La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 692 Culés

Informujemy, że trwa cisza wyborcza i wszelkie rodzaje agitacji politycznej są zabronione.

54

Czy jest mi ktoś w stanie podać chociaż jeden argument przemawiający za tym, że George Floyd zginął bo był czarny? Czy policjant duszący go powiedział mediom czy innym policjantom, że nienawidzi afroamerykanów? Dlaczego zatem pod każdym filmikiem z protestów pojawiają się obrońcy piszący jak to my, biali nie rozumiemy czym tak naprawdę jest rasizm. Ok, może nie rozumiemy - ale czemu w ogóle jest ta dyskusja, skoro nie ma ani jednego dowodu, że to była śmierć na tle rasowym? Dlaczego zatem w mediach mamy szeroko zakrojoną dyskusję na temat rasizmu, celebryci piszą piękne, wzruszające słowa okraszone "black lives matter", zamiast dyskutować o tym, czy policja nie ma zbyt dużej władzy i jak oczyścić ten aparat państwowy ze zwykłych psychopatów, którzy chcą odreagować swoje nieudane życie na innych? Na jakiej podstawie wszyscy uwierzyli w to, że ten człowiek zginął bo był czarny?

20

@Matan_Zajcev
Ja uważam że to nie ma nic wspólnego z rasizmem.
Ale "black lives matter" to jest skrajnie rasistowskie. Życie każdego człowieka jest warte tyle samo.

3

@Matan_Zajcev Chodzi o to, że policja naduzywa przemocy do czarnych podczas aresztowany i nie tylko. Ta śmierć spowodowała, że bańka pękła a protesty maja służyć temu by więcej się to nie zdarzało

20

@Matan_Zajcev Chyba w USA po prostu policjanci nadal zachowują się jak na dzikim zachodzie a szczególnie tendencyjne są ich zachowania względem osób czarnoskórych które są z automatu utożsamiane z przestępczością a to już jest uprzedzenie.

8

@Lenioq W jaki sposób Black Lives Matter jest rasistowskie?

10

@Matan_Zajcev od początku wg mnie jest duże pompowanie balonika w stronę rasizmu z tym tematem. Wszędzie tytuły brzmiały "Biały policjant zabił czarnego mężczyznę". Przecież to nie ma żadnego znaczenia. Mogli napisac po prostu że policjant kogoś udusił no ale jednak trzeba było zmienić temat na świecie z koronawirusa na coś innego bo to się ludziom znudziło.

0

@nwchades
Żartuje oczywiście. Ale "White lives matter" jest rasistowskie.

6

@Lenioq No dobrze, to teraz mam nowe pytanie:
W jaki sposób White Lives Matter jest rasistowskie?

0

@nwchades
No właśnie, też się zastanawiam tak twierdzi nacja która podobno ma prawo decydować co jest rasizmem

8

@Lenioq Która nacja? Ukraińcy? Egipcjanie? Chińczycy? Poza tym to stwierdzenie jest tak kolosalnym nadużyciem, że głowa mała. To tak jakbyś zobaczył neofaszystów z transparentem "Biała siła" i powiedział, że wszyscy biali to uważają

0

@Lenioq Nacja? Masz na myśli kogo?
Oczywiście, jeśli ktoś posłuży się #blacklivesmatter, a ktoś mu odpisze #whitelivesmatter albo #alllivesmatter to potrafię zrozumieć zdenerwowanie.
Taki cytat ze świetnej piosenki "I'm Not Racist":
With all disrespect
I don't really like you white motherf*, that's just where I'm at
Screaming "All Lives Matter"
Is a protest to my protest, what kind of shit is that?

12

@Matan_Zajcev czyli dla ciebie nikt nie jest rasista, dopoki nie powie na glos ‘nie lubie czarnych’ albo ‘zabilem go, bo jest czarny’ i nawet historia brutalnosci i rasistowska paleta w jego bogatej kartotece policyjnej tego nie zmienia? Dokladnie tak brzmisz w tej chwili.

0

@nwchades @Bykunn
Afroametykanie.

@nwchades
Nie koniecznie odpowiedzią na protest, a dołączenie się do protestu. To logiczne że jeśli ktoś ma hasło "all live s matter" chce przez to przekazać że czarni i biali i Azjaci, latynosi i inni są warci tyle samo. Co w tym złego.

