La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 934 Culés

9

Ja mam pytanie do fanów Mentzena którzy wierzą w ten rebrand Konfederacji jako ekspertów od ekonomii - powiedzcie mi dlaczego żaden kraj w Europie który nie jest w jednolitym rynku EEA/EFTA nie jest silny ekonomicznie? Dlaczego na przykład Ukraina która trzymała z opcją Rosyjską przez dekady i zaczynała z wyższym GDP niż Polska po upadku komuny nawet przed wojną była w tragicznej sytuacji ekonomicznej? Niech ktoś mi powie dlaczego w UK od czasu Brexitu tylko sytuacja ekonomiczna się pogorszyła? Dlaczego po zaimplementowaniu reform Mentzenowskich przez Liz Truss (obniżenie podatków dla wysoko zarabiających itd.) funt zaliczył największy spadek wartości w historii, Bank Anglii musiał uratować fundusze emerytalne a London Stock Exchange leciało w dół na pysk? Kapitalistyczni inwestorzy to też część lewackiego spisku i chcieli ją zniszczyć? Poza Europą, dlaczego od czasu reform Reagana i wprowadzenia "trickle down economics" z niższymi podatkami dla korporacji i bilionerów ucierpiała tylko klasa średnia a przepaść tylko się powiększyła?

5

@parpe Po co psuć zabawę?

1

@parpe Szwajcaria nie jest w EEA i jest bardzo silna ekonomicznie.

2

@Klejnot_Nilu Jest w EFTA dzięki czemu ma dostęp do jednolitego rynku i ma inne porozumienia z krajami EU, poza tym jest to wyjątkowy kraj który jest w tej pozycji dzięki setkom lat neutralności. Nie jest to plan możliwy dla Polski, nie przekonasz nagle bilionerów żeby trzymali pieniądze w kraju tak blisko agresywnej Rosji jakim jest Polska.

3

@parpe Nie licz na rzeczową odpowiedź, tego nie było na tiktoku XD

0

@parpe Ja nie oceniam słów konfederacji, zwyczajnie prostuję bo przed edycją powiedziałeś że nie ma w Europie kraju silnego ekonomicznie który nie jest w EEA.

0

@parpe Nie wierzę, że każdy w konfederacji to ekspert ekonomii, nie jestem fanem Mentzena, ani w zasadzie żadnego ugrupowania politycznego. Ale jeśli mam do wyboru to co mam to chciałbym zobaczyć co konfederacja wniesie do polityki mając realnie wpływ na głosowania. Być może nie trzeba wywracać wszystkiego do góry nogami i wprowadzać radykalnych reform, a po prostu dać ludziom żyć tworząc system, który będzie premiował tych uczciwych i pracujących, a nie kombinatorów.

0

@Klejnot_Nilu Juź poprawiłem, mój błąd to był. Miałem na myśli jednolity rynek EEA ("Internal Market"). EFTA daje do niego dostęp: https://www.efta.int/eea/eea-agreement

3

@Hrzan Ale system który obniża podatki korporacjom i najbogatszym to nie jest system który premiuje uczciwych, wbrew przeciwnie - to korporacje są kombinatorami najwyższej rangi w praktycznie każdym kraju: Amazon zarabia setki miliardów w UK a zapłacił w podatkach 200 funtów za 2022 rok, czyli mniej niż człowiek na najniższej krajowej płaci w miesiąc dzięki kreatywnej księgowości w Lichtensteinie. Najbogatsi obywatele robią to samo. System który premiuje uczciwych to system który premiuje silną średnią klasę, obniżanie podatków tak agresywnie jak proponuje Konfa jeszcze w żadnych kraju nie polepszyła sytuacji średniej klasy, wbrew przeciwnie. Zwiększa majątki najbogatszych szczególnie w sektorach służby zdrowia czy ubezpieczeń i nieruchomości.

0

@parpe Czytasz to co piszesz? Co chcesz obniżyć Amazonowi jak on i tak doprowadza do stanu rzeczy, że płaci jak stwierdzasz 200 funtów podatku. Bogaci ludzie zawsze znajdą sposób żeby zapalić możliwe mało no rejestrując drogie auta tam gdzie jest to tańsze niż w Polsce. Więc Polska zamiast zarobić cokolwiek zarabia zero.

