La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1418 Culés

konto usunięte

8

A ja pamiętam jak tata wieczorem słuchał Wolną Europę czy też Głos Ameryki. Pamiętam że kładłem się na podłodze i razem z tatą słuchałem informacji innych niż te w TVP. Wolna Europa słabo odbierała radio trzeba było przestawiać a antenę ustawiać w różnych kierunkach. Natomiast Głos Ameryki odbierał idealnie. Slynne nazwiska z tamtych czasów? Wałęsa Walentynowicz Gwiazda Michnik Kuroń Wujec Geremek Frasyniuk. Kaczyńscy? Nie przypominam sobie!
To były trudne czasy ale piękne czasy w których ludzie potrafili się zjednoczyć i walczyć z wrogiem. Wróg był jeden i nazywał się komuna. Co ciekawe my wcale nie byliśmy biedakami. Każdy miał pracę, większość miała już samochody a w domach kolorowe telewizory. To nie bieda wypuściła ludzi na ulicę. To brak wolności to spowodował. Ludzie chcieli się rozwijać chcieli wyjechać za granicę. Chcieli mieć dostęp do normalnych mediów a nie tylko do propagandowej papki. To wszystko pomału wraca ale ten naród jest za leniwy by z tym walczyć. Biedny nie jest a wolność nie jest powodem do walki o swoje. Po co? Przecież wszystko mamy! I tak samo jest z sądami. Przecież tam siedzą złodzieje więc dobrze ze ich zmieniają! Nauczycielom źle? I dobrze im bo są pasożytami! Lekarze za mało zarabiają? Tyle biorą łapówek że nie muszą wiecej! I tak to się kręci w tym chorym pisowskim świecie pod wodzą jednego zakompleksionego faceta.

0

@Janiama nie wiem jaki przedział wiekowy jest w wiekszosci na LR ale cos czuje ze gosci pod 50 jest chyba promil. To moze tej mlodszej czesci ciezko jest zrozumieć to o czym Ty piszesz.

1

@Janiama dlatego tak ważne jest dzielenie społeczeństwa poprzez medialnie wykreowane konflikty.
Stare komuchy nauczyli się na swoich błedach że nie można dopuścić do zjednoczenia społeczeństwa.
PRL z tego powodu musiał upaść, poluzowali śrubę ale tylko po to żeby ją jeszcze mocniej dokręcić.
Najbardziej mnie dziwi że to właśnie te starsze roczniki dały się omamić.

0

@Janiama Tylko zauważ Macieju, że to osoby, ktore zyły w komunie i ja pamietaja wykazuja sie najwieksza obojetnoscia. Moze dali sie sprzedac. A moze są tego inne powody - np. stary system im odpowiadal, przez co obalamy Twoja teze, ze zdecydowana wiekszosc Polakow tak pragnela wtedy tej wolnosci.

1

@Janiama Wałęsa, Michnik i Geremek to wstyd dla kraju, a nie żadne wielkie nazwiska.
To po pierwsze.
Po drugie, jak się boisz kolejnej komuny to lepiej dokładniej przyjrzyj się strukturze UE i lewackim pomysłom nowego rządu USA.
A po trzecie, to do walki o co chcesz zdopingować naród ?
O powrót do władzy kolejnej skorumpowanej partii w postaci PO ?
Nie będzie kościoła i będzie świetnie, kraj stanie na nogi,
Polska wstanie z kolan ?


konto usunięte

0

@Janiama
Mamy inne spojrzenie na PRL. Większość miała samochody? Jaki procent miał kolorowe telewizory? Może w dużych miastach - dzisiejszych wojewódzkich tak było. Może w aglomeracji śląskiej tak było - bo się górników obawiali (a oni mieli swoje sklepy, gdzie było dużo więcej niż dla reszty kraju).

W protestach nie chodziło o żadną wolność. Chodziło o to, aby mieć samochód i kolorowy telewizor. Chodziło o to, aby nie stać w kolejkach za wszystkim. I kiedy upadł PRL, pojawiły się produkty z zachodu. I jednocześnie wyszło szydło z worka. Będziecie mieli stare samochody z zachodu, ale zamkniemy wasze fabryki. Będziecie mieli nasze produkty, ale nie będzie waszych. Ludzie zostali oszukani. I to zostali oszukani przez tych, co dzisiaj robią czarny dzień medialny. Bo ci dziennikarze wmawiali zgodnie ze starą zasadą Goebbelsowską - 100 razy powtórzone kłamstwo staje się prawdą. I oni non stop kłamali w sprawach społeczno - gospodarczych.

Ja jestem bardzo ciekawy odbioru społecznego tego protestu. Bardzo ciekawy.

konto usunięte

0

@equwesta żyłem w tamtych czasach i było ludziom już lepiej niż za Gomułki. Gierek mocno zmienił gospodarkę i było ludziom lepiej. W latach 80 o których piszę to nikt z biedy na ulicę nie chodził. Mój tata miał swój prywatny biznes a szedł za każdym razem w manifestacjach

konto usunięte

0

@Janiama
"szedł za każdym razem w manifestacjach" - Pierwszomajowych? ;-) Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać ;-).

To może jeszcze raz powtórzę. W PRL-u nie było protestów z powodu "wolności". One zawsze były za lepszym życiem materialnym. W 80-tych latach za dużo ludzi pracowało za granicą.

Gospodarka w PRL była dotowana. Rządzący ustawili tak wskaźniki ekonomiczne, aby produkcja miała sens. Ale dzięki temu była inna siła nabywcza złotówki. A jednocześnie były fatalne dla złotówki wskaźniki wymiany walut (oczywiście pod pełną kontrolą).

I kiedy ci co pracowali na kontraktach za granicą wracali, to oni byli superbogaczami jak na ówczesne warunki. I ta dysproporcja dawała złudzenie, że na zachodzie żyje się lepiej.

Piszesz, że z biedy w latach 80-tych nie było protestów. Masz rację, ale szli za lepszym życiem. Nie chodziło o mityczną wolność. Oni chcieli żyć jak na zachodzie.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?