8

@Lenioq Afroamerykanie to nie jest nacja.
A w którym momencie według Ciebie Black Lives Matter ma jakiekolwiek zaprzeczenie tego, że All Lives Matter?
Black Lives Matter to protest przeciwko rasizmowi.
All Lives Matter, w tym kontekście, to protest przeciwko protestowi przeciwko rasizmowi.
Naprawdę nie widzisz problemu?

5

@nwchades Dokladnie. Black Lives Matter nigdzie nie jest anty-All Lives Matter, ale ALM powtarzane/wywieszane/wypisywane w trakcie protestow BLM margnizalizuja ten protest, bo sa odpowiedzia na niego w momencie, gdzie walczy on o cos konkretnego.

0

@nwchades
Widziałem filmy na których murzyni atakują ludzi z transparentami all lives matter oraz withe lives matter.

2

@Matan_Zajcev są setki przypadków, w których policjanci nadużywali przemocy wobec czarnych, podczas gdy w podobnych przypadkach biali mieli lepsze traktowanie. Nie chodzi tylko o jednostkowy przypadek Floyda. Chodzi tez o przeświadczenie, że czarny = przestępca i targetowanie takich osób bez żadnych dowodów.

5

@Matan_Zajcev pewnie wielokrotnie mają miejsce takie sytuacje tylko na miejscu osoby czarnej osoby jest biała. To nie problem rasizmu tylko nadużyć w policji i to z tym trzeba skończyć. Oczywiście trzeba do tego dopisać ideologię, że to rasizm białych wobec czarnych. Martwi mnie to co się dzieje z tym światem.

9

@Przemo91 A skąd posiadasz takie dane? Podziel się z nami tymi dowodami.

0

@Matan_Zajcev Ludzie lubią chwytliwe hasełka. Nic nie zrobisz.

3

@Lenioq Czyli dokładnie potwierdzasz to co piszę ja i pisze @YoNoEntiendoNada - tego typu transparenty w tego typu sytuacjach nie służą do równości, tylko do umniejszeniu BLM.
Jeśli ktoś kogokolwiek pobił/skatował z powodu transparentu, to jestem przeciwny tego typu agresji.
Ale potrafię postawić się w sytuacji ludzi z transparentami Black Lives Matter i zrozumieć zdenerwowanie gdy widzą ludzi protestujących przeciwko ich protestowi.

11

@YoNoEntiendoNada Dlatego w każdym cywilizowanym kraju, lincze i samosądy są nielegalne. Nie możesz nawoływać do nienawiści, wzniecać zamieszek i chaosu na podstawie tego co Ci się wydaje. Ty widzisz tu rasizm, ja nie - jak w sposób obiektywny udowodnisz swoją rację? Własnie dlatego wiele zabójstw kończy się niskimi wyrokami - sądy traktują to jako pobicie ze skutkiem śmiertelnym, a nie zabójstwo. Bo jak udowodnić nieumyślne spowodowanie śmierci od działania z zamiarem zabicia bez niezbitych dowodów, chociażby w postaci zeznań świadków? Nie możesz wydawać tak ciężkich osądów, które mogą skutkować powiększaniem napięcia na tle rasowym w społeczeństwie na podstawie tego co Ty widzisz - Ty uważasz, że historia brutalności mówi, że jest rasizm. A ja uważam, że brutalność wobec czarnych jest większa, owszem, ale z uwagi na ich agresję i niestosowanie się do poleceń policjantów. I znowu - jak obiektywnie określić, który z nas ma rację? Po to własnie wymyślono domniemanie niewinności - lepiej założyć, ze ktoś jest niewinny i poprosić ofiarę o dowód niż na odwrót. Ty nie masz dowodu tylko suche statystki, które nic nie mówią o tym, czy zatrzymani posiadali przy sobie broń, jak się zachowywali, czy byli już karani itp. I żebyś dokładnie mnie zrozumiał - nie mówię, że rasizmu nie ma. Mówię, ze nie ma dowodu, że w tej konkretnej sytuacji, ten konkretny człowiek zginął, bo był czarny.

8

@Matan_Zajcev jak nie ma dowodow? Malo masz przykladow, jak policja zabija przed kamera czarnoskora osobe, ktora nie miala przy sobie broni poprzez strzelanie do nich z miejsca praktycznie. Wiesz jaka roznica jest miedzy bialymi osobami, ktore zabija policja, a czarnymi osobami? Biali gina z bronia w reku, a policja strzela do nich w ostatecznosci, a nie zapobiegawczo. Tych spraw jest tak duzo, ze to sa jedyne dowody jakich potrzebujesz, a zakladanie, ze biali nie stawiaja sie policji tak jak czarni - badz ze czarni sa bardziej agresywni - jest samo w sobie rasizmem i mam wrazenie, ze nie znasz czarnoskorych osob i te informacje bierzesz od zrodel, ktore rowniez ich nie znaja.

