La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1046 Culés

4

Wybory prezydenckie i sondaże chyba coś trzeba tutaj wyjaśnić;)

Mimo tego że popieram opozycję spróbuje jak najobiektywniej podejść do tematu. Zacznijmy od tego że kilka godzin temu miała miejsce jakaś dziwna analiza sprowadzająca się do tego, że nikt z Dudą nie ma szans w drugiej turze. Otóż jest to nieprawdą. Oczywiście największe szanse mają Hołownia i Kosiniak-Kamysz, ale i Trzaskowski nie jest bez szans. Wszystko będzie zależeć od tego jaka będzie sytuacja w Polsce, jak będzie przebiegała kampania i oczywiście jak będą się kształtowały wyniki w 1 turze. Dwóch pierwszych ma największe szanse ponieważ są najmniej kontrowersyjny, mają najmniejszy elektorat negatywny, nie polaryzują społeczeństwa i mają tzw. rys konserwatywny, który nie oszukujmy się nadal w Polsce odgrywa dużą role zwłaszcza na prowincji. Co do Trzaskowskiego to tutaj dużo, zależy on niego samego. Jak widzicie kampania czy jakakolwiek aktywność Dudy w ostatnim czasie praktycznie zamarła. Prezydent jak i PiS są wyraźnie w defensywie i widać pogubili się w tym chaosie którzy sami stworzyli. Co więcej kampania nie jest nawet prowadzona na prownicji co zawsze było ich mocną stroną. Oczywiście kampanii wyborczej oficjalnie jeszcze nie ma, a to milczenie Dudy może być świadomą taktyką by nie łączyć go z pewnymi wydarzeniami, ale nie wiem czy wyjdzie im to na dobre, politolodzy i socjolodzy są na ten temat podzieleni. Nie można jednak popadać w hurra optymizm ponieważ wątpię by taki stan rzeczy trwał aż do pierwszej tury. To że PiS potrafi przeprowadzić dobrą kampanię to wiemy i niewykluczone że już sie do niej szykują ponieważ jako jedyni znają wszystkie terminy bo sami je ustalają. Mnie również ucieszył spadek poparcia aż o 20%, ale w przeciweństwie do niektórych dziennikarzy przeczytałem dalej wypowiedź przedstawicielki firmy która przeprowadziła badanie. Otóż poprzedni sondaż dawał Dudzie 59% teraz 39% tyle że w pierwszym badaniu deklarowana frekwencja była na poziomie 30% a w drugim było to już 60%. Po prostu w pierwszym przypadku chęć uczestnictwa w wyborach zgłaszali głównie zwolennicy PiSu, a w drugim praktycznie wszyscy zwolennicy wszystkich opcji w tym KO. Stąd też taki spadek dla obecnej głowy państwa, no chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie sądził że Duda ma 60% przy 60% frekwencji;p Druga kwestia jest taka, że akurat Kantar jako jedyna pracownia myliła się w każdym przypadku na niekorzyść PiSu. Praktycznie w każdym ich badaniu PiS miał mniej o kilka procent niż potem w wyborach. To już jest pewna wskazówka, media mogą w tej chwili na pierwszych stronach pisać o wielkich spadkach Dudy ale za 2 tygodnie temat się wyczerpie bo poparcie się ustabilizuje, afera z Szumowskimi i trójką również zblednie a przy rozpoczęciu kampanii i ofensywie rządzących a także ciągłej agitacji TVP popracie dla obecnego prezydenta może nawet wzrosnąć. Dla Trzaskowskiego, który ma dobry początek efekt świeżości w końcu zniknie a jego rosnące poparcie jest wynikiem odzyskiwania elektoratu KO dla jej reprezentanta co również nie idzie tak dobrze jak niektórzy myślą ponieważ Kidawa-Błońska miała w pewnym momencie 29%, oczywiście tu swoją rolę odgrywa również Hołownia. W 2 turze zabójcza może okazać się polaryzacja na którą w tej chwili gra, chyba spora część pamięta jak to się skończyło w 2018 roku w wyborach do parlamentu europejskiego. Wszystko zależy od frekwencji w przypadku polaryzacji co oczywiste będzie ona spora w miastach ale i na prownicji, przecież zwolennicy partii rządzącej widząc że reelekcja Dudy może być zagrożona masowo ruszą do urn chyba nikt nie ma tutaj wątpliwości. Na Trzaskowskiego nie zagłosuje również cały elektorat opozycji, przecież już były badania, w których około 35% PSL może oddać głos na Dudę a część nie pójść w ogóle, podobnie z elektoratem Konfederacji, która nie składa się tylko z "wolnościowców" ale i z narodowców którzy mając do wyboru Trzaskowskiego i Dude wybiorą tego drugiego ba nawet specjalnie pofatygują się na drugą turę po to by ten pierwszy nie wygrał i słyszałem to od nich niejednokrotnie nawet ostatnio. Jeżeli dodać do tego elektorat Hołowni i SLD który również nie poprze reprezentanta KO w 100% i po prostu zostaną w domach, a także osoby niezdecydowane to szanse prezydenta Warszawy faktycznie wyglądają słabo. Jego kandydatura jest dobra na wielkie miasta, ale fatalna na prowincje zwłaszcza na Polskę wschodnią. Dlatego poczekajmy z ocenami na rozwój sytuacji bo w tej chwili obraz jaki mamy nie oddaje rzeczywistości jaka może być za 2 tygodnie. PiS się nie podda i jeżeli ktoś myśli że pozostaną do końca w defensywie może się srogo ździwić.

0

@Europejczyk1980 kamysz się praktycznie nie liczy w sądażach.Pis dąży do mono wladzy jeśli konfederaci chcą mieć możliwość głosowania na swoją partie w przyszlych wyborach powinni w 2 turze zagłosować na opozycje.Sąd najwyższy jest ostatnim bastionem aby pis mógł robić co chcę.Zresztą ostatnia próba zorganizowania wyborów przez Sasina wyraźnie pokazują że w dupoe mają prawo olewając PKW.Gdyby nie Gowin mielibyśmy farsę.

0

@Borneo Tyle że ja nie pisze o Kamyszu w pierwszej turze, ale w drugiej ponieważ paradoksalnie tak jak przed epidemią ma on większe szanse w drugiej części wyborów niż kandydat KO mimo że w tej chwili nie ma szans do niej wejść, a dlaczego tak jest napisałem powyżej;) Konfederacja to również swojego rodzaju koalicja i pewna jej część bardziej na tapete bierze sprawy światopoglądowe niż ekonomiczne. Przecież Bosak publicznie nie poprze Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów jeżeli kandydat KO tam się znajdzie, a z racji tego że wsród moich znajomych jest paru konfederatów to mam pewien ogląd sytuacji jak część elektoratu tego ugrupowania zamierza głosować:/

0

@Europejczyk1980 tylko aby była druga tura trzeba wygrać pierwszą a tu kamysz i biedroń skończyli zawody.Trzeba poczekać na dalsze wyniki i zobaczyć jak te spadki będą się układały.Komorowski też przegrał z Dudą a sondaże pokazywały że prawie to niemożliwe.Trzeba zobaczyć jak będzie rozwijała się sytuacja.Jedynym minusem trzaskowskiego jest to ze jest po.To jest coś co jest problemem dla wyborców.

0

@Europejczyk1980 no ja jeszcze pare dni poczytam o "#×%*€" z pis itp. Na tej stronie. I z miłą chęcią zaraz zagłosuje na Dude. :D

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?