La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 795 Culés

28

☎️ Od momentu, kiedy istnieje nagroda Europejskiego Złotego Buta, piłkarzem, który strzelił najwięcej bramek w jednym sezonie ligowym jest naturalnie Lionel Messi (50).

Przed utworzeniem tego plebiscytu (1967/68) piłka nożna też przecież istniała. Jak to wyglądało przed "erą" Argentyńczyka?

◉ Ferenc Deák (Szentlőrinci AC) ---> 65 goli (1945/46)
◉ Dixie Dean (Everton FC) ---> 60 goli (1927/28)
◉ Ferenc Deák (Szentlőrinci AC) ---> 59 goli (1948/49)
◉ Refik Resmja (Partizani Tirana) ---> 59 goli (1950/51)
◉ Josef Bican (Slavia Praga) ---> 57 goli (1943/44)
◉ Gyula Zsengellér (Újpest FC) ---> 56 goli (1938/39)
◉ Fred Roberts (Glentoran FC) ---> 55 goli (1930/31)
◉ Werner Baßler (1. FC Kaiserslautern) ---> 54 gole (1948/49)
◉ Max Morlock (1. FC Nürnberg) ---> 54 gole (1942/43)
◉ Hans Berndt (Tennis Borussia Berlin) ---> 53 gole (1946/47)
◉ Willie MacFadyen (Motherwell FC) ---> 52 gole (1931/32)
◉ Erwin Helmchen (PSV Chemnitz) ---> 51 goli (1931/32)
◉ Gyula Zsengellér (Újpest FC) ---> 51 goli (1945/46)
◉ Ottmar Walter (1. FC Kaiserslautern) ---> 51 goli (1947/48)
◉ Joe Bambrick (Linfield FC) ---> 50 goli (1929/30)
◉ Jimmy McGrory (Celtic FC) ---> 50 goli (1935/36)
◉ Josef Bican (Slavia Praga) ---> 50 goli (1939/40)
◉ Ferenc Puskás (Budapest Honvéd FC) ---> 50 goli (1947/48)
◉ Lionel Messi (FC Barcelona) ---> 50 goli (2011/12)
@escarabajo @mekston @P33ck @JimMorrisonFCB @Ojciec5tkidzieci @Jakchcesz @Comentateiro @Bagsik88 @Pawel13sz @MrPGG

3

@Danny Gaucho z czego gdyby podejść zasadami złotego buta i przyjąć, że liga angielska zawsze miałaby współczynnik 2, to Dean miałby rekordowy wynik w złotym bucie.

Poza tym parę wyników z ligi niemieckiej tutaj by wbiło (znowu przyjmuje też u nich współczynnik 2)

Swoją drogą te wyniki w Niemczech jak się mają do rekordu Lewandowskiego - 41 trafień - rozumiem, że to też kwestia utworzenia Bundesligi w latach 60-tych, a wcześniej to była top liga tylko bez omarketingowania + pewnie paru innych zasad?

3

@mekston Tak, to jest kwestia utworzenia Bundesligi. Przed Lewym rekordzistą był przecież Gerd Muller. O nikim innym się nie mówiło. Ten sam case, co z Premier League. Nie słyszysz przecież, że najwięcej goli w jednym sezonie ligowym strzelił Dixie Dean, tylko Shearer i Andy Cole (albo Salah, jeśli liczyć 38 kolejek).

Aczkolwiek i tak Bundesliga istnieje o wiele dłużej od PL, więc wydaje się, że przed Bundes nic nie było. Było dużo lig regionalnych(które były traktowane jako najwyższa klasa rozgrywkowa). Przed Premier League była przecież normalna liga.

2

@Danny Gaucho no tak,bo przed Bundes oni chyba mistrzostwo rozstrzygali w pucharze do którego wchodziły ekipy z lig regionalnych.

To bym pewnie miał większy problem z zaliczeniem tego - w sensie w takim typowym złotym bucie - czyli premiowaniu gry przeciwko topce. To też pewnie wyjaśnia dlaczego "aż" tyle tak dobrych wyników stamtąd (nawet jak na tamte czasy).

Jednak w takiej lidze regionalnej gdzie miałeś te 10-15 ekip to w "normalnych okolicznościach" z danego regionu miałbyś max 2-3 w top division, a dalej to już byłyby tylko niższe ligi. Coś "ala" gdyby Barca grała w lidze katalońskiej np.

Ale pod kątem rozgrywek w kraju to wynik Deana się broni w nazwijmy to "równej rywalizacji w złotym bucie"

0

@mekston tylko, ze wtedy np. Liga węgierska czy czechosłowacka były mocne i mialy swietnych zawodnikow wiec roznice miedzy ligami nie byly tak ogromne jak teraz

0

@ObiwanKenobi trudno powiedziec nie mowie ze nie byly mocne - nie sledzilem tamtych rozgrywek;) - jednak jak mocne na tle Hiszpanii czy Wloch. W zlotym bucie mnoznik 2 ma tylko 5 najlepszych lig - wiec pytanie czy bys zmiescil lige wegierska w top5 (?).

Od 1955 jak mamy rozgrywki Puchru Europy to raz ze graly pojedyncze ekipy z danego kraku, a dwa w finale graly ciagle ekipy z Europy Zachodniej (dopiero w 1966 w finale z czesci Wschodniej zagral Partizan).

Wczesniej nie bylo juz zadnych oficjalnych rozgrywek - przynajmniej zeby zderzyc topki z krajow przeciwko sobie.

To juz taka spekulacja - plus tez moze miedzy samymi ligami roznice byly mniejsze ale np w obrebie danej ligi poziom mogl byc bardziej “amatorski” niektorych ekip - np w latach 30-tych, 40-tych. (to juz do tego nie nawiazywalem)

0

@mekston jak kojarze to na pierwsze edycje tego pucharu druzyny byly zapraszane i nie koniecznie musialy byc najmocniejsze w swoim kraju.
W tamtych czasach zawodnicy tak nie migrowali i grali glownie w swoich rodzimych klubach. A jak kojarze to Wegry chyba 3-krotnie byly w finale mś, Czechoslowacja rowniez wysoko. Od kiedy byly mistrzostwa Europy to te kraje tez były tam mocne wiec nievmozna powiedziec, ze byli slabi

0

@ObiwanKenobi Węgry były 2 razy w finale MŚ. W 1954 przegrali z RFN, w 1938 z Włochami.

Co do drużyn, to tak były to najpierw wybory / zaproszenia, ale też wpadały ekipy z Europy Wschodniej.

Jasne, mniej było transferów itp to się zgodzę, ale wciąż nie mówi czy byliby w top5 lig. Może byłyby np. w top10, a wg obecnych kryteriów ZB to i tak nie miałyby współczynnika "2".

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?