Popatrz sobie na aresztowania np. Bialych aktorow i aktorek, zobacz jak w stosunku do policji zachowuja sie Shia LaBeouf albo ‘America’s Sweetheart’, Reese Witherspoon, ktora ma nieskazitelna wrecz opinie, a potem mi powiedz, ze to czarni sa agresywniejsi i nie sluchaja polecen policji. Bujda, piszesz o tym, bo tak myslisz, a nie znasz nawet ewidentnych przykladow czy statystyk, panie kolego.

4

@Mow_mi_Douglas Proszę bardzo, artykuł naukowy o możliwości bycia zabitym ze względu na wiek, rasę i płeć https://www.pnas.org/content/116/34/16793

6

@YoNoEntiendoNada Twierdzisz, że czarni nie są agresywniejsi podając przykłady 2 osób (w USA żyje ponad 300 mln), więc teraz ja, podając 2 przykłady z brzegu, udowodnię Ci, że policja również strzela do nieuzbrojonych, błagających o życie białych ludzi: poczytaj sobie o zatrzymaniu Daniela Shaver'a w hotelu w Arizonie czy o zastrzeleniu Zachary'ego Hammonda. Zresztą jak obejrzysz sobie filmiki na YT to zauważysz jak wiele osób zwraca uwagę na to, że tego typu akcje praktycznie zawsze przechodzą bez echa i mało kto o nich wie.

3

@YoNoEntiendoNada nadal nie przedstawiasz żadnych dowodów, a swoje widzimisię
przykład z aktorami jest debilny i pokazuje, że nie nadajesz się się kompletnie do dyskutowania z kimś na poziomie Matana
daj se chłopie spokój - to cię przerasta

5

@Matan_Zajcev przeciez to sa glosne sprawy, o ktorych nie wiedziec moga ludzie w Polsce pewnie, ale na prwno nie w Stanach - gdzie pierwsza jest niesamowicie dyskusyjna, a w drugiej rodzina zdecydowala sie na wielomilionowy pozew i dostala ponad dwa miliony dolarow odszkodowania.

Podajesz mi dwa przypadki w odpowiedzi na dwa podane przeze mnie, ktore zdyskredytowales i miales mi udowodnic, ze to czarni sa agresywniejsi, a ja wciaz nie wiem na jakiej podatawie tak sadzisz? Nawet nie odbijasz pileczki w druga strone, tylko zagrywasz kolejna od razu w momencie, jak jedna juz jest na stole, bo wystosowales teze, ktorej nie probujesz nawet argumentowac.

2

@Przemo91 Swietny przyklad. Sa to przerazajace fakty jezeli postawi sie je obok procentu czarnoskorych w ogolno-Stanowej populacji - a to zaledwie 13%!

2

@YoNoEntiendoNada Gdzie ja zdyskredytowałem Twoje przykłady? Gdzie ja napisałem, ze biali w ogóle nie są agresywni? Mój wpis odniósł się do twoich słów, cytuję "zobacz jak w stosunku do policji zachowuja sie Shia LaBeouf albo ‘America’s Sweetheart’, Reese Witherspoon, ktora ma nieskazitelna wrecz opinie, a potem mi powiedz, ze to czarni sa agresywniejsi". Czyli Ty chciałeś żebym ja na podstawie jedynie 2 przykładów stwierdził, że jednak biali są bardziej agresywni. Dlatego ja postanowiłem Cię w taki sam sposób przekonać, że to do białych nieuzbrojonych ludzi strzela policja.

