów zależności jest wiele, ale my nawet nie zdajemy sobie sprawy, że za tym stoimy.

0

@Comentateiro myślę, że przede wszystkim oznacza to, że polityka UE w sprawie klimatu i dobijanie europejskich małych przedsiębiorców to wielki paszkwil.

0

@Comentateiro
Napewno obejmuje aktywa tych bogaczy czyli ich biznesy

1

@AbelKabel Takie zdanie znalazłem w raporcie: "This report is
concerned with understanding the global distribution of emissions associated
with the consumption of individual households at different income levels"

Kluczem zdaje się być zwrot indywidualne gospodarstwa domowe. A gospodarstwa domowe to raczej nie biznesy.
Być może należałoby zagłębić się w ślad węglowy gospodarstw domowych porównanych z firmami.

W sumie temat można badać w różnych płaszczyznach

0

@Comentateiro A jakie istnieją powody aby w ogóle ktokolwiek musiał zaciskać ekologicznego pasa?

1

@maroon Długoterminowe powody to przetrwanie człowieka przy kurczących się zasobach, w znośnych warunkach i uniknięcie zamiany ziemi w piekarnik.

Zbyt rozbudowana klasa średnia na świecie i rozbuchany konsumpcjonizm musi zacząć odbijać się czkawką.

0

@Comentateiro no to nieźle dają tobie takie głupoty i ty wierzysz że gospodarstwa domowe bogaczy robią więcej zanieczyszczeń od tysiąca fabryk xD ty czytasz co ci podają czy jak taka.... Ameba wszystko Łykasz? przy jednym stole nigdy nie usiądziemy, ja siadam tylko z tymi co używają mózgu :D

0

@Comentateiro Prawda jest taka, że przy tylu zmiennych w tym temacie to jest jak wróżenie z fusów. Jedyne co możemy robić to analizować dane z przeszłości ale nigdy nie zrozumiemy przyczyny ewentualnych zmian i tego co na nie wpływa.

1

@maroon Tak to zabrzmiało jakby naukowcy kupowali herbatę i ja pili, po czym w laboratoriach oglądali sobie wzorki z liści na dnie szklanki i ogłaszali wnioski światu

Zmiennych jest dużo, ale naukowcy je znają i potrafią skojarzyć wydarzenia, które towarzyszyły załamaniom ekosystemów w przeszłości. Pewne dane są nie do obalenia, a jeśli komuś się chce pofatygować i zapoznać się z tematem, to zastanowi się kilka razy zanim napisze coś o fusach.

0

@Comentateiro Przede wszystkim jacy naukowcy? Są to naukowcy biegli w konkretnych dziedzinach, bo trudno by było inaczej. I owszem - oni mogą zauważyć różne anomalie w swoich dziedzinach, ale powiązanie tych anomalii z tysiącami innych zmiennych o których ci naukowcy guzik wiedzą , bo badają je inni biegli w tamtych dziedzinach jest zupełnie niemożliwe. No ale dobra- załóżmy na potrzeby dyskusji jedną irracjonalną rzecz, że przyczyna jest znana i nawet, że jest zależna od człowieka. Załóżmy przy tym, że nierealne jest aby cały świat to przyjął ze zrozumieniem, ale w małym regionie świata konkretnie zwanym Europą ludzie to zrozumieli i zaczęli wprowadzać jakieś zmiany. Nic to, że ten mały region świata to za mało - niech w imię idei stanie się wzorem dla innych - niech wprowadzi u siebie jakieś tam normy i przepisy mające na uwadze ochronę środowiska. Ok. Załóżmy, że ma to jakąś logikę, mimo że opartą na mylnych danych. Tylko jak logicznie wyjaśnić fakt, że po tym jak ten region świata stał się teoretycznie wzorem dla innych, to nadal sprowadza towary i produkty z krajów które to wszystko olewają? Pal licho surowce- pewnych rzeczy nie przeskoczysz. No ale gotowe produkty z krajów, które maja wywalone na te nasze normy i przepisy? Albo coś gdzieś jednak poszło nie tak, albo jednak wszystko to pic na wodę - fotomontaż.

1

@maroon Jedno - w świecie naukowym nie ma wątpliwości w temacie gwałtownych zmian klimatu. Drugie - naukowcy są praktycznie zgodni, że do zmian doprowadził/dalej doprowadza człowiek. Trzecie - naukowcy różnych dziedzin komunikują się ze sobą i to podejście nazywa się interdyscyplinarnością (to szokujące jakie masz braki w podstawowej wiedzy w 21 wieku).

Twoje podważanie powyższego jest nie tylko obnażające dla Ciebie, ale wręcz wsteczne. To mi już tych bajek nie pisz, pójdź do tych naukowców i im powiedz, że się mylą. Może nie będą mieli ubawu po pachy, biorąc pod uwagę powagę tematu.

A teraz do drugiej części Twojej wypowiedzi. Tu w mojej ocenie masz pełną rację, sama Europa rewolucji w tym temacie nie przeprowadzi. Zatem pytania jakie stawiasz odczytuję jako zasadne. To jak ze szczepieniami - jeśli szczepi się pół społeczeństwa, to zabawa nie ma sensu. A w sprawach ochrony środowiska i naszej planety, nie ma mowy o połowie. Europa, a konkretnie Unia jest raczej osamotniona. Ile to procent? 10? Zatem widoki są mierne.

0

@Comentateiro dziki trener widzę że był oglądany ostatnio hehe ;)

0

@pasquda Chyba musiałbym upaść na głowę żeby oglądać taką kreaturę

0

@Comentateiro czyli naleze do 10% ale tego nie odczuwam ;) dobre to

0

@Comentateiro Nie wiem po co wchodzisz w tą dyskusję o wpływie człowieka skoro zgodziłem się aby na potrzeby dyskusji przyjąć takie założenie bez jego roztrząsania. Cieszę się natomiast, że dostrzegasz brak logiki w poczynaniach decydentów w UE. Następnym krokiem powinna być zatem próba zrozumienia dlaczego tak nielogiczne działania są podejmowane.

0

@Comentateiro tu akurat popieram, ale może coś swojego napiszesz, a nie cytaty z Dzikiego Trenera? Albo, jak już kopiujesz jego wypowiedzi, to chociaż wspomnij, kto jest autorem/mentorem. Tak wypada.

0

« Powrót do wszystkich komentarzy