6

@parpe Serio mamy wracać do podstaw ekonomii?

Dobrze.
Lecimy po kolei. Po pierwsze - to nie jest rebranding. Konfederacja od zawsze uchodziła za partię, która domaga się niższych podatków. To raz.
Dwa - zobacz kolego dlaczego takie Niemcy, Szwecja, czy UK się bogaciły. Jaki system był w tym krajach, że powodował ich rozwój i bogactwo.
Czemu wśród krytyków Mentzena zawsze, ale to zawsze jest wybiórcze patrzenie na temat i porównywanie propozycji reform do krajów, które reformy miały w latach 50, czy 60?
Nas nie stać na politykę taką, jaką posiadają kraje zachodnie. Musimy się rozwijać.

Spadek funta nie był związany praktycznie w ogóle z tą konkretną decyzją.

Brexit? Przecież to logiczne, że każde radykalne i gwałtowne zmiany powodują potężne zachwiania w walucie. Patrz przykład dolara i wybór Trumpa na Prezydenta ;)
Reformy Mentzena to nie tylko obniżenie podatków dla najbogatszych. Ba! Bardziej jest to obniżenie tym biedniejszym.

Nie inwestorzy, tylko spekulanci

Zobacz sobie które kraje i w jaki sposób się bogaciły i masz odpowiedź co trzeba wprowadzac. Jakie prawo obowiązuje w tych krajach, a jakie obowiązywało.

Za standardowy przykład Mentzenowskiej polityki gospodarczej można podawać Singapur, poniekąd nawet taka Estonia, choć tez tam różnie bywa.

Z większych krajów? Arabia Saudyjska (tutaj wiadomo dochodzi kwestia surowców naturalnych i mam tego świadomość),

Kiedyś były to UK (zresztą dzisiaj sumarycznie i tak to źle nie wygląda u nich), Szwecja, USA przede wszystkim.

Aha. Co do tej Ukrainy..no to tam chyba wiemy czemu kraj sie nie rozwijał? Czy udajemy, że nie było tam wszechobecnej korupcji i ciągłych zmian ustrojowych?

Natomiast do meritum.
Zdecydowanie Polska potrzebuje pozbyć się wielu programów rozdawniczych i potrzebuje uwolnienia gospodarki. Stopniowo trzeba uwalaniać rynek. Nikt nie mówi, że będzie łatwo, ale jest to konieczne do rozwoju i to są podstawowa wiedza ekonomiczna. Nie zamierzam się kłócić z prof. Gwiazdowskim, który jest chyba jednym z bardziej znanych popularyztorów ekonomii w Polsce :)

2

@michal26 No dlaczego UK, Szwecja czy Niemcy się bogacily? Obniżały podatki, niszczyły związki zawodowe, czy może prowadziły politykę wolnego rynku? Zwłaszcza w tych latach 50-tych czy 60-tych.
Dlaczego np. po nastaniu Reaganomics PKB USA rósł wolniej od wszystkich socjaldemokracji w Europie Północnej? Dlaczego klasa średnia puchła w USA kiedy podatki były najsilniej progresywne?
Po debilnych pomysłach Trust zatrzęsły się podstawy brytyjskiej gospodarki ale to wina brexitu XD Nagle rynki finansowe stanowiące fundament wolnego rynku stały się szkodliwe i zmieniły się w spekulantów?
To w Polsce nie było takiej samej korupcji jak na Ukrainie i udało się ją wykorzenić dzięki unijnym staraniom?
Jak chcesz działając dziurę budżetową po zniesieniu podatku dochodowego skoro nie masz surowców jak w Arabii? XD
Dlaczego Polska musi się pozbyć programów rozdawniczych? Bo mamy najniższe bezrobocie w historii i jedno z najniższych na świecie mimo fali imigrantów? Czy znowu po raz kolejny napiszesz brednie o inflacji? Dlaczego musi uwalniać rynek? Komu to przyniesie korzyści bo nie większości Polaków?
Serio, wróćmy do podstaw ekonomii.