Co do drugiego akapitu - opieram ją na faktach dotyczących wzrostu przestępczości w cywilizowanych europejskich krajach do których napłynęła fala uchodźców, oraz na ogólnych warunkach życia w krajach, gdzie dominują czarni - wyłania się obraz chaosu i opierania sensu życia na handlu bronią, na walce z prawem i porządkiem. Dlaczego jej nie argumentowałem wcześniej - nie ma w internecie dostępnych wszystkich nagrań z zatrzymań sprawców, więc nie jestem w stanie dać niezbitych dowodów na moją "tezę", dlatego to się nazywa subiektywna opinia, którą opieram na przeświadczeniu (choćby z tego co się dzieje we Francji), że czarni lubią starcia z policją i traktują ją jako naturalnego wroga. Nikogo nie nakłaniam do własnych przekonań, chciałem tylko pokazać dlaczego nie można oceniać danej sytuacji na podstawie wyrywkowych statystyk,
tylko zachować powściągliwość w ferowaniu wyroków. Ty masz swoją rację - czarni są prześladowani i podasz mi przykłady takich zachowań. A ja swoją
i zarzucę Cię podobnymi nagraniami. Ale żaden z nas nie jest w stanie potwierdzić z całą pewnością naszych przekonań w oparciu o garść niepełnych statystyk czy filmików, dlatego jest to tylko opinią, a nie faktem. A faktem jest, że zginął czarny człowiek z rąk białego człowieka i tyle. To Ty dopowiadasz sobie do tego rasizm. I nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie to, że w oparciu o to przekonanie osoby podobne do Ciebie uważają, że można bić kobietę tylko dlatego, że powiedziała słowo na N. Zauważ tą różnicę między nami - czy ja mówię, że skoro
czarni są bardziej agresywni to należy tylko im zabierać broń? Należy odcinać od socjalu i dóbr współczesnego świata? Należy ich pałować bez ostrzeżenia?
Nie, bo nie mam na to 100% dowodu że tak jest. Natomiast tacy jak Ty uważacie, że skoro biały zabił czarnego, to na pewno przez kolor skóry, więc trzeba zdemolować miasto, bo inaczej nikt nie zauważy problemu (tu akurat odnoszę się do Twoich wcześniejszych wpisów, w których krytykowałeś ludzi wrzucających filmiki z protestów i oskarżałeś o sianie propagandy i nie rozumienie rasizmu).
Dosyć niebezpieczne zapędy opierane na podstawie jedynie opinii.

4

@YoNoEntiendoNada Co ma ogolno-Stanowa populacja do szans na bycie zabitym i tym podobne *pojedynczej jednostki* ?
@Przemo91 Mnie bardzo zastanawia, dlaczego przytoczonego przez siebie badania nie uznajesz za dowod, ze w USA dyskryminuje sie białych, latynosow, indian i czarnych. Przecież dane jednoznacznie wskazują, że w porownaniu do azjatow, powyższe nacje sa znacznie gorzej traktowane przez policję, prawda?

Wyjaśnię Ci, dlaczego tego nie robisz. Otoż w przypadku azjatow powszechnym jest wiedza/przekonanie, że azjaci zamieszkujący w stanach mają statystycznie inne zachowania niż np. biali. I nie słyszałem, żeby ktoś w Polsce krzyczał tu o dyskryminacji.

Ale analogiczna rożnica (czarni vs biali ~ biali vs azjaci) w przypadku czarnych to oczywisty dowod na rasizm.

Korelacja nie oznacza przyczynowości - to największa bolączka wszelakich "analiz" danych statystycznych.
To, że Ci się wydaje, że jedyny powod dla takich danych to rasizm, to sprawa Twojego zapatrzenia.
Zapewniam Cię, że można podzielić społeczeństwo wg wielu innych kryteriow niż rasa i narysować podobny wykres (np. zamożność/edukacja vs szansa na bycie zabitym) - jednak nikt nie fatyguje się zbytnio, by przeanalizować, czy może poza rasą są jakieś inne czynniki, ktore w rownie/bardziej bezposredni sposob wpływają na liczbę zgonow/wyrokow itp.

Ja, jako naczelny rasista, śmiem twierdzić, że statystyczna czarna osoba w mojej okolicy (UK) zachowuje się o wiele głośniej publicznie niż osoba biała. Skąd to się bierze? Np. stąd, że osoby czarne to statystycznie częściej imigranci, i osoby statystycznie mniej zamożne. Np. stąd, że afroamerykanie mają to w naturze/kulturze. Czarni są inni od białych, a biali są inni od czarnych. I to ma wiele skutkow.

Oczywiście, czarni w USA są średnio mniej zamożni od białych. Jednym z głownych powodow jest imigracja i historycznie niewolnictwo. Niewolnictwa obecnie nie ma, ale czarni, tak jak wielu innych imigrantow (np. azjaci) nie odziedziczyli majatkow po rodzicach i nie są bogaci z automatu. Mają innych, mniej zamożnych i mniej wyedukowanych rodzicow. Ich przodkowie pochodzą często z krajow bardzo slabo ucywilizowanych. I ta statystyka, tak jak wiele innych, mocno wpływa na statystyki kryminalne.

