La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1578 Culés

235

Od dziś w Holandii wchodzi w życie zakaz noszenia w miejscach publicznych islamskiej burki i wszelkiego rodzaju nakryć głowy zasłaniających twarz.

To dobra decyzja. Dyktat religijny nie może być ponad bezpieczeństwem ogółu.

0

@Drzakubs Po części idiotyzm, no ale wiadomo sprawy bezpieczeństwa, bo jednak da się po twarzy rozpoznać człowieka.

45

@Grzesior667 a dlaczego idiotyzm?

1

@Drzakubs Jescze niedawno, 400 lat temu bylo na miejscu palenie przez władze religijne żywcem Galileusza, za twierdzenie, ze Ziemia nie leży w centrum wszechswiata. Możemy sie cieszyć, że te czasy minęły :)

6

@antoniabc cieszę się :) ale religie całego świata nadal stoją na drodze do pełnej cywilizacji ludzkości. Jakiś czas temu w Turcji wycofano z programu nauczania teorię ewolucji. A w niektórych afrykańskich plemionach w imię religii nadal obrzeża się niemowlęta obu płci. Mógłbym też dodać polski wątek w kontekście podtrzymywania zacofania w Afryce w imię religii, ale nie chcę siać burzy ;)

0

@jakub6623 Niszczenie czyjeś kilkuset letniej tradycji. Ale bezpieczeństwo przede wszystkim.

39

@Grzesior667 tak, to jest robione w imię bezpieczeństwa i dobra muzułmańskich dzieci (burka utrudnia kontakt werbalny z innymi, co prowadzi do izolacji społecznej). Ale z drugiej strony, co to za tradycja, która polega na uprzedmiotawianiu kobiet? Złe tradycje zasługują na porzucenie. Wg Mnie.

8

@Grzesior667 jeśli tradycją jest głupia i działa na szkodę innych, to trzeba ją zniszczyć i tyle!

3

@antoniabc Galileo Galilei do końca życia był przyjacielem papieża i pobierał pensję ze Stolicy Apostolskiej. I nie za twierdzenie, że ziemia nie leży w centrum wszechświata, lecz za twierdzenia teologiczne, m.in. że Bóg jest istotą posiadającą zmysły. Karą jaką za to dostał, było odmawianie psalmów. Doucz się, a nie powtarzasz mity.

4

@Drzakubs sam jako muzułmanin uważam ten zakaz za prawidłowy. Przede wszystkim dlatego, że niqab i burka nie są obowiązkiem kobiety w islamie, jak również dlatego, że twarz to wizytówka człowieka.

0

@Drzakubs System rozpoznawania twarzy, który zaczyna funkcjonować na świecie, ma swoje wymagania.

1

@Drzakubs I bardzo dobrze!W całej Europie powinien być taki zakaz!To oni są u nas i jeśli chcą tu zostać muszą się dostosować!

2

@feiticeira Chociaż Galileusz nie był palony na stosie, to jednak został przez inkwizycję oskarżony o herezję w związku ze swoimi poglądami o heliocentryzmie (podczas pontyfikatu owego przyjaciela Urbana VII), uznany za winnego, resztę życia spędził w areszcie domowym a jego dzieła nie mogły być publikowane.

1

@feiticeira Każdemu zdarzają się pomyłki. Dlaczego tak agresywnie zwracasz mi uwagę, zamiast w sposób kulturalny? To, że zdarzyło mi się raz pomylić, nie oznacza, że powtarzam mity. Wczoraj czytałem w pewnej książce wstawkę o Galileuszu i mój mózg zmyslil mi tę historię. Przeczytalem jeszcze raz i nie ma nic tam o jego spaleniu.
P. S. Dzieła Galilusza zostaly wpisane na liste ksiag zakazanych na ok. 200 lat.

0

@Drzakubs Martwy przepis, panie się tym w większości nie przejmują a kary finansowe płacą za nie specjalnie powołane do tego fundacje.

0

@Grzesior667
Żaden idiotyzm, chcą się zasłaniać i łazić jak terroryści to niech mieszkają w swoim kraju a nie narzucają swoją kulturę innym krajom. Jesteś turystą lub napływowym uchodzcą to masz dopasować się do reguł panujących w danym kraju, proste i nie wymaga to głębszej analizy.

1

@monsterrize Chodzili w burkach itp. bo nikt im NIE ZABRANIAŁ, a teraz nie mogą w nich chodzić, bo ktoś im ZABRANIA. I w jaki sposób po przez ubiór można narzucać komuś swoją kulturę?

0

@NGTRX Były publikowane jak najbardziej, przy czym z komentarzem do dzieła sporządzonym przez stolicę. Komentarz zresztą nie dotyczył teorii jako takiej, jako całości, a kwestii teologicznych. A po drugie nie areszt domowy, a ograniczone prawo przemieszczania się między miastami.

0

@DrzakubstTak szczególnie ZSSR i Czerwoni Kmerzy osiągnęli "pełną cywilizację".

0

@feiticeira "After a period with the friendly Archbishop Piccolomini (1634) in Siena, Galileo was allowed to return to his villa at Arcetri near Florence, where he spent the rest of his life under house arrest" i dalej "On two occasions only during this period he was given permission to travel away from Arcetri. In October 1636 he was permitted to travel to Poggibonsi to meet the French ambassador to Rome, François de Noailles In March 1638 he was permitted to travel to Florence for medical treatment, where he spent several months before returning to Arcetri" - brzmi jak areszt domowy.

Co do innych dzieł to tak, były publikowane. Natomiast Twój pierwszy post jest niezgodny z prawdą, Galileusz był oskarżany o herezję w związku z heliocentryzmem: "For holding as true the false doctrine taught by some that the sun is the center of the world", "it was decided at the Holy Congregation [...] on 25 Feb 1616 that [...] the Holy Office would give you an injunction to abandon this doctrine, not to teach it to others, not to defend it, and not to treat of it; and that if you did not acquiesce in this injunction, you should be imprisoned".

1

@Grzesior667
Są w nie swoim kraju i mają się podporządkować zasadom w nim panującym.
Jeżeli im się to prawo nie podoba to nikt nich na siłę nie trzyma, niech wracają do swojego kraju w którym pozwala się ubierać strój ninja. Osobiście nie popieram tych ubiorów bo kojarzą się z panującym na świecie terroryzmem i jak widzę kogoś w takim ubraniu gdzie tylko oczy widać, to przestaję czuć się bezpiecznie.

0

@Grzesior667 Traycja taaaa.. Zapytaj tych kobiet co sadza o tej traycji i jak sa traktowane.

2

@monsterrize Czyli masz uprzedzenia. Teraz nic im nie pozostało, niż przestrzeganie prawa.

0

@Hasszz Są muzułmanki, które nie przestrzegają stroju i nic im się nie dzieje. Także kto chce ten praktykuje.

1

@Grzesior667 Taaak muzlumanizm i rownosc kobiet wybierz jedno.

« Powrót do wszystkich komentarzy