1

@michal26 Ok lecimy po kolei:

"zobacz kolego dlaczego takie Niemcy, Szwecja, czy UK się bogaciły. Jaki system był w tym krajach, że powodował ich rozwój i bogactwo"
UK się bogaciło koloniami, najwyższy income tax w UK w latach 1945-1971 oscylował w okolicach 75%, nawet Thatcher obniżyła go tylko do 60% (dzisiaj jest to 40%). Chyba przyznasz że 60% to nie zbyt Mentzenowe. A najniższy podatek był 25% za Thatcher. Obniżony był do 40% właśnie pod koniec rządów tamtej ery Konswerwatystów (do 40% wcześniej wspomnianych) i sytuacja w UK bardzo się pogorszyła do momentu przejęcia władzy przez Blaira. Średni income tax w Niemczech w latach 1990 do dzisiaj to 47%.

"Nas nie stać na politykę taką, jaką posiadają kraje zachodnie. Musimy się rozwijać."
Polska przy dzisiejszym systemie była przez ostatnie 30 lat najszybciej rozwijającym się krajem w Europie gospodarczo. Wątpię że Mentzen by to pobił.

"Reformy Mentzena to nie tylko obniżenie podatków dla najbogatszych. Ba! Bardziej jest to obniżenie tym biedniejszym."
Argument Liz Truss - tylko jak to podliczyli to najbiedniejsi zaoszczędzali 200 funtów a najbogatsi tysiące. Nie mówiąc o tym że niższe podatki to gorsze publiczne serwisy - te 200 funtów biednemu nagle nie pozwoli wykupić sobie pakietu na ubezpieczenie zdrowotne w stylu USA.

"Nie inwestorzy, tylko spekulanci"
Nazywaj jak chcesz, kapitaliści wolnego rynku.

"Za standardowy przykład Mentzenowskiej polityki gospodarczej można podawać Singapur, poniekąd nawet taka Estonia, choć tez tam różnie bywa. "
Singapur to miasto-państwo, mamy przykład jak podobne polityki skończyły się w UK - Londyn się bogacił a reszta się stawała biedniejsza. Chyba że zależy ci tylko na Warszawie to może się zgodzę że masz rację.

"USA"
Podawać przykład USA dla Polski to jakiś totalny absurd - ilość ich zasobów naturalnych jakie posiadali w latach 1800 do dzisiaj jest absurdalna, nie mówiąc już jak zyskali na tym że praktycznie nie było u nich wojen relatywnie do tego co się działo w Europie w pierwszej i drugiej wojnie światowej czyli całkowita demolicja.

"Czy udajemy, że nie było tam wszechobecnej korupcji i ciągłych zmian ustrojowych?"
Mentzenowe słabe państwo, mocne korporacje/najbogatsi prowadzą do wyższej korupcji. Zbyt silne państwo też (przykład ZSSR). Musi być balans.

"Zdecydowanie Polska potrzebuje pozbyć się wielu programów rozdawniczych i potrzebuje uwolnienia gospodarki."
PiS rozdaje za dużo i jest w Polsce za dużo biurokracji ale jest duża różnica między zbalansowaniem tego a Mentzenem.

1

@Ostatnikrwawygang Wolny rynek jest nieomylny ale tylko dopóki się zgadza z nami - zwolennicy Konfederacji i Truss.

2

@parpe Ta, za kryzys z 2008 też podobno nie wolnorynkowy kapitalizm był odpowiedzialny tylko jacyś spekulanci

0

@parpe już jutro odpiszę

1

@parpe ty jesteś jakiś niepełnosprytny? Czyli teraz korporacje nic nie płacą, bo są zezwolenia na raje podatkowe, nie ma podatków przychodowych, tylko dochodowe, które wprowadzały poprzednie elity, a Ty atakujesz Konfederację, która nigdy nie rządziła, nie tworzyła tych przepisów i chciałaby rozbić korporacjonizm i obniżyć podatki najbiedniejszym (np poprzez podniesienie kwoty wolnej od podatku do 12krotnosci najniższej krajowej) ? XD

0

@parpe pierwsze i najważniejsze pytanie. Możesz mi podać cytat, w którym Mentzen mowi, ze Polska nie powinna być częścią EOG?

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Kto zostanie mistrzem Europy?