Jak myślisz, czy gdyby tak narysować średnie wynagrodzenie w Niemczech/UK/Irlandii w zależności od pochodzenia, to czy okazałoby się, że Niemcy/Brytyjczycy/Irlandczycy dyskryminują Polakow? Nie. Okazałoby się, że imigranci są często mniej zamożni, bo, uwaga, imigrowali do danego kraju z kraju biedniejszego, żeby się dorobić. Korelacja nie oznacza przyczynowości. Nie mam mniej majątku od innych Brytyjczykow przez to, że jestem Polakiem. Tylko dlatego, że moi rodzice mają mniej pieniędzy, dlatego, że zarabiałem w kraju z dużo niższą średnią zarobkow itp.

0

@Matan_Zajcev Dokładnie, samosąd nie jest rozwiązaniem

0

@userdoesnotexist No dobrze, podałeś logiczne i trafne argumenty. Problem jest głębszy. Z tym, że porównanie typowych imigrantów zarobkowych do ludzi co żyją tam od wielu pokoleń nie jest do końca trafne. Jak sam pisałeś mieli gorszy start ze względu na niewolnictwo i dyskryminację. Część osób wzięła się do pracy i ciężko pracuje, aby wyrwać się z biedy, a niestety część nic z tym nie robi - z wielu czynników, brak odpowiedniej edukacji, bad parenting, otaczające środowisko itd.

2

@Przemo91 Szczerze cieszę się ze sposobu, w jaki odpowiedziałeś - nie spodziewałem się tego po losowym komentarzu w internecie! :)

Zgadzam się z powyższym - niewolnictwo, którego w żaden sposób nie można uzasadniać, miało duży wpływ na to, jak teraz to wszystko wygląda.

Co do porównania imigrantów zarobkowych do ludzi żyjących tam wiele lat: owszem, afroamerykanie żyją tam wiele lat, różnica jest taka, że, tak jak imigranci, trafili tam później niż większość "swoich", nie odziedziczyli niczego i mimo wszystko trafili tam z mniej rozwiniętych rejonów świata niż pozostali.

Tak jak mówisz - ubóstwo, brak edukacji, bad parenting, złe środowisko - to wszystko przyczynia się do złych statystyk kryminalnych. Dlatego błyskawiczne wnioskowanie "różnica między dwiema grupami -> dyskryminacja" jest niesłuszne.

Pierwszy wynik z Google pod hasłem "crime vs wealth":

https://www.economist.com/graphic-detail/2018/06/07/the-stark-relationship-between-income-inequality-and-crime

pokazuje np. jak niebezpiecznie jest w "sub-saharran Africa" i "Latin America".

I to raczej nie jest efekt dyskriminacji całego społeczeństwa przez tamtejszą policję, a w dużym stopniu biedy i mało rozwiniętej cywilizacji i być może niesprzyjających warunków klimatycznych.

To samo tyczy się innych obrazów rzekomej ewidentnej dyskryminacji, np. gender pay gap. Wystarczy zestawić ze sobą "płeć vs zarobki" i jakiekolwiek różnice można przypisywać jako dowody dyskryminacji kobiet. Totalna analogia.
I mało kogo obchodzą wszelkie inne czynniki, które mogą wpływać na zarobki, np. umiejętność negocjacji, pogoń za pieniądzem, praca po godzinach, porzucanie rodziny dla kasy, nie zajmowanie się dziećmi itp.

Owszem, te analizy "gender paygap" często biorą pod uwagę stanowisko.
Jednak np. w moim ~100 osobowym dziale w firmie wszyscy poza managerami mamy ten sam oficjalny tytuł, a jestem w stanie sobie wyobrazić, że co lepsi pracownicy dostają 2-3 razy więcej niż ja (nie znam dokładnie zarobków innych). Czy to dyskryminacja Polaków? A może dyskryminacja ludzi w moim wieku? Ludzi mojego koloru włosów? Na pewno znalazłby się jakiś graf, który stawiałby mnie jako ofiarę - totalnie niesłusznie. Po prostu samo "stanowisko" nie odzwierciedla wielu czynników, które wpływają na pensję i ich pomijanie jest bardzo tendencyjne.

1

@mcsarna https://www.youtube.com/watch?v=Sx4rZWmOs04 obejrzyj sobie ten filmik zrozumiesz, że oni są na dzikim zachodzie.

0

@mcsarnaNie, po prostu 13% spoleczenstwa odpowiada za 55% przestepstw.

« Powrót do wszystkich komentarzy